VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 GEMEENTERAAD VAN ALKEMADE Donderdagmiddag vergaderde de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Mede aanwezig de heer W. A. van Harteveld, Secretaris. Na opening der vergadering met gehed worden de notulen door den secretaris voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde de agenda: 1. Aanbieding van de gemeenterekening over het dienstjaar 1931. De voorzitter deelt mede, dat de gemeen te-rekening door den gemeente-ontvanger ongemaakt sluit gewonen dienst in ont vangst met een bedrag ad f 260.977.20 en in uitgaaf f 213.729.97, alzoo een batig saldo van f 47. 247.23. Kapitaaldienst sluit met een nadeelig 6aldo van f 21.289.01. Voor zitter stelt deze rekening in handen van de commissie tot nazien van de gemeente-reke ning en begrooting, welke zoo straks zal worden benoemd. Hierna wordt overgegaan tot benoeming van drie leden tot nazien van de gemeente-rekening 1931 en de ge meente-begrooting 1933. Na gehouden stem mingen worden benoemd de heeren J. N. Los, G. H. Rotteveel en J. J. de Koning. Op een desbetreffende vraag van den voor zitter nemen de heeren hunne benoeming a au. In behandeling worden genomen een 4- tal reclames tegen den aanslag in het schoolgeld, welke worden afgehandeld over eenkomstig voorstel van B. en W. Tot de ingekomen stukken behoorde o.a. een verzoek van den heer J. Jedema om ontheffing van de huur ingaande 1 Sep tember a.s. van een woo'nhuis wegens over plaatsing naar Edam. B. en W. stellen den Raad voor tot inwilliging va-n het verzoek en vragen den Raad machtiging het kantoor aan den waarnemend ontvanger tot 15 No vember e.k. te verhuren tegen een huur prijs van f 3.per week. De heer Los vraagt of het geen bezwaar ontmoet het ontvangerskantoor te verhu ren met het oog op de verhuring van de wo ning. Spar. vraagt- of zich al een gegadigde voor deze woning heeft aangemeld. Voorzitter antwoordt ontkennend en is voorts van meening, dat er geen bezwaar tegen verhuring van het kantoor behoeft te bestaan. Zonder hoofdelijke stemming wordt be sloten den heerj. Jedema van de huur van deze woning te ontslaan, terwijl B. en W. voorts worden gemachtigd het kantoor tot 15 November te verhuren. Op de verzoeken van een aantal ingeze tenen uit de Kaag om een tegemoetkoming uit de gemeentekas te mogen ontvangen, als bedoeld bij artikel 13 der wet op het La ger Onderwijs wordt, nadat de heer Cle mens hierover eenige inlichtingen heeft ge vraagd, afwijzend beschikt en wel op grond van het eerste feit, dat de verste afstand van de woning naar de school te Lisse min der dan 4 K.M. bedraagt, terwijl bovendien het bedrag der gevraagde tegemoetkoming ad f 50.per ja-ar en per. kind den Raad te hoog voorkomt. Uitgetrokken werkloozen. In -bespreking komt de steunregeling voor uitgetrokken werkloozen. Volgens de door den Minister goedge keurde steunregeling mag een ongeorgani seerde slechts 35 weken steun genieten. In verband met de huidige tijdsomstandighe den blijkt deze termijn te kort en daarom stellen B. en W. voor den termijn te ver lengen tot 52 weken. Z.h.st. wordt hiertoe besloten. Op de circulaire van den heer Commis saris der Koningin betreffende het geven van vakonderwijs aan p-lattelands-gemeente- polit-ie met uitnoodiging om voor elke po- litie-ambtenaar f 25.op de gemeente- begrooting te brengen wordt goedgunstig beschikt. Vervolgens brengt de voorzitter ter tafel het verzoek van D. Spruit .en P. van der Zwet om van de gemeente weder te mogen huren een perceel tuinland en een waren huis gelegen aan den Langenweg te Roelof- arendsvcen. De heer Hoogenboom vraagt naar den huurprijs van het warenhuis. Voorzitter antwoordt, dat deze f 400.per jaar be draagt. De heer Hoogenboom repliceert en merkt op, dat bij de eerste verhuring een gegadigde aanwezig was die een hoogere huur voor het warenhuis wenschte te geven. Voorzitter antwoordt, dat B. en W. speci ale redenen hadden om voor dien prijs niet to gunnen. De heer Hoogenboom merkt op, dat hij vernomen heeft, dat die huurder contant wilde betalen. Voorzitter antwoordt dat hij dit uit zijn inschrijving had moeten doen blijken. Hier wordt- z.h.st. besloten het tuinland wederom voor den tijd van een jaar aan D. Spruit te verhuren en wel voor denzelfden prijs als de vorige huur, terwijl het warenhuis wordt verhuurd aan P. van der Zwet. Rondvraag. De heer Rietbroek vraagt hoe het staat met de onderhandelingen met Leiden. Voor zitter antwoordt, dat de conferentie nog niet heeft plaats gehad. Spr. betreurt het, dat in de vorige vergadering geen besluit is genomen. Van betrouwbare zijde heeft liij vernomen, dat de Lichtfabrieken bereid zijn nog meerdere concessies te doen, doch hiertegenover zullen vanzelfsprekend ver dere eischen worden gesteld. De heer Verwey komt nogmaals terug op de schoolkwestie te Oudewetering. Spr. vraagt of aan het schoolbestuur mededee- ling is gedaan va-n het in beroep gaan door de gemeente tegen de beslissing van Gedep. Staten. Toen het schoolbestuur in beroep ging tegen het raadsbesluit heeft het hier wel mededeeling van gedaan, zoodat spr. had verwacht, dat het gemeentebestuur uit beleefdheid het schoolbestuur bericht had gezonden. Spr. wil thans nog een enkele opmerking maken en wijst er op, dat het gemeentebestuur in deze zaak den ver keerden weg is ingeslagen. In de vorige ver gadering heeft spr. gewezen op het R. K. Bureau voor Onderwijs en Opvoeding in Den Haag, een bureau dat. bekend -staat om zijn goede adviezen op het gebied van on derwijs. Het gezegde in de vorige verga dering, da-t gedacht werd, dat spr. het al leen wist, had aanleiding kunnen wezen, dat de leden van den 'Raad zich tot dat Bureau hadden gewend. Spr. heeft dit ech ter wel gedaan en naar aanleiding van het verslag van de vorige vergadering in de Nieuwe Leidsche Courant, waarvan mag worden aangenomen, dat dit een juist beeld geeft van hetgeen in die vergadering is be sproken, heeft spr. doen besluiten eenige vragen tot dat bureau te richten. De heer Verwey leest het schrijven, gericht aan dat bureau, voor met het daarop ontvangen ant woord en moet dan constateeren, dat het ooilege hier op den verKeerden weg is. Spr. had o zoo gaarne gezien, dat de Raad in deze kwestie de zaken zou willen zien op een correcter wijze, doch het spreekwoord kan hier nog van toepassing zijn, dat het beter ten halve gekeerd is, dan ten heele gedwaald. Hij stelde dan ook voor het be sluit in de vorige vergadering gedaan in te trekken. Daar niemand het voorstel van den heer Verwey steunt, kan dit niet aan een stemming worden onderworpen, zoodat hiermede de zaak als afgedaan wordt be schouwd. De heer Pennings vraagt hoe het staat met de beweegbare bruggen. Zijn deze reeds door de Provincie overgenomen? Verder stelt spr. de vraag of met de Provincie overeenstemming is bereikt omtrent de te rugplaatsing van de haag nabij de woning te Oud-Ade. Voorzitter antwoordt, dat wat het eerste betreft, de Provincie niets van zich heeft laten hooren, terwijl de Provin cie voorts niet bereid is om de woning over te nemen. De heer Verwey vindt het uur van ver gaderen vooral in de zomermaanden erg ongelegen. Spr. gelooft, dat vele leden er prijs op zouden stellen, indien in de zomer maanden de raadsvergaderingen om 7 uur des avonds werden gehouden. De meeste leden hebben geen tijd om behoorlijk te eten, terwijl voor een rustig vergaderen geen tijd is. Voorzitter merkt op, dat juist op het verzoek van een der leden het uur van ver gaderen nog is vervroegd. Hierna wordt de vergadering door den voorzitter gesloten en gaat -de raad over in geheime zitting. UIT DE OMGEVING KATWIJK AAN DEN RIJN. Personalia. Met ingang van 16 Aug. is tot concierge aan het gemeentehuis be noemd de heer W. G. van Beelen Sz., Com mandeurslaan. Tuinbouw. De handel ging deze week in sommige producten met schommelingen. Dit was met name merkbaar bij de bos- peen, die op sommige dagen een redelijke prijs opbracht, terwijl er tevens dagen wa ren, dat de prijs niet loonend was. Geluk kig staat de Ka-twijksche bospeen, wat kwa liteit betrpft in wijden omtrek hoog aange schreven en blijft er dus steeds een goede vraag voor bestaan. De bloemkool ging aan vankelijk te-gen zeer goede prijzen, doch zooals zulks meestal het geval is was dit een gevolg van te kleinen aanvoer, waar uit volgt, dat het slechts een enkeling, en dan nog in geringe mate, was die hiervan profiteerde. Toen de aanvoer ging vermeer deren, daalde de prijs a-1 spoedig en ge vreesd wordt, dat dit op dezelfde wijze zal doorgaan. Met aardappelen bleef het droe vig slecht gaan. De opbrengst ie niet veel meer dan arbeidsloon, 1.20 tot 2.10 per 100 K.G. De oogst is groot en de uitvoer gering. Het uitzicht op betere uitkomsten is evenzoo niet groot. De nagewassen zul len een en ander moeten goed maken. Onveilig duin. Wegens het schieten met scherp zal het duinterrein achter de 1?ijksschieivbanen onveilig zijn op: Maan dag, Woensdag en Vrijdag van 9 uur v.m. tot 2 uur n-.m. en van 6 tot 9 uur n.m. Op Donderdag van 9 uur v.m. tot 9 uur n.m. en Zaterdag van 2 tot 8 uur n.m. LISSE. Geboren: Catharina Maria, dochter van J. van Velzen en van P. M. de Jeu A mold us I-gnatips zoon van W. P. Kerk vliet en van M. M. Annaert. Ondertrouwd Simon Aarde-ma, 25 jaar met Saartje van Egmond, 26 jaar, beiden te Lisse. Overleden Johanna Huberdina Wijnands, twee weken. Gevestigd: T. Vledder uit Hille- gom J. H. Kruit uit Sassenheim P. j. van Vliet uit Leiden L. J. Beugels- dijk en echtgen. uit Noordwijkerhout H. D. Groenendaal en gezin uit Benn-e- broek. Vertrokken: G. A. van den Berg naar Haarlemmermeer P. Koning naar Zaandam R. C. en M. G. Smakman naar Castricum P. Zijgmunt naar Haar lem. 0EGSTGEEST. Hanze. Onder voorzitterschap van den heer W. F. de Rooy hield de Hanze in „St. Willibrord" een alg. vergadering. De op komst was bevredigend. Ook Pastoor dé Vette was aanwezig. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van de neutrale Winkeliersvereenigi-ng om gezamenlijk aan de diverse vereenigingen te verzoeken haar inkoopen in eigen plaats te doen. Dit idee vond aller instemming. Een tweede verzoek Winkeliersvereeniging zal in de z.g. contactcommissie worden besproken. Besloten werd geen excursiedag te hou den, doch zooveel mogelijk de Bondsdag van 7 Sept. te Haarlem te bezoeken. Naar wij vernemen zal de deelname van de Oegstgeester afdeeling groot zijn. Nadat nog eenige zaken van internen aard waren afgejiandeld, Averd de bijeen komst gesloten. R0EL0FARENSVEEN. Opening van het zwembad. Onder groote belangstelling van kerke lijke en wereldlijke autoriteiten had giste ren de opening plaats van het zwembad van de vereeniging „Sport staalt Spieren". De voorzitter, de heer C. M. Vesseur, heet te alle aanwezigen van harte welkom en sprak zijn genoegen er over uit, dat de Bur gemeester van Alkemade zoo bereidwillig was geweest de opening te willen verrich ten. Spr. gaf een overzicht van de werk zaamheden en moeilijkheden, welke aan de totstandkoming waren voorafgegaan Hierna verkreeg de Burgemeester het woord. Spr. wees op het groote nut van een goede zwemgelegenheid, vooral hier in deze streek, welke rondom in het water is gelegen. Hij sprak daarbij de beste wën- schen uit- tot groei en bloei van deze ver eeniging en verklaarde hierna het zwem bad voor geopend. Een aantal jongelui sprong hierna te water en lieten hunne prestaties zien. Voorzeker voorziet dit zwembad in een reeds jaren bestaande behoefte en wij wen- schen de vereeniging van harte succes toe. RIJNSBURG. Tuinbouw. Met de vroege aardappe len is het hier afgeloopen doch de aanvoer van blauwe en blanke eigenheimers wordt regelmatig grooter. De prijs is, zooals over al, ook hier zeer laag. Beste kwaltieit eigenheimers gaan voor 1.402.per 100 K.G. Ook komt e-r al meer bloemkool, waarvan de prijs steeds naar beneden gaat. E'erste kwaliteit gaat van 5.60 tot 7.10, tweede soort van 1.90 tot 2.60 en voor de derde soort zijn geen koopers. Bos uien brengen van ƒ1.50 tot ƒ1.70 per 100 bos op. Kroten van ƒ1.40 tot ƒ1.80. WARMOND. Personalia. Voor het examen cou peuse is te Den# Haag geslaagd Mej. B. Duijnboven. Geboren: Johannes, z. van W. M. Kuppen en H. Janssen. Martinus Leo- nardus Johannes, z. va-n J. M. J. de G-reef en W. C. van Noort. Petrus Maria, z. van P. J. van Kruyssen en M. M. Vlasveld. Rartholomeus Petrus, z. van J. P. P. Vink en A. A. van Schooten.. Levenl. aa-ngeg. kind van J. Th. Koek en J. P. van der Meer. WOUBRUGGE. Geboren: Cornells Wilhelmus, z. van A. C. van Zanten en II. C. van Dijk. Gehuwd: D. Schijff 25 jaar en P. Kin kel 19 jaar. RECHTZAKEN GEBAKKEN VISCH GERINGE EETWAAR. Uitspraak van den kantonrechter. De kantonrechter ie Groningen beeft een vischventer, die zijn waar des Zondags avonds na acht uur aan de Groote Markt te Groningen verkocht, ontslagen van rechts vervolging. De kantonrechter overwoog, dat de ver dachte zich had schuldig gemaakt, aan over treding van art. 165 van het reglement van politie voor de gemeente Groningen, maar was van oordeel.-dat dit artikel van rechts wege heeft opgehouden te gelden door de in werkingtreding -der Winkelsluitingswet 1930 Het door art-, 165 geregelde onderwerp, r. 1. het- verkoopen of ten eerkoop aanbie den van goederen op de openbare straat, vindt thans een regeling in art. 8 der Win kelsluitingswet, terwijl afwijkingen va-n die regeling slechts met inachtneming van de bepalingen van art. 9 der Winkelsluitings wet vastgesteld kunnen worden. Het beroep van den ambtenaar van het O M., dat gebakken visch niet zou behoo- ren tot de „geringe eetwaren" in den zin van art. 8 der Winkelsluitingswet ging vol gens den kantonrechter niet op. Andere bladen schrijven: NEDERLANDSCH—BELGISCH HANDELSVERDRAG. De Maasbode schrijft: Met groote vreugde zal allerwegen ken nis zijn genomen niet alleen van het feit van het tot stand komen1 van een liandeis- verdrag tusschen België en Nederland, twee staten wel bij uitstek op elkaar aan gewezen, maar ook van hetgeen het ver drag in werkelijkheid biedt. 't Is een verdrag niet van zinledige fna- zen, maar met inhoud. 't Is een verdrag, waarin de ware geest van den Volkenbond reëel naar voren springt. 't ls een verdrag, dat den vermoedelijk eenig mogelijken weg inslaat, waarlangs iets te bereiken is voor een geleidelijk grootere vrijheid van ruilverkeer. België en Nederland hebben een daad gesteld, waarbij anderen zich, hoe eer hoe liever, kunnen aansluiten. Een daad met onmiddellijk effect. Op het oogenjjlik van inwerkingtreding van het verdrag gaat het wederzijds geheven tarief met 10 pet. omlaag en zoo gaat het automatisch verder tot een veria-ging met 50 pet. of tot een tarief van 4 pet. ad va lorem voor halffabrikaten en 8 pet. voor afgewerkte producten. Geen nieuwe beperking van in- of uit voer zal worden toegepast, behoudens een vrij groote reeks van uitzonderingen, opge somd in art. 3 en art. 2 van het protocol. De geest, dien het verdrag ademt, zal, naar wij hopen, een waarborg bieden, dat deze uitzonder-inggevallen zakelijk en ruim hartig zullen worden gehanteerd. Regle menteering van het deviezenverkeer wordt met name uitgesloten. Ook contingenteering wordt beperkt tot 100 pet-, van in- of uitvoer in normale ja ren. Zij zal daarenboven zoo spoedig moge lijk verdwijnen. Het verdrag is verder gebaseerd op on voorwaardelijke en onbeperkte meestbe- gunstiging. Het verdrag is een buitengewoon verheu gende uiting van de uitstekende verhouding tusschen onze beide stamverwante landen en daarenboven een hechte basis om deze zoo gewenschte innige verstandhouding op de meest gelukkige wijze verder uit te bou wen. Daarom vooral vervult ons dit verdrag met oprechte en hooge voldoening. HAUSSE-BEWEGING OP DE BEURS. Verbetering van den algemeenen toestand? De Residentiebode schrijft Zooa-ls ëen drenkeling zich aan iederen stroohalm wil vastklampen om aan den verdrinkingsdood te ontkomen, zoo tracht thans ook de menschheid ieder lichtpunt aan te grijpen om daarin te zien het einde van den crisistoestand, hetwelk toch eens komen moet. De laats-tè dagen zien wij gelukkig ver schijnselen, die misschien op een verbete ring kunnen wijzen. Misschien, want reeds eerder dacht men de veilige, haven bereikt te hebben, doch het bleken steeds droom beelden te zijn geweest. Doch nog nimmer zijn in de laatste crisisjaren de lichtpun ten zoo helder geweest als op dit oogen- blik. New York gaf ons gisteren plotseling een hausse-beweging te aanschouwen, na dat de noteeringen de laatste dagen op een enkele uitzondering na, steeds waren ge stegen. De hausse-beweging had tob ge volg, dat verschillende fondsen zelfs bob 7 punten opliepen. De onverwachte toeneming van electri- schen stroom in Amerika, de stijging der koperprijzen en de gunstiger petroleum- statrstieken waren de oorzaak van deze hausse, welke de grootste is, welke wij dit jaar meemaakten. Ook de goederen markten waren belangrijk gestegen. De Amsterdamsche beurs reageerde vandaag geheel overeenkomstig de Ame- rikaansche hausse en hier werden ook be langrijke hoogere koersen bedongen. Doch het is niet alleen op de beurzen, dat het licht gaat gloren. Ook het bedrijfs leven gaat nieuwe teekenen van leven ver- toonen. De directie van de machinefabriek Enkes verklaarde -dezer dagen reeds, dat de toe stand beter wordt en het feit, dat het per soneel thans des Zaterdags weer werkt, geeft hiervan het bewijs. Verder worden ook in scheepvaartkringen voorbereidin gen getroffen om opgelegde schepen weer zeevaardig te maken en zoodoende moeten er in de ankers- en kettingfabrieken weer flinke bestellingen te wachten zijn. Men verwacht in scheepvaartkringen in het najaar dan ook een toename van de scheepvaart. Zullen deze gunstige teekenen blijvend zijn? Of zijn het tijdelijke oplevingen wel ke slechts nieuwe teleurstellingen zullen wekken? Of zal er werkelijk verbetering in den algemeenen toestand intreden? We zullen dit laatste hopen, en de ge noemde teekenen zijn zeker verblijdend. Geve de goede God, dat deze eerste voor boden de geluksboden zijn van een nieu we, blijdere toekomst. Laten vooral wij, Katholieken, in deze dagen ons gebed tot God verdubbelen. Want Hij alleen zal in staat zijn het lot der menschen te keeren. „Er zijn honderden manieren om geld te verdienen, maar slechts een manier is een nette manier." „Welke is dat dan?" „Ja, ik dacht wel, dat je dat niet wist". EEN ZAKENMAN zal vooral in dezen tijd de kooplust trekken door doel- treiiende reclame. KERKNIEUWS „De Thabor", Bisschoppelijk Retraitehuis Rotterdam, Eerbdrachtsstraat 93 Postrek. 114365. 1619 Aug. meisjes 6.50, P. Passionist. 2225 Aug. dames onderw. 10.P. Jezuiet. 2730 Aug. meisjes ƒ6.50, P. Jezuiet. 47 Sept. meisjes 6.50, P. Augustijn. 710 Sept. verloofde meisjes 6.50, P. Franciscaan. 1215 Sept., gehuw den 6.50 P. Capucijn. 1821 Sept. Jonge dames 10.P. Jezuiet. 2629 Sept. Leden H. Familie en andere deelen ƒ6.50, P. Franciscaan. 36 Oct. meisjes 6.50 P. Passionist. 1720 Oct. gehuwden 6.50 P. Carmeliet. 2427 Oct. gehuwde dames 10 P. Franciscaan. 2831 Oct. meisjes ƒ6.50 P. 710 Nov. jonge dames 10.P. Do minicaan. 1417 Nov. verloofde meisjes 6.50 P. Capucijn. 2225 Nov. meisjes 6.50 P. Passionist. 281 Dec. meisjes 6.50 P. Dominicaan. 69 Dec. L. 3de Orde St. Franc, 6.50 P. Franciscaan. 12 15 Dec. meisjes 'ƒ6.50 P. Augustijn. 1822 Dec. jonge dames deft. st. 15.P. Je zuiet. 2730 Dec. jonge dames ƒ10.P. Franciscaan. 25 Jan. meisjes 6.50 P. Capucijn. 912 Jan. gehuwden 6.50 P. Carmeliet. 1619 Jan. meisjes ƒ6.50 P. Passionist. 2326 Jan. gehuwden 6.50 P. Augustijn. 291 Febr. gehuwden ƒ6.50 P. Dominicaan. 58 Febr. meisjes 6.50 P. Franciscaan. 1215 Febr. jonge dames ƒ8.50 P. Jezuiet. Zou een dezer retraiten-datums u gele gen komen? Verlangt u nog inlichtingen, gaarne worden ze verstrekt. Om aan een dezer retraiten deel te nemen is de leef tijd van 17 jaar vereischt. Opening der retraiten, 's middags om half 7 uur. Sluitng om half vier. De retrai-' tanten worden vóór half zes verwacht. De Nos. der tramlijnen staan vermeld op de toegangskaart waarmede men op 2 minuten afstand naa-r „De Thabor" kan ko- Uit de Landbouwwereld Energie en Calorieën. Wie wel eens wat heeft gelezen over voedingsleer, is zeker meermalen deze beide woorden tegengeko men. Tot recht begrip willen we er hier iets over zeggen. W.ij spreken van chemi sche energie, die wij in het gebruikte voed sel ontvangen en welke afkomstig is van bepaalde stikstofvrije stoffen in onze spie ren. En dan is er mechanische energie, die onstaat als wij arbeiden, als wij onze spie ren aan het werk zetten. Dan worden ge noemde stikstofvrije stoffen chemisch om gezet, er heeft daarbij een verbrandings proces plaats, dat warmte doet ontstaan, zooals wij allen ondervinden: arbeid ver warmt. Bij dat proces komt energie vrij en deze vinden wij terug in den gel everden arbeid. Zoo gaat er nimmer energie verlo ren, volgens de natuurkundige wet van het behoud der energie. Energie is een groot heid, welke is en blijft, nimmer grooter, nimmer ook kleiner wordt: zij is onvernie tigbaar. Arbeid is een vorm dier grootheid, een vorm van energie. Hij ka-n gemeten worden: wij drukken de hoegrootheid van den arbeid uit in Kilogrammeters. Eén Kilogrammeter is de arbeicl, noodig om het gewicht van 1 Kilogram één Meter op te heffen. Een kilogram meter is1 dus een ener gie-eenheid, namelijk: een Calorie. Dit is de hoeveelheid warmte, noodig om 1 Liter water één graad Celsius te verwarmen. Deze energie komt overeen met plus minus 427 Kilogrammeter. In de voedingsleer hecht, men groote be- teekenis aan calorieën: men leest herhaal delijk over de caloriewaarde van ons voed sel en die waarde is dan ook van groote beteekenis. Want zal het met onze voe dingshuishouding in orde zijn en blijven, dan mag er op den duur niet meer worden, uitgegeven dan er binnenkomt. Wij moeten het vereischte calorieënaantal hebben, an ders gaat het met ons lichaam mis, en der halve hebben wij er voor te zorgen, dat we die ook door ons voedsel opnemen. Dat kan op verschillende wijzen ge-beuren, door verschillende voedingsmiddelen op vrij goedkoope en ook op vrij dure manier. Vaak kan men opmerken, dat het rechte begrip omtrent calorie ontbreekt. Men spreekt en schrijft er niet zelden over, als of men calorieën kan eten: een calorie is geen voedsel, geen ding, het is sle-chts een maat. Een maat, om de energiewaarde van ons voedsel te meten. Zooals een gulden een economische maat is, waarin wij ons be zit, onze vertering, onze huishoudbalans uitdrukken. Wij hebben een zeker aantal guldens noodig, om ons van voedsel, klee ding, brandstoffen enz. te voorzien; om deze laatste artikelen is het ons te doen, niet om de guldens zelf. En zoo kunnen wij ook niet tevreden zijn als slechts de calo rieën balans bij ons in orde is: op den vorm, waarin de caloriewaarde in ons lichaam wordt gebracht, komt het aan; of het die vorm is, waaraan wij behoefte hebben. Ook alcohol geeft bij verbranding in ons lichaam calorieën; en door bijvoorbeeld warm water te drinken, zouden we ook ai aardig wat calorieën opnemen. Doch daar zouden we niet mee gebaat zijn: 't komt aan op her stel der weefsels, op toevoer van bepaal de stoffen, welke chemische energie voor de spierweikzaamheid kunnen leveren. Er zijn bovendien nog andere stoffen, die we behoeven, behalve dezulke welke calorie waarde hebben: we noemen lucht en wa ter, en verschillende zouten, welke niet in ons lichaam verbranden, en waarvan we de waarde dus niét in calorieën bunnen uit drukken.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10