ZATERDAG 23 JULI 1932 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. IS STADSNIEUWS R.K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES TE LÈIDEN Diploma's. Voor het Staatsexamen Koken en Voedings leer N. VIII slaagden de dames: J. M. Dale- obut, Haarlem; A, A. A. v. Holstein (Zr. Cla- verine) te Lisse; S, M, Kok, Zwolle; J. Plan- tenberg (Zr, Francine) Kerkrade; M. J. C. Soeters, Breda en C. A. Veeger, Nijmegen. Mej. G. J. Vlaskamp te Deventer slaagde voor het praktisch gedeelte. Voor het Staatsexamen Huishoudkunde en Waschbehandeling N VII slaagden de dames: E. |j. M. Brabants, Breda; C. H. M. van Em merik, Overveen; J. F. Gassner, Enschedé; F. H. van Noort, Leiden; J. C. van Opzeeland, Haarlem en M. Wagenaar, 's Hertogenbosch. Mej. J. van Noord te Oegstgeest slaagde voor het theoretisch gedeelte. Het diploma „Huishoudkundige" werd be haald door de dames: J, Alkemade, Noord- wijk; H. Blom, Oegstgeest; A. Brouwers, Lei den; Zr. Bernardo, Steyl; Ph. Boot, Leider dorp; Zr. Gertrudo, Steyl; C, A. Hildernisse, Alphen a. d. Rijn; A. van Horn, Hilversum; J. van Kampenhout (prakt, ged.)A. Lange- meyer, Heemstede; IJ. v. d. Most v. Speijk, Leiden; Ph. Schellekens, Laeken; M, Schouten, Alkmaar; M. ten Thij, Enschedé; J. G, van Ulden, Leiden; Th. Wachters, Groningen; G. Wijtenburg, Leiden. Een afgewezen. Aan mej. J. Meys te Scheveningen werd het diploma „Hulp in de Huishouding" uitereikt, Het getuigschrift „Hulp in de Huishouding" werd uitgereikt aan de dames: K. van Ame- rongen, M. Karstens en H, C. van der Lan den te Leiden; W. Jagers, Rijp wetering en C. E. Leenen .Warmond. Geslaagd voor het examen costuumnaaien de dames: C. Kuperus. en J. M. van Valderen te Leiden; B. van der Hoeven, Zoeterwoude; I Kiss, Sassenheim; A, Loomans, Hazerswou- de en C. Niersman te Voorschoten. Geslaagd voor het examen Linnen en Cos tuumnaaien de dames: F, Koet en C. van Noort, Leiden; A. Deurlo en J. Laamens, Leid- schendam; A, de Roov, Oegstgeest, en W. Weststein, Rijnsaterwoude, Geslaagd voor het«-evanjen van den drie jarigen Middagcursus de dames: G. Anes, E. de Jong, J. Overdevest, M. Thoolen en J. Zaalberg, Leiden; H. Kasbergen, Oegstgeest; G. Los, Leiderdorp; W. Los, I. v. d. Nieuwen- dijk, Voorschoten: N. Rietveld, Leiderdorp; A. van Schie, Katwijk en G, van Went te Noord- wijk. Geslaagd voor het examen Costumière de. dames: M. Arnoldus, M. de Boer, I. Laan, J. Slierings, Leiden; P. Pauelsen, Nieuwkcfop. Voor het examen van 3-jarigen volledigen avondcursus, de dames: A. van der Kaay, K. van Kampen, A. Klein, N. Owel, C. Vogele zang, allen te Leiden. Overgangsexamens. Opleiding Leerares Huishoudkunde en Waschbehandeling. Van de eerste naar de tweede klasse werden bevorderd de dames: F. van der Cammen, Rotterdam, C. Fens, Rot terdam; C. Vendrik en M. Verberne, Utrecht; A. M. Munting, Alphen aan den Rijn; en B. Haex, Heerlen; A. Wuisman, Schiedam (ge deeltelijk) en M. Mönking, Bussum (gedeelte lijk); 3 niet bevorderd. Opleiding Leerares Koken en Voedingsleer. Van de eerste naar de tweede klasse werden bevorderd de dames: J. Berkvens, Utrecht; N. Pfeifle, Zwolle; A. Polman, 's Gravenhage; M. Rahder, Amsterdam; G. Schermer, Hoorn; R. Schutte, Teteringen; L. Verdegaal, Voor hout; 1 niet bevorderd. Opleiding „Huishoudkundige". Van de eerste naar de tweede klasse werden bevorderd de j dames: B. van Deen, Th, Jongmans, J. Meuwe- I se, G. van Noort, R. Schermer Voest, B. Si- monis, M, Walter, E. Noordman te Leiden; j M. Boelen, Helmond; A. Hinrichs, Groningen; I D. Hulshof, Lichtenvoorde; A, Keulemans en L. Sutorius, Voorschoten; G. Lambo, Veur; J. Leesberg, Alkmaar; N. van Noord, Alphen a. i d. Rijn; M. Vierling, Scheveningen; A. Ver- hqeven, Asten; B. Verhoeven, Linne; J. Vis- ser, Noordwijk; R. van Daalen, Katwijk; C. I Koop, den Hoorn; M, Schermijn, Schiedam; C. Vosters, Roelofarendsveen. Opleiding „Hulp in de Huishouding". Van de eerste naar de tweede klasse werden be- j vorderd de dames: M. Meilof, A. Schamper, W. Straks, Leiden; W. van Baren, Bodegra- j v..; L. de Jong, Groenendijk, Hazerswoude; i L. Paardekooper, Voorhout; D. Oudshoorn, Warmond; C. Straathof, Nieuwe Wetering; T. van Tol, 's Gravenhage; 1 gedeeltelijk. Van den Dagvoorbereidende Cursus naar de Linnennaaistersklasse I werden bevorderd: M. van Gennip, T. de Groot, R. Hoogeveen, M. Hunck, N. Krol, M. Nijssene W. Thijssen, J. i Varkevisser, L. Verhoeven, A. Barten, S. Har- land, C. de l'Ecluse, J, Mark, C. Mulder, W. van Setten van der Meer, B. van der Wal, C. v. d .Wal, S. Stikkelorum, allen te Leiden; J. Baars, I. Koot, S. van Leeuwen, M. Spek, Leiderdorp; W. van Dorp, Rijnsaterwoude; A. van Rij, J. van Eige, M. Juffermans, C. Meyer N. Nouwens, Oegstgeest; A, van Santbrink; W. Vajk, C. van Wissen, Voorschoten; N. Ver degaal, Lisse; H. van Zwieten, Hazerswoude; G. Langeveld, Lisse; J. Meiman, Sassenheim; R. Meyer, Katwijk a. d. Rijn. Van de Linnennaaistersklasse I naar Lin nennaaistersklasse II werden bevorderd: M. Hamelink, D. Heerius, L. Impelmans, T. van Latum, T. Merbis, R. Riethoven, G. Sasburg, Leiden; C. Bonnet, B. v. d. Putten, A. Schr— vers, Oegstgeest; G. Rozestraten, Alphen a. d. Rijn; A. Seinstra, Katwijk; M. Zwetsloot, War mond, Van opleiding Costuumnaaien klasse I naar klasse II de dames L. Godee en E. Dompeling, Leiden; J. Omtzigt, Zoeterwoude; R, Beuk en T. van der Plas, Noordwijk, Van Middagcursus I naar Middagcursus II werden bevorderd: T. Koets, M. Driessen, M. Gordijn, F. Kuipers, J. v. d. Logt, M. van der Wiel, D. Laman, Leiden; C. Jansen, Leider dorp; J. Schenkeveld, J. Deckers, a, v. d. Valk en M. van der Valk, Zoeterwoude; P. Balfoort, M. Cuilenburg en B. Ouwerling, Voorschoten. Van Middagcursus II naar Middagcursus III werden bevorderd de dames: A. de Haas, M. van Ulden, G. van Zandwijk, Leiden; R. Aan- hane en M. Oudshoorn, Katwijl^f A. van Cui lenburg, C, Groenewegen, C. van*Wissen, Voor schoten; C. Mulder, R. Mulder, Rijnsburg J. v. d. Wal, Leiderdorp; L. v. d. Vis, Hazerswou de; T. Warmerdam, Noordw.hout; 1 niet be vorderd, Van den 3-jkrigen Volledigen Avondcursus werden bevorderd: van de eerste naar de tweede klasse A. v. d. Berg, D. Bruinink, D. Celurt, C. Crama, A. van Dam, J. v, Deven ter, A, Qoedhart, T. de Haas, M. Houben, M. v. Koperen, M. Kromhout, W. van Mourik, A. de la Rie, A, Ranselaar, J. Stikkelorum, J van Tol, M. Zandvliet, M. van Zijp, B, van Zijp Van de tweede naar de derde klasse wer den bevorderd: J. Brandt, G. Hansen, C. Mas- saar; J. Massaar, C. van Rijn, S, de Rij, E. Ul- jee, S. van der Wilk. DIRECTEUR RIJKSMUSEUM ETHNOGRAFIE. Dr. Kruyt naar Nederland. Aneta meldt uit Batavia: Dr. Alb. O. Kruyt, de bekende zendeling in Midden- Celebesj keert binnenkort, na een veer tigjarig verblijf in de tropen, naar Ne derland terug. Hij zal worden benoemd tot directeur van het Rijksmuseum voor Ethnografie te Leiden. Alb. C. Kruyt is de jongste zoon van den zendeling J. Kruyt, bekend door zijn zendingswerk op Oost-Java. Hij werd naar Nederland gezonden om hier te worden opgeleid tot zendeling. Toen hij 21 jaar oud was werd hij geplaatst te Posso (Midden-Celebes). Hij werkte sa men'met wijlen dr.* Adriani, ook op we. tensohappelijk gebied. Hun standaard werk is het boek over de Barle-spreken- de Toradja's. Sinds 1907 heeft Alb. Kruyt zich ge wijd aan de opleiding van onderwijzers en voorgangers uit de Toradja-bevolking zelve. Deze werkzaamheid werd tijdelijk afgebroken door een studiereis naar Su matra, ,Nias, de Mentawei-eilanden, Soemba en nog andere eilanden, waar hij een onderzoek instelde naar de sporen eener bevolking, die op Celebes most hebben gewoond, voor zij door de tegen woordige werd verdreven. Nadat hij de leiding der kweekschool te Pendolo aan zijn zoon had overge dragen, kon Kruyt zich met onderzoekin gen in de berglandschappen Napoe en Bada bezig houden en dn bijbelvertaling van dr. Adriani voortzetten. De Utrechtsere Universiteit heeft eenige jaren geleden zijn verdiensten er kend door hem het doctoraat honoris causa in de theologie te verleenen, we gens zijn bijzondere verdiensten ten op zichte van de bestudeering der primitieve godsdiensten. De benoeming tot direc teur van Rijks Ethnografisch Museum houdt de erkenning in van zijn beteeke- nis als onderzoeker op het gebied van de volkenkunde. De huidige dirpcteur dezer instelling dr. H. H. JuynboJl zal wegens het be reiken van den 65-jarigen leeftijd den dienst verlaten. R. K. Harmoniekapel ,>Perosi". Men sc/hrijft ons: In het Rijksasyl voor psyohopathen was Vrijdagavond een open lucht concert dat welwillend gegeven en aangeboden werd door de R. K. Harmo niekapel „Perosi", onder l.eiding van haar directeur J. Noordanus. Het pro gramma was niet overladen en bevatte „een elk wat wils". De binnenplaats van het asyl leent zich bijzonder voor de verklanking van werken als van Ketel- bey: „Dans le jardin d'un Monastre"; men komt dan geheel onder den indruk en met een weinigje verbeelding „hoort" men dan een schare kloosterlingen zin gend .en biddend langs zich heen trek ken. Ook het bekende „Adore Te" van I. Haagih, geïnstrumenteerd door J. Noor danus was vol effecten en werd zeer goed verklankt. Dit laatste valt ook te zeggen van eenige eigen composities van den directeur. Dr. Wiersma was in zijn dankwoorden ook zeer zeker de tolk van al de aan wezigen. „Perosi" kan 't onder de nieuwe lei ding ver brengen; Zij hebben goed ma teriaal dat alleen maar iets beter op elkander behoeft te worden ingespeeld. Een drankvrij logement. Onderscheidene vereenjgingen hier ter stede, uitsluitend of onder meer zich ten doel stellend de maatschappelijke ellende, welke h'et gevolg is van alcoholgebruik, ie voorkomen en te verhelpen, hebben reeds lang de behoefte gevoeld aan het bestaan van een drankvrij logement, waarvan de leider in voortdurend contact met haar zou staan. Thans is in die behoefte voorzien. De heer L. Waijers, logementhouder, Lange Agnietenstraat 9 te Leiden, gaf n.l. eenigen tijd geleden zijn voornomen te kennen zijn logement „droog" te leggen, hetgeen door bovengenoemde vereenigingen met vreugde werd begroet. Na velerlei besprekingen heeft de zaak thans haar beslag gekregen; de heer Waijers heeft van zijn vergunning afstand gedaan, en do vereenigingen hebben een Commissie van toezicht gevormd, waarvan het dagelijksch bestuur bestaat uit ds. D. Kuilman, voorz., de heer H. Zunderman, penningm. en mej. A. O. van Nes, secr.sse. Allen hopen, dat velen, die daarvoor in aanmerking komen, van dit drankvrij loge ment gebruik'zullen maken, en dat ook zij. die daartoe in de gelegenheid zijn, niet zul len verzuimen den weg erheen te wijzen. G. M. E. A. Broerse, leerlinge MULO- school Pensionaat St. Antonivs, Bergen (N.-H.) is geslaagd voor het MULO-exa- men. MIDDELBARE HANDELSAVOND- SCHOOL „KENNIS IS MACHT». Na afgelegd eindexamen heeft de exa mencommissie aan de onderstaande leer lingen het diploma verleend Nederlandsehe Handelscorrespondentie J. Blok, H. Mieremet, Al. Jo. v. d. Weij- den. Fransohe Handelscorrespondentie: B. A.* Stikkelorum, W. Teljeur. Duitscbe Handelscorrespondentie: P. v, d. Haak, C. L. Vis. Engelsche HandelscorrespondentieJ. do Koning, J. W. A. Ort, M. Oh. Overduin. Boekhouden: J. Aikens, M. Bergman, J. Blok, C. Botermans, P. C. Dekker, J. van Duijvenbode, J. Gijsman, P. v. d. Haak, C. J. Korbee, N. P. C. Mieloo. C. J. Oostwou- der, W. Overduijn, J. Smit, Al. J. v. d. Weij- den. Algemeens Handelskennis: J. Blok, D. v. Gelder, J. Gijsman, H. Gottenbos, J. v. d. Hoeven, G. J. v. Houten, N. P. C. AJIeloo, H. Mieremet, O. J. Oostwouder, J. Ranse laar, J. J. H. van Ree, O. J. M. Rietveld, J. Schoneveld, Ad. Ma. Jo. Snoep, H. A. Stikkelorum, C. J. Völker, E. Wielinga, F. J. F. v. Zonneveld. Schoonschrijven: C. H. Cramer, H. de Heer, H. Tuithof, A. v. Varick. Stenografie: Ma. Wi. Haak, An. He. Jun- gerius, Co. Ca. Kalkhoven, J. B. van Iter- son, Ma. Ge. Meijer, Ne. Oudshoorn, J. Smit, Co. Verkoren, Ar. Ca. v. Vliet, J. J. v. d. Vliet, J. H. Zwaart. Machineschrijven: J, P. Brandenburg, F. W. A. Burgers, Ge. den Hoed, Ba. Jansen, C. J. Kampinga, W. Korewagen, IJ. Oos- ting, G. J. Philipsen, Ca. Jo. Fra. v. Sta veren, Be. van Steenbergen, J. Verburg, H. J. J. Witteman, Jo. Me. Zandvliet, R. v. d. Zee. De examens werden afgenomen volgens de nieuwe regeling zijnde, schoolexamen onder toezicht van voor elk vak aangewe zen gedelegeerden. Heden slaagden voor het examen in Steno-Typen (Ned. taal, 130* lettergr. per min.), afgenomen door den Algemeenen Stenografen-Bond; de dames A. L. Beu- mer (Lisse), A. Hansen (Sassenheim), J. E. de Ridder, J. M. Schouten, Y. H. Vier- sen en de heeren J. v. d. Kamp (Sas senheim), J. A- Mooy en C. J. Noppe (Noordwijk). Idem ovor .Kantoorstenograaf in de Ned. Taal: mej. C. W. Diemont en de heeren R. van Dijk en J. W. Kimme 1 (Sassenheim). i Voor Maohinesohrhijven: de dames A. M. Stokhuizen (Voorschoten) en C. Vlas veld. Idem voor Kantoorstenograaf in de Duitsohe taal: mej. II. T. M. Pino Post, allen leerlingen der Pontschool, Steen- schuur 14. (Waar geen woonplaats is vermeld, is deze alhier). „ZOMERZORG" Naar wij vernemen,,zal een nieuw Zomer- zorg verrijzen spoediger dan men verwach ten zou. Er zal n.l, vóór of op 12 Augustus een voorloopig gebouw geopend worden dat zal dienen als schutting voor het te bouwen nieuwe groote gebouw. In dit voorloopige gebouw zal plaats zijn voor ongeveer 400 personen; er zal een biljartzaal zijn met 4 biljarten enz. De leden der Union internationale des advocats, welke in de tweede helft der vol gende week te 's-Gravenhage haar con gres houdt, zullen Zondag 31 dezer met him dames een boottocht maken naar de Kager Plassen, aangeboden door de Orde van Advocaten bij den I-Ioogen Raad der Nederlanden. Bij ongunstig weder ial een tocht naar de omgeving der plassen in autobussen wor den gemaakt. Mej. A. J. Vis, leerlinge van de 's-Gra- venhaagsche Vakschool voor Meisjes, is bij de laatst gehouden examens voor Nij verheidsonderwijs geslaagd voor de acte Na. BIOSCOPEN. Luxor. 't Was gisteravond in het Luxor Theater aan niets te zien, dat het zomeravond was, noch dat er twee reprises werden gegeven, zoo vol was het. Maar, die twee reprises hadden daar ook recht op. In de eerste plaats was het Ben Hur, de ge luidsfilm, die zoo zuiver en machtig de indruk wekkende geschiedenis van den jongen vorst van Juda in beeld brengt. Telkens opnieuw weet deze film te boeien, zoowel door geluid als montage, Een super-film is 't, waarvan we dc weerga in dit genre nog niet zagen. Na de pauze een reprise van luchtiger gen re, n.l, „Bommen op Monte Carlo", een aardige en avontuurlijke geschiedenis van een oorlog schip van het „koninkrijk Pontenero", Wie het lied „Das ist die Liebe der matrosen" hooren wil en nog zoovele andere aardige melodietjes kan deze week in Luxor terecht. Beide films intusschen alleen voor volwassenen. City. Het programma begint met een aardig Orion- journal. Onmiddellijk hierna draait de Ooster- sche film „Kif Tebbi", wat zooveel wil zeggen als: „Gods wil geschiede". Deze film met zijn prachtige natuuropnamen en zijn interessante kijkjes op het volksleven in Noord-Afrika wil het conflict uitbeelden ,dat ontstaan is in de ziel van de jeugdige Arabier Islmaël, gespro ten uit een oud Arabisch geslacht. In de uit beelding van dit conflict is de maker tekort geschoten, wat niet weg neemt, dat deze rol prent om de eerder genoemde redenen het aak zien waard is, De film, die na de pauze draait, heet „De Deserteur", Het is een ietwat verward relaas van een familie-geschiedenis voor en na het fa tale jaar 1914. De bedoeling der samenstel lers is geweest een anti-oorlogs film in el kaar te zetten. De wijze waarop dit geschiedt is een beetje stumperig, terwijl het gegeven zelf tot een strikt voorbehoud voor volwassen aanleiding geeft. Casino. Als motto zouden we boven Casino's pro gramma van deze week kunnen plaatsen: „Elk wat wils". Op den voet het programma volgend vin den we er op vermeld: le. „Sportberoemdhe- den" voor sportlui; 2e, „Nederland in klank en beeld" voor ieder, die nieuwsgierig is naar 't laatste Nederlandsehe nieuws. 3e. „Banket- bakkersavontuur", een leuke klucht, voor men- schen, die van lachen houden. 4e. „De strijd om de ranch", een Wild-West-fium goed voor hen, die houden van een wilden rit en niet bang zijn voor een frisch knokpartijtje en dan ten 5e na de pauze de hoofdfilm: „De koning der wildernis", een rolprent, waarin de ge beurtenissen zich afspelen in Arabië en Afrika en die krioelt van leeuwen, panters en ander onguur gedierte. Voeg hierbij allerlei geheim zinnigheden en een jacht naar diamanten enge hebt een geheel, dat voor hen, die belust zijn op sensatie, een „smulpartij", zou genoemd kunnen worden, zooals deze film dan gister avond ook reeds was voor het talrijke pu bliek, dat met ademlooze spanning de ver tooning volgde, Zonder eenig voorbehoud kunnen we het programma aanbevelen voor volwassenen, wesdtrijden. Trianon. Een uitgebreid journaal, waarin o,a, is op genomen het internationaal Eucharistisch Con gres te Dublin, is de inzet van het programma dat deze week in Trianon wordt gedraaid. Verder twee hoofdfilms: „De geheimzinnige S." en „Afzwaaien". De geheimzinnige S, is de hoofdman van een of ander Russisch revolutionair genoot schap, die na een hardnekkige achtervolging door de politie, gevangen wordt genomen. Het verhaal is eigenlijk maar eenvoudig: Verbannen naar Siberië, ontvlucht, vereenigd in de liefde. Maar het pakkende van deze film zijn voor al de prachtige besneeuwde velden en oerwou den in Siberië, waardoor de vlucht plaats heeft en het zeer goede spel der hoofdpersonen. Na de pauze is er iets luchtigers. Een Duit- sche Aafaklucht, getiteld: Afzwaaien. Deze film i6 een dolle aaneenschakeling van dwaas heden, waarbij Fritz Kampers, Paul Hörbiger, Lucie English, Albert Paulig en anderen, de hoofdrol vervullen. Vooral Fritz Kampers vormt met den astro noom een kostelijk tweetal, De wijze waarop de geleerde astronoom zijn onkunde tegenover de dingen dezer aarde aan den dag legt is waarlijk kostelijk en Zapp (Fritz Kampers) die hiervan handig profijt trekt, wordt hem ten slotte toch een trouwe vriend. Het is natuur lijk aandoenlijk om al die dwaasheden te gaan beschrijven. U moet het gaan zien. En wij kunnen een gang naar het Trianon deze week dan ook gerust aanbevelen. Uit de Landbouwwereld De Koekoek. Jamnier, dat over onzen lenteprofeet nog een geheimzinnig waas ligt verspreid en dat, vooral onder het volk, nog vaak grove onkunde heersdht met, betrekking tot zijn doen en laten. Van waar dat geheimzinnige waas, die onbe- ke eid? Zeker is diit voor een groot deel toe to schrijven aan zijn buitengewone schuwheid. Men hoort hem dikwijls, men ziet hem zelden en dan nog vaak slechts vluchtig. Veel gelijkt de koekoek in zijn houding en zijn vliegen op een valk. Hierin vindt dan zeker ook het zonderlinge fabel tje zijn oorsprong, dat rle koekoek des winters in een valk verandert. De koekoek is een trekvogel, die eerst in 't laatst van April hier weer terugkeert. Opmerkelijk is, welk groot verbreidingsgebied de vogel heeft. Bijn-a geen gedeelte der geheel e Oude Wereld, of hij wordt er gevonden. Vooral in 't Noorden, in Scandinavië bijv., komt hij zeer veelvuldig voor. Ook in ons land zal men wel geen streek vinden, waar hij niet leeft. Overal, waar maar eenigszins bosch gevonden wordt, daar is de koekoek een bekende. Want vooral hier vindt hij zijn voedsel en maakt hij zich nuttig. Zijn voedsel bestaat namelijk vooral uit be haarde rupsen, die door andere vogels ver smaad worden en die voor de houtteelt zoo schadelijk zijn, dat hij veel voor zijn on derhoud noodig heeft, blijkt ook reeds hieruit, dat hij in den wijden omtrek geen tweeden eter duldt. De onverteerbare ha ren vormen zich tot klompen in zijn maag. Af en toe spuwt hij ze uit en men kan ze soms wel onder de boonren vinden. Algemeen bekend is, dat onze vogel er een zonderlinge manier op nahoudt om zijn jongen groot te krijgen. Wat de oor zaak is, dat het wijfje haar eieren in de nesten van andere vogels legt? De een ver moedt, dat haar lange slagpennen haar het broeden beletten; de ander, dat ze de eieren niet vlug genoeg achter elkaar legt, zoodat, wanneer ze zou beginnen te broe den, de eerstgelegde eieren mogelijk al bedorven zouden zijn. Hoe 't ook zij, een feit is het, dat het gebeurt, en dat deze handelwijze van den vogel het leven kost van het geheele broedsel der kleine vo geltjes. Want achtereenvolgens worden de eieren en kleine vogeltjes door den veel vraat uit, het nest gedrongen, zoodat ze jammerlijk omkomen. Dat is dus de scha de! Maar als men weet, dat één koekoek meer op kan dan vijf of zes kleine zangers dan zal men inzien, dat de koekoek toch de bescherming van den mensöh verdient. Gemalen ruwfosfaat. Zoo af en toe be reikt ons do vraag, of men als phosforzuur- meststof, niet het gemalen ruwfosfaat, dat in den ha-ndel woxdt gebracht onder den naam van Algiersch- of Noord-Afrikaansch fosfaat, kan gebruiken in plaats van Tho- masslak' ennieel, dat wel goedkoop is, maar f _>ch per Hectare eenige guldens duur der komt dat het genoemde ruwfosfaat. Wij BURGERLIJKE STAND 'LEIDEN. Cebor en:' Anna, zoon van J. R oor- da en L. A. W. v. Schai'k Helena, doch ter van P. van Egmond en A. J. v. Pola- nen Gesina Jacohus, zoon van J. Even- boer en G. Smeengo Jacoba, doohtor van K. Bakker en M. C. v. d. Ham Ai^entje, doch'ter van K. Paap en G. Ouwe- hand Wilhelmina Gerarda, dochter van A. Wijsman en A. J. van der Ploeg 1 Jelle, zoon van W. de Vries en R. Zijlstra Henk, zoon van Y. Ykema en A. C. Nu- mans Hendrika, dochter van H. Vijl- brief en T. Vex*beok Josep'hus Petrus, zoon van G. J. v. Kempen en J. J. W. Be zie. Overleden: H. J. Hansen m. 64 j. A. MieremetLarrewijn, vx*. 77 jaar E. M. van Veen dodhter 15 jaar J. Smit zoon 7 weken. Ondertrouwd: A. van der Plas jm. 28 jaar en A. M. Espenhahn jd 31 j. BIOSCOPEN. Trianon: Goedgekeurd. Luxor: Volwassenen. Casino: Volwassenen. City: Volwassenen. zouden deze vraag gaarne bevestigend be antwoorden, vooral thans, nu elke bespa ring, hoe gering ook, welkom is. Maar 'b zou 'n advies zijn, dat zeker bij toepassing in de meeste gevallen nadeel inplaats van voordeel zou geven. Do rawfosfaten toch die onder bovengenoemde namen worden aangeboden, hebben als meststof op verre weg de meeste gronden weinig of geen waarde. Zij bevatten het fosforzuur in een vex*binding (driebasisohe fosforzure kalk), welke in de meeste bodems niet oplosbaar, en derhalve voor de plantenwortels niet opneembaar is. Voor de superfosfaat-fa- bi*ieken leveren zij de grondstoffen voor het superfosfaat: eerst worden zij daar ge malen en daarna met zwavelzuur behan deld, waarvoor zij, omgezet in éénbasische fosforzure kalk, in water oplosbaar en voor de planten verkrijgbaar zijn geworden. Het malen alléén, hoe fijn ook, maakt van het ruwe fosfaat geen bruikbare meststof. Men zij dus op zijn hoede en late zich niet door bedriegelijke reclame misleiden: het goed- koope zou hier duurkoop blijken. De Rijks- landbouw-consulent voor Drente, Prof. J. Elema, heeft er reeds in '29 nadrukkelijk tegen gewaarschuwd, toen hij op een vraag naar de bruikbaarheid van het Noord-Afri- kaansoh fosfaat in het „Drentsoh Lbld," o.m. het volgende antwoordde: „Behalve in Algiers worden ook fosfaten bv. in Tu nis gevonden. Onder deze fosfaten uit beide genoemde landen komen groote ver schillen voor. De eene is van nature steen achtig, de andere weer zacht en aandach tig, hetwelk, ook al worden beide even fijn gemalen invloed heeft op de oplosbaar heid. Dat is juist de roden, waarom het lang niet zeker Ir, dat de goede werking van bijv. Algiersch fosfaat in één bepaald geval, ook een volgendon keer zal verkre gen worden van denzelfden grond ook al is het (fosfaat den tweeden keer werkelijk uit Algiers afkomstig. De handel heeft nu den naam van Noord-Afrikaansöh fosfaat uitgevonden. Dan gaat men geheel vrij uit, want daaronder valt alles. Of men door do aanwending van zulke twijfelachtige mest stoffen zijn geweten gerust wil stollen, moet men zelf weten." Aldus Prof. Elema.' Men doet dus ver standig, zich te houden aan zijn oude, be- pi'ocfde meststof, het Thomasslakkenmeel. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige opname. MOLEN AFGEBRAND. Uit. Wcesp wordt gemeld: Hedenmorgen brandde de watermolen van de Gijn- en Gaasterpolder nabij het Vechtwater-pomp station der gemeente Amsterdam tot don grond toe af. De mêlen en de inboedel van den molenaar waren verzekerd. De schade bedraagt pl.m. ƒ20.000. SLOTBEWAARDER-OPLICHTER. Betreffende de oplichting door den Mui- derslotbewaardor vernemen wij het vol gende De genoemde dame bezocht eenige dag gen geleden het Muiderslot. De vrouw van den bewaarder droeg dien dag een insigne en de bezoekster informeerde belangstel lend, wat dit insigne beteekende. Zij ver wees de dame naar haar man, die vertel de, dat dit een insigne was van een vrij metselaars-vereeniging, de zioh bezig hield ipet sociale verzorging. De dame zond daarop den slotbewaarder verschillende sommen gelds tot een bedrag van 30.000. Tenslotte kreeg de dame argwaan. De justitie stelde een onderzoek in. Van het geld is niets over. De man houdt vol het geld cadeau te hebben gekregen. LETTEREN EN KUNST Mgr. Zwijsen-monument. De jux*y voor de Ideeën-Prijsvraag voor het Mgr. Zwijsen-Monument te Tilburg heeft op grond der inzendingen bij de Ideeën-Prijsvraag, waarvoor 26 inzendingen waren ingekomen, aangewezen voor de deelneming aan de Definitieve Prijsvraag de inzenders, wier motto's luiden: M. K. F.; geteekende cirkel; geteekend kruis; T. geteekend in een cirkel en J. Z. zijnde de opsomming geschied naar rangdrde van de inlevering der betreffende inzendingen

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 15