DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1932 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. Eere, wien eere toekomt! Leiden, 3 Aug. 1932. Geachte Redactie. 't Trof mij, dat in uw veelgelezen blad niets vermeld stond omtrent een ongeval, dat Zondagmiddag jl. plaats had aan de Botermarkt, toen tusschen 3 en 4 uur al daar een jongen van 8 jaar te water ge raakte en op dat stille stadsgedeelte en stille uur zeer zeker verdronken was, ware 't niet, dat, hoewel meerdere volwas sen personen toesnelden, en aan de kant moesten toezien en probeercn met een lat de jongen te redden, onze kranige stadge noot de heer Groene veld, Hoogl. Kerk- gracht, die vanaf de Korenbrug 't geval zag, naar de plaats toereed, fiets jas en schoenen neergooide, zonder bedenken ge kleed te water sprong, en de jongen, die pl.m. 4 meter van den kant dreef en waar van soms nog alleen de schoentjes aan de oppervlakte verschenen, van een wissen dood redde, 't had niet langer moeten du ren seconden zijn in zoo'n geval kost baar! Het feit is ook al vermeldenswaard, om weer eens duidelijk aan te toonen, hoe nuttig het is, dat men zwemmen leert. Daarom, ouders, laat uw kinderen zwem men leeren; 't is gezond en nuttig. Schrijver dezes is iemand, die vanaf de Nieuwe Rijn juist kwam aanloopen en den heer G. te water zag springen. Later kwam politie. Ik begrijp niet dat zoo iets niet in de bladen vermeld wordt; hoe dikwijls worden onbenullige voorvallen uit andere gemeeni^n vermeld. Een woord van dank aan den heer Gr., die zich vlug uit de omstanders verwij derde. Een ooggetuige, v. d. L., Leiderdorp. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. BIJ HET OVERSTEKEN. Moeder en kind tegen de straat geworpen. Op de Bijlstraat, te Utrecht, is gisteren een wielrijdster, die met haar vijfjarig dochtertje achterop reed, door een vracht auto aangereden waarbij de moeder inwen dige kneuzingen en het dochtertje een hoofdwonde opliep. Het ongeval was te wijten aan het zon der waarschuwen oversteken van den weg door de wielrijdster. De gewonden zijn naar de Ac. Klinieken overgebracht. GECOMPLICEERD VERKEERS ONGELUK. Gisteravond omstreeks half acht moest op den Delitweg bij den theetuin Welge legen te Overschie een tractor met opleg ger, bestuurd door J. v. W., uit Den Haag, stoppen voor een stilstaande auto, ten ein de ruimte te geveu aan een van de tegen overgestelde richting naderenden wagen. De ongeveer 15 M. achter hem. rijdende personenauto, bestuurd door J. N. uit Schie dam, die door het breken van. de frictie niet meer kon remmen, reed er van ach teren togen. De auto van N. werd aan de voorzijde vernield. Een derde auto, die uit moest halen om ook niet in botsing te ko men, reed een juist passeerende wielrijd ster, mej. A. V., aan. Van het rijwiel werd het voorwiel beschadigd. De schade van het rijwiel zal door N. worden vergoed. Op merkelijk is het, dat gisteren op ongeveer dezelfde plaats een soortgelijk ongeluk plaats heeft gehad. Aan de gevolgen overleden. De heer J. J., uit Duisburg, die Dinsdag middag bij de Pekelbrug te Grave met zijn motor op een vrachtauto reed, is gisteren in het ziekenhuis te Grave aan de gevolgen overleden. Motorrijder aangereden. Woensdagavond reed de Baarnsche mo torfietsrijder J. Th. op de Brink in de rich ting van den Eemnesserweg. Doordat hij den linkerkant van den weg hield, is hij aangereden door een vrachtauto van de firma van Buuren te Baarn met het gevolg, dat hij een der onderbeenen brak en een gat in het hoofd opliep. De motorfiets werd vrij ernstig beschadigd. KANO OMGESLAGEN. De inzittenden na een kwartier gered. Op den Westpias te Aalsmeer is Dinsdag middag een kano omgeslagen waarin twee Amsterdamsche studenten gezeten waren. Beideu wisten zich aan het omgeslagen bootje vast te klemmen en zich zoo een kwartier boven water te houden, waarna zij door de opvarenden van een zeilboot werden gered. KANO-VAARDER VERDRONKEN. Gistermorgen is even buiben de Huizer- haven aangetroffen het lijk van den heer A. A. uit Naarden, die Zondag met een kano van Oud-Valkeve»en was uitgevaren en se dertdien vermist werd. Het lijk is door de B.U. 56 de Huizerhaven binnengebracht. De kano was, zooals gemeld is, reeds eer der door een visscher drijvende gevonden en te Volendam aangebracht. OVER BOORD GEVALLEN EN VERDRONKEN. Aan de Rijnkade te Arnhem heeft zich een tragisch ongeval plaats gehad. Op het dek van het schip Wilhelmina, afkomstig uit Gouda, schipper J. G. Vroom, was zijn vrouw bezig een koffiekan uit te spoelen. De schipper, die lijdende aan een nier kwaal en bedlegerig is, hoorde plotseling hulp roepen. Hij haastte zich naar het dek, doch het was reeds te laat: de vrouw, die blijkbaar was uitgegleden, was overboord geslagen en reeds in de diepte verdwenen. Onmiddellijk namen de schipper en zijn knecht, geassisteerd door een in de buurt liggend schipper, maatregelen om de politie en de brandweer te alarmeeren. Deze wa ren vlug ter plaatse en vingen onmiddellijk stroomafwaarts met dreggen aan. Men is er nog niet in geslaagd het lijk te vinden. „Tel." Gisteren is te Beuuingen bij Nijmegon een ruim 30-jarige Duitsche matroos, gehee- ten Robert Volrath, die uit Brunswijk af komstig is, over boord geslagen van het Duitsche schip, waarop hij werkzaam was. Zijn lijk is nog niet opgehaald. Tusschen twee walsen bekneld. Gisterenmorgen is in de papierfabriek Gelderland aan de Voorstadslaan te Nijme gen een ernstig ongeluk gebeurd. Door nog niet opgehelderde oorzaak geraakte de ar beider F. A. Berendse, wonende aan de Lekstraat aldaar bekneld tusschen twee walsen. Een arm werd den ongelukkige uit het lichaam gerukt. Nadat ter plaatse de eerste hulp was verleend, werd hr naar het Canisius Ziekenhuis overgebracht. Zijn toe stand was, naar men gisterenmiddag me dedeelde, levensgevaarlijk. Met een mes gestoken. Op den Oudeweg te Haarlem reed Dins dagavond een 14-jarige jongen met een driewielige bakfiets, waarin een paar broertjes van hem zaten. Een eindje voor de bakfiets uit fietste een 29-jarige oom van de jongens, de grondwerker B., die in een woonschip te Amsterdam woont. Twee personen, die op den Oudeweg liepen, spron gen opeens uit de grap op de bakfiets. De 14-jarige bestuurder riep daarop zijn oom, die een der beide personen een draai om de ooren gaf, waardoor deze van de bak fiets op den grond viel. De man stond op en haalde een mee te voorschijn, waarmee bij B. te lijf wilde. Deze greep toen een fietspomp en gaf den man daarmee een slag; tegelijkertijd kreeg hij van den man een messteek in den buik. De beide man nen Hepen daarop hard weg. B. werd naar het St. Elisabeth-gasthuis overgebracht. De messteek bleek niet van ernstigen aard te zijn. Motorjacht gestrand. Schipper J. Dof uit Uithuizen geraakte Woensdag met zijn motorjacht, aan boord waarvan zich 8 personen uit Uithuizen en omgeving bevonden, op de Boschplaat bij het indertijd aldaar gestrande schip „Ama zone" in de branding. Eenigen der opva renden sprongen van boord en konden zich op de Boschplaat in veiligheid stellen. De anderen, die aan boord van het jacht ge bleven waren, dat zich in een zeer gevaar lijke positie begon te bevinden, werden op gemerkt door de robbenjager9 J. Bottema en J. Bol uit Zoutkamp. Met gevaar voor eigen leven en vaartuig wisten zij de vijf opvarenden van het jacht via een lijn bij hen aan boord te brengen. Daarop werden de andere drie schipbreukelingen die zich op de Boschplaat in veiligheid hadden ge steld, eveneens aan boord gehaald. Zij wer den allen door de robbenjagers behouden in Noord Polderzeil aan land gebracht. DE INBRAAK TE ACHTERVELD. Vaklui aan het werk. Over den brutalen diefstal met inbraak te Achterveld bij de 71-jarige wed. v. d. Heugel, waar ongeveer 6000 zijn gesto len, weet het „Utr. Dbl." nog het volgende mee te deelen. In den nacht van de inbraak werd de bewoonster, die beneden slaapt, tegen kwart vóór twee wakker, en toen zij Hcht ontstoken had, bemerkte zij, dat de beel den, die op de kast hadden gestaan, ver dwenen waren. Na wat verder te hebben rondgekeken, ontdekte zij ook dat de deu ren van een paar ka-sten, die gewoonlijk gesloten waren, open stondéti. En eerst nu drong bet tot baar door, dat vermoedelijk bij haar was ingebroken. Aanstonds sprong zij nu uit haar bed en kwam vervolgens tot de ontdekking dat uit een der kasten een ijzeren kistje, waarin zij haar geld bewaarde, verdwenen was. Haar eerste werk was nu kaar gehuwden zoon, die met zijn gezin boven sliep, te wekken, waarna aanstonds aangifte aan den rijksveldwachter te Achterveld werd gedaan. Rijks- en gemeentepolitie uit die gemeente hebben toen onmiddellijk een on derzoek ingesteld, terwijl tevens de hulp van een politieman uit Amersfoort, die in bet bezit van een speurhond is, en van een deskundige op politioneel gebied uit Utrecht werd ingeroepen. t Bij dit onderzoek is gebleken, dat hier ongetwijfeld beroepsinbrekers aan het werk zijn geweest. Aan de achterzijde van het huis door een heel moeilijk open te schuiven raampje, dat op circa meter hoogte in den muur is aangebracht, binnen geklommen, hebben de inbrekers (vermoe delijk althans is het er meer dan één ge weest) zich door de keuken naar de woon kamer begeven, vanwaar zij de slaapka mer, waar de weduwe in een bedstede sliep, hebben bereikt. Hier hebben zij, zooals reeds boven gemeld, twee kasten geopend, uit een waarvan een ijzeren kistje met een zeer. aanzienlijk bedrag aan geld is gesto len. Eigenaardig is, dat het zelfs den inwo- nenden zoon totaal onbekend was, dat zijn moeder over een dergelijk spaarpotje, dat nog nooit een cent rente heeft opgebracht, beschikte. BRANDEN. Gisteren is te Didam de groote landbouw- schuur van de wed. Winters totaal afge brand. Tal van landbouwmachines gingen verloren benevens eén partij van 5000 K.G, hooi. Verzekering dekt de schade. UIT DE RADIO-WERELD Pgrogramma's voor Vrijdag 5 Aug. Huizen 296 M. Algemeen Programma, verzorgd door de N. C. R. V. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Ziekendienst. 11.00 Gramofoonplaten. 12.152.00 Concert. H. Hermann (viool), T. G. v. d. Haar (viool), H. v. d. Horst Jr. (cello) en Mevr. R. A. v. d. HorstBleek rode (piano). 2.30 Concert. Mej. Annie Hermes (alt), G. Beths (viool) en P. Halsema (piano). 4.30 Gramofoonplaten. 5.00 Orgelspel Adr. Engels. 6.00 Gramofoonplaten. 6.30 Radiodokter. 7.00 Causerie door A. J. Herwig. 7.45 Gramofoonplaten. 8.00 De H. O. V. (Symiphonie-orkest). o. 1: v. Marinus Adam. O-a. Capriccio italiën, Tsöhaikowsky. 9.00 W. van Rijswijk: Paarlen. 9.30 Vervolg concert. 0.a. Ouv. „La Da me blanche", Boieldieu. 10.00 Vaz Dias, en' tot 10.30 Vervolg con cert. 10.3011.30 Gramofoonplaten. Hilversum 1875 M. 6.457.00 en 7.307.45 Gymnastiekles. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 V. A. R. A.-Septet o. 1. v. Is. EyL 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voordracht Janny van Oogen, 10.30 Vervolg V. A-R-Au-Septeit. 11.00 Voor de Vrouw. 11.15 Vervolg V. A. R. A.-Septet. 12.00 A. V. R. O.-Klein-Orkest o. 1. van W. Knikker. Russische en Zigeunerliederen door Maria Wolkowskaja (sopraan) en Eli sabeth Lewitskaja (alt). 2.00 Gramofoonplaten. 2.30 A. V. R. 0.-Kamerorke®t o. L v. Ge rard Hemmes. In de pauze: Gramofoon platen. 4.00 Gramofoonplaten. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 V. A. R. A.-Kleinorkest o J. v. Jan v. d. Horst. 5.50 Gramofoonplaten. 6.00 Orkelspel John Brookhouse Mac. Carthy. 6.30 Voordracht Janny van Oogen. 6.45 V. A. R. A.-Kleinorkest o. L van Jan v. d. Horst; Orgelspel door John Brook house Mac Carthy en Gramofoonplaten. 8.00 V. P. R. O.-nieuws. 8.05 Vaz Diaz. 8.1510.15 Uit het Kurbaus, Sdhevenin- gen: Het Residentieorkest o. 1. v. Carl Schuricht.'In de pauze om circa 9.00 Jan van Kasteel: De film „Ik heb een mensch gedood", ca. 10.15 Ds J. W. van Nieuwen- huyzen: Job. 11.0012.00 Gnamofoonplar ten. (V. A. R. A.). Daventry, 1554 M. 10.% Morgenwijding. 10.5011.05 Tijdsein, Berichten. 11.35 Aanbieding Eereburgerschap van Port Taibot-Aberafan aan Lloyd George. 12.20 Emanuel Starkey's orkest. 1% Orgelspel Maurice Vinden. 1.502.50 Gramofoonplaten. Woensdagmorgen is een met 50.000 K.G. booi gevulde berg van den landbouwer A. van Beek, te Barneveld, in vlammen opgegaan. Oorzaak: hooibroei. Verzekering dekt de schade. Tengevolge van hooibroei is brand ont staan op de boerderij van R. de Boer te 4.20 Northern Studio Orkest o. 1. v. Don Hyden. M. m. v. Percy Bilsbury (tenor). 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Liederen van Wolf door Winifred Radford (sopraan) en Sumner Austin (ba riton). 7.10 en 7.30—7.45 Causerie. 7.50 Concert uit Wales m. m. v. solisten, koor en Londensoh Symphonie-orkes-t o. 1. van oTm Davies. Wales'sohe liederen. 9.20 Berichten en causerie. 9.55 Kamermuziek door het „New Lon don Trio" m. m. v. Mary Bakker (sopraan) O.a. Trio in D, Op. 70, No. 1, Beethoven. 11.2012.20 Dansmuziek, Bertini's Band. „R a d i o-P a r i s", 1725 M. 8.05, 12.20. 7.20 Gramofoonplaten. 9.05 Orkestconcert. O.a. Petite Suite d'Orohestre, Bizet-Mouton. 9.50 Radio-tooneel„Les Noces de Jea- nette" van Victor Massé. 10.5011.20 Gramofoonplaten. Kalnndborg, 1153 M. 12.202.20 Concert uit Hotel Angleterre. 3.505.50 Radio Blaasorkest o. L van Joh. Andersen. 8.309.30 Duitsche Opera-muziek door het Omroeporkest o. 1. van W. MeyerRa don. M. m. v. Jorgen Bendix (zang). O.a. Ouv. „Don Juan", Mozart. 9.30 Radio-tooneel. 10.1010.25 Moderne Fransohe Pianomu ziek door V. Fischer. 10.4011.25 Omroeporkest o. L v. W. MeyerRadon. Oa. Suite, Stravinsky. Langenberg, 473 M. 7.258.20 Concert ait Bad Homburg o. L v. Holger. 12.201.35 Concert uit München. I.502.50 Concert o. 1. v. Eysoldt. 5.206.35 Omroeporkest o. 1. v. Kiihn. M. m. v. Alice Habig (piano). 8.209.50 Uit Weenen: De Wiener Pihil- harmoniker o. 1. v. öemens Krauss spe len werken van Jo'hann Stra-uss. 10% Zangdeclamatie. II.0512.20 Concert door Guy von No- grady en zijn kapel. Rome, 441 M. 9.05 Symphonie-concert o. 1. v. O. Zïino. O.a. Ouv. „Egmont", Beethoven en „Tod und Verklarung", symph. gedicht, Strauss. 11.2012.20 Dansmuziek. Brussel, 508 en 338 M. 508 meter: 12.20 Gramofoonplaten. 5.20 Omroeporkest o. L v. A. Meulemans. 6.20 en 6.50 Gramofoonplaten 8.20 Zie Langenberg. 10.3011.20 Gramofoonplaten. 338 meter: 12.20 Gramofoonplaten. 3.20 Con oer t in de Kurzaal, Ostende o. 1. v. Fr. Rasse. M. m. v. Manuel Quiroga (viool). 5.20 Omroep-Kleinorkest o. 1. v. J. Kump® 6.20 en 8.20 Gramofoonplaten. 9.20 Concert in het Casino te Knook», o. L v. K. CandaeL M. m. v. Zino Frances- cattd (viool). Hierna: Max Alexyk orkest. Zeesen, 1635 M. 8.20 Zie Langenberg. In de pauze®: Be richten. Na afloop tot 12.50 Dansmuziek door Oscar Joost en zijn kapel. Weper bij Oosterwolde (Fr.). Een schuur, welke geheel gevuld was met hooi, ging geheel in vlammen op. Een stier kreeg zoo danige brandwonden, dat hij moest worden afgemaakt. De schade wordt door verze kering gedekt. FEUILLETON. DE WREKENDE GERECHTIGHEID. Naar het Duitsch (Nadruk verboden). 38) Reeds driemaal had Margaretha. dezen raadselachtigen brief gelezen, zonder dat zij er iets anders uit had begrepen, dan dat een vreeselijk geheim achter deze onverstaanbare aanduidingen verborgen lag. Haar hart klopte onstuimig en haar knieën knikten, zoodat ze moest gaa-n zitten. Radeloos en wanhopig staarde zij op het ongelukkige papier, welks koele letters haar voor een zoo moeilijke beslis sing plaatsten. Een blik op de klok leerde haar, dat het reeds eenige minuten over elf was. Zij had niet eens den tijd meer óm ernstig met zichzelf te rade te gaan. Voor een boodschap aan „den Ko ning van Spanje" was het ook te laat, want Sandory zou ongetwijfeld het hotel reeds verlaten hebben om zich naar de af gesproken plaats te begeven. Haar moeder, met wie zij misschien had kunnen spreken, was op haar zwerf tocht door de armenwijken van de stad en niet meer te bereiken en anders was er niemand aan wien zij raad of hulp kon vragen. En met iedere seconde, die zij hier be sluiteloos bleef staan, kon het onbekende gé va-ar, dat haar des te vreeselijker scheen naarmate .zij er minder den waren aard van kende, tot een onafwendbaar noodlot worden. Dat deze brief niet was geschre ven om haar onnoodig angst aan te jar gen, daarvan was zij na herhaalde lezing van het schrijven overtuigd. Hier moest wel degelijk de eer en het geluk van haar familie bij betrokken zijn. En als zij nu uit een valsch betamelijkheidsgevoel het goe de oogenblik verzuimde, bracht zij mis schien nameloos leed over hen, die zij op aarde het meest beminde. Dat was een gedachte, die zij niet lang kon verdragen. Zij stak den noodlottdgen brief bij zich en Hep naar haar kamertje om zich haastig te kleeden. Reeds na eenige minuten kwam zij met hoed en man tel naar beneden, gaf de oude werkster die nu alleen in huis bleef de noodige be velen voor het eten en begaf zich dan doodsbang op weg. Hoe dichter zij bij de plaats kwam, die Sandory in zijn brief had genoemd, des te angstiger werd het haar te moede en haar voeten konden haar ten laatste nog nauwelijks dragen. Zij vreesde dit onder houd, als ging zij haar terechtstelling te gemoet en toch herhaalde zij telkens bij zichzelf de eenige wensch: „Als hij het wachten maar niet moe geworden is I Als ik hem nog maar vind I" De vrees, dat Sandory weggegaan zou zijn, bleek zonder grond te zijn geweest. Reeds in de verte zag zij zijn hooge gestalte, hij liep op zijn gemak onder de boom en heen en weer. Anders was er niemand hier buiten, de straat was ge heel verlaten en hij had voor een onge stoord onderhoud geen betere plaats uit kunnen zoeken. Daar hij zeker al lang op haar gewacht had, was het geen wonder dat hij haar reeds van verre zag aanko men en met snelle schreden haar tege moet ging. Juist voor de villa van Frans Norren- berg ontmoetten zij elkaar. „Ik dank u dat u gekomen bent, juf frouw Ruthardt", aldus sprak Sandory haar vriendelijk doch met eenige reserve aan, die wel paste bij de eigenaardige vorm van de uitnoodiging. „Het is me werkelijk zwaar gevallen een dergelijk offer van u te moeten vragen." „Ik heb zooeven pas uw brief gelezen", antwoordde Margaretha, zonder hem aan te zien, haastig. „U kunt begrijpen, dat ik er zeer door ontstelde en dat ik meende dat het mijn plicht was aan uw verzoek gevolg te geven. Maar ik verzoek u nu dan ook zoo snel mogelijk mede te deelen wat u mij te zeggen hebt." „Zeker, ik zal u niet lang met onnoo- dige inleidingen lastig vallen", verzekerde hij, terwijl hij dicht naast haar voortwa-n- delde, zich onder 'het spreken wat naar haar overbuigende als om haar zijn op gedempten toon gesproken woorden beter verstaanbaar te maken. „U hebt zeker wel vermoed, dat het nw broeder be treft V' „Neen, ik kon dat uit de toespelingen in uw brief niet opmaken. En waarom zou ik aan Sigmund gedacht hebben, daar ik er niet het flauwste vermoeden van heb wat dit alles te beteekenen heeft." „Luister dan 1 Uw onervaren broeder ïs hier in slecht gezelschap geraakt. Hij heeft achter den rug van uw ouders be trekkingen aangekoopt met dames van het theater en zich daardoor to lichtzinnige ja zelfs oneervolle handelingen laten over halen." „Dat is niet waar", sprak Margaretha hem tegen. „Het is mogelijk, dat hij in zijn onervarenheid en met zijn neiging tot dweepen iets gedaan heeft, wat onverstan dig is, maar tot een slechtheid, tot een eerlooze daad is hij niet in staat." „Dat gij zoo over hem denkt is te be grijpen, maar ik moet u het geloof aan de smetteloosheid van zijn karakter he laas ontnemen. Wat hij gedaan heeft was niet alleen moree) verkeerd, maar zou hem in geval van ontdekking met den strafrechter in aanraking hebben ge bracht." „En wat wat heeft hij dan gedaan „Hij heeft een groote som gelds ver duisterd die zijn patroon, den bankier Norrenberg, hem had toevertrouwd om een betaling te doen. U zult ondanks uw gebrek aan kennis va-n de desbetreffende wetsbepalingen toch wel weten, mejuf frouw, dat zulke vergrijpen als zeer ern stig beschouwd worden als niet de nood, maar alleen de zucht naar uitspattingen de drenfveer va-n de misdaad is ge weest." De beslistheid van zijn verpletterende mededeeling sloot eiken twijfel aan de waarheid er van uit, maar Margaretha kon zich zelf er niet toe brengen er dade lijk maar aan te gelooven. „Het is onmogelijk", hield zij vol. „Mis schien is de schijn tegen hem, of hij is het slachtoffer geworden van een noodlotti ge gebeurtenis. Hij die altijd van onbespro ken gedrag was en nooit een neiging had voor uitgaan „Gij moet me niet misverstaan. Ik heb u zooeven al gezegd, dat ik hem voor een verleide hield. Alleen de zwakheid van zijn karakter, heeft hem ten val gebracht. De treurige feiten blijven daarmee echter bestaan, wat men ook voor verontschuldi gingen mag aanhalen. En uw broeder is zich, zooals u uit dit document zult zien, ten volle bewust van den ernst van zijn misdrijf." Hij had uit zijn portefeuille een papier genomen dat hijaan Margaretha gaf. Dit stuk was een onwederlegbare bevestiging van wat zij zooeven had gehoord, want de haar welbekende Ihandteekenig van Sigmund stond onder een schuldbekentenis die aan duidelijkheid niets te wenschen overliet. De korte verklaring luidde: „Hierdoor bevestigd ik dat ik heden van den heer Rudolph Sandory te leen heb ontvangen de som van tweeduizend Mark welk bedrag ik noodig bad om een door mij ten nadeel e van den heer Norrenberg gepleegde verduistering tot een gelijk be drag te dekken. Ik beken dat ik zonder hulp van den heer Sandory een ontdek king en gerechtelijke bestraffing niet had kunnen ontloopen, ik zal het derhalve als een eere plicht beschouwen het geleende geld zoodra ik daartoe in staat ben aan den heer Sandory terug te betalen." „Dat is verschrikkelijk", bracht ze er met bevende lippen uit. „Ik zou alles voor mogelijk gehouden hebben, behalve dat." Sandory borg het document weer zorg vuldig in zijn portefeuille. Geruimen tijd liepen zij zwijgend naast elkander. Het was of hij de verschrikkelijke openbaring eerst op Margaretha wilde laten inwer ken voor hij het eigenlijke doel waarvoor ïiij haar ontboden had, ter sprake wilde brengen. Misschien ook wilde hij door zijn zwijgen haar dwingen daarnaar te vragen. Toen de stilte haar ondragelijk werd, zeide zij dan ook: „Gij hebt hem dus gered. Gevaar voor ontdekking be staat er niet meer. Maar hoe moet ik dan die toespelingen in uw brief opvatten, die mij zoo hebben doen schrikken? Het kan toch uw bedoeling niet geweest zijn om hem den eenen dag te redden en hem den anderen dag in het verderf te stor ten (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10