H. IVI. PIERROT Schoorsteenklokken 23ste Jaargang VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1932 No. 7271 3)e ÊcidóeHeCowtoMit DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V De snelheids-verdwazing. Wij zijn zoo beschaafd in woeste vaart en verbluffende razernij rijden auto's en motors over den weg, tot schrik en ontsteltenis van hun medemenschen, die zij opzij-jagen en opzij-duwen, zij, die de alleen-heerschappij over den weg schij nen te bezitten. Wij zijn zoo beschaafd een uiting van •onze beschaving publiceeren onafgebroken de dagbladen in de doodenlijsten van de snelheidsraces op den publieken weg. En dan, als 't allerergste is gebeurd, als een snelheidsmaniak een mensch heeft doodgereden, dan komt er een rechtsge ding van en volgt er straf voor den delin quent. Maar, als dat niet is gebeurd, als de ergerlijke willekeur en misdadige onvoor zichtigheid niet het droeve gevolg heeft gehad, dat er een slachtoffer is gemaakt, dan gaat de „triumphator" van den weg vrij verder met zijn dom, bruut optreden. Wij vragen: moet de politie niet méér proces-verbaal opmaken, en moet de rech ter niet meer straffen voor de overtredin gen inzake snelheids-bepalingen, waardoor de auto- en motorrijders anderen onaange naamheden en moeilijkheden veroorzaken veel erger: een gevaar zijn voor het leven hunner mede-menschen. Er wordt, naar 't ons toeschijnt, ook in Leiden door de politie meer gelet b.v. op het fietsen op wandelpaden waartegen pro ces-verbaal wordt opgemaakt, ook al is er geen enkele wandelaar in den omtrek te bespeuren dan op het te snel rijden door auto's en motors. Wat dit laatste be treft is men, naar onze overtuiging, te Er moet krachtiger worden opgetreden tegen de snelheidsverdwazing, welke zulke gruwelijke gevolgen met zich sleept! BINNENLAND BEZUINIGING KEURINGSDIENST LEVENSMIDDELEN. Beperking tot brood en melk. Aantal keuringsdiensten wordt teruggebracht van 21 tot 13. Naar aan de „Morgen" bericht wordt zou de regeering zich vereenigd hebben met het rapport van de bezuinigingscommissie- Weiter met betrekking tot de Keurings diensten. Dit rapport stelt voor het toezicht op de deugdelijkheid van het onvervalscht zijn van levensmiddelen door de Keurings diensten voortaan te beperken tot brood en melk en het aantal keuringsdiensten van 21 terug te brengen tot 13. BEZUINIGING BIJ DE POST. Nachturen worden lager berekend. In Stct. 147 is opgenomen een Kon. be sluit, waarbij in de artikelen 13 en 17 van de D. A. P. T. T. met ingang van 16 Juli j.l. eenige wijzigingen worden aangebracht. Wat betreft de berekening van de „nacht uren" (van 0 uur 's avonds tot 6 uur 's mor gens) daarbij wordt de vermenigvuldiging van den werktijd van anderhalf maal de werkelijke diensturen teruggebracht tot een en een kwart. In art. 17 wordt de termijn, waarbinnen het overwerk wordt vergoed, door vrijstel ling van dienst van 30 dagen gebracht op 180. DE BOTERPRIJS. De boternoteeringscommissie bericht, dat de noteering van de Leeuwarder oom missie voor vandaag is vastgesteld op 75 ct. per K.G. Wij herinneren er aan, dat men bij de zen groothandelsprijs den door den minis ter van oeconomische zaken en arbeid vastgestelden prijs voor het botermerk moet optellen. Deze laatste prijs bedraagt thans 55 cent per K.G. DE WERKLOOZEN-UITKEERINGEN. Geen pessimistische verwachtingen. Het Kamerlid Kuyper vreest nog niet, dat de regeering met een vermindering van de werkloozen-uitkeeriijgen zal komen, zoo als door de Commissie-Welter is voorge steld. In een artikel in de „Volkskrant" schrijft hij oju.: Hier zij nog eens herhaald de verklaring van den minister, reeds in ons blad van verleden 'week Donderdag; uit de Hande lingen der Kamer van 21 Juni 1932 (bladz. 2938), overgenomen: „Mijnheer de voorzitter. De verkla ring, die, al werd zij misschien niet met zooveel woorden gevraagd, dan toch wel licht door den een of anderen geachten afgevaardigde van de regeering wordt verwacht, de verklaring, dat de regee ring nimmer de bestaande (steun)-regelin- gen zal wijzigen in ongunstigen zin, khn noch mag ik geven. Ik voeg er aan tie, dat een dergelijke algemeene verlaging slechts noodgedwongen, wil men zeggen in uitersten nood, om den gedachtengang van den geachten afgevaardigde, den heer Loerakker, hier even te volgen, zal tot stand komen". Een wijziging der steunnormen in on gunstigen zin, zal dus niet eerder dan „in. uitersten nood" aan de orde komen. Feite lijk is dit reeds een vrij geruststellende verklaring. Een absolute verklaring meende de mi nister niet te kunnen en te mogen geven. Onbegrijpelijk is dit niet, want we leven nu eenmaal in omstandigheden die vol on zekerheid zijn. Men denke slechts aan de toenemende handelsbelemmeringen, aan de mogelijkheid Van beurscrises, aan de spanningen in Duitschland enz. enz. Daar kan thans in korten tijd zóóveel ge beuren, dat het zeer riskant is om ten aan zien van dingen waarmede millioenen ge moeid zijn, absolute toezeggingen te doen. Ook al worden ze gedaan, hebben ze tich niet meer dan betrekkelijke waarde. Anderzijds is echter uit de hierboven af gedrukte ministerieele verklaring moeilijk een andere conclusie af te leiden dan deze: zoolang er geen buitengewone dingen ge beuren die inze financieele draagkracht ernstig aantasten, wordt het voorstel der cimmissie-Weiter inzake verlaging der steunnormen niet ingevoerd. Objectief beoordeeld rijst de vraag of de regeering wel méér verklaren kan? Zij heeft ook de wereldverhoudingen niet in de hand en kan ook niet in de toekomst zien. Een verklaring echter van den minister president in de Tweede Kamer bij herha ling afgelegd, waarop de minister zich bo vendoen in een audiëntie van de vorige week nog* eens uitdrukkelijk beriep, geeft toch eigenlijk wel hetzelfde houvast als een schriftelijke mededeeling. Ziehier de motiveering, waarom wij ten aanzien der werkloosheidszorg géén pessi mistische verwachtingen hebben. BUITENLANDSCH FRUIT. De Nederlandsche markt overvoerd. Vanwege het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland wordt me degedeeld Als gevolg van de Fransche contingen- teeringsmaatregelen, waardoor de invoer van versche vruchten uit Spanje, Italië en andere landen in Frankrijk aanzienlijk is beperkt, worden de Nederlandsche mark ten thans ïnet deze vruchten overstroomd. Firma's, aan wie de zendingen in consig natie zijn geadresseerd, wenschen haar vaak niet te accepteeren, omdat zij de vrachtkosten niet eens opbrengen; zij moe ten dan door de spoorwegen in het open baar tegen iederen prijs worden verkocht. Het duidelijk, dat zulks tot zeer ern stig nadeel van den Nederlandschen tuin bouw strekt. Het Centraal Bureau der Tuinbouwvei lingen heeft zich daarom tot den minister van Economische Zaken gewend met het dringend verzoek onmiddellijk maatrege len te willen nemen, teneinde verdere over voering der Nederlandsche fruitmarkt met buitenlandsche producten ver beneden pro ductiekosten te voorkomen. BESTUUR DER VARKENS-CENTRALE. De minister van Ecinomische Zaken en Arbeid heeft benoemd in het bestuur der Nederlandsche Varkens-Centrale tot voor zitter, tevens lid, ir. W. de Jong te Arnhem en tot leden F. J. M. Smits van Oijen te Eindhoven, P. J. Kessels te Heijthuyzen, M. van Berkel Mzn. te Maasland (Z.-H.ï, J. H. W. Pasman te Steenwijk, H. Meije- ringh te Gieten en S. van Zwanenberg te Nijmegen. GRENSWIJZIGING VAN DEN HAAG. Voorstel van Gedeputeerden ongewijzigd aan gemeentebe sturen toegezonden. Wel licht 1 Januari reeds van kracht. Gedeputeerde Staten hebben thans hun voorstel tot wijziging van de grenzen van Den Haag en omliggende gemeenten op nieuw aan de gemeentebesturen gezonden, die tot 10 September gelegenheid hebben opmerkingen daarover in te zenden. Gedeputeerde Staten moeten vóór 1 Oc tober het voorstel bij de Tweede Kamer hébben ingediend en zij dringen daarom bij de gemeentebesturen op spoed aan. Het zou in de bedoeling liggen, dat de grenswijzi ging op 1 Januari van kracht* wordt, indien de Tweede Kamer er zich althans mee ver- eenigt. Het voorstel is niet gewijzigd. De aan drang om Damsigt bij Voorburg te laten heeft Gedeputeerde Staten geen aanlei ding gegeven een verandering in het plan te brengen. Omtrent de houding van de Tweede Ka mer tast men natuurlijk geheel in het duis ter. Er zijn slechts enkele groepen, waar van men met zekerheid kan zeggen hoe zij zullen stemmen. Een 65-jarige hoofdingenieur, die in functie blijft. Dezer dagen heeft het lid der Tweede Kamer, de heer H. G. M. Hermans, den minister van Waterstaat de volgende vra gen gesteld: Is het juist, dat de hoofdingenieur, chef van den dienst van Tractie, bij de Ned. Spoorwegen, wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd, volgens reglementair voorschrift den dienst met pensioen moet verlaten 7 Is het juist, dat deze ambtenaar op zijn verzoek voorloopig nog een jaar in dienst mag blijven en dat de afdeeling, waarvan hij chef is, daarna zal worden opgeheven Is het juist dat bedoelde amb tenaar een jaarwedde geniet, die ver bo ven de 10.000 uitgaat Indien op deze vragen bevestigend wordt geantwoord, wil de minister dan aan de directie der Spoor wegen verzoeken mede te deelen, op welke gronden in dit geval wel een uitzondering kan worden gemaakt en niet b.v. ten op zichte van een stationschef, die 49 jaren en 11 maanden diende, maar wien geen maand uitstel werd verleend, wegens nood zakelijkheid van bezuiniging In* antwoord op deze vragen heeft mi nister Reijmer thans medegedeeld, dat een reglementair voorschrift, op grond waar van de bedoelde hoofdingenieur wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd den dienst met pensioen zou moeten ver laten, niet bestaat. Niet de betrokken ambtenaar heeft gevraagd, nog een jaar in dienst te mogen blijven, doch op verzoek van de directie van den dienst heeft hij zich bereid verklaard, nog eenigen tijd aan het hoofd van den dienst werkzaam te blij ven. Van een bepaald tijdsverloop is niet gesproken. Of de dienst van tractie daar na voor samensmelting met een anderen dienst in aanmerking komt, staat nog niet vast. Een beslissing daaromtrent is nog niet genomen. De jaarwedde, die de betrokken ambte naar geniet ligt overeenkomstig de daar voor vastgestelde regelen boven het in de derde vraag gestelde salarisbedrag. Beantwoording van de laatste vraag kan, naar de minister meent, in verband met het bovenstaande achterweg blijven. 't Is jammer, dat de minister zijn ant woord zóó heeft ingekleed, dat hij zijn oordeel over het optreden der Spoorwegen wat bedoelden stationschef betreft daar achter kan verbergen. Wij hadden het beter gevonden, als de minister toch in deze voor zijn meening was uitgekomen, als hij de houding der Spoorwegn in deze scherp zou hebben ge laakt Het crediet der gemeenten en de consolideering van de vlottende scbuld. Ten behoeve van de gemeenten, wier vlottende schuld hoog is opgeloopen en die thans geen leeningen kunnen aangaan om deze te oonsolideeren, zou, naar de „Msb." bericht, het rijk besloten hebben op de ka pitaalmarkt middelen aan te trekken. Uit de opbrengst daarvan zou dan een groot deel der gemeentelijke vlottende schulden met name van Rotterdam, geconsolideerd kunnen worden, zoodat er althans voorloo pig eenige opluchting zou komen. De mo daliteiten, waartegen zulks za 1 geschieden, staan nog niet vast. Wanneer de toestand der kapitaalmarkt en van de gemeenten zelf zulks toelaat, zouden zij zelf met emissies op de kapi taalmarkt moeten komen en dan de schuld aan het aflossen. HET KATHOLIEKE OVERHEIDS PERSONEEL EN HET RAPP0RT- WELTER. Zooals reeds vroeger medegedeeld, werd door de Katholieke Centrale van Over heidspersoneel en de Vakgroep Overheids personeel van het R.-K. Werkliedenver bond besloten samen te werken in verband met de problemen, die het Rapport-Wel- ter voor het Overheidspersoneel heeft aan d£ orde gesteld. Gisteren werd ten kantore van het R.-K. Werkliedenverbond te Utrecht een gecom bineerde vergadering gehouden om een ac tie-plan vast te stellen en een en ander in verband met de samenwerking te regelen. Besloten werd tot het vormen van een Comité van Actie, waarvan de voorzitter der Katholieke Centrale van Overheids personeel, de heer Bulten, voorzitter, de secretaris der zelfde Centrale secretaris zal zijn. In het Comité, hetwelk uit 9 personen zal bestaan, zullen zitting hebben 2 ver tegenwoordigers der samenwerkende licha men en bovendien één afgevaardigde van elk der deelnemende bonden, voor zoover niet vertegenwoordigd door de vertegen woordigers der samenwerkende groepen. Wat de actie betreft, besloot de verga dering als inzet op Donderdag 11 Augustus a.s. te Utrecht een vergadering te houden van de hoofdbesturen der be trokken organisaties. In de vergadering zullen een tweetal be- tal bestuurders, de heeren L. F. Guit en J. H. Waterborg, tot inleiding der bespre kingen, behandelen: le. de maatschappe lijke zijde, 2e. de materieele inhoud van het Rapport voor het Overheidspersoneel. Op de tweede plaats zal het Comité zich bij manifest richten tot het Overheidsper soneel. De verdere punten van het program van actie zullen door het comité nader worden uitgewerkt en tijdig zal aan de organisa ties het resultaat daarvan worden medege deeld. De nieuwe directeur der L. V. A. Soesterberg. Op de schriftelijke vragen van het Twee de Kamerlid Bra at betreffende het belasten van een te pensionneeren kolonel bij de ar tillerie der landmacht met de functie van directeur van het niet militaire luchtvaart bedrijf te Soesterberg heeft minister Deckers het volgende geantwoord: Met ingang van 15 Augustus a.s. zal in derdaad een kolonel-titulair der artillerie van den landmacht den militairen dienst met pensioen verlaten. Hij wordt daarna krachtens arbeidsovereenkomst belast met de functie van directeur van het luchtvaart bedrijf. Bedoelde persoon is thans 59 jaar oud. Hij zal als belooning voor zijn nieuwe werkzaamheden, naast het wegens langdu- rigen dienst verleend pensioen van vier duizend gulden per jaar een salaris genie ten van eveneens vier duizend gulden per jaar, verminderd met de algemeene tijde lijke korting. Voor bedoelde betrekking kan niet iemand anders aangewezen worden, omdat de aangewezene de meest geschikte is. Bo vendien gaat deze benoeming gepaard met een reorganisatie, welke tot bezuiniging leidt. De samenstelling van de gemeente- begrootingen. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben tot de gemeentebesturen een circulaire ge richt, waarin gezegd wordt, dat naar ge bleken is, nog meermalen met de opmer king, welke ten aanzien van begrootingen voor voorgaande j^-ren werden gemaakt, niet of onvoldoende rekenig wordt gehou den, waardoor vertraging in de afdoening ontstaat. Ged. Staten verwijzen te dien aanzien naar een vroegere circulaire en la ten de daarin gegeven aanwijzingen nog eens "volgen, herzien en aangevuld in ver band met nieuwe wettelijke voorschriften. Zij verzoeken met deze aanwijzingen nauw keurig rekening te houden. Vergunning voor filmen op den openbaren weg. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de gemeentebesturen medege deeld, dat zijn circulaire van 16 Juni 1930, waarbij in overweging werd gegeven, slechts dan vergunning tot het maken van cinematografische opnamen op den open baren weg, bij officieele gebeurtenissen enz. te verleenen, indien het negatief der op te nemen film in bewaring of ten ge schenke zou worden gegeven aan het Ned. Centraal Filmarchief als vervallen kan wor den beschouwd. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Gaat Duitschland strengere maatregelen nemen tegen de terroristen? (2e blad). Critieke toestand tusschen Bolivia en Paraguay. (2e blad). HORLOGEMAKER 5885 Maarsmanssteeg 14 - Tel. No. 1293 Profiteer van de enorme prijsdaling onzer Alles met schriftelijke garantie MODERNE SCHOORSTEENKLOKKEN vanaf f. 6.73 HET WEER VOOR ZONDAG. Tegen het einde der vorige week trok een hittegolf in Noordoostelijke richting over Midden-Europa en raakte daarbij juist even ons land, zoodat wij hier een paar warme zomerdagen hadden, die echter weer spoe dig door een afkoeling werden gevolgd en het verwachte onweer bleef niet uit. Het weer gedurende de daarop volgende dagen werd beheerscht door een vochtigen Westelijken luchtstroom en bleef daardoor winderig en vrij koel terwijl kleine depres sies, die langs den Noordrand van het ge bied van hoogen druk over Zuid west-Euro pa trokken, eenigszins buiïg weer veroor zaakten. Het gebied van hoogen druk over Zuid west-Europa is nu nog van veel beteekenis daar het als het ware een stevig bolwerk vormt tegen het al te ver naar het Zuiden doordringen van de depressies, die uit den Oceaan opkomen. Over Noord west-Europa en in de omgeving van Ysland ligt een uit gebreid en vrij stationair depressie-gebied. Langs den Zuidrand daarvan trekken z-g. secundaire depressies dicht voorbij ons land en veroorzaken veranderlijk, eenigs- zins buiïg, regenachtig weer met sterk af wisselende bewolking. Voor de eerstvolgende dagen zijn geen groote veranderingen in den algemeenen weerstoestand in West-Europa te verwach ten zoodat wij voor het einde der week en voor Zondag moeten rekenen op dezelfde weersgesteldheid als de laatste dagen heerschte, derhalve onva-st, eenigszins bui ig weer, niet bijzonder warm, met sterk af wisselende bewolking en meest matigen wind van veranderlijke richtingen tusschen Zuid en West. MARIABOND BISDOM HAARLEM. Vier en twintigste jaarvergadering. In het St. Elisabeth-patronaat te Am sterdam heeft de Mariabond in het bisdom Haarlem Woensdag zijn vier en twintigste jaarvergadering gehouden onder leiding van Mej. A. M. A. Kokshoorn. De vergadering, waaraan een H. Mis in de Rectoraatskerk de Paters Capucijnen was voorafgegaan, werd ingezet met het zingen van het Sobriëtaslied, waarna na mens de Amsterdamsche Dekenale Drank- w eer-Federatie een woord van begroeting werd gesproken door mevr. SuaRto. In haar openingswoord wenschte de pre sidente den geestelijken adviseur, pastoor Th. W. Taman, geluk met zijn benoeming tot pastoor te Heerhugoaard. Spr. herdacht het overlijden van Pater Marinus La-mers, den hoofdredacteur van „Sobriëtas", en richtte door de vergadering met applaus ondersteunende woorden van gelukwensch tot me]. San, die 121/a jaar deel van het hoofdbestuur uitmaakt. Tenslotte gaf spr. een korten uitleg van de verschillende verbeteringen welke de nieuwe drankwet heeft gebracht.. De secretaresse, mevr. Dekker, bracht vervolgens de zeer uitvoerige notulen der vorige jaarvergadering uit, waarna mej. de Bruyn verslag deed van het financieele ge deelte. Medegedeeld werd, dat 31 afdeclingen waren vertegenwoordigd door 59 afgevaar digden. Daarna werden de verslagen uitgebracht van de N.H. en van de Z.H. Propaganda- commissie alsmede van de Diocesane Jeugdcommissie. Laatstgenoemd verslag bevatte een over zicht van hetgeen gedaan is tot voorberei ding van den overgang der jeugdgroepen naar de algemeene jeugdorganisatie. Hier en daar is het betreffende besluit van Z.H. Exc. Mgr. Aengenent verkA^rd

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1