[HEERENBAAI DE WREKENDE GERECHTIGHEID. ZATERDAG 30 JULI 1932 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 1 DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND Doodvonnis over Gorgoelof. De ondergang van de „Niobe". Vacantie te Genève. Rust in het Duitsche rijk. Stilte, welke den storm voorafgaat? Wapengekletter in Zuid-Amerika. ECHTE FRIESCHE -vertdta/i tl walken van peno&f Gorgoelof. Voor bet. Assisenhof van de Seine te Parijs heeft deze week terecht gestaan de moordenaar van presi dent Poumer, de Rus Gorgoelof. Een somber beeld van mensc'helijke ver wording, een tragedie van den ondergang van een mensch, geschapen naar Gods beeld en gelijkenis. Wat is dat voor 'n monster, die een weerloozen en onsc'hadelijken grijsaard neerschoot, tegen wien hij geen enkele persoonlijke wrok kon koesteren? Het raadsel is in de drie dagen, welke de rechtszitting geduurd heeft, niet opge lost. Hij is toerekeningsvatbaar, zeggen de psychiaters, en simuleert slechts krankzin nigheid, wat hij gemakel ijker dan een ander kan doen, omdat hij zelf medicus is. Maar als 'hij niet stapel-krankzinnig is, wat heeft hem in 's hemelsnaam dan ge dreven tot deze daad? Uit niets is gebleken, dat hij betaald werd voor deze misdaad, of dat hij han delde in opdracht van zekere politieke on ruststokers. Geen enkel aannemelijk motief is te vinden; aannemelijk althans voor iemand met een gezond stel hersens. Wat Gorgoelof vertelde: was een ver ward verhaal over zijn idee, dat in ieder geval behouden moest blijven, en dat hij beschermen moest tegen zijn vijanden, die hem overal beloerden. Hij zelf wilde sterven, hoe eer hoe liever. Den president had hij doodgeschoten, omdat hij zich wilde wreken op Frankrijk, dat heulde met zijn vijanden. Als zoo'n man niet gek is, wie is dan wel gek? De jury heeft echter het „schuldig" over hem uitgesproken en de doodstraf zal het einde zijn van een vergooid leven. Niobe. Een ander droevig beeld van ondergang heeft de Oostzee ons deze week gebracht. Een stormvlaag greep even buiten Kiel het Duitsche opleiddngsvaartuig „Ntk>be" een zeilschip, waarmede de cadetten van de Duitsche marine zich moeten oefe nen drukte het opzij en deed het binnen enkele seconden zinken. Een veertigtal opvarenden, die zich juist aan dek bevon den* kon wprden gered. De 69 overigen die in het ruim van het schip bezig waren, verdronken. Een heele Jaargang" aankomende zee officieren met een enkele windvlaag weg gerukt en uitgeroeid. De zee is verraderlijk, wij kennen baar en weten 'het maar al te goed. Het nijvere volk aan onze zeekust, dat voor een groot deel ook nog van kleine zeilscheepjes ge bruik maakt, weet ervan mee te praten. Yacanitie. Maar laten wij de zee liever beschouwen in 'haar kwaliteit, van aangenaam verpoozingsmiddel tijdens de vacantie. Wij leven nu algemeen in den vacantie- tijd en dan is het een genot aan zee te FEUILLETON. Naar het Duitsch (Nadruk verboden). XHL Het dienstmeisje aan wie hij zijn kaart je had afgegeven, liet hem in de kleine salon van de villa van Norrenberg, en reeds eenige oogenblikken later kwam Dora door de andere deur binnen. Zij had zoowel in haar uiterlijk als in de uit drukking van haar gelaat heel weinig ge meen met de warmbloedige, uitgelaten Bacchante, die eenige dagen geleden de hulde van de Waldenbergsche jongeling- schaar in intvangst had genomen. Een donker kleed van bijna gewilde eenvoud, omsloot haar fraaie gestalte, haar haar was glad achterover geborsteld en van achteren eenvoudig in een dikken knoet opgestokenop haar gelaat lag een trek van diepe ernst die het stugge en heersch- zuehtige in haar sterk accentueerde. Het scheen of ze er zoo onvoordeelig moge lijk had willen uitzien, een enkele blik in den spiegel zou haar althans verteld heb ben, dat thans alles uit haar verschijning verdwenen was wat haar anders de be koring van een pikante, zij het ook [vreemdsoortige schoonheid bad gegeven. „Ik hoopt, dat ik op den juisten tijd. ben vertoeven, althans wanneer het niet re gent! De ontwapeningsconferentie is dezer da gen ook op vacantie gegaan, en opdat de menschen niet zouden zeggen: Gaan jullie uitblazen na al de successen, die je be reikt hebt?, hebben de gedelegeerden een vacantie-resolutie opgesteld om te laten zien, dat ze heusch toch wel iets bereikt hebben, en hun vacantie dus wel degelijk verdiend is. De resolutie somt de punten op, waar omtrent overeenstemming tusschen de mo gendheden bereikt is en het blijkt, dat deze overeenstemming nogal vaag is. Men is er over 't algemeen niet erg te vreden over, en speciaal de acht kleine mogendheden, waaronder ook Nederland, hebben zioh er bij neergelegd. Duitsohland sitiefs in te zetten, doch tevergeefs en zij hebben zioh er bij neergelegd Duitsohland en Rusland stemden tegen. D'e Russische gedelegeerde Litwinof zeide: Ik stem vóór ontwapening maar tegen de'resolutie. Hij had gewild, dab de resolutie zioh nu eens duidelijk had uitgesproken vóór het Ame- rikaansche voorstel van vermindering der bewapening met 1/3. De Duitsohers stem den tegen, omdat de resolutie niets inhield omtrent de gelijkbereohtigdbeid van Duitsohland. Daarop stelt Duitsohland thans zoozeer prijs, dat het zijn verdere medewerking aan de ontwapenings-confe- rentie daarvan afhankelijk stelt. De Duit- sChe delegatie wil echter wel met de mo gendheden onderhandelen en heb is van veel belang, dat Herriot zich in dit op zicht tegemoetkomend heeft betoond. Zou Duitsohland zich terugtrekken, dan zijn wij nog verder van de wijs af. 3 1 Juli. Of aan Duitsohland gelijk berechtigdheid kan worden toegekend, zal in hooge mate afhangen van den uitslag der Rijksdagverkiezingen op Zondag a.s. Op het oogenblik is de toestand vrij rustig, zelfs zóó rustig, dat men den staat van beleg over Berlijn en Brandenburg weer heeft bunnen opheffen. De regeering-von Papen meent, dat deze rust te danken is aan den ongeveer tege lijkertijd getroffen maatregel van de in stelling van het rijkscommissariaat over Pruisen. Het rijksgereohtshof te Leipzig heeft de rijksregeering voorloopig in het gelijk gesteld, door te weigeren het afzetten der Pruisische ministers ongeldig te verkla ren tot aan de definitieve uitspraak van het hof over een paar maa<nden. De ongerustheid der Zuid-Duitsche sta ten heeft von Papen op een conferentie met de minister-presidenten eveneens we ten weg te nemen, zoodat thans werkelijk a-iles pais en vree is. In deze vredelievende stemming wachten wij thans den 3 lsten Juli af. Hopenlijk is het niet de stilte, die aan den storm voorafgaat. Eén ding stemt alvast geruststellenden dat is de houding van generaal von Schlei cher, den minister voor de rijksweer, die gekomen, geachte mejuffrouw", zeide Sandory, terwijl hij deed alsof hijhaar de hand wilde kussen. „Slechts uw uitdrukkelijk verbod heeft mij weerhouden, niet reeds gisteren naar uw welstand te vernemen." Dora had snel haar hand weer terugi- getrokken en zonder dat haar gelaat den emstjgen trek verloor, wees - zij hem een stoel aan. „Ja zeker, wij hadden afgesproken, dat gij mij eerst heden zoudt komen bezoe ken", antwoordde zij op korten beslis ten toon, die geen twijfel overliet dat zij van plan was een ernstige zaak te bespre ken. „Ik wenschte eerst volkomen met Georg Lengfeld afgerekend te hebben." „O was het daaromEn zijn uw ver wachtingen vervuld V' „Ja, mijn vader kreeg gisteren dezen brief van den Staats an walt." Zij gaf hem een dichtgevouwen brief die zij in een zak van haar japon geborgen had. Toen Sandory als in overgroote fijnge voeligheid aa-rzelfde den brief open te vou wen, sprak zij op schier ongeduldigen toon: „Lees dan. Want gij zijt toch gekomen om mij te helpen, nietwaar?" „Zeker! En als u er op staat Hij las den zeer correct, blijkbaar met groote zorg opgestelden en fraai regel matig geschreven brief en gaf hem dan hoofdschuddend aan haar terug. „Hij maakt het finaal uit, en dat neg wel in de nuchterste termen. Het is mij onbegrijpelijk hoe een mensch zoo zijn geluk met voeten kan treden. Deze Staatsanwalt is de grootste lomperik, j dien ik ooit gezien heb en daarbij een j uitgesproken dwaas". er sterk van verdacht werd, gemeene zaak te maken met Hitier, maar die in een ra dio-rede dezer dagen zich uitgesproken heeft tegen een dictatuur en verzekerd heeft, dat de rijksweer zioh krachtig zou verzetten tegen een eventneele staats greep van Hitleriaansohe zijde. Laten wij hopen, dat het zoover niet be keef t te komen. Zuid-Amerika. Uit de Zuid- Amerikaansohe staten Bolivia en Para guay komen den laatsten tijd weer aller lei berichten, welke er op wijzen, dat tus- söhen beide landen nieuwe strubbelingen zijn ontstaan. Zelfs maken telegrammen gewag van mobilisatie en concentratie van troepen aan de grens. Nu moet men die oorlogszuchtige ge ruchten niet al te ernstig nemen en niet dadelijk aannemen, dat de oorlog op het punt staat uit te breken. Men heeft hier eenvoudig te doen met een nieuwe phase van een conflict, dat reeds jarenlang de betrekkingen tusschen Bolivia en Paraguay vertroebelt en ver oorzaakt wordt door het feit, dat de grens tusschen beide staten nooit op afdoend duidelijke wijze is vastgesteld. Een ver schijnsel, dat zich trouwens niet tot de twee staten Bolivia en Paraguay beperkt, maar zich ook elders in Zuid-Amerika voordoet en zelfs wel aanleiding tot strijd met de wapens werd, ofschoon ook ver schillende staten hun meeningsversóhillen hebben bijgelegd langs diplomatieken weg of door middel van arbitrage. Ook voor dit conflict is de beste oplos sing: arbitrage door het Internationale Hof te Den Haag. Voorloopig echter wil len de blaffende partijen nog van geen ar bitrage weten, doch de overige Amerikaan- sche Staten trachten reeds bemiddelend op te treden en waarschijnlijk zal het hun ook wel gelukken een gewapend conflict te voorkomen. Om Dora's lippen speelde een honend lachje, maar zij behield volkomen haar gelaten, haast zakelijk koele houding. „Als uw karakteristiek juist is, kunt u wel begrijpen, dat ik aan zoo'n mensch mijn toekomst toch niet kon toevertrou wen. Deze tragi-komische episode van mijn leven ligt dus afgesloten achter mij." „Heeft uw vader hem al geantwoord En heeft hij de verbreking van de verlo ving goedgevonden?" „Wat kon hij anders doen? Wij hebben het aan den heer Staatsontwalt overge laten voor de verbreking van onze be trekkingen aan de buitenwereld de reden op te geven, die hem goeddunkt." „Dat is zeer onvoorzichtig. Tusschen de regels van dezen brief is duidelijk te lezen, dat hij zich diep beleedigd voelt en tegen uw vader en u ten zeerste ver bitterd is. Van zijn ridderlijkheid heb ik een niet al te hoogen dunk en ik vrees, dat hij u niet zal ontzien." „Dat denk ik ook. Hij zal overal de bedrogene uithangen, want hij heeft er geen begrip van dat hij daardoor een zielige rol speelt." „Dan had gij hem in zijn eigen, zoowel als in uw belang een andere regeling moeten voorstellen." „Een andere regeling? Wat bedoelt u daar mee, mijnheer Sandory?" „Nu, gij moet er toch wel om denken, dat uw goede naam op het spel staat. Of de Staatsonwelt zich door de voorstel ling van zaken zooals hij die geeft, be lachelijk maakt of niet in ieder geval kan hij u er door compromitteeren, en het zou u later misschien moeilijk kunnen vellen, de wereld, die het leelijkste het liefste gelooft, een andere lezing op te dringen. Men treft in zulke gevallen, als GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. D00DELIJK ONGELUK OP HET CENTRAAL STATION TE AMSTERDAM. Man tusschen lift en perron bekneld. Op kot Centraal Station te Amsterdam is gisteravond een ernstig ongeluk gebeurd. Een los werkman bij de Spoorwegen, oud 28 jaar, zou een wagen met fietsen met de lift naar het vierde perron brengen. Toen hij op de lift stond met den wgen, is deze laatste in beweging geraakt en werd de man buiten de lift gedrukt, waardoor hij tenslotte tusschen de lift en den onder kant van het perron bekneld raakte. Hij was onmiddellijk dood. Zijn lijk is naar het Binnengasthuis overgebraoht. HET MOTORONGELUK BIJ SITTARD. Het andere slachtoffer ook overleden. Gisternacht is ook het tweede slachtof fer van het motorongeluk op den Win- traekerberg bij Sittard overleden. DOOR DEN STROOM GETROFFEN. Voor het leven van het slachtoffer wordt gevreesd. Terwijl een monteur bezig was met het herstellen det electrische leidingen in de timmerfabriek der fa. Klokgieters te Oss gaf een zoon van den firmant, de heer G. Klokgieters, eenige aanwijzingen omtrent een motor, die onder stroom stond. De jongeman is daarbij in aanraking geko men met den stroom en is in zeer zorg- wekkenden toestand naar het St. Anna- Ziekenhuis vervoerd. De ontboden genees heer vreesde voor zijn leven. MENSCHENETENDE RATTEN. Kindje ernstig gewond. De boerendaggelder T. de G., die in den Haarlemmermeerpolder woont, had in zijn huisje veel overlast van ratten. Pogin gen, telkens aangewend, om de griezelige beesten kwijt te raken, hadden slechts tijdelijk resultaat. Thans is het 1 1/2-jarig dochtertje van den man het slachtoffer ge worden van de vraatzuchtige dieren. Gis ternacht zijn een of meer ratten in het bedje van de kleine gekomen en hebben haar in bet gelaat ernstig gewond, o.a. werd een stuk uit het neusje gebeten. Het kind is ter verpleging naar een zieken huis te Amsterdam overgebracht. „Msbd." DE JUWEELENDIEFSTAL TE DEN HAAG. De huisknecht op vrije voeten. Naar wij vernemen, heeft de Justitie geen termen aanwezig geacht den 28-jari- gen Oostenrijker D.,- gewezen huisknecht van dr. Philips, die was aangehouden als verdacht betrokken te zijn bij den groo- ten juweelen diefstal te Den Haag, doch die steeds alle schuld ontkend heeft, in het Huis van Bewaring in te sluiten. Gistermiddag is de man uit de voorloo- pige politiebewaring ontslagen, doch ter beschikking gesteld van den vreemdelin gendienst. Opsporing verzocht De politie heeft de opsporing verzooht van een 12-jarigen padvinder, afkomstig uit Utrecht, die gisteren uit een kamp, dat te Drunen gehouden wordt, plotseling is verdwenen. een breuk niet meer vermeden kan wor den, toch minstens een regeling over den vorm waarin de gebeurtenis aan de bui tenwereld zal worden medegedeeld." Hij sprak op een vriendelijk weiwillen den, haast vaderlijken toon. In heel zijn gedrag was echter een terughoudendheid, die hij m zijn omgang met de dochter van Norrenberg tot dusver nooit aan den dag had gelegd. Dora zag hem eenige se conden lang in het gelaat, toen schudde zij energiek met een afwerend gebaar het hoofd. „Dergelijke komediespel staat mij tegen. Wat baat het overigens te trachten de buitenwereld om den tuin te leiden? Als mijn goede naam werkelijk bedreigd wordt, zijn er toch wel andere middelen om hem onaangetast te laten." Sandory streek nadenkend met de hand door zijn zachten baard. Hij toonde niet de minste be»angenheid in zijn houding. „Ja, als het zoo gemakkelijk was den duizendkoppigen draak met zijn giftige tongen te doodenmerkte hij op. „Geloof me, het is een opwindende en weerzin wekkende strijd, die zelfs in het gunstige geval slechts in een Phyrhus-overwinning eindigen kan." Dora zat kaarsrecht op haar stoel, het heerschzuciitige op dit oogenblik bijna afstootende gezicht, had de steenen onbe wogenheid van 'n masker aangenomen. „Neen", onderbrak zij den spreker grof, „aan een dergehjken strijd heb ik heelo- maal niet gedacht. De menschen mogen mijnentwege j raten en gelooven wat zij willen, als hun maar niet een aanleiding wordt gegeven om mij met hatelijk me delijden te bespotten Dat alleen is hot wat ik niet zou kunnen verdragen en dat moet gij voorkomen." ZWARE BRAND IN RAAMDONK. Hooiperserij in vlammen opgegaan. Donderdagmiddag is vermoedelijk ten gevolge van broeien brand ontstaan in de hooiperserij van de fa. Huysm&n en Lank- huijzen en van Dongen, te Raamsdonk. In den uiterst lioht brandenden voor raad nam het vuur, dat bovendien door een harden won werd aangeblazen, reeds in enkele oogenblikken een grooten om vang aan en het groote houten gebouw was weldra één vuurzee. Toen de brand weer van Waalwijk, die ter assistentie ontboden was, arriveerde, viel aanu blus- sohen niet te denken. Zij moest zich bepa len tot het nat houden van de gebouwen in de omgeving, die met hun rieten da ken door de geweldige hitte en den von kenregen ieder oogenblik gevaar liepen, door het vuur te worden aangetast. De brandweren van Raamsdonk en Raamsdonkveer beproefden het nieuwe ge deelte van de hooiperserij te redden. Al hun zwoegen was echter vergeefsoh. Een vat benzine, dat in de nabijheid lag en dat men niet meer had kunnen ber gen, is ontploft. Met donderend geweld vloog het uiteen, gelukkig zonder onge lukken te veroorzaken. Een paard en kar, welke laatste bij het uitbreken van den brand juist in het ge bouw werden geladen, konden door toege schoten hulp nog op het nippertje worden gered. In de enorme hoeveelheid van onge veer 300.000 K.G. hooi woede het vuur vanmorgen nog hevig. De brandweer blijft echter op haar qui vive. De schade wort door verzekering ge dekt. RELLETJES TE OUDEPEKELm. Botsing tusschen stakers en politie. Donderdag is het te Oudepekela tot een botsing gekomen tusschen politie en sta kers. Door de centrale stakingsleiding was reeds een paar maal verzocht een meeting met demonstratie te mogen houden van communisten uit Oudepekela en omgeving. De loco-burgemeester had deze vergun ning echter geweigerd. Niettegenstaande dit verbod kwam gistermiddag uit de om geving tal van stakers bijeen onder lei ding van het communistisch raadslid Or- sel. Een paar maal werd door de marchaus- see gesommeerd uit elkaar te gaan. Hier aan werd langzaam voldaan, doch na een uitnoodiging van den 'heer Orsel om toch een stoet te formeeren (twee aan twee en enkele meters uit elkaar) greep de poli tie in. Een gedeelte van den weg werd toen schoongeveegd door de marechaussees. Kort hierop gooide iemand van den Veen- dijk met een steen naar de marechaussee. Deze keerde terug maar voerde geen verdere charges uit. Later groepten de menschen bij den Hanekamp weer samen. Rijks veld wacht en marechaussee heben de menigte hier uit een gedreven. Gisteren werd een verbod van samen scholing uitgevaardigd. Zijn ouden vader mishandeld. Te Delft is de 70-jarige J., op ergerlijke wijze door zijn zoon mishandeld. De oude man werd met zoo'n kracht tegen de straat geslagen dat één zijner armen uit de kom schoot. De woesteling is geboeid naar het politiebureau overgebracht. Achtervolging van een snorder. Door een agent van politie zou gister avond op het Stationsplein proces-verbaal worden opgemaakt tegen een chauffeer wegens snorren. Om aan dit proces-verbaal te ontkomen reed de chauffeur plotseling weg in de richting van de Martelaarsgracht. De agent is toen op de treeplank gespron gen en op de Martelaarsgracht heeft de agent om zich andere chauffeurs van het lijf te houden, een revolverschot in de lucht gelost. De chauffeur is daarna opgebracht. Met eenige verwondering keek San dory op. „Ik? Ja, ik ben natuurlijk geheel tot uw dienst, maar hoe ik dat moet aan leggen Hij stond op, daar ook Dora van haar stoel was opgestaan. Alle kleur was uit haar gelaat geweken en het soheen of haar krachtige kin neg verder vooruit stak. „Gij begrijpt mij niet dan zal ik dui delijker spreken i Gij hebt mij gecompro mitteerd, en uw plicht is hek mijn goeden naam te herstellen ten minste als gij geen schurk zijt Noch verwondering, noch toorn stond op zijn gelaat te lezen, alleen een grenzen- looze verwondering drukten zijn trekken uit. „Vergeef me mijn gebrek aan bevat tingsvermogen, juffrouw Norrenberg, maar inderdaad begrijp ik u nog minder dan daareven. Wanneer en waarmede heb ik u dan gecompromitteerd „Als gij den moed hebt een dergelijke vraag tot mij te richten, is het overbodig u daarop antwoord te geven. Het was niet uw bedoeling om mijne hand te vra gen „Maar lieve juffrouw, een zoo onge wone vraag...." „Wat doet het er toe of ze ongewoon is of niet? Als het mij lust mijn vrouwe lijke waardigheid op zij te zetten zoudt gij toch de laatste zijn, die er aanmer king op mocht maken. Gij hebt me slechts te antwoorden zonder omwegen met eeu bondig ja of neenZooveel mannenmoed zult ge toch nog wel hebben." (Wordt vervolgd). BRENGEN BLVF REGELMATIG AEVERTEEREN 11

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 13