NOODWEER BOVEN ONS LAND WOENSDAG 13 JULI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 ONTWAPENING. DE WENSCHEN DER KLEINERE STATEN. Namens de groep van acht kleinere sta ten heeft de Spanjaard de Madariaga gis teren aan den rapporteur Benesj. die tij dens afwezigheid van sir John Simon be last is met de redactie van de resolutie, waarmede de ontwapeningsconferentie haar werkzaamheden voorloopig zal af sluiten, een nota ingediend, waarin een zestal punten is omschreven, die de kleine mogendheden in de resolutie opgenomen wenschen te zien. De kleinere staten ge ven hierdoor opnieuw te kennen, dat zij bezwaar maken tegen de vage resolutie en dat zij besluiten der conferentie ver wachten omtrent de volgende punten: lo. een algeheel verbod van luchtbom bardementen, afschaffing van vliegtuigen, die een bepaald gewicht te boven gaan, verbod van vooroefening en het nemen van maatregelen om het gebruik van bur gerlijke vliegtuigen voor militaire doel einden te voorkomen2o. afschaffing van zware tanks en van zware verplaatsbare artillerie. De kleinere mogendheden doen hierbij een concessie aan het Fransche en Britsche standpunt door lichte tanks bui ten beschouwing te laten3o. afschaffing en verbod van voorbereiding voor den chemischen en bacteriologischen oorlog; 4o. instelling van een permanent controle orgaan, zooals voorzien in de ontwerp- conventie Londen5o. regeling van den handel in wapens en van de particuliere en staatswapenfabricage60. aanbevolen wordt, dat de mogendheden, die tot het verdrag van Washington en Londen zijn toegetreden, onderling haar besprekingen zullen voortzetten, ten einde zoo spoedig mogelijk een substantieele vermindering tot stand te brengen van de marine-uitga ven, waarbij zoowel de methode der kwa- litatieve als die der kwantitatieve ont wapening moet worden toegepast. De kleinere staten verlangen, dat deze be sprekingen niet langer buiten de confe rentie, dat tevens een mandaat moet ont- den gehouden met het bureau der confe rentie, dat tevns een mandaat moet ont vangen om de toekomstige werkzaamhe den der conferentie voor te bereiden. De kleinere staten dringen verder aan op een door het bureau te maken gron dige studie van de voorstellen van Hoo ver en andere voorstellen betreffende de effectieven, ten einde de mogelijkheid na te gaan, hoe dit in ieder bepaald geval toe gepast moet worden. Aangedrongen wordt ten slotte op een bespoediging der werk zaamheden der budgetaire commissie, op dat bij hervatting der werkzaamheden conclusies getrokken kunnen worden in zake de toepassing van de budgetaire be perking en publiciteit der uitgaven. Men verwacht in con f eren tiekringen, dat in elk geval eenigermate met deze wenschen rekening zal worden gehouden. BELGIE DE STAKINGSBEWEGING. OP BEVEL VAN MOSKOLj. Geen algemeene staking. De bestudeering der documenten, welke door de justitie in de communistische cen trales werden in beslag genomen, heeft duidelijk en afdoende bewezen, dat er voortdurend contact heeft bestaan tus- schen Moskdu en de Belgische communis ten, wat betreft de organisatie en de uit voering van het thans uitgebroken revo lutionair complot. Alle gearresteerde communisten hebben bekend, dat het revolutionair plan en zelfs het uur, waarop het moest wórden uitgevoerd, door Rusland waren vastge steld en den Belgischen volgelingen voor geschreven. Intusschen hebben de energieke orde maatregelen de communistische agitatie in Henegouwen snel den kop ingedrukt. Overal hebben de autoriteiten dne toe stand volkomen in handen en de toestand is algemeen kalm. Te Charleroi kon de burgemeester zelfs in den loop van den ochtend de speciale maatregelen met betrekking tot het ver keer intrekken. In de andere landsdeelen vinden de com munistische pogingen geen weerklank. Het besluit van het socialistisch partijbestuur. De algemeene raad der socialistische vakbonden, die gisteren bijeenkwam, ten einde de eventualiteit eener onmiddellijke algemeene staking onder de oogen te zien, hebben deze mogelijkheid verworpen, en besloten de arbeiders in de andere deelen des lands aan het werk te doen blijven. Den arbeiders wordt aangezegd zich niet bij event.ueele stakingen aan te sluiten, dan nadat daartoe instructie is gegeven op de vergaderingen der souvereine vakbon den. De vergadering gaf intusschen haar volledigen steun aan de eischcn der ar beiders, welke haars inziens door regee- rings-inteïventie kunnen worden ingewil ligd, zoo bijvoorbeold het prijsgeven van de voorgenomen revalorisatie van de tar we, stopzetting van alle loonsverlaging, geen vermindering van de werkloosheidsuit keeringen en een billijke arbeidsverdeeling onder alle gesalarieerden. Interpellatie in de Kamer. In de kamerzitting van gisteren hield de socialistische afgevaardigde Delattre zijn aangekondigde interpellatie over de sta king en incidenten in de Borinage en el ders. De interpellant was van oordeel, dat de raddraaiers geen vat op de arbeidersklas se zouden hebben gehad, indien er onder de arbeiders niet zoo veel ontevredenheid heerschte. De minister.van nijverheid en arbeid herinnerde aan de bemiddelende pogingen der regeering om een conflict te vermij den vervolgens zette hij de redenen dezer staking uiteen. De eischen der stakers zijn: weder tewerkstelling van heel het personeel en een billijke verdeeling van den arbeid, vervolgens stabilisatie der loonnormen tot 31 Augustus. In beide kwesties, meende de minister, is een schikking mogelijk. De gemengde nationale commissie der mijnen zal ze on derzoeken en de regeering zal haar po gingen voortzetten, om partijen tot over eenstemming te brengen. DUITSCHLAND NIEUWE NOODVERORDENING OP KOMST. In bevoegde kringen te Berlijn rekent men er op, dat de nieuwe noodverorde ning, welke het zoogenaamde opbouwpro gramma bevat, nog in den loop van deze maand, dus vóór de rijksdagverkiezingen, zal worden uitgevaardigd. Het gaat hierbij om drie groote kwesties: le. de arbeids dienstplicht; 2e. het vereenigen der jeug dige werkloozen in sportvereenigingen en 3e. de kolonisatie. BERLIJNSCHE HOOGESCHOOL WEER GESLOTEN. De rector van de Berlijnsche universi teit heeft de voorloopige sluiting dezer hoogeschool aangekondigd, omdat er reeds in de vroegere ochtenduren zulk een opge wonden stemming onder de studenten bleek te be-staan, dat men voor heftige incidenten vreesde. De onrust was veroor zaakt door het feit, dat onbekenden de linten hebben afgerukt van een aantal kransen, die j.l. Zondag bij het monument voor de in den oorlog gevallen studenten waren neergelegd. De kransen waren van den rector en den senaat der universiteit, van den Duitschen officiersbond, van den nationaal-socialistischen studentenbond en van twee ander vereenigingen. Bij het monument verzamelden zich gis terochtend de Duitsch-natiqnale en natio- naal-socialistische studenten en namen een motie aan, waarin scherpe maatregelen van den rector werden geëischt. De republi- keinsche studentenbond, die eveneens Zon dag een krans had laten neerleggen, ver oordeelt het gebeurde ten zeerste. BUITENL. BERICHTEN. HOOG WATER IN Z.-DUITSCHLAND. De wolkbreuken der laatste dagen heb ben in het Wurtembengsche „Oberland" ca- tastrophale gevolgen gehad. Te Leutkiich (Allgau) staan de straten onder water. De huizen zijn ernstig beschadigd, 't Treinver keer moest worden omgelegd, aangezien de spoordijk IsnyLeutkarch onderspoeld is. Talrijke bruggen zijn weggeslagen. Het ver keer wordt met kleine bootjes onderhouden. De overstroomingen in Zwaben hebben tengevolge van het bezwijken van een sluis van de Wertach nog grooteren omvang aan genomen. De Augsburgsche voorstad Goeg- gingen werd gedeeltelijk onder water ge- zee. Verscheidene bewoners moesten per boot uit J^un woningen worden gehaald om in veiligheid te worden gebracht. Ook de stad Kaufbeuren wordt door het water bedreigd. Twee spoordijken in de buurt van deze stad zijn door het water onderwoeld, zoodat het verkeer gestaakt moest worden. Te Miinchen komen nog steeds berichten binnen over hoogwater in het Beiersche Oberland en in Zwaben. In de stad Weiier in Allgau is het water Maandag tengevolge van een hevigen on weersregen gestegen tot een hoogte, zooals die sedert 200 jaar niet is voorgekomen. Door de hoofdstraten ruisoht een beek, die een menigte boomstammen meevoert. Heele akkers zijn door de watermassa's verwoest. De brandweren uit de omgeving en de plattelandspolit-ie zijn den bedreigden be woners te hulp gekomen. Ook uit de streek, van den Bodensee wordt 'hoog water gemeld. Bij Rosenheim zijn tengevolge van de overstroomingen, door de hevige regens van den laatsten tijd veroorzaakt, op verschil lende plaatsen in het gebergte aardver schuivingen voorgekomen. Ook verschillen de wegen zijn daardoor versperd. Kinderen veroorzaken een grooten brand. Doordat kinderen met lucifers speelden, werden in het dorp Yirchenzin, in het dis trict Stolp, vier hofsteden met vijftien schuren in asch gelegd. Behalve oogstvoor- raden en landbouwwerktuigen, verbrand den verscheidene varkens en veel pluim vee. Het groote vee kon worden gered. OVERSTROOMINGSGEVAAR BIJ DEN INDUS. Breuk in ijsbarrière der Shyok. Uit Srinagar wordt gemeld: Een wilde waterstroom bruist omlaag door het dal van den Indus, ten gevolge van een breuk in de groote ijsbarrière in de zijrivier de Shyok. Op het punt, waar Shyok en Indus samenvloeien, nabij Skardo (Noord-Kasj- mir), is het rivierpeil reeds meer dan 5 M. gestegen. Men verwacht, dat de schiet- stroom hedenochtend de spoorbrug bij At- tock zal bereiken, den belangrijksten toe gangsweg naar de N.W. grensprovincie, en men vreest, dat de overstroomingen, die zich dan zullen voordoen, even geducht zul len blijken als die van 1929. SPAANSCHE KRUISER GEZONKEN. Bemanning gered. De Spaansche kruiser „Bias de Lezo" is op een rif geloopen bij Kaap Finisterre (N.W. Spanje) en snel gezonken. Alle opva renden, 320 in getal, zijn gered. Do „Bias de Lezo" mat 4725 ton en da teerde van 1922. DE DOOD VAN DEN TSJECHISCHEN FORD. Thomas Bat'a's levensloop. Zooals gemeld, is gisteren de bekende Tsjecho-Slowaaksche schoenfabrikant en millionnair Thomas Bat'a, toen hij juist was opgestegen voor een luchtreis naar Zwit serland, doodelijk verongelukt. Volgens de onvolledige particuliere be richten, welke tot dusver over het ongeluk zijn binnengekomen, is het toestel, dat om bij zessen was opgestegen van Bat'a's par ticuliere vliegveld te Ottrokovice (bij Zlin in Z.ü. Moravië), nog boven 't terrein van een hoogte van 700 M. neergestort. De vlie ger Bronceh, waarmee Bata steeds vloog, was op slag dood, Bat'a zelf leefde nog toen men hem uit de ruines van het toestel Jxaei- de. Hij 6tierf echter tijdens het transport naar het ziekenhuis. Wat het ongeluk ver oorzaakt heeft kon nog niet worden vast gesteld. Naar nader wordt gemeld, was het voor zaken, dat Bat'a naar Zwitserland wilde gaan. Toen hij uit het verbrijzelde toestel werd gehaald, bleek hij reeds zoo ontzet tend verminkt te zijn, dat het intreden van den dood elk oogenblik kon worden ver wacht. Het bekend worden van heb ongeluk •heeft te Praag enorme opwinding veroor zaakt. De vele extra-edities, die onmiddellijk ra het bekend worden van Bat'a's dood te Praag verschenen, melden oa. nog, dat bij het vertrek goed weer werd gemeld, hoe wel het kort daarop flink mistte. Het toe stel viel met zulk een vaart op een bosch- zoom neer, dat het zich in den grond boor de en totaal vernield werd. Den Tsjechischen Ford, heeft men den schoenfabrikant uit Tsjeohoslowakije ge noemd, en de snelle ontwikkeling van zijn enorm bedrijf, de fabricage-methoden, die hij toepaste en de sociale maatregelen, die hij in verband met zijn bedrijf heeft geno men, rechtvaardigen die betiteling alles zins. In 1876 werd hij geboren te Zlin, een provinciesbadje in Oost-Horavië, dat voor •den oorlog ruim 4000 inwoners telde, doch waar de schoenfabrieken van Bat'a thans alleen al meer dan 10.000 arbeiders in dienst hebben. Thomas was de zoon van een arm schoenmaker, die evenals zoovelen een ka rig bestaan vond in het vervaardigen van leeren schoenen en schoenen uit dik weef sel, „Paputsohen" genaamd, waarmede hij van markt tot markt trok. De jonge Thomas kreeg, een uitzondering in Zlin, gelegen heid naar scihool te gaan; immers de vader wilde een leeraar van hem maken. Doch de jongen dacht alleen maar aan schoenen. Hij leerde het vak bij zijn vader, ging zelf standig Paputschen maken, die hij ook op de markten verkocht. De drank naar zelfstandigheid en be- drijfsrationaliseering deed zich'al spoedig bij hem gelden; het duurde niet lang of hij nam een aanbal arbeiders in dienst; de grondslag voor het latere bedrijf. Geleide lijk voerde hij allerlei machines in, die de productie vergrootten, en later reisde hij ook naar Duitsohland, om daar de moderne bedrijfsmethodes te leeren. De resultaten van zijn onderzoekingen bracht hij te pas in een geheel nieuwe fabriek, die hij in 1904 stichtte, doch ook toen was Bat'a niet vol daan over 't bereikte. En hij besloot den oceaan over te steken, om met eenige van zijn medewerkers te zien, hoe daar gefabri ceerd werd. Daar hij het vak grondig wil de leeren, ging hij als gewoon arbeider wer ken in verschillende fabrieken, hetgeen zijn metgezellen eveneens deden. In het vaderland teruggekeerd richtte hij allereerst zijn aandacht op de vervaardi ging van linnen schoenen, die voor het grootste deel in Oostenrijk-Hongarije van de hand werden gedaan, doch later ook verkocht werden in andere landen. Zoo was voor den oorlog al de Bat'a-fabriek in Zlin de grootste van Oóstenrijk-Hongarije. De oorlog noopte hem over te gaan tot de fabricage van leeren schoenen; het be drijf groeide, zoodat hij in 1917 al 4000 man in dienst had, met een dagelijksche produc tie van 10.000 paar schoenen. Na den oor log volgde nieuwe reorganisatie. Het was zijn doel het bedrijf volkomen onafhanke lijk te maken en daartoe ging hij zich ook toeleggen op hulpindustrieën, die hem de producten verschaften, welke hij voor zijn schoenbedrijf noodig had. In Tsjechoslowa- kije vormde hij een net van verkoopbureaux en de export naar het buitenland werd in grooten omvang ter hand genomen. Eind 1930 bevonden zich te Zlin alleen al 32 fa brieken. Zlin, vroeger een armzalig plaatsje in een armzalige bergachtige omgeving is door het Bat'a-bedrijf geheel van karakter evran- derd. De halve stad verdwijnt te midden van de glazen fabrieksgebouwen, sportvel den, plantsoenen, dit Bat'a voor zijn „mede werkers", zooals hij zijn ondergeschikten noemt, heeft ingericht. Hij heeft restau rants, hotels, bioscopen, leeszaal, een eigen krant, slagerij, keuken, banketbakkerij, boerderijen, ja wat al, in en om Zlin geves tigd. Vroeger had Zlin geen enkele verbin ding, thans is de plaats aangesloten bij het snelverkeer via Briinn, de hoofdstad van Moravië. Wegen werden door hem aange legd en voorzoover noodig in het geheele district hersteld. Niet alleen bezit hij een eigen restaura tie- en slaapwagen, doch ook een vliegtuig- vloot en een eigen vliegveld. Het bedrijf was voor Thomas Bat'a alles; hij weerde uit zijn restaurants alcohol, was tegenstander van rooken en beval al zijn medewerkers aan melk te drinken, die zijn eigen boerderijen in ruime mate naar de Rat'a-restaurant-s in Zlin aanvoerden. Te gelijkertijd maakte hij al zijn ondergeschik ten tot belanghebbenden bij het bedrijf, door hun 'n aandeel in de winst toe te ken nen. Op deze wijze zette hij allen aan tot steeds grootere krachtinspanning, tot steeds beter prestaties. Want dat was de hartstocht van Bat'a's leven: rationede productie van het artikel, dat hem een we reldnaam heeft bezorgd. In verschillende deelen van Nederland was het gis teren zwaar weer. Wolkbreuken en branden op tal van plaatsen. Verscheidene personen door den bliksem getroffen TWEE DOODEN. In tal van plaatsen in ons land heeft gisteren een waar noodweer gewoed, ge paard met wolkbreuken en bliksem-inslag, waardoor veel schade is aangericht. VIER PERSONEN DOOR BLIKSEM GETROFFEN. Een hunner gedood. Te Gorinehem zochten vier personen een schuilplaats onder een der kastanje- boomen in het plantsoen buiten de Water poort, waarbij zij alle vier door den blik sem werden getroffen. Een hunner, de 22- jarige Frans Roovers, was op slag dood. De toestand der drie anderen Eckhart, Neerynen en van Linsbee die naar het ziekenhuis werdenovergebracht, is niet ongunstig. EEN HUISMOEDER GEDOOD. Uit Roermond wordt gemeld: Tijdens een kort doch hevig onweer werd gister middag de 40-jarige vrouw J., woonachtig te Klein-Leuken door den bliksem getrof fen en op slag gedood. Het gezin zat juist in de keuken a-an tafel. De vrouw was moe der van zeven kinderen. EEN BOERENKNECHT GETROFFEN. Tijdens een kort doch hevig onweder is te Welcooi de bliksem ingeslagen in een vijftal korenmijten, welke geheel in vlam men opgingen. Een knecht, die bij de ko renmijten was gaan schuilen voor de hevige regens, werd door den bliksem getroffen en bewusteloos geslagen. Zijn toestand is ernstig. WOLKBREUKEN EN BRANDEN. Het water spuit te Nijmegen de rioolkdeksels weg. Gistermiddag omstreeks vijf uur ont lastte zich boven Nijmegen en omgeving een zeer zwaar onweer, vergezeld van een wolkbreukachtigen regen, waardoor in korten tijd verschillende straten in stort beken waren herschapen. De drang van het water was zoo sterk, dat de riooldeksels in de Hezelstraat werden opgelicht en het water met kracht naar buiten spoot. Ge- ruimen tijd was het tramverkeer geheel ge stremd. De wagens konden zich niet door de groote watermasa's heen werken. Ook het zuidelijk deel van de stad, o.a. de Groesbeeksche weg, had sterk van den zwaren regen te lijden. Verschillende kel ders zijn ondergeloopen en in de beneden stad hadden laaggelegen winkels het zwaar te verantwoorden. Een vuurzee in den Ooypolder. Buitengewoon hevig, aldus meldt het „Hbld.? heeft het onweer gewoed in den boven de stad gelegen Ooypolder. Hier sloeg de bliksem in de woning van J. van Steen. Het huis brande in een oogwenk als een fakkel en het duurde niet lang of de naastgelegen woning van J. Braam vatte eveneens vlam. Door den feilen wind greep het vuur steeds verder om zich heen en achtereenvolgens werden de woningen van J. Alofs, P. v. d. Zanden en C. v. Steen door het vuur aangetast. De brandweer uit Beek, die eerst na ge- ruimen tijd gewaarschuwd kon worden om dat de bliksem op de telefoonleiding gesla gen was, arriveerde met een motorspuit ter plaatse toen alle vijf woningen reeds vol komen afgebrand waren. Van de inboe dels kon zoo goed als niets worden gered. De schade, die zeer aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. Te Leuth werd de groote boerderij van den heer Van Nek door het hemelvuur ge troffen. Ook deze boerderij ging geheel in vlammen 'op. De inboedel en landbouw werktuigen, alsmede een groote voorraad hooi werden een prooi der vlammen. Ver zekering dekt de sohade. Te Berg en Dal werd de electrische licht- leiding door den bliksem getroffen, waar door de electriciteitsvoorziening geduren de eenigen tijd gestagneerd was. Helmond en omgeving geteisterd. Van ruim half twee tot ongeveer half vier heeft een zwaar onweder, dat verge zeld ging van geweldige stortregens go- woed boven Helmond en omgeving. Het hemelvuur sloeg op de telefoonlei ding van het gebouw van de R.-K. H. B. S. en vond een uitweg in de kamer van den directeur, dr. H. Knippenberg, die aan zijn bureau zat te werken. In het gebouw spron gen alle stoppen van de electrische lei ding, doch overigens werd hier geen ma- terieele schade aangericht. De bliksem liep over de telefoonleiding naar het woonhuis van den heer F. Stroucken, lee- zijn weg daarheen den schoorsteen van het woonhuis van den heer F. Ctrouck.en, lee raar aan genoemde H. B. S. In de woning van dr. Knippenberg werd geen schade aangericht. Tengevolge van de geweldige regens, welke onafgebroken twee uur lang neer gutsten, kon de rioleering het water niet verzetten en schoten tientallen straten der stad onder water. In de Bundertschestraat en omgeving stond het water ruim een halven meter hoog. Honderden kelders zijn volgeloopen en ook een groot aantal ge lijkvloers gelegen vertrekken van winkels en woonhuizen stonden van 10 tot 30 c.M. onder water. De schade hier aangericht is nogal aan- zienlijk, doch beduidend grooter moet de schade genoemd worden, welke dezen middag de veldgewassen hebben geleden, vooral doordat de regenbuien vergezeld gingen van stukken hagel. De rogge en haver ligt platgeslagen en vooral eerstge noemd gewas, dat bijna rijp «is, zal hier door een groot deel van zijn waarde verlo ren hebben. „Msbd." Op meerdere plaatsen in Brabant Gisternamiddag ontlastte zich een hevige onweersbui boven Oss en Nistelrode, die vergezeld ging van harde slagregens. Te Nistelrode sloeg bet hemelvuur in de boer derij van L. van der Heyden, op het ge hucht Donzel gelegen. Het geheele huis' werd in korten tijd in de asch gelegd. De geheele inboedel ging mede in de vlammen op. Drie telefoonpalen braken door den hevigen wind af, waardoor het telefoon verkeer verbroken is. De draden werden over den weg verspreid. Het te velde staan de gewas leed ernstige sohade door de he vige slagregens. Onder de gemeente Hees werden de wo ningen van Th. van Duinkerken en A. van Duiflijk eveneens door den bliksem getrof fen en brandden tot den grond toe af. Ook hier gingen de inboedels geheel verloren. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. In weinige oogenblikken stonden te Til burg straten blank en stroomde het water de kelders in van vele woningen. Zonder tusschenpoozen ratelde de donder, terwijl de bliksem niet van de lucht was. Gelukkig duurde het noodweer niet lang maar toch sloeg het hemelvuur op enkele plaatsen in en vernielde schoorsteenen en ruiten zonder brand te veroorzaken. Na de eerste helftige ontlading dreef het onweer af doch keerde spoedig daarop terug, om na lang aanhouden de broeiende atmosfeer te zuiveren. Op tal van plaatsen moest de hulp der brandweer worden ingeroepen om de over stroomde kelders leeg te pompen. Noodweer te Ede. Boven Ede en omgeving heeft zich gister middag een ontzettend onweer ontlast, dat den geheelen middag en een groot gedeelte van den avond voorbwoedde. In een perceel bosoh en heide, gelegen in de nabijheid van hotel Panoramahoeve onder Bennekom sloeg de bliksem in. Ten gevolge van den hevigen wind breidde de brand zich direct uit en was er voor de brandweer geen blusschen aan. Eerst toen bet ook buitengewoon bevig begon te rege nen moebt het gelukken den brand meester te worden. Ongeveer 20 H.A. bosoh en heide, toebehoorende aan baron van Was senaar te Ede werd door het vuur vernield. Aanvankelijk liep ook hotel Panorama hoeve zelf gevaar, zoodat de gasten dan reeds hun koffers pakten om bij het eerste alarm te kunnen vertrekken. Te Harskamp onder Ede is tijdens het onweder de bliksem ingeslagen in een boer derij welke totaal afbrandde. Te Lunteren is de bliksem ingeslagen in een boerderij. Door het krachtige optreden der brandweer kon de brand tot de schuui beperkt blijven. Onder Ede is de bliksem voorts nog in geslagen in een boom en een er direct tegen aan gelegen hooberg. Boom en berg werden vernield. De bliksem viermaal in de Velser brug. Het treinver keer gestoord. Gisteravond is de bliksem tot viermaal toe geslagen in de electrische geleidingen van de Velser spoorbrug. Het treinverkeer moest worden gestaakt, doch de scheepvaart ondervindt geen hin der, daar de brug geopend kan worden. Het s.s. „Maasstroom'1 dat voor de brug lag tc wachten, kon zijn reis naar Londen onmiddellijk voortzetten. Nader verneemt de „Msb." nog, dat de bliksem tweemaal in de Velser spoorbrug sloeg, maar de gevolgen hiervan hebben de treinvertraging niet veroorzaakt. Even la ter sloeg de bliksem echter op de boven leiding van het baanvak ZandpoortVei sen. Tengevolge hiervan moest gisteravond op dit traject over enkel spoor worden ge reden, waardoor de treinenloop vertraagd werd. De vertraging bedraagt echter min der dan een half uur. Boerderij afgebrand te Assen. Tijdens een hevig onweer is gisteravond te Wittum, gemeente Assen, de bliksem ge slagen in de boerderij van den landbouwer O. Barkhuis. De heer B. en zijn echtgenoote waren niet thuis doch een viertal volwassen kinderen was aanwezig. Het vee was in de "wei; een paard dat in de schuur stond kon gered worden. De boerderij is geheel afge brand. Verzekering dekt de scthade. Op een andere plaats werd nog een koe in de weide gedood. Boven Rotterdam. Ook boven Rotterdam woedde gistermid dag een hevig onweer, gepaard gaande met zwaren regenval. De. bliksem sloeg op ver schillende plaats in; in een woning aan den Provenierssingel, in een huis aan het Beursplein en in een loods bij den brug- bouw aan den Pieter de Hooghweg ont stond begin van brand. Ook aan de Chris- pijnlaan sloeg de bliksem in, doch hier was de schade zeer gering en kon het vuur met emmers zand worden gedoofd. Tengevolge van den regelval is een ge deelte van het beursgebouw, waar de cel len voor den internationalen telefoondienst gevestigd zijn, onder water geloopen. Ook in het gebouw van de Kamer van Koophan del heeft- men last van het water ondervon den.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6