ZATERDAG 16 JULI 1932 No. 7254 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND 23ste Jaargang 3)e£öicbcliz DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2Ü0 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per port f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. V Het rapport-Weiter. Er worden tegen het rapport-Weiter grieven geuit, die niet gerechtvaardigd zijn. Dit constateert K. (het Kamerlid Kuiper) in een helder artikel in de „Volks krant". Met vergeet n.l. de opdracht, welke aan de Commissie is gegeven! De Commissie had namelijk de opdracht, om „binnen zoo kort mogelijken termijn aan Ons (de Kroon) zoodanige voorstellen te doen als in verband met de noodzakelijk heid van een blijvende en aanzienlijke ver laging van het peil der Rijksuitgaven dienstig zullen zijn". Deze opdracht is, aldus de heer K., door de regeering natuurlijk na grondig beraad en welbewust in deze bewoordingen vast gesteld. Hieruit volgt, dat de bedoeling der re- gecring tweeledig was. Zij wenschte voor stellen tot een aanzienlijke, maar te vens ook tot een blijvende verlaging der Rijksuitgaven. Het was niet te doen om te geraken tot een tijdelijke verlaging om door de crisis heen te komen, maar om het peil der Rijks uitgaven b 1 ij v e n d op een aanzien lijk lager cijfer te brengen. Dat de Commissie dus diep-ingrijpende bezuinigings-maatregelen heeft voorge steld daarover mag men haar geen ver wijt maken. En men mag haar ook niet verwijten: waarom hebt gij óók niet voorgesteld ver meerdering van inkomsten, inplaats van uiteluitend vermindering van uitgaven? Deze grief zou terecht gemaakt kunnen worden, aldus weer de heer K., als ze niet geheel en al b u i t e n de opdracht der Commissie om ging. Had zij voorstellen moeten doen om het rijksbudget, dal wil zeggen de uitgaven en inkomsten der schat kist in evenwicht te brengen, dan had zij ook belasting-voorstellen kunnen doen, maar dit kon zij nu niet. Zij had alléén te adviseeren in de richting van aanzien- 1 ij k e en b 1 ij v e n d e verlaging van het peil der Rijksuitgaven. Wij maken deze opmerkingen, om de kwestie zuiver te stellen. Geenszins willen wij hiermede verklaren, het gehéél en al met het rapport-Weiter eens te zijn, in dezen zin, dat wij gaarne alle voorstellen, daarin vervat, ongewijzigd zouden willen overgenomen zien door re geering en volksvertegenwoordiging. Vol strekt niet. Zonder in bijzonderheden te treden, wil len wij reeds wel als onze meening uitspre ken, dat bepaalde voorstellen, die op een deel op het minst draagkrachtige deel der bevolking veel te zwaren druk leggen, zullen moeten vervangen worden door an dere waarschijnlijk door een belasting- verhooging, waardoor de lasten billijk naar draagkracht zullen worden ver- dèeld. Bij „belastingverhooging" denken wij op de eerste plaats aan een belasting op weelde-uitga ven, een nieuwe of ver hoogde; óók op die weelde-uitgaven, weike de gemeenten kunnen treffen of reeds feite lijk treffen. Dat de Commissie-Weiter niet in deze richting heeft gezocht, nogmaals, daar voor kan haar geen verwijt treffen. Een verwijt in deze zou later gemaakt kunnen worden aan regeering en volksvertegen woordigers, die wel ook moeten bezien deze zijde van de mogelijkheid, om tot een sluitende begrooting te komen. DE RIJKSMIDDELEN. De opbrengst van de Rijksmiddelen over Juni j.l. bedroeg 30.888.649 tegen 34.842.685 in Juni 1931. De inkomsten ten bate van het Gemeen tefonds bedroegen in Juni j.l. ƒ4.040.710.30 tegen ƒ66.683.19 in Juni 1931. De inkomsten ten bate van het Lee- ningsfonds 1914 bedroegen in Juni j.l. 4.796.967.81 tegen 4.596.086.96 in Juni 1931. De inkomsten ten bate van het Wegen fonds bedroeegn in Juni j.l. ƒ700.412.51 te gen ƒ671.482.48 in Juni 1931. DE UITVOERING VAN DE CRISIS-ZUIVELWET. Boter. De regeeringscommissaris voor de hulp verleening aan de melkveehouderij, voor zitter der crisis-zuivelcentrale, deelt mee, dat de heffing op boter ingevolge de crisis- zuivelwet. voor de periode 17 tot en met 23 Juli op 42 cent per kilogram is gehand haafd. De binnenlandsche prijs in den groothandel stijgt niettemin met 5 cent per K.G., daar de Leeuwarder noteering met 5 cent omhoog is gegaan, en komt dus op ba sis van f 1.25 per K.G. De prijs van de bo ter in den kleinhandel wordt nu f 1.40 k f 1.50 per K G. Melkveehouders, die hun melk op basis boternoteering verkoopen, kunnen per 100 K.G. melk met een vetge halte van 3 pet. aanspraak maken op 17 cent hoogeren prijs dan in de thans loopen- de week. De bijslag uit het crisis-zuivel- fonds blijft 1 1/4 cent per K.G. melk met een vetgehalte van 3 pet. Melk. De regeeringscommissaris voor de hulp verleening aan de melkveehouderij, voor zitter van de Crisis-Zuivel-Centrale, be richt het volgende: Met het in werking treden van de Crisis- zuivelwet begin van deze week vragen de melkveehouders zich af, welke de invloed daarvan is op den prijs dien zij voor hun melk ontvangen. Ter voorkoming van verwarring is het nuttig, er de aandacht op te vestigen, dat de melkprijsverhoogign ten gevolge van de Crisis-zuivelwet door de samenwerking van regeering en zuivelorganisaties reeds be gin Juni is ingetreden en voorhands slechts het doel kon zijn om die verhooging te handhaven gedurende Juli. Op 27 Mei was de Leeuwarder boterno teering 78 cent per K.G. en de wereld marktprijs is sedert dien daar nog beneden gebleven. Niettemin werd de Leeuwarder noteering op 3 Juni gesteld op f 1 en op 10, 17 en 24 Juni en op 1 Juli op f 1.15 per K.G. De Nederlandsche noteering stond tengevolge van diverse maatregelen reeds 5 weken ruim 50 pet. boven de wereld markt. De uitbetaalde melkprijzen pasten zich daarbij aan. Op 2 Juli is echter de noteering voor 8 en 9 Juli weer op f 1.15 gesteld, doch van 10 Juli af op f 0.78. Daarbij werd echter de bijslag op de melk bepaald op f 1.25 per 100 K.G. melk van 3 pot. vetgehalte. Wat gedurende de maand Juni reeds of ficieus gebeurde, is dus nu officeel volgens de wet geregeld: door een bijslag wordt den Nederlandschen melkveehouder een melkprijs verschaft die boven den natuurlij ken prijs ligt. Een verhooging voor Juli in vergelijking met Juni en begin Juli betee ken t- dit echter niet. Of het in de toekomst mogelijk zal zijn den bijslag te verhoogen teneinde meer dan thans tot den richtprijs voor de melk te naderen, is nog niet te zeggen. Men kan slechts hopen, of het zal gelukken moet na der blijken. Voorshands zij slechts geconstateerd, dat het gelukt is om de totale ineenstorting, die eind Mei dreigde, reeds in Juni af te wenden en te doen veranderen in een prijs- verhooging, die reeds in Jui inging en wel ke door de toezegging van een bijslag van 10 Juli tot 30 Juli van f 1.25 per 100 K.G. melk ook gedurende deze periode vermoe delijk zal kunnen worden gehandhaafd. DE AFGEKEURDE DIE WERD GOEDGEKEURD. Vrij naar „Le Pendu dependu" of „De gehangene die werd af- geknoopt" van Gheon. 't Gebeurde bij liet Staatsbedrijf der Nederlandsche Posterijen. Voor 1922 werd een monteur afgekeurd, bij een keuring door de administratie ge- eisoht. De man liet 't er niet bij, ging hoo- ger op en werd door 2 professoren her keurd en in orde bevonden. De betrokkene begaf zich naar de 2 doc toren, die hem in de eerste instantie on geschikt voor den dienst hadden verklaard. Dezen zeiden toen zich vergist te hebben. Van die vergissing werd de Pensioenraad alsmede de administratie op de hoogte ge steld. De man zou dus weer in dienst kunnen worden genomen. Geen denken aan. De man was gepensionneerd en bleef ge- pensionneerd. Tenslotte nam de betrokken monteur een Kamerlid in den arm dat zijn van die „manusjes van alles"' blijkbaar met als resultaat dat de directeur-generaal or der gaf opnieuw te keuren, maar.... op den aanvangsmaatstaf, d. i. die van een 18-jarigen jongen ambtenaar, terwijl de man in kwestie ondertusschen 56 jaar was geworden. Natuurlijk werd hij afgekeurd. En wel voor zijn oogen. We zijn er nog niet; de man kreeg een brilletje en werd tenslotte weer te werk gesteld onder arbeidscontract. Elke drie maanden moest rapport over hem worden uitgebracht. Dit rapport luidde gunstig zoodat de man ten lange leste, na zooveel jaren van pensioen, weer als.... monteur in dienst werd gesteld. „V olkskrant". HET RAPPORT-WELTER. De houding van de R. K. Staatspartij. De „Utrechtsche Courant" zegt, dat het rapport-Welter door het bestuur van de R. K. Staatspartij nog niet voldoende be studeerd zal kunnen zijn, alvorens het ontwerp-verkiezings-program aan de kie zers moet worden voorgedragen. (Volgens het partijreglement moet dit vóór Augus tus a.s. geschieden). Wel zal volgens het blad, het partijbestuur van zijn meening over het rapport-Welter zoo spoedig mo gelijk doen blijken, zoodat de kiezers nog vóór den verkiezingsstrijd kunnen verne men, welke houding de R. K. Staatspartij t. o. v. het rapport-Welter zal aannemen. Wij hebben aldus de „Volkskrant" op grond van informaties reden aan te ne men, dat zulks niet het geval zal zijn; sinds de verschijning van het rapport-Welter heeft het dagelijksch bestuur noch het be stuur der R. K. Staatspartij vergaderd, doch onze zegslieden meenden, dat het Partij bestuur wel de opvatting zal huldigen, dat het hied een zaak geldt van actieve politiek, waarvoor het woord is aan ed Kamerfractie. Men weet, dat men, wanneer men het met een besluit, der Kamerfractie niet eens is, aan den voorzitter van den Partijraad vragen kan stellen. Men weet ook, dat de- leden va-n den Partijraad gebruik kunnen maken van het nieuwe „vrageninstituut"; men kan zich langs dezen weg zekerheid verschaffen om trent den gang van zaken in het Partijbe stuur t. a. v. het rapport-Welter. HET RAPPORT-WELTER EN HET ONDERWIJS. Buitengewoon dilettantisme. Van een deskundige op onderwijsgebied vernam de „Res.-bode", dat de voorstel len van de commisie-Welter inzake bezui niging op onderwijs een buitengewoon di lettantisme verraden. In een bekend en zeer betrouwbaar onderwijsbureau had men reeds bij de eerste nauwkeurige be studeering ontdekt, dat bijv. het aanstel len van z.g. hup-onderwijzeressen in de eerste twee klassen niet alleen geen bezui niging zal geven, maar juist verhooging van onkosten. Terwijl daarnaast dit stel sel nadeelig is voor het onderwijs en prac- tisch onuitvoerbaar. Dit gedeelte van het rapport, zoo ver klaarde deze deskundige, getuigt van wei nig in zicht en studie -van het vraagstuk bij de commissie. NATIONAAL MARIA-CONGRES. Congreskaarten. Op het Congrebureau komen geregeld verzoeken om inlichtingen betreffende de faciliteiten, welke de Congreskaarten bie den. We kunnen daarop het volgende ant woorden Er zijn twee soorten kaarten: lidmaat schapskaarten ad 1en begunstigers- kaarten ad 2.50. De lidmaatschapskaarten ad 1.ge ven: I. gratis toegang tot alle plechtigheden, vergaderingen enz. zijnde: le. Pontificale H. H. Missen op Zon dagmorgen 2e Algemeene vergaderingen op Zater dag, Zondag en Maandag; 3e. Plechtigheden op het Congres-ter rein nam. a. de openluchtvergadering Maandag avond 8 uur. b. de H. Mis in de open lucht op Zon dag 10.30 uur. c. de plechtige "Maria-omdracht, Pon tificaal Lof en Kroning van het Maria beeld op Zondag te 4 uur. d. de kinderhulde en het sluitingslof op Maandag te 5 uur. II. gratis toegang tot. de Maria-voor- drachten van den declamator-troubadour Teo de Witte. III. gratis toegang tot de Maria-kunst- tentoonstelling in villa „Belvoir". IV. gereduceerde prijzen voor de Bijbel- sche tafereelen op de H. Landstichting. V. gratis toegang tot de tentoonstelling van Maria-litteratuur in de Openbare Leeszaal. De begunstigerskaarten ad 2.50 geven bovendien recht op gratis-toezending van het Programmaboek en van het Verslag boek van het Congres. DE WERKLOOSHEID. Kwart millioen ingeschrevenen. Het departement van Binnenlandsche Zaken heeft aan alle gemeenten verzocht in de eerste week van Juli op te geven hoeveel geheel en gedeeltelijk werkloozen op 25 Juni 1932 als werkzoekenden bij de plaatselijke organen der arbeidsbemidde ling (incl. het aantal tewerkgestelden bij de werkverschaffingen) waren ingeschreven. Bij het samenstellen van dit overzicht zijn gegevens ontvangen van 996 gemeenten. In deze gemeenten stonden op 25 Juni 1932 ingeschreven 244.557 geheel werkloozen en 18.618 gedeeltelijk werkloozen. Van 81 ge meenten met 270.557 inwoners waren nog geen gegevens binnengekomen. Invcerbepalingen voor versch en bevroren rund- en kalfsvleesch verlengd. Bij K. B. van 7 Juli is bepaald, dat ge durende het tijdvak van heden tot 16 Ja nuari a.s. de invoer uit ieder land van versch of gekoeld rund- en kalfsvleesch is verboden, voor zoover deze meer bedraagt dan 60 ten honderd van hetgeen gemiddeld per zes maanden in de jaren 1929, 1930 en 1931 van die goederen uit dat land is in gevoerd, naar de hoeveelheid berekend. Van deze hoeveelheden kan van ieder land in mindering worden gebracht het- gocn door dat land gedurende het tijdvak \an 16 Januari 1931 tot heden boven de voor dat land vastgestelde hoeveelheid werd ingevoerd. De minister van Economische Zaken en Arbeid is bevoegd van hem, die versch of gekoeld rund- of kalsvleesch anders dan uit Denemarken wenscht in te voeren, het stellen eener bankgarantie of andere ze kerheid te vorderen. Dit besluit treedt vandaag in werking. Het bedrag ter bestrijding van de kos ten is vastgesteld op 0.25 voor elke 100 kg. of gedeelte daarvan, met een minimum van 1 per zending. Ook voor bevroren rund- en kalfsvleesch is het K. B. tot beperking van den invoer met zes maanden verlengd. VERBOUWING VAN HET UTRECHT- SCHE STADHUIS. Voor drie ton. B. en W. van Utrecht hebben aan den Raad een uitvoerige voordracht doen toe komen over plannen om het stadhuis, dat zoo langzamerhand aan ernstige kwalen en gebreken is gaan lijden, te verbouwen en in het algemeen meer dienstbaar te ma ken aan de moderne eischen. Het tot stand brengen van deze verbe teringen, die B. en W. tevens zouden wil len dienstbaar maken aan een belangrijke verruiming ten behoeve van het verkeer in de omgeving van het stadhuis, is thans mo gelijk gemaakt door de ontruiming van het op den hoek van de Oude Gracht en Gan zenmarkt gelegen gebouw „Het Keizer rijk", waar de muziekschool van Toonkunst gevestigd was en de verplaatsing van het hoofdbureau van politie naar het Paarden- veld. B. en W. zijn van meening, dat, indien de mogelijkheid daartoe aanwezig ware, de bouw van een nieuw stadhuis boven de verbetering van het bestaande zeker te verkiezen ware. Een stadhuis, dat uit representatief oog punt in alle opzichten een waardig huis der gemeente zal zijn en dat tevens aan alle eischen van een modern kantoorgebouw voldoet, zal door de plannen van B. en W. niet worden verkregen. Maar het schijut wel overduidelijk, dat er in de tegenwoor dige tijdsomstandigheden van de uitvoering van een dergelijk kostbaar werk als den bouw van een nieuw stadhuis geen sprake zal kunnen zijn. Om dezelfde reden, zou men kunnen vra- ge of dan de uitgave van een bedrag van 300.000, dat met de verbouwing gemoeid zal zijn, wel gemotiveerd is. Zulks dient evenwel bevestigend beant woord, niet alleen op grond van de urgen tie, maar tevens omdat de verbouwing een zeer welkome gelegenheid tot werkverrui ming in het bouwwerk zal vormen. Aangenomen kan worden, dat door de uitvoering 46 werklieden gedurende 75 we ken werk zullen vinden. Hiermede zijn dus gemoeid 45 X 75 3450 manwerken, het geen op een besparing aan steunuitkeering door de gemeente wordt gerekend op 3450 x 12 41.400.-. VALKENBURG (L.) HOTEL JANSSEN (Villa Dr. Herman). Bonds- hotel. Telef. 65. Centr. verw. Alle comf. Schitterende tuin. Gr. garage. Eigen luxe toeringcar. V. en naseiz. f 4.Seiz. f 4.50 Clubs reductie. 5134 Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De staking in België heeft zich weer uit gebreid. (3e blad). Mislukte besprekingen tusschen MacDo- nald en de Valera, (3e blad). BINNENLAND. Instorting in de staatsmijn Maurits. Drie dooden. (Gem. Ber., 3de blad). De brand op het motorschip „Moldan- ger" hedennacht bedwongen. (Gem. Ber., 3de blad en Laatste Berichten). De uitvoering van de Crisis-Zuivelwet (lste blad). De opbrengst van de rijksmiddelen, ftste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De nationale roeikampioenschappen. (4de blad). DE A. S. PRESIDENTSVER KIEZING IN AMERIKA. EEN GEILUSTREERDE PA GINA Bladz. 5 DE AFGEL00PEN WEEK IN HET BUITENLAND Bladz. 13 EEN GEÏLLUSTREERDE PA GINA VOOR DE VROU WEN Bladz. 15 HET WEER VOOR ZONDAG Waarschijnlijk droog en matig warm. Verrassingen zijn mogelijk. Over het algemeen onzekerder dan verleden week. De algemeene weerstoestand in West- Europa is sedert de warme dagen en het woeden van de zware onweders *van Dins dag 12 Juli heel wat minder stabiel dan de vorige week, waardoor de vooruitzichten voor het weer aan het weck-einde onze ker geworden zijn. Het is intusschen merkwaardig, dat de onweers-depressie niet die algemeene verstoring van het goe de weer hebben gebracht, die in de meeste gevallen op het onweer volgt. Tot Donderdagavond is liet gebleven bij eenige afkoeling in het Westelijkst ge deelte van ons werelddeel. Hieruit zou kunnen worden afgeleid, dat de algemeene weerstoestand nog een sterke neiging tot stabiliteit bezit, die ten goede kan komen aan het weer der volgende dagen. Bij hét verschijnen van dit bericht zal een nieuwe onweersdepressie, die aan den ingang van het Engelsche Kanaal was ver schenen, wel Oostwaarts getrokken zijn en zal de Noordelijke luchtstroom, welke de Britsche eilanden reeds bereikt heeft, ook bij ons verdere afkoeling hebben ge bracht. Daarna zal het gebied van hoogen druk, hetwelk ten Westen der Britsche eilan den ligt, zich wel over Zuidwest-Europa uitbreiden, terwijl in het Noordwesten een nieuwe depressie Oostwaarts zal trekken. Wij kunnen dan bij ons tegen Zondag naar West loopenden wind, matig warm en ge deeltelijk bewolkt, droog weer verwachten, misschien weer spoedig gevolgd door toe nemende warmte in het Zuiden des lands. De algemeen weerstoestand kan ons echter verrasingen brengen, die nog niet te voorzien zijn.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1