waardoor als het ware een gladde manchet gevormd wordt. Deze japon met effen revers kan zoowel door slanke als door meer gezette figuren gedragen worden; de schuine punt van het heupstuk, als mede de vrij brepde effen revers, kleeden af. Heel aardig is dit «japon netje voor slanke figuren van effen stof en vest en revers van een ge kleurde streep, zooals men die te- genwaardig in moderne tinten voor garneering ziet dragen. Geschikt voor maten tot en met 50. Patronen verkrijgbaar voor 0.58. Jakje, ook voor zwaardere figuren. (No. 120). Ook de meer gezette dames vinden het heel vaak gemakkelijk eens een klein manteltje voor de koudere da gen te hebben. Het model, dat wij hier geven, kleedt zeer af door de breede revers, die vanaf de schou dernaad tot op taillehoogte reiken. Om het middel wordt een smalle ceintuur gedragen met fantasiegesp, terwijl het gedeelte der voorpanden onder de taille met kleine knoopjes sluit. Het jakje kan van gewerkte stof gemaakt en met effen biezen langs de revers gegarneerd worden, maar is voor gezette figuren te verkiezen van effen dunne wollen georgette of marocain of wel van zomerfluweel, waarbij de revers met tres omboord kunnen worden. Geschikt voor de maten 46 tot 50. Benoodigde stofbreedte indien de stof 1.30 M. is, 1 X de hoogte en 1 X de lengte der mouwen; bij een breedte van 100 c.M. is tweemaal de hoogte en 1 X de mouwlengte noo- dig. Prijs van het patroon 0.58. Voor onze kleintjes. Jurk, mantel en muts. (No. 155). Hoe lijkt u dit schattige geheel voor uw baby's? Ik geloof, dat me nig jong moedertje, ja zelfs grootmoe ders, aan het werk gaan, om dit al lerliefste stelletje te maken. Hoe vindt u het van batist met een klein gewerkt nopje of met een open bloemetje? Schattig niet? Het jurkje heeft een ruim onder stuk, dat tusschen een dubbel pasje gerimpeld" wordt, dus heel eenvoudig en als afwerking een smal ingehaald valenciene kantje om pas en armsgat en twee kantjes aan de onderzijde. Het laatste zouden wij niet voor de heele kleintjes aanraden, maar al leen voor de kindertjes, die al loo- pen. De mantel, die erbij hoort, is heel eenvoudig en heeft om den buiten kant, het kraagje en de manchet eveneens een valencienne kantje als afwerking, terwijl het mutsje een klein dubbel bolletjeheeft, waartus- schen de overtollige ruimte wordt gerimpeld. Tenslotte nog een klein slabbetje van dubbele stof, vindt u dit niet practisch? Het wordt even eens dubbel gewerkt en met een kantje gegarneerd, sluit achter met een knoop en lusje en wordt ten overvloede nog onder de armpjes door vastgestrikt. Wij gelooven, dat baby op deze wijze gekleed wel moeders trots zal zijn, vooral, wanneer dit lieve geheel eigen werk is. Deze stelletjes zijn geschikt voor onze kleinen tot twee jaar. Patronen verkrijgbaar voor 0.58. mer is eenigszins gewijzigd en na het badpakje trekt men nu een strandpakje aan. Wij geven u hier een idee van een alleraardigst donkerblauw linnen pak- je; een soort van hansop, uit een stuk dus bestaande. De blouse met de aardige korte mouwtjes heeft een sjaalkraag als halsafwerking. Het lijfje sluit in de taille goed aan, ter wijl de pantalon om de heupen goed moet passen. De pijpen loopen naar onderen toe zeer wijd uit, soms zoo wijd, dat men bijna niet kan zien of het een rok of een pantalon is. De omslagen van de niet al te wijde pij pen worden omgeslagen. De twee schuine steekzakken zijn heel erg gemakkelijk, omdat de vrouw dan geen taschje behoeft mee te dragen, dat wij op het strand zoo gemakke lijk hier of daar vergeten. Maar poe derdoosje, portemonnaie en andere benoodigdheden kunnen gemakkelijk in de zak worden meegedragen. Al leen raad ik u aan, uw zakdoekje het allerlaatst in uw zak te stoppen, opdat de andere voorwerpen bij het gaan zitten niet gemakkelijk uit de zak vallen. Om het middel een goed passende ceintuur met twee kleine knoopen, terwijl de blouse twee grootere knoo pen van dezelfde soort heeft. Om den hals draagt men een zijden doek, losjes om den hals geknoopt, de knoop naar achteren. Hierdoor voor komt men den zonnebrand in den hals. Het alpino'tje doet het dezen zomer ook op het strand uitstekend, dat is een mutsje, dat bijna iedereen staat. kleurde siaal geeft den mantel iets aantrekkelijks. Ook hier is de alpino een geliefkoosde dracht, want een hoed is toch nooit zoo gemakkelijk als een klein mutsje, waarmede men zich in het minst niet behoeft te ont zien. MUILTJES. In Scheveningen wordt een Kolo niale Tentoonstelling gehouden, waar men, behalve de verschillende ten toongestelde voorwerpen ock aller lei andere dingen kan bewonoeren. Zoo is er een groot paviljoen, de z.g. AUTO-KLEEDING. Nu de auto, zelfs in deze abnor male moeilijke tijden meer en meer een vervoermiddel wordt voor hen, die niet bepaald in een groote stad wonen, gaan wij ook meer aandacht besteden aan de kleeren, die wij in de auto moeten dragen. Want als wij 's Zondags gaan toeren, en wij heb ben een wagen, die een mooie lijn heeft en een mooie kleur verf, dan steekt het te veel af, als wij er niet heelemaal op gekleed zijn. En dit geldt ook in het bijzonder voor de vrouwen, die zelf een auto hebben of er een besturen, want we weten het allen, onze kousen en schoenen niet alleen, maar ook onze mantel en vooral onze handschoenen hebben ontzettend veel te lijden. Een paar nieuwe zijden kousen, al is de kwaliteit nog zoo goed kan met een rit totaal bedorven zijn, hetzij wij bij een plotselinge rempartij met onze hakken tegen de kous aankomen of de kousen door de olie hopeloos be derven. Zoo is het ook met onzen mantel gesteld. Daarom houden de meeste vrou wen er een speciale automantel op na, zelfs heb ik eenige malen gezien, dat een vrouw uit een auto gestapt was en haar overkousen uitdeed, waarna haar mooie zijden kousen gaaf en ongeschonden maar vooral schoon te voorschijn kwamen. Wij hebben hier voor U afgebeeld een zeer moderne en smaakvolle autojas, die tevens sportief is en ge makkelijk zit. Bij sportkleeding moe ten wij er vooral rekening mee hou den, dat het rugpand niet te nauw is, want als we zelf onze auto be sturen, moeten wij voldoende be- weegruimte in den mantel hebben om geen last te krijgen van te nauwe armsgaten, waardoor wij ons niet volkomen vrij zouden kunnen bewe- gen,~ iets wat met autorijden zeker een allereerste vereischte is. De mantel is van waterdichte, licht grijze tweedstof met een paar flinke opgenaaide zakken, die een over- slagje hebben, waarop een sierknoop- je is aangebracht. De voorpanden sluiten flink over elkaar heen, zoo dat bij het gaan zitten niet dadelijk de japon te voorschijn komt, maar de mantel goed blijft zitten. Wij ma ken eerst het linkervoorpand met een bandje aan de binnenzijde van den mantel vast, zoodat dit goed op zijn plaats blijft zitten en slaan daar het rechtervoorpand overheen, dat wij sluiten met een paar fantasie- knoopen. De mantel is van zeer strengen lijn en in de taille goed aansluitend. De revers en kraag zijn klein, de mouw glad. Als eenige ver siering zijn op de mouw, die geen manchette heeft, drie knoopjes be vestigd. Een aardige vroolijke ge- commercieele afdeeling, waar ver schillende handelsmenschen een stand hebben gehuurd en daar hun waren verkoopen, die nu niet bepaald alle maal echt Oostersch zijn, maar vele van deze stands drukken het Oos tersch karakter wel uit. Vele soorten van leerwerken zijn er te bewonderen, breede, zware poefs, prachtig borduurwerk en ook allerhande muiltjes. En omdat ik er eenige paren alleraardigste muiltjes met omgekrulde neuzen b ij vond, laat ik u die hier eens zien, om er u een idee van te geven. U ziet twee zeer verschillende modellen, n.l. het bovenste muiltje, dat van wit leer is, met de hand bewerkt met de versie ring, van binnen met donkerblauw leer gevoerd, en dit muiltje heeft geen hak. Het andere model, dat veel kloeker is, heeft een flinke hak en wordt dan in het Oosten ook meer voor de straat gebruikt, terwijl het haklooze als pantoffel meer dienst doet. De muiltjes hebben bij den hiel een kleine verhooging waardoor de voet bij het loopen steeds weer te rug naar voren schuift, zoodat men het muiltje niet gemakkelijk verliest. Een werkelijk heerlijke en luchtige dracht. MODE-VARIA. De nieuwe silhouette in de mode, verschilt toch waarlijk heel veel met die van eenige seizoens terug. Begon reeds den vorigen zomer de taille-lijn op de normale hoogte terug te komen, thans wil het zelfs voorkomen, dat de empire-stijl meer en meer veld wint. Vooral bij de mantelcostuums en bij de enkele costuumrokken, zien we die eigenaardige lijn ontstaan, door het boven-de-taille-lijn dragen der rokken en de jasjes, die zoo kort zijn dat soms r.og niet aan de taille reiken. De nauw sluitende rok is ook aan den zoom min der wijd dat hij geweest is. De fleurige korte jasjes van bont of imitatie bont zijn nog zeer ,,en vogue". Er is een belangrijke afwisseling in gebracht wat de modellen en de kleu ren betreft. Behalve die van bont of imitatie bont, wat in het hoog-zomer- seizoen een veel te warme dracht zou zijn, bestaan er allerleukste korte jas jes van zomer-laken, van linnen en andere luchtige stofjes. Van veel belang is ook de cape, die het boven-gedeelte van den arm bedekt. Kleine schouder-capes en epaulettes geven aan de silhouette hun nieuw, be koorlijk aanzien. Ook de revers wer ken op hun wijze mede tot de verbree ding der schouderlijn, daar ze op vele mantels een respectabelen omvang aan nemen. Griis en rood is zeer in zwang; oranje domineert zoowel bij de namiddag robe als bij het avondtoilet. Een blauw in alle schakeeringen wordt veel ge dragen. Het groen schijnt niet meer zoo over- heerschend te zijn als in het winter seizoen het geval was. Maar in lichtere tinten wordt het nog veel gezien. De shawl, die nooit geheel buiten dienst gesteld wordt, doet vooral in dit seizoen van zich hooren. Brutale maar geestige combinaties kunnen wij op dit gebied waarnemen. Er zijn er met schier alle kleuren van den regenboog. Behalve die van crêpe de chine en andere soorten ziide, zien we die van dunne, opengewerkte stoffen veel dra gen. Zoowel bij de mantelcostuums als bij de mantels zijn ze zeer gewild. En in ons klimaat, met voortdurende over gang van warmte naar koude, doen zij goede diensten. NAAR BUITEN! Welk een vreugde de zonnegloren van een zomerdag toch geeft! Hoevelen lokt dat niet naar buiten! En, we vragen ons af of het niet het heimwee is naar het paradijs, dat eeuwige heimwee naar den tuin van het Eden, waarin de mensch was voor bestemd. Duizenden en duizenden stedelingen worden op een zomer-Zondag, zoo'n vol-stralenden Zondag, naar buiten gelokt om daar in een zalig toeven in bosch of weide, op duin of aan zee, het stof van den arbeid en den knellenden band van materieele zorgen van zich af te schudden. Want, als men op zoo'n dag, op een hoogen duin gezeten, den azuren koe pel ziet welven, luistert naar het rhyt- misch geluid van aanzwellende golven en den lauwen zomerwind langs zich voelt strijken, ziet, dan is er geen alle- daagschheid meer. Dan valt alles wat drukkend en klein is van ons af en dan voelen wij onzen geest opstijgen als zomervogeltjes in de ijle lucht. De onafzienbare, diepblauwe zee, de weerkaatsing van het uitspansel, het blonde strand, de golvende, blanke duinenrij, dat alles heeft een machtige bekoring op de menschenziel. En als dan plots met een wonderlijk- vlugge wiekslag een witte vogel, zoo'n prachtig parelmoeren meeuw, boven ons hoofd zweeft, dan wordt het stil in ons van ontroering. Ach, menschen van heden, zorgen- menschen, ga meer naar buiten! Ga in Gods blije en vrije natuur krachten op doen voor de dagen, waarop de zon zich schuil houdt. Trekt er op uit, zooveel ge kunt en ge zult zien, dat de gedruktheid van een tijd als deze, u verlaat en ge weer ruimer adem kunt halen. Na een dag buiten te hebben door gebracht, is èn lichaam èn geest ge sterkt en ge zult nog dagen lang in u omdragen een visioen vol poëzie en vol wondere schoonheid. ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. Patronen kunnen per postwissel of per brief met bijgesloten postzegels worden besteld aan de Afdeeling: Damesrubriek, Bureau van dit blad. Maat en nummer van het gewensch- te model duidelijk vermelden! Een beknopte handleiding voor het gebruik wordt met de patronen me- degezonden. Slank makende Middagjapon ook voor gezette figuren. (No. 7405). Deze japon van gewerkte stof kan zoowel van wollen georgette als van mousseline of kunstzijde gemaakt worden; de ruimte aan de schouders wordt door smalle plooitjes aan de binnenzijde weggewerkt, terwijl de overtollige ruimte aan de taille in gehaald en verdeeld wordt, totdat de wijdte van het aansluitende heup stuk is verkregen en dit daarna aan elkander gestikt wordt; het heupstuk wordt op de klokrok gestikt; de re vers en het vest zijn van effen soe- 7*05 pele cr<'pe of zijde, terwijl twee knoop n op het vest als garneering dienrii; de mouw is vrij glad, doch heeft boven den pols eenige ruimte, HET STRANDPAKJE. Voor hen, die hun vacantie gaan doorbrengen aan de een of andere badplaats, verdient het aanbeveling bij de vacaantiekleeding tevens aan te schaffen een strandpakje. Want men kan natuurlijk niet den geheelen dag zwemmen, dus zoo nu en dan moeten we wel eens op het strand komen. Tot verleden jaar sloegen wij dan een badmantel om en bleven zoo wat rondloopen of gingen ons koesteren in het heerlijke warme zand, maar de mode van dezen zo-

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 15