23ste Jaargang WOENSDAG 13 JULI 1932 No. 7251 S)e £cicbeHe0ou^omt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per poet f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 l GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. BINNENLAND UITVOERING CRISIS-ZUIVELWET 1932. Kaasproducenten, kaashandelaren en waag- houders, die als zoodanig erkend wenschen te worden. De Crisis-Zuivel-Centrale (C.Z.C.) te '©-Gravenhoge, brengt o.m. het volgende ter kennis van belanghebbenden. Naar bekend verondersteld mag worden, zullen onder de werking der Crisxs-Zuivel- wet niet alleen de producenten van boter, maar ook de producenten van kaas, in aan merking kunnen komen voor het ontvangen van een uitkeering uit het Crisis-Zuivel- fonds, welke uitkeering afhangt van de ioor hen verkochte hoeveelheden kaas. Met het oog hierop zal uiteraard het vaststellen dezer verkochte hoeveelheden moeten geschieden op een wijze, die den meesten waarborg biedt, dat de gegevens betreffende verkoop en koop betrouwbaar zijn. Om dit te bereiken zal de C.Z.C. alleen dan tot eenige uitkeering kunnen overgaan, als degenen, die bij den verkoop en koop van kaas betrokken zijn, overeenkomsstig de bepalingen der Crisis-Zuivelwet, vanwe ge de C.Z.C. zijn erkend resp. ingeschreven. Dit wil zeggen, dat de bewuste kaas moet zijn verkocht door een erkend producent, gekocht door een kooper (handelaar) en ver volgens gewogen door een waaghouder, <^e beide laatste ingeschreven bij de C.Z.Z.* Nadrukkelijk zij er de aandacht op ge vestigd, dat, indien hetzij een verkooper, hetzij een kooper van kaas, dan wel een waaghouder mocht weigeren zijn bewijs van erkenning resip. van inschrijving door de C.Z.C., te toonen tegenover een der drie genoemde betrokkenen, dit kan leiden tot intrekking der erkenning of inschrijving vorenbedoeld. Aan kaashandelaren wordt in overweging gegeven, om tegelijk met hun verzoek om door de C.Z.C. te worden ingeschreven, op gave te verstrekken van het door hun be- noodigde aan tal bewijzen van verkoop en koop. Deze bewijzen zijn verkrijgbaar in boekjes (geperforeerd), bevattende 100 ex. a 25 cent per boekje. Al naar gewenscht wordt, kan door middel van carbon-papier de kooper van kaas een copie van het be wijs van. verkoop en koop in zijn bezit hou den. Waagh ouder s dienen zich ten spoed igst e bij de C.Z.C. (adres Laan van Meerdervoort 84, 's-Gravenhage) aan te melden onder overlegging van een exemplaar der door hen gebruikt wordende weegbriefjes. VARKENSHOUDERIJ. De Hollandsche Mij. van Landbouw schaart zich achter de crisiswet. Op j.l. 6 Juli vergaderde het Dagelijksch Bestuur van de Hollandsche Mij. van Land bouw onder voorzitterschap van den heer dr. H. J. Lovink, met als voornaamste agendapunt de bespreking van de Crisis- Varkenswet. Conform het advies der Crisis Veeteelt en Zuivelcommissie, schaart het Dagelijksch Bestuur zidh achter deze wet en besloot aan de uitvoering zijn medewerking te ver- leenen, hoewel het zich ook volkomen ac- coord verklaart met de door genoemde com missie gemaakte opmerking, dat bij de op stelling van het ontwerp niet voldoende gedacht schijnt te zijn aan de belangen der zware varkensmesterij. In verband daarmede had het Dage- lijksche Bestuur wel gaarne eenige wijziging gezien in het door de drie centrale land bouworganisaties aan de leden der Eerste Kamer der Staten-Generaal gerichte adres. Waar ter uitvoering dezer wet den Mi nister een groote bevoegdheid is gelaten werd tevens in verband met bovenstaande besloten, aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid te verzoeken: le. aan de streken, waar zware varkens worden gemest, een behoorlijke vertegen woordiging in de Varkensoentrale te geven. 2e. In de Statuten der Varkensoentrale duidelijk tot uitdrukking te willen bren gen, dat het de bedoeling is, den prijs van alle varkens dus zoowel die voor export als die voor het binnenland bestemd, te steunen en wel in gelijke mate, zoodat de prijsverhoudingen normaal blijven. Uit de door genoemde commissie gehou den besprekingen is duidelijk geworden, dat in geen enkel opzicht de bedoeling voorzit de belangen der mesters voor het binnenland te verwaarloozen. EERLIJKE BOEREN. Regeeringssteun geweigerd. Een aantal landbouwers te Colmschate bij Deventer heeft geweigerd den regee- ringssteun overeenkomstig de crisiszuivel- wet te aanvaarden, aangezien zij zich niet Ooodlijdend achten. DE WARMSTE DAGEN Een verschijnsel, dat de laatste twintig jaren regelmatig terugkeerde. VERANDERING TEGEN 22 JULI A.S. TE WACHTEN? Daar de zon de bron is van alle warmte op aarde zou het voor de hand liggen te denken, dat de 21ste Juni, de dag, waarop de zon het langst schijnt, de warmste dag van het geheele jaar zou zijn. Dit ia echter niet juist. De warmste dagen komen iets later in den zomer voor. De verklaring Van dat feit is gemakkelijk te geven. Weliswaar straalt de zon ons op den langs ten dag de meeste warmte toe, maar de temperatuur mn de lucht is niet alleen afhankelijk van de hoeveelheid toegevoerde warmte, maar ook van de hoeveelheid, die gedurende den nacht weer verloren gaat. Het verschil tus- schen deze twee hoeveelheden bepaalt de temperatuur van de lucht. Is de toevoer grooter dan het verlies, dan blijft de tem peratuur stijgen en dit is het geval tot on geveer half Juli. Daarna krijgt het verlies van warmte gedurende de lager wordende nachten gaandeweg, de overhand over den toevoer van warmte overdag en de tempe ratuur gaat daardoor weer dalen. Dit is in het algemeen de gang van de temperatuur. Natuurlijk komen allerlei sto rende invloeden tusschenbeide, die maken, dat elk jaar het verloop eenigszins anders is, zoodat het best kan gebeuren, dat de warmste dagen vroeger of veel later dan half Juli voorkomen, maar in het algemeen kan men wel rekenen, dat na half Juli het weer begint af te koelen. Wanneer men dit over een groot aantal jaren nagaat kan men de juistheid van het bovenstaande nagaan. In den regel is een statistiek, die over veertig jaren loopt, hier voor voldoende. Een kortere waarnemings reeks kan echter reeds voldoende zijn om de voornaamste feiten te leeren kennen. Zoo leert b.v. een waarnemensreeks van de laatste 20 jaren, dat in het westen van het land de drie warmste dagen van den zomer 12, 13 en 14 Juli waren, van welke dagen de gemiddelde temperatuur ruim 20 gra den Celsius bedroeg. Van 15 tot 22 Juli schommelde de gemiddelde temperatuur om de 19 graden C., waarna een geleidelijke verdere afkoeling volgde. Het merkwaardi ge van dit verloop is, dat de hoogste ge middelde temperaturen voornamelijk het gevolg zijn van het grootere aantal zeer warme dagen omstreeks half Juli, dat na dien tijd sterk afneemt. Een ander merkwaardig feit is, dat na de warmste dagen de temperatuur slechts heel langzaam lager wordt en gedurende de geheele maand Augustus ongeveer de zelfde is als in Juni. Eerst wanneer Sep tember in het land komt begint de tempera tuur sterk te dalen. Wij zouden op grond van deze gegevens gedurende den geheelen zomer kunnen re kenen op warm weer als daarnaast niet een ander feit stond, dat daarmede geheel in strijd is. Wij weten n.l. allen wel, dat me nige zomer een geheele reeks van koele da gen brengt en bijna zonder echt zomersche dagen voorbij gaat. Er zijn zelfs omstreeks den tijd van den midzomer nog heel wat dagen, die wat de temperatuur aangaat, niet beter zijn dan in den vroegen voorzo mer. Hierbij speelt dan ook een bijzondere weersgesteldheid een rol, aanvoer van kou de lucht, zware bewolking, veel regen, enz. Het is nu ongeveer twee weken geleden, dat het weer vrij plotseling warm is gewor den. Den 26sben Juni steeg de temperatuur boven de veeljarige gemiddelde en is met weinig uitzonderingen daarboven gebleven. Het is wel eigenaardig, dat gedurende de laatste twintig jaren bijna zonder uitzonde ring vanaf denzelfden datum een stijging van de temperatuur is voorgekomen, zoo dat het wel schijnt alsof deze stijging een verschijnsel is, dat normaal elk jaar voor komt en waarop dus in zekeren zin te re kenen valt, hoewel een verklaring hiervoor niet bekend is. In- de meeste jaren kwam van 79 Juli een kleine inzinking in de temperatuur voor, gevolgd door een stij ging tot de hoogste op 1214 Juli, waarna het weer ongeveer even warm bleef tot den 22sten Juli. De regelmatigheid van dit verschijnsel geeft bijna een grond voor de verwachting, dat het nu warm zal blijven tot dezen da tum. Moge dit werkelijk zoo uitkomen! (Nadruk verboden). R. K. BOND VAN BOUWPATROONS. Het congres van den Ned. R. K. Bond van Bouwpatroons begon Maandagnamid dag te Venlo met een begroetingsfeest door het bestuur der afd. Venlo tot de Hoofd bestuursleden, waarna op het stadhuis de officieelé ontvangst der congressisten door B. en W. plaats vond. Hierna werd door het gezelschap een rij toer gemaakt door de omgeving van Venlo, waarna het bondsbestuur en het bestuur der Venlosche afdeeling met hun dames zich aan een gemeenschappelijk diner vereenig- den. Tijdens dezen maaltijd werd door de afd. Venlo aan den bondsvoorzitter een ge schenk aangeboden als blijvende herinne ring voor het vele verdienstelijke werk door hem voor den bond verricht. Dinsdagmorgen werd in de St. Martinus- kerk een plechtige H. Mis opgedragen door den bondsadviseur Rector Wennen, waar na een opdracht en bloemenhulde aan het H. Hart plaats had. Om 10 uur opende de bondsvoorzitter, de heer J. H. Klein Schiphorst de 14de alge- meene jaarvergadering. Hij wees er in zijn rede op, dat het ledental, in 1927 ongeveer 700 bedragende, thans, na 5 jaar, het aantal van 1600 heeft overschreden. Spr. hoopt op een mogelijke hernieuwing van het collectief contract met de werkne mers, waarvoor onderhandelingen in het najaar moeten beginnen. „Wij zullen ons ook daarbij hebben te richten naar de En cycliek Quadragesimo Anno. Moge het dan in gezamenlijk overleg mogelijk blijken ons op de juiste wijze aan te passen aan de moeilijke tijdsomstandigheden, want het contract zal daarvan den invloed niet kun nen ontgaan". De toestand in het bedrijf is nog slechter dan het vorig jaar en 't is zeker niet te boud gesproken, dat meer dan de helft onzer leden, en van alle patroons in het land., geen of weinig werk hebben. Onbegrijpelijk is het dan voor ons, pa troons, den strijd dien de arbeiders heb ben te voeren bij de regeering om te bewij zen, dat het bouwvak in crisis-omstandig heden verkeert. Wij ingewijden weten wel beter, en ondervinden de gevolgen van deze crisis met het opmaken van onze balans maar al te goed. De verhouding van den Bond met de zus terorganisaties kan goed genoemd worden. Jammer is het, dat het bestuur van den Ned. Aannemersbond er nog niet toe kon besluiten in samenwerking met de overige lichamen in den Raad van Arbitrage ook ons de ons volgens onze meening toekomen de plaats als bond daarin toe te kennen. Ten slotte verklaarde spr. de 14e Jaar vergadering voor geopend. De bondsvoorzitter richtte daarna een welkomstwoord tot Mgr. Lemmens, Bis schop van Roermond, waarna Mgr. Lem mens het woord nam om te bedanken voor de hartelijke ontvangst. Bij de verdere behandeling van de agen da, gaf de voorzitter nog een korte uiteen zetting over de uitvoering van werken in werkverschaffing aanbesteed, en over de moeilijkheden welke zich somtijds bij het verleenen van bouwcredieten voordoen. Een ontwerp-reglement aangaande kindertoe slag werd op voorstel van den voorzitter aan de plaatselijke afdeeling ter bestudee- rinc uitgereikt. Het jaarverslag van den secretaris alsook het financieel verslag en de begrooting van den penningmeester werden zonder eenige discussie met algemeene stemmen goedge keurd. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende bestuursleden, H. J. L. Klein Schiphorst Haarlem, voorzitter en de com missarissen J. A. Dessing Rotterdam, H. v. d. Bouwhuysen 's Hertogenbosch en Th. Speuwenberg Venlo, met algemeene stem men herkozen. Over de heffing der plaatselijke contri buties en vooral over het instituut der tij delijke leden ontspon zich een langdurice discussie. Tenslotte werd het voorstel-Alk- maar om het instituut van tijdelijke lid maatschappen op te heffen verworpen, ter wijl het voorstel van het bondsbestuur aan gaande dit onderwerp, eenigszins geamen deerd, door de vergadering werd aangeno men, welk besluit per 1 Jan. 1933 in werking zal treden. Hierna werd de vergadering verdaagd tot hedenmorgen. De aardappeluitvoer naar Duitschland. Wanneer de contigenteering van den in voer van vroege aardappelen in Duitsch land op 1 Augustus zal zijn geëindigd, treedt een invoerrecht in werking van een rijksdaalder per 100 kg., zoodat onze uit voer naar Duitschland dan practisch onmo gelijk za! zijn! Dat Duitschland in norma len tijd onze voornaamste afnemer was, weet men.... „Ilbld. CONGRES „ST. PETRUS". „Redden wat nog te redden is". lui het R. K. Vereenigingsgebouw „Uni- tas" te Nijmegen werd 't driedaagsch con gres van de Ned. R. K. Bond van Post-, Te legraaf- en TelephoonpersoneeJ „St. Pe trus" geopend met een rede van den bonds voorzitter, den heer M. v. d. Broek uit Utreaht. Deze rede was in den aanvang een har telijk woord van dank aan alle geledingen van den grooben bond voor de buitenge wone wijze waarmede de bond heeft mede geleefd met spr.'s familie, toen kort geleden zijn zoon voor de eerste maal het H. Mis offer opdroeg. Dan, komend tot de punten die dit con gres zal behandelen, zeide de heer v. d. Broek, dat dit congres zal staan in het tee- ken van „redden wat nog te redden is". De tijd is voor den post- en telegraaf- beambte wel hoogst ernstig. Niemand weet of hij niet weldra na veel dienstjaren aan de dijk gezet zal worden, of hij niet zal afvloeien, of bij niet in hoogst zorgelijke omstandigheden komen zal. Eigenlijk kon het in het P. T. en T.-bedrijf gunstiger zijn dan in het particulier bedrijf, daar het een monopolistisch bedrijf is, doch dit bedrijf wordt thans zoo gevoerd dat het wel den schijn had of men met de meest ernstige concurrentie had rekening te houden en het is wel teekenend, dat tal van Kamers van Koophandel tegen de wijze waarop thans dit bedrijf gevoerd wordt bij de regeering protesteeren. Er moet bezuinigd worden. De minister wil een aantal millioenen uit het bedrijf in de Staatskas hebben en die moeten er komen, zij het dan ook ten koste zoowel van het personeel als van het bedrijf. Zou het niet beter zijn het bedrijf meer economisch te voeren? Zou het niet gewenscht zijn dat sportieve „elke week met de luchtpost naar Indië" stop te zetten. Deze dienst kost elke week een verlies van 20.000 gulden, de dure pers dienst kan afgeschaft worden, het dure psycho-technische bureau, dat zoo weinig praktische resultaten bereikt, kan afge schaft worden enz. Maar als de commissie van overleg daar over spreekt dan krijgt men tot antwoord, dat dit niet behoort tot de competentie der commissie. ^ls het bedrijf goed genormaliseerd wordt, dan zou het mogelijk zijn tal van werkloozen als nog te werk te stellen en toch nog 4S uren per week te werken. Zijn overzicht van den algemeenen toe stand besloot de voorzitter met een krach tig beroep op de eenheid. Daarna gaf hij een overzicht van de be langrijkste vraagpunten van den beschrij vingsbrief van dit congres. Dit waren een viertal punten, n.l. de vraag of de groeps- organisaties in den bond meer zeggenschap zouden krijgen, of „St. Petrus" al dan niet tot het R. K. Werkliedenverbond zal toe treden, of er een eigen bondsbureau moet komen en het contributie-vraagstuk. Voor de algemeene beschouwingen ga ven zich niet minder dan dertig perso nen op. Er werden harde woorden gezegd tot de regeering, speciaal wat betreft de samen stelling der commissie-Weiter. Dat het rapport luidt zooals het luidt is te begrij pen voor ieder die nagaat uit welke perso nen die commissie bestaat. Zoo werd er een motie ingediend waarin tegen die samenstelling geprotesteerd werd en met name betreurd werd, dat door een uitsluitend rechtsche regeering het room- sche element in de commissie zoo slecht vertegenwoordigd was, waardoor de voor schriften, neergelegd in de Pauselijk ency clieken, genegeerd worden. Van andere zijde werd critiek uitge oefend op de katholieke Kamerfractie. Het katholieke program bevat om. een artikel over verhooging der salarieering van het overheidspersoneel. Op dit program heeft de katholieke Staatspartij een millioen stemmen gehaald-. Maar in plaats daarvan heeft de geheele katholieke staatspartij medegewerkt aan de salarisverlaging. Een ander afgevaardigde trekt een paral lel tusschen de steun die aan heelemaal niet onbemiddelde landbouwers gegeven wordt, terwijl het werken personeel en de eigen ambtenaren steeds maar weer opnieuw be kort worden. Ook kwam ter sprake het vraagstuk van aansluiting bij het R. K. Werkliedenver bond. Nadat jaren lang in het bestuur een sterke strooming geweest is tegen deze aansluiting komt het thans met een voor stel tot aansluiting. In de vergadering bleken evenwel naast warme voorstanders van dit aansluiting ook scherpe bestrijders te zijn. Gevreesd werd, dat die aansluiting veel leden zal kosten, vooreerst onder de hoogere T. T. en T.- ambtenaren, die niet georganiseerd willen zijn in een werkliedenorganisatie, maar voorts ook onder diegenen die niet bereid zullen zijn de daarvan het gevolg zijnde contributieverhooging te accepteeren. Dit nummer bestaat uit twee Iaden. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Na-kaarten over de overeenkomst van Lausanne. (2de blad). Zes wenschen der kleine staten inzake de ontwapening. (2de blad). De stakingsbeweging in België. (2de blad). BINNENLAND. Noodweer in tal van deelen van het land. Zes dooden, verschillende gewonden, wolkbreuken, en branden. (2de blad en Laatste Berichten). Ook werd, wegens het groote belang der zaak de gedachte geopperd, dat dit congres geen uitspraak doet, doch dat bij referen dum onder alle leden wordt uitgemaakt of men al dan niet bij het R. K. Werklie denverbond zal aansluiten. Er waren daarnaast nog een aantal op merkingen die meer de innerlijke organisa tie raken. Deze algemeene beschouwingen namen geheel den beschikbaren tijd in beslag. De beantwoording der gestelde vragen door den voorzitter bleef bewaard t.ob den tweeden dag. Des avonds maakten de congressisten een autotocht door de omgeving. TREURIGE TUINDERS-DEMON STRATIE. Wagens met bloemkool en aardappelen naar de vuilnisbelt. De telers van grove tuinbouwproducten uit Alkmaar, Heilo, en de Egmondermeer demonstreerden te Alkmaar, met wagens volgeladen met bloemkool, een 10.000 stuks en een vrachtwagen volgeladen met aard appelen. De transportauto van de export veiling had reeds een drietal wagens met eerste soort bloemkool naar do gemeente- reiniging vervoerd, omdat het product on verkoopbaar was. De bloemkool wordt in kratten aangevoerd, waarvoor vijf cent huur aan de veiling betaald moet worden. In deze kratten gaan acht stuks en een der bouwers deelde ons mede, dab de bloem kool gisteren tegen 1 cent per stuk ver kocht werd, zoodat zij per krat. van acht stuks drie cent ontvingen. Zooals men weet, verleent de regeering, met steun van de gemeenten, aan de bou wers in West-Friesland rentelooze credie- ten en ondanks herhaalden aandrang wei gert de regeering om de telers van deze producten in Kennemerla-nd in de steunre geling te betrekken. De bouwers hebben bhans in de demonstratie hun nood ken baar gemaakt. De wagens droegen o. a. do volgende opschriften: „19171918 hielpen wij de regeering; waar blijft de regeering nu?" 92.000.000 voor de werkloozen, niets voor ons". „Het heil der tolmuren: van 's nachts 2 uur tot 's avonds 9 uur werken en niets ontvangen". „Onze producten waardeloos, voor de reiniging", „Waar moeten vrouw en kinderen van leven?". „Waar moeten, wij ons werkvolk van beta len?", „Bloemkool waardeloos, noodtoe stand", „Mijn volk vraagt om loon", „Ons product is waardeloos, regeeringssteun blijft uit". De stoet der volgeladen wagens trok, voorafgegaan door de politiemotorbrigade, door de stad en de bevolking aanschouwde met stille aandacht dit treurig verschijn sel. Op de Van Houten kade werd de stoet ontbonden, waarna de bloemkool en de aardappelen ter vernietiging naar de vuil nisbelt werden vervoerd. NEDERLANDSCHE AUTO'S NAAR DUITSCHLAND. Geen internationaal rijbewijs meer noodig. Zeer binnenkort is van Duitsche zijde de beslissing te verwachten, dat zij het over schrijden der Duitsche grenzen door Ne- derlandsche auto's geen internationaal rij bewijs meer verlangd wordt. Den bestuur ders zal een Duitsch rijbewijs worden uit gereikt, voor het verblijf in Duitschland voor een bepaalden termijn. Deze maatre gel wordt getroffen in het belang van het vreemdelingenverkeer.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1