DONDERDAG 14 JULI 1932 DE LEIDSCHE COURANT '"TWEEDE BLAD PAG. 7 GEMEENTERAAD VAN WASSENAAR Woensdag kwam de Raad dezer gemeen te in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van Burgemeester Wieg1- man. Afwezig was de heer Dr. Ph. J. Idenburg. Mededeeling geschiedde van een brief houdende goedkeuring besluiten tot wijzi ging der Begrooting, een proces-verbaal van kas-opneming bij Jen Gemeente-ont vanger, proces-verbaal van verhuring van weiland en het verslag Volkshuisvesting over 1931. Ter tafel komt een schrijven van den heer Land aal, bevattende bezwaren tegen een verleende toestemming tot plaat sing van een keet in een weiland aan den Buurtweg, waardoor de schoonheid van het landschap wordt ontsierd. De voorzitter stelt voor het stuk ter afdoening in handen van B. en W. te stellen. Na een opmer king van Mr. Wildt Meijboom, dat het jam mer is dat indertijd ontheffing van de bouwverordening is verleend, wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Hierna is aan de orde het antwoord van B. en W. naar aanleiding van door den heer C. van Tol ingebrachte beschuldigin gen omtrent de naleving van de bouwver ordening. B. en W. hebben in een uitvoe rige weerlegging de onjuistheid van de 'beschuldigingen aangetoond en bewezen, dat door hen noch door de betrokken amb tenaren de bepalingen van de bouwveror dening zijn overtreden. De heer Van Tol kan niet instemmen met de weerlegging van B. en W. en doet het voorstel het een en ander daarom door een Commissie te laten onderzoeken, welk voorstel door twee leden wordt gesteund. De heer Drop acht het antwoord van B. en W. afdoende en meent, dat de heer van Tol niet het reoht heeft beschuldigingen te uiten als hij deze niet waar kan maken. Het is spijkers zoeken op laag water en het is nu reeds de tweede keer, dat de heer van Tol ongemotiveerde beschuldigin gen richt aan het adres van een hoofdamb tenaar en het college van B. en W. Per soonlij k, als oud-lid van B. en W. trekt hij zich dit niet aan en zal zich daarom niet boos maken, evenmin een motie indie nen, maar wel wil hij den heer van Tol toe roepen om, als hij weer een bevlieging krijgt, om in een openbare vergadering be schuldigingen te uiten ,een wachter voor zijn lippen te plaatsen en aldus te voorko men, dat hij anderen in hun eer aantast. Bij een derde maal zou het beneden de waardigheid van den Baad zijn op ongemo tiveerde beschuldigingen opnieuw in te gaan en zou het dan wel een bitteren na smaak voor den den heer van Tol kunnen hebben. Mr. Kiewiet de Jonge onderstreept het betoog van den heer Drop en zegt, dat het hem ten zeerste verwondert en tegenvalt, dat het voorstel van den heer van Tol nog ondersteuning vindt. De heer Boender meent, dat de heer Van Tol niet de bedoeling heeft gehad om ambtenaren of B. en W. te beleedigen, doch slechts om eenige z. i. verkeerde din gen te herstellen. De heer Schalekamp geeft den heer van Tol in overweging zijn beschuldiging in te trekken, waarop de heer Van Tol zegt, dat niet te kunnen doen, omdat hij niet tegen zijn gemoed kan spreken en hij blijft vinden, dat er onre gelmatigheden zijn. De Voorzitter acht het feit zeer ernstig, dat de heer Van Tol zijn beschuldigingen, nadat daarvan de onjuistheid duidelijk is aangetoond, nog niet wil intrekken en hij begrijpt niet, dat de woorden van den heer Drop niet tot hem zijn doorgedron gen. Hij meent, dat hij als fatsoenlijk man en als verantwoordelijk raadslid zijn be schuldigingen heeft waar te maken of in te trekken, waarop de heer Van Tol ant woordde, dat het hem natuurlijk spijt, in dien zijn beschuldigingen onjuist zijn, iemand te hebben beleedigd en daarom zijn voorstel wil intrekken. Op een adres van enkele winkeliers om gebruik te maken van de bevoegdheid om gedurende 21 dagen de Winkelsluitingswet buiten werking te stellen en wel voor het tijdvak van 1 tot en met 24 Augustus, wordt gunstig beschikt in dier voege, dat de sluiting wordt bepaald voor den Zater dag op 11 uur en voor de overige dagen op 10 uur. Ontheffing van de bepalingen der bouw verordening wordt verleend aan A. N. Ver hoog voor het bouwen van een werkplaats en aan het Departement van Defensie voor den bouw van een munitie-bewaarplaats, terwijl wordt afgewezen een verzoek van P. Versteeg voor den verbouw van een wachthuisje aan den Katwijksoheweg tot consumptietent, en van J. Remmerswaal voor het bouwen van een houten schuur een perceel aan den Wassenaarsche slag. Vastgesteld wordt de vergoeding krach tens art. 101 der L. O. Wet voor de bijzon dere scholen over 1929, alsmede krachtens art. 100 der L. O. wet over 1930. Benoemd wordt tot hoofd der Openbare Lagere School no. 1 de heer N. H. Hee roma te Eindhoven. Door den heer Mr. J. H. Kiewiet de Jonge, wordt medegedeeld, dat hij om ge zondheidsredenen ontslag neemt als lid van Maatschappelijk Hulpbetoon en der Commissie tot herziening der Politiever ordening, De Voorzitter bedankt de heer Kiewiet de Jonge voor hetgeen door hem in beide functies is verricht. De heer Drop stelt daarna voor in de vacature te be noemen de heer Mr. H. B. Wildt Meyboom die daarna met 13 stemmen en een blanco in beide functies wordt benoemd. Deze ver klaart zich bereid zijn plaats weer in te mimen voor den heer Kiewiet de Jonge, zoodra diens gezondheidstoestand hem weder zal veroorloven deze functies te ver vullen. Op enkele verzoeken om ontheffing van schoolgeld en retributiegeld wordt gun stig beschikt. Een verzoek van de Vereeniging Was senaar Vooruit om beschikbaarstelling van drie lokalen in de voormalige Openbare School aan de Zijllaan voor het houden, van een tentoonstellifig „Oud Wassenaar" wordt ingewilligd. Vervolgens is aan de orde een verzoek van de Commissie voor het Kinderfeest in Nieuw Wassenaar om een lokaal van de Openbare Lagere School no. 3 te mogen gebruiken voor het houden van repetities. B. en W. stellen voor dit verzoek in te willigen tegen een vergoeding van 10. De heer Van Tol stelt voor het lokaal gra- tis ter beschikking te stellen. Mr. Wildt Meijboom sluit zich daarbij met eenige ar gumenten aan. De Voorzitter wijst, even als eenige raadsleden gedaan, op de con sequenties, die* aan het gratis beschikbaar- stellen zijn verbonden. Hij meent, dat het principieel juist is, om vergoeding te vra gen, en dat daarvan alleen kan worden afgeweken als het een doel betreft van al gemeen belang. Mr. Kiewiet de Jonge wijst er dan op, dat het begrip „algemeen belang" zeer be trekkelijk is. Persoonlijk ziet hij in het doel van deze Kinderfeesten wel een op voedkundig element, doch elk geval moet op zichzelf worden beoordeeld, temeer daar z. i. alleen dan van „algemeen be lang" kan worden gesproken als het een geval geldt van volmaakte neutraliteit. In geval van sectarisme beperkt, men zich steeds slechts tot één bepaalde groep en sluit men de anderen uit. Dat is hier niet zoo, omdat practisch gesproken van dit feest door menschen van alle richtingen kan worden gebruik gemaakt. Na eenige discussie wordt het voorstel van Mr. Wildt Meuboom om gratis be schikbaarstelling verworpen met 8 stem men tegen 6, en dat van B. en W. aange nomen met 104 stemmen. Besloten wordt tot het voeren van een proces in verband met de onteigening van een perceeltje grond van de Wed. van Remmerswaal aan den Storm van 's-Gra- vesandeweg. Vervolgens is aan de orde het voorstel van B. en W. tot heffing van een belasting op de publieke vermakelijkheden. Mr. Wildt Meijboom stelt voor de behandeling van deze verordening uit te stellen tot een voldoende vergadering, aangezien bij het voorstel geen toelichting was gevoegd van B. en W. en de stukken hem daarenboven pas vijf dagen voor de zitting bereikten, zoodat nagenoeg geen tijd overbleef voor bestudeering van het onderwerp. Hij merkt op, dat in het algemeen te weinig toelich tingen worden verstrekt en de stukken meestentijds te laat worden toegezonden. De Voorzitter meent, dat steeds zoo veel mogelijk alle toelichtingen als die noo- dig zijn, worden verstrekt-, doch B. en W. kunnen niet vooraf weten, welke toelich tingen ieder lid afzonderlijk nog eens zou wensohen. Hij acht deze verordening voor zichzelf sprekend en 'n nadere toelichting daarop overbodig, temeer daar hij gelijk soortig is als die, welke geldt in andere 'overeenkomstige gemeenten. Ook de heer Kimman vindt, dat de stuk ken meerendeels te laat worden toege zonden, doch meent overigens, dat de raadsleden een verantwoordelijke positie innemen en uit dien hoofde zelfstandig zich door onderzoek een oordeel over elk bijzonder onderwerp moeten vormen. Mr. Kiewiet de Jonge betoogt, dat de Raadsleden een eigen verantwoordelijkheid bezitten, die meebrengt, dat zij zich on afhankelijk van B. en W.'s voorlichting een oordeel vormen. Iedere jurist weet echter, dat elke verordening een zeer belangrijk document is in de gemeentelijke arbeid, die een nadere toelichting en bestudeering noodzakelijk maakt. Om die reden kan hij zich het bezwaar van Mr. Wildt Meijboom goed begrijpen, evenals dat van den heer Kimman. Hij wijst erop, dat deze nieuwe raad een andere is dan de voorgaande en nu leden telt, die naar den aard van hun werk en alleen op dien grond en dus niet wegens meerdere capaciteiten cri- tischer zijn aangelegd dan de leden van den voorgaanden Raad. Wanneer hierme de meer rekening werd gehouden zouden vele onnoodige discussies kunnen worden vermeden en voorkomen worden, dat, zoo als nu herhaaldelijk gebeurt behandeling van stukken en voorstellen worden ver schoven naar een volgende vergadering. De Voorzitter antwoordt, dat de heer Kiewiet de Jonge volkomen gelijk heeft als hij zegt dat het gewenscht is, dat met de tegenwoordige mentaliteit van de Raads leden rekening wordt gehouden. Hij vraagt zich echter af of dit echter ook werkelijk het standpunt der leden is. Indien aan alle verlangens der leden moet worden voldaan, dan is het een feit, dat de secre tarie niet voldoende geoutilleerd is. Als de zaken dan ook moeten zouden worden behandeld op de wijze als in de groote ste den gebruikelijk is dan zal dus een reorga nisatie moeten volgen en dat zal geld kosten. B. en W. meenen, dat zij steeds reeds zooveel mogelijk aan de wensohen der leden tegemoet komen en hij hoopt, dat de leden nu van hun kant ook eens trachten de kloof 'wat te overbruggen in het belang der gemeentelijke financiën. Hij wijst er dan op, dat de Raadsleden niet al te veel hun standpunt moeten bepalen naar de sfeer, waarin hun beroep ligt, maar de gemeente moeten bezien als een platte lands-gemeente. Hij dringt dus aan op aller medewerking en vraagt dan of de Raad deze verordening voldoende heeft kunnen beoordeelen. Verschillende leden zijn ech ter voor uitstel en aldus wordt besloten. Aan B. en W. wordt machtiging ver leend om kasgeld op te nemen voor den tijd van drie maanden tot een bedrag van Van zon, lucht en leven genieten in bosch en duin, op hei en strand zonder gevaar voor zonnebrand is slechts mogelijk, als gij gelaat, handen en armen inwrijft mot „Zij"-Crême of „Zij"-01ie. In prijzen van 2030—45 en 75 cent. 5429 500.000 tegen een rente van ten hoogste 5 pet. B. en W. stellen voor aan de Ver. voor Volksonderwijs, afd. Wassenaar, drie loka len en een halve speelplaats van de voor malige Openbare Sohool aan de Zijllaan te verhuren tegen een prijs van 700.per jaar. De heer Wildt Meijboom is zeer er kentelijk voor dit voorstel en spreekt daar over dan ook zijn voldoening uit, maar meent, zonder ondankbaar te willen schij nen, dat de huurprijs wel wat hoog is. Hij wijst er op, dat voor het gebruik van een gedeelte van de School aan de Bloemcamp- laan nl. slechts 650.verschuldigd is, terwijl men daar het voordeel heeft van vrij gebruik van water, vuur en lioht. De Voorzitter zegt, dat geen vergelijking kan worden getrokken, want dat de eene Sohool nog in gebruik is en de andere niet meer als zoodanig kan worden beschouwd, doch slechts als een zakelijk beleggings object voor de gemeente. Hij meent zelfs, dat een vergoeding van 5 pet. van den bouwkosten zeer laog is. Ook de heer Schalekamp wijst daarop, waarmede de heer Wildt Meijboom ook volmondig in stemt, doch zijn opmerkingen meer infor- matorisoh bedoeld heeft. Het voorstel van B. en W. wordt daar na aangenomen. Bij de voorstelden van B. en W. tot wij ziging der begrooting voor het dienstjaar 1932 komt aan de orde een verzoek van Maatschappelijk Hulpbetoon om voor het tweede halfjaar een subsidie toe te ken nen groot 20.000 voor Bedeeling van Armlastigen en 15.000 voor werkloozen- steun. B. en W. stellen voor dit verzoek in te willigen en ter dekking van deze uitga ven aan te wijzen de aLgemeene reserve. Na eenige discussie, waarbij de heer Leijenhorst opmerkt, te hebben gelezen in de ter inzage gelegde stukken, dat de dub bel uitgetrokken werkloozen als armlasti gen zullen worden beschouwd, waarmede hij zich niet kan vereenigen en de Weth. van Leeuwen zulks betwist en zegt, dat dit een inisverstand moet zijn, wordt het voorstel aangenomen. In beginsel wordt besloten goed te keu ren, dat de Bouwver. Willibrordus de Wil- librordusstraat doortrekt tot aan de op te richten R. K. Kleutersohool. Thans komt ter tafel het voorstel van B. en W. omtrent subsdidieering van het Groene- en het Wib-Gele Kruis. In hun prae-advies betoogen B. en W. dat het niet mogelijk en niet wenschelijk is een subsidie-regeling samen te stellen, welke op de praestatie Is gebaseerd en geven B. en W. in overweging te besluiten óf wel tot handhaving van het Raadsbesluit van 4 April 1928, óf wel tot aanvaarding van het voorstel van B. en W., gedaan in de vergadering van 6 April 1932, waarmede beide vereenigingen zich volkomen kunngn vereenigen. De heer Drop deelt mede, dat de Vrijz. Raadsfractie zich met het laatste voorstel van B. en W. kan vereenigen onder voor behoud, van wijziging, wanneer de omstan digheden daartoe aanleiding geven. Daar na wordt het voorstel aangenomen. Ten slotte komt ter tafel een vraag van den heer Mr. Wildt Meyboom of de moge lijkheid bestaat, dat langs den weg haar het. Slag nog een verhard wandelpad eener- zijds wordt aangelegd, en of B. en W. de kosten daarvan kunnen opgeven. Op voor stel van B. en W. wordt beslaten deze vraag in handen te stellen van de Commis sie van Openbare Werken, waarna de voor zitter de vergadering sloot, om daarna in een geheime zitting te heropenen. LETTEREN EN KUNST MOZARTFESTSPIELE IN NEDERLAND. Müncheners zullen opera-uitvoeringen geven in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. In September a.s., na afloop der Fest- epiele te München, zullen na een korte va- cantie een aantal bekende Münchener ar- tisten met de repetities beginnen voor een reeks Mozart opvoeringen in ons land. Het Beiersche Nationaltheater in zijn geheel mag buiten München geen vast voor stellingen geven. Om hierin te voorzien werd jaren geleden de „Münohener Opern- bühne" gesticht onder voorzitterschap van Staatsminister i. 'El. en Senaatspresident Dr. Ernst Müller-Meiningen en Clemen® Freiherr von Frankenstein, General-Inten- dant der Beiersche Staatstheaters. Voor de gastvoorstellingen worden de so listen voor de hoofdrollen der uit te voeren werken in hoofdzaak gekozen uit leden der Münchner Staatsopera en der Münohner Festspiele, het koor uit het „Staats-Sing- chori', enz. „Figaro's Hochzeit", „Co«i fan tutte", „Die Entführung aus dem Serail" en waar schijnlijk ook „Don Giovanni'* zullen ter uitvoering komen in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. Buitendien zal in eenige der grootere provinciesteden van ons land een enkele voorstelling worden gegeven van „Figaro's Hochzeit". DUITSCHE MAATREGELEN TEGEN OVERTREDING VAN DE VIEZEN V OORSCHRIFTEN. De secretaris der Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Rijnland te Leiden, dr. Knibbe, schrijft in „Rijnland", officieel orgaan der Kamer het volgende: Het komt ons voor, dat het zijn nut heeft om hier de ervaringen weer te ge ven van een Nederlander en een Duitscher (welke laatste sedert vele jaren in Holland woont), welke in Duitschland poogden een eerlijk stuk brood te verdienen, en op grond van een z.g. overtreding van devie- zenvoorschriften langen tijd in hechtenis werden gehouden. Het betrof een handel in bloemen. De bedoelde personen, Rijnsburgsche ingeze tenen, verkochten reeds meerdere jaren in de eerste maanden van het jaar bloemen uit Rijnsburg in een der Duitsche steden. Zoo dit jaar in Frankfort a. d. Main. Daar zijzelf uiteraard geen officieele Genehmigung konden verkrijgen om de bloemen in Rijnsburg te betalen, werd een Duitsch im- en exporteur in den arm geno men, die wel een Genehmigung kon krij gen, in dit geval de expediteursfirma Ger- lach en Co. te Emmerik. Men betaalde derhalve aan Gerlach en Co., welke op haar beurt den leverancier te Rijnsburg had te betalen. Zelfs dit bleek strafbaar te zijn. In het officieele Ermittlungsergebnjs staat als officieele beschuldiging woordelijk: Indes wuszten sie, dass die Liefemngen von Holland kamen, und dasz der Gegen- wert auch wieder nach Holland flosz oder mindestens für den auslandischen Liefe- ranten gulgeschrieben wü'rde, und sie ha- ben dieses Verfahren nur zurg Umgehung der Devisenbestimmungen gewahlt. In dezen zin der dagvaarding ligt de beschuldiging opgesloten. Officieel beriep de Oberstaatanwalt zich alleen op enkele bepalingen (par. 11) der Duitsche Verordening. Uit het vorenstaande volgt derhalve dat voortaan geen Nederlander in Duitsch land veilig is, ook al verkoopt hij door "be middeling van een erkenden Duitschen ira- en expediteur, die zegt zelf een Ge nehmigung te hebben. Op deze wijze zou derhalve veel handel in Duitschland wor den onmogelijk gemaakt. De vraag komt echter op of dit geen zeer rigoureuse uitlegging is. In de genoemde par. 11 wordt kort sa mengevat strafbaar gesteld wanneer iemand in Duitschland op het Kon to van een buitenlander Marken stort of Marken of goud aan een in het buitenland gevestig- den persoon, die op dat moment in Duitsch land is, wil overhandigen. Zien wij goed, dan hebben zich geen van beide gevallen hier voorgedaan. Er zijn gelden gestort op het Konto van Gerlach en Co., een erkende Duitsche im- en exporteur en derhalve, niet op het Kon to van een buitenlander of een in het bui tenland gevestigd persoon. Ook heeft men geen oogenblik gelden aan een op dat mo ment in Duitschland zijnde, maar in het buitenland wonende persoon willen over handigen, iets wat trouwens niet ten laste werd gelegd. Als de firma Gerlach en Co. zich aan het geincrimineerde feit had schuldig gemaakt en zonder Genehmigung de gelden naar het buitenland had gebracht of op het Konto van een in het buitenland geves tigd persoon had laten overschrijven, dan had men deze moeten veroordeelen. Als iemand strafbaar was geweest dan toch al lereerst deze. Gerlach en Co. is echter niet vervolgd. Niet alleen zijn de verschillende bepa lingen van de zoo talrijke Duitsche De- viezenmaatregelen voor buitenlanders vaak onbegrijpelijk, maar ook schijnen de offi cieele Duitsche rechtsinstanties deze be palingen wel zeer rigoureus toe te pas sen. Het gevolg van een en ander was, dat de beide betrokkenen werden veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf en elk 1500 Mark boete. Daar zij dit bedrag niet kon den betalen, moesten zij daarvoor nog maals 15 dagen gevangenisstraf onder gaan. Wat dat voor eerlijke, steeds in groote vrijheid levende menschen geweest is, laat zich eenvoudig niet beschrijven. Die een zame opsluiting, zonder precies te weten wat men heeft misdaan en hoe lang men zal worden vastgehouden, heeft heel veel van het zenuwleven gevergd. Zoo spoedig onze Kamer met het geval in kennis werd gesteld, heeft deze zich gewend tot de Nederlandsche Consul te Frankfort a. d. Main en tevens het Mini sterie van Economische Zaken en Arbeid er mede in kennis gesteld. Met den con sul werd herhaaldeijk contact gehouden. Van hieruit kon echter niet veel worden gedaan. Eerst thans zijn de bijzonderheden bekend geworden. Het is wel droevig, dat een Nederlandsche consul blijkbaar niet bevoegd is om een Nederlandere die in het buitenland als verdachte wordt vastgehou den, rechtskundigen bijstand te verschaf fen. Wol heeft de vice-consul zich eenige ma len met de betrokken Nederlander in ver binding gesteld, waarvoor hem dank toe komt, maar als er een te goeder trouw zijnde Nederlander, die wel Duitsch spreekt, maar geen voldoende Duitsch kan lezen of schrijven, en welke blijkbaar niet ambtshalve rechtskundigen bijstand ver krijgt, gevangen wordt genomen, dan moet er toch meer geschieden. Het is dan ook wel zeer dringend wenschelijk, dat de be staande voorschriften zoo spoedig moge lijk worden herzien. Als schrijnende bij zonderheid kan nog worden vermeld, dat de in Rijnsburg reeds jaren wonende Duit scher, die mede werd veroordeeld, een der in Nederland achtergebleven Duitsche kin deren is, die in de voor Duitschland zoo moeilijke na-oorlogsjaren ook in Rijnsburg zoo liefelijk zijn opgenomen. De ouders van den betrokken Rijnsburger hadden hem als pleegkind aangenomen. Als dank daar voor werd hun zoon later vijf weken als een misdadiger in de gevangenis geslo ten. Dat door de Duitsche politie zeer on zachtzinnig werd opgetreden en o.a. de betrokkene werd toegevoegd dat, als zij te dom waren om do Zeitungen te lezen, waardoor zij hadden kunnen wet-en dat zij het niet hadden mogen doen, zij maar in Holland hadden moeten blijven, past zeer wel in het verband. Het is te hopen, dat deze aangelegen heid nog verder 7Jil worden onderzocht, door de daarvoor in aanmerking komende instanties, opdat niet lang meerderen de dupe worden van de wel zeer vergaande uitlegging der Dovisenbewirtschaftung. LUCHTVAART DE TRAGEDIE VAN EEN PILOOT. Op zijn trouwdag omlaag gestort en gedood. De bekende Amerikaansche Piloot Roy Wilaon, de beroemdste vlieger van geheel het Land, is op zijn huwelijksdag te Los Ange les met zijn vliegmachine komen te vallen en verpletterd. Dat is een vliegongeluk met een bijzon dere tragiek. Roy Wilson werkte hoofdzake lijk als piloot voor de filmindustrie en hon derden keeren heeft hij zijn leven in de waagschaal gesteld voor het verrichten van filmopnamen. Men noemde hem de geluks- vlieger, want hij leek wel onkwetsbaar. Maar thans heeft het geluk hem in den steek gelaten. Roy Wilson wilde gaan trouwen, 's Morgens op zijn. huwelijksdag moest hij nog een sensationeele tocht ma ken voor de film „de Oorlogscorrespon dent". Hij deed het gaarne, want het hono rarium van 1200 gulden kon hij goed ge bruiken. 's Middags zou hij op den Burger lijken Stand in den echt verbonden wor den. Maar het heeft niet mogen zijn. Toen Wilson in dwarrelvluoht naar beneden kwam, sloeg de motor niet meer aan en het vliegtuig viel te pletter en vloog in brand. LAND- EN TUINBOUW EEN ZAKENMAN zal vooral in dezen tijd de kooplust trekken door doel treffende reclame. ALLERLEI. De handel in komkommers. In de week van 3 tot 9 Juli zijn tal van artikelen zeer laag geprijad geweest; alleen de handel in komkommers deed het zeer goed. Heeft men een zuiver product, dan maakt men tot 3 per 100 stuks. Dit is dus de helft meer dan een paar weken geleden. De tuinders, die niet veel hinder hebben van blad en vruchtvuur, maken nog voordeelige prijzen. Er komen geweldige massa's in den han del; ook tweede soort goed vindt nu aftrek. Het einde van het druivenkrenten. Het krenten der druiven ie zoo goed als afgeloopen. Dc moeste kassen, ook die der late soorten, hebben een goede beurt gehad, hoewel de vrucht laat is, is nu de groei op de meeste tuinen goed. De trossen zijn flink ontwikkeld en over het. algemeen groeit nu de vrucht na de bewerking snel door. De stookkassen leveren nu dagelijks zeer groote kwanta af; het is ongetwijfeld mooi goed. De planttijd. Wanneer nog late kool op het open veld in den zomer moet worden geplant, dan heet het, dat allo koolsoorten vóór Augustus aan den groei moeten zijn. Dit werk gaat. nu snel, men behoeft niet aan te gieten en de voorraad plantmateriaal is zeer groot. Er is nog veel uit te zetten, daar men door de droge periode weinig kan verwerken. Wat binnen een week is uitgezet, groeit schitterend. De aardbeien in de vorige week. De aardbeien-campagne verloopt snel, k! te snel zou men bijna kunnen beweren; veel vruöhten zijn aan dc overladen struiken dezen zomer klein gebleven. De droogte heeft hier lang geen goed aan gedaan. De financieole afloop dier teelt is daarom ook lang niet gunstig, daar de noteeringen al zeer spoedig naar beneden gingen. De tecit der aardbeien onder het platliggend glas geeft echter geen reden tot klagen. De stand der meloenen. De bekende Westlandacke meloenen komen nu reeds in groote exemplaren aan de veilingen; ook de „carbonkel" is reeds op de Westlarrfeohe veilingen verschenen. Of deze handel ech ter stand zal houden, is een groote vraag, daar ontzettend veel meloenen dit jaar in cultuur zijn gebracht. De „netten" komen in flinke hoeveelheid ter veiling; de prijzen zijn tot dusverre redelijk. Bloembollen. De bloembollen zijn thans gerooid en er kan worden gezegd, dat over het algemeen de besohotten niet meevallen, vooral op die tuinen, waar de stand door „vuur" veel te wenschen over liet. Thans maakt men zioh op om dit goed op de droge bloembollenveilingen te ver- koopen. De eerste „droge" veiling in het Westland zal door de vereeniging „Flora- lia" te 's-Gravenzande op 21 Juli a.s. wor den gehouden. De eerste Carbonkel-meloenen. Door de heeren Gebroeders van Geest werd de eerste Carbonkel-meloen op de veiling te 's-Gravenzande aangevoerd, welke voor don prija van ƒ0.31 een kooper vond. Verder kwamen ook de eerste frambozen aan de Westlandsohe veilingen. De rooitijd der aardappelen. De rooi tijd der aardappelen is thans overal in vol len gang; het succes blijft echter uit. Men vindt overal magere beschotten mot zeer lage prijzen. De smaak is goed, ook komt tot op heden geen ziekte in het gewas voor, iets, dat veel van beteokenis is.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7