MAANDAG 1 AUGUSTUS 1932 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 BUITENLAND MEXICO Jongetje onder een tram gekomen. E<en negen-jarige jongen was gisteren middag te ruim vier uur met een vriendje aan het spelen onder een bruggetje op den Middenweg bij den Zaaiersweg te Amster dam in de onmiddellijke nabijheid van de rails der Gooische Stoomtram. Toen de knaap plotseling van onder de brug te voor schijn kwam, naderde op dat oogenblik uit de richting der hoofdstad een tram. Of schoon de bestuurder, het gevaar ziende, ■uit alle macht remde, kon hij niet voorko men, dat de knaap met de baanschuiver een ihevigen klap tegen het achterhoofd kreeg. Bloedend gewond bleef de jongen liggen. Spoedig was dr. Derkinderen uit Diemen ter plaatse, die de jongen een voorloopig verband aanlegde, waarna hij per auto van den G. G. en G. D. naar het Onze Lieve Vrouwengiasthuis is vervoerd. DOOR DEN TREIN GEGREPEN. Op onbewaakten overweg bij Vroomshoop, Zaterdagmiddag te omstreeks vijf uur werd de omstreeks 50-jarige arbeider Pof- fert op den onbewaakten overweg bij Vroomshoop door den trein van Mariënberg naar Almelo gegrepen. De ongelukkige werd ongeveer 300 M. meegesleurd. Hij was onmiddellijk dood. De trein ondervond •eenige vertraging. VAN DE TRAP GEVALLEN. Een doode en een zwaar-gewonde. Zondagavond is in een logement aan de Leuvehaven te Rotterdam een ernstig on geval gebeurd. De 38-jarige Finsche zee man I. A. Limdroos, en de 40-jarige Est- landsche zeeman W. Maryku, begaven zich beiden langs de trap naar de tweede eta ge. De Estlander was in beschonken toe stand en werd door den Fin, die geheel nuchter was, gesteund. Halverwege de tweede etage zijn zij over de balustrade naar beneden gestort. De Fin was op slag dood; de Eestlander bekwam een schedel breuk, zoodat zijn toestand hoogst ern stig is. MOORD TE 0NSTWEDDE. BEJAARD MAN HET SLACHTOFFER. Dader niet bekend. Gisternacht is de 78-jarige arbeider E. Huiting vermoord in zijn woning gevonden. Gistermorgen bleven de luiken van de woning van den ouden man gesloten, het geen een melkrijder verdacht voorkwam. Hij stelde een onderzoek in en merkte dat de deur van de woning niet gesloten was. Toen hij de kamer betrad, ontdekte hij op de vloer in een groote bloedplas het lijk van den ouden man. Onmiddellijk waar schuwde hij de politie, die de omgeving af zette en een voorloopig onderzoek instel de. Het inmiddels gewaarschuwde parket te Winschoten was 's middags ter plaatse tot het doen van een nauwkeurig onder zoek. Ook de recherche uit Groningen was aanwezig. Het onderzoek nam meer dan vier uur in beslag. Dr. Mieremet uit Gro ningen heeft de sectie verricht. De man woont alleen. Hij stond bekend als ietwat zonderling. Van den dader is tot op heden nog niets bekend. BESCHONKEN AUTORIJDER AANGEHOUDEN. Zaterdagavond, aldus de „Tel.", heeft de politie op den Utrechtscheweg te Amers foort aangehouden den 33-jarigen Spaken burger vischhandelaar F. R. R., die in staat van dronkenschap een vrachtauto bestuur de. In Utrecht had hij reeds een aanrijding veroorzaakt, doch R. was doorgereden. In De Bilt volgde weer een aanrijding, waar bij een knaapje van de fiets gereden werd, dat gewond werd opgenomen. Ook hier stoorde R. zich niet aan de sommatie tot stoppen, doch de telefonische waarschuwin gen uit Utrecht en De Bilt waren voor de politie aldaar aanleiding, eens extra op te letten. En op den Utrechtscheweg werd R. aangehouden, uit den auto gehaaid en wegens dronkenschap in het hoofdbu reau opgesloten. Toen R. nuchter was inmiddels was de Biltsche politie gearri veerd kreeg hij drie verbalen tegen zich. INTERNATIONAAL NIEUWS. DE FINANCIEELE EN ECONOMISCHE WERELD-CONFERENTIE. De uitnoodiging aan Amerika. Reuter meldt uit Washington, dat de uitnoodiging aan de Ver. Staten om deel te nemen aan de monetaire en economi sche wereldconferentie aan het departe ment van Staat overhandigd is door het Engelsche gezantschap. Het departemnt van Staat heeft reeds laten verstaan, dat het de uitnoodiging aanvaardt. Volgens de bewoordingen der uitnoodi ging zijn de kwesties van de herstelbeta lingen, de oorlogsschulden en de tarieven van de besprekingen uitgesloten. De kwestie van het zilver komt op het program voor. De plaats van bijeenkomst der confe rentie wordt niet vermeld. Volgens een nader bericht bevat de uit noodiging ook geen datum. In officieele kringen neemt men evenwel aan, dat de economische wereldconferentie waarschijn lijk in de maand October te Londen zal worden gehouden- HET COWx STATIEF PACT. Noorwegen bereid toe te treden. Noorwegen heeft zich bereid verklaard tot een Europeesch consultatief pact toe te treden. DE KULTURKAMPF IN MEXICO. Drie „tegen-Pausen". Naar Kipa uit Mexico City verneemt, werd het huis van den Goeden Herder te San Pedro de los Pinos, een toevluchtsoord voor daklooze meisjes en vrouwen, op be vel van de regeering gesloten en de direc trice, zuster Obdulia Macias, met nog drie andere zusters gearresteerd. Het groote huis met een kapel, groote tuinen en uitgestrekte landerijen herbergde vijf en dertig vrouwen en een en zestig meisjes, die voor het meerendeel in andere inrichtingen werden ondergebracht. Bij de uitvoering van de wet, waardoor ihet aantal geestelijken beperkt wordt, heeft de regeering thans het „recht" der bis schoppen erkend, om te bepalen, welke geestelijken de priesterlijke bediening zul len kunnen blijven uitoefenen. Dit ge schiedde reeds in den staat Michocacan, waar de priesters door de bisschoppen van Morelia, Zamora-city en Tacambaro be noemd zijn. In Toluca hebben drie schismatieke gees telijken tot de regeerirug het verzoek ge richt, om hen op de lijst te plaatsen van geestelijken, die de zielzorg mogen blijven waarnemen. Ieder van hen maakt aan spraak op den titel „Paus der Mexicaan- sche kerk". BUITENL. BERICHTEN. het diner met besmeurde en gescheurde kleeren thuis. En in tegenstelling met zoovele andere vaders- is zijn vader hier over niet eens erg boos. Thans heeft hij echter tot zijn groote spijt de lagere school verlaten, daar hij ondanks zijn jeugdigen leeftijd alle zeven klassen al heeft doorloopen en zooals ge zegd uitstekend voor het toelatingsexa men voor het lyceum is geslaagd. Terwijl het hoogste cijfer, da-t voor de diverse exa menvakken kan worden behaald, 10 is, be droeg Michael's gemiddelde niet minder dan 9.91. Het examen bestond uit twee gedeelten, een schriftelijk en een monde ling. Voor deze plechtige gelegenheid was de examencommissie op speciale wijze sa mengesteld. O.a. maakten de minister van Onderwijs en de inspecteur-generaal van het onderwijs er deel van uit. „Tel." LAND- EN TUINBOUW MARGARINEKAAS. Bepalingen ten aanzien van den verkoop van het product. Bij K. B. van 7 Juli is „margarinekaas" gebracht onder toepassing van de artt. 14 en 15 der Karenwet. Margarinekaas is kaas, die ander vet dan melkvet bevat. Ook wordt er onder verstaan op kaas gelijkende waar, die die nen kan om kaas te vervangen en die an der vet dan melkvet bevat. Voorts is bepaald, dat bij aanwezigheid op markten, in ruimten of op erven, bij kooplieden, winkeliers, slijters of venters in gebruik, tijdens het vervoeren langs den openbaren weg, alsmede bij aflevering, margarinekaas moet voldoen aan de vol gende eisehen Zij moet voor zoover niet gesneden of fijn verdeeld voorhanden den vorm hebben van een regelmatig zeszijdig pris ma met een hoogte van ten minste 7 cm. Indien de waar een korst bezit, moet deze licht van kleur zijn; indien zij geen korst bezit of in gesneden of fijn verdeel den toestand voorhanden is, moet zij ge heel zijn omsloten door een verpakking of omhulsel, welke ongekleurd of licht van kleur is. De korst bij korstlooze kaas (voor zoover niet m gesneden of fijn verdeelden toestand voorhanden) de buitenzijde van die onmiddellijk met de waar in aanraking is moet geheel bestempeld zijn met op schriften „margarinekaas" en wel zooda nig, dat de tussehenruimten tusschen twee naast en tusschen twee boven elkaar aan gebrachte, opeenvolgende opsohriften ten minste 5 m.m. en ten hoogste 15 m.m. be dragen. Op de opstaande zijvlakken moe ten de opschriften „margarinekaas" zoo danig zijn aangebracht, dat zij evenwijdig loopen met de opstaande ribben. Evenwel mogen deze opsohriften ontbre ken op een gedeelte van de korst, in de voorgaande alinea bedoeld, ter grootte van ten hoogste 50 cm2. bij margarinekaas met een grootste diagonaal van het eind- vlak van 20 cm. of meer en van ten hoog ste 30 cm2. bij een margarinekas met een grootste diagonaal van het eindvlak kleiner dan 20 cm., indien dat gedeelte uitsluitend i_ voorzien van den naam, de woonplaats en het goedgekeurde handels merk van den bereider of verkooper der waar. Voorts moet op de buitenzijde van alle verpakkingen en omhulsels van de waar het opschrift „margarinekaas" op alle vlakken ten minste éénmaal voorkomen. Alle opschriften „margarinekaas" moe ten uit zwarte, niet verbleekende, door ve gen niet uit te wissohen letters bestaan. De door een opsohrifte of op eenige an dere wijze als margarinekaas aangeduide en de kennelijk als zoodanig voorhanden waar moet voldoen aan de volgende eisehen: Zij moet in deugdelijken toestand ver- keeren. Schadelijke bestanddeelen mogen niet aanwezig zijn. Andere conserveermiddelen dan keuken zout mogen niet aanwezig zijn. Andere bestanddeelen dan die afkomstig van melk, eetbare vetten, eetbare oliën, keukenzout, specerijen, geringe hoeveel heden salpeter en calciumverbindingen, een geringe hoeveelheid orlean en onschar delijke dekmiddelen op de buitenzijde van de waar, mogen niet aanwezig zijn. Bij of op margarinekaas en op of in hare verpakkingen of omhulsels mogen geen op sohriften, afbeeldingen of figuren voorko men welke een aard, samenstelling of her komst zouden kunnen doen vermoeden, welke aan de waar niet eigen is of welke aan de zuivelbereiding zijn ontleend. Dit Kon. besluit is niet van toepassing op voor uitvoer bestemde waar. Die moet evenwel voorzien zijn van een uitvoerver gunning, af te geven vanwege den minis ter van Binnenlandsche Zaken. Dit besluit treedt op 28 Augustus a.s. in werking. EEN ZAKENMAN zal vooral in dezen tijd de kooplust trekken door doel* treilende reclame. VERDRONKEN De 20-jarige B. v. B. uit Delft is te Waddinxveen bij het visschen overboord geslagen en verdronken. In de Lijnbaansgracht te Amsterdam was een zesjarig joDgetje met een vriendje van denzelfden leeftijd op een der zolder schuiten van de gemeente geklommen, die daar aan kettingen gemeerd liggen Zij waren van plan stekeltjes te vangen. Ter wijl zij daarmede bezig waren, is eerstge noemde knaap te water geraakt. Het \riendje klom daarop van de schuit op den wal en liep in zijn angst heelemaal naar de woning van zijn makkertje in de Laurierstraat om hulp te halen. Het was toen reed3 te laat om den kleinen drenke ling nog te redden; wel slaagden burgers erin om met behulp van een reddinghaak en een reddingklos den knaap op het droge te brengen, doch de levensgeesten waren toen reeds geweken. Bij het zwemmen in de Heelder Peel te Roermond is de 16-jarige F. J. verdron ken. Na circa zes minuten slaagde men er in den jongen op te halen, doch, hoewel men gedurende anderhalf uur door kunst- matieg ademhaling trachtte de levensgees ten bij het slachtoffer weder op te wekken, mocht dit niet gelukken. De 35-jarige A. A. t9 Bussum is gister morgen om elf uur van het Valkerveensche strand met een kano in zee gegaan. Hij deed dit el'ken Zondagmorgen en keerde na een uurtje weer terug. Thans is hij echter nog niet teruggekeerd, zoodat men zich over zijn wedervaren ernstig ongerust maakt. Het ergste wordt gevreesd. Gistermiddag is in den Wilgenpias te Rotterdam de 19-jarige kantoorbediende J. H. verdronken. Hoewel hij op dokters advies niet mocht zwemmen, daar hij aan krampen leed, was hij toch te water ge gaan. Om kwart over drie had men hem voor het laatst gezien op een der vlonders in den plas. Toen men na twee uur zoeken® hem niet meer op den wal aantrof, waar schuwde men een der badmeesters. Per scheepsomroeper werd naar hem gevraagd, doch, toen hierop H. niet verscheen, werd last gegeven de geheele plas te ontruimen. Allen moesten naar hun kleedkamertjes en zich aankleeden. Toen kwam men tot de ontdekking, dat de kleeren van H. over gebleven waren. Door den rijksveldwachter Van 't Hof is toen gedregd, waarna het lijk van den jongeman werd opgehaald. KINDERVERLAMMING TE OUDE MIRDUM. Het elfjarig zoontje van den heer W. Tuinier te Oude Mirdum is.aan kinderver lamming overleden, na een dag ziek te zijn geweest. Dit is het tweede slachtoffer van deze gevreesde ziekte, welke sedert en kele wek^n in den Z.W.-hoek van Fries land heerscht. Deze week is weer een zes tal nieuwe gevallen geconstateerd. De in specteur van de Volksgezondheid, belast met de bestrijding van besmettelijke ziek ten, heeft deze week een bezoek aan deze streek gebracht met het oog op gemelde ziekte. „Tel." MOORD TE MEDEMBLIK NA 18 JAAR OPGEHELDERD. Dader bekent op zijn sterfbed. In 1914 werd te Medemblik de 70-jarige alleenwonende manufacturier K. vermoord. Het de'biteurenboek was verdwenen. Vol gens het algemeene vermoeden was de da der een politieagent, die met het onder zoek was belast. Naar men meende kwam hij ook in de schuldboeken voor. In ver hoor genomen ontkende de man en men kon hem niets ten laste leggen. Hij geraak te later echter uit den politiedienst, ver huisde naar Amsterdam, waar hij een broodwijk had, tot men dezer dagen hoor de, dat hij ziek was. Op zijn sterfbed heeft hij thans bekend, dat bij voor 18 jaar den moord op K. heeft gepleegd. „Tel." LOCOMOTIEF ONTSPOORD. Ernstige treinvertraging. Bij het rangeeren op het Oostelijk eiland is Zaterdag in den namdidag een locomotief ontspoord, welk feit, dat zonder persoon lijke ongevallen geschiedde, echter aanlei ding heeft gegeven tot een aanzienlijke en langdurige treinvertraging in de richting van en naar Hilversum. AANZIENLIJKE HOEVEELHEID HOOI VERBRAND. Zaterdagmiddag omstreeks half een brak brand uit in een hooiberg van den land bouwer T. v. d. Velde, wonende in de Eug- wijk te Lith. Het vuur sloeg weldra over op twee andere hooibergen, die eveneens in vlammen op gingen. Een oogenblik be stond er gevaar voor de nabijgelegen boer derijen, doch de brandweer van Oss wist erger te voorkomen. Ongeveer 100.000 K.G. hooi ging verloren. RAADSEL DER NIEUWE G0UDSCHE ZENDER De geheime zender T 730 is gisternacht opnieuw in den aether geweest. Ditmaal was het mysterie van 4e clandestiene stu dio nog wat ingewikkelder, daar de ama^ teurs, die van het zenden verdacht wor den, op straat liepen te wandelen en een andere omroeper de mededeelingen voor de microfoon verzorgde. In tegenstelling met vorige malen was de uitzending dit maal geen succes wat de ontvangst betreft, aangezien het gesproken woord dcor een of andere oorzaak zeer slecht door kwam. Een groot gedeelte was niet meer dan on gearticuleerde geluiden, terwijl hetgeen eenigszins verstaanbaar was in edities werd ontvangen. De muziek was beter hoorbaar. Prompt 12 uur klonk het populaire en voor de amateurs schijnbaar onvergete lijk „Ich bin ja heut' so gliiklich", gevolgd door „Das ist die Liebe der Matrosen". De omroeper verzocht daarna een oogenblik geduld, daar de koffiemolen, waarmede hij vermoedelijk de gramofoon bedoelde, moest worden opgedraaid. Hij deelde verder me de, dat het geheime station weer van stand plaats verwisseld en thans 15 K.M. buiten Gouda gestationneerd was. In verband met de kans op ontdekking zeide hij, dat de aanwezigen zeer op hun hoede waren, om dat zij niet graag aan de galg bengelen. Bang zijn wij echter niet, aldus de man, want wij kunnen hard loopen en als je dit kan win je het meestal. Paula in Schoon hoven werd ook niet vergeten. Herhaalde lijk werd om rapporten verzocht en gezegd, dat deze aan het bekende adres op de Oosthaven kunnen, worden bezorgd. Voorts werd nogmaals aangekondigd, dat a.s. Don derdag van het Goudsohe kermisterrein een uitzending zal volgen. Het muziekprogramma werd ditmaal ge vormd door diverse feestmarschen en se renades, het lied van „Japie is getrouwd" en verder „Zoo sprak de kakatoe", „In m'n schoen zit een spijker" en „Ik heb een ouwe tante". Als herinnering aan de viering van Truusjes verjaardag werd gespeeld „Mijn verjaardag". Om ruim 1 uur werd de vroo- lijke uitzending beëindigd. »Tel." Bende smokkelaars gepakt. Uit Dinxperlo wordt gemeld: De smok kelaars zijn de laatste dagen weer over moedig geworden. De kommiezen hadden in het grensgebied echter een bijzonder succes te boeken, want niet minder dan aen bende van 48 personen werd bij het smok kelen gearresteerd. Vele konden nog ont vluchten. Een partij van 1100 pond tabak. 17000 sigaretten, een groote partij koffie en sigarettenpapier werden in beslag geno men. SPANJE DE GODSDIENSTSTRIJD IN SPANJE. Verbanning van geestelijken. Naar de Spaansche bladen melden, is in Vale de Alba, een dorpje in de provincie Castellon, de kerk gesloten nadat de dienst doende priester verbannen was. Hetzelfde geval heeft zich ook voorgedaan te Villa- nueva de Alcolea waar de geestelijken werden verbannen op verzoek van enkele dorpsbewoners. Een protest van de grooce meerderheid der bevolking bij den gou verneur der provincie leidde tot geen en kel resultaat: een deputatie van de Ka tholieken van Villanueva werd zelfs niet eens ontvangen. De groote willekeur, die uit deze feiten spreekt, breekt eenigszins de eentonigheid van de dagelijksche lange lijst van aansla gen op de vrijheid van geweten en de rech ten der Kerk, die door de sectarisöhe bur gemeesters worden geschonden. Geestelijken worden beboet of in hechte nis genomen omdat zij aanwezig waren bij een begrafenis of een godsdienstoefening hebben gehouden in een particuliere wo ning. Zelfs vrouwen en kinderen werden in de gevangenis opgesloten, omdat zij 'n. kruisje om den hals droegen. „El Debate" richt naar aanleiding van deze gebeurtenissen een scherp protest te gen de regeering, die geen enkelen maat regel neemt om de vrijheid van geweten die door de grondwet gewaarborgd i®, te beschermen tegen het sectarisch optreden van verschillende burgemeesters die steu nen op de onwetendheid en onverschillig heid van de volksmassa. Naar uit Valencia vernomen wordt, heeft de socialistische burgemeester van deze stad bekend gemaakt, dat het H. Hart-mo nument dat in 1923 met grootsche plechtig heid op de Paseo San Francisco werd op gericht, verwijderd zal worden. Door verschillende invloedrijke personen is nog getracht om dit besluit ongedaan te maken, maar alles te vergeefsch. Daar de Katholieken van Valencia :n de laatste dagen het beeld in grooten ge tale kwamen vereeren, heeft de burgemees ter bovendien „samenscholingen" van meer dan drie personen verboden. Een groote politiemacht is ter plaatse aanwezig om de menscben tot doorloopen aan te manen. Naar Kipa uit Madrid meldt, heeft de gouverneur van Segovia de redactie van bet Katholiek weekblad „Ciudad r¥ los Campos" beboet met 500 peseta's, wijl zij in een artikel den wegens zijn herderlijk schrijven tegen het verplichte burgerlijk huwelijk veroordeelden bisschop van Sego via in bescherming genomen heeft. AMERIKA VETERANEN-AFTOCHT. Langzaam verwijdert zich het verjaagde leger uit Washington. De slag is geëindigd en het gros van het bonus-leger bevindt zich op den aftocht en verspreidt zich langzaam van de Ame- rikaansche hoofdstad in groepen, ontmoe digd, pakken dragend van allerlei aard, die in tal van gevallen het heele hebben en houden der ex-soldaten vertegenwoor digen. Vooral de vrouwen en kinderen, die de ex-soldaten vergezellen, zien er beklagens- waarig uit en houden langdurige rust- poozen; automobilisten ontfermen zich over hen, nu en dan, en nemen hen een eindweegs mee. Tot de grens van Washington geëscor teerd, trekken ze, in tamelijk geordende formaties, ingeveer 4000 man sterk, door den staat Maryland naar Pennsylvanië. De gouverneur van den staat Virginië heeft hun den doortocht verboden, en al armeerde de militie om de toegangswegen te versperren. De veteranen hopen zich in Johnstown (Pennsylvanië) te verzamelen en daar een khaki-hemd-brigade te vormen, om in den komenden winter opnieuw naar Washing ton op te trekken. Behalve een dor zijn er in den strijd met de polj^ie en de troepen Vrijdag, 33 veteranen, 16 politie-agenten, 5 soldaten en ongeveer 15 burgers gewond. MASSAVERGIFTIGING OP EEN BRUILOFT. Verscheidene personen in stervensgevaar. Naar het „Berliner Tageblatt" uit Kas sei verneemt, werden vijf en twintig brui loftsgasten in het stadje Wiershausen nog tijdens de feestelijkheden ernstig ziek. Er deden zich bij hen vergiftigingsverschijn selen voor, welke haar oorzaak vinden in het gebruik van gekookte worst. Een bruiloftsgast stierf onder hevige pijnen tijdens het vervoer naar het zieken huis, terwijl de vier en twintig anderen, onder wie ook het bruidspaar, zoo zwaar ziek zijn, dat gevreesd moet worden, dat nog een groot aantal hunner sterven zal. ROOFOVERVAL BIJ BEUTHEN. Vrijdag is in een spoorwegtunnel te Bobreck bij Beuthen een kantoorbedien de van een firma te Beuthen door vier jongelui overvallen en met een revolver op het hoofd geslagen. De roovers ontruk ten hem een actetasch, waarin zich onge veer 1200 Mark aan loongelden bevond en vluchtten in de richting van de Poolsche grens. Agenten van het geala-rmeerde „Nberfall-kommando" achtervolgden twee der daders tot aan de Poolsche grens. Op het geroep der Duitsche agenten werden de Poolsche grenswachten opmerkzaam en wisten een der daders op te vangen en te arresteeren. De andere ontsnapte op Poolsch gebied. KROONPRINS MICHAEL DOET EXAMEN. Voor het lyceum geslaagd. Kroonprins Michael van Roemenië de jongste ex-vorst van Europa en vermoede lijk de eenige uit de geschiedenis, die na zijn troonsafstand weer kroonprins werd heeft oo pas examen afgelegd voor toela^ ting tot het lyceum en is daarbij schitte rend geslaagd. En wel niet, omdat onder danige examnatoren zijn fouten door de vingers zouden hebben gezien, doch inder daad omdat de kleine trouwens toch al heusch niet meer zoo heel kleine Mi chael een vlijtig en begaafd ventje is. Trouwens zijn vader, koning Carol II, houdt nauwletend toezicht op de studies van den knaap, die naar menschelijke be rekening eenmaal geroepen zal zijn, voor de tweede maal den troon van Roemenië te beklimmen en die, als gevolg van den tweespalt tusschen zijn vader en zijn moe der, prinses Helena, toch reeds grooten- deels de moederlijke zorg moet ontberen. Er- was dan ook geen sprake van,, dat de kleine Michael zijn opleiding uitsluitend van gouverneurs en gouvernantes zou ont vangen. Zijn vader stond er op, dat zijn zoon gewoon de lagere school zou afloo- pen, zooals dat allen leerplichtigen kin deren en dus, naar koning Carol's opvat tingen, in de eerste plaats wel den zoon van den koning zelf betaamt. En al was de kleine Michael al die jaren een behoorlijk leerling, hij was heusch lang niet altijd de eerste van de klas, want zijn onderwijzers hadden strenge in structie, hem vooral niet anders te behan delen,' dan de kinderen van lager geplaat ste stervelingen. Dit deden zij dan ook niet en zoo kon het herhaaldelijk gebeuren, dat de kroonprins 's avonds in zijn studeerka mertje in het koninklijk paleis strafregels zat te schrijven, of thema's had over te maken. En kwam hij in opstand, omdat hij toch ook wel eens meende, dat een kroon prins een extra-streepje voor mag heb ben, dan was het uitsluitend resultaat van dit protest, dat hij er van zijn vader, den koning, nog wat extra-atr."ïwerk bij kreeg. „De eerste plicht van een koning is, dat hij in zijn jeugd heeft leeren gehoor zamen", luidt koning Carol's stelregel en dit principe past hij dan ook zonder aar zelen op zijn opgroeienden zoon, den troonopvolger, toe. De thans 10-jarige kroonprins heeft dan ook al zijn ongemaakten eenvoud behou den, die hem reeds tijdens de paar jaar van zijn pril koningschap de genegen heid van zijn volk deed verwerven. In de weinige vrije uren, die hem resten, speelt hij met de andere jongens van zijn school de gewone wilde spelen der jeugd. Hij klimt in boomen, voetbalt, zwemt, springt over slooten en greppels en komt tegen

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10