HUIZE„ST. AGNES'' ZATERDAG 16 JULI 1932 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 IMTERPAROCHIEELE ADOLF KOLPING, (XXXXI) Met vertrouwen op God en met onver moeide vlijt kweet Kolping zich van zijn taak. Elke week moest hij 16 bladzijden copy gereed hebben en wie weet, wat dat zeggen wil, kan dan ook begrijpen, wat zwaren last Kolping op zijn schouders had genomen. Honderden andere zorgen vroe gen zijn aandacht in het parochie- zoowel als in het vereenigingswerk en dus was het geen wonder, dat zenuw-aandoeningen zijn gestel sloopten. Op zekeren dag zei hij tot zijn vriend, de latere Generaal-Praeses Mgr. Schaffer: „Vriend, ik bezwijk haast onder den last, ik heb zooveel dingen aan mijn hoofd, dat het mij vaak voorkomt, dat mijn hersen- stelsel een hooizolder is, vol, eivol. En dat blad! Ik heb zoo dikwijls aan Praeses Gruscha (uit Weenen) beloofd: Als ge te Keulen komt, willen we eens een paar da gen in het prachtige Zevengebergte gaan door brengen. Maar nog nooit is er iets van gekomen door die courant. Dat blad wordt mijn dood; het schrijven brengt mij ten graveEn kon ik nog maar op mijn bu reau ongestoord werken. Maar nauwelijks heb ik de pen op het papier, of daar komen ze weer, ze gaan gemoedelijk zitten en houden je aan den praat. Dan komt de jon gen uit de zetterij, om werk voor den zet ter, en dan heb ik nog niets, niets Doch waoht. In het nieuwe Hospitium zal ik een kamer voor mij houden, die moet „Deutz" gedoopt worden. Komt er dan iemand, dan kan mijn huisknecht, zonder te liegen, zeg gen: De Praeses is te Deutz; Zoo als het nu is kan 't niet blijven, want ik zou er onder bezwijken". Ondanks dat alles hield Kolping vol, want hij wist door de pers moedig en on verdroten het geloof te verkondigen. Maar het dagbladschrijven werd door Kolping als een groot© verantwoording beschouwd en karaktervol zijn deze woorden: „God beware ons, dat wij ooit de heilige verplich ting zouden vergeten, die elke uitgever van geschriften, het mogen couranten of boe ken zijn, op zich laadt en waarvan hij even goed rekenschap moet afleggen als de geestelijke van zijn priesterlijke bediening, de rechter van zijn arrubt, de leeraar van zijn leerstoel en de koning van zijn troon". Elf jaar heeft Kolping zijn „Volk>9blat- ter'' geredigeerd en de elf jaargangen vor men een gezonde bibliotheek, waarin met graagte gelezen wordt. Met die frissche sterkte, het gevolg van een helder verstand, heeft Kolping voor geestelijken en leeken zijn gedachten uitgeschreven. En het lukte hem steeds wonderwel Eerst dacht hij wat na over de te behandelen stof, dan greep hij de pen en schreef met groot gemak zijn gedegen artikelen. En daarbij zocht hij niet de zoo gemakkelijke en zoo gaarne ge lezen critiek op economische en sociale fouten. Neen, hij zag en begreep alles zoo goed «n raakte dan ook meteen de kern der kwestie, n.l. de foutieve constructie van het huisgezin, waaruit voortkwamen onkun de over godsdienst en moraal, de leer van arbeid-om-loon-alleen, die zucht naar weelde en genot, kortom en totale afbraak van het Christendom. Wat stelt Kolping dan? Wel, de eenvou dige leer de Kath. Kerk over godsdienst vóór alles, arbeid als roeping Gods, een voud en spaarzin, kortom de absolute ka raktervorming tot' volwaardig Christen. Och, hij zag wel dat zoo'n stuk waarach tigheid niet de massa begeesterde, zooals het met leuzen gaat, maar hij voelde zijn verantwoording voor God en de menschen. Mochten de leiders van onzen tijd eens wat meer beseffen van deze zuivere Ko'l- pingsgedachte en er ook naar handelen S. M. „ZOMERWEELDE". Het zomert, dan is de zon onze dagelijk- sche trouwe metgezel, 's Morgens bij het ontwaken glundert ze al door m'n venster en strooit haar licht met vroolijke kwistig heid in mijn kamertje uit. Zoo speelt en stoeit ze heel den dag, gouden stralen uit. sprenkelend langs de straten en pleinen, in steegjes en slobjes. Als de zwaluw langs de waterspiegel scheert en in dolle buitelingen door het luohtruim zwiert. Wanneer de nijvere bij van bloem tot bloem zoemt, de dartele vlinder in het trillende zomerlicht danst, dan zomert het. Door lustig kleurenspel weet ze alom onze aandacht te trekken om de dingen om ons heen. waar we anders nauwelijks oog voor hebben. De torenspits lijkt een kandelaar van louter goud. En wat warme tinten toovert ze niet in de kerkeramen. Gelijk een gou den koepel spreidt ze haar licht over de aarde uit en deelt aan ieder mede van haar zonnigen gloed. Het. zomert buiten en als het nu van bin nen ook in ordg is, dan zijn we in echte zomersche sfeer. A. K o 11 r o. ADEL VERPLICHT. 't Is volop zomer. Hoog aan de lucht staat de zon in laaienden gloed en brandt de hoofden bruin. Er is kleur en geur in de geheele natuur en de vogels zingen hun 'schoonst© liederen. En we trekken er op uit, naar buiten, om te genieten van de vaak onbegrepen schoonheid, die onze Hemelva der in matelooze liefde heeft uitgespannen rondom ons. Onbegrepen schoonheid, dat is voor zoo velen de rijke natuur, waarvan we meer en beter kunnen genieten naarmate we door dringen tot de oorsprong van alles. De dui zenden, die God niet kennen, kunnen we dat niet kwalijk nemen, maar dat wij, die rechtstreeks kinderen Gods zijn, dat toch niet beter waardceren, is toch wel te erg. Genieten van de pracht der natuur is ook een brok ziele-cultuur. Bij dat genieten komt echter voor onze jongeren een. ernstig© verantwoordelijkheid, want wie niet blind is met onbewuste open oogen, die ziet in onze decadente „bescha ving" een vermoorden van alle moraal. La ten we in deze toch eerlijk zijn en niet meepraten met de flauwe karakierloozen om ons heen, die o zoo gaarne hun koppen buigen voor een waanzinnig gedoe, omdat ze dan zoogenaamd „beschaafd'' zijn. Wij, ridders van Christus, zijn liever be schaafd van binnen en verbrand van buiten dan andersom. In deze zaak is het onze adel, die ons verplicht. Wij hebben den naam van Christen als Josephgezellen hoog te houden; want die naam is onze eer of.... onze schande. Adel verplicht, ook in vaeantietijd. S e v e r u s. GESCHIEDENIS DER ST. JOSEPHS- GEZELLENVEREENIGING 1920. Met voldoening mogen wij hier ook vast leggen, dat begin Mei een drietal afgevaar digden onze Leidsche Vereeniging waardig vertegenwoordigden bij de viering van het Gouden Stichtingsfeest der Zustervereeni- ging te Den Haag. Dergelijke feesten waren van öuds een voortreffelijk middel tot het onderhouden van den echten broederschapsgeest onder de duizenden zonen van de groot©, wijdver takte Koipingsfamilie. Op 1 Juli, den dag waarop ons Huis wettelijk eigendom werd van het Patronaatsbestuur van St. Petrus, had de inwijding plaats van het fraaie ge restaureerde Huis. Deze plechtigheid, bij gewoond door den Raad van Bestuur, werd verricht door den Z.E. Praeses, Pastoor A. J. M. Hafkenscheid. Reeds op 6 Juli d.a.v. werd het gebouw officieus door de Gezellen-Vereeniging be trokken; zulks tengevolge van de verhaas te ontruiming van het noodhulpgebouw aan de v. d. Werfstraat, waarnaar door het schoolbestuur zoolang reeds tevergeefs werd uitgezien. Inmiddels was ook ingaand 1 Juli tot huismeester benoemd de gezel W. Boo- gers Jr., die zich tijdens de ziekte en na den dood van zijn voorganger, Jac. Gnoc- ohie, bijzonder verdienstelijk had gemaakt voor de Vereeniging als waarnemend huis meester. Het was in deze dagen van de befaamde „hoog-conjunctuur", dat en in de Raad van Bestuur en in het Commissariaat eenstemmig werd overgegaan tot contribu- tieverhooging. Een totale stijging van alle uitgaven noodzaakte nu eenmaal tot een dergelijke maatregel; dat zag en voelde iedereen. Alzoo werd de contributie der gezellen van 10 op 15 ets. gebracht en die der leerlingen van 5 op 8 ets. per week. Eindelijk dan, op den 25sten Juli, was alle ellende geleden en kon het keurig ge restaureerde gebouw, juist als ware het nog een eigen Gezellenhuis, met passenden luister in bezit genomen worden. En om de blijdschap nog hooger op te voeren, werd terzelfder tijd, door Centraal Praeses W. v. Adrichem, de nieuwe Praeses plechtig ge ïnstalleerd. VAN HET DISTRICHTSSENIORAAT. Dinsdag 28 Juni kwam het Districhts- senioraat in Leiden in vergadering bijeen. Besproken werd o.m. de a.s. Districtsde monstratie, waarvan het volgende voorloo- pig werd vastgesteld. Als plaats van samenkomst der 16 Ver- eenigingen werd gekozen Leiden, als datum Zaterdag 8 October a.s. Te half acht zal er een demonstratieve fakkeloptocht door de stad worden gehouden langs nader te bepa len weg. In den stoet zullen geen muziek korpsen meetrekken en ook vaandels zijn verboden. Tamboers, zeer vele vlaggen en het algemeen dragen van fakkels zal aan dezen stoet een uitdrukkink moeten geven, passend bij de frischheid en actualiteit van osn Kolpingswerk. Te ruim half negen eindigt de stoet bij de Stadsgehoorzaal. Aldaar heeft een sa menkomst plaats, waar de Centraal—Prae ses zal spreken en een 50 Gezellen zullen uitvoeren het Leekespel van de Gezellen- vereeniging „Maran-Atha De Koning van den Nieuwen Tijd". De bedoeling is, dat deze bijeenkomst te half elf eindigt, opdat alle deelnemers weer tijdig naar hunne woonplaatsen hunen terugkeeren. INSCHRIJVING NIEUWE LEDEN. Maandag a.s., lilde Maandag van de maand vindt de gebruikelijke inschrijving van nieuwe leden plaats. Candidaten moe ten zich te half negen aanmelden. VOORHOUT (Z.-H.) 258i Pension Ie, 2e en 3e klas DAMES EN HEEREN IV PROSPECTUS OP AANVRAGE Directie: Zusters Franciscanessen van Veghel Werkzame Werkloozen OP ZOEK NAAR ARBEID Een dag op de arbeidsbeurs in New-York. Tot nog toe kende men in Amerika geen arbeidsbemiddeling van regeeringswege: alles geschiedde per advertentie en parti culiere arbeidsbeurzen. Deze geven bont gekleurde briefjes uit, waarop de een of andere positie of eenig werk voor arbei ders wordt aangeboden (het tarief voor deze bemiddeling bedraagt 10 pet. van het salaris dat in de eerste maand ontvangen wordt: dit honorarium moet te voren be taald worden. Wanneer de betrekking niets wordt krijgt men binnen drie dagen zijn geld terug). Intellectueele arbeiders moeten lange vragenlijsten invullen en moeten een week salaris afstaan dat in drie wekelijksche termijnen moet worden voldaan als men in die nieuwe betrekking blijft. De wekker loopt af. Het is even over vijf. Ik heb nog maar een paar uur gesla pen. Maar ik moet werk gaan zoeken. Dus er uit, en vlug! De straat op. De straat lantaarns gaan juist uit. Ik koop drie kran ten: Times, Herald en World. Terug naar miin kamer. Vliegensvlug de advertenties nakijken. Op de Broadway wordt een ver- kooper van delicatessen gevraagd: om acht uur zich aanbieden. In de 72ste straat ook een welbespraakt verkooper om 9 uïlr. En in de 5de Avenue een steno-typist ook om 9 uur. 't Is nu zeven uur. Vooruit er 0« if" Eerst- naar de delicatessenwinkel. De be- betrekking was om zes uur reeds aange vuld. Dan naar de 72ste straat. Even voor half 9 ben ik er. Er staan 20 men schen te wachten. Allemaal Amerikaan- sche gezichten. Dus weer geen kans. Het heeft geen zin van nog te wachten. Vooruit naar de 5e Avenue met de on- dergrondsche spoorweg. Alles vol. Dan maar op de eerste de beste expresse wach ten. Als hij maar komtIk moet er om 9 uur zijn. Eindelijk. Vooruit, vooruit Ja een steno-typist? Ja, maar wij zoeken een aan komende jongen. O. dat beteekent niets ik kan noe veel meer dan een aanko mende bediende. En ik doe het voor het zelfde geld. „Heeft u het niet verstaan Wij vragen een jongste bediende, een boyNatuurlijk ik wil zijn werk doen. Als ik maar werk heb Maar het gelukt niet. Ik loop dan heel de 6de Avenue langs. Van de 25ste tot de 50ste straat. Er is alleen plaats voor handswerklui. Ook al goed. Ik pak' van al les aan. Als ik maar werk heb. Een be trekking als huisknecht. De tran op. „Maar mijnheer u draagt een bril. Zoo iemand kunnen wij niet gebruiken. De trap af. Weer maar verder. Er ziin vele, blauwe, roode en groene briefjes. Er worden koks, kellners, schilders en huisbewaarders ge vraagd. En een sterke „uitsmijter". Voor uit: borst vooruit, schouders recht. En het resultaat: men kijkt mij eens aan, een glimlach, en een enkel neen. In de 34ste straat. Een groot warenhuis. Er wordt personeel gevraagd. Een file van menschen staat te wachten. Het duurt een uur voor ik aan de beurt ben. En dan altijd weer hetzelfde: we zijn voorzien. Misschien dat we morgen nog iemand noo- die hebben. U begrijpt de tijden zijn heel slecht". Ja, dat weet ik beter dan wie ook. Ik heb niet staan waehten om dat ant woord te krijgen. Ik kijk de kaartjes nog eens na. Een bakkersleerling gevraagd. Vooruit, waar om ook niet. Ik kan toch ook leeren bak ken. !En dan heb ik toch iets te eten. Ik zal miin bril afzetten. Ik krijg een tas koffie. Dat is alles. Ik had zes dol lar op het arbeidsbureau moeten betalen en wil nu mijn geld terug, maar dat gaat niet. Ik moet nog maar eens terug komen. Terwijl ik weer wegga wordt ik weer te rug geroepen. „Kan je borden afwas- schen?" Vooruit dan. In een restaurant in de 3ste straat. Een kwartje per uur en de kost. Jas uit. 'n Schort voor! Vooruit. Borden, scho tels, messen, vorken etensresten. Het stinkt naar warme boonen. Ik draai droog brood door de machine: die blijft steken. De kok zegt: „Je hebt ook nog niet veel ondervinding!" Ik moet vet in de pan doen, boter afwegen, opwasschen, afspoe len. Alles stinkt. Zilver poetsen. Lepels afdrogen, groote en kleintjes. Vlug, vier tegeli.|k. zes, acht. Vlug, vlugger. De chef komt. Natuurlijk te langzaam. „Maak dat je weg komt". Ja maarooruit er uit vSchort af, jas aan. Ik moet nog moeite doen om m'n geld te krijgen. En ik sta weer op straat. Chocolade twee reepen voor vijf cent. 't Zijn collega's van me: werkloozen. Voor uit, er maaar niet aan denken. In de WallstreetMmurt. Vertaalbureau. Ja. Twee brieven. Een half uur werk: 43 cent. Vooruit. De eene lift in de andere lift. uit. Overal, ,,'t Is een slecht© tijd!" Broadway. PKotohandel. We nemen al leen Amerikanen, .'t Spijt ons wel Speelgoedzaak: 'n Duitsche chef, die al leen Engelsch spreekt. „Ze hebben mij ook niet geholpen. Je moet maar zien dat je door de wereld komt. 'n Krantenbedrijf. Een nette jonge Duit- scher gevraagd. Ik wordt naar het Vakbu reau gestuurd! Is u lid? Neen? dan kun nen wij u niet gebruiken. Werk. werk. Bor den wasschen, 22 dollar per week. Ik ga er weer op uit: juist bezet. Maar mijn provisie ben ik kwijt. Nu nog weer eens gaan probeeren om voor man met de camara te gaan fotogra feeren. Vooruit naar Brooklyn, kleine kinderen fotografeeren, vergrootingen maken en la ter verkoopen. Maar dat heeft geen zin. 't Is tijd verknoeien. Ik ga probeeren om muziek en dansles sen te geven. Ik loop alle huizen af. In een flatwoning wordt ik vijftien maal afgewe zen: vijf maal vraag ik, heeft u kinderen, piano of viool? Maar niets te verdienen. De deuren klappen dicht. Ik krijg zelfs geen antwoord. Het is al bijna zes uur. In een automa tisch restaurant eet ik wat het minste kost en waarvan men de grootste portie krijgt. Ik lees de eene krant na de andere, boekhouder en reclameteekenaar ge vraagd. Gelukig dat mijn getuigschriften gemultipliceerd zijn. In de 42e straat 'n wolkenkrabber. Ik neem de lift die recht streeks naar de 40ste verdieping gaat. Een zaal vol menschen allemaal even hongerig allemaal zonder werk. We moeten een kwartier wachten. Dan volgt de openingsrede. „Mijne heeren, het betreft hier den ver koop van automaten, die overal aange bracht zullen worden om een verbruiks ar tikel in te voeren nl. closet-deksel-papieren servetjes.. Ach, mijn lieve Augustein. Gauw naar buiten! Naar huis. Sollicitaties sdhrijven. Een, twee, drie; gauw naar de post. Om kwart over drie wordt de laatste bus .gelicht. En dan kan ik eindelijk naar bed. Er is weer een dag voorbij. Alles was weer tever- geefsoh. Mijn heenen trillen en mijn handen sidderen. Vooruit geen moed verloren. O. L. Heer zal toch helpen. Geeft ons heden ons dagelijks brood. UIT DE OMGEVING WARMOND Sociëteit de Kaag. Door het Bestuur van de Sociëteit „de Kaag'1 alhier is aan den Mi nister van Arbeid en Economische Zaken ver zocht de aan de Sociëteit verleende vergun ning te willen omzetten in een vergunning voor maatschappelijk verkeer. Verslag Warenwet. Uit het verslag van den heer directeur-scheikundige van den Keu ringsdienst voor Waren, ontleenen wij het vol gende: Het aantal keuringen dat ter plaatse bedroeg 1163, terwijl op het laboratorium wer den gekeurd 71 artikelen. Het aantal geïnspec teerde winkels bedroeg 27, terwijl tevens 7 bakkerijen werden geinspecteerd. Twee arti kelen werden afgekeurd, terwijl wegens over treding der warenwet 1 procves-verbaal werd opgemaakt. Het pleit zeer zeker voor de War- mondsche neringdoenden dat zoo|n gunstig rapport verschenen is. Kampeeren. Het ligt in de bedoeling van de Haarlemsche Jachtclub eenigen tijd in deze gemeente te komen kampeeren. De vergun ning is bereids door B. en W. gegeven. KATWIJK AAN DEN RIJN Tentoonstelling. We meenen goed te doen er de aandacht op te vestigen, dat het entree voor de tentoonstelling van Oud-Katwijk, ge organiseerd door mevr. Eerdbeek, slechts 25 cent bedraagt. De bruto opbrengst komt aan het crisis-comité. De tentoonstelling blijft ge opend gedurende de maanden Juli en Augus tus, zoodat ook alle badgasten hiervan een goed gebruik kunnen maken, hetgeen door hen zeker zal worden op prijs gesteld. RIJNSBURG Bloemenhandel. Met de erge warmte was er, zooals eenigszins begrijpelijk is, geen of zeer weinig animo in den bloemenhandel. Ro zen brachten al bijzonder weinig op. Met gla diolen ging het iets beter, evenzoo met Con- vilis. Met de koelte van de laatste dagen ging de prijs ook iets beter. Betaald werden de volgende prijzen: Anjers 5580 ct., Margrie ten 2040 ct., Godetia 1.301.70, Galardia 1525 ct., Scabiosa 3045 ct., Korenbloemen 1016, Alstroemeria ƒ0.701.10, Delphinuim 1.802.30, Riddersporen 4070 ct., Irissen 20—40, Zinnia's 1.70-2.10, Dahlia's ƒ2.10— 2.90, Statice 25—40, Lelie|s 3.20—5.40, Bla- dialen 1.403.20. Rozen per bos van 20 st. 10.—25 ct. WASSENAAR Gevestigd: H. Zaremka, van Den Haag A. C. Pigeaud, van Zeist L. J. Vogels, van Noordwijk H. van der Laan, van Rot terdam H. C. Broers van Den Haag J. Otker en gezin, van Rotterdam H. Schip per, van Leiden D. H. van Everdingen en gezin N. Pieterse-Korenhof, van Leiden J. H. M. Koopal en gezin van Rotterdam C. p. Lagerwerff en gezin van Ginneken A. v. d. Blink en gezin, van Den Haag G. Wallau, van Den Haag G. Wallau, van den Haag U. M. Horsman, van den Haag D. van Vliet, van Arnhem H. Visser van Rotterdam H. Jullens van Groningen E. Brabant van Den Haag J. Markus recte Markowitz, van Oostenrijk M. Kooij van den Haag H. van Treeck van Duitschland E. Giesbert, van den Haag K. de Ruiter van Utrecht C. Brucker van Oegstgeest Vertrokken: G. Klein geb. van Beijma naar Renkum A. G. H. Ernst naar Den Haag H. F. H. Reimering naar Rotterdam W. R. van Rooy naar Noordwijk A. M. F. Spies naar den Haag E. van Hees naar Krefeld L. W. Gaiser naar Den Haag P. Langen en vr. naar den Haag M. Muller naar Essen S. Schneewind naar Krefeld M. Busse naar Den Haag 7 P. L. Versteeg n. Zierikzee C. Kuipers naar den Haag A. J. Middendorp naar Schiedam W. Breuer naar den Haag C. Menschaar en gezin, naar Ned.-Indië. Geboren: Elisabeth Cornelia d. van L. J. Rooijakkers en J. M. van Grieken Adrianus Johannes z. van A. L. Oudshoorn en J C. van Spronssen Ina Johanna d. van Jhr. M. de Blocq van Scheltinga en C. J. Gravin van Limburg Stirum Willem Johan nes z. van P. A. Gerse en E. M. A. Lut Caroline Stefanie d. van L. Th. G. Stijnman en E. W. Schneider. Ondertrouwd: J. Callenfels en M. C. Carsten G. H. J. M. Moerkerk en H. J. A. Leewens. Getrouwd: P. Schumacher en I. A. Schubert J. L. Borsboom en E. M. v. d. Spek A. L. v. d. Ham en S. S. Oosterveer. KALENDER DER WEEK FEESTDAG VAN DEN H. VINCENTIUS a PAULO. ZONDAG 17 Juli. Negende Zondag na Pinksteren. Mis: Ecce. 2e gebed v. d. H. Alexis, Belijder; 3e A Cunctis (om de voor bede der Heiligen). Credo. Prefatie v. d. Al- lerh. Drieëenheid. Kleur: Groen. Mochten ook wij*"erkennen, wat ons den waren hartevrede brengt. (Evangelie). Mocht ook ons hart zich in vrede verblij den door een getrouwe onderhouding van Gods geboden. (Offertorium). De Apostel spoort ons in het Epistel aan tot een ge trouwe naleving van Gods H. Wet. 't Kost wel strijd, maar onmogelijk is voor ons die strijd niet, want God houdt rekening met onze krachten on daarbijGod, Wiens heer lijkheid verheven is tot de hemelen en Wiens Naam wonderbaar is op aarde, Hij is onze hulp, bereid ons te onttrekken aan onze vijanden. (Epistel; Graduale; Alle luja-vers). Geve God ons de genade om Zijn hulp af te smeeken, om Zijn liefdebevel: „Neemt en eet, dit is Mijn Lichaam" op te volgen door onze veelvuldige H. Communie (Communio), waardoor wij met Hem steeds één zullen zijn en in onze eenheid sterk. (Postcommunio). MAANDAG 18 Juli Mis v. d. H. Camil- lus de Leilis, Belijder: Majorem. 2e gebed v. d. H.H. Öymphorosa en hare zeven zonen, Martelaren. Kleur: Wit. Na zijn leven als militair heeft de H. Ca- millus zich bijzonder onderscheiden door zijn liefdevol helpen der zieken, bijzonder der stervenden. Tot dat doel heeft hij een Congregatie van priesters gesticht, de Ca- millianen. DINGDAG 19 Juli. Mis v. d. H. Vincen- tius a Paulo, Belijder: Justus. Kleur Wit. Vandaag viert de H. Kerk het feest van den grooten en bekenden beoefenaar der christelijke naastenliefde, de H. Vincentius k Paulo. Zijne naastenliefde strekte zich uit over allen, maar uitte zich vooral in het geven van godsdienstonderricht' aan- en in de christelijke opvoeding van de verlaten christelijke jeugd. WOENSDAG 20 Juli. Mis v. d. H. Hiero- nymus Aemiliapus, Belijder: Effusum est. 2e gebed v. d. H. Margarita, Maagd en Mar telares. Kleur: Wit. Evenals de H. Vincentius is ook de H. Hieronymus een apostel van naastenliefde. Hij trok zich bijzonder aan het lot der wee zen, die hij in de door hem gestichte hui zen onderbracht, waar hij voor hen zorgde naar lichaam en ziel. DONDERDAG 21 Juli. Mis v. d. H. Fre- dericus, Bisschop en Martelaar: Statuit. (Zie in het Feesteigen van het Bisdom). 2e gebed v. d. H. Praxedis, Maagd; 3e A Cunctis. Kleur: Rood. Fredericus, achtste bisschop van Utrecht, Fries van geboorte, predikte het H. Evan gelie onder de Friezen. Vooral trad hij op tegen de dwaling omtrent het Geheim der Allerheiligste Drieëenheid. Na de H. Mis doodelijk gewond, vergaf hij zijne moorde naars en spoorde hen aan te vluchten. Zelf ging hij, nog levend, zijn grafkamer binnen en na een herhaalde aanbeveling van zijne ziel aan God, stierf hij 18 Juli 833. VEJIJDAG 22 Juli. Mis v. d. H. Maria Magdalena, Boetelinge: Me exspectaverunt. Credo. Kleur: Wit. ZATERDAG 23 Juli. Vigiliedag voor het feest v. d. H. Jacobus, Apostel. Mis v. d. H. Apollinaris, Bisschop en Martelaar: Sacer- dotes. 2e gebed v. d. vigilie (het 2e aange- gevene); 3e v. d. H. Liborius, Bisschop en Belijder; 4e voor den Paus. Laatste Evan- geli^v. d. Vigilie Kleur: Rood. Oo£ is geoorloofd de H. Mis v. d. Vigilie: Ego autem (het 2e aangegeven gebed Quaesumus). Geen Gloria. 2e gebed v. d. H. Apollinaris; 3e v. d. H. Liborius; 4e voor den Paus. Kleur: Paars. De H. Apollinaris, tijdgenoot en metge zel v. d. H. Petrus werd door dezen gewijd en aangesteld tot bisschop van Ravenna. Zijn apostolisch leven bekroonde hij met het offer van zijn leven. N.B. Als niet anders wordt aangegeven dagelijks Gloria, geen Credo. De gewone Prefatie. IN DE KERKEN DER E.E.P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender van het Bisdom, behalve: DONDERDAG. Mis v. d. Z. Angelina van Marciano, Weduwe: Cognovi. 2e v. d. octaafdag v. d. H. Bonaventura; 3e v. d. H. Praxedis. Kleur: Wit. VRIJDAG Mis v. d. H. Laurentius van Brindisi, Belijders in Sermonibus. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. H. Maria Magda lena. Amsterdam. ALB. M. KOK, pr. BROEDERS-CONGREGATIE O.L. VROUW VAN VII SMARTEN NOVICIAAT JUVENAAT VOORHOUT MISSIE IN CHINA Opleiding vanaf 12 jaar voor jongens die neiging gevoelen om Broeder te worden in verschillende ambachten bij het Lager On derwijs en Nijverheidsonderwijs. Kost- en leergeld nader overeen te komen. Prospectus wordt gratis op aanvrage toe gezonden.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6