MAANDAG 1 AUGUSTUS 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 UIT DE OMGEVING ROELOFARENDSVEEN LANDDAG STUDENTENGILDE „ST. JEROEN". De geest der „jongeren" Woensdag arriveerden hier een 25-tal univer- sisteitsstudenten, leden van 't R.K. Hollandsch Studentengilde „St. Jeroen", 't Moet den inwoners van „de Venen" een aangename ver rassing geweest zijn, de heeren studenten, die meestal als een soort legendarische wezens be schouwd worden, zoo van nabij te leeren ken nen. „Nauwer contact zoeken met het volk", was het doel van het studenten-bezoek, dat van Woensdagavond tot Maandagmorgen duurde. Zondag werd de eigenlijke landdag gehou den. Na de Hoogmis verzamelden zich de stu denten en het volk op het schoolterrein. Daar werden onze gasten officieel verwel komt door hel gemeentebestuur. De burgemees ter van Roelofarendsveen ,de heer Vosters, heette de studenten van harte welkom en achtte het een eer voor zijn gemeente, dat de studen ten hier hadden willen verblijven, teneinde ook daardoor de mentaliteit van het volk te leeren kennen. Als bijzondere eigenschappen van dit volk noemde en prees hij hijn arbeidszaamheid. gods dienstzin en eenvoud. Spr. wenschte dat ook die eigenschappen het sieraad mochten zijn van de studenten en eindigde zijn toespraak met den wensch, dat het ledenaantal van het Holl. Studentengilde zou mogen verdubbelen. Daarna namen B. en W. van Alkemade, de gemeente-secretaris, verschillende heeren gees telijken en de studenten aan de koffietafel deel alwaar wederom de burgemeester de aanwe zigen toesprak. De heer Buskens, leider der studenten, beantwoordde deze toespraak met een hartelijk dankwoord. Om 2.30 uur werd een lezing gehouden door drs. de Boer, directeur van het R.K. Meisjeslyceum in Den Haag, voor het volk van Roelofarendsveen. Hij noemt dezen dag een merkwaardigen dag. De studenten zijn hier niet gekomen, om iets te zien bij historische of wetenschappelijke merkwaardigheden, doch om iets te laten zien. We leven in een bijzonderen tijd. Denk van daag b.v. aan de verkiezing in Duitschland. Bij ons zien we de beweging der z.g. jongeren Jongeren, ofschoon de vergrootende trap van I jong-zijn echter niet de zuigelingen of leerlin- J gen van de lagere school, doch studenten, leeraars en hoogleeraars, doch geen bankdirec teuren Zij zijn ontevreden met 't bestaande, niet ingenomen met de maatschappij Jongeren willen altijd veranderen en willen ook de we reld veranderen. Wij moeten vooruit, moeten iets doen. De jongeren weten hoe het moet; de oude ren hebben het geweten. De jongeren vinden ons vaderland in 't stadium, zooals het door de ouderen is achtergelaten. Deze hebben 't goed recht op rust. De jongeren hebben groot respect en dankbaarheid voor hun werk. Zij hebben er monumenten geschapen, n.l. de fi nancieels gelijkstelling van het lager onder wijs. Daarom hulde aan die groote menschen, als een Dr. Schaepman en Mgr. Nolens, baron van Wijnbergen. Spr. zou een monument opge richt willen zien voor de onbekende medewer kers daaraan, n.l. de R.K. schoolmeesters uit vroeger dagen, die ondanks de moeilijke om standigheden trouw zijn gebleven. Spr. aanvaardt niet het feit, dat wij één derde van de bevolking zijn. Mischien wel la tent, doch potentiëel vormen wij de meerder heid, door de kracht van onze geboortecijfers. er onze groote Roomsche beginnen. Daardoor j zijn we anderen de baas. Hij noemt het geen utopie dat Nederland roomsch geregeerd zal worden. Volgens de beginselen door de Pau sen in hun encyclieken vastgelegd. Wat rond om ons is, is een geslacht van „Ver neinung". Zij zeggen „neen" tegen de sociale orde, door ons voorgesteld; „neen" tegen de moraal; „neen" tegen de menschen; zij zijn een negatie van een negatie. Doch zijn er voldoende leeken, die onze priesters bijstaan om twijfel en tegenspraak te gen den katholieken godsdienst te weerleggen? Neen! Daartoe zijn de studenten geroepen. De tegenwoordige studenten, die weer studeeren, onder wie een frische geest waait, die aan vaarden te dienen met een franciscaanschen geest. De jongeren hebben eerbied voor de ouderen, doch zijn daarmee niet tevreden, wil len meer geven en zullen om de door hun be oefende eenvoud, veel kunnen presteeren. Spr.. eindigde met voor die jongeren gebed en een voud te vragen. De heer Buskens dankte in hartelijke woor den. 's Middags om 4.3Q uur werd een openlucht spel gegeven. Opgevoerd werd: „Het spel dat met den wind kwam aangewaaid". Jammer, dat door den wind weer veel weggewaaid is, zoo dat het moeilijk te volgen was. Er komt iemand, een beweeglijk mannetje op het procenium, ziet de groote menschen-massa (heel Roelofarendsveen was ongeveer aanwe zig) en zegt resoluut „Er: moet iets gebeuren" Hij besluit met maar tooneel te gaan spelen en dwingt een ieder dien hij ontmoet, mede te doen. D'r moet wat gebeuren. Ieder mensch moet zijn leven lang daarvan overtuigd zijn. Ieder een moet zorgen, dat er wat goeds gebeurt. Als een ieder dat probeerde dan bleven we altijd nog met de ellende zitten, dat niemand nog het beste doet. Er zijn nu maar weinig menschen, die hun best doen en tegelijk het beste". Dat uit te beelden ,was de tendenz van het stuk. Het massale publiek toonde zich dank baar door een hartelijk applaus. Onder de aanwezigen van dezen landdag merkten we op o.a. pastoor Onel, rector Reij- nen, moderator van St. Augustinus van Leiden, kap. Bijl, kap. Velseboer, pater Vismans, O. P. pater Offers. S. J., burgemeester Vosters, wet houder de Jong, de gem.-secr. van Harteveld, drs. de Boer uit Den Haag, drs. Snitker, enz. 'n Blijvende herinnering aan dezen landdag zal zeker in Roelofarendsveen blijven voort leven. VOORSCHOTEN. Jubileum' gasbedrijf. Men deelt ons mede, dat het op 22 October a.s. 25 jaar zal zijn geleden, dat de gaslevering in de BEEZ 'VERVALLEN ZAAK KAN U LAT LEEREN „HIER WERB BEZUINIGD OP'T ALVEPJEEREN ,r gemeente Voorschoten is begonnen. De chef der bedrijven trad vóór 25 jaar op 5 Augustus als gasmeester in dienst der gemeente Voorschoten. Dit feit zal tegelijk met het jubileum van het gasbedrijf op 22 October worden herdacht. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. AUTO TEGEN EEN HUIS GEBOTST. Twee ernstig gewonden. Zondagavond ongeveer kwart over acht heeft in den Hoorn een zeer ernstig ver keersongeval plaats gehad, waarbij een tweetal personen ernstig werden vond. Omstreeks genoemden tijd reed een luxe auto gaande in de richting Leiden, waarin gezeten een 5-tal personen, allen uit Den Haag, met vrij groote snelheid tegen de woning van de familie Olierook aldaar. De voordeur van dit perceel werd grootendeels vernield, terwijl bovendien eenige stukken muur uit de woni^cr "-o-d "o-eden. De auto zat van a-chter geheel in elkaar. Een der inzittenden. Mej. Post. bekwam een lichte hersenschudding en zekere heer Den Kater een ernstige hoofdwonde. Bei den werden bij de familie O. binnenge bracht en aldaar door dr. v W. verbonden. De andere 3 inzittenden kwamen met den schrik vrij Later werd de familie door den garagehouder B. met een auto naar hun woonplaats vervoerd. Als oorzaak gaf de bestuurder op, dat hij plots moest remmen ^n uithalen voor een uit tegenovergestelde richting komende auto die wilde passeeren hoewel hiervoor geen voldoende ruimte ter plaatse bestond. Ooggetuigen verklaarden echter dat de bestuurder zelf te hard heeft gereden Hoe het echter ook zij, de politie stelt omtrent de schuldvraag een onderzoek in terwijl ook de s^ere bestuurder althans diens let ter en nummer v>- schadigde wagen is. ter plaatse achter ge bleven. ZOETERWOUDE. Klokkenwijding. Gisteravond zijn de twee nieuwe klok ken, die met- de bestaande klok in den to ren zullen luiden, gewijd. Deze plechtigheid werd verricht door den boogeerw. heer J. C. F. Jansen met assistentie van de weleerw. Pater Beyers- bergen Henegouwen O.S.Cr, en de wel eerw. heer L. van Teylingen. Het koor der fraters van het klooster der Kruisheeren zong de liturgische ge zangen, studenten uit de parochie hielpen mede bij de mooie en uitgebreide ceremo- nieele verrichtingen. Na afloop dezer plechtigheden werd een plechtig Lof gecelebreerd, waaronder de Deken een toespraak hield over de klok kenwijding en klokkendoop. De klok, die reeds in den toren hangt, draagt den naam van den Patroonheilige St. Joannes Baptist. Waar deze klokken grooter zijn, werden zij genoemd naar den H. Verlosser en de H. Maagd Maria. Christus heeft de H. Joannes de eerste onder de menschen genoemd, maar de H. Maagd Maria is toch nog hooger ge plaatst dus moest de groote klok hare naam dragen, 'terwijl de verhevenste per soon boven de menschen Christus, de Ver losser is geweest. Zijn eerw. houdt een mooie beschou wing over deze drie hooge persoonlijkhe den, zeer treffend wijzende op de verhe ven harmonische eenheid die de klokken ook zullen dragen in hun geluid. Na vele uitleggingen, zoo mooi en leerrijk over de symbolische beteekenissen, behandelde Zijneerw. de opschriften luidende van de groote klok. In honorem Salvatoris. Adoremus Te, C-hriste. Benedicimus Tibi quia per crucem tuam redemisti mundum. Ter eere van den Verlosser, wij aanbidden U, o, Christus. Wij danken U omdat Gij door het kruis de we reld verlost hebt. En van de kleine klok: In honorem bea- tea Mafiae Virginis dignare me laudare te Virgo sacrata. Ter eere der zalige Maagd Maria. Wil gedogen, dat ik U love, o Hei lige Maagd. Ook spoorde de gewijde redenaar de ge^ loovigen aan altijd gehoor te geven als de klokken roepen tot gebed en zooals de klokken met drieën een schoon harmonisch geluid geven, moeten de menschen in de drie standen leven in dezelfde vredige eenheid. Als de klokken op het veertigjarig pries terfeest van den Deken voor het eerst zullen luiden, zullen wij de klokken verder beschrijven. NIEUWKOOP. Lage loonen landarbeiders. In verschillende couranten kunnen we lezen hoezeer de loonen van de landarbei ders gedrukt worden, hetgeen ook in deze gemeente vrij algemeen is. Loonen van 10 en 11 gulden per week zijn lang geen zeld zaamheid meer, terwijl de arbeiders nood gedwongen zich moeten aanpassen. STADSNIEUWS MAR IA-CONGRES. Wij vestigen voor de laatste maal de aan dacht op de gelegenheid tot deelname aan den tocht op Zondag 7 Augustus a.s. naar Nijmegen ter bijwoning van het Maria-congres aldaar. Zie voor uitvoeriger bericht de Leid- sche Courant van laatstleden Donderdag, eer ste blad, pag. 2. Vertrek des morgens ten half zeven van het station, terugkomst 12 uur 's avonds. De kosten bedragen voor de reis 3.75, voor de congreskaart ƒ1, of te zamen 4.75. Op de congreskaart heeft men vrijen toegang tot de gezongen H. Mis in de open lucht, tot de Ma- ria-voordracht door Teo de Witte, tot het pon tificaal lof en de verdere vergaderingen. De entreeprijzen voor het mysteriespel zijn le rang 1.75, 2e rang 1.25, 3e rang ƒ0.75 en 4e rang 0.50 .Getracht zal worden voor degenen, die dit wenschen bij te wonen, een gezamenlijk toegangsbiljet voor 2den of 3den rang te verkijgen. Verder bestaat de gelegen heid om deel te nemen aan de lunch a 80 ct. en aan het diner a 1.25, waarop bij voldoe- de deelname wellicht nog eenige reductie zal worden toegestaan. De gelegenheid tot opgave bestaat tot uiter lijk Dinsdagavond'bij mevr. Manders, Oegst- geesterlaan 12, tel. 292. Na dien tijd bestaat daartoe geen gelegenheid meer, of, indien deze nog mocht gegeven worden, zullen de kosten in elk geval met 50 ct. worlen verhoogt. Zooals reeds medegedeeld, bestaat de gele genheid tot aansluiting voor iedereen, dus ook voor elke andere vereeniging, ook voor de ge meenten buiten Leiden, zooals gevraagd is ge worden. De tocht zal alleen bij voldoende deelname doorgaan. Voor degenen, welke op eigen gele genheid gaan, bedragen alléén de reiskosten reeds 7.10. Leiden mag in geen geval op het Maria- congres ontbreken! Het Bestuur van den R.K. Vrouwenbond. Jubilea. Hedenmorgen zijn op het station H. IJ. S. M. alhier twee zilveren jubilea her dacht. Het jubileum van complies Bak ker werd „in stilte" gevierd. Inspecteur De Cock uit Amsterdam kwam namens de directie den feesteling dankbetuigen voor zijn werkzaamheden gedurende deze 25 ja ren. Om half 11 had de viering plaats in de le klasse wachtkamer van het jubileum van den rangeerder Van Delft. De chef van het station, de heer Van Gijn, sprak den heer Van Delft namens het personeel toe, prees hem als een flink rangeerder, die, na zijn langdurige werk zaamheid, nog weinig aan arbeidslust had ingeboet. Namens allen bood spr. een rust stoel aan. Als vertegenwoordiger der collega's sprak de seinhuiswachter, de heer Van der Ploeg, die den jubilaris gelukwenscht en hem een goed collega noemde. Spr. bood aan de echtgenoote van den jubilaris bloe men aan, en aan den jubilaris zelve een album met de namen van hen, die van hun belangstelling blijk gaven. Deze album was ontworpen en geteekend door den hoofdconducteur Metselaar. Ook de inspecteur De Cock bracht zijn gelukwenschen aan den jubilaris over. De heer Van Delft dankte hartelijk voor de hem gebracht hulde, waarna de feeste lijkheid thuis werd voortgezet. GEMEENTERAAD. De gemeente houdt hedenmiddag te kwart voor vijf een spoedeischendo verga dering. Te behandelen onderwerp: Voorstel tot het aangaan van een geldleening. Deze geldleening van 600.000 gld. tegen een rente van 5 pet. k pari moet dienen om verschillende kapitaalsuitgaven van wer ken, waartoe de Raad heeft besloten, te dekken. DE NOOD IN DEN TUINBOUW. Bespreking door de Kamer van Koophandel De Kamer van Koophandel te Leiden heeft de besturen van verschillende tuin bouworganisaties te Leiden en omgeving uitgenoodigd tot een bijeenkomst op Dins dag 2 Augustus n.m. 2 uur, ter bespreking van wat moet worden gedaan om den bib teren nood in den tuinbouw te lenigen. Leidsche Belasting Ophaaldienst. Genoemde dienst heeft in de afgeloopen maand 21.378.66 aan den Rijksontvanger afgedragen, benevens 1856.79 aan den Gemeente-ontvanger. Het aantal aangeslotenen is thans 4845. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de uitgereikte aanslagen in de Inkomsten belasting zoo spoedig mogelijk ten kantore van den dienst Breestraat 117 moeten wor den ingeschreven. Heden herdacht de heer H. Knook, agent te dezer stede van de N.V. Reederij Van der Schuijt, den dag waarop hij vóór veer tig jaar bij die reederij in dienst trad. Namens het personeel werd den jubila ris een rookstoel en enkele kleinere ge schenken aangeboden. Hedenmiddag kwam de directie de jubilaris te zijnen huize gelukwenschen, waarbij hem een enve loppe met inhoud werd overhandigd. Van het kantoor Amsterdam ontving de heer Knook een theemeubel ten geschen ke; van het kantoor Rotterdam een bloem stuk. B. K. B. is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassap dr. J. D. Kaijser, Lector aan de Rijksuniversiteit te Leiden. In verband met het Nationaal Padvin derskamp, hetwelk van 2 tot en met 12 Augustus a.s. op het landgoed Oosterbeek aan den Benoordenhoutsche weg onder Wassenaar, zal worden gehouden, wordt gedurende dien tijd, tegenover den in gang van „Oosterbeek" een tijdelijke tram halte worden ingesteld voor de lijn Den HaagWassenaarLeiden in beide rich tingen. Benoemd is tot 2e luitenant bij het 4e Regi ment Infanterie alhier: J. P. F. v. d. Horst, bij het wapen der artillerie bij het 6e regi ment Veldartilleri ealhier L. W. C. Adank. J. G. J. heeft zich bij de politie aangemeld, met de boodschap, dat hij hooischelf in brand heeft gestoken in Leiderdorp, teneinde zich een onderdak te verschaffen. De man is ter beschikking gesteld van den burgemeester van Leiderdorp. Bij de firma Dieben is een bruin paard ge schut, dat onbeheerd in de Kagerstraat is aan getroffen. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vo rige maand (Juli 1932) ingelegd ƒ456.457.12 en terugbetaald ƒ443.194.73; 90 nieuwe in leggers zijn ingeschreven en 122 boekjes werden geheel uitbetaald. Het te goed der 18.580 inleggers, inclusief 1402 deelnemers aan den Afhaaldienst, be droeg einde Juli 7.555.496.03. In 5934 posten is in deze maand door den Afhaaldienst 15.955.50 ontvangen. Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet. B. en W. van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het ver zoek van: a. N. P. M. Dieben, om vergunning tot het uitbreiden van de stoom-, wasch- en strijkinrichting in het perceel Hooge Rijndijk no. 166 en b. de N.V. Maatschappij voor schoen en lederindustrie „Bata", om vergunning tot net oprichten van een inrichting voor het herstallen van schoenen in het perceel Korte Agnieten- straat no. 6 is verdaagd. AGENDA LEIDEN. Donderdag. Zitting reclasseering Vinoen- tiusgebouw, Hoogl. Kerkgracht 32, 89 uur. De avond-, na-cht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 1 tot en met Zondag 7 Aug., a.s. waarge nomen door apotheek: P. du Croix, Ra penburg 9, telefoon 807. Zaterdagmiddag heeft de afdeeling Lei den van de Vereeniging tot het oprichten en instandhouden van Herstellingsoorden voor Handels- en Kantoorbedienden, Han delsreizigers en Handelsagenten een boot tocht georganiseerd naar „Schiphol", welke alleszins geslaagd mag heeten. De „Tosca" welke voor deze gelegen heid extra was gepavoiseerd, vertrok 's middags half drie vanaf de Turfmarkt onder de vroolijke muziek van het Muziek gezelschap „Orpheus" welke zich den ge- heelen dag duchtig heeft geweerd en er de vroolijke stemming direct in bracht en in hield. De tocht ging langs de mooie Hol- landsche landschappen waaraan ieder, dank zij het bijzonder mooie weer, volop kon ge nieten. De aankomst bij „Schiphol" was op de vooruit afgesproken tijd te ongeveer half zes, waar heb gezelschap werd ontvan gen door den Stationschef, welke direct het gezelschap in twee groepen splitste, de eene groep voor het bezichtigen onder des kundige leiding, van de verschillende han gars en vliegmachines, en verdere bijzon derheden en de andere groep welke zich op de boot had opgegeven om een tochtje per'vliegtuig te maken. Ongeveer 40 perso nen van het gezelschap maakten gebruik van de gelegenheid van „goedkoop vlie gen" en allen waren het er over eens, dat het een bijzondere attractie was. Alleen één ding was jammer, het duurde te kort. Hoewel ongeveer 20 K.M. gevlogen werd en heel wat te zien was, hadden de meeste passagiers de tocht liever van een urn- ge maakt. Ook de bezoekers aan de hangars enz. waren alleszins tevreden en voldaau met hetgeen hen geboden was. Veel bijzon derheden, welke men anders niet te zien of te hooren krijgt werden nu op een pret tige en makkelijk manier verteld. Te ongeveer half acht vertrok de boot weer vanaf „Schiphol" en kwam deze onge veer halfelf weer in de Sleutelstad terug, waar voor afscheid „Orpheus" nog een fer me marsch werd gespeeld. Iedereen keerde voldaan huistoe en de afdeeling Leiden van de herstellingsoord-vereeniging kon terug zien op een geslaagde middag. Jammer dab het finantieele resultaat door te kleine deelname niet. evenredig was aan het pret tige en mooie wat deze middag had gegeven. Te Amsterdam is geslaagd voor het exa men Kantoor-stenograaf, systeem Groote en afgenomen door het genootschap „St. Ge- nesius", de heer J. Kwaadgras, leerling van mej. J. Poldervaart. Voor het examen coupeuse zijn te 's-Gra- venhage geslaagd de jongedames Rie Oost- dam en M. Vreeburg, beiden leerlingen van d© school der „Voorzienigheid". Uitgebracht werden in totaal ongeveer 36.837,000 stemmen, verdeeld over de navolgende partijen i Sociaal-Democraten Nat. Socialisten (Hitier) Communisten, Centrum Duitsch-Hationalen Duitsche Volkspartij Economische Partij Staatspartij Beiersche Volkspartij. Duitsche Landvolk Christ. Soc. Volksdienst Volksrechtpartij Duitsche Boerenpartij. Landbond Duitsch Hannoveranen en Consarv. V. Partij Socialistische Arbeiders partij Bovenstaande cijfers waren heden loopige cijfers 7.951.500 13.741.800 5.263,700 4437 600 2 175.350 435,800 146730 371300 1179.700 91.300 364.600 38780 137.000 96350 8.575.244 6.406.379 4.590.160 4.127.000 2.457.636 1.577.365 1.361.762 1.322.034 1.053.637 1.103.043 869.595 271.291 339.434 193.926 457.083 48360 73480 bekend en zijn nog slechts voor.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2