Dreigende ondergang der tuinderij EEN RUMOERIGE BIJEENKOMST TE HAARLEM DE WREKENDE GERECHTIGHEID. DONDERDAG 14 JULI 1932 DE LEIDSCHE COUR AIM, DERDE BLAD PAG. 9 AAN DE REGEERING EEN PRIJSGARANTIE GEVRAAGD Help ons of wij vergaan! Wanneer men 's avonds vrindelijk af- soheid neemt van een bezadigd mensch en hem den anderen morgen weer ontmoet, terwijl hij u woedend aanzien en u allerlei verwijten naar het hoofd slingert dan is de veronderstelling niet gewaagd, dat er tusschentijds „iets" gebeurd moet zijn. Er moet iets gebeurd zijn van zeer ernstigen aard, want een bezadigd mensch is niet zoo epoedig uit zijn evenwicht. Zoo moet ieder, die de woelige vergadering meemaakte, gisteren in het Concertgebouw te Haarlem belegd door den Vakgroep Tuinders van den L. T. B., wel tot de vaste conclusie zijn gekomen, dat het met de nood der tuin ders zeer ernstig is geworden. Hoe is t anders mogelijk, dat onze anders zoo be zadigde, eerzame tuinders in zulk een ver bitterde stemming geraken? Er zijn vele harde woorden gezegd, er zijn vele onrede lijke zaken naar voren gebracht. Het slot van de vergadering was een tamelijk tamme motie, welke aan den Minister zal worden gezonden. Eén ding heeft deze vergadering vóór ge had op andere bijeenkomsten van een der gelijk vurig karakter: er zijn door de spre kers geen verwachtingen gewekt, die toch niet vervuld zouden worden. Daarvoor hul de op de eerste plaats aan den heer Kamp- schöer en aan den nauwgezetten voorzitter, den heer Groen. Moge de Regeering spoedig ingrijpen en nut trekken uit deze vergadering, die in een schriftelijke motie hulp heeft gevraagd, doch ter vergadering uit één mond hulp heeft g e i s c h t. De vergadering was belegd in het ge bouw „Stt Ravo", doch dit bleek veel te klein, waarom in allerijl de groote zaal van hét Concertgebouw werd ingeruimd. De heer Jac. Groen Azn., voorzitter van den Dioc. Bond, begroette de talrijke aan wezigen, o.a. de Kamc leden Van der Bilt, Kampschöer en Van Haas ter t en de Rijks- tuinbouwconsulenten, Volkersz, Hazeloop en Rietsma. Een telegram van belangstelling was in gekomen van het bestuur der R. K. Mid- denstandsvereeniging te Roelofarendsveen. De voorzitter hield daarna zijn inleiding. Reeds bij de vergadering van Februari ver keerde de tuinbouw in kommervolle om standigheden. Toen reeds is met alle na druk de Regeering erop gewezen, dat zij haar passiviteit moest laten varen wat de export betreft. Sindsdien is de toestand veel verergerd. In 1929 bedroeg de gezaanelijke opbrengst der Noord-Hollandsche veilingen 22 mil- lioen, in 1930 15 1/2 millioen, in 1931 13 1 '2 mililoen (bruto opbrengst). Hiermede is vol doende achteruitgang gedemonstreerd. Mochten wij ons oog niet richten op de staat? Het tuinbouwbedrijf, dat zoo'n groot gewicht in de schaal legt in de na tionale economie mocht dat niet reke nen op de steun van de Staat. Garantie op tuinbouwprijzen gevraagd. Nu massa's tuinders met de ondergang worden bedreigd, heeft de L. T. B. deze actie op touw gezet, om een z.g. garantie- prijsregeling in 't leven te roepen. Als FEUILLETON, Naar het Duitsch (Nadruk verboden). 20) „Zeker! Als ik de kans zag 1500 Mark op te nemen, wat alleen door een won der mogelijk is, dan zou ik haar wel iets van een kort verblijf in Brünn voorlie gen, om haar van hier weg te krijgen. En eenmaal in Brünn, moet zij zich wel in het onvermijdelijke schikken." „U zou waarlijk wel weten hoe u te red den. Maar a propos, hoe staat u eigen lijk tegenover mijnheer Sigmund Rut- hardt?" De tooneelspeelster was met deze ver andering van onderwerp van gesprek maar weinig ingenomen. Zij maakte een afwerende beweging. „Hoe zou ik tegenover hem slaan? De joDge man is een fantast, dien men niet ernstig kan nemen." „Nu, ik dacht soms, dat bij deze de- clamatielessen tusschen hem en uwe doch ter een zeer vriendschappelijke verhou ding zou zijn ontstaan." „De hemel beware ons daarvoor. Als Elli ook maar een greintje gezond ver stand heeft, zal zij daar niet op ingaan." „Nu de zoon van den beroemden dok ter Ruthardt is toch zeker geen slechte partij." De actrice maakte een beslist ontken nende beweging. „Daar zit zoo goed als reeds vroeger een toeslag was verleend op de veilingprijzen, zouden thans de vroege aardappelen niet aan de markt komen voor afbraakprijzen. Met feiten en cijfers is de Regeering aan getoond, datf.in dit bedrijf de zwaarste klap pen zijn gévallen. Anderen werden ge steund, maar niet de tuinders. Het eenige wat tot stand kwam was een credietver- leening voor de grove tuinbouw in West- Friesland. Er zijn andere streken,, die be nijdden dit crediet, maar spr. wijst erop, dat honderden tuinders er van verstoken bleven. Vast is komen staan, dat dit geen middel is om het bedrijf in stand te houden. De Regeering ziet dit thans ook wel in. De drie organisaties hebben niet opge houden bij de Regeering aan te kloppen. De Regeering antwoordde met: overwe ging. Sindsdien is de Kamer op vacantie gegaan. Is men zich in Den Haag de ernst van de toekomst van den tuinbouw wel bewust? Wil men de geheele tuindersstand tot pau perisme laten vervallen? We zijn hier bijeengekomen om een be wijs te geven van de ernst van den toe stand. Dat bewijst de massale opkomst. Het is de laatste poging om steun te ver krijgen, om te voorkomen dat de eerzame tuinder aan de publieke weldadigheid, zou worden prijsgegeven. Een tuinder houdt-er niet van te demon- streeren. Hij heeft geleerd riohzelf te red den. Maar als hij hier komt middenin het drukke seizoen, is dit een noodkreet tot de Regeering om iets te doen ook voor den tuinbouw. Waarom wordt degene, die niet werkt, gesteund en degene, die werkt docii geen inkomsten heeft, niet! Steun aan den tuinbouw beteekent tegelijkertijd verminde ring der werkloosheid. Het beteekent ook het behoud van een belangrijke tak van ons volksbestaan. Tenslotte het middel tot steun. De ga rantie van den productie-prijs. Hierdoor worden de zwaarst-getroffenen het meest geholpen. Nu langer waxJiten beteekent de economische ondergang van vele tuinders. Kèeds vorig jaar is aan het bestuur het verwijt gemaakt, dat het niet wilde mee werken aan e-en demonstratie. Het bestuur beschouwde dit als uiterste middel. Thans heeft het bestuur gemeend, tot dit middel te moeten vervallen. Maar spr. raadde aan tot kalmte. De Regeering heeft ook in de chaos onzer dagen een schier-onmensohe- lijke taak. De demonstratie moet ordelijk zijn; wij moeten blijven betrouwen op God. Uit onzen mond mogen geen uitingen ko men van verzet tegen 't gezag. Wanneer wij waardig demonstreeren, zal deze betoo ging onweerstaanbaar zijn, en spr. blijft vertrouwen, dat de Regeering thans zal in grijpen. Wil de regeering niet? Vervolgens voerde het woord de heer Th. Roosje te Grootebroek over den toestand in de grove tuinbouw. Keeds in 1921 is voor dezen tak van tuinbouw een neergang ge constateerd. Spr. ging na de éteeds toeno- mende maatregelen van Duit/schland om de tuinbouw te belasten. Het jaar 1928 was nog een redelijk jaar, maar sindsdien ging het met huiveringwekkende snelheid omlaag. Wat baat het onze schuldenlast te verzwa ren, als de Regeering ons geen bestaans mogelijkheid verschaft? Daarbij kwam de rampzalige aardappel-ziekte. Met tergen de langzaamheid kwam de Regeering in actie. Dat tal van producten op de mest hoop verzeilden, scheen in Den Haag niet bekend te zijn. Maar de daarna genomen regeerings- maatregel achtte spr. een bespotting. De Regeering betoogde aldoor, dat zij teg*.n geen geld.^ Ik heb daarnaar geinformeerd. En deze jonge man, die niets kent en niets is, hoe kan die aan trouwen den ken? Hij is misschien over tien-jaar nog niet in staat een vrouw behoorlijk te on derhouden, Het is onzin, daar nog ver der over te praten. Gij kunt wel denken beste vriend, dat ik op het oogenblik andere dingen aan het hoofd heb als zulk kinderspel. Als ik er toch maar in kon slagen, die paar centen bij.elkaar te krij gen. Men zou er trouwens geen kwaad bij kunnen. De directeur in Brunn zou ons aanstonds een flink voorschot kun nen geven en onze verdiensten zijn daar groot genoeg om het geleende spoedig terug te betalen." Rudolph Sandory, die tijdens de laat ste woorden merkbaar verstrooid scheen, keek op zijn horloge. „Ik moet nu weg want ik moet nog een visite maken. Als ik u een raad mag geven, zou ik zeggen, vraagt u aan Sigmund Ruthardt of hij u dien kleinen dienst niet wil bewijzen". Mevrouw Pollnitz kon de teleurstelling niet verbergen, die zij bij deze woorden gevoelde. Zij nam den bezoeker met een fonkelenden blik op. „Aan hem? Waar aan heb ik het verdiend, dat u een loopje met mij nemen wilt, mijnheer Sandory?" „Maar dat doe ik heelemaal niet. Ik zou u een dergelijken stap niet aanbeve len, als ik niet wist, dat hij resultaat zou hebben. Wanneer denkt u te kunnen ver trekken „O, wij zouden overmorgen al weg kun nen. In onze omstandigheden zijn de voorbereidingen voor een reis spoedig ge troffen. Maar wat helpt het er over te pra ten, als ik op den goeden 'wil van dit jonge mensch aangewezen ben. Hij heeft Duitsohland niet kon optreden. Spr. verwijt de Regeering, dat zij niet heeft w ill on helpen. Laat men een dergelijke practijk eens met werklooze stedelingen probeeren! Toch hebben wij gewerkt zoo lang de zon scheen, opgejaagd door schuldeisohers en deurwaarders, hopend op een beter jaar, maar ook die hoop is thans vervolgen. Als er niet onmiddellijk en afdoende wordt, geholpen, hebben wij morgen geen bedrijf meer. De Regeering za-1 de gevol gen harer nalatigheid moeten dragen. Al leen een garantie-prijs kan hulp bieden. Niettegenstaande alles blijft spr. op de Re geering vertrouwen, dat deze een oentrale regeling zal treffen. De heer R. Poelman- te Beverwijk wees op de speciale moeilijkheden voor de aard beienteelt rondom Beverwijk en in Kenne- merland. Een stem uit de Venen. Vervolgens sprak de heer P. de Jong uit Roelofarendsveen. Mij zij het vergund, aldus spr., u een in zicht te geven omtrent de noodtoestand in n zeer groote tuinbouw-oentra, in ;t algemeen aangeduid als de Veenstreek. Zooals elke groote tuinbouw-oentra heeft ook de Veen- streek hare speciale culturen, de twee hoofdplaatsen in deze streek zijn Roelof arendsveen en La-ngeraar, en sedert onheug lijke tijden waren de hoofdproducten in deze plaats, Peulen, Doperwten, Snijboo- nen en Augurken, de teelt dezer producten leverde aan de tuinders altijd een behoor lijk bestaan. Toen echter voor enkele jaren Duitsch- land hooge invoerrechten ging heffen be gon de uitkomst al dadelijk minder loo- nend te worden, werden in Roelofarends veen en Langeraar honderden wagons augurken naar Duitschland verladen, de hooge invoerrechten hebben hieraan een einde gemaakt, zoodlat thans nog slechts bij uitzondering Augurken naar DuitBch- land worden uitgevoerd. Een tweede groote afnemer van versohe Augurkon is voorts altijd Engeland geweest, geen wonder dus dat in de Veenstreek den tuinders de schrik om het hart sloeg toen bekend werd, dat ook Engeland zeer hooge invoerreohten ging heffen, dit laatste doet dan ook voor dit artikel de deur toe, en het behoeft zelfs voor een leek geen verwondering te wek ken, dat een invoerrecht van 8 pet. of wel ƒ4.80 per 50 kilo-baal eenvoudig moordend is. Dit is ook de overtuiging van het vol gende schrijven in het jongst nummer van het weekblad de Tuinderij. Het Engelsche invoerreoht op Augurken. Gelijkgesteld met dat op Komkommers, omdat deze producten moeilijk te onder scheiden zijn. Naar wij vernemen heeft de Engelsche minister van Landbouw in overleg met En gelsche douane-autoriteiten bepaald, dat, aangezien het in sommige gevallen moei lijk is voor niet-deskundigen groote Augur ken van Komkommers te onderscheiden, en beide producten botanisch tot dezlefde plantensoort behooren, van augurken het zelfde invoerrecht zal worden geheven als van komkommers. Dit besluit van den Engelschen minister van Landbouw beteekent voor onze augur ken-kweekers een zeer zwaren slag. Hete Engelsche invoerrecht op komkom mers n.l. bedraagt tot 1 Juli: 12 pih. per cwt.vanaf 1 Juli» 8 sh. per cwt. Bij een koers van het p.st. op 8.80, ge lijk heden op de beurs te Amsterdam, be teekent dit invoerreoht een belasting van 10.50 per 100 kg. voor 1 Juli, en 7.per 100 kg. na 1 Juli. In de Noodtariefwet op Tuinbouwproduc ten 1931, (krachtens welke wet de Engel sche Regeering de bevoegdheid kreeg om ons zelf gezegd, dat hij geen cent heeft". „Daarentegen kan ik u verzekeren, dat hij altijd een paar duizend Mark onder zijn berusting heeft, die hij u zonder meer zou kunnen geven. En hij zal het zeker doen, als u er hem met den noodigen na druk om vraagt." Doch zij scheen niet het minste ver trouwen te hebben in deze verzekering. „En al zou dit waar zijn", sprak zij verdrietig, „ik zou me voor dien jongen toch niet zoo kunnen vernederen, om hem bekend te maken met onze behoeftige omstandigheden". „Dat zou ik u ook niet aanraden. Van uw plan om nooit meer in Waldenberg terug te keeren, zou ik heelmaal niet rep pen, want dan zou Elli het natuurlijk ook te weten komen. Maar het is voor niemand vernederend, als hij door bijzondere om standigheden eens een oogenblik om geld verlegen is. Hoe zekerder u hem het terug geven van het geleende geld binnen eenige dagen kunt beloven, des te sterker kunt u bij hem aandringen zonder te veel van uw werkelijken toestand bloot te geven." Het gezicht van de tooneelspeelster werd hoe langer hoe somberder. „Hoe gemakkelijk is het toch goeden raad te ge ven", merkte zij bitter op. „Het is wel zoo goed als zeker, dat ik in Brunn een flink voorschot kan krijgen, maar als die direc teur het niet doet, kan ik er hem niet toe dwingen, en dan zou de jonge Ruthardt mij voor een oplichtster kunnen houden." Toen kwam Sandory wat dichter bij haar en sprak bijna fluisterend: „Begrijp me nu toch goed, beste mevrouw Poll nitz Als ik een dergelijken raad geef blijf ik toch borg voor de gevolgen er van. Breekt gij er nu r&aar niet het hoofd UIT DE RADIO-WERELD Programma's van Vrijdag 15 Juli. Huizen 296 M. Algemeen Pro<pra-mma verzorgd door den K. R. O. 8.009.15 Morgenconcert. 10.0010.40 Kamermuziek (Gramofoonpl.) 10.4011.30 Orkestmuziek (Gramofoonpl.) 11.3012.00 Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen. 12.151.45 Lunoh-concert door het KRO-Kwintet o.l.v. Piet Lustenhouwer. I.452.00 Gramofoonmuziek. 2.303.30 Orgelconcert door Evert Haak uit de St. Do/ninicuskerk te Amsterdam. 3.305 00 Zang en klavier-recital door mevr. Andriessen-Bies en Joop Dito. 5.006.00 Het KFv'O-Kunstensemble. 6.006.20 „Het goed recht van Espe- 6.207.10 Het KRO-Kunstensemble (Ver volg). 7.107.30 „De onder-koopman der 20ste eeuw in Ned. O.-Indië*', causerie. 7.458.00 Gramofoonplaten. 8.0010.15 Concert door de Koninkl. Militaire Kapel o.l.v. Kapitein Walther Boer. ca. 9.00 Vaz Dia-s. 10.1512.00 Het KR'O-Salonorkcst o.l.v. Kees Hartvelt. Hilversum 1875 M. 6.457.00 en 7.307.45 Gymnastiekles. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 VARA-septet o.l.v. Is. Eyl. 10.00 Morgenwijding VPKO. 10.15 Voordracht door Ad. Bouwmeester. 10.30 Vervolg VARA-septet. II.00 Vervolg voordracht. 11.20 Vervolg VARA-septet. 12.00 AVRO-Ka-mer-orkest o.l.v. L. Schmidt. M.m.v. S. Smirnoff, zang en Egb. Veen, piano. 2.00 Voor scholen. Voordracht door Luit.- Vlieger A. Viruly. 2.30 AVIRfO-Klein-orkest o.l.v. N. Treep en Gramofoonplaten. 4.00 dito. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 VARA-orkes-t o.l.v. H. de Groot. M.m.v. J. Jong, orgel en Gramofoonplaten. 7.00 Toespraak door L. Evertscn. 7.15 Vervolg concert. 8.00 VPRO-Nieuiws. 8.15 Uit het lvurhaus-Soheveningen: Re sidentie-orkest o.l.v. C. Schuricht m.m.v. J. de Stuers, zang en een knapenkoor. 3de Symphonie, Mahler. Van 9.00—9.30 Dr. G. Horreus de Haas: Geloof en ongeloof. 10.00 Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Ds. J. F. Kruyt: Jacob. (Oud-Tos- tamentische figuren). 11.0012.00 Gramofoonplaten. (VARA). Daventry 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, Berichten. 11.05 Lezing. 12.20 Shepherd's Bush Paviljoen-orkest oJ.v. H. Fryer. 1.05 Orgelconcert. W. S. Vale. invoerrechten vast te stellen op de met name in die wet genoemde artikelen, wordt uitslitend gesproken van „cucumbers" en niet van „gherkins"). Waar de Engelsche Minister dan ook hot recht vandaan haalt om eenvoudig te de- creteeren, dat komkommers en augurken onder hetzelfde invoerrecht vallen, is ons een raadseT Wij hebben ons ter dezer zaken onmiddellijk tot onze Regeering ge wend, met het verzoek ernstig tegen de beslissing der Engelsche Regeering te wil len protesteeren. Het is duidelijk dat een heffing van een invoerrecht van 7 ct. per kg. op onzen ex port van versc-he augurken naar Engeland dit jaar een funesten invloed moet hebben, zoo er al van export sprake zal kunnen zijn, zal dat toch slechts tegen uiterst lage prijzen kunnen geschieden. over, hoe de jonge Sigmund aan het geld komt, noch wie het hem teruggeeft. Ik ver lang alleen, dat gij hem overhaalt hot u te geven meer niet. Over de terugbeta ling hoeft u zich niet de minste zorg te maken. Ik blijf er borg voor, dat voor u daaruit geen onaangenaamheden zullen voortvloeien." Alsof hij een tooverwoord had gespro ken verhelderden op eenmaal de trek ken van de tooneelspeelster. Zij scheen al haar zorgen te vergeten. Vpor San dory het kon verhinderen had zij zijn beide handen gegrepen. „Nu eerst begrijp ik u, mijn lieve vriend Alleen uit teergevoeligheid wilt u mij niet Maar hij weerde met een errèrgiek ge- gebaar de dreigende uitbarsting van haar dankbare bewondering af. „Nogmaals me vrouw Pollnitz: vraagt nu maar verder niets en maakt u zich nergens geen zorg over. Moet u hedenavond spelen?" „Neen, maar mijn dochter moet wel op treden en ik was van plan met haar naar het theater te gaan." „Dat moet u niet doen, maar u moet Sigmund Ruthardt natuurlijk zonder mede weten van uw dochter een briefje schrij ven en hem vragen, direct na het sluiten van de kantoren, dus om zeven uur, bij u te komen voor de bespreking van een zeer persoonlijke aangelegenheid. Het ver der verloop hangt dan alleen van uw han digheid af. Het zal uw eigen schuld zijn als gij uw doel niet bereikt en het prach tige engagement in Brunn moet laten loo- pen." Hij had de laatste woorden met grooten nadruk gesproken, die geen twijfel liet aan jn bedoeling. Met een diepe zucht 1.50 Verslag Cricket-match. I I.552.50 Gramofoonplaten. 4.20 Schotsch Studio-orkest o.l.v. G. Dai ries. M.m.v. Fr. Brady, bariton. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Berichten. 6.50 Haydn's Pianomuziek door K. Tay lor. 7.10 en 7.30 Lezingen. 7.50 Orgelconcert door Dr. St. Marcha.nl. 8.20 John Maodonell en Jas-per Maske- lyne in de revue „There's Magic in the air". 9.20 Berichten en lezing. 9.55 Bach-Handel-concert. BBC-orkest o. l.v. Percy Pitt m.m.v. Seymour Whinyates, viool. 0.a. Concerto grosso nr. 5 d kl. t. Handel en Vioolconcert nr. 2 in E, Bach II.20—12.20 Dansmuziek door de Savoy Hotel Orpheans. „R a d i o-P a r'i s" 1725 M 8.05 en 12.50 Gramofoonplaten. 7.20 dito. 8.20 „Aida", opera van Verdi (Gramo foonplaten van de Scala te Milaan o.l.v, Lorenzo Molajoli). Kalnndborg 1153 M. 12.202.20 Concert uit Rest. „Wivex'". 3.505 50 Radio-Blaasorkest o.l.v. J. An dersen. M.m.v. A Choir, piano. 8.3511.05 Co-Optimisten Zomerrevue 1932 van Brandtstrup, Dam en Müller. Mu ziek van Henry Willum. 11.2012.50 Dansmuziek uit het Bellevue- Strandhotel. L a n g e n b e r g, 473 m. 7.258.20 Concert uit Bad Orb. 12.201.10 Concert uit Mühlaoker. I.202.50 Concert o.l.v. Ey-soldt. .5.206,35 Concert o.l.v. Wolf. 8.20 „Die Durchgangerin", blijspel in 3 acte.s van L. Fulda. Regie: Kanclner. 9.50 Werag Klein-orkest o.l.v. Eysoldt. O.a. Caprice espa-gnol, 'Rhmsky-Kor&akow, Polowetzer Tanze, Borodin cn 2do rhapso- die, Brahms. Rome, 441 m. 9.05 Symphonieconcert o.l.v, Alfredo Ca- sella. 0.a. Allegro appasionabo, Camille Saint-Saëns. Brussel, 508 en 338 m. 508 M.: 12.20 Concert o.l.v. F. André. 5.20 Kurzaal-concert uit Ostende. 6.20 Gramofoonplaten. 8,20 Zanigvoordracht. 8.30 Radio-tooneel. 9.05 Gramofoonplaten. 9.20 Concert uit de Kurzaa'l Ostende. II.00 Dansmuziek, 338 M.12.20 Gramofoonplaten. 5.20 Concert o.l.v, F. André. 6.20 Gramofoonplaten. 8.20 Zang en piano. 9.20 Concert uit het Casino te Knocke. 11.00 Gramofoonplaten. Z e e s e 1635 M. 8.20 Ziek Langenberg. 9.50 Zie Langenberg. 1035 Lozing en Berichten. Hierna tot 12.50 Avondconcert door werklooze musici o.l.v. Hermann Hinrich. Het lot der augurken. De uitvoer van versohe augurken naar Engeland was de laatste 6 jaren zeer zeker niet onbelangrijk, en bedroeg in: 1926: 1.297.000 kg121.000 1927: 840.000 kg91.000 1928: 930.000 kg112.000 l'J291.490.000 kg121.000 1930: 1.414.000 kg92.000 1931: 972.000 kg72.000 Engeland nam dus steeds een belangrijk gedeelte van onze augurken-export voor zijn rekening en het wegvallen der Engel sche afnemers op onze augurkenveilingnn zal voor de kweekers zonder twijfel zeer schadelijke gevolgen hebben. Wij vertrouwen, dat onze Regeering de Engelsche Regeering zal weten te overtui gen, dat het niet aangaat, een invoerreoht drukte mevrouw Pollnitz hem de hand ten teeken, dat zij hem begreep. „Ach, als mijn man wist, hoe we ons hier moeten behelpen. Ik schrijf hem nooit iets van onze ellende, omdat ik vrees, dat hij zich het brood uit den mond zou sparen om ons te heipon. Hot pad van een kunstenares is met doornen bezaaid, neem dat van mij aan, beste vriend." Toen Sandory vertrokken was, veran derde haar bedroefd uiterlijk plotseling in een zeer toornig, en woedende balde zij de vuist hem achterna. „Ik had hem wel in zijn gezicht willen slaan, de huichelaar", siste zij. „De dui vel mag weten wat hij met dat plan voor heeft. Maar ik heb Reen keus meer. We moeten weg, tot iederen prijs". Tien minuten over zeven sloeg Sig mund Ruthardt met snelle tred de straat in, waar de tooneelspeelsters woonden. Het briefje van de moeder, dat zij door een jongen aan het kantoor van Frans Norrenberg had laten afgeven, had hem in de allerdringendste termen verzocht om toch vooral op tijd te komen: en niets ter wereld zou hem hebben kunnen be letten om aan een dergelijk verzoek te voldoen. Ongeveer honderd schreden voor het huis, dat hij de laatste weken zoo vaak met kloppend hart had betre den zag hij Elli, die met haar slank fi guurtje en lenigen tred er uitzag als een elfje. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9