23ste Jaargang DINSDAG 12 JULI 1932 No. 7250 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND S)e£cid^elie6oti^cmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per port f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen CANDIDAATSTELLING EERSTE KAMERVERKIEZING. Op Vrijdag 29 Juli a.s. zal in de provin cies Zuid-Holland en Overijssel, Groningen Drente en Gelderland de verkiezing van leden voor de Eerste Kamer der Staten- Generaal plaats hebben. Voor deze verkiezing werden heden oandidaa-t gesteld: Door de R. K. Staatspartij: In de pro vincies: Overijssel, Groningen en Drente (gelijkluidende lijst): 1. Ant. J. Schoemaker, te Deventer, 2. J. C. van der Lande te Nijmegen (zittend lid); 3. H. Ruyter te Arnhem; 4. Dr. H. W. Takkenberg te Groningen; 5. J. W. Andriessen te Utrecht; 6. Mr. J. R. H. v. Schaik te Den Haag. In de provincie Gelderland: 1. J. J. W. IJsselmuiden te Arnhem; 2. H. Ruyter te Arnhem; 3. J. W. Andriessen te Utrecht; 4. Mr. J. R. H. van Schaik te Den Haag; 5. G. W. J. van Koeverden te Buren; 6. Mr. E. H. J. Baron van Voorst tot Voorst te Beek (bij Nijmegen). (De Statenclubs in de Provinciën Gelder land, Overijsel, Groningen en Drente (groep II) besloten deze lijsten te verbinden). In de provincie Zuid-Holland: 1. Prof. Dr. A. M. A. A. Steger (zittend lid) te Heemstede; 2. F. L. D. Nivard (z. 1.) te Rotterdam; 3. Jhr. Mr. L. E. M. von Fisenne te Rijswijk (Z.-H.).; 4. H. J. Kui per te Haarlem; 5. W. O. J. Bn. van Voorst tot Voorst te Den Haag; 6. Mevr. F. Steen- berghe—Engeringh te Soesterberg; 7. Mr. H. W. J .de Jong te Den Haag; 8. J. D. de Kok te Loosduinen; 9. Ir. H. W. J. Thu- nissen te Den Haag; 10. F. N. V. Quant te Den Haag. Door de S. D. A. P. in Zuid-Holland I. A. B. de Zeeuw, 2. F. L. Ossendorp, 3. P. Danz, 4. G. F. Lindeijer, 5. L. v. d. Wal, 6. A. Kieviet, 7. L. A. Donker, 8. I. G. Kee- sing. Door de Liberale Staatspartij „De Vrij heidsbond": In de provincie Zuid-Holland: 1. Ir. J. Koster te Heerlen (aftr.); 2. Mr. P. Droog- leever Fortuyn, te Rotterdam, burgemees ter van Rotterdam; 3. Mr. H. J. Knotten belt, te 's-Gravenhage, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; 4. Mr. Dr. M. M. G. Schumann, te ^s-Gravenhage, oud- Voorzitter v. d. Volksraad in Ned. Indië; 5. Mej. Dr. E. C. van Dorp, te Bloemen- daal, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; 6. Prof. Dr. G. M. Ver rijn Stuart., te Rotterdam, Hoogleeraar aan de Handelshoogesohool; 7. Mr. L. Touw, te Brielle, lid van de Prov. Staten van Zuid- Holland. Door den Vrijzinnig Democratische Bond in de provincie Zuid-Holland1. Mr. M. Slingenberg, te Haarlem; 2. Jan Schilthuis te 's-Gravenhage; 3. Mr. W. H. M. Werker te 's-Gravenhage; 4. Mevr. W. A. L. Ros Vrijman te 's-Gravenhage. Door de Staatkundig Gereformeerde Partij, in de provincies Zuid-Holland, Gel derland en Overijsel: 1. J. W. van Houdt, Rijssen; 2. Ir. C. N. van Dis, Rotterdam, lid Tweede Kamer Staten-Generaal; 3. A. J. Kersten, Rotterdam, lid Prov. Staten Z. H.; 4. A. Hoogendijk, Zeist; 5. J. van Boöhove, Zeist. Door de Communistische Partij in de pro vincie Zuid-Holland: 1. H. v. Weizen te Leiden; 2. W. Reuderink te Rotterdam; 3. Schoutense, te Gouda. Door de A. R. Partij, in de provincie Zuid-Holland1. Prof. Mr. A. Anema te Haarlem (aftr.); 2. Mr. P. E. Briët te Leiden (aftr.); 3. S. J. Ruppert te Utrecht; 4. Prof. Dr. J. Severijn, Utrecht; 5. J. van der Molen, Renbiun (burgemeester); 6. W. Warnaar, Sassen'heim; 7. Prof. Mr. V. H. Rutgers te Amsterdam; 8. Dr. J. F. Reitsma te Rotterdam; 9. Mr. Dr. H. W. Hovy te Amsterdam; 10. A. Baron van Hekeren van Keil, Ede. Door de Christelijk Historische Unie, in de provincie Zuid-Holland: 1. Mr. A. van der Hoeven te Rotterdam; 2. Jhr. Mr. Dr. N. C. de Gijselaar te Wassenaar; 3. H. v. Boeijen, te Voorburg; 4. Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine te Wassenaar; 5. J. M. Krijger Jr., te Vriezenveen; 6. Prof. Dr. J. de Zwaan te Leiden; 7. B. van Ees teren te 's-Gravenhage; 8. Mr. Dr. J. van Bruggen, Dordrecht. MARIA TER EERE. Het Nationaal Congres te Nijmegen wordt grootsch opgezet. Te Nijmegen is een vergadering gehou den van het Algemeen Bestuur van het Na tionaal Maria-Congres, dat 6, 7 en 8 Augus tus a.s. te Nijmegen zal plaats vinden. Op deze vergadering waren vele reli gieuze- en sociale organisaties, waarop het Congres is opgebouwd, vertegenwoordigd. Prof. Dr. R. Jansen O.P., de voorzitter van het Dagelijksch Bestuur, hield ter in leiding der besprekingen, een breede uit eenzetting van den stand van zaken. Reden tot optimisme. Er is reden tot optimistische verwachtin gen, maar toch wilde spr. enkele pessimisti sche klanken laten hooren. Cp de eerste plaats is het teleurstellend, dat sommige religieuze en sociale organi saties niet steeds die medewerking hebben verleend, waarop men had. mogen rekenen. Gelukkig zijn dit uitzonderingen, maar niettemin heeft het 't Dag. bestuur zeer pijnlijk aangedaan, dat enkele organisaties waarvan men dit niet verwachten mocht, zoo apathisch tegenover het Congres ston den, dat zij verklaarden voor medewerking niets te gevoelen. Een tweede reden tot teleurstelling is ge legen in de onvoldoende finantieele mede werking. De opbrengst van de collecten in de kerken is tot nu toe verre beneden de verwachtingen gebleven. Het Dagelijksch bestuur vertrouwt dat in de komende we ken nog in tal van parochies oollecten zul len worden gehouden en doet een dringend beroep op de ZeerEerw. heeren pastoors om de opbrengst dier collecten en even tueel andere giften ten spoedigste op te zenden aan het Bureau van het Maria-Con gres, Van Sohaeck Mathonsingel 1 of te storten op het giro-nummer van den pen ningmeester, notaris Wolters, te Nijmegen, No. 192962. Men ziet hierboven het adres van het Congresbureau en het gironummer van den penningmeester. Verblijdt den penningmees ter, die wel eens pessimistische buien heeft, nu eens met 'n stroom van giften. Beseft wel, er zijn duizenden guldens noodig om het Nijmeegsoh congres den luister te ge ven, dien wij aan de eere van onze Moeder Maria, wier machtige voorspraak wij in deze tijden zoozeer behoeven, verplicht zijn. Met den kaartenverkoop loopt 't naar wensch, althans er zijn duizenden kaarten in depót. Er wordt door verschillende pro- pagandacomité's en afdeelingen van na tionale organisaties krachtig gewerkt. Maar met nadruk wekte spr. de propagandacomi- té's, die tot nu toe weinig of niets van zich lieten hooren, op om met geestdrift dit werk van leeken-apostolaat ter hand te nemen.* Er moeten duizenden kaarten ver kocht worden. Laat men die kaarten on middellijk aanvragen aan het Congresbu reau. Men krijgt er een handleiding bij. En in plaatsen, waar nog geen propagandaco- mité voor het Maria-congres mocht zijn, laat daar een geestelijke of leek ten spoe digste de zaak ter hand nemen. Het gaat om de eer van onze Moeder; het gaat om het heil van ons land en ons volk, om uit komst uit de bittere geestelijke en stoffe lijke nooden, die ons bedreigen. Er moet de laatste weken 'een krachtige propaganda gevoerd worden, door ieder in eigen kring, in stad en dorp, om duizenden op te wekken de massale hulde van het ka tholieke volk aan Maria, de Moeder der menscken, in Nijmegen bij te wonen. Er moeten duizenden congres-kaarten ver kocht worden. Het programma. Spr. gaf hierna een korte schets van het programma-, zooals men dit over enkele da gen in den breede uitgewerkt in het lijvige Programmaboek zal kunnen vinden. Er zullen vier groote vergaderingen ge houden worden, een in de open lucht op het terrein van de St. Radboudstiohting waar bij het gesprokene door luidsprekers on der het gehoor zal kunnen komen van tien duizenden; en drie in de groote zaal van „De Vereeniging". In de openluchtvergade ring zal spreken mr. Kropman, wethouder van Amsterdam, over: Maria, onze hulp in den nood dezer dagen. In de vergaderingen in „De Vereeniging" zullen spreken Pastoor Th. J. van Noort over: Maria in ons persoonlijk leven, dr. Moller over: Maria in het gezinsleven en dr. Féron over: Maria in het maatschappe lijk leven. Naast deze vier hoofdvergaderingen zul len er ongeveer 20 sectievergaderingen wor den gehouden. Het Congres wordt geopend met klokge lui in alle kerken. Zondagmorgen zullen twee pontificale H.H. Missen worden opge dragen, eene door Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht, in de St. Canisius kerk in de Molenstraat; en eene door Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, bis schop van 's-Hertogenbosch, in de kerk van Maria Geboorte op het Maria-plein. Tevens zal Zondagmorgen, omdat niet alle con gressisten de pontificale H.H. Missen zul len kunnen bijwonen, een H. Misoffer wor den opgedragen in de openlucht, waarbij de liturgische gezangen door het volk zul len worden gezongen. Zondagmiddag is het grandioze hoogte punt van het congres: de plechtige histori sche Maria-omdracht, gevolgd door de kro ning van het oude Maria-beeld uit de St. Canisiuskork en een kort Pontifikaal Lof in de open lucht. Kosten nooh moeiten zijn gespaard om dit hoogtepunt van het con gres werkelijk te maken tot een huldebe- tooging, zoo grootsch en indrukwekkend, dat zij onvergetelijk zal blijven in het hart van elk kind van Maria. De kerkelijke plechtigheden worden be sloten met een kindenbulde in de open lucht, waarvoor thans, een maand voor het oongres, reeds de volgaarne verleende me dewerking van 5000 kinderen verzekerd is. Naaat de vergaderingen en godsdiensti ge plechtigheden komen op de eerste plaats de opvoeringen van het Mariaspel: Die Eerste Blisca-p van Maria. Het slagen van deze opvoeringen is thans reeds absoluut verzekerd. De kaarten vliegen weg. Cp de tweede plaats moeten genoemd de bijbelsche tafereelen uit het leven van de H. Maagd, die tijdens den Zondag, en waar schijnlijk ook den Maandag van het Con gres, zullen te zien zijn op de H. Landstich ting. Groote groepen congressisten zullen telkens deze tafereelen, die vooral het in tieme leven te Nazareth zullen betreffen, kunnen gaan zien. Declamaties van bevat telijke oud-Hollandsohe teksten zullen de tafereelen verduidelijken. Deze zullen tijdens de Congresdagen Ma ria-voordrachten worden gehouden door den declamator Theo de Witte, tot welke voordrachten men op zijn congreskaart van 1.gratis toegang heeft. Vervolgens organiseert het St. Bonifa- ciushuis te Amsterdam in opdracht van het Dag. Bestuur tijdens het Congres een kunsttentoonstelling, die ook met de Con greskaart gratis toegankelijk is. En eindelijk zullen er tijdens de congres dagen verschillende belangwekkende mu ziekuitvoeringen en concerten worden ge geven, zoodat de conclusie wel gewettigd -is, dat er voor ruimschoots voldoende af wisseling tijdens de Congresdagen ge zorgd is. Tot zoover de inleiding van Prof. Jansen over de organisatie van het Congres, waar aan, zooals te verwachten was, de vergade ring gaarne en met volle vertrouwen haar sanctie gaf. Men voelde: hier is met hei lige geestdrift gewerkt, hier is iets grootsch opgezet, een waardige nationale Maria-huldiging, waaraan het kan niet anders duizenden, tienduizenden katho lieken zullen komen deelnemen. Er werden nog verschillende besprekin gen gevoerd, wenken gegeven voor de pro paganda, waarvan het Dagelijksch Bestuur gaarne nota zal nemen, maar in den groo- ten opzet van het Congres werd geen wij ziging gebracht. KRUISTOCHT DER HELPENDE LIEFDE. Prachtig resultaat der Katholieke actie. Nadat Zaterdagmiddag in grooten getale de deelnemers aan den „kruistocht der hel pende liefde" op straat en langs de huizen in de stad Utrecht een collecte hadden ge houden, heeft het hoofdoomité in den avond aan de ten stadhuize zetelende lei ding van het Crisiscomité kunnen afdra gen een bedrag van f 11.758, zijnde het re sultaat van de kerkcollecte op Woensdag j.l. in de kathedrale kerk en de groote col lecte op Zaterdag, terwijl daarin tevens is begrepen een gift van f 1000 van den Aarts bisschop van Utreoht. DE TOESTAND IN DE TEXTIEL INDUSTRIE. Naar wij vernemen, heeft de burgemees ter van Friezenveen, de heer J. M. Krijger, het Christ. Hist. Tweede Kamerlid, zich tot de burgemeesters der Twentsche ge meenten en die van sommige plaatsen in den Gelderschen Achterhoek, waar textiel bedrijven zijn gevestigd, gewend., met de uitnoodiging a.s. Maandag te Hengelo een bespreking te houden in verband met de toenemende verslechtering van den econo- mischen toestand van Twente, vooral ten gevolge van den treurigen toestand in het textielbedrijf. Overwogen zal worden de mogelijkheid van regeeringsmaatregelen ter verbeterirng van de situatie of tenminste ter voorkoming van doorgaande verslechte ring van den toestand. Indien dergelijke maatregelen reeds door derden aan de hand zijn gedaan, zal worden onderzocht of men die actie zal steunen. R.-K. BOND VAN ZIEKEN- VERPLEGENDEN. Dezer dagen werd te Breda de jaarver gadering gehouden van den Ned. R.-K. Bond van Ziekenverplegenden. Wegens aftreden van het heele bestuur zou op deze vergadering een geheel nieuw bestuur worden gekozen, dat evenwel niet eerder geinstalleerd zal worden, dan na dat koninklijke goedkeuring is verkregen. Besloten werd het aantal hoofdbe stuursleden uit te breiden tot twee. Door de groepen waren reeds vier vertegenwoor digers aangewezen, m.n. Zr. Caspers (Bre da) voor de verplegenden in socialen werk kring, Zr. Bakker (Breda) voor de parti culiere verplegnden, Zr. Alexovit-z (Breda) voor de verplegenden en verplegenden-in- opleiding in de Ziekenhuizen en mr. C. Zeyger (Amsterdam) voor de verplegenden- in-overheidsdienst. Voor de overige te ver vullen plaatsen in het hoofdbestuur waren zes candidaten gesteld: t.w. dr. H. J. Da- men, (Amsterdam), mr. P. van der Velden, (Nijmegen), mevr. J. van Lent-van der Schrieck, (Hees), Zr. M. Derksen, (Amster dam), Zr. M. Nolet, (Nijmegen) en Zr. L. Siebers, (Utrecht), die dus bij enkele can- didaatstelling gekozen waren. Voor de 7e vacature werd een vrije stemming gehou den, waarvoor Zr. I. van den Abeelen (Leiden) met groote meerderheid werd aangewezen. Bij acclamatie werd dr. Damen tot voor zitter herkozen. Tot slot werden eenige beschouwingen gewijd aan het Rapport, datwas uitge bracht ter verbetering van de positie der particuliere verplegenden. Besluiten hier omtrent konden evenwel nog niet worden genomen, omdat nadere bespreking hier van in de groep der particuliere verple genden gewenscht werd geacht* EERSTE TOEPASSING VAN DE CRISISPACHTWET 1932. De Amsterdamsche kantonrechter treft een door pachter en verpachter aanvaarde regeling over vermindering van de pachtsom. De op 17 Juni j.l. in het Staatsblad af gekondigde en den eersten dezer maand in werking getreden Crisispachtwet 1932 heeft Zaterdag, zoo meldt het Hdbl., haar eerste toepassing gevonden voor den Amsterdam- schen kantonrechter mr. G. L. de Vries Feyens, bij wien reeds vele verzoekschrif ten van pachters, strekkende tot onthef fing van betaling van een gedeelte van de pacht, zijn binnengekomen. De kantonrechter heeft bij het betreffen de verzoekschrift pachter en verpachter ge hoord. De pachter, die in Mei nog een half- jaarlijkschen termijn ad f 439 ten volle had betaald, zette uiteen dat hij door onguns tige tijdsomstandigheden zijn bedrijf niet loonend had kunnen maken en met verlies had gewerkt, waartegen de verpachter aan voerde dat hij ook zulke moeilijke tijden had, dat hij een vermindering van de door hem te ontvangen pachtsom moeilijk kon toestaan. Mr. de Vries Feyens stelde den pachter vragen omtrent de uitkomsten van zijn be drijf en informeerde naar de inkomstenn van den verpachter, die pa-pieren over grond- en polderlasten en hypotheken over legde, waaruit moest blijken dat een ver mindering van inkomsten voor hem niet te dragen zou zijn. Resultaat van dit alles was, dat de kan tonrechter de partijen de z. i. billijke rege ling voorstelde, dat op den in Mei verval len (en reeds ten volle betaalden) termijn en op den in October vervallenden termijn telkens f 100 van de pachtsom in mindering zouden worden gebracht, waarmee de pach ter en de verpachter, de laatste niet dan schoorvoetend en onder de verzuchting „het zal wel moeten", genoegen namen. Dit kwam dus hierop neer, dat de paohter een vermindering kreeg van bijna 25 procent van zijn in het contract vastgestelde pacht en in October zal kunnen volstaan met f 239 te betalen in plaats van f 439, waarbij dan tevens de verlaging over den ten volle betaalden Mei-termijn zal zijn verrekend. Onmiddellijk nadat deze regeling wa-s getroffen is ze op schrift gesteld en door beide partijen geteekend. De regeling is van kracht tot het volgend jaar; wanneer dan de pachter nog van meening is dat vermindering van de pacht billijk is, zal hij opnieuw een verzoekschrift hebben in te dienen en zal de kantonrechter zijn be middeling verleenen met inachtneming van de omstandigheden, die dan zullen gelden. TWENTE EN INDIë. De Textielarbeidersbonden dringen op contingenteering aan. De besturen van de Nederlandsche tex- tielanbeklersbondem, St. Lambertua, De Eendracht en Unitas, vertegenwoordigen- VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Een „gentlemens agreement" te Lausan ne? Ontstemming in Amerika. (2e blad). De Belgische koning onderbreekt zijn va cantia wegens de stakingsonlusten. (2e blad). Voortdurende vechtpartijen met nazi's in Duitschland. (2e blad). BINNENLAND. Mislukte aanslag op een veehouder te Put-Schir»ne. (Gem. Ber., 3de blad.). Twee Communisten uit den Arnhemschen Raad gezet. (Gem. Ber., 3de blad). LEIDEN. De Leidsche Raad besloot 5 architecten w. o. 2 Leidsche, uit te noodigen, plannen te maken voor het nieuwe raadhuis, zonder winkelgalerij. (2de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De inschrijvingen voor de zeilwedstrijden van de „Braassemermeer". (3de blad). DE HEER F. G. ROSIER, referendaris ter Gemeentesecretarie, aan wien door B. en W. van Leiden op zijn verzoek met ingang van 1 Maart 1933 eer vol ontslag is verleend. de 40.000 leden, hebben, in verband met de catastrophale werkloosheid in de Neder landsche katoenindustrie, bij de Neder- landsoh-Indisohe regeering telegrafisch aangedrongen op tijdelijke contingentee ring van den invoer van katoenen manu facturen in Nederlandsch-Indië. „Volkskr." De werktijden van de bestuurders van auto's. De A.N.W.B. en de K.N A C. hebben zich met een adres gewend tot den minister van oeconomische zaken en arbeid, waarin zij mededeelen, dat hunne veree'nigingen her haaldelijk klachten, waaronder zeer erns tige, bereiken over de onbehoorlijk en on toelaatbaar lange werktijden van bestuur ders van motorrijtuigen, vooral van groote en kleine vrachtauto's, verhuisauto's enz. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. verzoeken het daarheen te willen leiden, dat in het belang van de veiligheid voor het verkeer spoedig maatregelen zullen worden getrof fen, waardoor een maximum rijtijd wordt ingesteld voor bestuurders van die catego- riën van motorrijtuigen. De nieuwe parochiekerk te Pan- n i n g e n gewijd aan O. L. Vrouw van Zeven Smarten, is Maandagmorgen door Z. H. Exc. Mgr. G. Lemmens, bisschop van Roermond geconsacreerd.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1