is Vevlaacjd in prijs Van woensdag 3 augustus 1932 de leidsche courant tweede blad pag. 6 LITURGISCHE DAG TE HAARLEM. (Vervolg). Na bezoek aan het Bisschoppelijk Mu seum had des middags in de zaal van den Schouwburg, aan den Jansweg de alge- meene vergadering plaats, welke weder om door tal van geestelijken en leeken uit het diocees werd bijgewoond waarmee de zaal, welke door hare vele eigenaardig heden zich weinig geschikt voor dit doel toonde, tot den nok, toe gevuld was. Pastoor van Beukering, uit Haarlem, werd bij zijn binnenkomst door de tal rijke aanwezige Delfshavenaars met een ovatie ontvangen. Op de eerste rij had wederom MgT. Aen- genent tusschen den Vicaris Mgr. Moll- man en Mgr. Taskin plaat3 genomen. De president van de Lit. Ver. Mgr. H. J. M. Taskin opende de bijeenkomst met een woord van welkom tot' Z.H. Exc. den Bisschop, den Vicaris, de Geestelijkheid enen de overige aanwezigen, waaronder zich oa. Prof Steger en de rijksinspecteur bij het L. O., de heer De Wijer bevonden, waarna hij het woord verleende aan den tweeden secretaris, Pastoor M. Hase, O. F. M., tot het uitbrengen van het jaarverslag Een jaarverslag van Pastoor Hase is, dit weten velen uit ondervinding, reeds een attractie op zich zelf een ook ditmaal sprankelde het tusschen de verschillende zinnen wederom van fijnen geest en hu mor. In den aanvang memoreerde spr. het grootsche feit van den morgen, toen een eivolle Kathedraalkerk, met den hoogver- eerden Bisschop aan het hoofd, zooveel, luister aan dezen dag kwam schenken. Op bijzonder geestige wijze memoreer de spr. ook de verdiensten van den pen ningmeester der vereeniging, Pastoor F. van Beukering, die, wat hij ook in Delfs- haven heeft moeten achterlaten, de kas der vereeniging, welke een batig saldo van 137.83 vertoonde, had gered. Voorts gewaagde het verslag van de werkzaamheden van het Liturgisch bu reau, hetwelk het laatste jaar vooral met de verspreiding van de bekende boek jes van den Bond van den Christelijken geest zoo'n enorm succes heeft moeten boeken. De directie van het bureau is, nu Pas toor L. Wanna wegens drukke parochiebe zigheden zich daarmede niet verder kan belasten, overgegaan aan Rector Boele, van het Augustinessenklooster te Alkmaar. De vereeniging telt thans in het Bis dom 1024 leden, terwijl het aantal ver spreide boekjes verre over de 23.000 stuks Een groote. taak zag de Lit. Vereeniging zich weggelegd bij de verspreiding van den volkszang. Geen Congres men denke aan Am sterdam, Dublin en straks wederom Nijme gen is nog mogelijk zonder volkszang. Voorts werd een terugblik geworpen op de zoo uitnemend geslaagde Grégoriusdagen ten vorige jaren in Den Haag. Met recht mogen de voorstanders van den Volkszang in hun vaandel gaan schrij ven: „Zoo de ouden zongen, zoo jubfelen de jongen (Applaus). Inderdaad, het gaat goed met den Volkszangbeweging in den lande. Spr. brengt in zijn verslag hulde aan den pio nier, Pastoor van Beukerïng, dien hij den •grooten carillonbespeler van het Volks zangklokkenspel zou willen noemen. Overal zien wij de kinderkoren meer en meer verrijzen. De Graal, die bij de I Vierdaagsche in Nijmegen was getoond heeft, voor de grooten niet onder te doen, zet ook hier haar beste beentje voor. Con gregaties en Broederschappen, alles volgt geleidelijk: inderdaad, het gaat goed, en, als God ons het leven laat, zullen wij de overwinning onzer idealen nog eens aan schouwen. De tijden zijn er gunstig voor: de radio is ons in deze een machtige steun. Laat het dan eens waar zijn, wat som migen meenen, dat de meerstemmige zang mooier is de meeste stichting gaat toch uit van den Gregoriaanschen Volkszang. Met den wensch dat op dezen feestdag van St. Petrus Banden alle banden van schroom en onwilligheid aan de vele bui tenstanders mogen ontvallen en voor hen ook het „Effatha" spoedig zou mogen klinken, eindigde spr. onder applaus zijn jaarverslag. Na een korte inleiding door den hoog- eerw. heer M. Wijtenburg neemt den Mgr. Taskin het woord vdbr zijn rede: „Wat wil de Paus", over het zingen van het volk in de kerk. Aan de hand van Pauselijke documen ten: het Motu Proprio van Pius X en de constitutie „Divini Cultus" v. Pius XI gaat spr. na wat de liturgische wetgeving eigenlijk wil en wat zij niet wil, wat zij voorschrijft en wat zij niet voorschrijft, maar enkel wenscht. Twee vragen wil hij beantwoorden 1. Aan welken zang komt de naam toe van liturgischen kerkzang? 2. Aan wie hebben de Pausen de uit voering van den liturgische kerkzang op gedragen 1 In zijn antwoord op de eerste vraag be wijst spr. uit de Pauselijke stukken, dat niet alleen het Gregoriaansche, maar ook de goedgekeurde meerstemmige kerkmu ziek, dus beide, recht hebben zich litur gisch te noemen. Niemand heeft de be- voegdheid de polyphone muziek, die aan i do gestelde eischen voldoet zelfs niet in den modernen stijl als niet-liturgisch af te wijzen. Het antwoord op de tweede vraag laat zien dat de Pauselijke documenten drie groepen van excutanten van de liturgische gezangen onderscheiden: de eerste groep bestaat uit den celebreerenden priester met diaken en sub-diaken, de tweede om vat het zangerskoor, de derde het volk. De gezangen van priester, diaken en sub-diaken vallen buiten de hier te behan delen 8 tof. De overige gezangen der H. Mis wil de Paus ter uitvoering toevertrouwen aan de b«tfe andere groepen met dien verstande Thans geeft Sunlight Zeep betere waarde dan ooit. Steeds de meest populaire zeep door haar zeldzame zuinigheid in het gebruik, kost zij thans een stuiver minder; maar in elk ander opzicht is. zij hetzelfde gebleven. Wat kwaliteit en zuiverheid betreft is zij nog steeds de voortreffelijke zeep van_ altijd. De waardebon blijft onveranderd. LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ n.v„ VLAARDINGEN dat lo. het zangerskoor een liturgische in stelling is, die behouden moet blijven voor de uitvoering zoowel van Gregoriaan sche als meerstemmige muziek en 2o. dat het volk ten minste a-ntwoorde op de ge zangen van den priester; en dan verder door onderricht langzaam aan bekwaam gemaakt worde om de vaste Gregoriaan sche gezangen der H. Mis als beurtzang met het zangerskoor mede. te zingen. De juistheid dezer formuleering be wijst spr. uit den tekst der pauselijke stuk ken. Spr. eindigt met een krachtige aanspo ring tot allen, die op het doorvoeren van de pauselijke voorschriften invloed kunnen uitoefenen, dat zij ondanks de niet geringe moeilijkheden, die moeten overwonnen worden, het schoone en ideale werk van den volkszang zullen aanvatten, om tot stand te brengen wat de Paus wil. Na deze luid toegejuichte duidelijke uit eenzetting en het dankwoord van Regent Wijtenburg werd gepauzeerd. Ten ongeveer vier uur betrad daarna de Z.E. Heer Pastoor Th. M. Beukers het po dium, die als plaatsvervanger van den Z.E. H,er H. J. Vullinghs, een inleiding hield over de zangmethode-Ward waar van wij reeds gisteren een verslag gaven. Er kon inderdaad geen beter inslaan- der bewijs gegeven worden van het succes dat deze geheel op moderne leest ge schoeide zang-methode bieden kan, dan door de demonstraties uit de practijk, wel ke daarna volgden. Het was 6 uur, toen Mgr. Taskin allen dankte die op dezen zoo schoon geslaag den dag hadden meegewerkt. Zijn mede- deeling, dat R.-K. onderwijzers en onder- wijzeresen, die den cursus der Ward-me- thode willen volgen, dit desnoods kunnen doen buiten bezwaar van de eigen schat kist en dat de schoolbesturen hiertoe geen bijzondere machtiging van den Bisschop meer noodig hebben, werd met luid ap plaus begroet. De Christelijke groet besloot een aan ondervindingen en gewaarwordingen rijken liturgischen dag. KERKNIEUWS KAPITTEL P.P. AUGUSTIJNEN. Pater dr. Makkaay als Provinciaal herkozen. In het gistermorgen gehouden kapittel der P.P. Augustijnen, op „Marienhagen" te Eindhoven is met algemeene stemmen tot provinciaal herkozen de Hoogeerw. pa ter dr. Servus Makkaay. Verder werden benoemd resp. tot len de- finit-or pater Nicolaas de Wit; 2en defini- tor pater Clemens Blok 3en definitor pa ter Evangelista Nieuwnof4en definitor pater Marianus Verschure tot secretaris pater Augustinus van Delden. Het kapittel wordt voortgezet. UIT DE OMGEVING PR IJZEN-POLITIEK IN DEN BLOEM BOLLENHAND EL. Buitengewone ledenvergadering Kweekers- Genootschap. De afd. Hillegom hield gisteravond in Flora een goed bezochte buitengewone le denvergadering. De voorzitter, de heer D. E. Nieuwenhuis, opende met een kort woord van welkom en sprak zijn blijdschap uit over de groote belangstelling. Bespreking van den toestand in het blo emboli e nb ed ri j f en Handelsbesprekin gen. Het bestuur leidde deze punten in. Er is een actie ter schuldvergelijking door en kele leden van den Bond van Bloembollen handelaren in het leven geroepen, met ge volg: drukking der prijzen onzer producten Wij mogen bij dit streven niet weerloos toeschouwer blijven. Het afdeelingsbestuur stelt voor, aan het Hoofdbestuur der ver eeniging een algemeene vergadering te beleggen, ten einde de wenschelijkheid on der de oogen te zien, om voor September geen bloembollen bij de geboycotte veilin gen ter veiling meer in te zenden. Deze belangrijke kwestie werd zeer breed be sproken, zoodat het zeer laat werd, eer de vergadering werd gesloten. De heer D. van Egmond, secretaris der veiling „Hillegom" kwam op tegen het geen het bestuur voorstelde. Een der aan wezigen achtte de compensatie der ex porteurs-onderteekenaars slechts een voor wendsel; er zitten bij die heeren blijkbaar andere motieven voor. Er wordt van ze kere zijde gemeend, dat de veilingen ver dwijnen moeten, zoodat er een soort prij zenpolitiek in het spel is. De exporteurs streven naar de macht ten koste der kweekers. Volgens berekening is do macht der exporteurs-onderteekenaars nog ge ring; het door. hen gekochte beloopt nog slechts 20 pet. van het totaal geveilde (over de laatste jaren gerekend). Er dient gewaakt te worden, dat die macht niet uitgroeien zal. Na breedvoerige bespreking bleek de meerderheid der leden van een ander ge voelen dan het bestuur. Men kwam over een, dat aan het Hoofdbestuur een alge meene ledenvergadering zal worden ge vraagd, om met gezamenlijke actie stap pen te doen, om verdere inzinking te voorkomen en maatregelen te beramen, om zoo mogelijk tot een loonende prijs te komen voor onze producten. Tevens zal men het Hoofdbestuur in overweging ge ven, de geboycotte veilingen uit te noodi- gen. Teleurstelling werd uitgesproken, dat het H. B. tot nu lijdelijk bleef toezien, waar het hier een vitaal belang der kwee kers geldt. Op de vergadering werd. tevens de vraag gesteld: zullen er Tulpen teveel zijn dit jaar? Deze vraag werd ontkennend be antwoord, daar de gewassen bijzonder te genvallen. Vele kweekers laten zich te veel verleiden door ongemotiveerde vrees, welke ook in deze een slechte raadgeefster is. Het Narcissengewas valt niet mee, zoo dat het geraden is, niet tegen te lage prij zen te verkoopen. Wat de prijzen der Hyaeinthen betreft: deze varieeren bijzonder sterk. Het gewas is goed, dooh er zijn weinig dikke bollen, omdat er te weinig zijn opgezet. Er werd een commissie benoemd, om deze zaak verder te bestudeeren. Alle Hyacinthen- kweekers worden uitgenoodigd, om a.s. Donderdag te 2 uur in Hotel Flora te ko men ter bespreking hunner belangen. Het bestuur vertrouwt, dat niemand weg zal blijven. Hierna sluiting van deze hoogst geani- Herwonnen Levenskracht. B. en W. hebben toestemming verleend tot het hou den van een Bloempjesdag ten bate van H. L. Deze verkoop zal gehouden worden Zaterdag langs de huizen en op de straten en Zondag aan de Kerken. Aan de verkoop is een verloting ver bonden waarvan de prijzen bestaan uit kunstig houtsnijwerk, gra/tis vervaardigd en voor het goede doel geschonken aan het Comité. Men kan ze bezichtigen in de étalage van den heer H. Warmerdam aan de Hoofdstraat alhier. Gaarne wekken we enze lezers op, dit liefdewerk te steunen door het koopen van een bloempje en van een lootje. LEIMUIDEN. Werkloosheid. Bij het agentschap der Arbeidsbemiddeling alhier staan als werkzoekenden ingeschreven 25 landarbei ders, 2 scheepmakers, 3 schippers en 2 bouwvakarbeiders. Geboren Gerrit, zoon van J. M. Koomen en Lydia v. d. Hengst Sjoukje dochter van Sietze de Vries en van Wyts- ke Douma. Gevestigd: C. Muijs van Califor- nië P. de Raadt van Californië A. Wijma van Leeuwarderadeel W. Grif fioen van Loenen. Vertrokken: N. C. Groen in t Wout naar Reeuwijk M. Muijs naar Hil versum H. de Lange naar Ter Aar. RIJNSATERWOUDE. Werklooshe.d. Bij den agent der Arbeidsbemiddeling staan als werkzoe kenden ingeschreven 8 landarbeiders. ALKEMADE. Gemeenteraad. De Raa op Donderdagmiddag om 2 uur (Zomertijd) Onderwerpen ter behandeling: 1. Aan bieding gemeenteretening dienst 1931. 2. Benoeming van drie léden tot nazien van de gemeenterekenimg en gemeente-be grooting. 3. Reclames schoolgeld. 4. Inge komen stukken. Bakkersvereeniging. Naar wij verne men bestaat de Bakkers-Patroons-Vereeni- ging „Luctor et Emergo" voor Alkemade en Omstreken binnenkort 25 jaar. De heer G. Vergeer, voorzitter der afdeeiing her denkt dan tevens den dag, dat hij 25 jaar onafgebroken Voorzitter is geweest. Voor waar een zeldzaam jubileum. De afdeeiing is voornemens op bescheiden wijze dezen dag eenigszins feestelijk te herdenken. Op 10 Augustus aa. zal in Café „De Vier Heemskinderen" te Roelofarendsveen een vergadering plaats vinden, waarbij te vens de vertooning zal plaats vinden van de Film „Van Graan tot Brood." Gevestigd: A. Niesing van Venlo J. van der Mark en gezin van Leimui- den H. Krimp van Wassenaar J. Th. H. Versluijs van Rotterdam B. H. Rei- nlmk van Zoeterwoude C. P. van Leeu wen van Leiden N. C. van der Meer van Woubrugge. Vertrokken: C. Kalker naar Noord- w ijkerhout A. Straathof naar Alphen aan den Rijn J. H. M. Frentrop naar Leiden M. van den Berg naar Haarlem mermeer A. M. Slotweg naar Zoeter woude M. Sealaos naar Budapest A. Lems naar Den Haag A. H. Hoogka mer naar Lisse J. A. van der Griend naar Ambt Harden'berg M. C. van Am sterdam naar Delft A. A. van Amster dam naar Leiden P. Engel naar Woer den Fr. G. Verrijt naar Mierloo. KATWIJK. Gemeenteraad. Openbai van den Raad dezer gemeente op Donder dag 4 Augustus nam. 7.30 uur. Punten van behandeling: 1. Vaststelling notulen der vergadering van 20 Febr. 1932, no. 291 en 29 Februari 1932, no. 292. 2. Mededeelingen van ingeko men stuken, waaronder: a. Rekening Ge meente-Spaarbank over 1931b. Adres in zake afzanding van de gronden van Jae. v. d. Marei3. Voorstel tot verleening van eervol ontslag aan W. Lagemaat als amb tenaar van den Burgerlijken Stand. 4. Voorstel tot verkoop van een schuur naast het voormalige tolhuis. 5. Voorstel van wij ziging van de verordening op de heffing van leges. 6. Voorstel tot verhuur van land. 7. Voorstel inzake verlenging van de erfpachtstermijn voor eenige perceelen aan de Zuidstraat. 8. Voorstel tot het aan vaarden eener schenking ten behoeve van het Nieuwe Raadhuis. 9. Voorstel inzake uitkeering salaris aan een agent van po litie. 10. Voorstel tot het uit de huur ne men van een perceel land. 11. Voorstel tot verlenging van de steunregeling voor werk- looze arbeiders. 12. Voorstellen tot wijzi ging van de begrooting 1932. 13. Voorstel tot aankoop van grond met opstallen; tot ruiling van grond en tot het aangaan van een geldleening in verband met de exploi tatie van het voormalig Groot Badhotel- terrein. 14. Voorstel tot het aangaan van een geldleening, groot 80.000.15 Voor stel tot toekenning van een bijdrage aan de Ohr. H. B. S. te Leiden. 16. Voorstel tot regeling van het verkeer in de Zee- steeg. 17. Voorstellen tot het verleenen van dispensatie van het bepaalde bij ar tikel 22 der bouwverordening. 18. Voorstel tot wijziging van de voorwaarden, waar onder bij Raadsbesluit dd. 28 December 1931 aan het R. K. Kerkbestuur te Kat wijk aan den grond werd verkocht. 19. LISSE. Concert. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder gaf de Harmonie „Trouw moet Blijcken", onder directie van den heer M. Bolderdijk uit Oegstgeest, gisteravond een goed ge slaagd concert in de gemeentelijke mu ziektent. Het prachtige weer lokte zeer velen naar de Veldhorststraat om van 'het mooie programma te genieten! Speeltijden voor kinderen. Op initia tief van de afdeeiing Lisse van den R. K. Bopd van Groote Gezinnen heeft zich al hier een comité gevormd, hetwelk zich tot taak heeft gesteld de schoolgaande R.K. jeugd op passende wijze bezig te houden gedurende de vacantie en de vrije Woens dagnamiddagen, om ze daardoor voor ze delijke en lichamelijke gevaren zooveel mogelijk te vrijwaren. Op daarvoor be paalde uren komen de kinderen bijeen om onder leiding van leidsters en leiders te spelen, zoodat ze voortdurend onder toe- zioht staan en daardoor de gevaren worden geweerd en de kinderen leeren voor 'hen passende spelletjes te dewm. Dit moge een zware en opofferende taak zijn voor leid sters en leiders, doch zij mogen daardoor de voldoening smaken een Gode welgeval lig werk te doen. Immers in den tegenwoordigen tijd zijn de gevaren naar het lichaam groot maar groot ook, menschen zelfs grooter, zijn de gevaren voor de ziel van het kind; zij zien veel en hooren niet minder. De speeltijden zijn verdeeld in speeltij den voor jongens en speeltijden voor meis jes. Het aantal leidsters en leiders zal nog wat moeten worden uitgebreid. Zij, die pleizier hebben in dat werk en liefde voor de kinderen, kunnen zich aanmelden bij Mej. M. van Grieken. Het doel is mooi, dus die er iets voor gevoelen geven zich

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6