DE OLYMPISCHE SPELEN TE LOS ANGELES. MAANDAG 1 AUGUSTUS 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 Baandag DE OPENINGSPLECHTIGHEID DER OLYMPISCHE SPELEN. Curtis opent de Spelen. Indrukwekkend défilé. Nederland als 20ste land maakt uitnemenden indruk. LOS ANGELES, 30 Juli. De zon staat stralend aan den wolken- loozen hemel. Het weer is voortreffelijk. Een windje doet de talrijke vlaggen wap peren. Het is feest in Los Angeles, het is feest om en in het Olympisch Stadion. Enorme belangstelling bestond er voor de officieele opening der Spelen op heden. Fi les van auto's reden in rijen van vijf naar het Stadion. Eerst kostte het parkeeren der wagens vijftig cent. Doch weldra stegen de prijzen aanzienlijk en zoo kwam het voor, dat men voor het parkeeren van zijn auto niet minder dan een dollar moest be talen. De organisatie liet intusschen niets te wensohen over en de politie zorgde er voor, dat nergens groote stagnaties voor kwamen. In de nabijheid van het Stadion hebben reeds uren voor den aanvang der openingsplechtigheid tienduizenden zich verzameld. Toen de plechtige opening begon waren er zeker meer dan 105.000 toeschouwers in het groote Stadion aanwe zig. Zelfs in de lucht was het druk. Boven het Stadion zweefde een reclameballon. Een luchtschip van de Good Year Corpora tion was ook al aanwezig en de groote vo gel vloog talrijke malen boven het Sta dion. Het thans propvolle Stadon maakte wel een zeer bijzonderen indruk. Kleurig en fleurig zag het er op alle rangen uit en de zomerkleeding overheerschte. Talrijke tóe schouwers hadden zonneschermen tegen de warme zonnestralen meegenomen. Een zangkoor, in het wit gekleed, kwam daarop in actie. Het is half drie (Amerikaansche tijd) als Curtis, die president Hoover verving, ver scheen. Hij werd ontvangen door de leden van het Internationaal Olympisch Comi té. Hierna nam Curtis plaats in de eere- loge. In de eereloge vermochten wij ook te ontdekken den secretaris van het Neder- landsch Olympisch Comité, tevens alge meen leider der Hollandsche Expeditie te Los Angeles, den heer G. van Bossem. Het zangkoor liet het volkslied der Ver- eenigde Staten hooren. Ten slotte het hoogtepunt van de ope ningsplechtigheid, het binnenkomen der deelnemers van alle naties. Griekenland opende het défilé, terwijl de Vereenigde Staten als gastvrouw den stoet sloot. Verschillende landen maak ten al een zeer bijzonderen indruk. Zoo b.v. de 145 Canadeesche deelnemers, in het rood-wit gekleed, vlak achter de Brazi lianen. Bij het voorbijgaan der eereloge hieven zij de hand als een fascistengroet. Dan de Finnen, 45 in getal. De tiendui zenden juichten de Finsohe athleten toe. Land op land volgde. Een vaandeldrager torste de vlag van zijn natie. De Duit- schers, 91 in getal maakten een bijzonder goeden indruk. En ten slotte na Engeland en Haiti onze vertegenwoordigsters en vertegenwoordigers. De Hollandsche vlag werd gedragen door luitenant Pahud de Mortanges. De Chef de Mission, de heer Kellenbach liep aan den kop van het team, daarna volgden onze dames en de ruiters en ten slotte de rest van de pl.oeg. Het geheel maakte een kranigen indruk en het geheele Stadon juichte de Hollan ders hartelijk toe. De dames waren in het wit gekleed en droegen een witte alpinomuts. Met uitzon dering van de officieren droegen onze hee- ren athleten een blauwe blazar mat wit Het Olympisch programma voor he den (Maandag) luidt: 2.uur: 100 m. (demi-finales). 2.uur: kogelslingeren. 2.30 uur: 100 m. (finale). 3.uur: 400 m. horden (finale). 3.15 uur: 100 ru. voor dames (series). 4.uur: 800 m. (demi-finales). 4.30 uur: 100 m. v. dames (dem.-finales) 4.45 uur: 3000 m. steeple-chase (series). Verder worden in het „State Armo ry" de scherm wedstrijden voortgzet, ter wijl in 't „Olympia Auditorium" het wor- steltournooi een aanvang neemt. 's Avonds om 8.30 uur beginnen op de wielerbaan „Rosé Bowl" de wielerwed strijden met de series en herkansings- ritten sprint over 1000 m., tandem over 2000 m. (series) en tijdrace over 1000 m. (races). flanellen pantalon, witte sokken en schoe nen. Op de borst werd een oranjekleurige „leeuw" gedragen. Een stroohoed met blauwe band volmaakte het geheel. De ge- heele ploeg maakte een uitstekend tot in de' puntjes verzorgden indru. Na de Hollanders de Italianen, 128 in totaal. Behalve de deelnemers uit het land van Mussolini maakten ook de Japanners met een team van 161 athleten een bijzon deren indruk. Doch toen de Amerikaansche deelne mers als laatste groep het Stadion bin nenmarcheerden, 385 in toaal, barstte er een orkaan van bijvalsbetuigingen los. De massa juichte zijn landgenooten geestdrif tig toe. Met de vlaggen naar de eere-tribune ge wend, stelden de deelnemende landen zich op het middenterrein op. De president van het Amerikaansche Olympische Comité, Barland hield daarna een korte rede tot de deelnemers, waarop vice-president Curtis om 15.32 plechtig de formule voor de opening der Spelen uit sprak. Fanfares weerklonken, saluutschoten af gevuurd, het Olympisch vuur werd ont stoken. Vol en grootsch weerklonk door het Stadion de Olympische Hymne. Een plechtig moment volgde: de Olympische vlag werd aan de middelste mast gehe- schen. Duizenden postduiven fladderden op, overal verkondigend, dat de Xe Spelen aangevangen waren. De Olympische eed. De Amerikaansche athleet Calnan trad na deze openingsplechtigheden naar voren om de Olympische eed af te leggen. Als alle athleten de rechterarm opstaken, weerklonk door het Stadion de Olympische eed: „Wij zweren, dat wij ons als eerlijke mededingers voor de Olympische Spelen aanmelden en de reglementen, welke voor haar van kracht zijn, zullen eerbiedigen en op ridderlijke wijze aan de Spelen zullen deelnemen, voor de eer van onze landen en van de sport. Hierna verlieten de deelnemers in te genovergestelde volgorde het Stadion, tel kens hartelijk toegejuicht dopr de toe schouwers. Om ongeveer half vijf was de openingsplechtigheid ten einde en kon den de Spelen een aanvang nemen. HET KRACHTSP0RTT0URN0 0I. Op den eersten dag twee Fransche overwinningen. Onmiddellijk na de officieele opening der Spelen werd aangevangen met de wedstrijden in het gewichtheffen en wel in twee categorieën, het lichtgewicht en half- zwaar-gewioht. Zoowel bij de Spelen in 1924 te Pariijs als bij die in 1928 te Amsterdam bracht de eerste dag der wedstrijden een verras sing. De Am-sterdamsche winnaar in het lichtgewicht, de Oostenrijker Haas, was sterk favoriet. Reeds direct bleek, dat de Weensche athleet lang niet in zijn besten vorm was, terwijl de Franschman Duver- ger daarentegen uitstekende resultaten boekte. Met wonderbaarlijke rust en ele gance bracht Duverger zijn gewichten om hoog en men moet dan ook toegeven, dat hij de gouden medaille ten volle verdiend heeft. In totaal bracht hij het tot 325 kg., terwijl Haas ver beneden dit gewicht bleef. De uitslag in het lichtgewicht luidde: 1. en Olympisch winnaar Duverger (Frankrijk) totaal 325 kg. Stooten 125 kg., trekken 102.5 kg en drukken 97.5 kg. Deze laatste prestatie beteekende een nieuw Olympisch record; 2. Haas (Oostenrijk) to taal 307.5 kg.; 3. Pierini (Italië) totaal 302.5 kg, 4. Gabetti (Italië). In het half zwaargewicht kwam het tot een verbitterd gevecht tussohen den be kenden Fransohen wereld-record-houder Hostin en den Deen Sven Olsen. De be slissingen van de juryleden waren niet al tijd even juist te noemen. De Fransöhman werd Olympisch winnaar met een totaal van 365 kg. Deze prestatie kan niet bui tengewoon genoemd worden, immers eeni- ge weken geleden nog kwam de Deen Ol sen in zijn land op ongeveer 390 kg. Het resultaat was: Halfzwaargewicht: 1. en Olympisch win naar Hostin (Frankrijk) 365 kg, drukken 102.5 kg., trekken 112.5 kg. en stooten 150 kg.; 2. Olsen (Denemarken) totaal 360 kg.; 3. Duey (Vereen. Staten) 330 kg. Het bezoek aan deze wedstrijden was niet bijzonder groot, hetgeen ongetwijfeld veroorzaakt was door de openingsplech tigheden van den middag, welke zeer lang geduurd hadden. Bovendien had de hitte reeds veel van het physieke vermogen der toeschouwers gevergd. DE TWEEDE DAG DER SPELEN. Aarvang der atletiek wedstrijden. Op den tweeden dag der Olympische Spelen was de hitte weer zeer groot. Het aanta-l toeschouwers, dat naar de atle tiekwedstrijden was komen kijken, bedroeg ongeveer 30.000. Tweemaal ging de Fransche vlag aan de middelste mast omhoog ter eere van de beide overwinningen van Duverger en Hostin bij het gewichtheffen. Daarna klonk het startschot voor de se ries 400 meter hordenloop. De uitslagen der vier series luidden: le serie: 1. Taylor V. S. 55.9 sec.; 2. Petterson Zweden; 3. Mindikas. 2e serie: 1. Fustall Ierland 54.8 sec.; 2. Nottbrock Duitschland3. Harding V. S. 3e serie: 1. Healey V. S. 52.2 sec., nieuw Olympisch record. Het oude Olymp. record stond op naam van Taylor met 52.6 sec. Deze vestigde dit record op de Spelen te Parijs in 1924 2. Adelheim Frankrijk; 3. Areskou Zweden. 4e serie: 1. Facelli Italië 55 sec.; 2. Lord Burgley Engeland), 3. Golding V. S. De drie besten van iedere serie werden in de kwartfinales geplaatst. Intusschen was men begonnen met het afwerken der nummers hoogspringen en kogelstooten. In het eerste nummer werd de lat gelegd op een hoogte van 1.60 m. Direct na de series 400 meter horden werden de loopers voor de 100 meter aan den sart geroepen- Er werd geloopen in zeven series. Van elke serie werden de drie eerst aanko menden in de kwartfinale geplaatst. De uitslagen van de eerste drie series luiden le serie: 1. Tolan V. S. 10.9 sec.; 2. Al meida Argentinië; 3. Ortie Mexico. 2e serie: 1. Simpson V. S. 10.9 sec.; 2. Page Engeland; 3. Engel Tsjecho-slowakije. 3e serie: 1. Jonath Duitschland 10.6 sec. 2. Elliott Nieuw Zeeland, 3. Arimo Japan. Berger tweede in de zever»de serie. In de zevende serie der 100 meter had onze landgenoot Berger de buitenbaan. Hij werd een goede tweede aankomende ach ter den Japanner Yosioka. DE LOTING DER WEDSTRIJDEN. Olympisch roeitournooi. Gisteren vond de loting der roeiwed- strijden plaats. Onze twee zonder stuur man, de roeiers Roelofsen en Roëll hebben in de tweede heat geloot tegen de ploegen van Nieuw-Zeeland en Engeland. Nader kan nog gemeld worden, dat op den eersten dag van de roeiregatta te Long Beach in het sciffnummer Pearce en Buhtz tegen elkaar uitkomen. Naar bekend, won Pearce te Amsterdam, terwijl Buhtz (Duitschland) dit jaar het Henley-nummer won. De derde in deze heat is de Amerikaan Mueller. De atletiekwedstrijden. Gisteren vond de indeeling der series plaats der atletiekwedstrijden. In het nummer 100 Meter hardloopen ne men in totaal 37 athleten deel. Er wordt in zeven series geloopen, de drie besten van iedere serie komen in de kwartfinales. Willa-ms (Canada), de winnaar zoowel van de 100 als de 200 Meter der Olympi sche Spelen te Amsterdam start in zijn serie o.m. tegen den Duitscher Körnig. Jo nath heeft het in zijn serie vrij gemakke lijk. 40 athleten dingen mede in het nummer 200 Meter hardloopen Ook in dit nummer zullen de drie eerstaankomenden in de kwartfinales geplaatst worden. Op de 400 Meter hardloopen starten 36 deelnemers, op de 800 Meter hardloopen 24. 32 loopers komen uit in het nummer 1500 Meter hardloopen. Een interessante serie in dit nummer wordt gevormd door de loo pers Keiler (Frankrijk), Purje (Finland), Thomas (Engeland) en Dr. Peltzer (Duitsch land). In het nummer 110 Meter hordenloop zul len 21 deelnemers starten- Slechts 17 athle ten komen uit op het nummer 400 Meter hordenloop. Wat het nummer 5000 Meter hardloopen betref, hierbij komen de zeven eerstaanko- menden der beide series in de beslissing. Merkwaardig is het geringe aantal deel nemers bij het polshoogspringen. Slechts negen springers nemen deel; de buitenge wone prestaties der Amerikanen in dit nummer zullen wel het hare er toe bijge dragen hebben, dat alleen de allersterk- sten der landen hebben ingeschreven. Omtrent de estafettenummers kunnen wij nog het volgende melden: 4 X 100 Meter estafette: 1ste serie: Duitschland, Brazilië, Engeland, Grieken land, Japan en Indië; 2e serie: Argentinië, Canada, Italië, Mexico en de Vereenigde Staten. 4 X 400 Meter setafette: le serie: Grie kenland, Italië, Duitschland, Zweden en de Vereenigde Staten; 2e serie: Brazilië, Cana da, Engeland, Frankrijk, Japan en Mexico. Trainingsresultateix In het Olympische Dorp doen de meest fantastische geruchten de ronde omtrent phenomenale prestaties, door verschillende athleten bij het trainen bereikt. Zoo zou de Amerikaansche kogelstooter Sexton bij het trainen den kogel bijna 16.50 Meter ver hebben gestooten. Ook de Tsjech Douda moet ver boven het wereldrecord zijn ge komen, Dr. Peltzer zou bij het trainen op het strand een tijd van 1 min. 52 sec. heb ben bereikt over de 800 Meter. Of deze be richten omtrent de trainingsprestaties op waarheid berusten, is momenteel moeilijk na te gaan. Het Hockeytournooi. Tengevolge van de geringe deelneming aan het Olympisch Hockey to urnooi is be sloten dit tournooi te laten verspelen op 8 en 11 Augustus. Het Congres der Internatio nal Amateur Athletic Federa tion. Heden werd het congres der Internatio nale Athletiek Federatie voortgezet. In dien men verwacht mocht hebben, dat het congres zich nogmaals met de zaak-Nurmi zou bezig houden, werd in deze teleurge steld. Intusschen ligt het in de bedoeling van Finland op de eerstvolgende zitting n.l. die van 8 Augustus definitief de kwes tie ter sprake te brengen inzake het feit, of de Federatie in verband met zijn jongste beslissing het recht heeft athleten te schorsen, of dat schorsing slechts kan ge schieden door den betrokken landelijken bond. In de Amerikaansche bladen wordt, het besluit Nurmi van deelneming uit to sluiten algemeen gelaakt, immers men is de meening toegedaan, dat elk land afzon derlijk omtrent het doen en laten zijner athleten moet kunnen beslissen. In het verdere verloop van de zitting vonden de bestuursverkiezingen plaats. De heer J. S. Edstroem (Zweden) werd weder om tot president gekozen, terwijl de heeren Brundage (V.S.) en Ritter von Halt (Duitschland) tot vice-presidenten werden gekozen. Internationaal Olympisch Comité. Voor de officieele opening der Spelen kwam het Internationaal Olympisch Comité bijeen om verschillende aangelegenheden te behandelen. Speciaal te memoreeren valt nog, dat Ja pan verzocht de Olympische Spelen in 1940 te Tokio te doen houden. De Olympische Zwemwedstrijden. Voor de Olympische Zwemwedstrijden bestaat enorme belangstelling Naar ge meld wordt zijn alle kaarten voor het ge- heele zwemtournooi thans reeds uitver kocht, d.w.z. dat iederen dag 40.000 toe schouwers de zwemwedstrijden zullen bij wonen Moderne Vijf kamp. Gisteren vond de loting plaats voor de degenwedstrijden der vijfkampers. In totaal nemen 26 athleten deel van de volgende landen: Engeland, Frankrijk, Vereenigde Staten, Nederland (Luitenant van Rhijn), Zweden, Mexico, Zuid-Afrika, Portugal, Duitschland en Italië. Bij de loting werd bepaald, dat in vier poules zal worden geschermd. In poule 1 komen Engeland, Frankrijk en Duitschland uit, in poule 2 Nederland, Mexico en Hon garije, in poule 3 Italië en Zweden en in poule 4 Zuid-Afrika, Vereenigde Staten en Portucral. DE OLYMPISCHE SPELEN zijn Zaterdag te Los Angeles aange vangen. De Nederlandsche wielreners Van Egmond en Leene tijdens hun training op de wielerbaan te Pasadena. TE HILVERSUM hebben de finales van de nationale tenniskani pioenschappen plaats gehad. De heer Castendijk met mej. TJollii Couquerque, winnaars van het gemengd dubbelspel in actie. DE LANDEN-ATHLETIEKWEDSTRIJDEN Nederland— West- Duitschland hebben te Haarlem plaats gevonden. De winnaar van 't nummer hoogspringen met aanloop, de Hollander Hofman in actie.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5