23ste Jaargang WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1932 No. 7269 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooroitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ©ent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ©ent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen BINNENLAND UIT HET STUCADOORSBEDRIJF. Einde van het conflict verwacht. In den laatsten tijd heeft mr. dr. J. A. van Zanten, directeur van het gemeente lijk statistisch bureau te Amsterdam be middeling verleend in het landelijk stuca- doorsoonflict, dat nu reeds 14 weken duurt Vrijdag jl. is onder zijn leiding op het Am- sterdamsche stadhuis een vergadering van partijen gehouden. Daar is in beginsel overeenstemming bereikt over een nieuw oollectief contract. Indertijd hadden de katholieke en christe lijke gezellenbonden reeds een collectief contract aanvaard, maar de moderne bond had dit afgewezen. Vandaar het conflict, dat in verscheidene plaatsen van het land ontstond met als gevolg dat er gestaakt werd. Naar men ons mededeelt, heeft de mo derne bond het contract in gewijzigden vorm, waarover men het Vrijdag jl. in be ginsel eens werd, aanvaard, zoodat ver wacht mag worden, dat het conflict zeer spoedig achter den rug zal zijn. Naar alle waarschijnlijkheid wordt begin volgende week het werk hervat. UIT HET BOUWBEDRIJF. Patroons en werknemers komen bijeen. De patroonsorganisaties in het bouwbe drijf hebben de werknemers uitgenoodigd voor een conferentie op heden te Haarlem ter bespreking van den toestand in het be drijf en de thans gepubliceerde maatrege len, welke de regeering overweegt, indien overeenstemming over loonsverlaging wordt 'bereikt. LAGER- LAND- EN TUINBOUW. ONDERWIJS. Advies der commissie-Weiter niet opgevolgd. Zooals men weet, heeft de commissie- Welter voorgesteld op de begrooting der afdeeling Landbouw ƒ420.000 te bezunini- gen door alle lagere land- en tuinbouw scholen op te heffen (rapport blz. 201). De gezamenlijke boeren- en tuinders-organisa ties hebben, naar men zich herinnert, de regeering verzocht dit advies niet te vol- gen. Naar wij vernemen, heeft minister Ver schuur thans aan de landbouw-organisa- ties bericht, dat de bestaande scholen niet zullen worden opgeheven. Er zullen echter geen nieuwe scholen worden gesticht (ook niet die, waarvoor reeds geld was uitge trokken) en er zal geen subsidie worden verleend aan scholen waarvan de levens vatbaarheid niet is gebleken. „Msbd." INVOER VAN STEENKOLEN IN BELGIE. Contingenten worden verminderd. Gelijk bekend werd door de Belgische steenkoolproducenten bij de regeering te Brussel aangedrongen op verdere beper king van den invoer van steenkolen, zulks met het oog op den toestand in de eigen industrie. Naar wij thans vernemen, heeft de Bel gische regeering nu aan de Nederlandsche, Engelsche en Duitsche regeeringen mede gedeeld, dat zij voornemens is, de tot dus verre aan deze landen toegestane con tingenten voor den uitvoer van kolen naar België te verminderen. In dit verband zij er aan herinnerd, dat in April van dit jaar de belanghebbende steenkool-producenten overeengekomen zijn, den steenkolenexport naar België met maandelijks 120.000 ton te verminde ren, vergeleken bij het vorige jaar. Tege lijkertijd verplichte België zich de steen- kolenproductie in dezelfde mate te ver minderen. Deze overeenkomst zou van kracht zijn tot 1 October van dit jaar, waarbij België zich het recht voorbehield de overeenkomst te wijzigen, wanneer de Belgische voorraden op de mijnen van April tot Juni met meer dan 100.000 ton zouden toenemen. Nationaal Maria-Congres te Nijmegen. Naar wij vernemen wordt de sectie-ver gadering van de Middelbare Meisjesscholen, waarop Dr. Jac. de Vreese S. J. als spreker zal optreden, Maandagmorgen in pensio naat „Mariënbosch" gehouden niet om 9 uur, zooals het doch om 10 uur. WEGENVERBETERING IN DE HAARLEMMERMEER. Medewerking van de provincie. begint in den Haar lemmermeerpolder langzamerhand zijn op lossing nabij te komen, en dit geschiedt op een wijze, waarover de ingezetenen en de ingelanden zeer tevreden kunnen zijn. Nog niet zoo lang geleden moest het on derhoud van alle openbare wegen, voor zoover deze buiten de dorpen waren gele gen, worden betaald uit de kas van het waterschap, hetgeen als ëen onbillijkheid werd gevoeld, omdat verschillende wegen dienst doen als en gebruikt worden voor het groot© doorgaande verkeer, waarvan kosten en onderhoud voor rijksrekening plegen genomen te worden. Het provinciaal bestuur van Noord-Hol land heeft zooals reeds meer geschiedt is, ook thans weer eenige wijzigingen aange bracht in het provinciaal wegenplan en thans is tijdelijk in het plan' opgenomen de nieuwe weg, over een afstand van ruim drie kilometer, loopende van Spaarnwou- derweg tot aan de brug over de weste lijke ringvaart van Schiphol tot aan den Venneperweg, over een lengte van ruim twaalf kilometer. Door deze medewerking van het provin ciaal bestuuT wordt het nu mogelijk ge maakt, weer een groot gedeelte van den ringdijk van een klinkerbestrating te voor ziet zonder dat alle kosten daarvan op re kening van den polder komen. Wanneer volgens dit systeem en op deze wijze nog eenige jaren wordt voortge gaan, zal de Haarlemmermeer een schit terend wegennet bezitten. GEWESTELIJK JEUGDCONGRES VOOR MEISJES-TERTIARISSEN. Onder groote belangstelling is gisteren te 's Gravenhage het gewestelijk jeugdcon- gres voor meisjes-tertiarissen gehouden. Uit vele plaatsen uit het gewest waren een groot aantal meisjes, alle met de ter- tiarissenkleuren getooid, met hunne geeste lijke leiders naar de Boschkantkerk geko men, alwaar Pastoor Augustinus Bulters, voorzitter van het uitvoerend Comité voor dit oongres een plechtige Hoogmis met assistentie opdroeg. Tijdens de H. Mis heeft de HoogEerw. Pater fr. Perpetuus Palant, O. F. M., Com missaris van de Derde Orde, een toespraak gehouden over het onderwerp: „De jeugd en St. Franciseus". Na de H. Mis gingen de jeugdige Con gresgangsters met vlaggen en banieren naar het instituut der Zusters Francisca nessen in de Tasmanstraat. Heden had de groote congresvergadering plaats, welke door Pastoor Bulters met en kele woorden van welkom werd geopend, waarna door allen het lied uit het Fran- ciscaansche bundel „De Zanger Gods*' werd gezongen. Nadat enkele mededeelingen waren voor gelezen, heeft Riek Okhuijzen, uit Schie dam over: „Levensblijheid door levenseen- voud" gesproken. Vervolgens zongen de meisjes met be geleiding van piano en viool het eerste cou plet van „Roomsche Blijdschap", waarna een klein koortje uit Utrecht een door de jonge dames zelf gemaakt gedicht eveneens met begeleiding van piano en viool ten ge- hoore bracht. Na het gezamenlijk zingen van „Aan U, o Koning der Eeuwen", vond de begroeting der verschillende jeugdafdeelingen plaats. Op verzoek van de afd. Utrecht stelde Pater Perpetuus Palant voor de volgende bijeenkomst aldaar te houden. Pater Bouters uit Rotterdam lichtte een voorstel Utrecht, om nauwer contact met de gewestelijke afdeelingen onderling, na der toe, door voor te stellen, dat de af deelingen in den naasten omtrek elkaar op vastgestelde tijden bezoeken, ten einde aldus de onderlinge banden te versterken. Voorts pleitte spr. voor het houden van een landelijk congres boven een gewestelij ke. Ten slotte zou spr. gaarne een uniform costuum voor de meisjes aangeschaft ge zien. Pater Palant beantwoordde de spreker en zegde hem zijn volle medewerking toe, hoofdzakelijk waar dit geldt, een meer on derling contact vormen met de afdeelingen. Vervolgens deed spr. een der aanwezige jongedames, gekleed in 't uniformcostuum der jeugdbeweging, naar voren komen. Het keurig bruine model costuumpje met crème das en dito geknoopt koordceintuur droeg aller instemming weg. Nadat ten slotte een der liederen uit den Franciscusbundel was gezongen, ging men gezamenlijk aan tafel. In den laten middag hield vervolgens fr. Eusebius Kemp O.F.M. een inleiding over het Franciscaansche meisje van 1932. K0RENVERB0UW IN HAAR LEMMERMEER. Geen machinale kracht bij maaien en oogsten. Op verzoek van het hoofdbestuur van den NederlaAdschen R.-K. Landarbeiders- bond „St. Deus Dedit" te Haarlem is, in overleg met de besturen van de zuster organisatie, de Nederl. Landarbeiders- bond en de Nederl. Chr. Landarbeiders- bond te Utrecht, ten raadhuize te Hoofd dorp 'n conferentie gehouden met de bestu ren van den L. T. B. en de Hollandsche Maatschappij van Landbouw onder leiding van het gemeentebestuur van Haarlem mermeer om te bespreken, welke maatre gelen kunnen worden genomen om in de komende weken bij het maaien en oogsten van de te veld staande tarwe zooveel mo gelijk werk te verschaffen aan de vele werklooze landarbeiders in de Haarlem mermeer. Na uitvoerige bespreking werd eenparig besloten, een beroep te doen op alle ak kerbouwers in dezen polder om de machine buiten gebruik te laten, geen werkvolk van buiten aan te nemen, en alleen te werken met persoonlijke arbeidskrachten uit de Haarlemmermeer. Algemeen was men van gedachte, dat er onder de meer dan driehonderd werkloo ze boerenarbeiders genoeg bekwame vak lui zullen zijn, die het zichten met de zeis, het binden met de handen en het op-hok- zetten voldoende verstaan om een behoor lijk dagloon daarmee te kunnen verdie- VERG0EDING VAN REIS- EN VERBLIJFKOSTEN AAN RIJKS AMBTENAREN. Bijwoning van een begrafenis of crematie. De minister van Binnenlandsche Zaken, voorziter van den Ministerraad, heeft het volgende ter kennis van de ambtenaren gebracht: Eenige malen heeft zich het geval voor gedaan, dat ambtenaren reis- en verblijf kosten aan het rijk in rekening brachten wegens het bijwonen van een begrafenis van een overleden ambtenaar of niet-amb- tenaar zonder daartoe vooraf verkregen machtiging. Teneinde te dezen aanzien verdere mis verstand te voorkomen, acht ik het wen- schelijk u hierbij mede t© deelen, dat de regeering de opvatting is toegedaan, dat het karakter van dienstreis toekomt aan een reis, gedaan op uitdrukelijken last van een hoofd van een departement van alge meen bestuur om hem bij een begrafenis te vertegenwoordigen, en voorts, in het ge val, dat het hoofd van het betrokken dienstvak een begrafenis bijwoont dan wel dat hij zich daarbij laat vertegenwoordigen. Een daartoe gemaakte reis kan evenwel als dienstreis worden aangemerkt, indien zij gédaan wordt na verkregen machtiging van het hoofd van het betrokken departement. Voorts vestig ik er nog in het bijzonder uw aandacht op, dat in geval van crematie als zijnde in strijd met de Begrafeniswet, nimmer mijnerzijds last tot bijwoning daar van wordt gegeven en dus ook nimmer reis- en verblijfkosten tot bijwoning van een crematie zullen worden gerestitueerd. HERZIENING V0GELWET. Een commisie van voorlichting. De minister van oeconomische zaken en arbeid heeft uit overweging, dat het wen- schelijk is een herziening van de Vogelwet 1912 voor te bereiden, ingesteld een com missie ten einde ter voorlichting daarbij van de regeering hem dienaangaande ver slag uit te brengen. In die commissie zijn benoemd: 1. tot lid, tevens voorzitter: prof dr. E. D. van Oort, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Lei den; 2. tot leden: F. A. L. M. Damen, lid van het hoofdbestur van den Limburgschen Land- en Tuinbouwbond en burgemeester van Geleen te Lutterade; J. Drijver, secre taris van de Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van Vogels te Santpoort; J. Haverkamp, voorzitter van de Provinciale Overijselsche afdeeling van den Christelij- ken Boeren- en Tuindersbond te Kampen; F. L. M. van Hoogstraten, notaris te Zeist; M. de Koning, houtvester der Nederland sche Heide-Maatschappij te Arnhem; ir. N. van Poeteren, inspecteur, hoofd van den plantenziektenkundigen dienst te Wage- ningen; dr. Jac. P. Thijsse te Bloemendaal; mr. P. G. van Tienhoven te Amsterdam; W. Tolsma, secretaris van het comité Covavo te 's-Gravenhage; E. L. L. baron van Tuyll van Serooskerken, secretaris van de Kon. Nederlandsche Jachtvereeniging Nimrod te Amsterdam, en tot secretaris de heer J. J. H. Bijdendijk, tijdelijk adjunct-commies aan het departement van oeconomische zaken en arbeid, te Voorburg. R. K. MIDDENSTANDSBOND IN HET BISDOM HAARLEM. De viering van het zilveren feest. Zooals gemeld, zal de R. K. Midden standsbond in het Bisdom Haarlem op Dinsdag 6 en Woensdag 7 September a.s. te Haarlem zijn 25-jarig bestaan herden ken. Naar wij thans vernemen, zal op den vooravond aan den deelnemers aan het Bondsfeest een rèunie worden aangeboden door de eveneens jubileerende Haarlemsche afdeeling De eigenlijke herdenking op Woensdag 7 September zal worden geopend met een H. Mis, op te dragen door Zijne Hoogw. Excellentie Mgr. Aengenent aan het Hanzealtaar in de Kathedraal, waarna hernieuwde opdracht van den Bond aan het Heilig Hart. Van het Kathedraal-terrein wordt met vaandels en muziek opgetrokken naar het Raadhuis op de Groote Markt ter begroe ting van ret Gemeentebestuur. Na een gemeenschappelijke koffietafel vindt te 3 uur in het Gemeentelijk Concert gebouw de groote feestvergadering plaats, die vereerd zal worden met het bezoek van Mgr. Aengenent en van vele andere gees telijke en wereldlijke autoriteiten. Hier zal aan den jubileerenden Bond de feestgave worden aangeboden. Als feestredenaar zal optreden de Zeer- eerw. heer Pastoor J. G. Jansen te 's-Gra venhage, oud-geestelijk adviseur van den Bond. Het Bondsbestuur besloot deze her denking op bijzondere wijze te wijden aan de nagedachtenis van den heer Chris Jan sen, den jn 1928 overleden directeur van het Bondsbureau. Na afloop der- feestvergadering recipieert het Hoofdbestuur, terwijl een algemeene den dag zal besluiten. Vereeniging Roomsch-Katholieke Herstellingoorden voor Longlijders en Zwakke Kinderen. Dinsdag werd te Amsterdam de Algemee ne Jaarvergadering gehouden voor de Ver eeniging Roomsch-Katholieke Herstellings oorden voor Longlijders en Zwakke Kinde ren, onder voorzitterschap van dr. N. P. van Spanje, in het Secretariaat Ooster park 63 te Amsterdam O. De jaarverslagen van den secretaris, dr. P. W. C. M. Busch, den. waarnemend pen ningmeester en de geneesheer-directeuren van „Dekkerswald" en „Heliomare", resp. dr. A. J. Henneman en dr. M. H. P. P. van Haeff, werden voorgelezen en goedgekeurd. Daarna hadden de gebruikelijke verkie zingen plaats voor den Raad van Bestuur. Alle aftredende leden werden herkozen. Dit waren: dr. N. P. van Spanje, dr. P. W. C. M. Busch, Pastoor L. Stolk, allen te Am sterdam, Pastoor J. L. van Mulukom te Nij megen, Pastoor W. van Berkel te Arnhem en de heer E. J. L. M. Schaepman te 's-Gravenhage. Vervolgens herdacht de voorzitter de overleden bestuursleden Mgr. dr. W. H. No- lens en mr. L. J. M. Basquin. Tot nieuwe leden werden gekozen de heer A. Leeuwenberg te Haarlem, wien te vens de functie van penningmeester werd aangeboden en dr. L. A. M. v. d. Spek te Amsterdam, die tegelijk benoemd werd tot 2e secretaris. Vervolgens kwamen de bouwkosten van „Heliomare" ter sprake. Er werd een uit voerig overzicht gegeven, waaruit bleek, dat, hoewel „Heliomare" nu geopend is, er nog zeer veel groote bedragen betaald moe ten worden. De voorzitter verzocht alle aan wezigen zooveel mogelijk hun medewerking te verleenen, oudat deze bedragen voor dit zoo noodzakelijke Sanatorium bijeen zou den worden gebracht. Groote en kleine giften zullen gaarne worden ingewacht aan het Secretariaat O os terpark 63, Amsterdam O. Maatschappelijk Hulpbetoon te Rotterdam. Ruim vijf millioen meer uitgekeerd dan in het eerste half jaar 1931. Uit de laatste opgave van den gemeente lijken dienst voor Maatschappelijk Hulpbe toon blijkt, dat van 1 Januari 1932 af tot 25 Juni het totaal der uitkeeringen heeft bedragen f 9.414.812.60 benevens f 283.203 aan brandstoffentoeslag. Het vorig jaar wa ren die bedragen respectievelijk f 4 256.300.457a en f 135.140.—, Ruim vijf millioen gulden is dus meer uitgekeerd dan in het eerste halfjaar van 1931. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Hoop en vrees rond den nieuwen Rijks dag. (2e blad). Weenen rouwt om den dood van mgr. Seipel. (2e blad). Bemiddelingspogingen in het conflict Bo livia—Paraguay. (2e blad). BINNENLAND. Het rijkssubsidie van lager land- en tuin- bouwonderwijs. (1ste blad). De beperking van den steenkool-invoer in België. (1ste blad). OMGEVING. Een meisje gedood en een jongen gewond bij roekeloos motorrijden te Alphen a. d. Rijn. (Rijnstreek, 1ste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Mooie resultaten van den Hollander van Egmond bij de Olympische wielerwedstrij den. Z0ETERW0UDE. Burgemeester P. C. A. M. Wap. De 'burgemeester van Zoeterwoude, de heer P. C. R. M. Wap, herdenkt 16 Augustus zijn 127j-jarig ambtsjubileum. Schriftelijke cursussen Staatsinrichting, Staathuishoudkunde en Sociologie. Het is een verheugend verschijnsel, dat, ondanks de slechte tijden, er nog steeds groote belangstelling bestaat om zich te ontwikkelen. De vanwege het Centraal Bu reau der K. S. A. te Leiden het vorige jaar gegeven schriftelijke cursussen in boven genoemde vakken mochten zich in een groote deelname verheugen. Dit is voor het Centraal Bureau aanleiding geweest om ook dit jaar weder een drietal groote schrif telijke cursussen te organiseeren. Zij zijn zoo samengesteld, dat zij met vrucht en zonder eenige inspanning kunnen gevolgd worden door ieder van eiken rang of stand, zooals burgemeesters, secretaris sen, wethouders, gemeenteraadsleden, jour nalisten, onderwijzers, geestelijken, midden standers, arbeiders, vrijgestelden, gemeen te-secretarie- en kantoorpersoneel. Voor hen, die zich op politiek en sociaal terrein bewegen, zijn zij ook van zeer veel belang. De cursussen vangen 1 September a.s. aan. Teneinde ieder in de gelegenheid te stellen een dezer cursussen te kunnen vol gen zijn de kosten van deelname zeer laag gesteld. Na afloop van den cursus is gelegenheid tot het afleggen van een examen. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door het Centraal Bureau der K. S. A. te Leiden, Steenschuur 17.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1