DE OLYMPISCHE SPELEN TE LOS ANGELES. Frisch en fraai WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 DE OLYMPISCHE ATHLETIEK- WEDSTRIJDEN. HOE TOLLIEN SCHUURMAN DE KWARTFINALE DER 100 M. VERLOOR LOS ANGELES, 2 Aug. (Bijzondere correspondentie.) Het nummer 100 Meter dames. Mej. Schuurman toch nog in de finale? Omtrent de prestaties onzer dames in het nummer 100 M. hardloopen kunnen wij nog het volgende melden: Bep du Méé liep mee in de tweede se rie. Zij stond tegenover zeer sterke te genstanders o.m. de dames Walasiewicz (Polen) en Frizell (Canada). De Holland- sche athlete had absoluut geen kans om zich onder de eerste drie te plaatsen. Be halve bovengenoemde dames kwam als derde aan mej. Watanabe (Japan). In de derde serie kwam Tollina Schuur man uit. Men was hier algemeen van mee ning, dat zij en Walasiewicz de beste kan sen hadden op de eerste plaats. Mej. Schuurman, die in deze serie o.m tegen de dames Vendervleit (Canada) en Hi- cock (Engeland) uitkwam won onbedreigd in den tijd van 12,2 sec. Direct na den start nam zij de leiding zonder die meer af te staan. Door deze overwonning had zij zich van een plaats verzekerd in de demifinale. In de vierde serie startte onze verte genwoordigster mej. Aalten. Hoewel zij geen kans had op de overwinning, wist zij zich toch als goede tweede te plaatsen achter Miss Wilde (V.S.), waarmede zij dus ook voor een der demifinales in aanmer king kwam. De halve-finales. In de eerste demifinale kwamen uit, de binnenbaan het eerst genomen de dames Schuurman, Strike, Dollinger, Kench, Wil de en Watanabe. De start was uitstekend. Tot op ongeveer vijftig meter lagen de da mes nog vrijwel gelijk, doch dan komen de dames Strike en Kench naar voren. Ook frl. Dollinger komt naar voren, terwijl juist mej. Schuurman iets is afgezakt. Miss Strike is winnares. Dan dicht op elkaar de dames Dollinger, Wilde en Schuurman met haast onmerkbaar verschil. De uitslag werd dus: 1. Miss Strike 12.4 sec. 2. Frl. Dollinger, 3. Miiss Wilde, 4. mej. Schuurman. Een foto van de finish zal uit wijzen of deze beslissing de bovenge noemde volgorde de juiste is, zoodat het dus nog mogelijk is, dat mej. Schuurman in de finale is geplaatst. In de tweede demifinale startte mej. Aalten slecht, zoodat zij direct achter kwam, welke achterstand zij niet meer ver mocht in te halen. Onze vertegenwoordigsters mochten zich in groote belangstelling van het publiek verheugen. HET PROTEST VAN MEJ. SCHUURMAN AFGEWEZEN. Finale 100 Meter dames. Het protest van mej. Schuurman in ver band met den uitslag der eerste demi finale 100 M. dames is afgewezen, waar door onze Hollandsche vertegenwoordig ster niet in de finale geplaatst werd. Voor de finale kwamen in de baan: von Bremen, Wilde, Strike, Dollinger, Walasie wicz en Hiscock. De laatste had de bui tenbaan. Na vijftig meter wist de Poolsche loop ter Walasiewicz zic-h los te maken en vrij gemakkelijk te winnen in den wereldre cordtijd van 11.9 sec. Deze tijd had zij trouwen reeds in haar serie en in de demi finale gemaakt. De uitslag luidde: 1. mej. Walasiewicz (Polen) tijd 11,9 sec., 2. Miss Strike (Ca nada), 3. Miss von Bremen (V.S.), 4. Miss Hiscock (Engeland), 5. Miss (Wilde (V.S.), 6. Frl. Dollinger (Duitschland). MEJ. SOHUURMAN'S NEDERLAAG. De reden van haar falen. Mej. Schuurman deelde United Press over haar nederlaag in de demi-finale 100 meter mede, dat de harde baan haar ern stige moeilijkheden had bezorgd, en voorts, dat de tijdruimte tusschen de heats voor haar te kort was. Dit is de reden, zei zij, dat ik in de demi-finale faalde, na eerst mijn serie te hebben gewonnen. „Tel." DE DERDE DAG. Op den derden dag van het Olympisch Athletiek tournooi waren 40.000 toeschou wers aanwezig om van de verschillende wedstrijden getuige te zijn. Er werd meer- male uitstekende sport gegeven en reeds direct na den aanvang werd een wereld record verbeterd. Nieuw wereldrecord discuswer pen dames. Miss Osborn (Vereenigde Staten) wierp de discus 44.50 Meter ver, waarmede zij een nieuw wereldrecord vestigde Het Olymipsch record stond op naam van Konopacka (Polen) met een afstand van 39.67 Meter, te Amsterdam gemaakt. 110 Meter horden series. De resultaten der series 110 Meter hor den waren: lste serie: 1. Beard (V.S.) tijd 14.7 sec.; PROGRAMMA VOOR HEDEN. Het Olympisch programma voor he den (Woensdag) luidt: OLYMPISCH STADION. 2.uur: 200 m. (demi-finales). 2.uur: 2.uur: Discuswerpen. 2.30 uur: 80 m. hordenloopen voor dames. 3.15 uur: 110 m. horden (finale). 4.30 uur: 200 m. (finale). 4.45 uur: 1500 m. (series). WIELERBAAN „ROSE BOWL" 7.30 uur: 100 m. sprint (demi-fin.) 4000 m. adhtervolgingsrace (demi-fin.) 1000 m. sprint (finale). 4000 m. achtervolgingsrace (finale). 2000 m. tandem (finale). Verder worden in het „State Armo ry" de schermwedstrijden en in het „Olympia Auditorium" de wortelwed strijden voortgezet. 's Morgens hebben in het „State Armory* de schermwedstrijden voor den vijfkamp plaats. als een dauwdrop in de zon wordt Uw teint door het dagelijksch gebruik van „Zij"-Crême. In Prijzen van 203045 en 75 cent. 5837 SASSENHEIM. 2. Harper (Engeland), 3. Wegner (Duitsch land). 2e serie: 1. Finlay (Engeland) tijd 14.8 sec.; 2. Saling (V.S.), 3. Fuyita (Japan). 3e serie: 1. Welscher (Duitschland) tijd 14.8 sec.; 2. Sjoestedt (Finland), 3. Sutton (Indië). 4e serie: 1. Keller (V.S.) tijd 14.9 sec.; 2. Mandikas (Griekenland), 3. Lord Burgh- ley (Engeland). De drie best geplaatsten uit elke serie werden in de demifinales geplaatst. 200 Meter series. Direct na de 110 Meter hordenloop werd een aanvang gemaakt met de 200 Meter hardloopen, series. In de eerste serie verschenen slechts drie deelnemers aan den start, zoodat deze zon der veel moeite zich in de demifinales wis ten te plaatsen. De uitslag luidde: le serie: 1. Borchmeyer (Duitschland) 22.1 sec.; 2. Yosioka (Japan), 3. Engelhart (Engeland). 2e serie: 1. Walters (Zuid-Afrika) 20.9 sec.; 2. Tolan (V.S.), 3. Fuller (Engeland). Berger in de demifinale. De uitslag van de derde serie 200 Meter hardloopen luidde als volgt: 1. Wright (Canada) tijd 22.8 sec.; 2. Met calfe (V.S.), 3. Black (Engeland). De vierde serie zag slechts twee deelne mers aan den start. De Japanner Nakasima won in 22.2 sec.; 2. Hendrix (Duitschland). In de vijfde serie had onze landgenoot Berger het niet moeilijk, immers er kwa men slechts drie deelnemers aan de start. Uit de gemaakte tijden bleek wel, dat geen der loopers zich buitengewoon had inge spannen. Berger komt door dezen uitslag in de demifinale. De uitslag der vijfde serie luidde 1. Genta (Argentinië) tijd 25,3 sec.; 2. Berger (Nederland, 3. Simpson (V.S.). De zesde serie bracht meer spanning. De uitslag luidde: 1. Jonath (Duitschland) 21.9 sec.; 2. Luti (Argentinië), 3. Elliott (Engeland) De zevende en laatste serie van het num mer 200 Meter hardloopen had het volgen de resultaat: 1. Pearson (Canada) tijd 22.3 sec.; 2. Jou- bert (Zuid-Afrika), 3. Nishi (Japan). Beslissing 800 M. Voor de finale 800 M. hardloopen kwa men 9 athleten aan den start n.l. Genung (V.S.), Edwards en Wilson (beiden Cana da). Hampson en Polwell (beiden Enge land), dr. Peltzer (Duitschland), Hornbor- stel en Turner (beiden V.S.) en Sera Mar tin (Frankrijk). De eerste start mislukte, daar dr. Pelt zer te vroeg weg was. Ook de tweede.start was foutief, ditmaal was Sera Martin te vroeg gestart. De derde start was goed en direct gin gen de loopers er in fel tempo vandoor. Het veld bleef vrij dicht opeen met Hamp son aan den kop en dr. Peltzer als laat ste man. Na 600 M. wordt de eindspurt ingezet. De strijd ging hoofdzakelijk tus schen Hampson en den Canadees Wilson. De strijd bereikte op de laatste 100 M. zijn hoogtepunt. Geen c.M. gaven de bei de loopers elkaar toe. Tot op de laatste meters was nog niet te zeggen, wie zou winnen. Tot Hampson als eerste over de streep ging met borstbreedte verschil met Wilson. Het bleek, dat de tijd van den winnaar een nieuw wereld- en Olympisch- record was. Deze bedroeg 1 min. 49.8 sec. Het oude Olympisch record bedroeg 1 min. 51.8 sec. en stond op naam van Lowe (En geland) te Amsterdam in 1928 gemaakt. De einduitslag luidde: 1. Hampson Olympisch winnaar tijd 1 min. 49.8 sec. (Engeland), 2. Wilson (Cana da), 3. Edwards (Canada), 4. Genung (V. S.) 5. Turner (V. S.), 6. Hornborstel (V. S.) Dr. Peltzer werd laatste. Zijn tijd bedroeg 1 min. 55,2 sec., wel een bewijs, hoe in dit nummer gestreden is. Vérspringen. Voor de finale vérspringen wisten zich dè volgende athleten te plaatsen: Read (V. S.) met een sprong van 7.65 M. Gor- dan (V.S.) 7.64 M.. Nambu (Japan) 7.45 M., Svenson (Zweden) 741 M., Barber (V. S.) 7.26 M. en Kajima (Japan) 7.15 M. Demifinales 110 M. horden. De beide demifinales 110 M. hordenloop heeren hadden het volgende resultaat: lste demifinale: 1. Keiler 14.5 sec. (V.S.) Deze tijd beteekende een nieuw Olym pisch record. Het oude stond op naam van WihgtmanSmith (Zuid-Afrika), te Am sterdam in 1928 gvestigd met een tijd van 14.6 sec. 2. Lord Burghley (Engeland). 3. Finlay (Engeland). 2de demifinale: 1. Saling (V.S.) 14.4 sec. Het nieuwe Olympische record van Keiler heeft dus niet lang bestaan en reeds in de tweede demifianle werd het door zijn land genoot Saling met 0.1 sec. verbeterd. 2. Beard (V.S.), 3. Welscher (Duitschland). Finale vérspringen. Ook de publicatie van het nummer vér springen heeren is onjuist gebleken. De Amerikaan Read sprong n.l. niet 7.65 M., doch 7.62 M. Bijzondere prestaties werden overigens in dit nummer niet verricht en wederom domineerde Amerika. De Zweed Svensson hield in dit nummer de eer van Europa op. De Duitscher Koechermann was reeds in de voorwedstrijden uitge schakeld. De uitslag luidde: 1. en Olympisch winnaar: Gordon (V. S.) 7.64 M. 2. Read (V.S.) 7.62 M., 3. Nambu (Japan) 7.45 M., 4. Svensson (Zweden) 7.41 M., 5. Barber (V.S.) 7.31 M., 6. Kajima (Ja pan) 7.15 M. Berger uitgeschakeld. In de eerste kwart-finale kwam onze landgenoot Berger uit en eindigde als vijf de. Hiermede werd hij uitgeschakeld in het nummer 200 M. hardloopen. De uitslag, der eerste kwartfinale luidde GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Op 17 Augustus hepen het echtpaar D. H. Bosma en C. Kulk den dag te herden ken, dat zij voor 50 jaar in het huwelijk traden. Bruid en bruidegom, resp. 73 en 71 jaar, genieten een ru6tigen ouden dag en een goede gezondheid; alleen de man is reeds jaren lijdend aan een borstkwaal. De bruidegom was vroeger in dienst der posterijen, later koopman, welk beroep hij nu nog uitoefent, daarbij ter zijde ge staan door zijn vrouw. Ongetwijfeld' zal het him dien dag aan blijken van be langstelling niet ontbreken, daar het bruidspaar als oud-Sassemers bekend zijn. JONATH GEBLESSEERD. LOS ANGELES, 2 Aug. In de serie 100 M. heeft Jonath een blessure opgeloopen, welk hem gehinderd heeft tijdens de finale in dit nummer. De«' blessure schijnt overigens niet zoo licht te zijn, immers op aanraden van den Duit- schen geneesheer heeft Jonath zich naar het ziekenhuis begeven om zich onder be handeling te stellen. Of Jonath van ver dere deelneming zal moeten afzien, is nog niet bekend. WATERPOLO Om den Grooten Havenbrugbeker. Donderdagavond speelt de Zijl I tegen S. Z. C. I (2e klasse N. Z. B.) uit Schie dam om bovengenoemden beker. Deze beker is het vorige jaar beschikbaar ge steld door den heer v. Egmond, sigaren en sigarettenhandelaar aan de Haven in wiens étalage de beker heden is tentoon- ZIT U IN DE GREEP VAN 'T NOODLOT VAST ADVERTEERT en 'T BEVf^yiyr u van cje last. CHR. BERGERV 1. Metcalfe (V.S.) tijd 21.5 sec. Nieuw Olympisch record. 2. Walters (Zuid-Afrika) 3. Borchmeyer (Duitschland), 4. Nakasima (Japan). 5. Berger (Nederland). De tijd van Walters (Zuid-Afrika) in zijn serie gemaakt, n.l. 1.20.9 sec. moet op een vergissing berusten. 5000 M. hardloopen. De 5000 M. was sterk bezet, waardoor twee series moesten worden geloopen. In de eerste serie waren zelfs nog 10 athle ten aan den start, terwijl in de tweede se- sie acht athleten uitkwamen. Uit elke serie werden zeven loopers ge plaatst, in de tweede serie dus viel slechts 1 looper uit. j De uitslagen der beiden series luidden: i le serie: 1. Hill (V.S.) tijd 14 min. 49.6 sec., 2. Lehtinen (Finland), 3. Lindgren (Zweden), 4. Virtanen (Finland), 5. Savidan j (Nieuw Zeeland), 6. Hill-house (Nieuw Zee- land), 7. Dean (V.S.) Tweede serie: 1. Burns (Engeland) tijd 14 min. 45.8 sec. 2. Rekers (V.S.), 3. Petter- son (Zweden), 4. Rochard (Frankrijk), 5. Rankine (Canada), 6. Syring (Duitschland), 7. Takanepa (Japan). In de tweede kwartfinale 200 M. heeren won Tolan (V.S.) in den nieuwen Olympi- schen recordtijd van 21.5 sec. De uitslag hiervan luidde: 1. Tolan (V. S.) tijd 21.5 sec., 2. Pearson (Canada), 3. Genta (Argentinië). 3e kwartfinale: 1. Luti (Argentinië) 21.4 sec. Nieuw Olympisch record, 2. Simpson (V. S.), 3. Jou-bert (Zuid-Afrika). 4e en laatste kwartfinale: 1. Jonath (Duitschland) 21.4 sec. 2. Wright (Canada), 3. Ellioth (Nieuw-Zeeland). Hiermede waren de athletiekwedstrijden voor heden beëindigd. Discuswerpen dames. Na nameting bleek, dat de Amerikaan- sche athelete Osborn geen 44.50 M. bij het discuswerpen had gegooid, doch een af stand van 40.15 M. Intusschen werd in haar prestatie overtroffen door haar landgenoo- te Copeland, die een aftand van 40.59 M. bereikte, voldoende, om winnares in dit nummer te worden. De einduitslag van het nummer discus werpen voor dames was: 1. Miss Copeland (V.S.) 40.58 M. Nieuw lympisch record. 2. Miss Osborn (V. S.) 40.15 M., 3 Stella Walsh (Polen), 4. Frl. Fleischer (Duitsch land). 5. Frl. Heublein (Duitschland). 6. mej. Weiss (Polen). Het worsteltournooi. I In de weltergewicht van het Olympisch worsteltournooi won Foeldack (Duitsch- 1 land) van Lindblom (Zweden) op punten. Zooals men zich misschien nog kan her inneren, is deze wedstrijd het vo-rige jaar met 53 door de Zijl gewonnen. Het ze vental van de Zijd is voor dezen wedstrijd als volgt opgesteld. H. Blansjaar D. Kraaijenbrink F. v.d. Horst F. v.d. Mark A. v. Egmond K. Kraaijenbrink A. H. van Vliet Tevens speelt de Zijl II een vriend- sohappelijken wedstrijd tegen S. Z. C. II. De Zijl I—D. W. R .1. Voor rust speelt de Zijl keurig D. W. R. slecht, waardoor D. Kraaijen brink spoedig kan doelpunten (10). Na aanvallen van beide partijen waarbij Van Vliet zich zeer verdienstelijk maakt, is het opnieuw D. Kraaijenbrink die 20 scoort. Van der Horst maakt voor rust 30. Na de rust is D. W. R. veel ster ker. De achterhoede van de Zijl raakt de kluts kwijt en spoedig is het 31. Blan sjaar begaat een overtreding en door de strafworp is de stand 32. Als dan- van der Mark wordt vastge houden en de Zijl achterhoede opzwemt is de stand gelijk 33, waarmede het einde komt. De Zijl 11—L. Z. C. V. Gisteravond om kwart na 8 uur speel den bovengenoemde Ver. een polowed strijd in de Zwem-Inrichting De Zijl. Het begin is direct voor L. Z. C. en twee mooie kansen ontstaan, waarbij in beide gevallen de paal redt. Door deze tegenslag krijgt de Zijl een mooie kans. Geeven zwemt goed op en doelpunt 10. Na de hervatting neemt de L. Z. C. het initiatief over. Verhaar maakt spoedig ge lijk. Geeven maakt kort hierna met een te houden bal 21, waarna Tegelaar wel het mooiste doelpunt van de wedstrijd, gelijk maakt 22. LUCHTVAART VOETBAL R. K. Sportvereeniging „Leiden". De trainingsavond voor 3e elftalspelers en Junioren is Woensdagavond 7.30 uur en niet Vrijdag, zooals in 't sportbericht van Maandag jl. vermeld werd. GYMNASTIEK Sportvereeniging „Klimop" Op het Sportpark „Zuydwijck" zullen vanvond worden uitgereikt diploma's Zon dag .1. bij de onderlinge wedstrijden van gymnastiek en athletiek behaald. PICCARD'S TOCHT NAAR DE STRATOSFEER. Wijzigingen aan den gondel. Onder het opschrift „Naar het dak van de wereld" vertelt prof. Piccard in de „Daily Mail" waarom hij ten tweeden male naar de stratosfeer zal opstijgen. Op den vorigen tocht bon pas op groote hoogte begonnen worden met nauwkeuri ge metingen en registraties en bij de da ling kan in het geheel geen wetenschap pelijk, werk worden verricht, daar de tee- re instrumenten, uit vrees voor beschadi ging bij het neerkomen om den grond, di rect ingepakt moesten worden. Er zullen thans geen instrumenten buiten aan den gondel worden besteed aan de cosmisohe stralen, zoodat er in de gondel plaats vrij komt voor het doen van waarnemingen. De eerste gondel was half wit, half zwart geschilderd en door middel van een mo tortje kon de ballon gedraaid worden, zoo dat de gondel, na met de zwarte zijd© naar de zon te zijn gekeerd, met de witte zijde zonwaarts kwam. De lichte zijde ab sorbeerde slechts weinig warmte, de zwar te zijde daarentegen veel en prof. Piccard hoopte daardoor een gelijkmatige warmte te verkrijgen. Thans is de geheele gondel in een lichte kleur geschilderd en de pro fessor hoopt toch een gelijkmatige warmte in de gondel te bewaren. Het motortje is verdwenen, waardoor meer ruimte is ver kregen en het gewicht van den ballon is verminderd. Prof. Piccard is vol vertrouwen, dat de tocht beter zal gelukken dan de vorige, toen men door verschillende omstandighe den 17 inplaats van 5 uur in de lucht moest blijven. Zooals bekend, wordt ook deze tocht weer gefinancierd door het natio nale fonds voor wetenschappelijke onder zoekingen, dat indertijd dank zij den krachtigen steun van koning Al'bert en naar zijn gemalin werd opgericht. Indien alles naar wensch verloopt, zal een derde tocht worden gemaakt en wel van de Hudsonbaai nabij de magnetische noords- pool. De geleerde hoopt aan de hand van de gegevens een aantal belangrijke pro blemen te kunnen oplossen. Geen opstijging vóór Zaterdag, Professor Piccard is gisteren in gezel schap van zijn assistent Kipfer en den na tuurkundige Coseyns met den vrachtauto, waarin zich de stratosfeer-gondel bevindt, bij de Zwitsersohe grens aangekomen. Naar professor Piccard mededeelt, is hij niet van plan vóór Zaterdag op te stijgen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 8