""DONDERDAG 14 JULI 1932 DE LEÏDSCHE COURANY TWEEDE BLAD^- PAG. 5 1 VOBSTELIJK BEZOEK. Prinses Helena van Roemenië DE STAKING IN HET BELGISCHE MIJNGEBIED AAN DE BOIMNAGE. EEN NIEUWE SPOORBRUG TE ROTTERDAM. Over de vertoeft op het oogenblit met haar twee zusters en broers Belgische troepen bewaken een spoorwegbrug tegen eventueele aanvallen van de Sohie is op tijdelijke pijlers een nieuwe spoorbrug ge- te Londen. De vorstelijke bezoeksters tijdens een oohtem}- zijde der stakers. bouwd, die de plaats zal innemen van de oude brug. wandeling in de city. (rechts) ONTZETTENDE BRAND OP CONEY ISLAND. Te Coney Island, het. beroemde New Yorksche amusementscentrum is Woens dagmiddag een brand uitgebroken, welke 'binnen zeer korten tijd enorme afmetingen aannam en het geheel© stadsdeel bedreigt. Zeer spoedig na het uitbreken van den brand hadden de vlammen zich reeds aan tien huizenblokken medegedeeld. Op het alarm rukten direct alle beschikbare brand- waohts met veel materiaal uit Brooklyn aan om te trachten den brand te localisecren. De zeewind wakkerde de vlammen evenwel krachtig aan. Honderdduizenden nieuws gierigen bemoeilijkten de blusschingswerk- zaamheden. Uit vijf politievliegtuigen wer den de blusschingswerkzaamheden geleid. Ondanks alle pogingen verdere uitbreiding van het vuur te verijdelen, sloegen de vlammen toch over naar de belangrijkste winkelstraten in het stadsdeel. Talrijke kantoorgebouwen en magazijnen werden een prooi der vlammen. Intusschen waren nog 1700 brandweer lieden uit andere stadsdeelen van New York gerequireerd. De algemeene verwar ring werd nog vergroot door de groote me nigte nieuwsgierigen. Duizenden auto's met nieuwsgierigen blokkeerden de straten wel ke toegang gaven naar het tooneel van den brand. Er zijn tot nu toe nog geen persoon lijke ongelukken gemeld. De materieel© schade bedraagt eenige millioenen dollars. HONGERSNOOD IN OEKRAÏNE. Anderhalf millioen menschen zonder eten. Volgens een bericht van onzen correspon dent uit Lomberg, heersoht er sedert eeni ge maanden in de meeste districten van Oost-Galicië en Wolhynië alsmede in L'o- lisje een groote hongersnood. Vooral de Ukrainsohe dorpen, aan den rand van de KarpatJhen, zijn bijzonder zwaar getroffen. In 't Hoezoelen-gebied ten Zuiden van Kolomea, zijn er dorpen waar de inwoners in geen maanden geen brood meer hebben gegeten. Maar ook in Midden-Galicië tot het gebied van Wit-Rusland, van de Kar- pabhen tot Wilna-, zijn honderdduizenden boerenfamilies aan den hongerdood prijs gegeven, daar de PooLsehe regeering geen enkele maatregel neemt om den nood te helpen lenigen. De hulp-comité's die opge- riaht zijn om steun te verleenen, zijn ten gevolge van de slechte economische toe stand, waarin Polen verkeert, niet bij mach te om de noodlijdende bevolking ook het meest noodzakelijke voedsel te verschaffen. Daar er op het oogenblik in Polen geen werkgelegenheid bestaat en de seizoenar beid in het buitenland thans geen Poolsche artieiders noodig heeft, trekken groote scha ren hongerige boeren van het eene dorp naar het andere, waar zij bedelen om een stuk brood. In totaal wordt het aantal hongerlijden de boeren en landarbeiders geschat op an derhalf millioen. DE LICHTING VAN DEN „PR OMETHEE". De pogingen om den gezonken onder zeeër „Prométhée" te lichten zijn ook ge durende de beide laatste dagen met onver- minderden ijver voortgezet. De Italiaan- sche duiker van de „Rostro", heeft vastge steld, dat de romp van den duikboot geen bescha-digingen heeft gekregen en dat de schotten, behalve die van den commandoto ren, allen gesloten zijn. De lichting van het schip schijnt echter op bijna onoverkome lijke moeilijkheden te stuiten. Minister Leygues heeft heden den beken den Engelsohen ingenieur en specialist voor lichten van gezonken vaartuigen, Cox, ver zocht zich naar de plaats des onheils te be geven, teneinde zich daar een meening te vormen over de vraag of liohten van den „Prométhée" mogelijk schijnt. Cox zou reeds heden per vliegtuig in Cherbourg aankomen. Vele Cholera-slachtoffers te Hankau. Volgens een bericht uit Sjanghai zijn in Hankau tot dusverre verscheidene honder den cholera-patiënten voorgekomen. In den loop van de vorige week zijn 56 personen aan de gevreesde ziekte gestorven. BUITENLAND BELGIE BUITENL. BERICHTEN. NOODWEER IN NOORD-ITALIë. Groote schade aan den oogst. Ten gevolge van zware onweders in den nacht van Maandag op Dinsdag is de Ta- naro bij Asti buiten haar oevers getreden, waardoor uitgestrekte gebieden tot Alba en Alessandria overstroomd zijn. De gehee- le koren- en hooioogst is daar verwoest. De schade bedraagt vele millioenen lire. Bij Cuneo werd de hut van een landbouwer door het water meegesleurd, waarbij de be woner den dood vond. In Parma werden door een onweer met een orkaanachtigen storm een deel van de stad en de aangrenzende velden blank ge zet. Ook hier leed de oogst groote schade. In Massa sloeg de bliksem het kruis van den klokketoren weg en beschadigde het koepelgewelf. Ernstige onweersschade in Frankrijk. Uit verschillende Fransche departemen ten wordt gemeld dat door on weder groote schade is aangericht. De rivieren zijn ten deele buiten hun oevers getreden en heb ben de te velde staande gewassen volko men vernield. In het bizonder is aanzienlijke schade aangericht in de omgeving van Toulouse. In de rivieren is veel vee verdronken. De materieele schade bedraagt eenige millioe nen franken. De Garonne is op schrikba rende wijze gestegen, zoodat men verdere overstroomingen vreest. Ten behoeve van de bevolking der bedreigde streken zijn reeds omvangrijke voorzorgsmaatregelen getroffen. EEN ACC00RD IN DE BORINAGE. MIJNWERKERSSTAKING WORDT OPGEHEVEN. De Kamer uit haar voldoening. De toenemende terreur en de politieke moorden eischen onverwijld een algemeen uniform-verbod. Wij verzoek den rijkspro- sident om, overeenkomstig de openlijke door hem afgelegde belofte, thans alle grondwet telijke middelen aan te wenden om te ver hinderen, da-t verdere gewelddaden zullen plaats hebben, het leven der Duitsche bur gers te beschermen en een vrije beslissing bij de rijksdagverkiezingen te waarborgen. Gisternamiddag deelde Heyman, de mi nister van Industrie en Arbeid in de Bel gische Kamer mede, dat de gemengde na tionale mijncommissie, bestaande uit gede legeerden der mijneigenaars en mijnwer kers, toe een eenstemmig accoord is geko men in zake het conflict in de mijnen. De loonregeling blijft tot 1 November van kracht, evenals de speciale toelagen. In de Borinage zal het personeel weer worden aangeworven onder de voorwaarden die voor de staking van kracht waren, oa met betrekking tot ziekteuitkeering- en steen kolen-toeslag. Tevens zal een rouleer systeem worden ingevoerd, waardoor alle arbeiders achtereenvolgens te werk worden gesteld. De daartoe ingestelde commissie zal bestaan uit zes vertegenwoordigers der werkgevers en zes arbeiders, terwijl alle vijf Belgische steenkoolbekkens er in ver tegenwoordigd zullen zijn, n.l. Charleroi, Bergen, Centrum, Luik en de Kempen. De commissie zal worden gepresideerd door den minister of een gedelegeerde en krijgt ook andere kwestie aangaande de steen koolbekken te behandelen, zooals de be studeering van de 40-urige werkweek. Aanstaande week zal een eerste zitting wordien gehouden, terwijl haar arbeid bin nen een maand voltooid moet zijn. De verklaring van den minister werd door de Kamer met hartelijk bravo-geroep ontvangen. De socialistische afgevaardigde Delattre deelde mede, dat het mijnwerkers congres waarschijnlijk heden de bereikte overeenkomst zal bekrachtigen en dat de staking dan nog dienzelfden namiddag zal worden beëindigd. Relletjes te Brussel. Klaarblijkelijk reeds onder invloed van de verwachting, dat overeenstemming tus- schen de vertegenwoordigers der beide par tijen zou worden bereikt, deed zich in het geheel© stakingsgebied gisteren eenige ont spanning gevoelen. Wel werden in de Bo rinage nog eenige communisten gearres teerd, dooh over het geheel genomen was ook hier de houding verzoeningsgezind. Ook in de streek van Charleroi was alles kalm. Enkele personen, die zich toegang trachtten te verschaffen tot de telefooncentrale, wer den gearresteerd, evenals zeven bekende communisten. In Luik kwam het evenwel nog tot en kele ongeregeldheden, toen socialistische jonge wachten voor de gebouwen van het socialistische blad „La Wallonië" door com munisten werden aangevallen. De politie veegde de straat schoon. Voorts zijn in het district Luik nog huiszoekingen verricht-, ter wijl negen communisten zijn gearresteerd. Te Antwerpen werden vier communisten, die in een vergadering tot verzet opwek ten, in de gevangenis opgesloten. Te Brussel deden zich gistermiddag ech ter vrij ernstig© incidenten voor. Voor het Volkshuis vergaderden, zooals eiken dag, de werkloozen en gisteren temeer, omdat een socialistische meeting was aangekon digd. Onder de werkloozen mengden zich ook communisten, die strooibiljetten uit reikten en aanspoorden tot het houden van betoogingen. Daar het op relletjes dreigde uit te loopen kwam de politie tusschenbei- de, waarop de menigte zich naar de volks buurten verspreidde. In een der straten wilden agenten een rumoerig persoon ar resteeren, doch de menigte koos partij te gen de politie en er ontstonden gevechten, die tot groote verwarring leidden. Uit de ramen werd huisraad geworpen, terwijl op een gegeven moment vijf schoten weerklon ken. Volgens de politie werd uit de rijen der stakers geschoten. Een agent werd in de buik geschopt en viel neer. Daarop werd ook van de zijde der politie van de vuurwapens gebruik gemaakt en twee jongens van 17 en 18 jaar moesten EEN NIEUW BEROEP. In Z. W. Friesland is een schoenmaker die de afgelegen woningen opzoekt om al daar de schoenrepara ties te verrichten. FILMSTERREN OP VAOANTIE. Lien Deyers de be kende filmster, die op het oogenblik voor vacantie in ons land vertoeft, bracht Woensdagmiddag een bezoek aan de Koloniale tentoonstelling te Den Haag. Tijdens de bezichtiging van de expositie. gewond naar het ziekenhuis worden ge bracht. De menigte week uiteen en groepen betoogers begaven zich naar de Oude Markt, waar men in het oude ijzer een groote voorraad projectielen vond, waarmee de politie werd gebombardeerd. De politie •had intusschen versterkingen gekregen, voerde charges uit en ontruimde het markt plein. Er werden verscheiden personen ge arresteerd. DUITSCHLAND DE POLITIEKE TERREUR. „Dagelijks kleurt het bloed van Duitsche burgers het plaveisel". De Pruisische minister van binnenland- sche zaken, Severing, heeft, naar de offi cieel© Pruisische persdienst meedeelt, vol gend dringend vermaan tot de bevolking gericht om tot rustige bezonnenheid terug te keeren: „Van dag tot dag worden de politiek hartstochten wilder opgejaagd. Steeds ster ker overvleugelen ophitsing en blinde haat bezonnenheid en verstand en doen verge ten, dat ook de politieek tegenstanders volksgenooten en gelijkgerechtigde staats burgers zijn. Het aantal politieke botsingen neemt op schrikbarende wijze toe. In de plaats van de argumenten des geestes treedt de strijd met mes en revolver. Dagelijks kleurt bet bloed van Duitsche burgers het plaveisel, raast de politieke terreur door de straten. Alle politieke partijen bestormen de autoriteiten met klachten over onvoldoen de bescherming en met klachten over de terreur der anderen. Wie de werkzaamheid van onze politie nauwlettend gadeslaat en rechtvaardig be oordeelt, zal moeten toegeven, dat zij in deze tijden van onrust meer dan haar plicht doet. Doch de onrust voorkomen, kan ook de politie niet. Zij kan misdrijven vervol gen, de daders arresteeren en voor den rechter brengen; de politieke bloedige ge vechten kan de politie slechts dan verhin deren, wanneer de vrouwen en mannen van alle partijen deze onbehoorlijke uitbreiding van den politieken meeningsstrijd, alge meen van de hand wijzen. Men eischt veiligheid, met recht. De po litie zal de veiligheid met alle kracht handhaven, doch de grootste veiligheid der staatsburgers berust op het afzien van het verstoren van de veiligheid der anderen. Men spreekt van zelfbescherming, doch de beste zelfbescherming is de zelftucht. Elke andere vermeende zelfbescherming moet ten slotte tot het bruutste vuistrecht leiden en nieuwe stroomen bloeds zullen het onvermijdelijk gevolg zijn. Doch er mag geen bloed meer vloeien. Ik richt daarom tot allen, die van goeden wille zijn, het dringend verzoek, de rustige bezonnenheid in den politieken strijd te herstellen. Wanneer de leiders van alle politieke partijen en organisaties helpen, elke poging van gewelddadige conflicten te onderdrukken en te brandmerken, dan zal een halt geboden worden aan het moorden en zal het aanzien van Duitsohland in de wereld hersteld kunnen worden". Instructies aan de autoriteiten. Bovendien heeft de Pruisische minister van binnenlandsche zaken in verband met de bloedige botsingen van Zondag j.l. den regeerings-presidenten verzocht de volgen de instructie te richten tot alle daarvoor in aanmerking komende politie-autoritei- ten: „In elk geval van aanmelding van een demonstratie, in het bijzonder van verga deringen en optochten in de open lucht, moet ernstig worden onderzocht, of er vol doende politiekraohten aanwezig zijn ter bescherming van de demonstratie en de deelnemers daaraan, ook op den heen- en terugweg bij het aan- of afmarcheeren en het vervoer van vrachtwagens. Wanneer geen voldoende politie aanwezig is, moet een verbod worden afgevaardigd". Middels de radio heeft hij allen politie autoriteiten verzocht, de maatregelen in de noodverordening van 14 Juli '32 neerge legd, in verband met het onbevoegd dragen van wapenen, streng toe te passen en de genen, die onbevoegd wapens dragen, zoo lang mogelijk in hechtenis te houden. De christelijke vakbonden eischen algemeen uniform-verbod. Het bestuur van den bond van christelij ke vakvereenigingen heeft h,et volgende te legram gezonden aan den rijkspresident, die thans op zijn landgoed te Neudeck ver blijft:

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5