MET DE FOKKER F XVIII DE LUCHT IN ST. CLEMENS-RETRAITENHUIS VACANTIETIJD- FOTOTIJD 23ste Jaargang ZATERDAG 23 JULI 1932 No. 7260 3)e DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per poet f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. V Onderlinge verdraagzaamheid „Is het niet idioot, dat de katholiek alleen bij den katholiek, de protestant alleen bij den protestant mag koopen?" aldus wordt sprekend opgevoerd, een der hoofd personen in de onlangs door ons gerecen seerde roman „De tijd dringt" van Paul Man. "Wij hebben er echter nooit van gehoord, dat een katholiek niet bij een protestant zou mogen koopenEn evenmin kennen wij een dergelijk verbod voor Protestanten tenzij dan voor die Protestanten, die lid zijn vau de Evangelische Maatschappij. Zooals men weet, is de Evangelische Maat schappij een organisatie van personen, die in het Evangelie lezen, dat zij anti-katho liek moeten zijn, terwijl het er verder niet heel veel op aan schijnt te komen, wat zij Wij vernamen dezer dagen een klacht van een katholiek, lid van de afd. Leiden van den B.K. B. B., die werkloos is gewor den niet omdat zijn werkgever geen werk had, of omdat hij niet bekwaam voor zijn taak was; integendeel. In zijn ontslag brief staat letterlijk, dat hij „is ontslagen doordat het werk, waar hij werkzaam was te 's Gravenhage aan de A-zal castraat (Wijkgebouw der Ned. Herv. Gemeente) ie aangenomen onder bestekvoorwaarden, dat er geen katholieke werklieden te werk mo gen worden gesteld". Bij nadere informaties- is ons gebleken, dat de aannemer dezen ontslagbrief niet goed had gesteldeen dergelijke voorwaarde staat n.l. niet in het bestek. Intusschen is echter wel waar, dat de architect van genoemd werk den aannemer had gelast waarboe hij krach tens het bestek het recht had den be trokkene te ontslaan vanwege diens gods dienstige beginselen. Een soortgelijk geval zou zich, naar men ons mededeelde», dezer dagen ook te Lei den hebben voorgedaan. Nu kunnen wij b e g r ij p e n, dat, als met de gaven van toewijding en geld van geloofsgenooten een Ned. Herv. Gemeente b.v. een wijkgebouw sticht, die Gemeente daar dan bij voorkeur of zelfs, zoo mogelijk, uitsluitend, arbeiders laat werken, die tot genoemd kerkgenootschap behooren. Vol gens onzen zegsman zouden er echter wél tót geen kerkgenootschap behoorende ar beiders aan dat wijkgebouw te 's Graven hage werkzaam zijn zonder gevaar voor ont slag. Indien dit juist is, dan getuigt zulk ontslag als het hier gegevene wel van een buitengewoon hatelijke onverdraagzaam heid! Maar wij kennen de kwestie niet uit persoonlijk onderzoek en achten het daar om voorzichtiger, om maar het beste te veronderstellen, n.l. dat het ontslag is ver leend, omdat er zich voor die plaats een werklooze aanbood, die behoort tot de Ned. Herv. Kerk. Als het geval zich zóó heeft toegedragen, dan nogmaals kunnen wij ihet begrijpen. Maar wij willen het toch niet voorhouden als navolgens waardig voorbeeld De voorzitter van de afd. Leiden van den B..K. Bouwvakarbeidersbond vraagt ons, of een dergelijk optreden de Katholieken niet moet nopen tot eenzelfde gedragslijn. Wij achten zulk een vraag in de gegeven omstandigheden heel verklaarbaar, maar wij wijzen toch met beslistheid dit voor- joeeld ter navolging af. Als katholieke (aan het Bisdom reken- sohap-plichtige) instellingen werk laten verrichten, dan zijn zij verplicht zich daar voor te wenden tot katholiek-georganiseerde werkgevers. De billijkheid van deze bepa ling zal een ieder inzien. Als een kerk wordt gebouwd en daarvoor bij voortdurend de liefdadige vrijgevigheid van de Katholie ken wordt ingeroepen, dan zou het niet billijk zijn, wanneer het bouwen van die kerk werd opgedragen aan anderen. Maar dat dan zulk een katholieke aanne mer zijn goede en trouwe niet-katholieke Nieuwe snelle vogels naar Indië De „Pelikaan" in tropenuitrusting en de „Oehoe" op zijn Europeesch. Men spreekt dikwijls van verbroedering der volkeren, maar zoo ergens deze ver broedering in de practijk wordt gebracht dan is het wel op een passagebureau van de K. L. M. Het is er een Wij hobbelden Vrijdagmorgen met een Engelsche familie, die naar Londen, en een paar Duitsche dames, die naar Müqchen wilden vlieegn, in een autobus van de K. L. M. langs de landelijke wegen van Sloten en omgeving naar het vliegveld Schiphol. Engelsche, Fransche, Duitsche. Holland- sche, Zwcedsche bagage hotste gezellig van de nieuwe F XVIII toonde, vertelde het ons heel eenvoudig: „U ziet hier de betimmering, het aanbrengen van de stoe len, de bekleeding enz. En u zult opmer ken, dat het ook zoo hoort en dat het wel goed en aardig is. Maar toen wij met den dienst op Indië begonnen, was alles, let terlijk alles foutief!" De gebreken van een toestel komen pas in en door het gebruik tot uiting. Niet al leen de navigatiekuren maar ook de bruik baarheid van de geheele in- en uitwendige inrichting Een groot ding, vooral op do Tndië- dooreen op weg naar „the airport" Wij zouden op uitnoodiging van de K. L. M. het nieuwe type Fokker bezichtigen, de F. XVIII, een machtige snelle machine, welke binnenkort op de route Amsterdam Batavia zal worden ingelegd. Zij stonden al buiten de hangar, twee keurige nieuwe vogels, in een blauw jacquetje njet licht gele vleugels. De „Pe likaan" en de „Oehoe" heeten ze en weldra zullen zij met de „Specht", de „IJsvogei", de ;,Baaf" en hoe zij alle heeten mogen, wedijveren, wie het snelst te Cairo zal zijn, te Bagdad of Rangoon. Wij kennen ze allen, die snelle drie-mo- torige Fokkers, welke van tijd tot tijd over onze hoofden zweven, en wij vinden het heel gewoon, dat zij daar door de lucht drijven, zoo hoog en zoo veilig koersend. En dat ze naar Indië vliegen nu ja, 'n paar jaar geleden was dat nog iets bijzonders, maar je doet het, niet waar, en dan gaat het ook! lederen Donderdag vertrekt er een vliegtuig naar Indië. Spréékt vanzelf. Maar men moet zich eens goed reken schap geven van de organisatie, welke voor een goed functioneerenden dienst noodig is en in zoo korten tijd tot in de perfectie is doorgevoerd. Alles berust hier op erva ring en nagenoeg uitsluitend op eigen erva ring. Laten wij de organisatie van de vlieg velden, de vertegenwoordiging op de di verse tu'sschenstations, de regelingen be treffende voorziening van benzine, olie, re- serve-onderdeelen en al die technische din gen nog buiten bespreking en bepalen wij ons tot de inrichting van. de vliegtuigen zelf. De heer Plesman, die ons het inwendige arbeiders zou moeten ontslaan, om die door katholieke te vervangen dat wordt niet gevraagd door onze kerkelijke overheid en zal o.i. ook nooit worden verlangd. Wij, Katholieken, willen de praetisohe verdraagzaamheid in alles zóó ver beoefe nen, als het billijkerwijze maar eenigszins mogelijk is! Iets anders is het, natuurlijk, als zulk een aannemer geen voldoende arbeiders heeft dan zal hij in zulk een geval n.l. bij het bouwen b.v. van een katholiek kerkge bouw zich gedrongen moeten gevoelen aan Katholieken de voorkeur te geven. En wij willen wel hier opmerken, dat onver draaglijk is het optreden van katholieke architecten en aannemers, die in zulke ge vallen blijkbaar dien drang niet gevoelen route, is de snel'üeia. vroeger met de F VII b-vliegtuigen was de gemiddelde snelheid 165 K.M. per uur. Hiermede werd de route in de eerste proefperiode van 1928 afgelegd in 12 tot 20 dagen. In de tweede periode van 1929 varieerden de reisdagen van 11 tot 14, en toen in 1930 de geregelde veer- tiendaaigsohe dienst werd ingesteld, daalde het gemiddelde tot 11 y3 dag. Thans bij den wekelijkscben dienst wordt de route Am sterdamBatavia vice versa afgelegd in 9 dagen. Sinds 1 Mei van dit jaar wordt n.l. gevlogen met het type F XII, een machine, die een gemiddelde snelheid van 180 K.M. per uur ontwikkelt. En nu is er de F XVIII bij gekomen met een gemiddelde snelheid van 200 K.M. De eerste twee machines van dit nieuwe type, de „Oehoe" en de „Pelikaan" zijn thans gereed, weldra zullen de „Snip", de „Kwartel" en de „Rijstvogel" volgen. De „Oehoe" troffen wij aan in Europee- sche uitrusting, de „Pelikaan" in Indiscne uitrusting. Dat wil. niet zeggen, dat de „Pelikaan" in het wit gestoken was, zooals overigens een eerzame vogel van dien naam zou passen, maar het verschil is meer ge legen in de inwendige inrichting, speciaal wat de zetels betreft. Op de lange lijnen biedt de cabine ruimte voor 4 passagiers, die van hun gerieflijke zetels ligstoelen kun nen maken en achter een opklapbaar ta feltje in uiterst luie houding gelegen, afwis selend naar de pyramiden van Gizeh, of naar de tempels van Britsch-Indië kunnen kijken of wel een uiltje kunnen knappen. Het gebrom der motoren moet een uitste kend wiegeliedje zijn, zoodat zelfs een En- gelschman onlangs verklaren moest, dat hij gedurende de geheele reis van Athene naar Oaïro geslapen had! Zulk een heerenleventje behoeft de pas sagier op de kortere trajecten evenwel niet te hebben en daarom bestaat de Europee- sobe uitrusting van de F XVIII uit dertien stoelen. Op de Indië-route huizen in de ca bine behalve de vier passagiers (als zij er zijn) ook een radio-telegrafist, de kapitein (le piloot) en een mecanicien, die tevens als steward dienst doet. Dit type machine is voor zoo'n vliegend villatje uiterst slank gebouwd, wat de snel heid natuurlijk ten goede komt. Drie zware motoren van 500 P.K. elk trekken de „kist" de lucht in en maken, als zij worden aan geslagen en zich eerst flink warm werken, een oorverdoovend gebrul. Binnen in de cabine valt het motorge ronk erg mee, want alleen de middenmotor is direct aan de romp gemonteerd en do beide andere zijn in gondels aan weerszo de aangebracht. Na bezichtiging van het toestel kregen wij de gelegenheid de nieuwe „kist" ook te probeeren om te zien of hij in het gébruik meevalt. Uit voorzorg stopten wij onze ooren boordevol met watten, doch deze •voorzorg bleek overdreven. Het was een genot in deze sierlijke en gerieflijke ma chine een toertje over het vliegveld te ma ken, te voelen hoe je vervolgens wordt op geheven en heel Schiphol en Amsterdam onder je weg trekken. De krachtige moto ren trekken het toestel in uiterst korten tijd en vrij stijl omhoog. Een soepele en lenige sprong lijkt het; in een oogwenk zit je op 300 350 Meter hoogte en waaien de laaghangende wolkenflarden reeds langs de raampjes. Wat is Amsterdam mooi, vanuit de hoogte bezien, als het zonnetje de roo- de huizenblokken in gloed zet. Al het woeli ge leven op de drukke straten is verstard en verstild en tot een onwaarschijnlijken Lilliputtersstaat teruggebracht. Wij heb ben Amsterdam altijd voor een gezellige, joviale stad gehouden, waar men van ouds her af de huizen maar zoo'n beetje lukraak tot straten had gebouwd. Maar vanuit de hoogte bezien, is Amsterdam zelfs een keu rige stad, pijnlijk netjes, met straten ge trokken als met een liniaal. De Zuiderzee verhulde zich in nevelen, zij schaamde zich over haar degradatie tot IJsselmeer. Met onze 200 K.M. vaart doorkruisten wij de Zaanstreek even, z-oo tussdhen neus en lippen door, en keerden via Halfweg naar Schiphol terug. In keurige glijvlucht om laag, even een veeren op de groote wielen en wij stapten via het Hppenladdertje weer op de betontegels van onze Amsterdam- sche luchthaven. Een uurtje later spoorden wij op de 'har de bankjes naar Leiden terug. "Wij willen de directie van de Ned. Spoor wegen niet onaangenaam zijn, maar als het aan ons lag Geef mij maar een F. XVIII! HET WEER VOOR ZONDAG. Vrij wisselvallig, niet zeer mooi en niet onvriendelijk. De algemeene weerstoestand heeft ons bij den laatsten week-overgang in zoo verre een verrassing gebracht, dat de in vloed van de depressies over Noordwest- Europa zich hier eerder en sterker deed gelden dan bevorderlijk was voor een gunstige weersgesteldheid. Daarbij kwam, dat de wind al te veel uit het Noorden kwam om een vrij hooge temperatuur te onderhouden. Daarentegen werd de ver wachting, dat het gebied van hoogen druk zich over Zuidwest-Europa zou uitbreiden geheel vervuld. De weersgesteldheid in het grootste gedeelte van West-Europa kwam daardoor in een toestand van wisselwer king tusschen den hoogen druk met mooi en de depressie met ongestadig en regen achtig weer en zij was daardoor zeer ver anderlijk. De algemeene luohtdrukverdeeling is ge durende de laatste dagen weinig veran derd en het is ook niet waarschijnlijk, dat zij in de eerstvolgende dagen belangrijk veranderen zal en de voornaamste beteeke- nis hiervan is, dat voorloopig nog tamelijk koele, vochtige lucht uit Noordwestelijke richting zal blijven toest-roomen. Over het gebied tusschen IJsland en Noorwegen kan men nog de ontwikkeling van nieuwe on diepe depressies verwachten, waarbij z.g. randstoringen over de Noordzee zullen trekken, hoofdzakelijk in een richting van N.W. naar Z.O., zoodat ons land niet vrij zal bijven van wisselvalig, eenigszins koel weer met sterk afwisselende bewólking en bij dalenden barometer nu en dan wat regen, en met dit soort van weer (niet al te mooi en niet al te onvriendelijk) zullen wij waarschijnlijk den Zondag halen. Eeni- ge stijging van de temperatuur is niet on waarschijnlijk. TE N00RDWIJKERH0UT 30 Juli—2 Aug. Geh. mannen f 6.50 25 Aug. Meisje bov. 17 j. (volt.) 6.50 5—9 Aug. Jonge Middenstanders 10.— 912 Aug. Ongeh. Dames Middenst. 10. 13—16 Aug. Jongelingen v. 15-17 j 6.50 16—19 Aug. Jonge Middenstanders 10.— 20—23 Aug. He eren 10.— 23—27 Aug. Dam. Onderwijzeressen 10.— 2730 Aug. Mannen en Jongelingen 6.50 36 Sept. St. Josephgezellen 6.50 69 Sept. Geh. Dames Middenst. 10. 1013 Sept. a.s. Recruten 6.50 1316 Sept. Heeren Middenstand 10. 1720 Sept. Mannen 6.50 20—23 Sept. Heeren Middenstand 10.— VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Een incident in hgt Volkenbondspaleis. (3de blad). Duitschland eischt inzake de bewape ning gelijkgerechtigdheid voor zich op. (3de blad). Verzachting van het demonstratieverbod in Duitschland. (3de blad). De conferentie van Ottawa. (3de blad). BINNENLAND. Voorbereid wordt een regeling van steun voor den tuinbouw, gebaseerd op garandeering van minimum-prijzen. (1ste blad). Minister Ruys de Beerenbrouck voor de sprekende film. (1ste blad). De Eerste Kamer heeft gisteren het wetsontwerp tot behartiging van de na tionale scheepvaartbelangen en het wets ontwerp tot ondersteuning van de varkens houderij aangenomen. (1ste blad). Te Roosendaal is een auto over den kop geslagen; dame gedood en drie ande re inzitenden gewond. (Gem. Ber., 3de blad) Doodelijk ongeluk op een onbewaakte overweg. (Laatste Berichten). De vacantietijd is weer aangebroken. Er worden plannen gesmeed tot het maken van uitstapjes ver weg of dicht bij, in bin nen- of buitenland. En zoodra die plannen werkelijkheid gaan worden, worden de koffers gepakt en onder vroolijk afscheid gaat men per fiets, auto. trein of boot op reis. Maar er is geen reisuitrusting zonder een fototoestel en, als de reis voorbij is en de foto's zijn ontwikkeld en afgedrukt, dan beziet men nog eens in beeld de geheele reis en bij zonder goed geslaagde foto's krijgen een eereplaats in Iffet album. Wij willen u nóg meer van uw vacantie- reis laten nagenieten, door u kans te ge ven, dat uw mooist geslaagde foto een eereplaats krijgt in de krant. Maar om die kans te hebben moeten de photo's bijzonder mooi zijn omdat er natuurlijk zeer vele lezeressen en lezers zullen zijn, die ons him beste foto's zullen opzenden, niet alleen om een dezer in de krant te zien prijken, maar tevens om den eereprijs te behalen. Want wij organi- seeren een fotowedstrijd en verwachten aan ons bureau een overvloed van mooie vacantïefoto's. iWelke de prijzen zijn en welke de voor waarden zullen wij u nog nader mededee- len. Voor vandaag volstaan wij met deze aankondiging. Zendt ons dus uw mooiste vacantiefoto Wij garandeeren u natuurlijk niet een plaatsing in de courant; want we zullen moeten schiften. Maar 't kost u toch heel weinig om mee te dingen aan een plaat sing in de courant èn een eereprijs KERKNIEUWS Z. Exc. Mgr. L. Schioppa. De „Msbd." deelt mede, dat de gezond heid van Zijne Excellentie de Apostolische Internuntius bij 't Nederlandsche Hof, die op het oogenblik, zooals men weet, voor herstel van zijn gezondheid te Napels ver toeft, vooruitgaande is. Audiëntie. Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem zal volgende week alleen Vrijdag en Zaterdag audiëntie verleenen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1