DINSDAG 12 JULI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 stemming in den raad geeft spr. den voor zitter in overweging eerst no. 5 der voor stellen (de winkelgalerij) in stemming te brengen vóór no. 4 (de bouwsom van 1.250.000), opdat hij bij afstemming van de winkelgalerij kan voorstellen de bouw som te verlagen tot 1 millioen. Daarvoor kunnen wij ook een behoorlijk stadhuis hebben. Spr. beraamt de to innen huur van de winkelgalerij op 15.000. Omtrent de keuze der architecten heeft spr. gestreefd naar eensgezindheid en hij heeft zioh neergelegd bij het compromis van drie architecten. Wanneer men de twee Leidenaars onder deze drie wenscht op te nemen, dan heeft spr. er geen bezwaar te gen. Wel heeft spr. bezwaar om de op dracht tot 5 architecten uit te strekken, wegens de meerdere kosten van 10.000. De vergadering wordt daarna geschorst tot 's avonds 8 uur, waarbij besloten wordt eerst de meer urgente agenda-punten af te handelen. AVONDZITTING. Een laatste souvenir. De avondzitting begon met een blijk van de onverwoestbare kracht van het leven, dat opbloeit op de ruïnes van het oude. Op de tafel van B. en W., op die der stenogra fen en voor de plaatsen der twee vrouwe lijke raadsleden prijkten paars-roode bloe men. „Een laatste lieflijk souvenir van het oude stadhuis en hare bewoners" stond ge schreven op een briefje, dat gestoken was in het bouquet op de tafel van B. en W. Het waren n.l. bloemen, welke groeien op het terrein van het oude stadhui®! Deze herinnering aan het oude stadhuis was heel wat opwekkender dan de debat ten in de kookhitte van de raadszaal. Eens een kunstig steengewrooht, Thans een bloemen ruïne. En over eenige jaren? De burgemeester hield er nooh een speechje op ook! Urgente punten. 4. Prae-advies op het verzoek van de N.V. Gebrs. Gerzon's Modemagazijnen te Amsterdam, om ontheffing van het be paalde bij art. 19 van de verordening op het Bouwen en Sloopen, ten aanzien van een gedeelte van den gevel in de Mostaard- steeg, zulks in vgrband met de uitbreiding van haar winkelgebouw aan de Breestraat. Goedgekeurd. 5. Voorstel tot wijziging van de begroo ting, dienst 1931, in verband met de kosten van pensioenen, wachtgelden, ongevallen en ziekte-verzekering van ambtenaren en werklieden. Goedgekeurd. 6. Voorstel tot verhooging van verschil lende posten der begrooting, dienst 1931, waarvan de raming te laag is gebleken, en tot toevoeging van eenige nieuwe posten aan die begrooting. Na een opmerking van den heer de Keede beantwoord door wethouder Goslin ga, werd dit punt z. h. st. goedgekeurd. 7. Voorstel in zake goedkeuring van de normale uitbreidingen van de Gasfabriek en de Electriciteitsfabriek over 1931. Goedgekeurd. 8. Voorstel: a. tot wijziging van de begrootingen der Gasfabriek en der Electriciteitsfabriek, in verband met de afsluiting van de reke ningen dier fabrieken over 1931; b. tot wijziging van de gemeentebegroo- ting, dienst 1931. Goedgekeurd. 9. Voorstel: a. tot wijziging van de begrooting der Gasfabriek en der Electriciteitsfabriek, dienst 1932, in verband met de kosten van fabrieksuitbreiding en uitbreiding van het buizennet, respect, kabelnet, enz.; b. tot wijziging van de gemeente-begroo ting, dienst 1932. Goedgekeurd. Voorstel tot wijziging van de gemeente- begrooting dienst 1932. Goedgekeurd. Het raadshuis keert weer. De heer Simonis bepleit het amovee- ren van het huizencomplex Vischmarkt Maarsmanssteeg. Hij dient een amendement in om de verbreeding van de Korenburg- steeg te laten vervallen en een subsidiair amendement om bij verwerping van het eerste amendement tevens de Maarsmans steeg te verbroeden. De heer Bergers breekt nog een3 een lans voor de winkelgalerij. Over een paar honderd jaar zullen ze zeggen: dat was tooh een goed besluit. (Gelaah). Ja, menig schilder, die vroeger met honger in zijn buik rondliep, zou thans verwonderd op kijken, als hij kon terugkeeren, naar de prijzen, die thans zijn schilderijen opbren gen. (Groot gelach). Spr. ontraadt de voor etellen van den heer Simonis. Nog een voorstel. De heer v. E s dient eveneen® een voor stel in om een deskundige commissie van advies in te stellen, die niet tot taak zal hebben met B. en VV. het programma van eischen op te stellen. De" heer de Ree de kan het verband niet zien tussohen een kwart millioen meer of minder en de aanleg van een winkelga lerij. Ook is er geen verband tussohen de groote bouwsom en de 10.000 voor twee architecten meer. Men heeft gewezen op het compromis, maar daar heeft de raad niet mee te ma ken. De heer Bosman handhaaft zijn bezwa ren tegen de dadelijke instelling van de commissie van advies. Wat deze commis sie met den ouden gevel te maken heeft, begrijpt spr. heelemaal niet. Waar is dan de commissie voor Monumentenzorg voor? Heb voprdeel van onpartijdigheid thans aanvaardt spr. niet. Men oefent later zoo wel al® thans toch critiek op de commissie uit. Van advies zal men toch niet verstoken blijven, ook al is er geen commissie. De heer Groeneveld zegt, dat heb heel gemakkelijk te begrijpen is, dat cr nooit bezwaar gemaakt is tegen de winkel galerij in het plan-Dudok, want dit plan is nooit in den raad besproken. Hij bepleit nogmaals het weglaten van deze galerij, men krijgt dan meer ruimte. Moderne architectuur. De heer Knuttel meent tegenover den heer Bosman, dat de architecten toch wel van te voren mogen weten, welke personen hun werk zullen beoordeelen. Het voorstel-v. Es acht spr. vrij twijfel achtig. Hij verdedigt nogmaals zijn amen dementen. Wat de arohitectenkeuze betreft, merkt spr. op, dat hier wel het nadeel blijkt van de behandeling van zulke kwesties in kleine commissies. De vertrouwensmannen der fracties hebben zich allen reeds min of meer gebonden. Hij verdedigt nogmaals de aanwijzing van architect v. d. Vlugt met een verwijzing naar het gebouw van v. Nelle te Rotterdam, dat algemeen gepre zen wordt. Dit is de eenige consequente architectuur in onze hopeloos verworden tijd. Wanneer men de twee Leidsche architec ten wil uitnoodigen, verliest men de ver houdingen al te zeer uit het oog. Wat deze heeren bouwen is volmaakt neutraal en schoolsch. Van hen zijn geen verrassingen te verwachten. De heer Huurman verdedigt de uit- moodi'ging der twee Leidsche architecten tegen de diverse aanvallen. De Bond van Ned. Architecten heeft reeds 3 jaar gele den ir. v. d. Laan aanbevolen. Anders wordt alle mogelijke moeite gedaan om Leidsche werkkrachten aan te stellen, waarom moe ten deze architecten geweerd worden, om dat. zij Leidenaars zijn. Het is hier absoluut geen kwestie van partij-belang en het ver wondert spr., dat de heele S.D.A.P. over deze kwestie precies hetzelfde denikt. Het meest heeft spr. zioh verwonderd over de rede van wethouder Goslinga. Deze heeft een huur berekend van 15.000, maar waar op baseert hij dat? En heeft het dan zin om maar ineens te zeggen: dan moet er maar een kwart millioen af. Wanneer men de architecten-keuze serieus behandeld heeft, hoe kan wethouder Goslinga dan zeggen: mik er maar twee uit en step er twee andere in. Een zwakke plek? De heer Schüller bestrijdt het denk beeld van den heer Simonis. Als er niet van te voren een commissie van advies wordt benoemd, krijgen wij last met de uit te noodigen architecten en met den Bond van Ned. Architecten. Spr. ontdekt een zwakke plek in de A.-R. politiek en wel omdat de heer Parmentier er niet is. (Ge lach). Ja, als de heer Parmentier er nog was, zou de A.-R. thans niet in drieën lig gen. Wij hebben één meening, omdat het onze gewoonte is om in belangrijke zaken voeling met elkander te houden. Dat be vordert de kortheid der raadsdebatten 1 Spr. i® van raeening, dat de comm. v. fa bricage volledig gekend moet worden in alle geledingen van dit vraagstuk. Spr. constateert oen groote verdeeldheid in het college van B. en W., er gaat van dit col lege geen leiding uit. Spr. heeft zelf in de comm. v. fabricage een andere persoon voorgedragen om zitting te nemen in de comm. v. advies, dooh B. en W. hebben er niet op gereageerd. De heer Knuttel: Noem hem maar. De heer S c h 11 e rNeen, ik heb toch geen kans. Spr. dringt er op aan, dat de raad en de comm. v. fabricage kennis krij gen van de juiste opdracht aan de architec ten. Over de winkelgalerij zal spr. niet meer spreken, dat wordt toch verworpen. Inzake het compromis merkt spr. op, dat de leden van de comm. v. fabricage Zich niet gebonden hebben. Vier leden van deze commissie hebben direct de door B. en W. voorgestelde drie namen al® no. een, twee en drie op hun lijstje geplaatst. De comm. v. fabricage was unaniem ervoor, dat deze drie zeker moesben worden voorgedragen. Van een compromis is dus geen sprake. Spr. blijft er bij, dat het voorstel-Huurman te rauwelings in den raad is geworpen om het te aanvaarden. De heer Wilbrink begrijpt ook niet hoe wethouder Goslinga komt tot een huur van 15.000. Spr. is niet overtuigd van het economisch nut van de winkelgalerrij, zóó dat daarvoor het raadhuis moet worden misvormd. Spr. ziet een verband tusschen het gemeenschapsgevoel van de Leidenaars, die het oude stadhuis bouwden, en de bloe men, die nog bloeien op de puinhoopen. (Gelach). Dat is spr. een aanleiding om nog eens te pleiten voor de uitnoodiging van de twee Leidsche architecten naa-st de drie door B. en W. voorgesteld. De heer Coster spreekt zach uit vóór de winkelgalerij. Anders maakt men de Vischmarkt als winkelstand dood. Wanneer B. en W. hadden voorgesteld, onder het stadhuis een raadskelder te stichten, zou er niet zoo'n oppositie geweest zijn. De heer Beekenkamp is het niet. eens met den heer Huurman. Spr. heeft waardeering voor de Leidsche a-rohitecten, doch vindt ze niet „ebenbürtig" aan de drie door B. en W. voorgesteld. Politiek is hierbij niet in het spel. De heer Manders meent in tegenstel ling met den heer Schüller, dat er wel de gelijk van een compromis gesproken kan worden in de comm. v. fabricage bij de keuze der architecten. Spr. bestrijdt het voorstel v. Es, de comm. v. advies moet gekend worden over het program van eischen. De heer v. E s dien nog een voorstel in om het gebouw van het nieuwe raadhuis aan de Vischmarkt geheel binnen de rooi lijn te bouwen. De heer W i 1 m e r kan zich met het voorstel-v. Es niet vereenigen, als de ar chitecten vrij zullen zijn om twee plannen te ontwerpen, een met en een zonder de winkelgalerij. De heer v, Es zet uiteen, dat het zijn bedoeling is, om geen winkelgalerij te doen aanbrengen. Wethouder Splinter wijst er nog eens op, dat onteigening van de perceelen aan de Maarsmanssteeg financieel onmo gelijk is. Wel hebben wij hier een goede gelegenheid om de Korenbrugsteeg te ver- breeden, wat uit verkeersoogpunt zeer ge- wenscht is. Het voorstel-v. Es inzake de comm. v. advies ontraadt spr. ten sterkste. Deze commissie moet van den beginne af aan de heele zaak in handen hebben. De be noeming van deze commissie is dan ook geenszins voorbarig en spr. ontraadt het voorstel-Bosman. Spr. heeft geen bezwaar den heer Plan tenga (voorstel-Knuttel) in de commissie op te nemen, indien dit voorstel-Knuttel wordt aangenomen. Den heer Schüller zegt spr. toe, dat hij de comm. v. fabricage in alles zal kennen. Wethouder Goslinga ziet wel dege lijk verband tusschen de uiteindelijke bouwlasten en de opbrengst van de keus der winkels. Een winkelgalerij is in het belang van den middenstand en tevens in het algemeen belang van de gemeente. De heer Huurman: Ze staan altijd leeg. Wethouder G o s 1 i n gaDat weet u evenmin als ik. De heele Vischmarkt- zijde kan' door winkels worden ingenomen, en de ingang kan komen aan de verbreede Ko renbrugsteeg. Omtrent de architecten keuze merkt spr. op, dat het weigeren van het idee om de twee Leidsche architecten te kiezen in de plaats van twee door B. en W. voorgedragenen, het beste bewijs is tegen de uitbreiding van het architecten- aantal. Wij moeten zooveel mogelijk ge lijkheid in plannen hebben, het plan-Du dok heeft ook een winkelgalerij. Weer nieuwe voorstellen. De heer Groeneveld dient een voorstel in om het gebouw van het raad huis aan de Vischmarkt binnen de rooilijn te houden en het plan van de winkelgalerij te doen vervallen. De heer Knuttel trekt zijn oude amendement in en dien een nieuw in om den heer Plantenga in de comm. v. advies op te nemen naast (naast niet in plaats van) den heer Driessen. De heer Manders heeft tegen deze nieuwe verandering bezwaar. De heer v. Es trekt zijn voorstel in ten gunste van het voorstel-Groeneveld. De heer Bosman trekt zijn amende ment eveneens in. De stemmingen. Allereerst komt in stemming het. amen dement-S imonis om het verbreeden van de Korenbrugsteeg te schrappen. Verworpen met 313 stemmen. Vóór: de heeren Wilmer. Simonis en Wilbrink. Het tweede amendement-S imonis (verbreeding Maarsmanssteeg) wordt door den voorsteller ingetrokken. Het amendement-Knuttel, om den architect v. d. Vlugt, subsidiair den archi tect Friedhoff. in de plaats van architect Kropholler uit te noodigen, wordt ver worpen met 322 stemmen. Voor: de heeren de Reede en Knuttel. Het amendement-H uur man om naast de drie door B. en W. voorgestelde archi tecten ook uit te noodigen de Leidsche ar chitecten Buurman en v. d. Laan, wordt aangenomen met 1915 stemmen. Vóór: de heeren Eikerbout, v. Tol, v. Eecke, Tepe, Splinter, Coster, Wilmer, Bosman, v. Es, de Reede, Bergers, Huurman, Simo nis, v. Rosmalen, Manders, v. d. Reyden, Donders, Vos en Wilbrink. De voorstellen van B. èn W. a. sub 1, 2, 3 en 4 (honorarium en bouwsom a fl.250.000) worden daarna z.h.s. aangenomen. Het voorstel-G roenevel d, om de winkelgalerij uit de plannen te weren, wordt, aangenomen met 259 stemmen. Tegen: de heeren v. Tol, v. Eecke, Splin ter, Goslinga, Bergers, Coster, Wilmer, Tepe en Romijn. Het voorstel van B. en W. om in ieder geval een toren in het plan te projectee ren wordt aangenomen met 313 stem men. Tegen: de heeren v. Eecke, Bosman en Knuttel (welke heeren den toren facul tatief wenschten te stellen). Het voorstel-v. E s, om uit de opdracht aan de commissie van advies te schrappen het mede-vaststellen van het program van eischen, wordt verworpen met 304 stem men. Vóór: de heeren Eikerbout, v. Es, Huurman en de Reede. Het tweede voorstel-v. Es inzake de commissie van advies wordt door den voorsteller ingetrokken. De taak van dë commissie wordt, daarna goedgekeurd volgens het voorstel van B. en W. Het amendement-Knuttel om aan de commissie van advies den heer Plantenga uit Den Haag toe te voegen, wordt aan genomen met 259 stemmen. Tegen; de heeren v. Tol, Tepe, Goslin ga, Romijn, Coster, Wilmer, Bergers, Huur man en Manders. De overige voorstellen van B. en W. worden daarna z. h. st. goedgekeurd. 10. Voorstel tot vaststelling van de: a. verordening, krachtens art. 43, lid 1, in verband met art. 9, lid 2, van de Drank wet (Staatsblad 1931, no. 476); b. verordening, houdende wijziging van de verordening van 18 Januari 1917 (Gem. blad no. 5), op Vergunnings- en Verlofslo- caliteiten en Logementen. Goedgekeurd. 11. Prae-advies op het verzoek van de vereeniging „Pro Juventute", om toeken ning van een subsidie uit de gemeentekas. Goedgekeurd. Aankoop van gronden, die niet te koop zijn. Voorstel-Schüller aankoop gronden Cro- nestein- en Rodenburgerpolder. De heer Coster stelt voor, dit punt van de agenda af te voeren, omdat deze gronden reeds verkocht zijn. De heer Schüller zegt, dat de heer Coster dit voorstel doet, ofschoon hij niet weet, wat spr. met dit voorstel beoogt. Thans wil de heer Coster spr. dit onmo gelijk maken, hetgeen spr. onbehoorlijk vindt. De beleefdheid eischt, dat spr. in de gelegenheid wordt gesteld om zijn denk beelden naar voren te brengen. Tijdbekor- ting brengt dit voorstel niet, want spr. zal zijn meening toch weten te zeggen. De heer Wilmer vindt het voorstel van den heer Coster heel logisch. Het zou begrijpelijk zijn, als de heer Schüller het voorstel zelf had ingetrokken. De heer v. Eek vindt het eveneens hoogst onbehoorlijk, om nog vóór iedere behandeling iemands voorstel van de baan te werken. Dat is misbruik maken van macht. De heer Coster wil het voorstel wel intrekken. De heer Schüller zegt, dat zijn voor stel luidt, om te „trachten" deze gronden alsnog aan te koopen voor een prijs van f 0.85 per M.2. Er is momenteel gebrek aan bouwgrond, zoodat deze aankoop al leszins wenschelijk is. Twee wethouders hebben zich ook daarvoor uitgesproken. Daarom verwonderde het spr. dat B. en W. indertijd, toen de gronden nog te koop waren, een geheel ander standpunt heb ben ingenomen. De aanleg van straten en het bouwrijp maken van gronden be strijdt de werkloosheid en do bestrijding der werkloosheid behoort No. 1 te staan op het urgentie-program. De gronden zijn thans in andere handen overgegaan, doch dat behoeft voor den raad geen beletsel te zijn om alsnog te trachten deze gronden aan te koopen en wel tegen den prijs van f 0 85 per M.2 De heer Manders herinnert er aan, dat de Comm. van Fabricage tegen deze aankoop was, omdat de gemeente niet vol doende geoutilleerd is om deze gronden te exploiteeren. De prijs van den heer Schül ler is trouwens toch te laag. Het heeft geen enkel effect. De heer Coster vindt het voorstel nut teloos. De heer de Reede zou eigenlijk den heer Schüller willen machtigen om deze gronden aan te koopen voor dien prijs. Hij zal dat niet doen, want hij zou den heer Schüller belachelijk maken. Deze gronden zijn niet te koop tegen dien prijs. De Mij., die de gronden in handen heeft, heeft ze gekocht voor f 1.05 per M.2 en zal ze heusch niet met verlies verkoopen. Wethouder Splinter heeft inder daad gezegd, dat deze gronden zeer mooi bouwterrein zijn, doch de gemeente kan ze niet exploiteeren. Ook de prijs was indertijd te hoog. De prijs van f 0.85 per M.2 is echter veel te laag. Zoo'n aanbod is belachelijk en nutteloos. Al zouden wij de gronden kunnen koopen, dan zouden Ged. Staten zoo'n raadsbesluit toch niet goed keuren. Wethouder Goslinga zegt, dat B. en W. de aankoop van deze gronden serieus hebben overwogen, mits de gronden niet te duur waren en mits de gemeente op re delijke voorwaarden geld kon krijgen. De heer Schiiller heeft zijn taak als raadslid zeer slecht vervuld, door tijdens de onder handelingen daarover in het openbaar te schrijven. Dat heeft aan de zaak heele maal geen goed gedaan en heeft er toe medegewerkt om de transactie te doen mis lukken. Is het voorstel, wat de heer Schiiller nu doet, niet ee"n trachten om goed te maken, wat hij misdeed Het ge schrijf van den heer Schüller vond spr. on gelooflijk onverantwoordelijk en thans stelt hij het voor, alsof het niet aan hem ligt, als deze grond niet wordt aange kocht. Spr. gelooft, dat de S. D. A. P. wel eens mag overwegen of zij niet een ander fractie-lid zal afvaardigen naar de Comm. v. Fabricage. De heer Schüller ontkent, dat hij foutief heeft gehandeld. Spr. heeft dit voorstel reeds gedaan toen de gronden nog te koop waren. Spr. heeft gemeend daarover in het qpenbaar te moeten schrij ven, omdat er meer achter zat. Men tracht te op. geraffineerde wijze de gemeente er in te laten vliegen, door een gefingeerde boekwaarde op te geven. Spr. heeft dit op zet ontmaskerd. Ook het tweede aanbod was te hoog. jWethouder Goslinga: Dat wisten wij toch ook. De heer Schüller meent, in het be lang van de gemeente te hebben gehan deld. Spr. heeft getracht de gemeente voor een strop te behoeden. De voorz.: Waarom denkt u, dat het college meende, dat de opgegeven boek waarde juist was? De heer Schüller: Ik heb daarop ge wezen. Dit voorstel is geen aftocht bla zen. Het ging er om, om hier te Leiden den grondprijs hoog te houden en daarop heeft spr. gewezen. Over het bedrag van 85 ct. valt te spreken. Wethouder Goslinga: In het open baar zeker De heer Schüller: Och, meneer Gos linga, wat wij in het geheim zeggen, staat den anderen dag in het ochtendblad. De heer Bergers meent, dat de heer Schüller aardig propaganda maakt voor de Mij. Het voorstel-Schüller wordt daarna verworpen met 19 tegen 12 stemmen. Voor: de S. D. A. P. en de heer Simonis. Schoolkindervoeding. Voorstel van Mevr. BraggaarDe Does, om tijdens de a,s. groote vacantie school kindervoeding te verstrekken. Wethouder Tepe stelt voor te besluiten met het oog op de buitengewone omstan digheden de vereeniging voor Schoolkin dervoeding en kleeding te verzoeken de voeding tijdens de vacantie voort te zetten. Wel is er geen volledige zekerheid, dat de vereeniging daaraan zal voldoen, maar toch eenige zekerheid is er z.i. wel, gelet op een onderhoud, dat spr. had met de secretares se. De korte tijd van voorbereiding zal moeilijkheden opleveren van localen aard en van organisaborischen aard. In de eerste plaats zal gezien moeten -worden of de scholen disponibel blijven en of er voldoende toezicht zal zijn te krijgen. Te verwachten is, dat een oplossing zal zijn te vinden, waarbij de gemeente zal steunen door de scholen disponibel te stel len trots schoonmaak etc. Mevr. Braggaar zou toch gaarne een uitspraak zien van den r<Cad. Spr. schetst het nut van het doorzetten der voeding; de tijdsomstandigheden dwongen haar thans met dusdanig voorstel te komen. Wethouder Tepe zegt dat de vereeni ging niet gedwongen kan worden doch hij heeft de overtuiging dat de vereeniging daaraan zal voldoen al is er nog geen offi- cieele zekerheid. De heer v. Eecke zegt, dat dit nog niet zoo zeker is gelet, op de statuten. De ver eeniging is niet te dwingen; er zijn toch nog wel moeilijkheden. De heer v. Rosmalen vraagt of het eten niet gehaald worden kan van de Cen trale keuken. De heer Bergers kan zich niet aan sluiten bij den heer v. Eecke. Het schoolbe- lang is z.i. ook gediend door het verstrek ken tijdens de vacantie. Buiten de scholen te verstrekken heeft groote bezwaren en halen van de Centr. Keuken oordeelt spr. zeer verkeerd. Wel vreest spr. dat vele kin deren er geen gebruik van zullen maken. Daarvan dient men zich tevoren te verge wissen. Dat het bestuur der Vereeniging zal meegaan, daaraan twijfelt spr. geen oogen- blik. Mevr. Braggaar zal genoegen nemen met het praeadvies' dat wordt aangenomen nadat de heer Wilbrink nog het afhalen heeft verdedigd of het geven van steun, mede met het oog op de eenheid van het gezin die al te veel wordt aangetast. Tegen de heeren v. Eecke, Splinter, Gos linga, Romijn en Wilbrink. (Geroep: waar is de meerderheid van B en W.t) Daarna gaat de raad in geheime zitting. BUITENL. BERICHTEN. HITTE-SLACHTOFFERS IN ENGELAND. 22 Personen verdronken. De hittegolf, die in Engeland heerscht, heeft gedurende het week-end tal van on gevallen ten gevolge gehad'. Er zijn 22 men®ohen verdronken, terwijl er bij onge lukken op de wegen aeht personen om het leven kwamen. Een der buitengewone ongevallen was dat te Scarborough, waar twee treintjes met vakantiegangers met elkaar in botsing kwamen. Een persoon werd gedood en 31 min of meer ernstig gewond. GROOTE OVERSTROOMINGEN IN VIRGINIA. Elf personen omgekomen. Uit Charleston (Virginia) wordt gemeld: Ten gevolge van hevige onweders en wolk breuken zijn hier groote overstroomingen ontstaan, waarbij 11 personen verdronken. Vele woningen staan onder water. ZWAAR ONWEER BOVEN LONDEN. Terwijl de temperatuur gisteren tot 82 graden was gestegen, brak plotseling op verschillende punten van de stad een zwaar onweer los, gepaard, aan een hevigen plas regen, die verscheidene straten overstroom de. Nabij Wilesden werd een autobus, die naar London Bridge reed, door het water opgehouden, terwijl in andere deelen van de stad de trams niet verder konden rij den. Nabij Harlesd.en Station waren in een oogenblik de straten in een stroomende rivier veranderd en de winkeliers moesteh in allerijl hun deuren sluiten om het bin nendringen van het water te voorkomen. Het tennisveld te Wimbledon was binnen enkele minuten een klein meer geworden. De regen bracht geen verkoeling en ver schillende personen moesten met een zon nesteek naar het ziekenhuis worden over gebracht. „Tel." BIJ HET WRAK VAN DE „PR0METHEE". Het vaartuig vol water. De „Matin" verneemt uit Cherbourg, dat de duiker van de Artiglio, die het wrak van de „Promethée" heeft bereikt, heeft vastgesteld, dat twee luiken van het schip nog open stonden, zoodat het geheele vaar tuig vol water moet staan. Vermoedelijk heeft men de schotten niet kunnen sluiten, aangezien het schip in den tijd van 30 seconden is gezonken. In een van de geopende luiken heeft de duiker het lijk van een van de leden van de bemanning gezien. De marine-autoriteiten deelen mede, dat heb bijna onmogelijk zal zijn heb schip te lichten of vlot te maken. VONNIS TEGEN CURTIS GEVELD. Een jaar gevangenisstraf en duizend dollar boete. Curtis, de z.g. bemiddelaar tusschen Lindbergh en de onvoerder® van dien* zoontje, die de politie niet verkeerde inlich tingen om den tuin heeft geleid, is veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf en dui zend dollar boete.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6