ZATERDAG 9 JULI 193* DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 UITHOORN GEMEENTERAAD Vergadering van den Raad dezer gemeente op Donderdag 7 Juli. Voorzitter: burgemees ter G. A. L. M. Vos de Wael. Opening met gebed. In één der 13-tal ingekomen stukken, die alle voor kennisgeving werden aanvaard, kon den we opmaken, dat R. H. Loen te Amster dam de gunning had verkregen tot het exploi- teeren van een radio-centrale. Nadat B. en W. er herhaalde malen op ge wezen waren, dat aan de Openb. Lagere School de noodige verbeteringen moesten aan gebracht worden, hebben een aanbesteding gehouden, die begroot was op rond ƒ3000. B. en W. vragen deze verbeteringen te mogen aanbrengen. Na ampele besprekingen, waarbij eenige, bezuiniging in 't spjel was, echter ten nadele van het gebouw, werd dit aan B. en W. toegestaan. De heer M. de Boer verzocht aan den Raad het besluit om de woningen in de Raadhuis straat nos. 3032, onbewoonbaar te verklaren in te trekken. B. en W. geven in overweging hierop afwijzend te beschikken. Aldus besloten. Inzake de vleeschkeuringsverordening was herhaalde malen de wenschelijkheid geuit, na der de verhouding van deze gemeente tot de gemeente Mijdrecht onder de oogen te zien, De minister heeft intusschen de bezwaren ondervangen. Het in Mijdrecht gekeurde vleesch zal voorzien moeten worden door een stempelmerk „Mijdrecht". Hierdoor werd de bovengenoemde verorde ning aan een wijziging onderworpen. De invoerkeuring voor geslachte varkens, die voor het buitenland bestand zijn, bedraagt 3 ct. per kg. Dit tarief is voor de N.V. bacon- fabrieken niet doenlijk toe te passen. In 't eerste halfjaar 1932 was betaald 25 per w. Na raadpleging is gebleken, dat 20 per week voldoende is. B. en W. stellen dit voor, hetwelk de Raad tot besluit maakt. B. en W. zijn met den heer E. D. Kruijswijk overeengekomen de ziekenbarak te verkoopen voor 150. B. en W. vinden dit aanbod re delijk. De Raad besluit, dit toe te staan tegen 1 November 1932. Het salaris van den gemeentebode werd bepaald op 150. De heer Corsel wilde dit bepalen op 450, maar voor hij dit had voor gesteld viel reeds de hamer. De jaarwedde van den marktmeester werd op advies van B. en W. op 50 bepaald. De heer Corsel wilde dit brengen op 300. Er werd besloten dit aan te houden tot de volgende vergadering. Na nog een instructie voor den gemeente bode vastgesteld te hebben, werd de vergade ring gesloten. WASSENAAR GEMEENTERAAD De agenda voor de a.s. Woensdagochtend te 9.45 uur te houden raadsvergadering, luidt als volgt: 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Inge komen stukken en mededeelingen. 3. Onthef fingen voorschriften bouwverordening.. 4. Ver zoek subsidie Vrijwilligen Landstorm. 5. Ver zoek subsidie Reddingsbrigade. 6. Vaststelling vergoedingen Bijz. Scholen art. 101 L. O.- wet, over 1929. 7. Vaststelling vergoedingen Bijz. Schole nart. 100 L. O.-wet over 1930. 8. Benoeming hoofd openbare lagere chool no. 1. 9. Benoeming bestuurslid Maatschappelijk Hulpbetoon, in de plaats van den heer Mr. Kieviet de Jonge. 10. Benoeming lid commis sie herziening Politieverordening in de plaats van den heer Mr. Kieviet de Jonge. 11. Ont heffing aanslagen schoolgeld en retributie. 12. Verzoek beschikbaarstelling lokaliteit voor ten toonstelling. 13. Verzoek gebruik gymnastiek lokaal O. L. School no. 3 voor repetities kin derfeest. 14. Besluit tot onteigeningsprocedure voor aanleg Storm van 's Gravesandeweg. 15. Heffing vermakelijkheidsbelasting. 16. Kas- geldleening. 17. Voorstel definitieve geldlee- ning. 18. Verzoek huur lokaliteiten voor te stichten kleuterschool. 19. Wijziging begroo ting 1932 (o.a. subsidieverhooging Maat schappelijk Hulpbetoon). 20. Aanleg verleng de Willebrordusstraat. 21. Subsidieregeling Groene en Witgele Kruis. UIT DE RIJNSTREEK BODEGRAVEN Gem. Slachthuis In het Gemeentelijk Slachthuis alhier zijn gedurende de maand Juni geslacht: 80 koeien, 95 varkens, 821 nuch tere kalveren, 20 graskalveren, 4 schapen en geiten. Arbeidsbemiddeling. Bij het correspon dentschap der Arbeidsbemiddeling in deze ge meente hebben in de afgeloopen week geen af- of inschrijvingen plaats gehad, zoodat het aantal werkzoekenden evenals vorige week 75 bedraagt. Verloren voorwerpen. 1 bel, 2 rijwielmer- ken, 1 double halsketting, 1 heerenrijwiel (Burgers), 1 insigne v. d. Ned. Bond van Meisjes Ver. (Driehoek). Gevonden voorwerpen. 1 heerenrijwiel, 1 bruin zeemlederen dameshandschoen, 1 punt- beiteltje, 1 rietenmand, 1 bril in étui. Geboren: Jacques Eduard Maria z. v. J. G. Spaas en A. C. M. Okkerse. Gevestigd: J. Smit en gezin van Bloe- mendaal P. J. M. Koppen en gezin van 's Gravenhage. Vertrokken: B. M. Schuring naar Ede K. L. Bontje naar Alphen a. d. Rijn G. v. Huis naar de Bilt L. Brouwer, naar Am sterdam. KOUDEKERK Personalia. Onze plaatsgenoot, de heer C. Mieog, slaagde gisteren te Den Haag voor het examen onderwijzer. Keuringsdienst. Aan het Bureau van den Keuringsdienst alhier werd gedurende de af geloopen maand ter keuring aangegeven: be- drijfslachtingen: 19 varkens en 4 runderen; noodslachtingen: 1 varken, 1 rund en 1 kalf. GEMEENTERAAD VAN BODEGRAVEN Donderdagmiddag 2 uur vergaderde de gemeenteraad onder presidium van den burgemeester. De leden Boer en Oldemans waren afwezig. Bij de ingekomen stukken, die voor ken-' nisgeving waren aangenomen bevond zich o.a. een adres van den R.-K. Bond van Koffiehuishouders te Gouda, waar in het belang van de Bodegr. leden een later slui tingsuur werd gevraagd. Voorts een schrij ven van den Centr. Bond van Transport arbeiders, dat zij hun vertegenwoordiger in de werkloosheidscomm. de heer J. Baars niet meer erkennen. De vroegere gemeentebesteller J. Kos ter, die pensioen vraagt, krijgt dit niet, omdat hij volgens de beslissing van den pensioenraad geen ambtenaar in den zin der wet is geweest. Met een sisser afgeloopen. De nogal opgeblazen kwestie-Vreeken over de trotoirs bleek met een sisser te zijn afgeloopen. Toen hij had begrepen, dat hij eigenaar van de stoep bleef en nu in- plaats van de steenen, tegels tot zijn eigendom kreeg, was hij tevreden. De heer Jongeneel noemde dat niet ten onrechte nogal naief. De heer v. d. Poll vond het prettig dat deze zaak zoo gemakkelijk was opgelast, maar wees op b.v. Twaalf hoven. De voorz. was niet zoo bevreesd voor al die bezwaren. Als er gepraat wordt verdwijnen die wel. Hadden de menschen om wat oude steenen gevraagd dan had den ze die wel gekregen, maar wegnemen is een ongerechtvaardigde daad. De heer Jongeneel maakt ernstige be zwaren er tegen, dat de trottoirs eigendom blijven van de huiseigenaars. De gemeen te is nu reparateur geworden voor de eige naars. Bovendien heeft dat voor hen de schade, dat zij zelf het onderhoud houden. De voorz. wijst er op, dat dit een oude ongezonde toestand is, die echter niet ge makkelijk is weg te nemen. Als de eige naars zich bezwaard gevoelen, mogen ze graag hun deel van het trottoir afstaan. Dat zou veel beter zijn, maar vraagt de ge meente er om dan vraagt men schadever goeding. De huren van den woning bouw. Lang werd gesproken ovr de verlaging van de huren der woningbouwstichting. In de vorige vergadering was een besluit ge nomen tot verlaging met 50 cent per week. De directeur van Volksgezondheid wil daar echter niets van weten, hoogstens 25 cent, wanneer dan nog de gemeente de mindere opbrengst vergoedt. Daarvan wil len B. en D. niets weten. De heeren Beijen en v. d. Poll willen wel huurverlaging, al lereerst om de lage inkomens der huur ders en voorts opdat de gemeente een goed voorbeeld geve. De heer Jongeneel moet daar niets van hebben. De prijs moet be ïnvloed worden door vraag en aanbod en de gemeente hoeft heel geen voorbeeld te geven. De heer v. d. Poll vindt dat een li berale instelling. Meerdere sprekers blij ken te^ voelen voor verlaging, doch hebben geen zin de gemeente 40 jaar lang een be drag van ƒ400 te laten bijpassen. Ten slotte wordt een voorstel-Beijen verwor pen en aangenomen het voorstel van B. en W. Het blijkt dat de huizen vrij regelmatig goed bewoond worden. De steunregeling voor de werkloozen wordt voorloopig maar weer verlengd. De hoop dat dit in den zomer niet noodig zou zijn, is vervlogen en nu zal men 't maar voortzetten tot een nieuwe regeling met Rijkssteun is ontworpen. De heer v. d. Poll steunt dit voorstel en wijst er op dat het adres van de S. D. A. P. dat kindertoeslag vraagt voor geor- ganiseerden, die uitgekeerd worden van hun eigen kas, overbodig is, aangezien deze regeling bestaat. Verzoeken om een huurtoeslag worden later behandeld. Nu- voelt niemand daarvoor. Aan dr. v. Beek te Zwammerdam wordt toestemming verleend tot. aansluiting aan het Bodegravensche gemeenteriool tegen een jaarl. vergoeding van 10.De heer Jongeneel wil daar 20.van maken, waarover zeer veel leden het woord voe ren en de discussie lang duurde. Het slot was dat de dokter 10.zal moeten beta len. Van de rekening 1931 en uit de post onvoorzien wordt samen 20.000 overge boekt op de posten werkloosheid enz., waarvoor 12.000 was uitgetrokken, welk bedrag beslist onvoldoende is. De gemeen terekening 1931 met een batig slot van 45340.73 wordt in anden der financieele commissie gesteld. De heer Jongeneel wijst. B. on W. op de Zwammerdamsche winkelsluitingsverorde- ning, die 9 en 11 uur sluiting voorschrijft en wijst op de bezwaren hiervan voor Bode graven. De heer v. d. Poll is het daar mee eens, maar hekelt nog eens de hou ding der andere leden in de kwestie van de 21 dagen, waar meer het boerenbelang. dan dat der winkeliers meesprak. Hij be twist aan de hand van een verslag dat de bewering van den heer Huifkar, dat het bestuur der Midd. Vereen, spijt zou heb ben van haar handteekening onder het adres der beide vereen., in de vorige verg. onjuist is. B. en W. zeggen berading over deze aangelegenheid toe. Hierna sluiting der vergadering. ALPHEN AAN DEN RIJN Chr. H. B. S. Gisteren had aan de Chr. H. B. S. de jaarlijksche promotie der leerlin gen plaats. Bevorderd werden van klasse 1 naar 2: G. Bergshoeff, Th. Boot, J. Erkelens, Boskoop, Johanna Gesman, Tine M. A. v. Haselen, Aagje Heijns, Ter Aar, R. F. Hoffman, Den Haag, J. v. d. Horst, M. J. v. d. Kemp, Els v. Leeuwen, Koudewerk, Adr. van Melle, Breskensi F. C. H. Neervoort Batavia (C.)J. G. G. Op 't Landt, Bodegraven, 'J. D. van Os- nabrugge, Boskoop, A. L. de Ruijter, Bode graven, H. J. Stehouwer, B. S. Stijkel, Boskoop M. J. Welvaart, J. M. Westerbrink, Eliz. v. Wijk, J. S. Zonneveld. Van klasse 2 naar 3: B. W. v. Beek, Zwam merdam, C. Boer, Nieuwkoop, E. D. v. d. Boom, W. Bosch, J. J. de Bruijn, Boskoop, P. Duinker, K. de Haan, C. Hoogendoorn, Wad dingsveen, P. J. de Jager, Corn. Lak, Bode- geraven, P. Pasma, Aarlanderveen, Ida J. v. Vliet, J. Wattel, J. Wille, Hazerswoude, C. Zijerveld. Van klasse 3 naar 4: A. v. Ankeren, Nieuw- veen, K. v. d. Boorn, Bodegraven, M. J. Groen L. H. Jacobsen, C. J. v. d. Lee, J. v. d. Lin den, A. Maaskant, Bodegraven, A. v. Muiswin kel, H. Munting, T. J. Noordhoek, Bodegra ven, M. Samson, A. Tuinman, L. Veerman, Bodegraven, niet bevorderd één leerling. Van klasse 4 naar 5: W. Augustinus, Nieuwkoop, J. Korte, Zwammerdam, M, S. Kraft, Reeuwijk, J. C. Piek, Th. Spreij, P. Stehouwer, J. L. v. Wermeskerken, K. Ydens, J. J. B. v. Zwieten, niet bevorderd 5 leerlin gen. Waar geen plaatsnamen zijn vermeld, wonen de leeringen alhier. Geboren: Derk Jan, z. v. Johannes v. Brummen en Catharina Littooij. Marga- retha Wilhelmina Catharina, d. v. Adria- nus Cornelis van Holstein /en Adriana de Wissel. Willem Ernst, z. v. Gerardus van Leeuwen en Johanna. Maria Helena Lorij. Andries, z. v. Dirk Boekhout en Neeltje de Jager. Wilhelmina, d. v. Jacob Lank- haar en Wilhelmina de Jong. Gerrit Pie- ter, z. v. Aard Dissel en Fennichje Bos. Pieternella, d. v. Antonie de Bruin en Pietornella Vis. Johanna Maria, d. v. Johannes Leonardus Gerse en Petronella van Klink. Lena, d .v. Isaac Zwaneveld en Neeltje Spreij. Gijsbertus Johannes Jozef, z. v. Johanen6 Petrus van Wijk en Cornelia Maria Weerdenburg. Overleden: Neeltje van Os, oud 51 jaren, echtgenoote van Aart Sïmond. Gehuwd: Pieter Hendrik de Smits, oud 24 jaren en Elizabeth de Jong, oud 24 jaren. Gevestigd: Jan van Dam, 'Raadhuis straat 78, van 's-Gravenhage; Maria Catha rina Mol, Noordeinde 11, van Alkemde; Harry John Patterson, Bruggestraat 23, van Clarksburg (Amerika); Adrianus Straathof, Prins Hendrikstraat 11, van Al kemade. V ertrokken: Geertje Maree, Groe- neweg 19a, naar 's-Gravenhage, Jan v. Beerstr. 155; Kinderen Rahnhofer, Raad huisstraat 44 (Marthastichting) naar Eind hoven, Marertstr. 2; Karei Schwalm, Raad huisstraat, 44 (Marthastichbing), naar Eind hoven, Marertstr. 2; Elisabeth Alberta Blomberg, Wilhelminastraat 22, naar Buren (Gld.); Bastiaan Keur, v. Mandersloostraat 9, naar 's-Gravenhage, Vroreestraat 1; Ja cobus Cornelis van Leijden en gezin, Hugo de Grootstraat 60, naar Amsterdam (W.), Bossestraat 70; Willem Janse, Raadhuis straat 249, naar Alkmaar, Snaarmanslaan 108; Johannes Josephus van Leeuwen, Sta tionsstraat 10, naar Rijnzaterwoude; Teu- nis Gideon de Bruin, Hoorn 43, naar Lisse; Pieter Reijneker, Aarkade 47, naar 's-Gra venhage, Hofwijkplein 83'; Weduwe Jacob Spruijt, geb. Marrigje van der Snoek, Pr. Hendrikstraat 84, naar Wassenaar, Lange Kerkdam 76; Simon Brake!, Dorpstraat 64, naar Leiden, de Genestetstr. 51. HAZERSWOUDE Personalia. Het diploma 3-jarige Han delscursus is uitgereikt aan A. Th. de Boer, leerlinge van den handelscursus te Boskoop. BROEDERS-CONGREGATIE 01. VROUW VAN VII SMARTEN NOVICIAAT JUVENAAT VOORHOUT MISSIE IN CHINA "39 Opleiding vanaf 12 jaar voor jongens die neiging gevoelen om Broeder te worden in verschillende ambachten bij bet Lager On derwijs en Nijverheidsonderwijs. Kost- en leergeld nader overeen te komen. Prospectus wordt gratis op aanvrage toe gezonden. Wat anderen er van zeggen Heffing-in eens? Geachte Redactie. Beleefd verzoekt ondergeteekende opna me van onderstaand stuk; bij voorbaat har telijk dank. Het is naar aanleiding van uw stuk „De jongste dwaasheid der S.D.A.P.". Toch zou ik willen vragen, of dit. werkelijk zoo'n dwaasheid is, als u belieft voor te stellen U spreekt van „een nieuwe dwaasheid, tot het lugubere naderend". Maar is net niet veel dwazer nog, dus „niet tot het lu gubere naderend", maar de grens daarvan overschrijdend, als men van „arme belas- ting-plichtigen", die bijna niet of niet kun nen voldoen, alles, op een slaapgelegenheid na, verkoopt? Dat is vreeseljjker voor deze menschen, als voor lieden, die om te vol doen, slechts daarvoor aandeelen hebben te verkoopen of te beleenen, al is het dan met eenig verlies. Verschillende economisten in dienst van het kapitaal staan in overbluffende loon- theorieën niet bij „financiën" achter, maarde tijd is voorbij, dat wij ons laten overbluffen. Wat de ééne financier zegt of de ander, laat ons volkomen koud, ook de financiers bezitten de menschelijke fout „egoïsme" misschien in grootere mate dan den arbeider. Als er sprake is van een „hef fing ineens", gaat men tekeer, alsof het „o zoo vreeselijk" is. Zonder argumenten, zon der bewijzen, wordt zulks direct betiteld als zijnde een „groote dwaasheid". Gaan wij nu slechts de officieole gege vens na (die overal verkrijgbaar zijn), en toetsen we deze eens aan een „heffing ineens". Er zijn in de vermogensbelasting 35.500 aangeslagen, met een geschat vermogen van 50.000ƒ100.000. Zij hadden in 1929'30 een totaa] belastbaar vermogen van 2443 millioen gulden. Wanneer van dit vermogen 1/3 wordt vrijgesteld, wegens ge leden verliezen, enz., blijft er over een be lastbaar vermogen van 1625 millioen. Te gen een heffing van gemiddeld 1 y2 pet. zou de opbrengst zijn over 3 jaar 24 millioen. Niemand zal durven beweren, dat een te- rugloopen van dit vermogen, van 1625 tot 1600 mililoen, financieele of economi sche gevolgen van eenige beteekenis kan hebben, temeer niet, omdat het belastbaar vermogensbedrag sedert 1921 is aange groeid van ƒ2113 tot ƒ2437 millioen, zoo dat het economisch peil van deze groep nau welijks zal worden aangeroerd! Na 3 jaar beteekent de daling aan inkomen voor dezo DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. 475. Hoe heb ik het nou, riep Keesie verschrikt, toen hij het geld weer naar beneden zag komen. En ook het ma- trooosje keek beteuterd. Wat heb ik je gezegd, zei het matroosje, het net kon de zware kist niet houden. 476. Dat laat ik niet op me zitten, zei Keesie weer. Ik weet wel raad. Ik ben niet zoo gauw verlegen, dat mag een politieagent toch nooit. Laat ons eerst naar boven gaan. En ze namen in het net plaats en lieten zich naar boven trekken. Daar zijn ze weer, riep Keesie, toen hij boven kwam. groep gemiddeld slechts ƒ40 k 50. Het offer kan zonder kapitaalsaantasting wor den gebracht, daar deze groep ook uit an dere bronnen in handel en nijverheid in komen put, zoodat een eventueele noodhef- fing op het kapitaal niet tot kapitaalsver- lies behoeft te'leiden. De 2e groep omvat pl.m. 17.000 aangeslagenen in de vermo gensbelasting, die een vermogen hebben tusschen 100.000 en 200.000. Het totaal aangeslagen vermogen was jn 1921 2008 millioen gulden. Wanneer we hier ook 1-3 van afschrijven blijft als belastbaar vermo gen pl.m. 1556 millioen. Wanneer van dit vermogen 2 pet. d.i. 31 millioen, wordt op- geëischt als noodoffer, dj. 1/7 van den gpoei sedert 1921, is dit voor deze groep zeer wel te dragen. Het bedraagt pl.m. 1000 per jaar, waardoor het vermogen zal worden qaugetast met. een verlies van 3000, wat een inkomstenverlies zou be- teekenen van 150 op een gemiddeld inko men van 6000 a 7000. De groep ambtenaren wordt heel wat zwaarder getroffen. Ongeveer 5000 aangeslagenen met een 300.000 hebben een totaal vermogen van 1232 millioen gulden. Wordt hiervan 232 millioen vrijgesteld, en er wordt van de ove rige 1000 millioen 2 1/4 pot., d.i. 22 1/2 mil lioen gulden, geëischt, dan beteekent dit een jaarlijksohe bijdrage van 7.5 millioen of gemiddeld 2300. Het kapitaalsverlies zal over 3 jaar derhalve pijn. 7000 per hoofd beteekenen, wat op een derving aan inkomen van pl.m. 300 a ƒ350 zal neer komen, oen bedrag, dat uit een inkomen van 9000 a 13.000 per jaar uit vermogen, heel gemakkelijk valt te sparen voor nieu we kapitaalsaanwas. Op deze groep volgen 3795 personen met een vermogen van 300.000 tot 500.000, met een totaal van 1447 millioen, en 2433 personen met vermogens tusschen 500.000 en 1.000.000 met een totaal van 1660 mil lioen. Daarop volgen nog 1362 millionairs, met een totaal belastbaar vermogen van 3075 millioen guldon. Wanneer wij ook bij deze drie groepen, als niet belastbaar 1/3 aanmerken, en we stellen het procent voor het noodoffer resp. op 2 1/2, 2 3/4 en 3 pet., dan komen we tot een totale opbrengst van 112 mililoen gul den. Als we hierbij de bovengenoemde be dragen optellen komen we tot oen totale opbrengst van pl.m. 200 millioen in drie jaar. Dc groep millionairs groeide sedert 1921 van 1239 bot 1362 en het totaal inkomen tot 1930 nam toe van 2704 tot 3075 millioen gul den d.i. (ondanks malaise en tegenspoed) een vermeerdering van 370 millioen gulden. De verinogensaanwas in de gemeente En schede en Lonneker groeide sedert 1926 met pLm. 9 pet. Met zulke voorbeelden voor oogen moet het toch worden duidelijk ge-maakt, waar in „die dwaasheid" zit, of het, bij uitvoe ring van het noodoffer, eenige deining in de kapitaalsree" zou teweeg brengen, of dat inflatie het gevolg daarvan zou zijn. Men moet m.i. toch al heel lichtgeloovig zijn, zulks voor zoete koek te slikken. Hoogachtend H. M. SWAAK. Do plaatsing van dit ingezonden stuk is eerrigen tijd vertraagd, 't Gaat niet tegen wat w ij hebben geschreven, maar tegen een artikel, door ons met bronvermel ding uit een ander blad overgenomen. De inzender is vóór een heffing in eens van vermogens een heffing, die in drie jaar 200 millioen zou opbrengen. In een der socialistische bladen werd onlangs geschre ven, dat de opbrengst 500 milioen zou moe ten zijn; of deze opbrengst in één jaar of verdeeld over meerdere jaren zou moeten binnenkomen, weten wij niet. Wij zouden willen, dat zulk 'n heffing, zoo gemakkelijk zou gaan, als inzender voorstelt! 't Zou zoo gemakkelijk gaan, indien werkelijk het bezit van vermo gen zoo weinig-gecompliceerd was, als in zender 't voorstelt. Indien men maar eenvoudig van een ïiorcnaal-rente gevend vermogen geld kon afnemen met geen an der gevolg, dan dat de bezitter ervan een geëvenredigd bedrag aan rente minder zou ontvangen. Indien het zóó ware, zou er in dezen tijd voor een crisis-inaatregel ook naar onze meening veel te zeggen zijn en zou o.i. deze maatregel niet per so mogen afstuiten op het bezwaar van kapi- taa Is vermindering. Maar zoo eenvoudig is het niet. Men moet werkelijk in deze al heel oppervlak kig oordeolen, om dat als zoete koek to slikken. Voel vermogen zit in ondernemingen, zaken en bedrijven, en het zal in vele ge vallen niet gemakkelijk zijn daaraan iets t-e onttrekken; de bezitter» er van zouden in vele gevallen moeten trachten te leenen. Veel vermogen beslaat in effecten, die, nu ter beurze gebracht, veel minder zou den opbrengen dan hun nominale waarde; om 1000 gld. te krijgen zou men misschien wel voor 10.000 aan nominale waarde moe ten verkoopen. Heel simpel is de inzender, als hij zegt, dab een vermogen-vermindering van 7000 gld. een jaarlijksohe inkomsten-verminde ring geeft' van 300 350 gld. rente. Al» naast de armoe bij de niet-be- zitters het kapitaal van de bez.itters zoo vruchtdragend was, da.n zouden w ij niet aarzelen, om te adviseeren tot een nood offer, door de kapitaal-bezitters op te bren gen. Maar in werkelijkheid zijn er zoo ve len, die van iedere 7000 gld. kapitaal véél minder of zelf* niets trekken! Als men zichzelf en anderen niet wil mis leiden, dan moet men erkennen, dat een heffing in-e-ens vele, misschien niet geheel onoverkomelijke, maar dan toch zeer ern stige bezwaren heeft. En dat men een re geering, die daartoe niet overgaat, niet zoo maar zonder meer mag beschimpen als eon beschermster van een brandkast, of iet* dergelijks. Trouwen», ook in Rocialistieche kringen gaat men hier en daar die zeer ernstige bezwaren erkennen. Bed. L Crt.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7