/ÜAANDAG 1 AUGUSTUS 1932 fc* GEMEENTERAAD VAN VOORSCHOTEN Voorzitter burgemeester E. Vernède. Afwe zig de heer L. J. van Leeuwen met kennis geving. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en onveranderd vastgesteld. Geen afschaffing opcenten. Een tweetal missiven van Ged. Staten, goed keurende eenige genomen raadsbesluiten en een missieve van Ged. Staten meldende dat de afschaffing der opcenten op de ongebouwde eigendommen (voorstel Dijkman-Duynisveld) niet de goedkeuring heeft kunnen wegdragen van Ged. Staten, daar men meent, dat de Raad moet wachten tot de behandeling der begroo ting 1933, omdat de Raad dan kan zien of de afschaffing dier opcenten gemist kan worden. (Hier huldigen dus Ged. Staten hetzelfde standpunt dat het college van B. en W. heelt ingenomen in het prae-advies, uitgebracht op dit voorstel in de vorige vergadering, welk ad vies door de meerderheid in den Raad is af gestemd geworden). Deze missiven worden voor kennisgeving aangenomen. Hierna wordt de gemeenterekening, dienst 1931 aan den Raad aangeboden. Tot leden der commissie van onderzoek dier rekening en der gemeentebedrijven worden benoemd de heeren \V. G. Duijnisveld, D. Limburg en W. A. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oye. Door het bestuur der Christ. H.BS.. te Lei den is verzocht om een subsidie over 1930 groot ƒ282.42 per leerling, die uit deze ge meente die school bezoeken 49.84, om het tekort aldus te dekken. B. en W. adviseeren den Raad aan dit verzoek te voldoen uit oog punt van billijkheid. Aldus aangenomen. Cursus veldwachters. Door den commissaris der koningin in Zuid- Holland** is aan de gemeentebesturen een cir culaire gericht om de veldwachters een twee jarige cursus te laten volgen, om de politie aldus in hun vak te bekwamen, de kosten voor deze gemeente zullen 100 per jaar bedragen B en W. adviseeren den Raad aan het ver zoek van den Commissaris in Z.-H. te voldoen en aldus 25 per agent voor dezen te houden cursus beschikbaar te stellen. De heer J. Braggaa.r kan zich niet vereeni gen met dit voorstel, daar een vakarbeider, die zijn kennis wil vergrooten, in den regel zelf de kosten moet dragen en spr. meent dat, wan neer de politie belang stelt in haar vak, zij zelf ook wel de kosten zal willen dragen, te meer daar de belooning, die zij geniet, goed is De heer D. Limburg heeft ook met verwonde ring kennis genomen van deze nieuwigheid. SfJ'r meent, dat hiermede geen groot gemeentebe lang betrokken is. Het lijkt hem overbodig. De heer W. G. Duijnisveld voelt er ook niet veel voor en meent ook dat de betrokkenen zelf de kosten wel kunnen dragen, daar deze niet zoo groot zijn. De voorz. verdedigt het voorstel van B. en W. en zegt. dat wat de heer Braggaar gezegd heeft, niet geheel juist is. Im mers wanneer een vakarbeider zich meer be kwaamt in zijn vak dan doet hij dat om meer te bereiken in zijn positie en voordeel te be halen Dit is niet het geval bij de politie, daar door het bijwonen dier cursus geen hoogere betrekkingen kunnen worden bereikt. De hee ren hebben de algemeene belangen uit het oog verloren. Het verkeer is sterk toegenomen, wat vele moeilijkheden voor de politie medebrengt en het is de uitdrukkelijke wensch van den Commissaris der Koningin, dat de politie die cursus medemaakt. De heer Braggaar zegt er niet aangedacht te hebben dat er voordeel voor de politieagenten aan zit en weet ook wel, dat er meerdere kennis wordt vereischt, maar is de meening toegedaan, dat de politie-mannen dit zelf maar moeten bekostigen, inzien zij liefde hebben voor run vak. De voorz. is het niet eens met den vorigen spreker en stelt voor tot stemming over te gaan. Vóór het voorstel van B en W. stemmen: weth. C. Eggink Sr. en J. A. Mens, A. Verboom, D. de Jong, W. A. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oye en P. Koot. Tegen stemmen: D. Limburg, J. Brag gaar, W. G. Duijnisveld en J. Dijkman, zo:dat het voorstel van B. en W. is aangenomen met 6 tegen 4 stemmen. Vervolgens wordt overgegaan tot vaststelling opnieuw van de verordening bestaande uit 12 artikelen voor het agentschap der arbeidsbe middeling en den dienst der werkloosheidsver zekering. De voorz. deelt den Raad mede, dat deze verordening reeds de vorige maal in den Raad is behandeld, doch vergeten is de goed keuring aan te vragen van Ged. Staten, van daar de opnieuw indiening dezer verordening. Aldus zonder discussie of hoofdelijke stem ming aangenomen. Ingekomen is een verzoek van het bestuur van de Vereeniging tot stichting en instand houding van een school L. O. en U. L. O. op gereformeerden grondslag om een voorschot van 1000 overeenkomstig art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 over het jaar 1932 (tijd vak 1 Mei31 December 1932). B. en W. ad viseeren den Raad aan dit verzoek te voldoen krachtens de wet op het L. O. Aldus goedgevonden. Plaatselijk crisis-comité. De voorz. deelt den Raad mede, dat volgens een missive dato 18 Juli j.l. van den minister van Binnenlandsche Zaken onze gemeente van het Rijk een bijdrage zal ontvangen van 25 pet. in de steunregeling voor land- en tuinbouw- arbeiders. B. en W. stellen den Raad voor aan 't plaat selijk crisiscomité een bijdrage te verleenen van 20 ct. per inwoner over het tijdvak van 1 Augustus tot en met 31 December 1932, met dien verstande, dat door het nationaal crisis comité 10 ct. per inwoner wordt bijgedragen, zoodat er door gemeente 551.70 en door het nationaal crisiscomité 551.70 wordt bijgedra gen per jaar. Weshalve B. en W. den Raad adviseeren dit besluit te nemen en alsdan een aanvrage te doen bij het nat. crisis-comié. Ech ter zal voor dit jaar „slechts 5/12 gedeelte, n.l. 233.30 en door gemeente en door het nat. steuncomité worden bijgedragen, n.l. voor 5 maanden van Augustus-December 1932. De heer J. Braggaar verklaart het eens te zijn met dit prae-advies en vraagt nog enkele inlichtin gen, waarna dit voorstel met algemeene stem men wordt aangenomen. Vervolgens stellen B. en W. voor, daar nog 39 personen gebruik maken van de steunrege ling, deze met een maand te bestendigen en al dus te doen voortduren tot 1 September a.s. Aldus aangenomen. Wijziging belastingheffing. Vervolgens stellen B. en W. den Raad voor de verordening op de heffing van opcenten op de personeele belasting te wijzigen, daar vol gens de verordening 30 opcenten worden ge heven en deze opcenten verhoogd zullen moe ten worden tot 70 opcenten, een verhooging dus van 40 opcenten om de hoogere kosten wegens werkverschaffing en steunverleening, waarop niet gerekend was, gedurende het dienstjaar 1931 te kunnen betalen en daar deze wijziging vóór September moet zijn goed gekeurd om in 1932 te kunnen dienen, is het noodzakelijk thans dit voorstel in behandeling te nemen en een beslissing te nemen. Tevens wenschen B. en W. bij de begrooting het aan tal opcenten op de Gemeentefondsbelasting te verhoogen van 30 (thans) tot 55 opcenten. Ook zal het noodzakelijk zijn nog eenige bezuini gingen bij de behandeling der begrooting in te De heer J. Braggaar meent, dat er natuur lijk nieuwe bronnen moeten worden aange boord. Spr. vindt het eigenaardig dat de las ten worden gelegd op de minder-gesitueerden. De arbeiders dragen geen schuld aan de crisis en behoeven dus ook de lasten niet te dragen, maar wel de bezittende klasse, die het best daartoe in staat is. Wenschelijker zou het zijn nog maar 50 opcenten te heffen op de ver mogens. De heer W. G. Duijnisveld meent, dat B en W. deze zaak zeer zeker hebben bestu deerd en spr. kan zich heel goed met het praeadvies van B. en W. vereenigen. De heer D. Limburg betuigt ook zijn „sympathie aan dit voorstel van B. en W. en de heer Braggaar heeft nog geen betere richting aangegeven. Spr. protesteert tegen de uitdrukking van den heer Braggaar om de schuld van de crisis te schuiven op de ruggen van anderen en de ar beiders vrij te pleiten. Er is een individueele en een gemeenschappelijke schuld en men kan geen enkele stand vrij pleiten van schuld. Be- lastingverhooging is niet te ontgaan. De voorz. verdedigt het voorstel van B. en W. en wijst et op, dat onze gemeente in het vorige jaar van de 7e naar de 6e klasse in de personeele belasting is overgegaan, waardoor velen buiten DE LEIDSCHE COURANT deze belasting vallen en vele andere personen een sterke vermindering hebben gekregen. Op de vermogens worden reeds 50 opcenten gehe ven en het zou voor de gemeente niet raad zaam zijn deze te verhoogen, waardoor vesti ging van beter-gesitueerden zou worden tegen gegaan en slechts 120 personen zijn in deze ge meente aangeslagen in die belasting en men moet niet vergeten dat nu oo kdeze menschen juist de verhooging van de belastingen zullen gevoelen .De heer Braggaar voelt heel goed, dat er geld moet komen en zal het voorstel van B. en W. aanvaarden, al had spr. het liever eenigszins anders gezien. Zonder hoofdelijke stemming en met algemeene stemmen worden deze voorstellen aangenomen. Vervolgens worden nog eenige besluiten comptabiliteit genomen, waarna de openbare vergadering wordt gesloten en de Raad over gaat in besloten zitting. UIT DE OMGEVING KATWIJK AAN DEN RIJN. OP DE LAATSTE DAG NOG RIJWIEL- BELASTINGCONTROLE. Is dat nu niet al te mal? Zooals Zondags gebruikelijk is, gingen ze ook gisteren met troepen per fiets naar het Noordzeestrand om na een week van beslommeringen wat te rusten en nieuwe krachten op te doen voor de toekomstige dagen. Hierbij waren er enkelen die nog steeds niet in het bezit waren van een be- lastingmerk 19311932. Om ook voor dien éénen dag, en dan in zoo'n tijd onnoodig een dergelijke uitgave te doen is toch tè ma l Zoo dacht men er schijnbaar over, niet vermoedend dat die laatste dag blijken zou dat men maar beter zoo spoedig mogelijk aan z'n verplichtingen ten opzichte van de wet kan voldoen. Honderden fietsen werden aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen met het bekende gevolg: zonder fiets en met een ander humeur als toen men van huis ging, naar het strand. Geef den keizer wat des keizers is WARMOND. Jubileum wethouder Oudshoorn. Van het 12Vs jarig jubileum van Wet houder Oudshoorn heeft Warmonds burge rij een dankbaar gebruik gemaakt, om hem een hludiging te brengen even spontaan als welgemeend. Het zal voor den heer Oudshoorn toch wel een groote voldoening geweest zijn te zien, hoe zijn werk, ver richt in het belang der gemeente, door een ieder, van welke gezindte ook, op hoogen prijs wordt gesteld. Van rijk tot arm, van jong tot oud, niemand heeft hem zijn hulde onthouden. Onder zeer groote belangstel ling bracht Zaterdagavond Warmonds Fan fare hem een serenade terwijl de R. K. Mu ziekvereniging St. Mathias hem gistermid dag onder ongekende belangstelling een aubade bracht. Bij monde van de heeren Bergman en Th. de Vroomen, werd de heer Oudshoorn na mens de beide muziekkorpsen gecompli menteerd, waarbij beiden den heer Ouds hoorn dank brachten voor alles wat hij voor Warmond had gedaan, meer met be trekking tot verzorging van de kunst in deze gemeente, hetgeen de heer Vroomen in een kernachtig en met juiste woorden gekozen speech aantoonde. De heer Oudshoorn, zichtbaar onder den indruk van deze voor hem geheel onver wachte huldiging, bracht een woord van hartelijken dank aan allen die hem heden kwamen huldigen Wat ik voor Warmond heb kunnen doen, aldus spreker, dank ik in de eerste plaats aan Hem die mij het leven liet om te kunnen werken en in de tweede plaats aan Warmonds burgerij die door in grooten getale op mij te stemmen, mij steeds weer opnieuw in den Kbad bracht. Er is geschreven, aldus spreker, dat ik tot geen partij behoor. Maar mogen wij hier in Warmond wel spreken van par tijen. Hier heerscht een verstandhouding in den Raad, die slechts zelden wordt ge- UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Dinsdag 2 Aug. Huizen 296 M. (Uttsl. KRO.-uitzending). 8.009.15 Gramofoonpl. 10.00 Dito. 11.30 Godsd. Halfuurtje. 12.15 Trioconcert. I.45 Gramofoonpl. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.003.30 Gramofoonpl. 3.45 Gramofoonpl. 5.00 Orkestconcert. 6.00 Onderwijsfonds Binnenvaart. 6.30 Vervolg concert. 7.10 Lezing. 7.45 Causerie. 8.0011.00 Orkestconcert m.m.v. solist. In de pauze voordracht. 9.15 Vaz Dias. 1 1.0012.00 Gramofoonpl. Hilversum 1875 M. AVRO-uitzending) 7.007.30 RVU. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Concert Mej. J. C. v. Riemsdijk (piano) en Martha Rolloos (zang). II.00 Causerie door mevr. L. M. Pierson. 11.30 Vervolg concert. 12.00 Tuschinski's Select Salon-orkest o.l.v. Max Tak. I.30 „The Two Hodlars" (accordeon en zang) 2.00 Pauze. 2.15 Gramofoonpl. 2.30 Kon. Milit. Kapel o.l.v. Kapt. C. L. Wal- ther Boer. 3.30 Uit het Kurhaus, Scheveningen: Kinder- matinée. 4.30 Baarnsch Meisjeskoor o.l.v. Jacob Ha mel. 5.00 Uit het Palais de Danse, Scheveningen: Ambrose's Blue Lyres. 6.00 Tokkel-octet o.l.v. Bram Kwist. 7.00 RVU. Dr. J. v. d. Hoop: Over ons ge voelsleven. 7.30 Joodsche liederen door Cantor Samuel Vigoda. Aan de vleugel: Egbert Veen. 8.00 Gramofoonpl. 8.40 D. Hans: De Koningin-Moeder. 9.00 Omroep-orkest o.l.v. Ignaz Neumark. O.a. Fragm. „Le Lac des Cygnes", Tschai- kowski en wals uit „Der Rosenkavalier", R. Strauss. 10.00 Vaz Dias. 10.10 Vervolg concert. O.a. Symphonie no. 2 in D. gr. t., Haydn. 10.45 Gramofoonpl. II.0012.00 Dansmuziek uit „La Gafté", Amsterdam. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 1 0.5011.05 Berichten. 12.20 Orgelspel Reg. Foort. 1.20 Leonardo Kemp's Orkest. 2.202.50 Gramofoonpl. 4.20 Het Grosvenor House Orkest o.l.v. J. Meeus. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. vonden en die de beste verwachtingen geeft voor de toekomst Spreker zou willen voor stellen een dronk te wijden aan den groei en den bloei van Warmond. Een kraohtig „lang zal hij leven" volgde op deze woorden. Na nog een paar pittige stukjes muziek was de officieele huldiging teneinde. Den geheelen dag was het verder een komen en een gaan van hen, die nog persoonlijk den heer Oudshoorn wilden feliciteeren. Van de officieele personen noemen wij slechte den Burgemeester, Wethouder Zwetsloot, den Gemeente-secretaris, het geheele Raadscol- lege, den Pastoor en Kapelaan. Het geheele huis was herschapen in een bloementuin, waaronder een prachtig bloemstuk van den Burgemeester, Wethou der Zwesloot, den gemeente-secretaris en DERDE BLAD PAG. IX 6.50 Liederen van Wolf door Winifred Rad ford (sopraan en Summer Austin (bariton). 7.10 Voordracht. 7.40 Weensche walsen door BBC.-orkest o.l.v Edw. Clark. 8.20 Radio-Mifitair Orkest o.l.v. N. Walton- Donnell. M.m.v. Robert Silvester (viool). O.a. Mephistowals, Liszt. 9.20 Berichten. 9.40 „To see ourselves", comedie van E. M. Delafield. Regie: Peter Creswell. 11.00—12.20 Het BBC.-Dansorkest o.l.v. H. HalL „R a d i o-P a r i s", 1725 M. 8.05, 12.20, 7.20 Gramofoonpl. 8.20 „La Traviata", opera van Verdi (Gra mofoonpl.). 10.50—11.20 Gramofoonpl. Kalundborg, 1153 M. 12.202.20 Concert uit Hotel Angleterre. 3.205.50 Het omroeporkest o.l.v. E. Ree- sen. M.m.v. Edith Norrie (zang). 8.208.50 Radio-Strijkorkest o.l.v. E. Ree- sen. Russisch programma. 9.009.55 Radio-tooneel. 10.1010.55 Moderne operettemuziek door Omroeporkest o.l.v. E. Reesen. O.a. Wals uit „Der Zigeunerprimas", Kalman. 10.55—11.20 Gramofoonpl. 11.2012.50 Dansmuziek uit het Bellevue- Strandhotel. Langenberg, 473 M. 7.258.20 Concert uit Bad Pyrmont o.Lv. Curt John. 12.201.35 Omroep-strijkkwartet m. m. v. Wilh. Strienz (bas) en K. Delseit (piano-bege leiding). I.502.50 Concert uit Freiburg o.l.v, R. Fried. 5.206.35 Operetteconcert o.l.v. Kühn. 8.20 Zang door Annemarie Trojan en Hans Ebert. 8.50 „Der abenteuerliche Simplizius Simpli- zissimus", hoorspel van E .Burri. Regie: Gerd Fricke. Rome, 441 M. 9.05 Gevarieerd concert m.m.v. solisten. In de pauze: Eén-acter „Mattinata di sole" van Gebr. Quintero. Na afloop: Dansmuziek. B r u 9 s e 1, 508 en 338 M. 12.20 Gramofoonpl. 5.20 Omroep-Klein-Orkest o.l.v. J. Kumps. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Omroeporkest o.Lv. A. Meuleraans. 9.20 Symphonieconcert in de Kurzaal, Os- tende, o.l.v. Fr. Rasse. M.m.v. M. Rodrigo (zang). Hierna tot 11.20 Gramofoonpl. 338 M. 12.20 Gramofoonpl. 5.20 Omroeporkest o.l.v. A. Meulemans. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Solistenconcert (piano, zang, viool). M. m.v. harmonie-orkest o.l.v. Fr. Babusiau. Zeesen, 1635 M. 7.20 lste acte van „Lohenkrin", opera van Wagner. Dirigent: Elmendorff. Regie: H. Merz. 8.40 Lezing. 9.10 Populair concert uit Stuttgart o.Lv. E. Kahn. 10.20 Causerie en berichten. II.0512.20 Concert uit Hamburg o.l.v. Fr. Gartz. van vele particulieren. Deze dag is voor den heer Oudshoorn zeer zeker een onvergetelijke dag geworden, en zal hem weer nieuwe lust en nieuwe ijver gegeven hebben om te werken voor Warmonds welzijn. Moge hij dit nog vele jaren kunnen doen. LISSE. Opdracht. Burgemeester en Wethou ders dezer gemeente hebben na gehouden inschrijving aan den heer M Bruijnen, smid, alhier, opgeradgen het maken van eenige hekwerken tusschen de 3de Poellaan en do grens Sassenheim binnen deze gemeente voor de ingeschreven som van f 310. FEUILLETON. DE WREKENDE GERECHTIGHEID. Naar het Duitsch (Nadruk verboden). 35) „Als ik die vraag werkelijk als ernst beschouwen moet neen, juffrouw Nor- renberg, ik heb inderdaad nooit zulk een vermetele gedachte gekoesterd." Het meisje had de handen tot vuisten gebald. In haar oogen blonk iets van de bloeddorst van het roofdier, dat zich tot den sprong gereed maakt. „Gastootte zij uit. „Verdwijn op staanden voet of ik sla u in uw ge zicht Rudolph Sandory greep naar zijn hoed en ging naar de deur. „U moet beslist wat doen om uw opgewonden zenuwen te kalmeeren", zeide hij vriendelijk met de hand aan de deurknop. „Ik zal zoo vrij zijn uw vader daar opmerkzaam op te maken." Daarmee verliet hij de kamer even on verschillig als hij er binnengekomen was. Toen hij door den tuin ging zag hij Nor- renberg's gebogen gestalte langzaam de straat opkomen. Anders ontweek hij de ontmoetingen met zijn ouden vriend niet, vandaag scheen hem echter niets aan een praatje met Norrenberg gelegen te zijn; hij versnelde zijn schrede en sloeg na melo, Haarlem, Leiden (100 woningen) en eersten den besten landlooper vergooien het tuinhek achter zich gesloten te heb ben een tegenovergestelde richting in. „Dat had ze slim overlegd", dacht hij „De oude zou ons midden in een hart roerende liefdes-scène hebben verrast. Maar ik bedank er toch feestelijk voor juffrouw tijgerkat 1 Bij een vrouw die men lief moet hebben, zijn zulke scherpe na gels overbodig." En hij zwaaide het Spaansche rietje met den zilveren knop door zijn vingers als een twintigjarigen jongeling. „Waar is mijn dochter?" vroeg de ban kier, zoodra hij het huis betrad. „Zij heeft zoo juist bezoek gehad, nietwaar?" „Jawel, mijnheer, zooeven is mijnheer Sandory vertrokken en juffrouw Dora is nog in den kleinen salon." Norrenberg gunde zich nauwelijks den tijd de overjas uit te trekken. De aderen van zijn slapen lagen als blauwe koorden onder de gele huid, toen hij bij zijn doch ter binnentrad. Dora had hem vermoe delijk reeds door het venster zien aan komen en was er op voorbereid, dat hij aanstonds bij haar zou komen. In ieder geval had zij sinds den korten tijd dat Sandory haar verlaten had, haar uiter lijke kalmte volledig herwonnen en van de hevige opwinding van eenige minuten geleden was geen spoor weer op haar gezicht te bekennen. „Deze mensch is weer bij je geweest, Dora, tracht niet het te ontkennen, want ik heb hem met mijn eigen oogen gezien. Je ontvangt dus achter mijn rug bezoek van hemzeide Norrenberg. „Is het mijn schuld, dat u niet thuis waart?" vroeg zij. „Ik zou hem anders in uw bijzijn ontvangen hebben." „Neen, dat zou je niet gedaan hebben", riep de bankier uit, wierfs adem hijgend uit zijn gepijnigde borst kwam en die van ingehouden toorn over alle leden beefde. „Want ik zou hem de deur uitgesmeten hebben de schurk de dief." „Dan spijt het me werkelijk, dat hij al uit eigen beweging is gegaan. U is zoo royaal met uw scheldwoorden en bedrei gingen als hij er niet bij is, dat ik er naar verlang, datu hem dat eens in zijn gezicht zegt." „Daar zou ik maar niet te zeer naar verlangen, DoraDaar zou niets goeds uit komen noch voor hem, noch voor ons 1" „Een duistere waarschuwing! En u weet toch vader, dat ik niet bang ben voor spoken." „Dat zoudt ge nu kunnen leeren, kind 1 Er zijn spoken die op klaarlichten dag ronddolen en die iemand tot waanzinnig wordens toe kunnen achtervolgen. Maar gij zult mij toch niet tot waanzin willen brengen met uw liefdelooze weerspannig heid. Wat wil deze man nog van u en wat hebt gij met hem uitstaande? Is het dan nog niet genoeg, dat hij je heeft aan gedaan de gewetenlooze ellendeling?" „En als het nu juist deze gebeurtenis was. die mij aan hem bindt?" „Er is niets wat je aan hem kon bin den nietsNog liever on je je aan den dan aan hem. Want hij is een paria, een vervloekte hij bezoedelt de hand, die hij aanraakt en hij zou de vrouw, die ver blind genoeg was zich aan hem te binden, onfeilbaar meetrekken in den afgrond van smaad en schande." Het gebeurde'niet dikwijls dat Frans Norernberg zich op dergelijke wijze uit drukte. Alleen het verlangen om zijn dochter voor een noodlottige dwaling te bewa-ren, gaf hem woorden in den mond, die hem overigens vreemd waren. Het bevreemdde hem, dat zijn ernstige bezwe ring op zijn dochter niet den gewensch- ten indruk scheen te maken. „Mijn God, hoe vreeselijk klinkt dat zeide zij haast minachtend. „Men zou haast gaan gelooven, dat uw vriend San dory een verkapte misdadiger is." Frans Norrenberg streed een korten, doch hevigen strijd. Maar de liefde voor zijn kind, waarvoor hij alreeds zoo veel had gedaan, behield de overhand. „Je noemt hem bij den juisten naam", antwoordde hij mat. „Ja, hij is een mis dadiger 1" Hij zag niet dat een triomfantelijke vreugde in haar donkere oogen oplichtte, of hij wist ten minste dezen sprankelen den blik, die aan zijn lippen bleef hangen, niet op de juiste wijze te verklaren. De schijnbare kalmte, waarmee ze zijn onthul ling opnam, bracht hem veeleer tot wan hoop. „Dat is een zware beschuldiging" sprak zij langzaam, „een beschuldiging die zoo phantastisch klinkt, dat ik die zonder meer zoo maar niet kan gelooven, zelfs niet als zij uit uw mond komt. „Wat voor een misdaad heeft, die San dory dan wel op zijn geweten t" „Vraag me niet daarnaar. Meent ge dat ik het tot op den huidigen dag ge heim zou hebben gehouden als ik het durfde verraden?" „En daar zou ik genoegen mee moeten nemen? Gij moet me wel voor een dwaas en onnonzel kind aanzien, als ge dat durf de verwachten, vaderAls het werkelijk uw bedoeling is het bij deze vage aandui ding te laten, dan zal Sandory zelf mij heden nog opheldering geven.. Vandaag nog zal ik die van hem eischen." „Neen. riep hij uit. Neen, dat moogt ge niet doen Heb je dan niet meer een greintje kinderlijk ontzag in je hart? Heb ik daarom heel mijn vreugdeloos leven gewerkt voor je, dat je me nu voor een lasteraar en leugenaar durft houden?" „U hebt geen reden mij iets te verwij ten. Als ik in een verbintenis met San dory het eenigste geluk van mijn leven zie, kunt gij niet van mij eischen, dat ik op uw wensch alleen uit kinderlijke lief de dit offer breng. Zou dat niet zijn het vragen van woekerrente voor bewezen weldaden En dat een enkel woord een losse beschuldiging, die in de luoht hangt mij niet kan overtuigen van de billijk heid van uw verzoek kunt u mij niet kwalijk nemen? Ja, als deze man, die u nu in zijn afwezigheid een misdadiger noemt zonder uw voorkennis hier in huis gedron gen wasMaar gij zelf hebt hem bij mij gebracht. Wist gij toen dan niet, wat hij was „Wat pijnigt ge me, DoraJa, ik wist alles. Maar hoe had ik kunnen vermoe den, dat gij de verloofde van een an der „Gij hebt dus een misdadiger aan uw tafel genoodigd?" viel zij hem onverbid delijk in de rede. „Gij hebt hem in do huizen van onze kennissen als uw vriend binnengeleid. Uw aanbeveling was het, die hem alle deuren opende. En nu zou ik zoo opeens maar moeten gelooven, dat hij de meest veraohte van alle mensehen j8 en dat zou ik op uw woord moeten gelooven, terwijl gij mij niet eens onthult, wat hij dan toch voor slechte gedaan heeft." (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 11