FAILLISSEMENTEN DONDERDAG 14 JULI 1932 op een product vast te stellen, alleen om dat die product© voor nieUdeskundigen zoo moeilijk van een ander product te onder scheiden i6. Groote spoed is daarbij echter noodzake lijk, want de oogst is reeds begonnen. In de laatste 25 jaren hebben de tuinders, vooral in Roelofarendsveen, zich toegelegd op de teélt van aardbeien onder plat gla-s, en door de gunstige resultaten met deze teelt verkregen breidde zioh deze teelt zeer snel uit, zoodat alleen in Roelofarendsveen jaarlijks 100.000 ramen met aardbeien wor- dne beplant, deze vroege aardbeien wer den voor het overgroot© deel naar Enge land geëxporteerd. Een nieuwe slag trof hier dus onze tuinbouw toen Engeland deze vroege aardbeien ging belasten met een in voerrecht van 2/0 pence of ƒ1.50 per En- gelsch pond gewicht, zijnde 453 gram Hol- landsch gewicht, en dat bij zulk een ab normaal hoog invoerrecht elke export on mogelijk is spreekt van zelf. Hoe sommige menschen nog zoo optimis tisch zijn konden en veronderstelden dat dit hooige invoerrecht nog wel geen belang rijke rol zou spelen bij den export dezer primeurs, want zelfs in de groote dagbladen verschenen nog berichten waarbij men de meening uitsprak, dat niettegenstaande deze zeer hooge invoerrechten Engeland toch nog wel kooper van deze primeurs zou zijn, is mij een raadsel; de praktijk heeft dan ook het tegendeel bewezen, en om een denkbeeld te geven van den handel in deze aardbeien vóór en na de hooge invoerrech ten in Engeland, diene, dat door sommige exporteurs aan de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij in de maand Mei, alleen aan vracht van 10 tot 12000 gulden werd be taald, terwijl de K. L. M. dit jaar in de maand Mei, dus bij de inwerking treding va'ii het invoerrecht slechts een luttele paar honderd gulden vracht ontving voor het vervoer van aardbeien naar Engeland. Een toevallige meevaller. Wel werden door de K. L. M. in de maand Juni, toen het invoerrecht 6 pence of 30 cent per pond weyd, nog ruim 20000 kilo aardbeien naar Engeland vervoerd, en wel ke zeker voor 95 pet. uit Roelofarendsveen kwamen, maar dit was louter toeval, daar in normale jaren de oogst einde Mei zoo goed als afgeloopen is,alleen de omstandig heid dat de oogst dit jaar laat was maakte het mogelijk, dat in do maand Juni nog glas-aardbeien konden worden uitgevoerd. Nooit hebben de tuinders in de Veen- Btrcek bij de pakken neergezeten, en de tuinbouw wordt steeds intensiever be oefend. Ook de Bloembollenteelt deed haar intrede en met dc teelt ook het forceeren \an Bloembollen werd ter hand genomen en wel in die mate, dat de laatste jaren quantums van 20 tot 20 millioen bloembol len geforceerd worden, maar ook hier heeft heb zoo plotseling door Engeland geheven invoerrecht een catastrofe aan de tuinders gebracht, wat deze trekkers van bloem bollen in de afgeloopen winter hebben meegemaakt is eenvoudig met geen woor den te zeggen. Het is mij bekend, dat zij, door de allerbedroevendste uitkomsten in dit bedrijf in de onmogelijkheid verkeerden arbeiders in dienst te nemen, en zoodoende gedwongen waren om meerdere nachten per week met hunne kinderen, dikwijls nog slechts van een leeftijd van. 13 of 14 jaar, gansche nachten door te werken. Een duidelijk beeld van de noodtoestand in de Veenstreek geven eindelijk de omzet cijfers der verschillende veilingen. Ik zal u niet vermoeien met allerlei cijfers en sta tistieken, maar als ik zeg, dat deze omzet ten in de loop van enkele jaren met 30 t-ot 40 pet. zijn teruggeloopen, en wel terwijl de glascultuur in dezelfde jaren enorm is uitgebreid, zoodat deze omzetcijfers in- plaats van te verlagen, vrij sterk hadden moe ben omhoog gaan om een normale stand van zaken te behouden. De prijzen der massa-artikelen zijn voor dit seizoen, het welk nog slechts begonnen is, reede on der den kostprijs, voor de grootste soort augurken nadert deze reeds de vernieti- gingsprijs, de tuinders in de Veenstreek staan dan ook voor onoverkomelijke moei lijkheden. Het gemeentebestuur van Alkeanade, dat zich reeds lang bewust was, dat de hel pende hand zou moeten worden geboden, riep dan ook reeds in de maand Augustus van het vorig jaar verschillende besturen van vereenigingen, waaronder het bestuur van de afdeeling Roelofarendsveen van den L. T. B. en de Coöp. Groentenveiling ten raadhuize te samen om de moeilijkheden te bespreken en middelen te beramen op welke wijze aan de noodlijdende tuinders hulp zou kunnen worden verstrekt, en on der de ijverige leiding van den Burgemees ter van Alkemade werden voorts bespre kingen gevoerd met alle gemeentebesturen uit de Veenstreek, en mede op advies uit den Haag werd een plan ter ondersteuning der noodlijdende tuinders, omvattende de geheele Veenstreek, bij de Regeering inge diend. Tot heden heeft elk beroep op steun zoo goed als geen succes gehad. Laten we hopen dat de«e massale vergadering van L.T.B.-loden-t.uinders alsnog zal bijdragen om dit doel te bereiken. Prijzen? Géén prijzen! Het woord was daarna aan den heer J. D. De Kok uit Loosduinen over de glas cultuur. De tuinbouw ligt op het Binnenhof in.een vergeten hoekje, ondanks de pogin gen van de organisaties. Men schijnt daar te meenen, dat het met de tuinders nog zoo slecht niet gaat. Maar spr. verklaart, dat het ook in de intensieve cultuur ontzettend is, wat spr. aantoonde met het verschil va-n cijfers tussehen verleden jaar en heden. En dan de prijzen van de laatste dagen! Of beter: géén prijzen. De producten worden naar de mesthoop gebracht. De werkloos heid zal ontzaglijk toenemen. Als spoediger gevolg was gegeven aan hot voorstel van de Tuin bouwersbonden om de prijs te steu nen, zon dit zijn voorkomen. Maar er schij nen in Den Haag verkeerde adviseurs te zitten met kapitalistisohen geest, die later beslag willen leggen op onze in waarde gedaalde gronden! Spr. gixig vervolgens na het belang van de intensieve cultuur voor ons land en wel ke welvaart deze in het geheele land brengt. Het is onverantwoordelijk deze bron va.n welvaart diep te laten zinken. Spr. eischte een krachtige handelspolitiek. Met de tulpentrekkerij gaat het al even slecht als met de andere culturen. Onze cultures worden afgeslacht. Het is laf zich ongewapend af te laten maken door het buitenlandsch protectionisme. Wij zijn allen vrijhandelaren, maar wij moeten ons thans beschermen in 't belang van ons gezin. Spr. besloot zijn geestdriftige rede met een aansporing zijn hulp te sollen op God. Een gesprek met den Minister. De algemeen-voorzitter van den L. T. B., de heer Kampschöer, sprak daarna de me nigte toe. Uit de groote opkomst blijkt, zeide spr., de nood van den tuinbouw, dat de tuinbedrijven ziek zijn, zoo ziek, dat men hulp verlangt. Men weet wat is gedaan om Den Haag te overtuigen en het spijt spr., dat deze vergadering noodig is. De gedach te, dat Den Haag niet overtuigd is van de nood, is niet juist. Hulp verleenen aan den tuinbouw is echter veel moeilijker dan aan het landbouwbedrijf veel moeilijker om dat de tuinbouw is aangewezen op export. De toestand is slecht; de cijfers spreken boekdeelen. Spr. heeft hedenmorgen nog een onderhoud gehad met den Minister. Van de plannen tot steun aan den tuin bouw is niets gekomen, omdat de Regee ring is gestuit op vele moeilijkheden, vooral financieele. Dat was bij steun aan de ak kerbouw niet het geval. De Regeering moet in de schatkist grijpen om de tuinbouw te steunen. Na het onderhoud hedenmorgen, zegt spr., kan men vertrouwen stellen in Minis ter Verschuur, maar de Minister zit voor een berg van moeilijkheden. Z.Exc. zeide, dat hij niet meer behoefde te worden ingelicht over de nood; daar was hij volkomen mede op de hoogLe. Z.Exc. ziet geen mogelijkheid te komen met een algeméene tuinbouw-steunwet, wegens de financieele moeilijkheden. De Minister heeft verschillende plannen om hier en daar steun te bieden, hier met oredieten, daar in een andere vorm. Mis schien, dat men er in slaagt de uitvoer te bevorderen. De Minister heeft medegedeeld, dat hij a»s. Dinsdagmiddag om 2 uur een commissie zal ontvangen uit de 3 tuinbouworganisa ties en het Centr. Bur. der Veilingen, en hij heeft gezegd: Laat de commissie niet komen met een overzicht van den slechten toestand, maar laat men mij een goed plan aan de hand doen. Spr. stelde voor als afgevaardigden van den L. T. B. de heeren Groen, Roosje, De Jong en De Kok. Hiertoe werd besloten. Na deze uiteenzetting was er gelegen heid voor debat, dat bijna doorloopend een rumoerig verloop had. De voorzitter las conclusies en een mo tie voor, welke, naar aanleiding van deze bijeenkomst, aan den Minister zullen wor den gezonden. Een van de sprekers wilde een dreige ment aan de conclusies toevoegen, name lijk dat als er geen steun komt, de bedrij ven zullen staken. De heer De Wit nit Grootebroek meende, dat er wel degelijk steun te vinden is, als men 't maar zoekt in de hooge salarissen. Voor alles is er geld, behalve voor de tuin ders. De motie is veel te kalm gesteld. Spr. stelt voor te eischen: 1. onmiddellijke uitbetaling van de cre- dieten voor West-Friesland; 2. onmiddellijke bijeenroeping der Twee de Kamer ter behandeling van een steun- wet voor den tuinbouw. Is een tuinder geen mensch? De heer Markman uit Lange raar betoog de, dat de nood er reeds jaren is. Gelukkig hebben vele menschen hun verstand be waart en geen gebruik gemaakt van het Provinciaal crediet, want dat was hun on dergang geweest. Verschillende tuinders zijn nog steeds gedupeerd. Het was geven en onmiddellijk weer opvorderbaar. Spr. uit zijn ontstemming, dat nog geen steun is verleend. Is een tuinder geen mensch 1 Spr. zette uiteen, dat de tuinder op den dag van heden geen droog brood verdient. De tuinder in Ter Aar legt zioh in hoofdzaak op de snijboonen. Deze cultuur wordt onvoldoende op den voorgrond ge bracht bij de Regeering. De aanvoer zal zeer groot zijn en op de mesthoop terecht komen. Spr. zou willen verzoeken, dat steun verleend wordt en de tuinders niet tot wanhoop worden gedreven. Steun of andersstaken. De heer Schoenmaker zou in de motie willen opnemen, dat aan steun terugwer kende kracht wordt verleend over den loop van dit seizoen. De heer Lakerman van Lutjebroek meen de, dat steun verleend is aan den landbouw omdat verschillende regceringspersonen be lang hebben bij den landbouw in den vorm van huur of pacht! Spr. wil een crisisbe lasting op de hooge inkomens, want die profiteeren van de goedkoope prijzen. Spr. eischte invoering van steun, of anders sta ken de tuinders. Een volgende spreker vroeg, waar het geld van de N. U. M. gebleven is! Ook deze spr. dreigde met staking. Als er geen groot kapitalisten waren, had men in Noord-Hol land reeds lang steun gehad. Weer een andere spreker, de heer Hoe ben uit Werversihoef, herinnerde, dat bij de distributie indertijd de tuinbouw steun verleende. Doch nu is er geen geld om den tuinbouw te steunen. De boeren in een auto, de tuinders zonder kruiwagen. De heer J. Egberts uit Langeraar hekel de, dat men de steuntrekkende boeren in DE LEIDSCHE COURANT een auto ziet rijden, terwijl de tuinder geen geld heeft om een kruiwagen te koo- pen. Is 'b niet mogelijk snijboonen uit te voeren naar Duitschland met toeslag van de regeering? Het leven is voor ons nieis meer; we gaan met een zucht naar bed en komen er met een zucht uit. Onder den oorlog stonden de tuinders hun producten af; nu kunnen zij geen steun krijgen. Rector Kok beaamde, dat de tuinders de eerste klappen hebben gekregen. De Minis ter is zeer onder den indruk van de nood der tuinders. Spr. kan zioh best begrijpen, dat men zijn hart wil luchten, maar als men zioh tot het Ministerie wendt, moet men in de goede toon blijven. De rector pro beerde nog wat olie op de kokende gol ven te brengen, wat ten langen laatste ge lukte. De conclusies. Besloten werd de volgende conclusies ter kennis te brengen van den Minister: De leden-tuinders van den R. K. Dioc. Land- en Tuinbouwbond, omvattende moer dan 4000 tuinders in de Provinciën Noord en Zuid-Holland, in massale vergadering bijeen op 13 Juli 1932, gehoord de bespre kingen, vaststellende, dat het Nederlandsohe tuinbouwbedrijf, méér dan andere, is getroffen door de moeilijk heden, welke den export van land- en tuin bouwproducten in den weg worden gelegd; als gevolg hiervan vele tuinbouwproduc ten en zelfs de vroege aardappelen, prijzen opbrengen, die -werre liggen beneden de prod uctiekosten hierdoor het bedrijf geen uithoudings vermogen meer heeft om in stand te kun nen blijven en daardoor een algeheele in eenstorting dreigt van het economische le ven in de zeer belangrijke streken, waar de tuinbouw voor de geheele bevolking de eenige bron van bestaan uitmaakt; reeds in honderden gezinnen de bitter ste nood is ontstaan; vele tuinders, die steeds door noesten arbeid bijgedragen hebben tot de welvaart van hunne gezin nen en van hen, die indirect van hun be drijf moesten bestaan, tot het pauperisme zullen vervallen, indien zij niet in deze, niet vol te houden bestaansstrijd, worden gesteund Besluiten Na alle actie, welke reeds is gevoerd, een laatste dringend beroep te doen op de regeering om hen toch te hulp te komen door: I. Al het mogelijke te doen tot bevorde ring van den uitvoer van tuinbouwproduc ten, en II. met den mee-sten spoed steun (van te rugwerkende kracht) aan het tuinbouwbe drijf te verleenen, daar, waar het noodza kelijk is, door middel van het verleenen van een toeslag boven den veilingsprijs, zooda nig, dat althans verkregen wordt een pro ductieprijs, waarin een bedrag voor het noodzakelijk levensonderhoud van den tuin der zelf en zijn gezin is verdisconteerd. De vergadering van tuinders genoemd, is er van overtuigd, dat hiermede niets meer gevraagd wordt, dan een aljernoodzakelijk- sten steun, welke dringend noodig is voor de instandhouding van het tuinbouwbedrijf en van duizenden gezinnen, welke bij het nog blijven voortbestaan van den noodtoe stand, aan den volkomen ondergang zijn prijs gegeven. Na een kort woord van voorzitter Groen werd daarna de zeer woelige vergadering gesloten. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. VERDRONKEN. Gisteravond heeft te Amersfoort een droevig ongeluk plaats gehad. De 20-jarige C. W., zoon eener weduwe, is in de Zwem school verdronken, zonder dat iemand in het drukke zwembad er iets van bemerkte. Hij is vermoedelijk onder water overval len door een duizeling waaraan hij leed en waarom de geneesheer hem het zwemmen had verboden. Toen hij om zeven uur nog nietf thuis was. werd men ongerust. Na een uur dreg gen en duiken werd hij in het diepe zwem bad gevonden, reeds geheel verstijfd. De jongeman had reeds het schriftelijk gedeelte van het eindexamen H.B.S. afge legd en zou nog mondeling moeten worden geëxamineerd. Gistermiddag is de 7-jarige L. van Op- dorp, bij het spelen aan de Schiekade te water geraakt. Vier mannen zijn van den wal af te wa ter gesprongen, met het gevolg, dat een van hen, het kind aan wal wist te bren gen. Kunstmatige ademhaling werd toege past, doch de' levensgeesten waren reeds geweken. Het lijkje is met een auto van den G. D. overgebracht naar het zieken huis aan deu Coolsingel en vandaar naar het ouderlijk tehuis. Te Neerkant is het 2-jarig zoontje van den heer P. G. in de Noordervaart ge vallen' en verdronken. VAN DE PIEREN GEDOKEN. Met den dood bekocht. De heer Valk, wonende in Haarlem- Noord, die Zondagmorgen in dc buitenha ven te IJmuiden van de Zuiderpier was af- gedoken en daarbij met het hoofd op den grond terechtkwam, liep daarbij een nek- wervelfractuur op. Per ziekenauto werd hij naar het St. Eli sabeth's Gasthuis overgebracht. Daar is de man, die een vrouw en eenige kinderen na laat, in den nacht van Dinsdag op Woens dag overleden. Het; slachtoffer was 30 jaar oud. HET NOODWEER EN ZIJN GEVOLGEN. Café door den bliksem getroffen. Dinsdagavond is de bliksem ingeslagen in het café „De Zwarte Ruiter'' van den heer Peters te Ottersum. In korten tijd stond het geheele huis in lichte laaie. Toe vallig had een gezelschap leden van den Chr. Metaalbewerkersbond, die een excur sie per fiets maakte, in de nabijheid schuil plaats gezocht voor den neerstroomenden regen. De mannen redden van den inboedel wat er Van te redden viel. Heb huis brand de echter tot den grond toe af. Aantal koeien gedood. Tijdens het onweer, dat Dinsdagavond boven Oosterwolde woedde, is de bliksem ingeslagen in de boerderij van den veehou der J. van R. aldaar. Een schuur met pas geoogst hooi werd een prooi der vlammen. Te Langedijke werden bij den veehouder Groothoff zes koeien, die in de weide lie pen, door den bliksem gedood. Nog een slachtoffer. 'Te Oud-!Rteimst is de landbouwer J. Rap door den bliksem getroffen en gedood. Verschillende woningen afge brand. Bij het jongste onweer is te Vught bij 's-Hertogenbosch de boerderij van de famir lie v. d. Braak op Bergenshuizen geheel af gebrand. Te Asten zijn de schuur en bergplaats van landbouwer B. op gehucht Oostade met den geheelen inhoud afgebrand. rTe Wanroy ging de woning van den heer Kokke op de Lampertsche heide door het inslaan van den bliksem in vlammen op. De inboedel werd gered. Te Vlijmen brandde de schuur van de wed. P. Mommersteeg af. Het huis bleef behouden. Niets was verzekerd. Te Ravenstein brandde het huis met tim- merwinkel van G. Koeken geheel af. De vrouw en drie kinderen konden zich met moeite redden. Te Haarsteeg ontstond door het inslaan van den bliksem brand in de woning van J. Ketels en in die van M. Zeeuwen. Het vuur kon echter geb'luscht worden. Te Esch is een boerderij afgebrand. Op talrijke plaatsen in Noord-Brabant is vee in de weide gedood. Vrouw naar buiten geslingerd. Tijdens het hevige oilweer op Dinsdag avond sloeg de bliksem in bij H. Smits te Berghem bij Oss. De echtgenoote van den heer Smits werd door het hemelvuur getroffen en door een openstaand raam naar buiten geslingerd. Zij kreeg wonden aan arm en hoofd. Woonhuis te Ewijk afgebrand. Tengevolge van het inslaan van den bliksem is te Ewijk (G.) een felle brand uitgebroken in de woning van de\ wed. C. Smits. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat van den inboedel niets kon worden ge red. Het vee kon bijtijds in veiligheid wor den gebracht. Het huis brandde geheel af. Verzekering dekt de schade. Veertig varkens verbrand. Bliksem in een schuur ge slagen. Tijdens het hevig onweer van Dinsdag dagavond sloeg de bliksem in een schuur van den veehouder Jb. Clay te Sijbecarspel De schuur brandde gehel af en veertig var kens kwamen in de vlammen om. Door den hevigen regen bleef het woon huis behouden. Wolkbreuk boven Bergen op Zoom. Een gedeelte spoor lijn overstroomd. Gisteravond heeft boven Bergen op Zoom een hevig onweer gewoed, gepaard gaande met een wolkbreuk. Tal van stra ten liepen onder water, waaronder de straatweg naar Antwerpen. In vele huizen stroomden de kelders onder en in den Ant- werpschen straatweg werd een gat gesla gen van ongeveer 25 tot 30 meter, juist op de helling van de spoorlijn Bergen op ZoomVlissingen. Doordat het water de helling afkwam, werd de rechter spoorlijn gedeeltelijk on der het zand bedolven en over een leng te van 2 a 300 M. werden de bielzen !os- gespoeld. De laatste trein naar Vlissin gen moest in Bergen op Zoom worden op gehouden en werd over een andere lijn naar het station Woensdrecht geleid, waarna de trein de reis naar Vlissingen kon verVolgen. In een café op de Groot Markt kwa men drie plafonds naar omlaag, doordat het hemelwater van het dak van de Pro- testantsche kerk af op het dak van het café terecht kwam. „Vad." WAAR IS MERIJNTJE GIJZEN? De kinderpolitie zoekt. De Rotterdamsche kinderpolitie verzoekt opsporing en aanhouding van de jeugdige actrice Ciska. Kremer. Juffrouw Kremer, die nog geen achttien jaar is, maakt deel uit van het gezelschap Bouber, dat te Rotterdam in „Arena" den laatsten tijd Oranje Hein opvoerde. Zij heeft bekendheid verworven door haar de buut als Mcrijntje Gijzen, de tooneelbewer- kinig van het boek „Het Verraad" van A. M. de Jong. Bloedige twist. Tijdens de te Ommen gehouden groote jaarmarkt (de Ommerbissing) ontstond een ruzie in een café. Hierbij werd het mes ge trokken en zekere K. door een woonwa genbewoner ernstig in het hoofd gestoken. De getroffene moest direct onder genees kundige behandeling worden gesteld. De rijks veld wacht heeft den dader gearres-> teerd. DERDE BLAD PAG. 10 BRANDEN. Te Dreumel een boerderij en woonhuis verwoest. Varkens omgekomen. Ten gevolge van onbekende oorzaak is brand ontstaan in de boerderij van den heer J. van Deursen te DreumeL Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de bewoners overhaast de vlucht moes ten nemen en geen gelegenheid hadden om iets van den inboedel te redden. Het duurde niet lang of het vuur sloeg over op het perceel van de wed. van Wichen. Ook dit pand stond in korten tijd in lichte laaie. Van den inboedel kon zoo goed als niets worden gered. De brandweer be streed de vuurzee met een motorspuit, doch kon niet verhinderen, dat beide groo te panden volkomen verwoest werden. Een gevaarlijke situatie ontstond door den vonkenregen voor het aan den over kant van den weg gelegen perceel van de wed. L. C. van Lubeck. Met de grootste moeite slaagde dé brandweer er in dit pand voor volkomen verlies te vrijwaren, ofschoon het aanzienlijke brand- en water schade bekwam. Van den heer van Deursen kwamen vijf varkens in de vlammen om. De schade, die zeer aanzienlijk is, wordt door verze kering gedekt. Boerderij afgebrand. Te Burgerbrug (N.-H.) is afgebrand de boerderij van den heer J. Slachter te IJmuiden en bewoond door den heer Wit- sen. Behalve den geheelen inboedel, waar onder verschillende landbouwwerktuigen kwamen ook nog tal van kippen in de vlammen om. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. Twee perèeefen in vlammen. Dinsdagnacht is waarschijnlijk door hooi- broei afgebrand het woonhuis van den heer J. Witte te Zijdewind, zoomede het belendende perceel van den heer B. Lam- pe. Verzekering dekt de schade. „Hbld." TREIN-AUTOM ATEN-DIEFSTALLEN OPGEHELDERD. Treinpoetsers aangehouden. Zooals men weet heeft de N.V. tot Ex ploitatie van Automaten te Amsterdam destijds op goedvinden van de directie der Ned. Spoorwegen in de treinwagons automaten doen bevestigen, waaruit de reizigers, na inwerpen van één dubbeltje een stuk chocolade of iets dergelijks kun nen verkrijgen. Nu gebeurde het den laat sten tijd, dat op het traject Amsterdam Den HaagRotterdam telkens een groot aantal dubbeltjes was verdwenen. Alleen de laatste tien dagen miste men circa 1500 dubbeltjes. De directie van genoemde maatschap pij heeft zich dezer dagen gewend tot de politie aan de Groote Paauwensteeg te Rotterdam aan wie werd verzocht een onderzoek in te stellen. Uiterst consciën tieus heeft de politie zich van haar taak gekweten. Reeds spoedig kwam men tot de ontdekking, dat de automaten óf met een valschen sleutel werden open ge maakt óf men schroefde de achterplaat los. 't Vermoeden was gerechtvaardigd, dat menschen, die over veel tijd beschik ken, deze operatie op zieh hadden geno men. 't Oog viel dan ook op de poetsers, die dagelijks de treinen moeten schoon houden. Dinsdag heeft de politie in tal van automaten gemerkte dubbeltjes gedaan, om zoodoende te trachten de dieven te ontmaskeren. Om tien uur Dinsdagavond was een ploeg poetsers opgekomen, doch toen deze ploeg Dinsdagavond te twaalf uur wilde afzwaaien, werden alle poet sers door de politie aangehouden en man netje voor mannetje gefouilleerd. Bij twee van hen werden zeventig dubbeltjes, waar onder natuurlijk de gemerkte geldstukken, gevonden. Vijftig dubbeltjes zaten reeds in eenrolletje, de twintig overigen had men los in den zak. De twee poetsers, de 34-jarige C. B. en de 30-jarige H. J. B. zijn op het bureau aan de Groote Paauwensteeg in bewaring gesteld. DE SMOKKELARIJ. In den loop van de maand Juni hebben in het district Dusseldorf de douanebe ambten 1486 gevallen van smokkelarij ont dekt. Daarbij werden in beslag genomen 182.000 sigaretten, 3700 boekjes sigaretten papier, 5300 K.G. tabak, 2400 K.G. koffie, 13.800 K.G. graan en 600 K.G. andere wa ren. Voorts werden in beslag genomen 158 fietsen, vijf motorfietsen, en vijf vracht auto's, waarvan de smokkelaars bij hun smokkelpogingen gebruik maakten. Grieksche landschildpad. Een landbouwer te Melderslo, gem. Horst, vond tussehen het struikgewas een Grieksche landschildpad (Testudo graeca), die in ons land nooit in het wild werd aangetroffen. Surseance van betaling: Gevraagd door de N. V. Handelmaa.t- schappij voorheen H. Heuvelman, Rotter dam, kantoor houdende te Ouderkerk aan den IJssel. Gewaagd door W. Meester, ingenieur, wonende te Zandvoort, Koninginneweg 15. Bewind voerst er mej. mr. M. Kluitman, Haarlem. Uitgesproken: G. P. Bronkhorst, bloembollenkweeker, Heemstede. Cur. mr. J. H. J. Simons, Haarlem. A. A. L. Schreure, bloembollenkweeker, Heemstede. Cur.mr. G. E. Mellema, Haarlem. Opgeheven: M. C. DuyncLam, Hillegom.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10