23ste Jaargang DINSDAG 19 JULI 1932 No. 7256 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post -f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt 'het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen V Het meest noodige. Wij hebben gisteren naar aanleiding van de publicatie van het ooncept-program 1933 der R. K. Staatspartij op enkele punten daarin gewezen. In dit nummer van ons blad geven wij den belangstellenden lezer het oordeel van enkele pers-collega's. Vandaag willen wij even de aandacht vestigen op een kloek woord in het pro gram, dat heel eenvoudig is, als vanzelf sprekend lijkt, maar waarin toch een diep Christelijk beginsel van levenskracht en tovensmoed ten grondslag ligt. In sterk Godsvertrouwen mag de eigen werkzaamheid voor den opbouw van een betere toekomst, ook in de ©ogenblikkelijke, moeilijke omstandig heden, niet worden uit het oog verlo- Een sterk Godsvertrouwen.De Ka tholieke Kerk houdt in moeilijke omstan digheden niet het Godsvertrouwen voor, om de menschen af te houden van een streven naar lotsverbetering zooals vaak lasterlijk wordt beweerd. Mèt de predi king van Godsvertrouwen houdt de Katho lieke Kerk den menschen tegelijkertijd voor den plicht, zelf alles te doen, wat men doen kan, om voor zichzelf èn voor anderen de stoffelijke voorwaarden voor een gezond en krachtig geestelijk leven zoo gunstig mogelijk te maken. En een bespotter van den christe- lijken Godsdienst is degene, die met de eene hand zijn be'hoeftigen medemensch wijst naar den hemel, hem opwekkend tot Godsvertrouwen, terwijl hij met de andere hand angstvallig zijn goed-gevulde porte- monnaie verborgen houdt! Hij, die het Godsvertrouwen beleeft, zal voor zichzelf en voor anderen daarin een bron vinden voor ontplooiing van acti viteit, voor krachtdadige werkzaamheid. Het levensprogram van een Ohristen ligt kernachtig uitgedrukt in het bekende woord: „Wij moeten bidden, alsof wij uit onszelf niets, en wij moeten werken alsof wij xiit onszelf alles vermogen." INTERNATIONAAL CONGRES GEOPEND. REDE OYER BEDRIJFSORGANISATIE. ,,'s Menschen koninklijke waardigheid mag niet worden verwaarloosd." Gistermiddag te 3 uur is in de groote zaal van het Koloniaal Instituut te Am sterdam het vijfde „Internationaal Congres voor Wetenschappelijke Bedrijfsorganisa tie" in tegenwoordigheid van verschillen de vooraanstaande personen officieel ge opend door zijne Excellentie mr. T. J. Verschuur, minister van Economische Za ken en Arbeid. Beschermheer van dit congres is Z. K. H. Prins Hendrik, eere-voorzitters zijn Hunne Excellenties mr. Verschuur, Jhr. mr. D. J. de Geer, minister van Financiën. Het bureau van het congres wordt ge vormd door prof. Th. Limperg, voorzitter, ir. B. W. Berenschot, algemeen rapporteur en ir. V. W. van GoCh, algemeen secretaris Rede minister Verschuur. Na de gebruikelijke begroetingen hield Z. Exc. Minister Verschuur de openings rede. Het is een bewijs van gezond inzicht zoo ving minister Verschuur aan, dat gij in deze dagen van ernstige crisis, onder de auspiciën van het Comité International de l'Organisation Soientifique, bijeenge komen zijt om u door uitwisseling van ge dachten op de hoogte te brengen van de vorderingen welke op het gebied van de wetenschappelijke bedrijfsorganisatie zijn bereikt. In de ontwikkeling, waar wij thans nog midden in staan, schuilt een tragisch ele ment. Alle krachten in uw kring zijn sinds jaren ingesteld op meer doelmatige orga nisatie, terwijl wij in de wereld om ons heen op het oogenblik de chaos zien heer- sohen. De oorzaak daarvan hebben we niet op te sporen, maar toch is het goed de be- teekenis van den arbeid te bezien, in het kader der groote wereldgebeurtenissen. Het beweegt zioh op technisch weten schappelijk gebied, zij is om zoo te zeg gen de wiskunde der organisatie. Gij tracht het rationeele eiement in den ar beid van den mensch tot verdere ontwik keling te brengen. Rationaliteit geen hoofdfactor. In sterk Godsvertrouwen moeten ook zij, die aan de katholieke staatkunde hun persoon moeten geven, de kracht vinden, cm ook in dezen zoo moeilijken en zorg- vollen en neerdrukkenden tijd, met veile energie te werken „voor den opbouw van een betere toekomst"! Altijd maar in een tijd, als deze, is 't wel bijzonder duidelijk is het meest noodige voor hen, die w a a r 1 ij k veel en goed willen werken: Godsvertrouwen! BINNENLAND HET RAPPORT-WELTER. In hoofdzaken door de regeering aanvaard? De regeering heeft, zoo verneemt de „Gelderlander" uit zeer goede bron uit Den Haag, heb rapport-Weiter aanvaard. Zij heeft opdracht gegeven in de begrooting voor 1933 het rapport te verwerken. Behal ve op ondergeschikte en enkele speciale punten wordt het volledig gevolgd. Alleen zal het kortingspercentage op de uitkeerin- gen aan werkloozen niet zoo groot zijn als de commissie-Welter het wenscht. Wat buiten de begrootingen valt, wordt in noodwetjes ondergebracht. Het feit, dat aan „Financiën" een nieuwe ambtenaar is benoemd en wel mr. H. Al- 'barda, secretaris der commissie-Welter, geeft mede wel heel duidelijk aan, dat het de regeering ernst is met het rapport-Wel- ter, aldus het blad. ONTSLAG BIJ DE STAATSMIJNEN. Honderdvijftig arbeiders het slachtoffer. Officieel wordt, volgens de „Volkskr." meegedeeld, dat met ingang van 1 Augus tus a.s. bij de verschillende staatsmijnen 150 arbeiders, voor het meerendeel buiten landers, zullen worden ontslagen wegens den slechten gang van zaken in het bedrijf. De meeste mannen zijn ongehuwd. De psychologische en physiologisohe fac toren, welke den arbeid mede bepalen, val len geenszins buiten uw gezichtskring, doch deze vraagstukken behooren alleen in zoo verre tot uw terrein, als daardoor ratio neel handelen nog hooger dan worden op gevoerd. Daarnaast en buiten uw terrein spelen echter al die wilsuitingen van den mensoh, die het wereldgebeuren bepalen, een groote rol; zij zijn helaas niet uitslui tend op rationaliteit gericht; niettemin zijn zij ook voorwerp van wetenschappelijk Alles deze uitingen van het mensohelijk streven, welke men kan olassificeeren als behoeften naar materieele goederen, socia le wenschen van eenling en collectiviteit, nationale en politieke wenschen en einde lijk ook ethische idealen bepalen de maat schappelijke evolutie. Deze veelheid van factoren vertoont slechts zelden eene har monische ontwikkeling. Onevenwichtigheid geeft steeds verstoringen; zóó zeer zelfs, dat daarbij een gunstige ontwikkeling van één van die factoren, hoezeer ook volgens de normen, die de wetenschap op dat ter rein gesteld heeft, in de veelheid van maatschappelijke verschijnselen tot chaos kan leiden, wanneer men op ander gebied zondigt. Hier zie ik voor een deel de oor zaak van de critiek waarvan de weten schappelijke bedrijfsorganisatie in de laat ste crisis het slachtoffer is geworden. Wanneer ik niet instem met enkeier critiek, dan wil dit geenszins zeggen, dat daaruit geen lessen zou kunnen putten. In de eerste plaats zal deze overdenking tot een zekeren inkeer moeten leiden en wel in dien zin, dat men beseffe door rationalisatie de fouten, welke onze sociale gemeenschap aankleven, niet te kunnen elimineeren; dat men ook zich rekenschap zal hebben te geven van het tempo waarin verbeterde organisatie-me thoden kunnen worden toegepast in samen hang met vorderingen op andere terrei nen; eindelijk: dat deze alleen de techni sche zijde van het evolutie-vraagstuk ra ken. De wetenschappelijke bedrijfsorgani satie is vooral gegroeid met het grootbe drijf. De practijk ging toen de wetenschap vooruit en de minister ging na 'f ontstaan der „wetenschappelijke bedrijfsorganisa tie." Aanvankelijk werd menige ernstige fout begaan doordat de factor „mensoh" te veel uit het oog werd verloren. Later werd meer aandacht geschonken aan de psycho logie en physiologic en werden deze we tenschappen dienstbaar gemaakt aan de wetenschappelijke bedrijfsorganisatie. Ook hiermede werd het doel niet volledig be reikt; want men ging beseffen, dat ook de ethische zijde van het vraagstuk, 's m e n- sohen koninklijke waardig heid als heerscher over de geschapen wereld, niet mocht ver waarloosd worden. Voor korte perioden kan men daarover heen stappen, op den duur eischt de so ciale vrede, eischt ook elk hooger streven, da/t met de mensch el ij ke fac toren vrijwel in de eerste plaats wordt rekening gehou den. Ook voor het succes van het bedrijf is de juiste waardeering van den mensohelijken factor van groote beteekenis. Naast ge schiktheid voor het beroep, speelt karak ter een groote rol. De beteekenis daarvan is vaak grooter dan de kostenbesparing. Zou de wetenschappelijke bedrijfsleiding deze element uit het oog verliezen, daoi zou de mechanisatie leiden tot vernietiging vanden geest, dat kostba re goed der mensch h ei d. Tegen de werkloosheid. Intusschen moet ook met den uitbouw der inwendige organisatie de vergrooting der afzetsmogelijkheid onder het oog ge zien worden. De bedrijfsleider kan ook hier niet meer alleen op intuïtie afgaan. Hetgeen voorts de credietcrisis ons thans te zien geeft, zou men kunnen afleiden, dat de wetenschappelijke organisatie nog niet hoog genoeg is opgevoerd. Spr. betwijfelt dit edhter. Er zijn wel groote fouten be gaan, doch die liggen buiten het terrein der wetenschappelijke bedrijfsorganisatie. Voor een speciaal vraagstuk van rationa lisatie vroeg spr. bijzondere aandacht. We leven in een tijdperk van het leed der werkloosheid. Bezuiniging is natuurlijk noodig. Maar de noodige elasticiteit wordt vaak gemist bij de aanpassing aan wisse lende omstandigheden. Dan geschiedt de vervanging van arbeidskrachten door ma chines in te snel tempo. De vrijgekomen arbeidskrachten kunnen dan niet ten volle geabsorbeerd worden. Ook 'n groot arbeidsbelang! Ook de werknemers zijn bier niet geheel van schuld vrij te pleiten. De inelasticiteit van den factor loon heeft vaak ten gevol ge, dat hierdoor technische verbeteringen en wijzigingen in de organisatie rendabel worden. Met andere woorden: daar is een rationalisatie, welke niet denzelfden graad van rentabiliteit zouden bezitten, indien het arbeidsloon in perioden van depressie op meer soepele wijze met de kosten van het levensonderhoud omlaag zou gaan. Ten einde, deze consequenties te overzien en de rationalisatie daardoor een gezonde rem te kunnen aanleggen, ben ik van mee ning, dat kennis van wetenschappelijke bedrijfsorganisatie evenzeer een werkne- mersbelang is. Samenwerking tusschen den ondernemer, wetenschappelijke bedrijfslei der en de werknemers, die steeds beter gewennen htm vertrouwen te schenken aan ook intellectueel hoogstaande leiders, is naar mijne overtuiging een groot maat schappelijk belang, dat ook de Nederland- sche Regeering na aan het hart ligt en dat ik dus zeer in uw aandacht aanbeveel. Met den wensCh tot welslagen van het congres opende de Minister de beraadsla gingen. MENSCH EN MACHINE. Wordt een belangrijk gedeelte van het Twente-Rijnkaaal door handenarbeid uitgevoerd? EEN TON MEER LOON. In de Tweede Kamer is eenige malen aan de regeering verzocht, bij de uitvoe ring van groote grondwerken tijdelijk geen machines te gebruiken, doch alles door menschen te laten doen. Het schijnt thans, dat aan dit verlangen uitvoering wordt gegeven. Zaterdagavond 1.1. waren, op verzoek van minister Ruys, op het gemeentehuis de burgemeester en weth. van de gemeen ten Almelo, Enschede, Hengelo (O.), 01- denzaal en Lonneker bijeengekomen, onder leiding vaat hoofd-inspecteur Meyer de Vries. Deze deelde, volgens „Het Volk" mede, dat een plan is opgemaakt, om een belangrijk gedeelte van het Twente-Rijn- kanaal door handenarbeid te laten uitvoe ren. Kwam het plan tot uitvoering, dan zou er in plaats van ƒ.50.000, 150.000 loon te betalen zijn. Het ligt in de bedoeling het werk in zes maanden uit te voeren met 500 gesteunde werkloozen uit de vijf ge noemde Twentsche gemeenten. NATIONAAL MARIA-C0NGRES TE NIJMEGEN. Bezoek der vijf Bisschoppen van Nederland. Naar wij vernemen hebben alle leden van het Doorluchtig Episcopaat van Nederland toegezegd aan het Nationaal Maria-Con- gres te Nijmegen geheel of gedeeltelijk te zullen deelnemen. Zooals bekend, zullen hunne Hoogw. Ex cellenties Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbis schop van Utrecht en Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's-Hertogenbosch, Zondagmor gen 7 Aug., een Pontificale Hoogmis opdra gen. De plechtige openingsvergadering Za terdagmiddag om 3 uur, zal door de tegen woordigheid van meerdere Hoogwaardige Bisschoppen worden vereerd. De eerste opvoering van het Maria^-spel „Die Eerste Bliscap van Maria", in de groo te zaal van De Vereeniging, zal, voorzoover thans reeds bekend, worden bijgewoond door hunne Hoogw. Excellenties Mgr. J. H. G. Jansen, Mgr. A. F. Diepen en Mgr. J. D. J. Aengenent. Het hoogtepunt van het Congres is de plechtige Maria-omdracht op Zondagmid dag, gevolgd door een Pontificaal Lof in de open lucht en de plechtige kroning van bet Maria-beeld. Aan deze plechtigheden zullen alle vijf Hoogwaardige Bisschoppen van Nederland deelnemen. Het Pontificaal Lof, alsmede de plechtige kroning van het Maria-beeld zullen geschieden door Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen ,den Ordinarius van het diocee3, waarin het Ma-ria-Congres gehouden wordt. Van de katholieke ministers, die, zooals bekend, met de Hoogwaardige Bisschoppen van ons land, het beschermheerschap van het Congres hebben willen aanvaarden, heeft zijn Exc. Jhr. Mr. Ch. Ruys de Bee- renbrouck, minister van Staat, minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, toege zegd, de openingsvergadering van het Con gres op Zaterdag te zullen bijwonen, ter wijl Zijn Exc. Mr. Dr. L. N. Deckers, mi nister van Defensie, Maandag aan hef Con gres zal deelnemen. DE STEUN AAN DE VARKENSHOUDERIJ. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer in zake het wetsont werp, houdende steun aan de varkenshou derij. Minister Verschuur handhaaft daarin zijn bezwaren tegen het toesiagstelsel. Voor landbouwers, aan wie eenvoudig voor ieder geslacht varken een bedrag zou zijn toe gestoken, zou noch de prikkel tot, noch eenige reëele mogelijkheid ter bereiding van saneerrngs voor waar den gegeven zijn. Rantsoeneering van den opfok en centrali seering van den export zijn, naar de minis ter meent, de onmisbare steunpunten voor iedere poging, om de varkenshouderij weer zoo goed mogelijk in te stellen op het hui dige, maar vooral op het toekomstige be lang. Dat export-oonoentratie en produc tiebeperking niet is kunnen worden ver wezenlijkt door de landbouwers zelf, is een feit, dat men moet oonstateeren en dat wel is te verklaren. Van de twee middelen om varkensteelt en -mesterij in gewenschben toestand en omvang te behouden, n.l. óf last op de vleeschconsumptie óf last op de schatkist is door de regeering het eerste als meest gewenachte gekozen. Grond hiervoor is de overweging, dat het in ieder geval niet be stendigd behoort te worden, dat de Neder- landsche consument vèr beneden kostprijs vleesok blijft bekomen. Dat hij daarbij ook voor het productiegebied, waaruit zijn bij zonder consumptiegoed stamt, eenige alge- meene bijdrage zal leveren, komt den mi nister voor, geen onredelijke kust te zijn. De minister is er nog niet in geslaagd, practised uitvoerbare denkbeelden te kun nen geven van mogelijkheden om de steun maatregelen rechtstreeks effectief te ma ken tot waarborg voor eenig concreet loon peil. Niettemin zal hij zijn gedachten daar over ernstig laten gaan. Het blijft de bedoeling om te komen tot een normale verhouding der productie tus schen zware en lichte varkens, waardoor de zeer gevaarlijke positie, waarin de mesters van het zware varken zioh zouden bevin den, voor de toekomst wordt voorkomen. Het ligt niet in de bedoeling om voor zoover betreft het Rijkstoezioht een uitbrei ding van eenige beteekenis aan het perso neel t© geven. Het is moge-lijk door een eonoentratie met een ander crisisbureau, n.l. dat van de uitvoering van de Tarwe- wet, de personeeluitbreiding zeer te beper ken. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Demonstratie-verbod in Duitschland uitgevaardigd. (2de blad). Turkije in den Volkenbond opgenomen. (2de blad). BINNENLAND. De regeering bereidt het antwoord voor op het verzoek van de textiel-ondernemii> gen inzake steunverleening. (lste blad). De regeering antwoordt op de bezwaren uit de Eerste Kamer inzake het varkens- crisiswetsontwerp. (Ie blad). OMGEVING. De gemeenteraad van Zoetermeer be sloot tot samenvoeging met Zegwaart. (Omgeving, kle blad). Radio-rede van Minister Ruys de Beerenbrouck. Hedenavond zal de Minister van Staat Jhr. Mr. Ch. M. Ruys de Beerenbrouck om 7.30 N.Z.T. over de beide Neder- landsche omroepstations een rede houden getiteld: De oeconomische toestand des lands. Een commissie. Op vragen van het Eerste Kamerlid Van der Lande: Is het den minister bekend: 1. dat groote textielondernemingen in Twent-he 5 Januari j.l. een brief hebben gericht tot den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, waarin gevraagd werd om oontingenteering van textielfabrikaten; 2. dat tot heden daarop nog geen ant woord is ontvangen; 3. dat de nood in Twenthe steeds meer stijgt. Is de minister bereid zijn invloed te doen gelden, opdat aan te textielindustrie ten spoedigste de gevraagde steun worde ver leend? heeft de minister van koloniën geant woord: De eerste, drieledige, vraag wordt door den ondergeteekende bevestigend beant woord. In antwoord op de tweede vraag moge de ondergeteekende mededeelen, dat een be slissing op het verzoek van de betrokken textielondernemingen ernstig wordt voor bereid. Terwijl een door den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië speciaal ingesteld werkcomité doende is de gege vens te verzamelen, die onontbeerlijk zijn voor de beoordeeling van deze veelomvat tende aangelegenheid, heeft de onderge teekende, in overleg met de minister van oeconomische zaken en arbeid en van finan ciën, de noodige stappen gedaan voor de in stelling van een oommissie hier te lande, die de regeering. zal adviseeren nopens be vordering van oeconomische samenwerking tusschen Nederland en Nederlandsch-Indië. Deze commissie, waarvan de instelling bin nenkort zal plaats vinden, zal zich mede hebben uit te spreken over het vraagstuk der contingenteering van den invoer in Nederlandsch-Indië ten behoeve van de nij verheid in Nederland, welk vraagstuk, om redenen van principieelen en van practi- schen aard, bezwaarlijk incidenteel tot op lossing zou kunnen worden gebracht. DE CONVENTIE VOOR VERLAGING VAN DE DOUANETARIEVEN. Tusschen Nederland, Luxemburg en België. De internationale conventie voor verla ging van de douanetarieven, die te Ouchy op 15 Juni door de vertegenwoordigers van Nederland, Luxemburg en België is gepara feerd, is thans door de belanghebbende re geeringen goedgekeurd. Dientengevolge is de?.e acte 18 Juli te Genève door minister Beelaerts van Blokland, door den president van Luxemburg Beoh en door den minister van butenlandsche zaken van België Paul Hymans onderteekend. De conventie zal door d e onderteekenend e staten aan de staten, met welke zij door handelsovereen komsten gebonden zijn, en aan het secreta riaat van den Volkenbond worden toege zonden. Dr. Nederbragt was bij de onderteeke- ning tegenwoordig.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1