Ontwerp-Prog R.K, Staatspartij DINSDAG 19 JULI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. G In de Prefectuur van N.-Borneo: father A. Antonissen. Naar Rome, voor het doctoraat in Philo sophic: father G. v. Hall (tot nu toe te Burn Hall). Eenige andere benoemingen zullen vol gen in September. APOSTOL. VICARIS VAN OSLO. Naar de „Nieuwe Dag" verneemt, heeft Z. H. de Paus als opvolger van wijlen mgr. Offerdahl benoemd tot Apostolisch Vica ris van Oslo (Noorwegen) den zeereerw. zeergel. pater dr. Mangers, thans pastoor te Haugesund (Noorwegen). De nieuwbenoemde Apostolisch Vicaris is Luxemburger van geboorte, behoort tot de paters Lazaristen en is sinds 9 jaar in de Noorsche Missie werkzaam. Paters van het Goddelijk Woord. Tot provinciaal (prov. overste) der Ne- der-Duitsehe provincie der Paters van het Goddelijk Woord is gekozen de hoogeerw. Pater Ed. Görgen, thans rector van het missiehuis te Steijl. Tot rector van het missiehuis te Steijl der Paters van het Goddelijk Woord (S. V. D.) werd benoemd Pater Herman Feld- mann, tot dusverre spirituaal der Broeders en lid van den Provincialen Raad. THERESE NEUMANN. Het Bisschoppelijke ordinariaat te Regens- burg deelt mede dat, wegens grove mis bruiken met officieele legitimatie-bewijzen, voorloopig geen verlofskaarten voor bezoe ken bij de gestigmatiseerde Therese Neu mann te Konnersreuth meer worden uitge reikt. Op desbetreffende verzoeken, waarmee het bisschoppelijk ordinariaat dagelijks wordt overstelpt, kan niet meer worden geantwoord. Ook persoonlijke aanvragen op het ordinariaat zijn doelloos. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. TRAGISCH AUTOONGELUK. Eén doode en verschillende gewonden. Zaterdagmiddag reed de heer J. v. Buul, reiziger, wonende Boschdijk te Eind hoven met zijn auto voor een pleizier- tochtje naar Antwerpen. Met hem gingen mee de heeren Luyben en P. Heyl, beiden uit Eindhoven en chauffeurs van de Tramwee Mij. „De Meijerij", die een vrijen dag hadden en van de gelegenheid van dit uitstapje wilden profiteeren. Te Reusel gekomen, stond daar de heer J. v. d. Einde, klerk der Meijerijsc.be tram met ziin moeder uit Antwerpen op een bus naar de Scheldestad te wachten, waarheen hij zijn moeder, die voor herstel in Reusel vertoefd had. tefug ging brengen. De heer v. B. noodigde beide personen uit met zijn auto mee te reizen, welk vriendelijk aanbod gaarne werd geaccepteerd. Toen ging de reis verder. Vlak bij het tramstation Belne klapte de rechterband van den auto, aldus meldt de „Msbd." De heer v. B. schijnt hiervan geschrokken te ziin. In ieder geval hij raakte het stuur kwijt en de auto, die een groote snelheid moet gehad hebben, sloeg over de tram rails tegen een boom op. De botsing was verschrikkelijk, zoodat twee der inzittenden zwaar, een derde ern stig en de twee anderen vrij ernstig ge kwetst werden. De auto werd totaal vernield, terwijl de boom, die een middellijn had van 35 c.M. geheel schuin kwam te staan. Alle gewonden werden direct binnenge dragen in het hospitaal, dat er vlak te genover lag. Zwaar gewond was de 33-jarige heer v. d. E. uit Reusel. die een hersenschud ding en een schedel fractuur had opgeloo- pen. De ongelukkige is gistermorgen te vier uur aan de gevolgen overleden. Zwaar gewond is verder ook de moeder van den heer v. d. E. uit Antwerpen, wier borstkas werd ingedrukt. Ze heeft boven dien ernstige hoofdwonden opgeloopen en klaagt erg over pijn in het lichaam. Haar toestand is levensgevaarlijk. Ernstig ge wond is ook de heer P. Heyl uit Eindho ven, van wien een bovenbeen verpletterd werd en die een ernstige hoofdwonde op liep. Ook de heeren v. B. en L. uit Eind hoven liepen hoofdwonden op, van vpe de auto-eigenaar de heer v. B. er het minst ere aan toe is. Het pleizierreïsje heeft wel een tragisch slot gehad. KINDJE DOOR AUTOBUS DOODGEREDEN. Voor moeders oogen. Gisteravond is een tweejarig meisje in de Krugerstraat te Amsterdam door een autobus van lijn K overreden en gedood, ITet, kind stapte met haar moeder aan de halte op deze plaats uit de autobus. In een onbewaakt oogenblik liep het meisje even weg en kwam daarbij voor de autobus, juist op het oogenblik, dat deze zich in beweging zette. De kleine werd overreden en levenloos opgenomen. Het lijkje werd naar een der gasthuizen vervoerd. DOOR AFSLUITBOOM EN GEREDEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een personenauto uit Den Haag bij den overweg op de Biltstraat te Utrecht door de afsluitboomen gereden, terwijl een trein naderde. Door dadelijk de seinen op on veilig te zetten wist de overwogwachter een groot ongeluk te voorkomen. Thans bekwam alleen een der inzitenden, een dame, een wonde aan haar rug. De auto werd vrijwel vernield. Proces-verbaal werd opgemaakt. ONDER EEN AUTO GERAAKT. In het gasthuis te Middelburg is opge nomen een meisje uit Amsterdam, dat met oen groot aantal vriendinnetjes zou gaan kampeeren te Vrouwenpolder en van Mid delburg daar heen fietste. Bij Serooskerke geraakte haar rijwiel verward in dat van een tochtgenoote,. waardoor zij kwam te vallen voor een lang- zaamrijdenden auto. De bestuurder, wien volgens ooggetuigen geen schuld treft, remde onmiddellijk, wist een overrijding te voorkomen. Het meisje geraakte echter onder den auto tusschen de wielen en werd met inwendige kneuzingen opgenomen. Zondag, den dag na het ongeluk, was de toestand van het meisje naar omstandig heden vrij gunstig. PAARD OP HOL GESLAGEN. Meisje overreden en gedood. Zondagmiddag had te Raai te een ern stig ongeluk plaats. Toen de landbouwer Blom uit Boetele, gemeente Raalte, met zijn 16-jarige dienstbode G. Tielbeke met paard en wagen wilde gaan melken, schrok bet paard en sloeg op hol. Door den schok viel het meisje van den wagen en kreeg de wielen over haar borst. Het bleek dat de- borstkas was ingedrukt. Na nog voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Ster venden, gaf zij spoedig den geest. VERDRONKEN. Gistermiddag omstreeks 1 uur heeft aan de Waal kade t o Nijmegen een tragisch on geluk plaats gehad. Eenige jongelui vermaakten zich daar met het voetbalspel, e bal rolde naar den kant en een van hen wilde hem tegenhou den. Hij stapte evenwel van de kade, ver loor het evenwicht en viel vlak voor een schip in de rivier. Hij poogde zich nog zwemmend te red den maar schoot onder den boeg, zoodat omstanders ook niet in staat waren hem te helpen. Het lijk is nog niet gevonden. BIJ HET BADEN VERDRONV/EN. Een 14-jarige jongen, .W v. E., uit de Krugerstraat te Amsterdam was gisteren te pi.m. 12 uur in de nabijheid van de Ber- lagebrug met eenige vriendjes aan het ba den. Plotseling zonk hij in de diepte. Een tweetal voorbijgangers, die zich te water begaven, kon den knaap niet bereiken. Na vier uur dreggen heeft de politie het lijkje opgehaald. BOERDERIJ AFGEBRAND. Kinderen op het nippertje gered. Zondagnacht is te Oploo de groote nog nieuwe boerderij van J. Aben in de vlam men opgegaan. De brand werd ontdekt door dr. Verbeek, die omstreeks midder nacht bij een zieke in de buurt werd ge roepen. De vlammen waren reeds de slaap kamer genaderd van de kinderen. Deze konden slechts met de grootste moeite worden gered, meldt de „Msbd." Alles ging verloren. Eenige varkens en een par tij kippen kwamen in de vlammen om. GRENSINCIDENT BIJ DENEKAMP. Duitsche politie ranselt Nederlandsche arbeiders af. Gistermorgen heeft zich een bijzonder incident voorgedaan aan de grens bij De nekamp. Een 150-tal arbeiders uit Dene kamp gingen Daar hun fabrieken in Nord- horn, even over de Duitsche grens. Zij wer den in deze plaats, waar op het oogenblik onlusten heerschen tusschen nat.-soc. en communisten, door de politie gesommeerd terug te gaan of snel in de fabrieken te verdwijnen. Voordat de arbeiders hieraan gevolg konden geven, werden zij door de politie uit elkaar geknuppeld en tot aan de grens achterna gejaagd. Een arbeider is 25 M. over de grens op Hollandsch ge bied zelfs zeer ernstig mishandeld. De bur gemeester van Denekamp stelt een onder zoek in. „Zwolsche Crt." TROUWRINGEN GESTOLEN. Te Utrecht is voor de tweede maal sinds korten tijd 'n juwelier de dupe gewor den van een handigen inbreker. Thans be treft het een winkelier aan den Steenweg, die plotseling bemerkte, dat uit de uitstal kast 36 gouden trouwringen verdwenen waren, ter waarde van circa 500. Bij een collega-slachtoffer van de Oude Gracht werden eenige maanden geleden veertig gladde ringen ontvreemd. EEN HOENDERPARK VAN GESTOLEN HOENDERS. De inwoners van Someren werden den laatsten tijd voortdurend verontrust door groote kippendiefstallen. Bij een hunner werd dezer dagen nog een diefstal ge pleegd, waarbij niet minder dan vijftig stuks werden ontvreemd. Het is de rijks politie van Deurne in samenwerking met de rijksveldwachb van Someren, thans ge lukt den vennoedelijken dader op te spo ren. Het bleek te zijn iemand, die een hoenderpark van niet minder dan 150 ge stolen koppen bezat. De man heeft een volledige bekentenis afgelegd en is ter be schikking van de justitie te Roermond ge steld. „Hbld." DE REGENVAL VAN DE LAATSTE DAGEN. Na de zware plaatselijke regens, welke in de laatste dagen tijdens onweersbuien zijn gevallen, w.o. 41 m.m. in ruim twee uur te Helmond op den 12den Juli, 53 m.m. te Hatert gedurende den namiddag en 26 m.m. te Staphorst in den avond van 'den 12den; en van 13 op 14 Juli 63 m.m. te Ka- pelle (Zuid-Beveland) is Zaterdagnacht te Groningen 74 m.M. gevallen, nadat Vrijdagnamiddag 2 m.M. regen was waar genomen. DOOR SMOKKELAARS OVERVALLEN. Grensbeambte met een mes gestoken. Zaterdagnacht werd aan de grens on der Lingsfort bij Arcen (Limb.) een twee tal smokkelaars door een Duitsch douane beambte gearresteerd. Aanvankelijk verzetten de smokkelaars zich niet en gingen ze gewillig met den beambte mee. Plotseling echter wierp een der arres tanten den beambte een doek over het hoofd tengevolge waarvan de man op den grond viel. De smokkelaars vielen hem toen met een mes aan, waarmee ze hem meerdere steken toebrachten, terwijl ze hem zijn wapens, als pistool en gummistok afnamen. Op het hulpgeroep van den be ambte kwamen spoedig eenige in de nabij heid wonende landbouwers toegesneld. De gewonde werd opgenomen en per brancard naar het ziekenhuis te Geldern vervoerd. Zijn toestand is, alhoewel ern stig, hiet direct levensgevaarlijk. De inmiddels gealarmeerde douanebe ambten uit Walbeek en Straelen begonnen direct een achtervolging in te stellen ten einde de gevluchte smokkelaars te vin den. Zondagmorgen werden te Walbeek twee personen aangehouden, die zich niet konden gelitimeeren. De beambten wilden het tweetal arresteeren doch eensklaps trok een van hen een revolver en loste een schot op den ambtenaar welk schot ech- ter miste. De douanier wierp zich op den aanval ler en tijdens de worsteling, die daarbij ontstond, ging de revolver af, waarbij de aanvaller een kogel in het onderlijf kreeg. Ernstig gewond werd hij na voorloopig ver bonden te zijn naar het ziekenhuis te Gel dern overgebracht. Bij onderzoek bleek de gewonde te zijn de 24-jarige mijnwerker J. P. uit Lings fort. Het pistool dat op hem gevonden en in beslaggenomen werd, bleek toe te behoo- ren aan den beambte die Zaterdagnacht door messteken was verwond. Het bleek al spoedig, dat men in J. P. met een der daders van de schietpartij te Linesfort in den afgeloopen nacht te doen had. De tweede smokkelaar is nog voort vluchtig. De toestand van J. P., die in het zieken huis direct operatief behandeld werd is zorgwekkend. „Msbd." Een goede daad beloond. Eenige dagen geleden werd bericht, dat de politie des nachts om half één in een portiek van den winkel van den heer N. B. te Amelo twee jongens aantrof, die daarin post hadden gevat in verband met een uitverkoop, welke den volgenden mor gen zou plaats hebben, teneinde een man telpak voor hun moeder te koopen, dat in de etalage voor 3.43 te koop stond. Dit bericht werd ook in het te Roosendaal (N.-B.) verschijnend dagbl. „De Grondwet" opgenomen. Dè hoofdinspecteur van politie te Almelo ontving nu een brief van een lezer van dat blad, van ongeveer den vol genden inhoud: „Naar aanleiding van bij gaand uitknipsel neem ik de vrijheid u bij dezen ingesloten een biljet van 10.te zenden, met het verzoek dit te willen overhandigen aan de beide brave jongens, waarvan in dat bericht sprake is." Beide jongens werden met hun moeder bij den inspecteur van politie ontboden, dje de moeder het bankbiljet overhandig de. den jongens er op wijzende, dat een goede daad. hetzij dan niet. steeds op deze wijze, altijd beloond wordt. De gever is onbekend. NED. OOST-INDIE REVOLUTIONAIREN VAN TIMOR ONTVLUCHT. Naar Ned.-lndisch grondgebied uitgeweken Aneta seint uit Koepang: Opnieuw zijn acht vooraanstaande Por- tugeesche revolutionairen, die op Portu- geesch Timor waren geinterneerd, ontsnapt. De ontvluchting geschiedde in een vracht auto van het landbouwdepartement te Ti- mor-Dilly. De vluchtelingen zijn Zondag avond te Koepang aangekomen. De namen van de acht ontvluchte Portugeesche ban nelingen zijn: Kapitein Batista, luitenant Morais, de vlieger Neves, doctor Madeira, de electro-technicus Almeida, de kooplie den Monteiro en Junior en de ambtenaar van den burgerlijken stand Onil. Zij zijn van plan om morgen per schip van de K.P. M. naar Java te vertrekken. De plaatselijke autoriteiten hebben de quaestie in onder zoek. LAND- EN TUINBOUW DE TUINDERS-PROCESSIE NAAR HEIL00. Aan de tuinders uit de omgeving van Lei den, die. deel wenscben te nemen aan de boete-processie van de L. T. B.-leden naar Heilo op 23 Juli a.s„ zij medegedeeld, dat des morgens 9.03 een trein uit Haarlem naar Runxputte vertrekt. De goedkoopo prijs van een retour ILaarlem-»-Runxputte bedraagt 0.90. Van Leiden naar Haarlem kunnen groepen van meer dan 25 personen gebruik maken van gezelschapsbiljetten. DE „COLORADOKEVERS" VAN FRANKFORT. Een vergissing? Zooals gemeld zou in Frankfort op aard appelplanten de gevreesde Coloradokever zijn ontdekt. De biologische rijkscentrale voor land- en boschbouw heeft deze zaak onderzocht- en geconstateerd, dat de „Colo radokevers" niets anders dr. n onschuldige „Lieveheersbeestjes'' waren. PERSSTEMMEN Aan het Partijprogramma der R. K. Staatspartij is in de katholieke pers een gunstige ontvangst bereid. Tusschen den Paus enhet rapport-Weiter! De T ij d noemt het een kloek stuk, dat het vertrouwen der kiezers versterkt. Een verkiezingsprogram, schrijft het blad, is een lijst van zekere inzichten, ge bonden aan een bepaalden termijn. Een partij, die zich zelf respecteert, belooft alleen datgene, waarvoor zij naar men- solielijke berekening kan instaan, dat heb beloofde bereikt aal kunnen worden, in dien de omstandigheden haar gunstig zijn. Bij de samenstelling van het verkie zingsprogram moeten de partij en de can- didaten er tegen waken, dat niet te veel worde beloofd. De neiging, om alles en nog wat te beloven, openbaart zich wel eens, ook in onze partij. Maar met reden moet een voorzichtige formuleering wor den gekozen. Beheersching en verzachting van de gevolgen der economische crisis om uit het kwade het goede te kweeken, dat is wel het hoofddoel, door beginsel aan practijk gedicteerd. Vooruitziende werke lijkheidszin vordert daarom de naaste ja ren een wisselwerking van Staat en indi vidu, die het geheele beleid van den eerste met gezinspolitiek zal moeten door trekken. Maar hoe Het zal een der moei lijkste opgaven worden voor het nieuwe wetgevend tijdperk en met name voor de R. K. Staatspartij, die zioh geplaatst ziet tusschen de Encycliek Quadragesimo An no enhet rapport-Wel ter. Niet duidelijk genoeg hier en daar. De Maasbode vertrouwt dat bet in de gelederen van ons katholieke volk weer klank zal vinden, dat het program in dezen tijd van haast huiveringwekkende versobe ring en bezuiniging heb onnoemlijk groote belang van een gezonde gezinspolitiek met zoo klemmenden nadruk op den voorgrond- stelt. Zonder eenig voorbehoud, zoo radi caal mogelijk, wordt vooropgesteld: „De gezinspolitiek moet het geheele staatsbe leid doortrekken". Wij hadden echter, vervolgt het blad, on der de maatregelen, welke volgens hot program speciaal van dit uitgangspunt moeten worden beschouwd, wel zeer gaarne uitdrukkelijk zien genoemd, de maatregelen ten aanzien van de verso bering en de bezuiniging. Wij geven gaarne toe, dat deze besloten kunnen liggen in bet punt „verdeeling der open bare lasten", maar dit neemt niet weg, dat wij vooral op het terrein der bezui nigingen de afzonderlijke en uitdrukkelij ke vermelding van de noodzakelijkheid, dat de gezinspolitiek het geheele staats beleid moet doortrekken, wenschelijk achten. Het komt ons overigens voor, dat het concept-program ten overstaan van de thans haast allesbeheerschende bezui niging niet zóó stellig positie neemt, als de katholieke kiezer dat op het oogenblik mag verlangen. Een dergelijk stelling ne men in een verkiezingsprogram heeft on getwijfeld zijn hachelijke zijde voor een partij, wie het niet om holle verkiezings leuzen te doen is; maar dit neemt niet weg, dat de katholieke kiezer, die over 't algemeen getoond heeft, de realiteit te kunnen en te willen zien, recht heeft ook op dit moeilijke punt zoo reëel mogelijk te worden voorgelicht. Wel zullen reeds vóór de aanstaande verkiezingen, vooral bij de eerstkomende begrooting, een aan tal bezuinigingsmaatregelen moeten wor den genomen, maar het zal wel onver mijdelijk wezen, dat dit punt nog langen tijd de noodige, weinig opwekkende aan dacht zal vragen. Wat heeft-men aan mooie leuzen? De Residentiebode is over het programma in de wolken: Wij kunnen ons de weelde niet veroor- looven, zooals de S.D.A.P. bijv. van het aanheffen van allerlei mooie leuzen, van het proclamee-ren van allerlei slag woorden, van het doen van allerlei Ge loften, waarvan men de verwezenlijking aan anderen overlaat. Aan de zware en onaangename verant woordelijkheid in deze dagen om te re- geeren, kunnen en mogen wij ons niet onttrekken en wanneer wij dan ook met een program voor de kiezers treden, dan moeten wij ons bewust zijn, dat we straks geroepen worden, dit program in daden om te zetten. In deze moeilijke omstandigheden voor de kiezers te treden en voor de komende jaren een program te ontvouwen is een schier onmogelijke taak. De Pachtwet-verwerpers verworpen. Het blad constateert, dat dit nieuwe pro gramma zioh op gelukkige wijze onder scheidt van het saneeringsplan, dat de Corn- missie-Welter ontwierp. Een belangrijk verschil ontwaart dit blad ten opzichte van de zorg voor het gezin. In het rapport-Weiter wordt zoo goed als nergens eenige aandacht gewijd aan het gezin, terwijl in het kath. pro gram het groote belang van het gezin naar voren geschoven wordt en uitdruk kelijk wordt vastgesteld, dat de gezins politiek het geheele staatsbeleid moet doortrekken. Hier zien we vooral een belangrijk fundamenteel verschil. Naast de zorg voor het gezin staat als hoofdpunt van activiteit der R. K. Staats partij de politiek op sociaal en econo misch terrein, gebouwd op de fundamen ten door de encycliek Quadragesimo An no aangegeven om te komen tot 'n betere ordening der verhoudingen, waarbij uit drukkelijk wordt verklaard, dat in den tegenwoordigen tijd de Staat daarbij een taak te vervullen heeft. Daarentegen zien we in het rapport- Wclter juist een streven om het terrein van den Staat hier zeer belangrijk in te perken en alles over te laten aan bet liberale particulier initiatief. Met vreugde sonstateert het blad, dat er onderscheid wordt gemaakt tus schen hét individueel en sociaal karakter van den eigendom en wanneer we dan even verder de nieuwe paragraaf van de pachtwet zien, dan blijkt duidelijk, dat de Kath. Staatspartij uitdrukkelijk stel ling neemt tegen de z.g. onaantastbaar heid van den individueelen eigendom, door sommige Kath. Eerste Kamerleden kort geleden nog met zooveel kracht en zoo weinig politieke feeling verdedigd en uitdrukkelijk het sociale karakter van den eigendom op den voorgrond plaatst. Vooruit, steeds vooruit! Ook de Nieuwe Dag is dankbaar ge stemd voor de aandacht welke aan het ge zin is geschonken. Dat in het concept-program zooveel aandacht gewijd wordt aan katholiek© gezinspolitiek, zal iederen waren katho liek een voldoening zijn, evenals ook d© feitelijke invoeging van de encycliek „Quadragesimo Anno" in het sociale en economische gedeelte van ons partijpro gram.. heel de rijke inhoud van deze on volprezen encycliek wordt hiermede in Nederland tot katholiek program, en dat zulks reëele befceekenis heeft, blijkt wel uit de enkele voorname onderdeelen, welke het partijbestuur uit de encycliek naar voren haalt; de aandaoht verdient in dit verband speciaal het onderscheid, dat hier gemaakt wordt tusschen den eigendom in zijn individueel en zijn so ciaal karakter; de aandacht verdient ook speciaal de passus, de dringend© noodzakelijkheid om allen, die aan de voortbrenging direct of indirect deelne men, in rechtvaardige verhouding te doen deelen in de vruchten en ook degenen, die door arbeid deelnemen, te brengen tot voldoend eigen bezit". Een partij, welke zulke „principieel© richtlijnen" in haar program durft opne men, zal men bezwaarlijk conservatief of reactionnair kunnen schelden 1 Een leemte. De V olkskrant, welke in dezen tijd; doorloopend in mineur gestemd is, begroet dit programma met ©en zonnig humeur: Het concept-program houdt èn reke ning met de crisis-periode welke wij door worstelen, èn houdt den blik gericht op de periode die daarna moet aanbreken. Het wenscht noch voor het heden, noch. voor de toekomst een afbraak-politiek. Het wil niet aan de crisis alles offeren wat wij in lange jaren hebben verworven en veroverd; het wil nog minder voorgoed de welvaart, zeg liever de ellende der volksmassa stabiliseeren op het peil, dat de Kalff's en Carp's voor oogen zweeft. Tenslotte doet het blad een vraag en een voorstel waarmede wij gaarne onze instem ming betuigen. Toch zullen velen het als een leemt© gevoelen, dat dit krachtig© concept-pro gram, zoo volkomen beantwoordend aan den vooruitstrevend katholieken geest radicaal katholiek, indien de „N. R. Ct." dit liever hoort niet in een korte re- sumptie samenvat wat op het terrein der practische politiek allereerst aan de orde moet komen, wat vóór alles moet worden nagestreefd. Het concept, hoe stevig ook, is te uit voerig, te dogmatisch, schreven we haast, voor een verkiezingskreet, een verkie zingsleus. En toch zulk een leus is het, die de hon derdduizenden tot geestdrift en in actie moet brengen. Bij wijze van amendement is die be zwaarlijk aan te brengen. Ware het niet eenvoudiger, indien het partijbestuur zelf uit het concept en met behoud van het concept de verkie zingsleus distilleerde, die de stemmen op de lijsten der Staatspartij straks tot ver over het millioen zal opvoeren? FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: J. 'K»amp Jzn., boomkweeker, te Bos koop. Cur.mr. E. J. Gelderman, Leiden. W. Barendse en P. Schreuder, aannemers beiden wonende te L e i d e n. Cur.mr. H. R. Goudsmit, Leiden. Opgeheven: D. Sloos, Leiden. Surséance van betaling: Verzocht door C. N. e dVreede, landbou wer, en door Joh. de Vreede, particulier, te Stomp wijk. Bewindvoerder: mr. E. J. M H. Bolsius te Leiden. Verzocht door L, N. den Older, koopman te Leiden, aldaar handelende onder de firma Gebr. Den Older. Bewindvoerder: mr. A. J. Sormani te Leiden. IN ELK KATHOLIEK GEZIN Het Katholieke Dagblad!

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6