SPORT UIT DE OMGEVING DINSDAG 19 JULI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 VOETBAL R. K. FEDERATIE. R. K. Sportvereeniging „Leiden". De trainingsavonden, onder leiding van den heer F. Goddijn, zullen hedenavond hervat worden, met een oefening uitslui tend voor het le en 2e elftal. De spelers moeten om 7.15 uur op het terrein aanwe zig zijn, opdat de trainer precies om half acht kan beginnen. Donderdagavond wor den dan het 3e elftal met de- junioren op het terrein verwacht, op denzelfden tijd. We vertrouwen dat alle spelers aan de zen oproep gehoor zullen geven, aangezien deze avonden van zeer groot belang zullen zijn. De heer F. Goddijn stelt zich voor deze avonden geheel belangloos beschik baar. Voorwaar een sportieve daad. Woensdagavond zal een combinatie van het le en 2e elftal tegen een dito combi natie van Blauw Zwart spelen. Als scheids rechter fungeert de heer D. Haverkorn. Om den Trianonbeker. De gisteravond tussohen de L. P. S. V. en de Post gespeelde voetbalwedstrijd om den Trianonbeker werd door de L. P. S. V. met 32 gewonnen. TURNEN TURNKRING LEIDEN EN OMSTREKEN. Gisteren had in de Gymnastiekzaal aan de Pieterskerkgracht de laatste Gymnas tiek Competitie-avond 2e graad plaats, zoo wel voor dames als hoeren. Onderdeelen waren: Dames: vrije- en paardoefeningen. Heeren: Hoogrek en boogbrug. De jury bestond uit de heeren Metz en Renee uit Leiden, Wassenaar te Noordwijk en Roos en-boom te Den Haag. De uitslagen luiden aldus: Vereenigingsprijzen (3 beste): Dames: 1. „Brunhilde" Leiden 94.5 p.; 2. „Concordia" Leiden 85 p„ en 3. „Hou- Vast", Alphen SI p. Heeren: 1. „Hou-Vast" Alphen 128 p„ 2. R. O. D. A., Lis-se 119 p„ 3. Excelsior, Leiden 115.5 p., 3. D. O. S„ Noordwijk 115.5 p. Personeele prijzen behaalden de damera: 1. A. Snel „Brunhilde" 32 p., 2. C. Voor brood id. 31.5 p., 3. R. Briejer, idem 31 p„ 4. J. Nievaart „Coneordia" 30.5 p., 5. J. La- ros „Hou-Vast" 28 p., 5. A. van Egmond „Coneordia" 28 p„ en 6. M. Zuidam „Hou- Vast" 27 p. Personeele prijzen behaalden de hee>- ren: 1. J. van Elck, „Hou-Vast" A'lphen 46.5 p., 2. H. van 't Wout, D. O. S. Noord wijk 42.5 p., 3. J. Mulder, Excelsior Leiden 42 p., 4. J. Lucas, R. O. D. A„ Lisse 41.5 p., 5. S. Wijnhout idem 41 p., 6. D. C. Verhoef „Hou-Vast" Alphen 41 p. Woensdag a.s. heeft plaats de laatste Gymn. Comp. le graad dames en heeren, bijna geheel bestaande uit eigen gekozen oefeningen. SCHAKEN. HET INTERN. T0URN00I TE BERN. Te Bern is het internationaal schaak- tournooi aangevangen, waaraan ook dr. Eu we deelneemt. De uitslagen der eerste ronde zijn: H. Jo'hner remise met Euwe, Bogolju- bow remise met Voellmy, Flohr wint van Naegeli, Aljeöhin wint van Sultan Khan, Henneberger wint van Sta'helin, Rivier wint van Grob, J. Jo'hner verliest van Co lin, Gygli remise met Bernstein. In de tweede ronde van het Intern. Sohaaktournooi te Bern waren de uitsla gen: Sta'helin verliest van Aljechin, Grob ver liest van Henneberger, Voellmy wint van Rivier, Bernstein wint van H. Johner, Euwe wint van Bogoljubow, Flohr wint van Gygli Sultan Khan wint van J. Johner, Naegeli maakt remise met Colin. De uitslagen van de derde ronde zijn: H. Johner remise met Flohr; P. Johner wint van Stahelin; Gygli verliest van Nae geli; Bogoljubow remise met Bernstein, Rivier remise met Euwe;, AljeChin wint van Grob; Colin wint van Sultan Khan; Henneberger verliest van Voellmy. BILJARTEN NEDERLANDSCHE BILJARTBOND. De nieuwe compet'tie-indeelirtg. Morgenavond te 7.30 uur heeft er een vergadering plaats in een der zalen van café „Coneordia", Steenstraat, alhier, waar de heer A. Hamburger, comp. leider van den N. B. B. zal komen spreken over de nieuwe competitie van den N. B. B. Hier toe zijn alle vereenigingen, aangesloten bij den L. B. B., uitgenoodigd. POSTDUIVEN „De Gevleugelde Vrienden" (Alphen). Wedvlucht met jonge duiven vanaf Vil voorde (België), afstand '135 km. De dui ven bereikten als volgt de hokken. 1. P. G. Borgers, 2. H. Ba-uer, 3. P. G. Borgers, 4. Adr. van Eijk, 5. P. G. Borgers, 6. Adr. v. Eijk, 7, 8 en 9. P. G. Borgers, 10. Adr. van Eijk. De eerste duif werd geconstateerd te 33447, de laatste prijswinnende duif om 6—39—59. WIELRENNEN DE 3de ELF-DORPENTOCHT OM LEIDÊN OP 3 OCTOBER A.S. Zooals reeds eerder gemeld, zal op Maandag 3 October de 3de Elfdorpentocht om Leiden door de 3 Octobervereeniging worden gehouden. De Commissie, die dezen tocht voorbe reidt, bestaat uit: de heeren J. W. Cahen, bestuurslid 3 Octobervereeniging; G. E. E. Kuijntjes, Consul A. N. W. B.; J. A. Graafmans, Voorzitter Swift; J. A. A. v. d. Horst, 2e Voorzitter afd. Leiden N. R. V.; mevr. M. DiebenKonings; de heeren Ant. Metz, D. J. Lambinon, Jac, Keij, C. H. Stokhuijzen en P. T. de Jong, Secreta ris. Het doel van deze afstandsritten is: bij personen, die het rijwiel slechts als ge makkelijk verplaatsingsmiddel gebruiken, de lust op te wekken om per fiets naar buiten te gaan, ten einde him kracht, ge zondheid en levenslust te verhoogen en meerdere kennis van land en volk te vor krijgen. Een afstandsrit is geen tocht, waarbij men verplicht wordt het tempo van eon leider te volgen, en waarbij de achterste deelnemers in het stof van hunne voor gangers moeten rijden; ook is het geen snelheidswedstrijd, waarin de mededingers elkander den zege bevechten; maar het is een rit, waarbij de deelnemers een voor af bepaald traject, binpen een te voren vastgestelden maximum-tijd afleggen en zich in zelf gecombineerde groepen langs den weg bewegen. De tijd is zóódanig ge steld, dat men, met een toeristengangetje rijdende, nog gelegenheid heeft om af te stappen en zich te verpoozen. Langs den weg bevinden zich eenige controle-stations, welke van verre zicht baar zijn door doeken, waarop het woord „Controle" wordt aangegeven. Ieder deel nemer moet hier afstappen om zijn rijkaart als bewijs, dat hij den aangegeven weg heeft gevolgd, te laten stempelen. De deelnemers worden bij den afrit uit geleide gedaan door het Bestuur van de 3 October-Vereeniging. Deelnemende ver eenigingen gelieven bij dit uitgeleide hun ne vaandels mee te voeren. De 3 October-Vereeniging heeft in 1912 voor den eersten keer dezen afstandsrit laten verrijden en dit in 1922 herhaald. Thans zijn weer 10 jaren voorbij en is de „Elf-dorpen-tocht om Leiden" wederom op het programma der feestviering geplaatst. In 1912 kwamen 378 inschrijvingen bin nen en namen 335 deelnemers aan den rit deel. Allen kwamen op tijd binnen en ont vingen voor hunne prestatie de 3-October- dasspeld. In 1922 waren er 496 deelnemers, die nagenoeg allen de 3-October-dasspeeld hebben ontvangen. De te volgen route en andere bepalingen. Van „Óud-Hortuszicht" te Leiden via Oegstgeest langs Warmonderweg naar Warmond en Sassenheim, door de Teijlin- gerlaan naar Voorhout, van hier naar Piet- Gij-zenbrug, Noordwijk-Binnen en Noord wijk aan Zee, langs Kotwijk-Binnen naar Wassenaar, waarna van Den Deijl en het HaagsChe Schouw terug naar „Oud-Hor tus zicht" te Leiden. De deelname is open voor iederen wiel rijder of wielrijdster, die zich vóór 10 Sep tember a.s. zal hebben aangemeld. Voor deelnemerskosten moet 50 cents per per soon worden ingezonden. Inschrijvingen zonder bijvoeging van deelnemerskosten worden niet aangenomen. De aanmelding moet geschieden door storting van het inleggeld op postrekening 43886 van den heer P. T. de Jong te Lei den. Op de strook vermelde men de namen en adressen van de deelnemers. Bij dames gelieve men Mej. of Mevrouw te vermelden. De deelnemers moeten te 8.15 uur des morgens aanwezig zijn in het Café „Oud- Hortuszicht", Witte Singel 69, te Leiden, alwaar de afrit te 8.30 uur precies zal plaats hebben. Iedere deelnemer ontvangt een oontrolekaart, welke op de controle stations moet worden afgeteekend. De deelnemers moeten den aangegeven weg 'volgen en mogen elkander gedurende den tocht behulpzaam zijn. Slechts rij wielen (ook meerdervoudige, welke door eigen kracht van de(n) berijder(s) worden bewogen, worden toegelaten. Een onder weg defect geworden rijwiel mag tegen een ander verwisseld worden, mits de niet per rijwiel afgelegde afstand in de richting van het eindpunt te voet wordt afgelegd. Den deelnemers wordt dringend ver- zooht met geen grooter snelheid dan den toeristengang te rijden. Zij zijn gebonden zich te houden aan de bepalingen van de Motor- en Rijwielwet, en de aangegeven maximum snelheid in de bebouwde kommen niet te overschrij den. Het Bestuur van de 3-October-Vereeni- ging en de Regelingscommissie wijzen in deze elke verantwoordelijkheid van zich af. Iederen deelnemer, die zich vóór half- één des middags aan de eind-controle in „Oud-Hortuszicht" meldt en tegen wiens rijden niet zal zijn gereclameerd, wordt een keurig bewerkte 3-Octóber-hangme- daille uitgereikt, terwijl extra-prijzen wor den uitgeloofd voor den verst komenden deelnemer, de verst komende vereeniging, deelnemende met minstens 10 leden, voor de vereeniging, die door het grootst aan tal leden is vertegenwoordigd, enz. Om voor deze prijzen in aanmerking te komen, moeten de leden van eene vereeni ging zich collectief aanmelden. De deelnemers verplichten zich deel te nemen aan het uitgeleiden met muziek vanaf „Oud-Hortuszicht" naar den Rijns- burgerweg. Voor de vereenigingen, die hieraan met vaandel of vlag deelnemen, worden prijzen beschikbaar gesteld voor het mooiste vaan del, de meest verzorgde vereenigingsgroep enz. enz. Iedere vereeniging, die deel neemt met minstens 10 leden, ontvangt een groote verzilverde 3-October-vaandelme- daille. DE TOUR DE FRANCE. De negende etappe van de Tour de France MarseilleCannes (191 km.) is he- den gewonnen door di Pacco in 6 uur 29 min. 31 sec., 2. Rousse halve lengte, 3. An- tenen (Zwitserland) 6 uur 20 min. 7 sec,; 4. Leducq, 5. Viarengo (Italië indiv.), 6. S'toepel, 7. Bernard (indivi.), 8. Bouduel, 9, een peleton van 21 renners. Het algemeen klassement luidt: 1. Le ducq 74.42.13; 2. Stoepel 74.48.18, 3. Pesen- ti 74.56.47, 4. Camusso 74.57.04, 5. Benoit Faure 74.58.47, 6. Rousse 75.4.17. Het landenfciassement luidt: 1. Frankrijk 225.11.44, 2. Italië 225.15.32, 3. België 225.16.54, 4. Duitschland 225.44.47, 5. Zwit serland 227.16.25. MOTORRIJDEN ENGELSCHE OVERWINNING IN DEN GR00TEN PRIJS VAN BELG IE. In de motorraces om den Grooten Prijs van België zegevierden gisteren de Engel- sche rijders en machines in alle klassen, en braken alle Belgische records. In de 500 kubieke centimeter klasse legde Woods op Norton de 417 kim. af met een gemiddelde snelheid van 77 mijl per uur. In de 350 kuib. centim. klasse wonnen Simpson en Guthrie beiden op Norton en Gleave op New Imperial met een snelheid van 73 mijl. De 250 kub. centim. klasse en de 175 kub. centim. klasse werden eveneens door Engelsche rijders op Engelsche machines gewonnen met snelheden van resp. 70 en 56 mijl. NIEUW WERELDRECORD VAN KAYE DON. De Engelsche bootracer Kaye Don start te gistermorgen met de „Miss England III" om een nieuw snelheidsrecord voor motor booten te vestigen. Hij startte tegen zes uur 's morgens en behaalde toen een snelheid van 117.43 En gelsche mijl, d.i. 186.944 K.M. In de richting Zuid-Noord maakte hij 117.10 mijl, in de richting Noord-Zuid 117.76. Bij een nieuwen start behaalde hij een snelheid van 120 mijl; daarnawerden nieuwe propellers aan gebracht. De laatste recordpoging werd ge daan met brandstof van een nieuwe soort. Kaye Don behaalde toen Zuid-Noord 120.50 mijl; Noord-Zuid 119.12, dus gemiddeld 119.81 mijl of 192.774 K M. Z0ETERMEER. BESLOTEN TOT VEREENIGING MET ZEGWAART. De Raad dezer gemeente heeft gister avond met 52 stemmen (tegen stemden de heeren J. W. Groenewegen en M. Bos) be sloten tot vereeniging met de gemeente j Zegwaart in één gemeente. (Uitvoerig ver slag volgt). HILLEG0M Niet te betreuren. Volgens het rap port-W el ter zal ook eerlang het kanton gerecht te Haarlemmermeer worden opge heven en zullen de strafzaken Hillegom be treffende gaan ressorteeren onder Haar lem of Leiden. Onze gemeente zal er niet om treuren: de verbinding met Hoofd dorp is veel lastiger dan met Haarlem en Leiden. Reeds vroeger is meermalen ge poogd te Hillegom een kantongerecht te krijgen, dat dan de dorpen tusschen Haar lem en Leiden zou bevatten. Stucadoorsstaking. Op de Weerestein- straat wordt het in verband met de stuca doorsstaking wel gezellig. Meermalen ko men een 50-tal stakers om een aan de Wee- resteinstraat werkwillige huistoe te gelei den. De politie zorgt, dat het bij belang stelling blijft. Te water. Gisteravond geraakte het zonlje van den heer A. van M. bij het hen gelen aan de Haven te water. Hij dreef al naar het midden, toen de heer F. van Engelen zich zonder aarzelen te water be gaf en het genoegen mocht smaken het ventje te redden en aan zijn ouders terug te geven. Verkeersongeval. Gisteravond om streeks half zes ontstond op de Haarlem merstraat een gecompliceerde autobotsing. Een auto wilde een ander voorbij rijden, doch reed een hem tegemoet komende auto aan. F^en der wagens kwam op de tramrails terecht, zoodat de tram vertra ging had. Een inzittende dame werd licht verwond en werd door een juist pa6seeren- de geneesheer verbonden. De politie regelde het verkeer. Raadslid-vacature. Bij besluit van het Centraal Stembureau is in de vaca ture wijlen den heer J. v. d. Loo tot lid van den Ra,ad benoemd verklaard de heer F. Selhorst te 's-Gravenhage. Deze zal de benoeming niet aannemen. Fiets gestolen. Zondagavond is bij het Stationskoffiehuis alhier het rijwiel van den arbeider A. van Beelen gestolen. Jam mer genoeg was het karretje niet verzekerd. De politie doet onderzoek. Heb is1 weder een brutaal stukje. B. is hoogstens een kwartier binnen geweest en is in dien tijd 3 maal wezen kijken of z'n fiets er nog stond. De vierde maal was ze verdwenen. NOORDWIJK. Hinderwet. Door B. en W. 1* een ver gunning ingevolge de Hinderwet verleend aan de N.V. Stooinsohelpenmnalderij" v.h. R. J. de Groot aan de Voorstraat alhier voor het veranderen der graan- en seliel- penmaalderij door uitbreiding van de bestaande droog- en zeefinstalatie met schelpen breker en toebehooren. Herwonnen Levenskracht. Door B. en W. is aan het plaatselijk comité van de R.-K. vereeniging tot bestrijding der tuberculose ,Jïerwonnen Levenskracht" vergunning verleend voor het houden van een verloting ten behoeve van een op te richten sanatorium te Bilthoven. Huurtoeslag werkloozen. Naar wij ver- nemen is door het gemeentebestuur toe stemming gevraagd aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw om aan de daarvoor in aanmerking komende werkloozen in onze gemeente een huurtoe slag te mogen uitkeeren tot een maximum van 2.50 per week boven een huur van 3.per week. Bollcnpellen door werkloozen. Om het bollenpellen door manneijke werkloo zen aan te moedigen is door burgemeester en wethouders deze regeling getroffen, dat deze even goed in aanmerking blijven ko men voor steun, doch dat op het normale steunbedrag twee derde van het met bol lenpellen verdiende loon wordt afgetrok ken. KATWIJK. Gids voor Katwijk. Evenals vorig jaar denkt het gemeentebestuur ook thans een Gids voor Katwijk uit te geven. Bedoeling van deze uitgifte i^ voornamelijk propagan- dat voor de badplaats. Dit piropagandaboek zal worden uitgevoerd op kunstdrukpapier met luxe omslag. Er is ook gelegenheid voor propaganda door de zakenmenschen, n.l. door middel van advertenties. Ongeveer 2000 exemplaren zullen worden uitgegeven. Gevonden voorwerpen. Kruiwagen, een paar lage zwaarte schoenen, badhanddoek, badmanbeltje, twee huissleutels, kist met deksel, geribde bruine wandelstok, bruin grijs manteltje met bruin bontje, paar witte badschoentjes, portemonnaie met inhoud, onduleertang, sleutel van een wagentje, zandschepje, boodschappennetje. Inlichtin gen bij de politie. KATWIJK AAN DEN RIJN. Rapport pachtverlaging. Zooals bekend, werd eenige leden der Tuinbouwver. Katwijk en O. alhier in Octo ber 1931 een verzoek aan het bestuur dier vereeniging gericht om een ledenvergade ring uit te schrijven en aldaar aan de orde te stellen de vraag, wat gedaan zou kun nen worden om te koanen tot pachtverla ging. Dit, omdat onder de omstandigheden, aooals deze toen reeds waren, de volle pacht onmogelijk zou kunnen worden betaald. In die goedbezochte vergadering werd na eeni ge bespreking een .commissie benoemd, be staande uit de heeren T. Noort, R. v. Delft, Joh. Meijer en C. Braun, die ojn. tot taak kreeg in die richting werkzaam te zijn. Op 28 Oct. 1931, werd een verzoek ge richt aan den Hoogedeleb. heer Baron van Wassenaer van Catwijck, in welk schrij ven eenige officieele cijfers der Tuinbouw- vereen. „Katwijk en Omstreken" betreffen de de aanvoer en de omzet werden vermeld en een vergelijking gemaakt met vorig jaar. Brieven in ongeveer denzclfden geest werden gezonden aan: de Directie der Duinwatermaatschappij; het Hoogheem raadschap van Rijnland; het Domeinbo- stuur; de Tuinbou w vereeniging „Katwijk en Omstreken"; Regenten van het Gasthuis te Katwijk aan Zee; Directie N. Z. H. Tramwegmaatschappij te Haarlem; de heer dr. de Ruyter-Zijlker te Katwijk; de heer Joh. Meijer to Katwijk; de heer Ant. Heemskerk te Katwijk de heer Wbtewaal te Halfweg. Alhoewel de commissie met voldoening op haar werkzaamheden terugziet en me nig gunstig resultaat kan worden geboekt, heeft het haar ook niettemin aan teleurstel ling ontbroken. Van Baron van Wassenaer van Catwijck werd spoedig een uitnoodiging tot een on derhoud ontvangen en dit onderhoud met de verdere werkzaamheden die er voor de commissie uit voortvloeide, heeft er toe geleid, dat de diverse huurders op de jaar- pacht een reductie kregen van 25 pet. Een woord van hartelijken dank aan B. v. W. v. 0. mag, ook al deed de commissie zulks in een afzonderlijk schrijven, in dit rapport 01. niet ontbreken. De Directie der N. Z. H. Tramwegmij. was evenzoo direct bereid een vermindering van 25 pet. toe te staan. De Regenten van bet Gasthuis verlaagden de pacht voor 1932 met 30 pet. Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijn land zonden belanghebbenden een uitvoeri ge pachtregeling waarvan de een meer, de andor minder voordeel trok. Desniettegen- staande mag van deze vermindering met dank melding worden gemaakt. Van de Domeinen- vermochten we geen antwoord te ontvangen, doch de huurders hebben persoonlijk mededeeling ontvangen van een regeling waardoor eenige verlaging werd verkregen. Niet onwaarschijnlijk is het, dat het schrijven der commissie hier aan heeft bijgedragen. De Directie der Leidsche Waterleiding mij. antwoordde in een persoonlijk onder houd, dat zij geen aanleiding had gevon den om goedgunstig op het verzoek te be schikken. Van een lichaam als de L. D. Mij. had de commissie andere verwachtingen ge koesterd. Het succes dat bij particuliere verhuur ders behaald werd was niet zoo groot. Van de heeren Wttewaal te Halfweg, Joh. Meijer, dr. de Ruyter-Zijlker en Ant. Heemskerk te Katwijk a. d. Rijn, warren het alleen do eerste 2 genoemden die resp. 20 en 25 pet. pachtverlaging toestonden, terwijl de hee ren R. Z. en Ant. Heemskerk van geen ver laging wilde weten. Het bestuur der Tuinbouwver. „Katwijk en O." stond, onder voorbehoud van goed keuring door de alg. vergadering, een ver laging toe van 20 pet. Zooals u bekend heeft de alg. ledenvergadering besloten dit te brengen op 25 pet. De grootste teleurstelling was het ech ter voor de commissie, dat B. en W. en de Raad van Katwijk niet alleen afwijzend stonden tegenover het verzoek, doch te vens op kleingeestige wijze het voorstel tot afwijzing behandelde. Eenige voldoening gaf het weer aan de com missie dat, toen de. geest van B. en W. weer eenigszins verlicht scheen, en zij de vroeger voor hen onbekende, „commissie tot behartiging van de belangen der tuin ders" weer herkonden, officieel medewer king werd gevraagd om te komen tot werk verschaffing in de tuinbouwbedrijven, mede tot voordeel van de tuinders. De commissie meent nog haar teleurstel ling te moeten uitspreken, dat door tegen werking van de gemeentelijke autoriteiten zoo laat in het seizoen met werk begonnen is kunnen worden, omdat in de maanden Maart en April van diepspitten zoo goed als geen sprake meer is. De commissie spreekt I den wensch uit, dat, indien een volgend sei zoen de bestaande tóestand nog bestendigd is, enkele maanden eerder met deze werk zaamheden zal kunnen worden begonnen, I zoodat er werkelijk gesproken kan worden 1 van „steun aan tuinbouwbedrijven". DE AVONTUREN VAN 491. En toen de vriendschap was gesloten keken ze den boschgod ook eens goed aan; „zeg eens je mag je wel eens van een ander pakje voorzien" zeide Keesie lachend „en dan kun je meteen je staart verbergen". Ze von den de bosohgod wel een aardige baas en weldra be sloten zij met hem mee te gaan om naar het steekspel der ridders te kijken. Vroeger werden tournooien heel veel gehouden, maar zoo iets hadden ze nog nooit gezien. VERKEERSAGENTJE. 492. En gearmd trokken ze het bosoh midden door. Maar de verkeersagent dio ernstig voor zioh uit keek, keek het. matroosje voortdurend lachend aan, daar het staartje van den boschgod telkens heen en weer wipte; „als ik zooiets had, daoht het matroosje, deed ik netjdf. een broek aan".

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7