23ste Jaargang ZATERDAG 30 JULI 1932 No. 7266 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2,60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondaes- blad. V Waarheid en Schoonheid. „Zelfs de meest anti-godsdienstige pro letariër heeft er behoefte aan, het persoon lijk leven, tenminste bij gewichtige gebeur tenissen, bij geboorte, huwelijk, overlijden, te verheffen en te veredelen", aldus de eommunist Trotzki. En deze bekende com munist wijst dan aan als hèt middel, om aan die behoefte te-voldoen.de film. De bioscoop, zegt Trotzki, is hèt middel waarvan wij ons in elk geval moeten mees ter maken. Maar daarnaast trachten de communisten in Rusland ook b.v. door op ergerlijke wijze de godsdienstige feesten na te bootsen, den mensch, wien de gods dienst is ontnomen, zijn geestelijke verlaten heid te doen vergeten; zij vieren „proleta rische" Kerst- en Paaschfeesten. Pater Fi scher o.f.m-, de leider van de Katholieke Jeugdbeweging in Weenen, wijst naar aan leiding hiervan in „Schonere Zukunft" er op dat de menschelijke ziel, die van nature christelijk is, zich ook „in het proletariaat" niet laat onderdrukken; en daarom „grijpt men naar de leege schelp der proletarische cultuur en houdt ze aan het oor, om daarin het verre bruisen der kerkelijke liturgie en feestplechtigheid als een zwakke echo te h o oren". Mr. Kropman vestigt de aandacht op dit artikel in het tijdschrift „Technisch Gids": „Pater Fischer dringt er op aan, vooral aandacht te wijden aan de zorg voor kerkelijke feesten. Hier ligt een taak voor de liturgische beweging, opdat het volk meer en beter kunne deelnemen aan de ceremonies, welker schoonheid het zal leeren begrijpen; veel ontbreekt er nog aan de zorg voor de waardigheid bij het ontvangen der Sacramenten, als het Doop sel, het Vormsel, het Huwelijk. In één woord>: pater Fischer ziet en terecht hoe bij de socialisten alle moeite gedaan wordt om tegemoet te komen aan het ver langen naar geestelijke bevrediging en hoe zij daarbij althans in Oostenrijk en Duitschland aanknoopingspunten zoeken bij den katholieken eeredienst, welke zij dan echter een anti-godsdienstigen inhoud geven. Voor ons land staat de zaak wel iets andersmaar toch! Ook in deze so cialistische kringen is de behoefte aan gees telijke goederen groot en wij zouden wel een goed werk doen, indien wij onze gees telijke schatten meer onder hun aandacht en bereik brachten. Het werk van de Graal en de Katholieke Jeugd vereeniging heeft in dit opzicht ongetwijfeld beteeke- nis. Wij kennen socialisten, die dit katho lieke werk begrijpen en waardeeren en het enorme verschil inzien tusschen hun cul- tuur-socialisme en óns cultuur-katholicisme. 'Het ware te wenschen, dat ook vele katho- BINNENLAND l dit Vooral in dézen tijd heeft de mensch- heid behoefte aan de waarheid en de schoonheid van den Godsdienst. Och, wij weten wel, dat nijpende armoede evenmin als weelderige rijkdom een voedingsbodem biedt, waarin de waarachtige ziele-cultuur gemak kei ij k kan bloeien; en dat hon ger evenmin als overdaad in de ziel een klankbord vormt, waarin de stem van den Godsdienst gemak kei ij k wordt opge vangenMaar toch, tóch zouden wij ons zoo graag willen veroorloven, om allen, die onder den druk van den tijd geslagen zijn, toe te roepen: houdt niet op te streven naar vervolmaking van waarachtige ziele- cultuur, door dieper te beleven de W a a r- b e i d van ons geloof, die tot ons komt in de vreugde van de Schoonheid der kerkelijke liturgie DE EERSTE KAMER VERKIEZING. DE NIEUWE SENATOREN. De volgende bijzonderheden betreffende de nieuwe Eerste-Kamerleden ontleenen J. J. W. IJsselmuiden (R.K.) Joseph Johan Wilhelm IJsselmuiden werd op 23 Maart 1887 te Arnhem geboren en genoot o.m. zijn opleiding aan de H. B. S., te Arnhem. Reeds op jeugdigen leeftijd nam hij een werkzaam aandeel in het Ka tholiek vereenigingsleven in Arnhem, door het bekleeden van versöhilende bestuurs functies. Hij gaf den stoot aan de oprichting van de K. S. A., Arnhem, later herdoopt in K. C. A. (Kath. Centrale Arnhem) van welk instituut de heer IJsselmuiden jarenlang voorzitter was. In 1919 deed hij zijn intrede in den Gemeenteraad en werd hij terzelfder tijd gekozen tot wethouder van sociale za ken. De voortdurende tegenwerking van soc.-dem. zijde noopte hem in Februari 1921 zijn wethouderschap neer te leggen, doch reeds enkele maanden later deed hij op nieuw zijn intrede in het College van B. en W„ thans als wethouder van financiën. Deze functie heeft hij vervula tot 16 Maart 1925. Sinds het overlijden van den heer Coopman bekleedt de heer IJsselmuiden het voorzitterschap der R. K. Raadsfractie. Van 1919 af maakte hij deel uit van de Prov. Staten van Gelderland. Hij i® lid van den Partijraad der R. K. Staatspartij en voorzitter van den Geldersohen Bond van R. K. gemeenteraadsleden. H. Ruyter (R.K.) Henricus Ruyter werd op 14 Mei 1893 te Jisp (N.-H.) geboren uit een boerengezin. Op later leeftijd is hij lessen gaan nemen en volgde o.a. de 2-jarige handelsavond school te Krommenie, waarna hij redac teur-verslaggever werd van „Ons Blad" te Alkmaar. Na de oprichting van den R. K. Land- en Tuirrbouwbond in het Bisdom Haarlem werd hij in 1916 benoemd tot hoofdambtenaar en belast met het secre tariaat der verschillende vakbonden dezer organisatie. Tijdens den oorlogstijd was de heer Ruyter lid van verschillende regee- ringscommissies. In 1921 werd hij benoemd als hoofdambtenaar bij den Aartsdiocesa- nen R. K. Boeren- en Tuindersbond te Arn hem, waarop in 1928 zijn benoeming tot al gemeen secretaris dier organisatie volgde. De heer Ruyter is hoofdredacteur van het orgaan van dien bond, „Het boeren- en tuindersblad" en vertegenwoordigt de A. B.T.B. in tal van colleges en commissies op landbouwgebied. A. J. Schoemaker (R.K.) De heer A. J. Schoemaker is 12 December 1877 te Deventer geboren. Hij is betrokken bij verschillende handels- en industrie-on dernemingen hier te lande en in onze kolo niën. Hij bezocht in verband daartnee Ned.- Indië. De heer Schoemaker is reeds 20 jaar lid van den gemeenteraad van Deventer en verscheiden jaren wethouder dier gemeen te. Hij werd voor de Tweede Kamerverkie zingen in 1929 op de candidatenlijst der R. K. Staatspartij voor de groep ZwolleAs sen geplaatst als plaatsvervanger van den deskundige op het gebied van sociaal-eco nomische vraagstukken. J. W. J. de Vos van Steenwijk. (Chr. Hist.) J. W. J. baron de Vos van Steenwijk woont te Diepenheim en is sinds 1914 lid der Provinciale Staten van Overijsel. Hij is ridder in de orde van den Ned. Leeuw en eereridder der Balije van Bran den burg der Johanniterorde. Mr. P. Droogleever Fortuyn (V.B.) Het nieuwe gekozen Eerste Kamerlid, mr. P. Droogleever Fortuin, Burgemeester van Rotterdam, werd den 28sten December 1868 aldaar geboren. Na zijn promotie ves tigde hij zich in 1894 als advocaat to 's Gra/venhage. In 1912 werd hij als lid van den Haagschen Rad en reeds 'het volgend jaar tot wethouder gekozen. De porte feuille van financiën der residentie werd aan zijn handen toevertrouwd. Gedurende deoorlogsjaren was hij tevens belast met de dirstributie zaken. Na den oorlog in 1919 verwisselde hij van departement en kwamen de afdeelingen Openbare Werken, Stadsontwikkeling en Volkshuisvesting onder zijn leiding te staan. In 1923 stelde hij zich niet meer als wet houder herkiesbaar en makte het volgend jaar een studiereis naar Indië, Oost-Azië en Amerika. Weer teruggekeerd in het vaderland, werd hij in 1925 tot lid van de Tweede Ka mer gekozen. In het zelfde jaar werd hij door den Volkenbond benoemd tot lid van- de oommissie voor onderzoek en beslissing van conflicten tusschen Griekenland en Bulgarije. In 1928 werd hij opvolger van mr. dr. J. Wytema benoemd 4ot Burgemeester van Rotterdam, in verband met welke benoe ming hij het volgend jaar aftrad ls lid van de Tweede Kamer. Tot de voornaamste openbare functies welke mr. Droogleever Fortuyn behalve zijn burgemeesterschap bekleedt behoort zijn voorzitterschap van de Vereen, van Neder- landsohe Gemeenten, terwijl hij bij de Bank voor Nederlandsche Gemeenten de functie van regeeringiscommissaris bekleedt. Ver der is hij o.m. curator van de Nederlandsche Handels-Hoogeschool en niet-militair lid van den Raad van Defensie. NADERE BIJZONDERHEDEN. Veel merkenswaardig heeft de gisteren ge houden Eerste Kamer verkiezing niet op geleverd, constateert de „ÏSf. R. Crt." Dit maal heeft geen der Staten-leden gebruik gemaakt van de hun bij do Provinciale wet verleende bevoegdheid, om door het uit brengen van voorkeursstemmen, wijziging te brengen in de volgorde der candidaten- lijsten. Er zijn uitsluitend z.g. lijststemmen uit gebracht, waaruit valt op te maken, dat de Staten-leden zich bij de samenstelling van de ca/ndidatenlijsten zonder meer heb ben neergelegd. In groep 2 (Gelderland, Overijsel, Gro ningen en Drente) hebben klaarblijkelijk alle Statenleden op de candidaten hunner eigen politieke partijen gestemd. In Zuid- Holland zijn echter, naa-r uit den uitslag valt te gissen, waarschijnlijk ingevolge voor- afgemaakte afspraken, enkele stemmen op candidaten van andere politieke richting uitgebracht. Zoo heeft de lijst van den Vrijheidsbond eon stem meer verworven dan er Staten leden zijn; die van de Vrijz. Dem. bond 2 stemmen meer en die van de C. H. Unie één stem meer. Waarschijnlijk zijn deze stemmen afkomstig resp. van het Hervormd Geref. lid en uit de fractie® van de S.D.A. P. en de R. K. Staatspartij. Hieraan is toe te schrijven, dat de Staatk. Geref. partij geen Eerste Kamer-zetel heeft kunnen verkrijgen, die haar ongetwijfeld zou zijn toegekend, als de Statenleden in Zuid-Holland op de candidaten hunner eigen politieke richting gestemd zouden hebben. De Vrijz. Dem. heeft aan de waar schijnlijk van de S.D.A.P. verworven 2 stemmen het behoud van zijn Eerste Ka mer-zetel te danken. NED. SPOORWEGEN. Buurtverkeer. Door de Nederlandsche Spoorwegen wor den met ingang van 1 Augustus a.s. ver krijgbaar gesteld onderstaande speciale retourkaarten voor buurtverkeer. LeidenScheveningenKurhaus en om gekeerd: II kl. ƒ1.25, III kl. 0.85; Lei denWitte brugPompstation en omge keerd: II kl. ƒ1.25, III kl. 0.85; Leiden Waalsdorpsoheweg en omgekeerd: II kl. 1.25, III kl. ƒ0.85; LeidenRenbaan Achterweg en omgekeerd: II kl. 1.25, III kl. ƒ0.85. Deze plaatsbewijzen, waarmede zoowel over Den HaagLaan van Nieuw Oost-In- dië als over Den Haag H.S.M. gereisd mag worden, zijn geldig in alle voor buurtver keer aangegeven treinen. VOOR BOUWPLANNEN 20 MILLIOEN. Bij den R.-K. Bouwarbeidersbond is een schrijven binnen gekomen van het ministe rie van Binnenland sche Zaken, waarin worden aangegeven bouwplannen voor ver schillende gemeenten en woningbouwver- eenigingen, aldus meldt de „Volkskrant". In bedoeld schrijven is verder vermeld, dat voor voorschotten oogenblikkelij.k een bedrag van ongeveer 20 millioen gulden beschikbaar is, waarvan ongeveer de helft of een iets hooger bedrag van voorschot ten krachtens de Woningwet. Deze plannen kunnen voor uitvoering in aanmerking komen, wanneer partijen tot een bevredigende loonsverlaging komen. De brief eindigt als volgt: „Ik stel er in verband met een verslag van de conferentie in de dagbladen prijs op, er op te wijzen, dat de regeering niet een norm van loonsverlaging heeft voorge steld, maar alleen heeft aangedrongen op overleg om te komen tot loonsverlaging. Het bedrag van 15 pet. van de contract- loonen is genoemd, nadrukkelijk, als een persoonlijke opvatting van den spreker, die met zooveel woorden verklaarde geen opdracht van de regeering op dit punt te hebben." DE UITVOERING VAN DE CRISISZUIVELWET. De prijs van het merk voor boter op ƒ0.55 per K.G. vast gesteld. De minister van Oeconomische Zaken en Arbeid heeft met ingang van 31 Juli als prijs voor het merk van boter 0.55 per K.G. vastgesteld. Voorts wordt met ingang van denzelf den datum de vervoervergunning voor bo ter op 55 cent bepaald. Boterinvoer uit Letland. De minister van Oeconomische Zaken en Arbeid brengt ter kennis van belangheb benden, da-t boter afkomstig uit Letland welke voorzien is van een der Letland- sche botercontrolemerken, voor zooveel de bepalingen der Boterwet betreft, vrij mag worden ingevoerd, mits de boter ver gezeld is van het vereischte bewijs van herkomst en de vaten, indien de boter niet rechtstreeks uit Letland wordt inge voerd verzegeld of gelood zijn op een wij ze, waaruit blijkt, dat de waar zich in ori- gineelen staat en in origineele verpakking bevindt. De uitbetaling van den bijslag op de melk door zuivelfa brieken. Omtrent de te volgen wijze van uitbe taling van den bijslag van de crisis-zuivel- centrale op de door veehouders aan zui velfabrieken geleverde melk, brengt de crisis-zuivel-oentrale het volgende ter ken nis van belanghebbenden: coöperatieve zuivelfabrieken, die uitsluitend melk van deelgenooten verwerken en dus geen in brengers of losse leveranciers hebben, kun nen den bijslag ongesplitst van het overi ge melkgeld, dus in één totaal bedrag uit- keeren. Daarentegen dienen de coöperatieve zuivelfabrieken met inbrengers of losse le veranciers voor deze personen en de parti culiere fabrieken voor alle leveranciers den bijslag afzonderlijk te vermelden. Het ligt in de bedoeling om door nauw gezette controle de juiste naleving van deze bepaling te bevorderen. Bij nalatig heid kan intrekking van de erkenning als producent door de crisis-zuivel-oentrale volgen. Opslag van boter in koelhuizen. De crisis-zuivel-centrale brengt het vol gende ter kennis van belanghebbenden: Zooals bekend is, wordt voor uitslag van boter uit een koelhuis een merk vereisoht, dat behoort te worden aangevraagd bij het crisis-zuivelbureau. Ook op de verpakking van boter, die slechts voor enkele dagen ter opstijving wordt opgeslagen, dient te worden aangebracht het merk voor koel huisboter. De crisis-zuivel-oentrale is echter bereid van het aanbrengen van het merk dispen satie te verleenen, indien een verklaring wordt overgelegd van een erkend koelhuis houder, dat de boter niet langer dan 7 da gen in het koelhuis is opgeslagen geweest, uitsluitend met de bedoeling ze voor expe ditie meer geschikt te maken. Een koelhuishouder wordt op zijn ver zoek erkend door de orisis-zuivel-oentrale, indien hij zich verbindt aan de centrale om het crisis-zuivelbureau alle gewenschte inlichtingen met betrekking tot voorraad, inslag en uitslag van boter, te vefstrekken van 15 Mei af, van wijzigingen van den voorraad op door of vanwege de cen trale te bepalen wijze en wekelijks opgave te doen en op verzoek van de centrale of van het bureau aan haar ambtenaren zage van zijn boeken te verleenen. Erkende koelhuisihouders zullen onder door de centrale te stellen voorwaarden bevoegd worden verklaard, zelf koelhuis- merkén uit te reiken, terwijl in de toe komst door de centrale bij de uitvoering der crjsis-zuivelwet slechts met erkende koelhuisihouders zal worden gehandeld. Verzoeken om erkenning dienen te wor den gericht tot de crisis-zuivelcentrale. De centrale deelt voorts mede, dat voor de z.g. „vrije" boter niet de gunstige re geling geldt, welke werd getroffen door de regeering vóór het in werking treden van de crisis-zuivelwet. Teneinde tegemoet te komen aan ver zoeken van eigenaren van koelhuisboter, is de centrale bereid de gunstige regeling alsnog van toepassing te verklaren voor degenen, die vóór 3 Augustus a.s. aan het crisis-zuivelbureau (Laan van Meerder- voort 84, 's-Gravenhage) mededeelen, dat zij geacht willen worden tot die regeling te zijn toegetreden en opgaven van de be treffende hoeveelheid indienen. Voor de boter, die van heden af in er kende koelruizen wordt opgeslagen, zal restitutie plaats vinden van de daarop be taalde heffing, waardoor deze boter tot VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Een nieuwe noodverordening in Duitsch land. (4e blad). De lastige oud-strijders uit Washington verdreven met behulp van tanks, mitrail leurs en traangas. (4e blad). BINNENLAND. Het Nationaal Maria-Congres. (3e blad). De uitvoering van de Crisiszuivelwet. (Ie blad). In het Centraal Station te Amsterdam is een spoorwegarbeider tusschen de goe derenlift doodgedrukt. (Genu. Berichten, 4e blad). DE VERKIEZINGEN IN DUITSCHLAND. Morgen worden, zooals men weet, in Duitschland de verkiezingen gehouden voor den Rijksdag. Deze verkiezingen hebben aller belang stelling; zij zijn van zeer groote beteeke- nis voor de toekomst in en buiten Duitsch land. Wij geven in dit nummer in een geïllus treerde pagina eenige bijzonderheden en wetenswaardigheden omtrent de verkiezin gen voor den Duitschen Rijksdag. Maandag zullen wij op uitgebreide schaal in alle gemeenten, welke ons blad bestrijkt, bulletins verspreiden, waarin de uitslag der verkiezingen. ONZE PHOTO-WEDSTRIJD. Wij verwijzen naar mededeelingen elders in dit nummer, betreffende onzen photo-wed- strijd en de daaraan verbonden prijzen. het oogenblik van uitslag op ba-sis van ex portprijs staat. De definitieve heffing zal bij uitslag worden vastgesteld volgens de bestaande regeling. Uit den aard der zaak is het een voorwaarde, dat deze boter bij het crisis-zuivel-bureau wordt opgegeven. DE INVOER VAN BOTER IN DUITSCHLAND. Conferentie van Duitschland met Nederland en Denemarken. Men meldt uit Berlijn aan de „N. R. Ct.": In een gisteren gehouden vergadering van het rijkskabinet is de kwestie van het botertarief en van de contingenteering van den boterinvoer uitvoerig besproken. In het begin van de volgende week worden vertegenwoordigers van de landen die bij den invoer van boter in Duitschland het grootste belang hebben, n.l. Nederland en Denemarken, te Berlijn verwacht. Ongeoorloofde invoer van wapenen?"" Wolff meldt uit Emmerik: Wegens het niet in acht nemen der wettelijke voor schriften voor het transport van wapenen heeft de politie hier een zending wapens en munitie, bestemd voor een firnxa in Arn hem, aangehouden. De zending, die uit re volvers en geweerpatronen bestond, is in bewaring genomen. Van Duitsche en Ne derlandsche zijde heeft men de afwikkeling van deze zaak ter hand genomen. H. M. de Koningin in Nederland terug. De Koningin is gisteren per trein uit het buitenland te Nijmegen aangekomen en vandaar per auto naar Soestdijk vertrok ken. Stukadoorsstaking geëindigd. Na een staking van precies 3 maanden heeft de „moderne" Stucadoorsbond te Schiedam de voorwaarden, waarop de af sluiting van het landelijk collectief contract met den Ned. Stukadoorspatroonsbond en den R. K. Stukadoorspatroonsbond St. An- fchonius gestrand was, aanvaard. Naar wij vernemen heeft mr. A. H. Du Mosch President der Arr. Recht bank te 's-G raven hag e tegen 1 Sept. eervol ontslag gevraagd.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1