f DONDERDAG 14 JULI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 VERLEDEN EN TOEKOMST VAN DE BLOEMBOLLENTEELT. Wanneer men de exportcijfers als de ba rometer van den economischen toestand van het bloembollenbedrijf beschouwt, dan is uit die gegevens vermoedelijk met eenige zekerheid iets af te leiden met betrekking tot de verdere ontwikkeling van het vak. Met andere cijfers dan die van den ex port behoeft daarom geen rekening te wor den gehouden, omdat het trekken door de hooge buitenlandsehe invoerrechten geen levensvatbaarheid meer heeft en zich der halve in de toekomst wel beperken zal tot de behoefte voor het binnenland. Een overzicht van de exportcijfers naar de waarde na den oorlog leert het volgen de. 1919 17.495.000.— 1920 19.547.000. 1921 22.437 000.— 1922 22.640.000.— 1923 26.382.000.— 1924 29.985.000 1925 44.800.000.i 1926 39.166.000.— 1927 39.918.000.— 1928 42.718.000. 1929 40.365.000.i 1930 46.419.000 1931 29.100.000 Men zal zich herinneren, dat 1914 den zomer een zeer veelbelovend jaar scheen te zullen zijn; dit is wegens den in middels uitgebroken oorlog niet verwe zenlijkt, maar het eindresultaat viel in de gegeven omstandigheden nog mee, en eerst in 1917 en '18 werd de toestand bepaald on gunstig. Na het zeer ongunstige jaar 1918, waar in de export tot f 8.000.000.inkromp, kwam onmiddellijk de opleving in 1919, die zich regelmatig voortzette tot en met 1924. Uit de bovenvermelde cijfers blijkt een zeer normale vermeerdering. Van 1924 op '25 doet de export plotse ling een sprong van rond 30 tot rond 45 millioen gulden. Hierin zit weliswaar de groote Narcissen-uitvoer naar Amerika aan den vooravond van het invoerverbod, maar daarmede is niet verklaard de gedurende 6 jaar op vrijwel gelijk peil gehandhaafde buitengewoon groote uitvoer. Deze is te verklaren uit de schijnwel- w el-va art, die in die jaren vrijwel in de ge- heele wereld heeft geheerscht en ten on rechte voor een blijvend herstel is aange zien. In October 1929 begon reeds de ont goocheling, maar eerst in 1931 deed de in middels algemeen als wereldcrisis erken de toestand haren invloed op den bloem bollenexport gelden, door het sterk ver laagde prijsniveau en wat in het export cijfer niet tot uitdrukking komt het op 5 millioen gulden te schatten valutaverlies in Engeland en Scandinavië. Om derhalve een nuchteren kijk te heb ben op de toekomstige ontwikkeling van het bloembollenbedrijf, zal men goed doen, de jaren 19251930 geheel buiten beschou wing te laten, de in die ja-ren behaalde winsten te vergeten en alle in die jaren ge maakte prijzen voor bloembollen, zoowel als voor landerijen en andere goederen, als volkomen abnormaal uit te schakelen voor vergelijking. Het is uit den treure betoogd en her haald, dat terugkeer tot een lager levens peil alom in de wereld en over de geheele linie onvermijdelijk is. Hierop kan het bloembollenbedrijf geen uitzondering zijn. Men doet dus verstandig zich vertrouwd te maken met de gedachte, dat de abnor male baten uit het tijdvak 1925*30 voor goed achter den rug zijn en niet meer te- rugkeeren; dat het bedrijfsleven moét wor den versoberd naar den maatstaf van het midden der vorige eeuw en dat iedereen gedwongen is zijn levensstandaard voor een lange reeks van jaren in te richten naar de verminderde en verminderd blijvende in komsten. Daar ditzelfde ook voor alle andere be drijven geldt en ook voor hen, die niet uit het bedrijfsleven hun inkomsten trek ken is dit vooruitzicht minder erg dan het lijkt. Wie zich daarentegen blijft blind staren op de abnormale jaren, die in het bovenstaand staatje omlijnd zijn, volgt 'n struisvogelpolitiek, die slechts op de bit terste teleurstelling kan neerkomen. De toekomst behoeft mits men de terugkeer tot een veel lager levenspeil als onvermijdelijk aanvaardt geenszins don ker te worden ingezien voor het bollenvak. De uitvoer zal in kwantiteit niet zoo heel veel terugloopen. Wat in 't bijzonder het jaar 1932 betreft, staat tegenover een ver minderde invoer in Amerika en andere lan den een vermeerdering in Engeland, die daartegen zal kunnen opwegen. Helaas zal de waarde van den uitvoer, zelfs voor ongeveer dezelfde hoeveelheid als verleden jaar werd geëxporteerd, be langrijk minder zijn dan in 1931. Dit is vooral daarom zoo te betreuren, omdat het niet zoo behoefde te zijn. De dit jaar in het buitenland gemaakte prijzen zijn noodeloos laag. Er zou evenveel ge plaatst kunnen worden tegen hooge ren prijs, die niet te maken is, niet omdat de buitenlandsehe klanten die niet willen- be talen, maar tengevolge van de bedroevende onderlinge concurrentie. Voor tal van buitenlandsehe koopers zou het veel welkomer zijn, indien de prijzen wat hooger waren en vooral, wanneer ze van jaar tot jaar zoo weinig mogelijk schommelden. De buitenlandsehe groot handelaar die aan particulieren verkoopt, gewent dezen veel liever aan een min of meer onveranderden vasten prijs voor de meest gewilde soorten voor perken of pot- cuituur in huis, dan dat de prijzen telkens groote schommelingen vertoonen. Na een zeer lage noteering is het dan bovendien weer bezwaarlijk om een volgende maal met veel hoogere noteering te komen. Ook de groote broeiers rekenen liever met een weinig veranderden prijs. Dit alles is niet bevorderlijk aan een constant gebruik van bloembollen, en dus niet in het belang van onzen bloembollenexport. Het is tot du&ver nooit gelukt om voor den buitenlandschen handel bindende be palingen omtrent prijsnoteeringen vast te stellen, en het zal, zoolang de exporthandel niet op geheel anderen grondslag gevestigd is, ook in de toekomst wel niet mogelijk zijn oan iets in deze richting te bereiken. Toch blijft het te betreuren, dat dien tengevolge een bedrag, dat in een jaar van zóó lage prijzen als de tegenwoordige mis schien, wel op 10 millioen gesteld mag wor den, voor ons land en voor de bloembollen streek verloren gaat, waar men dit bedrag zoo broodnoodig heeft. Ook hiervan draagt de overproductie mede de schuld. Door de uitgebreidheid van de teelt in overeenstemming te bren gen met de werkelijke buitenlandsehe be hoefte, kan een verhooguig van prijs zoo wel in binnen- als buitenland bevorderd worden, al is niet met wiskundige zeker heid vast te stellen, dat dit inderdaad het geval zal zijn. E. K. in „Weekbl. v. Bloemboilenc." Wat anderen er van zeggen Noordwijkerhout, lo Juli. Liefdadigheidswedstrijd ten bate van het Comité Ziekentransport Haarlem en Omstr. naar de Nat. Ned. Bedevaart naar Lourdes. Op het gebied van voetbalsport Ben ik geen erge Piet; Dit is de reden, dat ge me Op het veld zeer weinig ziet. Van middenlinie of van goal, Van keeper of rechtsbuiten Heb ik net zoo min verstand, Als een kip van duiten. Het liefste zie ik maar van al, Dat ze de bal na hollen, En op 't einde van het veld Over elkaar heen rollen. Maar geldt het een liefdadig doel, Dan ben ik steeds present En valt dk opbrengst nogal mee Dan ben ik zeer content. Zondagmiddag had ik toch Veel meer publiek verwacht, Ik had gerekend, vast en zeker, Op 'n honderd man of acht. Wat de reden hiervan was, Is gauw genoeg ontleed, Het was daar op 't open veld Toch ook zoo snikkend heet. De spelers deden flink hun best Men kon niet meer verlangen Het zweet dat liep met stralen Van voorhoofd en van wangen. Ook de St. Bavo-harmonie, Liet zich danig hooren, En het kon niet anders zijn Of zoo iets moest bekoren. Wij zijn dus stellig overtuigd Dat de Heeren van het Comité Voor al hetgeen alhier verricht, Voldaan zijn en tevrêe. F. DE VROEGE. St. Bavo-gesticht, Noordwijkerhout. Hooggeachte Redactie. Verzoeke beleefd eenige plaatsruimte voor onderstaande regelen: Ondergëteekende heeft het voorrecht ge had op Woensdag, Donderdag en Vrijdag van de vorige week in dé St. Josephskerk te Leiden het Ziekentriduum mede te ma ken, echter niet als zieke, maar als gebrek kige, zooals er ongeveer een zestigtal wa ren. Voor de bedlegerigen waren 190 (hon derd negentig) bedden aangebracht, die alle in gebruik waren. 250 zieken of gebrekkigen uit verschillende omliggende plaatsen, zon der de minste stoornis in de volmaakste orde bijeengebracht in de voor deze gelegen heid kwistig met bloemen versierde ruime St. Josephkerk. Welk een indrukwekken- den aanblik! En welk een keurig verloop hadden deze drie heerlijke dagen van ge bed, afgewisseld door prachtig-liturgische oefeningen! Wat mij van deze het meest heeft getroffen, waren wel de indrukwek kende zegening der zieken met het Aller heiligste, ieder afzonderlijk, de plechtige handoplegging en dan dat heerlijke slui tingslof met die schitterende processie! Kortom, het waren dagen van rein genot naar ziel en lichaam, die op mij een onver getelijk indrukwekkenden indruk hebben achtergelaten. Wat vond ik het ontzettend jammer, dat er niet meerdere deelnemers uit Warmond waren! Ik zal toch in deze gemeente niet de eenige katholiek zijn, die gebrekkig is. Of is er in Warmond geen enkele bedlege rige patiënt? Mogen deze weinige regelen er toe bij dragen dat het Ziekentriduum, dat reeds 5 achtereenvolgende jaren met steeds stij gend succes zijn heilzaam en zegenrijk werk verricht, het volgende jaar door deze pa rochie beter vertegenwoordigd is. Dat zal voor het volijverige plaatselijk comité meer dere voldoening geven en meerdere War- mondsche zieken en gebrekkigen ten zegen zijn. Onder beleefden dank voor de verleende plaatsruimte, Een deelnemer. Andere bladen schrijven HET CADEAU-STELSEL. Uit „D e T ij d" Het verstrekken van cadeaux door of via winkelier aan hun klanten bij aankoop van bepaalde artikelen of bepaalde hoe veelheden is een reclame-methode, die naar onze meening scherpe afkeuring verdient, omdat zij een sterk element van onwaar achtigheid bevat. Men suggereert den kooper, dat men een deel van zijn winst wil derven om hem als klant te winnen, terwijl in werkelijkheid meestal de kosten der cadeaux op de kwaliteit of op den prijs der betreffende artikelen worden ver haald. Bovendien wordt de lust tot koo- pen op een ongezonde manier geprikkeld omdat de aandacht van de kwaliteit der waren wordt afgeleid. Meermalen rees de vraag, hoe men dit stelsel het meest doelmatig kon bestrijden. Thans is er in Duitschland een voorbeeld: Op 10 Juni jl. is daar de noodverorde ning op het cadeaustelsel enz. in werking getreden, waardoor o.a. het geven van ca deaux verboden wordt, tenzij de gever den kooper in de gelegenheid stelt om in plaats van het aangeboden cadeau, een bedrag in geld te ontvangen, welk bedrag niet kleiner mag zijn dan de aankoopsprijs van het z. g. cadeau. De cadeaugever is verplicht om ten op zichte van ieder gesohenk het daarvoor te verlangen bedrag in contanten, in cijfers aan te geven. De cadeaugever mag bij het aanbieden van toegiften noch spreken van geschenken, noch den indruk probeeren te wekken, dat inderdaad van een gratis toe gift of iets dergelijks sprake is. Nog voor deze wet in werking treedt, blijkt ook reeds uit een uitspraak van den Duitschen Rijksminister van Financiën dat, als een gevolg van het niet wettelijk erkennen van cadeaux, deze tot den om zet, die in Duitschland belast wordt, wor den gerekend. De cadeaugever moet ze als zoodanig opgeven en daarover omzetbelas ting betalen. De bedragen - in geld, uitbe taald aan de koopers, die deze verkiezen in plaats van de aangeboden cadeaux, mogen echter van het omzetbedrag worden afgetrokken. Door dit bijkomstig, be langrijk financieel nadeel voor den cadeau- gever" zal deze noodverordening op het cadeaustelsel een veel sterkere belemme ring voor de verdere toepassing van dit verkoopsysteem vormen, dan aanvankelijk in kringen van belanghebbenden werd ver wacht. Intusschen zal het positieve resultaat nog moeten blijken. Wij kennen in ons land geen omzetbelasting de laatste methode hoe effectief overigens ook zal hier dus geen toepassing vinden. Blijven echter nog de eerste maatregelen. Als wij daar eens mee begonnen? tuin te zitten en versche lucht te happen! In het brandpunt van de belangstelling. Citadel van de nationalistische en conservatieve gedachte. WEELDERIGE LIMOUSINES. In het mooie milieu van de Tiergartenwijfc, in de FriedriCh Ebertstraat, niet ver van de ministeries, in een splendid isolement, staat een elegant particulier paleis. Sedert eenige weken, des middags om 12 uur of liever nauwkeuriger om half twaalf, rijdt een wagen voor het gebouw, een wagen, welks nummer aantoont, dat 't een regee- ringsauto is. En inderdaad, het is de auto van den heer Von Papen. De nieuwe kan selier is getrouw gebleven aan de club, waaraan hij zijn wonderbaarlijke carrière en zijn bereiken der regeeringsmacht heeft te danken. Men heeft tot dusver nog zeer weinig in het publiek gesproken van die Duitsche Heerenclub. Alles wat men er over wist was, dat het de eenige club was, die regel matig door Rijkspresident Von Hindenburg wordt bezocht ter gelegenheid van het jaarlijksche stichtingsfeostv, dat gevierd wordt met een groot banket. De president doet op deze wijze zijn aanhankelijkheid aan de club blijken. En toch, zoolang de democratische partijen de maCht in han den hielden, bleef de Heerenolub in de schaduw, zonder haar politieke ambities te kunnen doen zegevieren. Maar zoo gauw had de kanselier Von Papen de teugels van het bewind niet in handen genomen, of een tot dan toe onbekende persoonlijkheid maakte per radio het publiek bekend met de samenstelling en het programma van het nieuwe kabinet. Deze omroeper was een zekere heer Von Gleiohen, een der af stammelingen van Schiller, tegenwoordig president van de Heerenclub. Sedert dien dag staat de club in de FriedriCh Ebert- strasse in het brandpunt der belangstel ling en der actualiteit. De geschiedenis van deze machtige club is vrij simpel. Zij werd gesticht na de in eenstorting van Duitschland, onder leiding van den geheimen raad, Von Sohuhma^- cher. Onder den indruk der heftige revolu- tionnaire bewegingen van dat tijdvak koos de vereeniging den bescheiden naam van „Vereeniging van kunstenaars en geleer den." Maar van het eerste oogenblik van haar bestaan af werd deze vereeniging de citadel van de nationalistische en con servatieve gedachte. Deze tendenz werd in latere tijden steeds sterker, toen de club onder leiding kwam van de heeren Möller von Bruch en Von Gleichen. De eerste pleegde eenige jaren geleden zelfmoord. Hij kon beschouwd worden als de geeste lijke vader van de Nazi-beweging. In zijn boek „Het Derde Rijk" voorspelde hij den enormen groei van het Nationaal-socialisme en zijn verovering van de macht. Wat den heer Von GleiChen aangaat, deze is de chef der jonge conservatieven (der „Jungkonservatieve Vereinigung"), die in hun programma hebben staan, dat men ten opzichte van het „systeem" geen pas sieve houding mag aannemen, dat men zich meester moet maken van het staats apparaat en de wedergeboorte van den Duitschen geest van voor den oorlog moet aanwakkeren. Met de plotselinge opkomst van Von Papen triomfeerde het gezichts punt van Von Gleichen in vollen omvang. De „Vereeniging van kunstenaars en ge leerden" kreeg later den naam van „Juni- club" en doopte zich. ten slotte „Heeren club." Zij vereenigt in zich, zonder op po litieke overtuigingen te letten, alle emi nente conservatieve elementen van de Duitsche „society". Sedert twee jaren be zocht de ex-kanselier Brüning dikwijls de bijeenkomsten. Er valt nog op te merken, dat de club natuurlijk geen leden uit par tijen' der linkerzijde heeft, maar dat de Nationaal-socialisten er ook niet zijn ver tegenwoordigd. En het is ook geen wonder, want de aristocratische atmosfeer van de club is slecht te vereenigen met de socia listische tendenzen van Hitler, die, al mo gen zij dan ook inet ernstig zijn gemeend, toch met veel emphase worden verkondigd. De leden van de nieuwe regeering be- hooren zonder uitzondering tot de Heeren club, in wiens weelderige salons de com plotten tegen Bruning werden gesmeed en diens val ten slotte werd veroorzaakt. In den Laatsten tijd hebben de tendenzen van de club trouwens een groot ere vlucht ge nomen. Wel komen er nog zekere leden in de club, wier opinie heel veel verschilt van die van het kabinetVon Papen—-Schlei cher, maar meer en meer geeft de gedachte der restauratie den boventoon aan. Men moet er nog op wijzen, dat buiten de club leden, die thans aan de regeering zijn en op de ministerzetels hebben plaats geno men, er nog vele anderen zijn, die op een andere wijze de vernieuwing van het Rijk willen bewerken, zooals bijvoorbeeld de oud-Rijksweerminister Gessier. Het groote hervormingsprojeot echter is het program- Von Papen. Het wil aan Pruisen een veel grooter overwicht in het Rijk geven dan het ©ogenblikkelijk heeft. Het is ontstaan in geheime bijeenkomsten. De vertegen woordigers der Zuid-Duitsche landen vol gen met het grootst mogelijke wantrou wen den vooruitgang en het succes van de Heerenclub. 's Middags, als de wagen van den kanse lier voor heb gebouw staat, stelt zich een lange file van weelderige limousines op. De deuren van bijna alle auto's zijn dis creet met wapenschilden beschilderd. En waarlijk, de leden van deze gesloten club hebben geen reden meer, om zich in de schaduw te houden en de voorspellingen van Von Gleiohen zijn reeds gedeeltelijk in vervulling gegaan. In het nieuwe Duitschland regeeren thans de vertegen woordigers van het vóór-oorlogsche Duitsch land. De lakei, die diep buigt voor al de genen, die binnengaan en die eenigermate het oude régime vertegenwoordigt, is mis schien beter ingelicht over de dessous van de tegenwoordige politiek van het Rijk, dan, zeggen wede president van den Rijksdag. WILT U IETS WETEN? Vraag: Welke is de beste weg per auto van Leiden naar Boedapest. Hoeveel K.M.? Antwoord: Leiden, Wassenaar, Den Haag, Delft, Rotterdam, 35 K.M., Zwijn- dreoht, Dordrecht, Willemsdorp, Moerdijk, Zevenbergsche Hoek, Ter Heyde, Breda, Tilburg, Oirschot, Best, Eindhoven, Gel drop, Heeze, Leende, Maarheeze, Weert, Baexem, Horn, Roermond. Afstand 158.5 K.M. Melick, St. Odiliënberg, Donk, Poster- holt, Duitsoh douanekantoor, Kerken, Heinsberg, Limioh, Jülioh, Düren, Zülpich, Euskirohen, Rheinbach, Neuenahr, Sinzig, Andernach, Koblenz. Afstand 171.4 K.M. Boppard, Bingen, Mainz, Höchot, Frank fort. Afstand 127.7 K.M. Hanau, Aschaffen- burg, Markt Heidenfeld, Würzburg, Kitzin- gen, Neustadt, Neurenberg, Neumarkt in Ober Pfalz, Hemau, Regensburg, Straubling, Plattling, Passau, Sohrading, Linz, Amstet- ten, Melk, St. Pölten, Weenen. Afstand 729.7 K.M. Gr. Enzersdorf, Hainburg, Press- burg, Guta, Komorn, Sütto, Dorog, Vö- rösvao, Budapest. Afstand 151.7 K.M. Totaal 1374 K.M. Vraag: Welke is de kortste weg van Stompwijk naar Boxmeer? Hoeveel K. M.? Antwoord: Stompwijk, Zoeterwoude, Alphen a. d. Rijn, Woerden, Utrecht, de Bildt, Zeist, Woudenberg, de Klomp, Ede, Bennekom, Wageningen, Zetten, Herveld, Nijmegen, Malden, Mook, Cuyk, St. Agatha, Beugen, Boxmeer. Afstand 137.5 K.M. ST00MVAARTBER1CHTEN KON. NED. ST00MB. MIJ. FAUNA arr. 13 Juli van Alicante te Barcelona. BARALT arr. 6 Juli van Colon te Cu rasao. BOSKOOP (thuisr.) arr. 10 Juli te Antofagasta. PERSEUS vertr. 12 Juli van Danzig n. btettin. KON. PAKETV. MIJ. NIEUW HOLLAND arr. 11 Juli van Adelaide te Singapore. HOLLAND-AFRIKA LIJN. SPRINGFONTEIN (thuisr.) vertr. 12 Juli van Lorenzo Marques. HOLLAND-A MER I KA-LIJN. LOOHGOIL, Vanc.-Rotterdam arr. 11 Juli te Seattle. NEBRASKA, RotterdamVancouver arr. 11 Juli te San Francisco. HOLLAND—00ST-AZIE LIJN. MEERKERK (uitr.) arr. 11 Juli te Ma nila, ROTTERDAMSCHE LLOYD. KERTOSONO (uitr.) vertr. 12 Juli van Belawan. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. HEGTOR, JapanRotterdam wordt 14 Juli te Londen verwacht. MARON, Batavia-Amsterdam arr. 11 Juli te Singapore. MENELAUS vertr. 11 Juli van Yokoha ma naar Rotterdam. SARPEDON, Japan-Rotterdam arr. 12 Juli te Tientsin. DE AVONTUREN VAN 483. Tot den avond hadden zij gevlogen, maar toen voel de Keesie, die het vliegtuig bestuurde, dat er iets aan de machine mankeerde. We moeten een noodlanding ma ken, zeide Keesie tot zijn kameraad, den matroos. Dat kan den besten vliegenier overkomen, zeide de matroos rustig. EEN VERKEERSAGENTJE. 4S4. Ze kwamen in een groot bosch, met groote boomen en zwaar gebladerte. We zullen hier maar ons bivak op slaan, zeide het verkeersagentje en den nacht doorbren gen om te zien wat er aan de machine scheelt. Ga je gooi, zei het matroosje kalm, ik kan overal slapen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 8