DONDERDAG 14 JULI 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BOTER IN KOELHUIZEN. 5 Geleidebiljeten voor vervoer. De Crisis Zuivel Centrale vestigt er de nadrukkelijke aandacht van belang hebbenden op, dat ingevolge beschikking van den minister van Economische Zaken en Arbeid d.d. 8 Juli j.l. gedurende een periode van ten hoogste 30 dagen in gaande op 11 Juli 1932, boter uit koelhui zen mag worden vervoerd mits voorzien van een geleidebiljet. Geleidebiljetten als vorenbedoeld kun nen namens de Crisis Zuivel Centrale op aanvraag worden afgegeven door het Cri sis Zuivel Bur., Laan van Meerdervoort 84, 's-Gravenhage. Deze aanvraagformulieren zijn bij laatstgenoemd bureau kosteloos verkrijgbaar. Voorts wordt er de aandacht op geves tigd, dat de verpakking der bedoelde bo ter voorzien moet zijn van een voor bo ter uit koelhuizen vastgesteld merk, dat eveneens door bovengenoemde bureau be schikbaar wordt gesteld. R. K. BOND VAN BOUWPATR0ONS. Gistermorgen heropende de voorzitter de jaarvergadering, en stelde eenige voorstel len van huishoudelijken aard, aan de orde. Een voorstel van de afdeeling West-Fries land tot contributieverlaging werd met groote meerderheid van stemmen verwor pen. Op voorstel der afdeeling Haarlem werd door de vergadering geprotesteerd tegen de houding van sommige gemeentebesturen welke bij aanbestedingen de voorkeur ge ven aan in die gemeente woonachtige aan nemers, zonder in de voorwaarden van aanbesteding te vermelden, dat alleen in wonende aannemers voor uitvoering van het werk in aanmerking komen. Het is voorgekomen, dat een gemeentebestuur den laags ten inschrijver passeerde, en aan den opvolger, die inwoner der gemeente was, het werk gunde. Als vrije aannemers pro testeerde de vergadering tegen een derge lijke handelwijze. Aangaande stelposten in de bestekken werd op voorstel van de afd. Tilburg er op aangedrongen maatregelen te treffen dat stelposten zoo min mogelijk in de bestek ken worden opgenomen. Waar deze posten toch in het bestek voorkomen, zal in de af- deelingen getracht worden de volgende re geling met architecten of aanbesteders te treffen. „De uit stel- of bestekkosten te koopen materialen of onderdeden van een bouw werk, zullen worden besteld door of met goedvinden van den aannemer, voor diens rekening en risico. De aannemer zal daar voor 10 pCt. van het te besteden bedrag genieten'1. De volgende algemeene jaarvergadering zal in 1933 in Amsterdam plaats hebben, gelijktijdig met de viering van het derde lustrum der afdeeling Amsterdam van den bond. Tijdens de rondvraag werden nog meer dere huishoudelijke kwesties behandeld. Een zeer gewaardeerde attentie was een bloemstuk hetwelk aan de vergadering werd aangeboden door den R, K. Bond van Bouwvakarbeiders „St. Jozef".* Hierna sluiting. CONGRES VAN „ST. PETRUS" TE NIJMEGEN. Aansluiting bij het R.-K. Werklieden verbond. Dinsdagmorgen droeg in de kerk van de Paters Augustijnen de zoon van den bonds voorzitter Pater Hil. v. d. Broek O E.S.A. een plechtige H Mis op, die door de con gressisten werd bijgewoond. Om 11 uur heropende de voorzitter de vergadering. De bondssecretaris de heer A. J. Waterborg wees op de plechtigheid in het eenvoudige kloosterkerkje, waar de priesterzoon van den voorzitter de H. Mis opdroeg en deelde mede, dat Pater v. d. Broek een Romereis in 1936 was aan geboden (applaus). Pater v. d. Broek dankte voor de wijze, waarop de bond zijn priesterwijding had aangegrepen om z'n vader als voorzitter te huldigen. Hierna was het woord aan den bonds voorzitter ter beantwoording van de ver schillende vragen bij de algemeene be schouwingen. Het bondsbestuur heeft geen bezwaar het voorstel-Heerlen om een te legrafisch protest aan den directeur-gene raal te zenden, aan te nemen. Het pro test, dat hierop verzonden werd, luidde: Het congres van den Ned. R.-K. Bond van P. T. T. personeel, besprekende de vele bezuinigingsmaatregelen, die naast de algemeene op het P. T. T.-personeel worden toegepast, waaruit mede volgt ver mindering van arbeidsmogelijkheid, keurt de leiding van het bedrijf, die uit die maat regelen spreekt, ten sterkte af en verzoekt u met allen aandrang in deze richting niet verder te gaan en een einde te maken aan de wijze, waarop de bedrijfsleiding zelf de goede elementen in het bedrijf van zich vervreemdt. In de middagveragdering gaf de bonds- pen ningmeester een uiteenzetting van de begrooting en de wijze, waarop het finan cieel beheer wordt gevoerd. De voorzitter steldt hierop aan de orde het voorstel van het bondsbestuur om over te gaan tot aansluiting van den bond St. Petrus bij het Kath. Werkliedenverbond. Uitgebracht werden 479 stemmen, waar van 334 vóór en 145 stemmen tegen, zoo dat met overgroots meerderheid van stem men tot aansluiting is besloten. Het voorstel van het bondsbestuur om een eigen bondsbureau te stichten, werd met 338138 sternen aangenomen. Belastingkantoor Den Haag. Naar wij vernemen zal het kantoor der directe belastingen, buitengemeenten, thans gevestigd Buitenhof 38 worden ver plaatst, ingaande 15 dezer, naar Pieter Rothstraat No. 19. R.-K. Comité Pleegouderstrein Weenen—Budapest. Men verzoekt ons mede te deelen, dat er zich voor de reis pleegouderstrein WeenenBudapest, zooveel deelnemers hebben opgegeven, dat bedoelde reis, be stemd voor pleegouders, pleegkinderen en andere gegadigden, zal worden uitgevoerd en wel op 22 Augustus a.s. Wie alsnog van deze gelegenheid wil profiteeren, vrage omgaand inlichtingen aan bij het R.-K. Comité Pleegouders trein Weenen-Budapest, te Alkmaar, Costerstraat 17. Gezamenlijke maaltijden Maria-congres. Speciaal voor groepen deelnemers aan het Nationaal Maria-Congres is door het Dagelijksch Bestuur een gelegenheid ge- engageerd, om tegen billijke prijzen een goed en niet te duur ontbijt, lunch en di ner te kunnen gebruiken. Uiterlijk 20 Juli a.s. kan men aan het Congres-Bureau, Mathonsingel 1, mededee- len of men van deze goedkoope gelegen heid wil gebruik maken. Men geve zoo nauwkeurig mogelijk op, hoe groot de groep is en welke maaltijden en öp welken dag men wenscht te gebruiken. Het Dagelijksch Bestuur raadt groepen deelnemers in hun eigen belang aan, van do geboden gelegenheid (voor groepen) gebruik te maken. Wegens de enorme drukte is het gevaar niet denkbeeldig dat in de gewone gelegenheden voor het ge bruiken van consumptie tijdens de Con gresdagen voor menigeen geen plaats zal zijn, zeker niet voor gezamenlijke maal tijden. Naasting van spoorwegen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, bepalende, dat de spoorwe gen van Utrecht naar Zwolle, van Zwolle naar Kampen en van Den Dolder naar Baarn zullen worden genaast op 1 Januari 1933. Aankomst mail. De mail van Indië, China en Australië per Engelsche s. „Naldera" wordt Vrijdag 15 Juli, 2 uur n.m., te Marseille verwacht. RECHTZAKEN DE H.O.V.-BRIEFJES EN DE STAATS LOTERIJ. De Haagsche kantonrechter mr. Telle- gen heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen B. S., directeur van de Haag sche Ongevallen Verzekering-Maatschap pij te 's-Gravenhage, die 14 dagen geleden heeft terechtgestaan terzake van het ten verkoop in voorraad hebben van H.O.V.- briefjes, waarvan de nummers correspon- deeren op de Staatsloterij en waarvoor niet de ingevolge de loterijwet vereischte ver gunning was verleend, en hem veroordeeld tot f 75.boete subs. 30 dagen hechtenis, overeenkomstig den eisch van den ambte naar van het O.M. Aan de overwegingen van dit vonnis is het volgende ontleend: „dat als certificaten in den zin der lote rijwet zijn te beschouwen stukken, blijkens welker inhoud de uitgever verklaart, zich de beschikking te hebben verzekerd, hetzij over de oorspronkelijke aandeelen in een loterij of premieleening, op welker gedeel telijken eigendom het stuk recht geeft, het zij over de prijzen of premiën, op die aan deelen te vallen, wanneer het stuk recht geeft op de aan die aandeelen verbonden winstkans overwegende, dat de ten deze bedoelde H.O.V.-briefjes niet aan deze vereischten van een certificaat voldoen, omdat de uit gever, de verdachte of de vennootschap, waarvan hij directeur is, niet de beschik king had of heeft over de oorspronkelijke aandeelen in de loterij, in casu de Neder- landsche Staatsloterij, noch over de prijzen of premiën, op die aandeelen te vallen, ter wijl deze briefjes ook geen recht geven op den gedeeltelijken eigendom van die oor spronkelijke aandeelen, noch op de daaraan verbonden winstkans bij trekkingen; dat de risico-garantie overkomst, door de H. O. V. gesloten met het Algemeen Garantie-syndicaat, daarin geen verande ring kan brengen, omdat deze overkomst slechts is te beschouwen als een poging van de H. O. V. om haar risico te dekken, doch zij daardoor niet het recht heeft ver kregen op den eigendom van de oorspron kelijke aandeelen, noch de daaraan ver bonden winstkansen, terwijl deze garantie- verzekering bovendien uitsluitend deze beide contracteerende maatschappijen aan gaat, waar de houders der H. O. V.-brief- jes geheel buiten staan, die uitsluitend een eventueel vorderingsrecht zouden kun nen verkrijgen tegen de H. O. V. maat schappij dat de H. O. V-briefjes, gis ten deze bedoeld, welke, als in een klasse van de Staatsloterij een prijs of premie zou vallen op een lot met een gelijk nummer als voor komt op een dezer briefjes, recht geven op een prijs of premie, welke op het uitge lote nummer van de Staatsloterij wordt uitgekeerd, zijn te beschouwen als oorspron kelijke aandeelen in een loterij, voor welke loterij geen bij de loterijwet vereischte toe stemming is verleend", wordt bewezen verklaard het ten ver koop in voorraad hebben van aandeelen in een loterij, waarvoor de vereischte toe stemming niet is verleend, en wordt "ver dachte veroordeeld tot de bovengenoemde geldboete. ONTSLAG EN L00NCESSIE. Voor den kantonrechter te Delft diende heden de ontslag- en cessieprocedure tus- 6chen den Leidschen werklooze J. M. als eischer en een firma, die hem een radio in huurkoop had geleverd als gedaagde. Zooals men weet had de firma een loon- cessie beteekend, tengevolge waarvan J. ontslagen werd. De cisoher concludeerde bij monde van den secretaris van het Protestantsch Bu reau voor Sociale Adviezen, den heer Van der Heyden uit Leiden, overeenkomstig de dagvaarding, terwijl voor de gedaagde firma zich als gemachtigde stelde de deur waarder Snijders uit Delft, die voor het nemen van een conclusie van antwoord een aanhouding van 4 weken verkreeg. VOOR HUIS EN HOF WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. (2e helft Juli). Onze eerste tuinboonen zijn zoo goed als afgedragen. Denk er aan, om uit uw tweede tuinboonen bijtijds de kopjes te ne men, om de luis tegen te gaan. Hebt ge een stukje van uw tuinboonenrij laten staau voor zaad, dan is 't beste ze nog een poosje daar te laten, opdat ze wat beter rijp wor den. Deedt ge dit niet, maar hebt ge van alle planten afgeplukt voor 't gebruik (wat we niet kunnen aanbevelen), dan zal net moeilijk zijn om de planten voor die enkeie zaadboon nog zoo lang te laten staan, en daarom is het nu dan maar het beste om de boonen er aan te laten zitten en de ge- heele plant uit den grond te trekken, en hier of daar op een koel plekje neer te zet ten, opdat ze langzaam kunnen afsterven. Sommige plukken direct de boonen er af, doch vooral de jonge boonen zijn dan nog zoo slecht volvormd, dat het ons slechte poot boonen zal leveren. Het is voor onze spruitkool maar goed, dat de tuinboonen er uit gaan; ze stonden er zoo benauwd tus- schen. We hadden tusschen iedere rij tuin boonen twee rijen spruitkool gezet, en dat kon best, als de boonen maar niet te lang op 't veld blijven staan. We plantten de laatste spruit deze week uit: 't zal echter de vraag zijn of ze ons nog mooie vaste kropjes zullen geven: in den regel niet, want meestal is de vroege spruitkool 't beste. Ons laatste zaaisel zomer-andijvie was juist goed om te verplanten; we namen er echter niet veel van omdat de winter- andijvie haast goed is, om uit te poten, on dan hebben we juist zoo mooi de ruimte op 't vroege aardappelland. De aardbeien hebben het in mijn hof goed gedaan: de oogst was goed, flinke vruchten en veel in aantal. Wij merkten op, dat de planten, die in '31 't vroegst gepoot zijn, het best ge daan hebben, hetgeen voor ons een zeer duidelijke aanwijzing is, om nu toch vooral er maar vlug bij te zijn en spoedig flinse planten op te zoeken en niet te poten, het zij op pollen of op rijen. Beide manieren worden toegepast, doch de pUunting op rijen beviel nog altijd het beste. Het is nu de tijd om zooveel mogelijk, d-.w.z. voor zooveel als onze hof ons kan voorzien of anders onze beurs toelaat te koopen, versche groenten en vruchten te nuttigen. Daar is voor onze gezondheid niets beter. Vroeger meende men, dat onze voeding een voldoende kon heeten, als ze voorzag in de behoefte aan eiwit-stoffen, koolhydraten (zetmeel en suiker) en vet, behalve dan water, waaruit ons lichaam voor 't grootste deel bestaat. Later werd ons gewezen op de beteekenis ook van ver schillende voedingszouten, voorkomende in vruchten en groenten. En in nog latere ja ren kwam de leer der vitaminen: edel- of levensstoffen, hoe ze verder nog worden ge noemd. Daar zijn verschillende soorten van: vit. A. B. O'. D. E., en ongetwijfeld zullen er nog meer worden ontdekt. Slechts in kleine hoeveelheden komen ze in 't voed sel voor, niettemin zijn ze voor onze gezond heid en voor de instandhouding van ons lickaam onontbeerlijk. Op elk dier soorten komen we later wel eens terug. Nu willen we onze lezers en lezeressen slechts op het hart drukken: profiteert van versch fruit en van versche, vooral groene groenten, dan voorziet ge uw lichaam van de noodige minerale zouten (kalk, kali, pkosphorzuur, enz.) en vitaminen. De zuinige, overleggen de huisvrouw, die voor winterprovisie zorg draagt, maakt zich druk met Weckken of inmaken in kruip of Keulsohe pot. Maar de glorietijd van den inmaak is voorbij. Boven de inniaakgroenten en vruchten staan verre de versche producten uit den hof, die niets van hun waarde hebben ingeboet, terwijl al wat gekookt, gesteriliseerd of gedroogd is, aan zouten en vita-men heeft verloren, en wel te meer, naarmate de hitte, waaraan ze zijn bloot gesteld geweest, grooter was. De moderne voeding staat in het teeken van de rauwkost. Daaraan moeten we ons lichaam, onze maag en ingewanden, gewen nen. Wie tot dusver steeds gekookt voed sel gebrruikte, mag niet op eenmaal zich aan de nieuwe voedingswijze overgeven: dat zou zeker slecht bekomen en voor 't vervolg afschrikken. Geleidelijk dus voegt men rauw fruit en rauwe groenten aan zijn menu toe. Wij zijn nu in den goeden tijd daarvoor. Bij geen enkelen maaltijd wan neer de omstandigheden het toelaten mag rauwkost ontbreken. Geraspte wortel, radijs, ramenas en sterrekers zijn gauw binnen -het bereik van ieder. En dan bij den hoofdmaaltijd sla; goed en fijn gesneden, toebereid met olie en citroen (of azijn), of een andere, goedkoopere saus, is niet al leen een delicatesse, maar ook een gezond voedsel, dat dagelijks op tafel dient te ko men, bijv. als toespijs. En wie het betalen kan, eet ook iederen dag fruit! Arts J. van Veen te Haarlem schreef onlangs als voor woord in een boekje, getiteld: „Vruchten en rauwe groenten" o.m.: „Ik zou geen arts meer willen zijn, wanneer ik mijn zware zieken niet meer met uitsluitend rauwe kosten gedurende dagen, weken, en des noods maanden zou kunnen behandelen'*. STADSNIEUWS KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VAN RIJNLAND. Gisterenmiddag kwam onder voorzitter schap van den heer D. ten Cate Brouwer de Kanier van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland in vergadering bijeen. Waar schijnlijk als een gevolg van de warmte was, toen de Voorzitter de vergadering opende, het quorum nauwelijks aanwezig. Na de opening werden tot leden van de commissie, belast met het nazien van de geloofsbrieven van het nieuwbenoemde lid der Kamer, den heer J. Slingerland uit Katwijk a. d. Rijn, benoemd de heeren Molkenboer, de Gooijer, Sanders, Buurman en Van Appel, welke commissie tot toe lating adviseerde. De heer Slingerland, die wijlen den heer Dubbeldam opvolgt, werd daarna door den secretaris binnengeleid en door den voorzitter met een korte toe spraak geinstalleerd, als lid van de af deeling klein bedrijf. De notulen werden goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van de Ned. Spoorwe gen, dat zij reeds in 't algemeen tegemoet komt aan den door de Kamer geuiten wensc-h tot terugstorting van gestorte abonnementsgelden, wanneer van dat abonnement door den houder gedurende 'n groot gedeelte van de maand geen gebruik wordt gemaakt.. Besloten werd na te gaan of het mogelijk is hiervoor een algemeene regeling te treffen door aan het abonne ment een verzekering te verbinden. Inzake een door de Kamer gedaan ver zoek om de mogelijkheid te openen om in binnenlandsche sneltreinen treintelegram- men aan te bieden, antwoordde het hoofd bestuur van P. T. T., dat de directie der Ned. Spoorwegen geweigerd heeft daartoe medewerking te verleenen. Het adres werd voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter deelde voort-s mede, dat pogingen in het werk werden gesteld, om zooveel mogelijk de post, die vroeger in re middagbestelling werd opgenomen, nu deze bestelling in verschillende plaat sen is opgeheven, voortaan in de ochtend bestelling opgenomen te krijgen. Dit zal waarschijnlijk bereikt kunnen worden door verbetering van de aansluitingen op de naohtposttreinen. De voorzitter zeide er van overtuigd te zijn, dat de leiding der P. T. T. alles doet om aan de wenschen der Leidsche Kamer tegemoet te komen. De heer P. J. v. d. Zanden werd aange wezen als afgevaardigde voor het 22ste congres van den Kon. Ned. Middenstands bond, dat 21 Juli te Arnhem wordt gehou den. Besloten werd adlhaesie te verleenen aan een adres van de R. K. Middenstands- vereeniging „De Hanze" te Zoeterwoude om te voorkomen dat de Zwieter sluisbrug tijdens de uit te voeren verbreeding voor het verkeer wordt afgesloten. Besloten werd voorts aan het Nat. Co mité tot beteugeling van het cadeaustelsel 10.subsidie te verleenen. Vervolgens kwam in behandeling een kwestie die door den heer v. d. Zanden is ter sprake gebracht n.l. de wenschelijk- heid om in Leiden parkeerterreinen voor auto's in te richten. Daar de heer Van der Zanden niet aanwezig was lichtte de se cretaris de bedoeling van den lieer van der Zanden toe. Het hoofdbezwaar van den heer v. d. Zanden was, dat gedurende vele uren per dag auto's parkeeren voor de winkels in de stad en het publiek voor de étalages hinderen. In verband met me- dedeeling die de Voorzitter in de huishou delijke vergadering wensohte te doen, werd besloten de zaak niet verder in het open baar te behandelen. Besloten werd het gemeente-bestuur van Leiden te verzoeken verbetering aan te brengen aan den Hoogen Morschweg en de daaraan aansluitende spoorwegover gang. Bij de rondvraag vroeg de heer van Ap pel de medewerking van het Bui-eau der Kamer om de instelling te verkrijgen van eend'aagsche retourbiljetten van Leiden naar Amsterdam, Haarlem en Rotterdam tegen verlaagd tarief. De voorzitter zegde overweging toe. De Kamer ging daarna in huishoudelij ke vergadering. DE WERKL00ZENPR0CESSIE NAAR N00RDWIJK. Z. H. de Paus ziet in 't laatste accoord van Lausanne een eerste stap naar een beteren wereldtoestand. Toch, zoo voegt Zijne Heiligheid daaraan onmiddellijk toe, blijft 't gebed noodzakelijk. We hebben dan ook Woensdag 1.1. gezamenlijk gebe den op 't martelveld van St. Jeroen. On- dergeteekende voelt zich gedrongen, even publiekelijk te getuigen, hoezeer hij ge sticht is geworden door de deugdelijke wijze waarop deze beêvaart verloopen is. We zijn er zoo zoetjes aan, aan gewend geraakt, dat alles wat 't R.-K. Comité voor Werkloozen onderneemt, steêvast slaagt. Dit is ook thans weer 't geval geweest, 't Is dus wèl overbodig, om daarover ver wonderd te zijn. 't Is echter niet overbo dig, daarover onze dankbaarheid te betui gen 't Succes van den dag is bovendien ook te danken geweest aan de zeer vlotte en welwillende medewerking van den Hoogeerw. heer Borsboom, Deken van Noordwijk en niet 't minst ook aan de or delijke en godvruchtige samenwerking van alle pelgrims. Ik geloof, wel dat ons allen nog lang zal bijblijven de mooie herinne ring aan dezen blij-uosdienstigen dag. R. REIJNEN, Rector. AGENDA LEIDEN. Donderdag. Zitting R. K. Reclaeseerings- vereeniging. St. Vincentiusgebouw, Hoogl. Kerkgracht 32, 89 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 11 tot en met Zondag 17 Juli a.s. waargeno men door apotheek ,W. Pelle, Kort Rapen burg 12, Tel. 594. Onlwikkelen en aldrukken in prijs verlaagd Ontwikkelen rolfilms, alle maten 0.25 Afdrukkenf formaat 6/90.08 ii n 6V0/II 0.08 11 11 9/12 0.10 Fotograf. Inrichting H. JONKER Zn. APOTHEKERSDIJK 7 LEIDEN 5439 Succesvolle dag voor de Commissie Werkloozenzorg. Gisteren hebben de Katholieke Werk loozen een mooien dag gehad, een dag welke weer eens afleiding gaf in den dage- lijkschen sleur van gedwongen niets doen. 's Morgens negen uur stond op de Ko- revaarstraat een exra-tram klaar, om ruim 160 R.-K. werkloozen na-ar Noordwijk te vervoeren. Precies op tijd stapten de aanwezigen in vergezeld door den zeereerw. heer Rector Reynen, en de commissie voor werkloozen zorg. Aan het station werd even gestopt 0111 nog een groepe bedevaartgangers op te Men arriveerde om negen uur te Noord wijk, en met ontplooide banieren ging het naar de St. Jeroenskerk, waar om 8.15 uur een gezongen H. Mis werd opgedragen door den eerw. Rector. Tijdens de H. Mis werden de gezangen uitgevoerd door eenige heeren van het zangkoor der St. Jeroenskerk. Na de H. Mis werd koffie gebruikt in het Juvenaatsgebouw naast de kerk. Om elf uur vertrok de groote groep vanaf de St. Jeroenskerk in processie naar het Martelveld. In de processie werden medegedragen de vaandels van den R.-K. Voksbond, Textielarbeiders, Metaalbewer kers, Houtbewerkers, Bouwvakarbeiders en Transportarbeiders. Tijdens den tocht naar het martelveld werd niet gerookt en het stilzwijgen werd bewaard, hetgeen een de voot gezicht opleverde. Op het Martelveld aangekomen schaar den de aanwezigen zich in een grooten cirkel rondom de plaats, waar St. Jeroen werd gemarteld en gedood. De predikatie op het martelveld werd verricht door den zeereerw. heer Rector Reynen. Zijneerw. herinnerde er aan, dat hij precies 14 jaar geleden hier ook stond, als kapelaan van Noordwijk, sprekende tot een groep bedevaartgangers. Het was in het jaar 1918. Gebrek was er aan voed sel, vreeselijke ziekten heerschten er en rondom de wereldoorlog. Thans 1932, geen voedsel gebrek, o neen, er is voedsel over, en toch is uw toestand verre van rooskleu rig, want gij huisvaders, wilt werken, maar er is geen werk, gij zijt gedwongen niets te doen. Ook thans beleven wij beroerende tijden maar laten wij toch in alles vertrouwen hebben op God, die ook in dezen crisis tijd uitkomst zal geven. In het jaar 856 trokken de bewoners van Noordwijk in processie door de velden, om van den Hemel af te smeeken, bevrij te blijven van de overvallen der Noorman nen. In den nacht van 15 op 16 Augustus van dat jaar had weer zoo'n overval der Noor mannen plaats, en werd op de plek waar wij thans staan St. Jeroen gemarteld en onthoofd. Hij viel dus in den dienst van Christus. Wij mannen zijn hier gekomen, om op de plaats, waar St. Jeroen het leven liet, voor het H. Geloof, zijn voorspraak in te roepen. Hij is de Patroon van verloren za ken, dat hij onze voorspraak moge wezen bij God, opdat gij mannen spoedig uw werkkring terug vindt. Aan het slot van deze mooie predikatie werden door de aanwezigen vijf Onze Va ders en vijf Wees Gegroeten gebeden. In dezelfde devote stemming ging men naar de kerk terug, waar in een korte plechtig heid de reliquiën-vereering plaats vond van St. Jeroen. Precies 12 uur wachtte den bedevaart gangers een keurig verzorgd ontbijt in het Juvenaatsgebouw. Met rappe handen werd koffie rondgediend en de aanwezige brood jes waren spoedig verdwenen. Na het ontbijt waren de aanwezigen vrij tot half vier. Men trek in groepjes naar de duinen en naar de zee. In den loop van den middag was aan de zee weer gelegenheid voor de menschen om de dorst te verslaan. Kwart voor vieren waren allen weer in de kerk aanwezig, waar een kort Lof plaats vond. Na het Lof was er Processie met het Al lerheiligste in den tuin van de kerk. Tij dens de processie werd vanaf een rustal- taar de zegen gegeven met het Allerheilig ste, naarna men weer in Processie in de kerk terugkeerde. Hiermede was men aan het einde van de plechtigheden van dien dag. Nog even werd gepauzeerd in het Juve naatsgebouw, om nog een verfrisschflg te gebruiken. In het Juvenaatsgebouw werd door den heer Giezen namens de werkloozen har telijk dank gebracht aan de Commissie werkloozenzorg voor dezen zeer schoenen dag aan de werkloozen bereid. In het bijzonder richtte de heer Giezen hartelij ke woorden van dank tot den zeereerw. heer Rector Reijnen, welke den geheelen dag de geestelijke oefeningen had ver zorgd. Op deze woorden volgde een flink ap-

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2