DE WREKENDE GERECHTIGHEID. SPORT ZATERDAG 16 JULI 1932 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENUND De overeenkomst \an Lausanne blijkt een drieling te zijn. Het „gentlemens agreement". Zal Amerika het volle pond blijven eischen? De sta king in de Borinage. Een drieling. Men kan ook van het goede teveel krijgen. In de afgeloopen week werd de wereld verblijd met de geboorte van een oogen- schijnlijk zeer wel geschapen baby, die door alle tantes om strijd werd bewonderd en geprezen. In tegenstelling met zijn oudere broer tjes en zusjes, die alle min of meer aan bloedarmoede leden en van welke wichten er verscheidene reeds op sterven na dood zijn, was dit kind van Lausanne een wolk van een kind, dat niets meer of minder dan het herstel van de wereldeconomie mev zich mee zou brengen. Schoone dagen zou den aanbreken en de zon van geluk zou weer gaan gloren over de wereld. Doch nauwelijks was baby „Pact van Lausanne" er, of er bleek nog een broertje ook bij te zijn en dat heette „Gentlemens agreement". Een geniepig ventje, dat de vreugde belangrijk temperde. Vooral oom Sam in Amerika fronste de borstelige wenk brauwen en noemde dat kind de grootste zwendel, welke hij nog ooit had meege maakt". En toen bleek er nog een derde te zijn, door Herriot gedoopt als „Entente Cordiale II", een kind, waaruit nog van alles groeien kan. Met deze drieling zijn wij er, al zal het ons thans niet meer verwonderen, wanneer er straks nog een vierde aanwezig mocht zijn. Het Pact van Lausanne. Over het eigenlijke pact van Lausanne kunnen wij heel kort zijn. Er is reeds meer dan ge noeg over geschreven. Laten wij er slechts aan herinneren, dat het pact voorziet in een moratorium van 3 jaar. Na deze 3 jaar zal Duitsohland weer iets gaan betalen doch niet in den ouden vorm van annuïteiten, maar in den vorm van 5 pet. obligaties, die geplaatst zullen worden door de Bank voor Internationale Betalingen te Bazel. Naar gelang de uitgifte van deze obligaties slaagt, za] blijken in hoeverre de welvaart in Duitschland is teruggekeerd. Wordt het heele bedrag direct geplaatst, dan zal Duitschland in 38 jaar ieder jaar 180 mil- lioen mark hebben af te lossen, wat een maximum bedrag oplevert van 3 milliard. Mocht het volle bedrag in 12 jaar nog met geplaatst zijn, dan vervalt het nog met geplaatste gedeelte en zal Duitschland dus minder hebben te betalen. Dit leek inderdaad een goede regeling en men verwachtte er veel heil en zegen van. De eerste vreugde werd echter al spoedig getemperd door de ontvangst, welke deze overeenkomst in Duitschland ten deel viel. Vooral de rechtsche partijen waren niets te spreken over die 3 milliard, welke Duitschland toch nog zou moeten betalen, terwijl reeds maanden lang beweerd was, dat Duitschland nooit een cent meer zou opbrengen. En het zijn juist die rechtsche partijen, vaar wie men een groote vooruit gang verwacht bij de eerstvolgende rijks dagverkiezingen op 31 Juli. Zal deze nieuwe rijksdag het verdrag van Lausanne ratifi ceerden? „Over een paar maanden", zei Hitier, „is het heele verdrag van 3 milliard geen 3 Mark meer waard". Ratificatie bij noodverordening is dan nog het meest practische middel. H e t „a g r e e m e n t". Zeer belangrijk daalde echter de thermometer van het enthousiasme, toen bekend werd, dat er tusschen Frankrijk, Engeland, Italië en Bel gië een afspraakje was gemaakt, dat het heele verdrag van Lausanne op losse schroeven zette. Wij hebben vóór de bijeenkomst van Lau sanne in een beschouwing van de komende besprekingen eens geschreven, dat wij ons niet konden indenken, dat Frankrijk in een schrapping of vermindering der Duitsche schulden zou toestemmen, zonder dat er FEUILLETON. Naar het Duitsch (Nadruk verboden). 22) Zijn opvoeding en het voorbeeld dat hij in het ouderlijk huis steeds voor oogen had gehad, hadden hem tot nu toe behoed, veel waarde te hechten aan rijkdom of uiterlijken glans, voor de eerste maal voel de hij op dit oogenblik in zich den vuri- gen wensch, om een vermogen te bezit ten, dat hij aan de voeten van zijn aange bedene zou kunnen leggen. Het bittere woord, dat arme meisjes bestemd waren om gebrek te lijden, kon hij maar niet ver geten. Wat moest zij reeds veel geleden hebben, dat in een onbewaakt oogenblik een dergelijke klacht haar lippen had kunnen ontsiappenEn hoe armzalig, hoe onmannelijk moest hij haar wel niet toe schijnen, dat hij, nadat zij hem haar ver trouwen had geschonken niets kon doen om haar te toonen, dat hij dat kostelijke geschenk waard was. Allerlei dolle plannen dwarrelden door zijn verhit brein toen hij den terugweg insloeg. Waren er dan geen voorbeelden genoeg, dat menschen door één enkele ge lukkige gedachte fortuinen hadden ge maakt. Kon hem ook zoo iets niet overko men? En was het nu niet zijn plicht daar naar met alle kracht te streven Zoolang hij Elli op weg had gewaand naar kunste- naarsroem, was nooit de gedachte bij hem opgekomen, dat hij haar eens de zijne had met Amerika een bevredigende regeling was getroffen, welke regeling op deze con ferentie niet mogelijk was, omdat Ameri ka er weigerde te komen. Toen kwam het bericht van het bereikte accoord en jyij voelden ons als een profeet, die brood eet. De heeren bleken toch beter te zijn dan wij verwacht hadden. Doch ziet, daar liet dezer dagen Herriot bij zijn thuiskomst te Parijs, zich wat ont vallen, dat ons toch gelijk gaf. Men maakte Herriot er een verwijt van, dat hij den debiteur Duitschland de schuld zoo goed als kwijt gescholden had en dat Frankrijk nu wellicht zelf de heele schuld aan Amerika kon betalen. „Niks, hoor, zei Herriot, dat verdrag wordt pas van kracht, nadat het geratifi ceerd is en als wij geen bevredigende re geling met Amerika kunnen maken, wordt er niet geratificeerd. Dat hebben wij sa-men afgesproken". O zoo, dus het mooie gebaar van Lausan ne was Rechts voorwaardelijk. Alles hangt dus weer of van de houding van Amerika. En als Amerika nu eens op zijn stukken blijft staan en het volle pond blijft eischen, wat dan? „Dan treedt de. oude toestand weer in en zijn wij weer even vrij als vóóf de con ferentie", zegt Frankrijk. „Dan moet er een nieuwe conferentie vol gen", zegt MacDonald. In ieder geval is Lausanne dan tever geefs geweest. Consultatief pact. Als „Dritte im Bunde" volgde op het „gentlemens agreement" het verdrag tuschen Frankrijk en Engeland, waarbij deze landen zich ver plicht hebben, geen beslissingen in belang rijke vraagstukken van Europeesche poli tiek te nemen zonder elkaar van te voren te hebben onderricht. Tot deze overeen komst kunnen ook andere Europeesche sta ten toetreden, hetgeen Italië en België reeds hebben toegezegd. Wat moeten wij van dit laatste pact den ken? Amerika beschouwt het als tegen' zich gericht, omdat het meent, dat zijn debiteu ren nu front tegen hem gaan maken. Engeland beweert echter, dat het louter om Europeesche kwesties gaat, doch Her riot heeft te kennen gegeven, dat Enge land nu geen onderhandsche afspraakjes met Amerika over de schuldenkwestie kan maken zonder dat Frankrijk het weet. Vooral in Engeland doet men zijn uiter ste best om toch maar goed duidelijk te maken, dat dit consultatieve pact tegen nie mand gericht is en speciaal niet tegen Amerika. Intusschen is Amerika over de zen gang van zaken niets gesticht, al tracht Hoover de verontruste gemoederen te kal- meeren. In officieele kringen te Washington ziet men n.l. in de overedï&omst vooralsnog geen reden om ongerust te zijn, maar men geeft Europa toch nogmaals den wenk „eerst eens zijn eigen zaken te regelen al vorens het zich tot de Ver. Staten wendt met het verzoek de lasten van de oorlogs schulden te verminderen". Ma.w.: de rati ficatie van het verdrag van Lausanne dient naar Amerikaansch inzicht vooraf te gaan aan de vermindering der oorlogsschulden. Alles bij elkaar, dient dus voorloopig nog afgewacht te worden, of wij een stap verder zijn gekomen op den weg naar het herstel der normale toestanden. Staking. België heeft alweer een ernstige staking achter den rug, nJ. in de Borinage en elders. Gevolg van de crisis. Een eerste duidelijke symptoom van ver zet was een groote werkloozenoptoeht, welke in het begin van de vorige week te Brussel werd gehouden, op initiatief van de socialistische syndicaten om te protesteeren tegen een voornemen van de regeering om den werkloozensteun te verminderen. Uit de bij die gelegenheid meegedragen span doeken bleek reeds hoe scherp stelling werd genomen tegen de regeeringspolitiek. Tevens werd bekend, dat in het mijnge- bïed van de Borinage, waar de ontevreden heid sinds geruimen tijd groeide wegens de voortdurende verlaging der loonen, en door de mijneigenaars toegepaste werk methoden, besloten was tot staking en het stellen van den eisch stabilisatie der loo nen tot October en tewerkstelling van alle werkloozen. Sindsdien is het in het stakingsgebied van kwaad tot erger gegaan, waarbij al spoedig bleek, dat volgens een vast plan werd gewerkt. Van het bekken van Char leroi werd het stakingsparool door hon derden fietsers naar de kameraden in mij nen en andere nijverheidsondernemingen overgebracht, zoodat vrij snel de pogingen slaagden om hetzij door overreding, hetzij door intimidatie, het werk in steeds groo- ter omvang te doen neerleggen. Als een olievlek breidde de beweging rich uit en weldra was geheel Henegouwen een groot stakingsgebied, terwijl de actie oversloeg naar het oosten en naar het westen. Ook werd getracht in noordelijke richting, in Brabant, de fabrieken stil te leggen. De toenemende ernst van den toestand bleek o.a. op treffende wijze uit het feit, dat aan de relletjes en het verzet tegen de politie en de gendarmerie, die in grooten getale naar het onrustige gebied is gezon den, vele vrouwen deelnamen, die met roo- de vaandels in de hand, de mannen voor gingen en hen aanvuurden bij het binnen dringen in de fabrieken om de werkwilli gen tot staking te dwingen. Weldra probeerden de communisten pro fijt uit deze herrie te trekken en blijkens in beslag genomen documenten had Moskou de nlannen reeds klaar. Het is evenwel niet zoover gekomen, want in de Borinage is een accoord tot stand gekomen en waarschijnlijk wordt weldra het werk weer hervat in de mij nen. Een poging om tot algemeene staking over te gaan is mislukt. Het gebeurde heeft evenwel aangetoond, hoe hachelijk de toestanden zijn. VOETBAL R. K. FEDERATIE. Om het kampioenschap. De wedstrijden om het kampioenschap van Nederland worden morgen wellicht be ëindigd met den strijd T. Y. B. B.Caesar wanneer tenminste Caesar wint! Wanneer het den geelzwarten echter gelukt revanche te nemen voor de zware nederlaag in Beek geleden, is alsnog een beslissingswedstrijd noodzakelijk, zoodat de boys hun lot nog in eigen hand hebben. DIOC. HAARL. VOETBALBOND. UIT HET LEIDSCHE DISTRICT. Om den Leidsche Courant-beker. Morgen wordt de finale gespeeld tus schen St. Bernardus I en S. J. C. II op het nieuwe Leiden-terrein aan den Haag- weg, aanvang 2.30 uur. Deze wedstrijd wordt geleid door scheidsrechter D. Ha- verkorn. Het zal hier niet aan spanning ontbreken, want beide vereenigingen zul len graag den mooien zilveren beker voor een jaar in haar bezit hebben. Het Be stuur verwacht dan ook een mooien en sportieven wedstrijd. Bij gelijk spel wordt tweemaal 7 y, minuut verlengd waarna loting zal plaats vinden. Verder willen wij nog eens mededeelen dat volgens het reglement de spelers van het elftal, dat voor een jaar in het bezit komt van den beker ieder een persoonlij ke herinnering zullen ontvangen in den vorm van een verguld zilveren voetballe tje, terwijl als tweede prijs een verguld zil veren en als derde prijs een zilveren me daille beschikbaar gesteld is. Het Bestuur van het Leidsche District verzoekt alle Roomsche Sportlui om a.s. Zondag eens een kijkje te komen nemen bij dezen wedstrijd aan den Haagweg, entree 0.25. Do verdeeling van de netto-opbrengst der finale wordt nader door de commissie geregeld. Wij brengen onzen hartelijken dank aan het Bestuur van Leiden dat deze week hard heeft gewerkt om het terrein in orde te krijgen voor de de finale om den Leidsche Courant-beker a.s. Zondag te kunnen afwerken. C. J. VAN LEEUWEN, Secretaris-Penningmeester. R. K. Sportvereniging „Leiden". Ons derde elftal gaat naar Wassenaar, oam tegen R. K. S. V. Blauw Zwart. III, kampioen van haar afdeeling, hun krach ten te meten. Als hier van begin tot eind gewerkt wordt, is er nog wel een kansje voor ons, om een puntje mee naar huis te nemen. Jongens, laat zien dat je het na den goeden wedstrijd tegen V. V. L nog niet verleend bent. Vertrek 1.15 uur vanaf de Gijzelaarsbank. Aanvang 2.30 uur. De Junioren gaan ook al naar Wasse naar. Jongens jullie hebben toch zeker wel onthouden, wat we afgesproken had den. Er mag niemand op het appèl ontbre ken en zorg vooral ook voor goed materiaal om behoorlijk te kunnen voetballen. Op het veld ook niet dat hinderlijke gekakel, willen jullie daar eens goed aan denken. De wedstrijd zal om 1.30 uur aanvangen. Vertrek per fiets of tram vanaf de Gijze laarsbank om 12 uur. Als leiders gaan weer dezelfde heeren mede als Zondag jl. R. K. Sportvereeniging „Teijlingen". Voetbal. De nederlaagwedstrijden voor de Junioren worden Zondag weer voortgezet. Te 1.30 uur is Meerburg van de partij. De Teijlingers zullen flink aan moeten pakken anders wordt het weer abnormaal. Om 3 uur speelt Teijlingen II tegen V. S. V. I uit Voorhout. De Voorhouters heb ben er blijkbaar nogal zin in, daar zij al eenige malen zegevierend uit den strijd zijn gekomen. Of het Zondag ook zoo gemak kelijk zal gaan betwijfelen wij! Om 4.45 spelen de kleinste Junioren te gen het nieuwe juniorenelftal van V. S. V. At'hletiek. A.s. Zondag is er weer een mooi programma voor onze athleten af te werken nl. in Haarlem bij de vereeni-" ging Holland, waar allen weer present zul len zijn. Voor het nummer 800 meter zal P. van Nobelen uitkomen en waarin zeker wel eenig succes geboekt zal worden. Ook hebben wij goede verwachtingen voor het nummer 400 meter, waarin C. P. van Lier- op deelneemt. In de nummers 100 meter zullen Th. van Kesteren en v. Dorp en de reeds genoemden uitkomen, welke tevens de estafette-ploeg vormen. Vertrek per fiets vanaf de K. S. A. om 12 uur. R. K. Sportvereeniging A. S. C. Voetbal. A.s. Zondag speelt op het A. S. C.-terrein onze juniorenploeg te gen de junioren van V. V. L. uit Voor schoten. Aanvang 1 uur. Dinsdag en Vrijdagavond voetbaltrai ning. Gymnastiek. De heeren en ad- spiranten worden dringend verzocht a. s. Maandag allen op te komen om de oefe ningen te leeren voor de wedstrijden van E. S. T. O. te Bodegraven. Daar worden alleen massale vrije oefeningen gedaan, dus jongens toont je goeden wil en allen op tijd present. Athletiek. Er is ook ingeschreven voor At'hletiek met de volgende nummers: voor heeren 1500 en 100 m. en een ploeg estafette 4 x 100 meter. De ad spiranten komen uit in het num mer 80 m. en met twee ploegen estafette 4 x 80 m. De heeren athleten moeten deze week ook hun uitersten best doen om een goed resultaat te bereiken. De reis volgen de week naar Bodegraven, gaat per auto en wordt gemaakt met alle Bestuursleden. De tijd van vertrek wordt deze week nog wel bekend gemaakt, daar er nog geen programma in ons bezit is. R. K. Sportvereeniging „Meerburg" Zoeterwoude (H.-R.). Athletiek. Morgen gaan onze athleten naar Haarlem om deel te nemen aan de groote athletiekwedstrijden, geor ganiseerd door de H. A. V. „Holland". Tel ken jare bestaat er voor deze wedstrijden een zeer groote belangstelling, waardoor deze wedstrijden tot de voornaamsten in den D. H. A. K. gerekend moeten worden. Immers alle cracks uit den D. H. A. K., om alleen de geheele Holland-ploeg maar te noemen, nemen aan deze wedstrijden deel. Naar aanleiding hiervan mogen we, hoewel onze athleten in de laatste wed strijden schitterende resultaten vjjsten te bereiken, niet te groote verwachtingen hebben. Ongetwijfeld zit er in onze ploeg een goede kern, en mede door het feit, dat de T. C. gemeend heeft de deelnemers niet op te veel nummers te laten uitkomen, waardoor in de laatste wedstrijden de vermoeidheid zich heeft doen gelden, kun nen we, nu de loopers zich op enkele num mers kunnen specialiseeren, de prestaties met vertrouwen tegemoet zien. Gezamenlijk vertrek om kwart vóór elf per stoomtram vanaf station Leiden. Donderdagavond op de training hebben zich vier nieuwe leden voor de afd. Ath letiek aangemeld. Het Bestuur deelt mede, dat nieuw© leden dagelijks zich kunnen opgeven bij het secretariaat, Nieuwe Rijn 92, Tel. 971, en Hooge Rijndijk F41, Zoeterwoude H.R. De contributie bedraagt 10 cent per week. Voetbal. Meerburg I Jun. speelt morgen om 1 uur op Sporthof te Sassen- heim tegen Teijlingen I Jun. voor de ne derlaagwedstrijden. Dit zal voor onze jongens ongetwijfeld een zware wedstrijd worden, daar Teijlin gen in de eerste afdeeling gespeeld heeft. We hopen dat het een eerlijke strijd zal worden, waarin de sterkste zal overwinnen. Gezamenlijk vertrek om kwart vóór twaalf per stoomtram vanaf station Leiden. Zaterdagmiddag om half drie trainen. Met het oog op het afsluiten der boeken, voor de a.s. jaarvergadering, verzoekt het bestuur, al degenen die een contributie- achterstand hebben, deze zoo spoedig mo gelijk te willen aanzuiveren, opdat de kascommissie tijdig de controle kan begin nen. V. S. V. (Voorhout). Morgen speelt V. S. V. I om 3 uur op het Sporthof te Sassenheim tegen Teijlin gen II. Natuurlijk gaan er velen mee naar Sassenheim om V. S. V. aan te moedigen. We rekenen minstens op een gelijk «pel. Aanpakken jongens! Voor het eerste elftal der junioren was op heden nog geen wedstrijd vastgesteld. Waarschijnlijk volgendo Zondag. Deze week en de volgende nog maar eens flink oefenen, Juniorei^! R. K. Sportvereeniging D. 0. S. D. O. S. I en II gaan morgen naar Stompwijk om daar een feest mee te vie ren. D. O. S. II speelde om half twee en D. O. S. I om 3 uur. Laten we hopen op een paar eöhte feestwedstrijdenè De reis gaat per extra autobus. Vertrek Noord- hoek plm. half 1. Supporters, die mede willen, moeten zich vooraf opgeven. D. O. S. III gaat naar St. Bernardus III voor een vriendschappelijken wed strijd, aanvang 3 uur. Om half drie speelt D. O. S. II een vriendschappelijken wedstrijd tegen Lan- geraar II op het D. O. S. terrein. Alleen die spelers komen uit die op dc opstelling voor a.s. Zondag staan. echtpaar Margaretha en Sigmund liepen. Met een hoofsche groet trad Sandory den dokter tegemoet. „Ik wensch u geluk met dit feest dok ter Het moet voor u een prettig gevoel zijn te zien, dat nagenoeg de heele stad aan uw edel werk meedoet^' „Vooral omdat de menschen het mede werken zoo moeilijk gemaakt wordt", merkte de dokter sarcastisch op. „De we reld zou ongetwijfeld vol heerlijke schep pingen zijn, als ze door dansen en feesten tot stand konden komen." Daarbij had hij Sandory's kleeding met een blik gemon sterd die al evenmin vleiend was als het ironische antwoord. Ook maakte hij niet de minste aanstalten om zijn vrouw wier rond gelaat van goedheid en vreug de straalde, aan den imposanten Ijndischen Radjah voor te stollen. Als hij niet op dringerig wilde schijnen, moest Sandory zich wel terugtrekken, temeer daar andero bezoekers reeds op den dokter toetraden om hem te begroeten. Maar hij gaf de conversatie met don weinig toeschietelijken vader slechts op om zich tot de dochter te wenden. Mar garetha had een wit eostuum aangetrok ken, zooals Eva in de ..Meesterzangers" pleegt te dragen. Haar blonde vlechten vielen tot ver onder het middel. In het zedig tot hoog aan den hals- gesloten kleedje was zij zoo lief en frisch als geen der andere hier aanwezige min of meer smaakvol gekleede meisjes van haar leef tijd. En als Sandory's blik warmer werd, terwijl hij haar beschouwde, dan was daar voor in haar verschijning een meer dan voldoende verkLaring te vinden. (Wordt vervolgd). hunnen noemen. Nu hij echter uit haar eigen mond had vernomen, dat zij het tpo- neelspelen als een slavernij beschouwde, waaruit zij verlangde bevrijd te worden, nu kwam in hem het verlangen op de red der te zijn, die haar uit die slavernij zou verlossen en aan wien zij zichzelf als be looning zou schenken. En hoewel hij zich er doc geen voorstelling van kon maken op welke wijze hij .haar zou bevrijden, zoo stond het bij hem toch al vast, dat hij iets doen zou iets, dat hem tegelijk het ver loren vertrouwen aan eigen kracht zou hergeven. In deze stemming bereikt hij de wo ning van Elli's moeder. En zoo weinig had hij geleerd zijn gevoelens te verber gen dat de sluwe vrouw na vijf minuten al bemerkte, waar de schoen wrong, en toen wel wist, hoe zij het moest aanleggen om haar doel t© bereiken. IX. In de prachtige, pas verbouwde feest zaal van de „Harmonie" zou dan einde lijk de groote fancy fair beginnen, waar over de laatste weken in Waldenberg meer gesproken was dan over de meest belangrijke wereldgebeurtenis. De groote met electrische booglampen helderver- «lichte zaal was met guirlandes, wimpels en gekleurde lampioens versierd. De aan een der kanten getimmerde verhooging stelde een oud-Duitsch marktplein voor. De ruimte tusschen de pilaren was ver deeld in kleine salonnetjes, welker phan- tastisch uitgedoscht interieur nog door zware gordijnen aan het oog onttrokken was. Een der gasten, die gelijk met de wat zenuwachtige heeren van het feestcomité verscheen, was Rudolph Sandory. Of schoon hij in avondcostuum had kunnen komen, had hij er de voorkeur aangege ven gecostumeerd te verschijnen en zijn imponeerende gestalte had aanstonds de bewondering gewekt van allen, die reeds in de zaal aanwezig waren. Hij was ge kleed als een Indische Radja, in een kleed van kostbare stof, dat fonkelde van imitatie edelgesteente, terwijl de kostbare sabel, die zijn verschijning een typisch Oostersche cachet verleende, ongetwijfeld een echt Indisch wapen was. Zijn buiten gewone schoonheid kwam in de rijke plooien van het sierlijke gewaad zeldzaam uit. Het energieke gebruinde gezicht met de volle zwarte baard en de merkwaardige diepe oogen, die achter den gesluierden blik steeds als met verborgen gloed sche nen te branden, de natuurlijke waardigheid van zijn gang dat alles paste zoo geheel bij het beeld van een Oostersch despoot, dat de heeren hem met een zekere afgunst aanzagen, terwijl tal van blikken uit schoone oogen hem met onverholen bewon dering nazagen. Bij zijn eerste rondwandeling door de nog bijna leege zaal had Sandory zich er van overtuigd, dat van degenen die hij zocht, nog niemand aanwezig was. Hij wisselde hier en daar met een van zijn nieuwe kennissen een korte groet om zich dan in de nabijheid van den ingang op t,e stellen. Met do armen over elkaar leunend tegen een pilaar, liet hij met on bewogen gelaat, zooals het in zijn rol paste, de bonte menigte langs zich pas- seeren. Slechts eenmaal gleed een haast on merkbare trek van verrassing over zijn gelaat, toen hij tusschen eenige vroolijk uitgedoschte meisjes het droge gezicht van den mageren professor uit Hamburg zag opduiken. Dat hij zijn verlegen ka merbuurman ook hier zou aantreffen, had hij in het minst niet verwacht en toen de verlegen rondkijkende Esschenbach door een menschenmenigt© langs hem heen gestuwd werd, sloeg hij hem joviaal op den schouder. „Man van de vrede en van de weten schap, hoe zijt gij hier in dit bonte gewe mel verzeild geraakt?" Frans Esschenbach scheen overgeluk kig, aanstonds bij het binnenkomen een kennis te ontmoeten. „Het is een dolle streek voor een man op mijn leeftijd niet? Maar ik had nog nooit zoo iets ge zien en, heb ik me door den heer Schwan- flugel laten overhalen om een kaartje te nemen. Maar mijn beste mijnheer San dory, wat hebt u een prachtig eostuum aanHet zic.t er bijna uit alsof het echt „Het doet me pleizier, dat u het mooi vindt. Ik heb het laten namaken van een eostuum, dat ik onlangs op een hofbal in St. Petersburg heb zien dragen." „Wat gij al niet hebt meegemaakt", zei de geleerde op een toon van haast eer biedige bewondering. „Ik heb onlangs met veel genoegen een beschrijving gele zen van een dergelijk feest. Maar dat was in den vorigen winter, en het is toch wel reeds langer geleden, dat u Rudolph Sandory luisterde niet meer naar hem. Hii had de karakteristieke kop van dokter Ruthardt in de deuropening zien verschijnen en hij liet Frans Esschen bach staan om den binnentredende tege moet te gaan. De dokter, die ondanks zijn ouderwetsche gekleede jas een statige ver schijning was, geleidde aan zijn arm zijn kleine gezette vrouw, terwijl achter het

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 13