WOENSDAG 13 JULI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. S DE OUDJES OP HET ZILTE NAT. De 44e boottocht voor ouden van dagen is Dinsdag van uit R'dam gehouden. De tocht werd georganiseerd door het Da mescomité van liefdadigheid naar vermogen. Een kijkje aan boord. Illlllll DE ONRUST IN HET BELGI SCHE MIJNGEBIED. De on lusten in de Borinage zijn sinds de laatste dagen niet verminderd. Herhaaldelijk hebben samenscho lingen plaats, welke door de po litie, die zich van gepantserde wa gens bedient, uiteengedreven worden. TWEE GEREDDEN. De matrozen Carpentier (links) en Gate- paille twee der geredden van de onderzeeboot „Promethée" welke zoo jammerlijk vergaan is met 63 menscfhen aa-n boord. DAT IS DIE.... GROOTE MAN. Bata, de be- VERKLARING VAN MACDONALD. Gisteren heeft MacDonald in het Brit- sche Lagerhuis een verklaring afgelegd over de conferentie te Lausanne. De premier, die hartelijk werd toege juicht, wees er allereerst op, dat de con ferentie en de door haar bereikte resulta ten kunnen leiden tot een regeling van die herstelkwesties, welke op de een of ande re wijze de oorzaak zijn van alle economi sche moeilijkheden, waaronder de wereld sinds den oorlog gebukt gaat, welke een l onjuist beeld van de nationale begrootin gen hebben gegeven en die in het centrum van Europa een land hebben geplaatst, I welks financieel^ toestand een bedreiging j voor de geheele wereld vormde. Zoolang de reparatie-verplichtingen van kracht wa- I ren, was een volledig industrieel herstel j onmogelijk. Een der eerste moeilijkheden, waarvoor de conferentie zich zag geplaatst, was, dat Duitsohland reparaties had te betalen, en wel uitsluitend reparaties. Frankrijk, En geland en andere landen daarentegen had den zoowel oorlogsschulden te betalen, als dat zij betaling er van ontvingen, terwijl de Vereenigde Staten uitsluitend betaling van oorlogsschulden ontvingen. Elk van deze drie groepen weigerde van zelfsprekend verdragen en contractueels verplichtingen aan te gaan, waardoor zij bij de positie der andere zouden worden be trokken. Rijkskanselier Von Rapen weiger de pertinent toe te geven, dat hij iets met de kwestie der oorlogsschulden uitstaande had, terwijl Washington verklaarde, dat het deze kwestie niet kon zien van het standpunt van zijn debiteuren, die repara tiebetalingen ontvingen. Gelukkigerwijs was de strekking der in Amerika gehouden redevoeringen en van andere uitingen der openbare meening in de Vereenigde Sta ten: „Laat Europa tot een beslissing ko men, hoe het op de meest practische wijze, die aangelegenheid voor zichzelf kan op lossen. Laat het zijn opvattingen publicee- ren, dan zullen wij overwegen, welke rol de Vereenigde Staten redelijkerwijs spelen". Het „gentlemen's agreement". Veel is reeds geschreven over een „gent lemen's agreement". Blijkbaar is dit het gevolg van het antwoord, door mij in de plenaire zitting van Vrijdag j.l. gegeven, naar aanleiding van een vraag van rijks kanselier Von Papen, of, wanneer het plan zou falen, men aan Duitsohland den waar borg kon geven, dat een nieuwe conferen tie zou volgen. Hierop gaf ik ten antwoord, dat dit zeker het geval zou zijn. In plaats dat Duitsohland weer van het Young-plan zou hebben uit te gaan, kwa men wij overeen, dat wij in dat geval het probleem opnieuw onder het oog zouden zien, om te onderzoeken, of een andere methode kon worden gevolgd. Echter wa ren wij er van overtuigd, dat het plan geen schipbreuk kon lijden. De quintessence van het „gentlemen's agreement" is Vrijdag in het openbaar aan gekondigd. Bij het ontbreken ervan, zouden de Britsche gedelegeerden in een moeilijke positie hebben verkeerd, wanneer de Fran- sche en Italiaansche vertegenwoordigers zouden hebben gezegd: „U zult uw agree ment krijgen, wanneer u ons thans al onze schulden kwijtscheldt". De Britsche dele gatie had hierop geantwoord: „U zult moe ten afwachten. De Britsche regeering is cr niet op uit, eenigerlei voordeel te trekken uit hetgeen zij op grond van reparatiever plichtingen en oorlogschulden ontvangt en dit standpunt zal zij handhaven". Verhouding tot Amerikaa. De premier vervolgde: Bij het aansnijden dezer kwestie tegenover Amerika raken wij een uiterst gevoelige plek. Niemand kan er de Vereenigde Staten een verwijt van maken, wanneer zij een ander standpunt in nemen. Wanneer wij het probleem geza menlijk hadden behandeld, zou onze taak veel eenvoudig zijn geweest. Amerika echter meende, dat het ten deze oonsequent diende te blijven en „ofschoon Amerika nimmer eenige belofte heeft gedaan noch op eenigerlei wijze heeft aangeduid, hoever het bereid is ons tegemoet te komen", ge loof ik, dat er in heel de wereld geen land bestaat, dat eerder bereid is, om mee te helpen de verwarring en moeilijkheden, waardoor wij ons thans zien omringd, uit den weg te ruimen dan juist de Vereenigde Staten en het Amerikaanscke volk. Wegens het ongunstige resultaat, dat vermoedelijk zou zijn gevolgd op iedere aanduiding, dat de Europeesche landen zich aaneen hadden gesloten, om zooiets als een ultimatum tot de Vereenigde Staten te richten, wensch ik het volkomen duidelijk te doen zijn, dat ai hetgeen te Lausanne is gedaan, was, de in terne moeilijkheden van Europa op te los sen en tot overeenstemming te geraken met betrekking tot voorstellen, welke de te Lau sanne vereenigde staten, als essentieel be schouwden. Zij zijn niet overeen gekomen de repara tie-verplichtingen zonder meer opnieuw te verminderen. Groot-Brittannië wenschte een algemeene schrapping van reparatie verplichtingen, oorlogsschulden enz. Dat kon niet worden verkregen, maar wel be reikten wij, dat de delegaties zich met een slotbetaling accoord verklaarden. Een be drag van drie milliard mark moet door de Duitsche regeering bij de Bank voor Inter nationale Betalingen worden gestort, die te dien aanzien als trustee zal fungeeren. Na langdurige besprekingen werden wij het eens over een volledig moratorium voor den duur van drie jaar, terwijl wij een regeling troffen, krachtens welke de Bank voor Internationale Betalingen zelf zal be slissen, wanneer de obligaties op de markt zullen worden gebracht. Door de beëindiging der reparatiever plichtingen heeft de industrie een kans tot herstel gekregen. Wij hebben nimmer repa ratiebepalingen ontvangen, want wij heb ben meer betaald, dan wij ontvingen. De vermindering in de exporten over twee jaar van de vier voornaamste handelsstaten be draagt het tienvoudige van de maximuman nuïteit, die over het laatste jaar verschul digd was. Met het voorbereidende werk voor de tweede phase der conferentie is reeds een aanvang gemaakt De Vereenigde Staten hebben zich bereid verklaard, aan de eco nomische wereldconferentie deel te ne men. De premier was er echter tegen, als plaats voor deze conferentie Genève te kie zen. EEN ATTRACTIE VOOR DE JEUGD. In den Amsterdamsohen kende Tsjechische schoenfabrikant is in de nabij- dierentuin is een kinderboerderij waar allerlei exotische dieren beid van Zlin bij een vliegongeluk om het leven rondwandelen en waarmede de jeugd zich vermaken mag. gekomen. UIT DEN LEIDSCHEN RAAD. Maandag was de dag va-n het Raadhuis- debat. Er stonden nog verscheidene pun ten meer op de agenda die wonderlijk genoeg ook alle (op een interpellatie na) zijn afgehandeld! maar het raadhuisde bat stond monumentaal, zooals het toekom stige stadhuis zelf, boven de andere debat ten uit en praedonimeerde zijn omgeving volkomen. Het lijkt ons niet ondienstig in 't kort aan te geven waartoe Maandag is besloten, want wij kunnen het begrijpen als iemand uit de wirwar van stemmingen over amen dementen en voorstellen niet goed wijs kan worden. Er is dan besloten de arch. Blauw (Haar- lem), Kropholler (Wassen.) en Mertens (Bilt- hoven) uit te noodigen plannen te ontwer pen voor den bouw van een nieuw raad huis met behoud van den ouden gevel op het terrein begrensd door de Breestraat, i de te verbreeden Koornburgsteeg en de Visohmarkt. Naast deze drie heeren be sloot de raad ook de Leidsche architecten Buurman en ir. J. v. d. Laan uit te noodi gen. Deze vijf architecten ontvangen voor hun teekeningen ieder 5000 honorarium, voor welke som de plannen eigendom worden van de gemeente. Wanneer aan een van hen de opdracht wordt verstrekt, het nieuwe raadhuis te bouwen, wordt deze 5000 afgetrokken van het architecten-honorarium. De vijf genoemde heeren zullen teeke ningen moeten maken voor een raadhuis, dat niet meer dan 1.250.000 mag kosten en 6 maanden na de opdracht be'hooren de teekeningen klaar te zijn. Zij mogen daar bij geen Visohmarktgevel maken met een winkelgalerij, maar wel moet in elk geval een toren worden geprojecteerd. Nadere bijzonderheden zullen zij verne men van een commissie van advies, welke tevens benoemd is en bestaat uit de hee ren v. Gelder (Den Haag), Bremer (Den Haag), v. d. Kloot Meijburg (Den Haag), Driessen (Leiden), Plantenga (Den Haag) en qualitate qua den directeur van ge meentewerken. Ten behoeve van den bouw van het nieu we raadhuis en van de verbreeding van de Koornbrugsteeg, zullen eenige perceelen aan de Breestraat, de Koornburgsteeg en de Visohmarkt onteigend worden, terwijl men nog nader met de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg en de bovengenoemde commissie van advies zal overleggen, wat er gedaan moet worden met den ouden gevel, Als bet niet anders kan, zal men hem afbreken en tijdelijk ergens opbergen. Zoover staat het op 't oogenblik met de stadhuiskwestie. Eenige teekening begint er dus toch in te komen. Wij weten, dat de oude gevel moet blijven, wij weten, waar het stadhuis zal komen, wij weten, dat de Koornbrug steeg verbreed wordt en dat er een toren op ons stadhuis komt. Overigens weten wij alleen, dat er geen winkelgalerij komt. Over die winkelgalerij is veel gesproken; allerlei veronderstellingen zijn geuit. Het zouden prutswinkeltjes worden, die bo vendien nog leeg zouden blijven. Och kom, er is evenveel reden om dat te gelooven als om het niet te gelooven. Het monu mentale zou van den gevel verdwijnen. Hierbij vergete men echter niet dat de Vischmarktgevel altijd een achtergevel zal blijven, en dat een verlevendiging van dien achterkant met een winkelgalerij waarschijnlijk heel wat beter in de omge ving zal passen (het niet passen in de om geving was immers ook een grief tegen h t plan-Dudok!) dan een monumentale gevel. Hoe dit zij, dit denkbeeld, dat z'n voor en z'n tegen heeft, is van de baan en het lijkt ons in ieder geval beter, dat de ar chitecten weten, waar zij aan toe zijn, dan daf de winkelgalerij facultatief was ge steld. Hier kruisen economische en aesthe- tische belangen door elkander; de raad heeft het economische belang geëlimineerd, wat een beslissing later gemakkelijker zal maken. Tegen den zin van de kleinst mogelijke meerderheid van het college van B. en W. besloot de raad naast de voorgedragen drie niet-Leidsöhe architecten ook twee Leid sche architecten uit te noodigen. Daarme de krijgen ook de heeren Buurman en v. d. Laan een kans. O.i. is dit een gelukkig besluit van den raad. Maar al te dikwijls worden krachten, uit andere steden of zelfs uit het buiten land hooger aangeslagen omdat zij van ver af komen en wordt aan meer van nabij bekende krachten zelfs geen kans gegeven, omdat men meent, dat zij het toch wel niet zuilen kunnen. Het bezwaar, dat deze twee architecten den bouw weer 10.000 duur der zullen maken, maakt een zeer klein- geestigen indruk, waar het hier om een bouwwerk van ongeveer anderhalf millioen gaat. Ons zou het stadhuis veel meer waard zijn, wanneer een Leidsche kracht in staat bleek het met eere te kunnen bouwen. De overige punten leverden, zooals ge zegd, weinig stof tot spreken op. Een ietwat stekelige discussie ontstond nog over het voorstel-Schiiller om tegen een belachelijk lagen prijs gronden aan te koo- pen, welke niet te koop waren. Een ma noeuvre van den heer Schiiller, waar wij met de pet niet bij kunnen. Wanneer de „Vooruit" ditmaal zou willen schrijven, dat wij van de zaak niets begrijpen, dan zou het blad voor dezen keer inderdaad gelijk hebben. Tenslotte werd nog een motie aange nomen om bij de Vereen, voor Schoolkin dervoeding aan te dringen op het verstrek ken van voedsel ook gedurende de vacan- tie, een denkbeeld, dat vooral in dezen tijd alleszins redelijk is. Een geheime zitting besloot tegen mid dernacht deze zeer heete vergadering, waarbij een schaaltje kersen een even on verwachte als welkome verkwikking was. Mr. H. G. JUBILEUM. De brievenbesteller R. VAN STROHé, alhier, hoopt den 16en Juli aanstaande, den dag te herdenken, dat hij voor 25 jaar werd aangesteld bij Posterijen en Telegrafie, alhier. Naar men hoopt zal het den Jubi laris dien dag niet aan belangstelling ontbreken. BUITENLAND HERSTEL VRAAGSTUK HOE DENKT MEN OVER LAUSANNE? DE H. VADER OVER DE 'KJESULTATEN. Het eerste morgengloren van betere dagen. In een toespraak, welke de H. Vader Zondag ter gelegenheid van een zaligver klaring hield, verklaarde Hij, duidelijk, zinspelend op het resultaat van de confe rentie van Lausanne, dat Hij het gevoelen zou hebben, dien dag zijn taak niet vervuld te hebben, als Hij de Goddelijke Goedheid niet zou gedankt hebben voor het eerste morgengloren van betere dagen, dat thans den duisteren horizon schijnt te verlichten. Men moet blijven volharden in het gebed1, dat des te vertrouwvoller moet zijn, naar mate Gods goedheid, dit schijnt te verhoo- ren. Brüning over Lausanne. In een te Breslau gehouden rede heeft ex-kanselier Brüning verklaard, dat het pact van Lausanne ook door de rechter zijde onder alle omstandigheden zal moeten worden aangenomen. De herstelkwestie volgens deze oplossing is slechts een wegruimen van puin, maar nog niet het begin van den economischen heropbouw.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5