ZATERDAG 9 JULI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. S AFDEELING LEIDEN R. K. DIOC, VROUWENBOND Deze rubriek verschijnt des Zaterdags om de veertien dagen. Brieven, vragen en mededeelingen te richten aan één der redactieleden: Mejuffrouw Jo van der Laan, Rqnsburgerweg 20, Leiden; Zr. L van den Abeelen, Willem de Zwijger- laan 25, Oegstgeest; Mevr. Fehmers—Boer—Knottnerue, Warmonderweg 37. ZATERDAG 9 Juli 1932. Feestdag van Sint Leonard Veghel en zijn Gezellen gewoonlijk genoemd: De H.H. Martelaren van Gorcum. t 1572. De zestiende eeuw, die berucht is door de calvinistische beroerten, biedt ons ook in Holland groote voorbeelden van christe lijke sterkte. Immers in het jaar 1572 hebben negen tien martelaren, gewoonlijk naar Gorcum genoemd, op een bizondere wijze uitge schitterd door het heldhaftig verduren van gruwzame folteringen om wille van de be lijdenis van Christus' waarachtige tegen woordigheid in de Allerheiligste Eucharis tie en van het oppergezag van den Roow- schen Paus, het zichtbaar Hoofd der H. Kerk. Het waren: de parochie-geestelijken van Gorcum: Pastoor Leonard Veghel uit Hertogenboscb en Nicolaas Janssen, ge naamd Poppel uit Welde (in de Belgische Kempen); negen priesters en twee leeke- broeders van het Gorcumsche Minderbroe dersklooster O. L. Vrouw v. Bethlehem, n.l. de gardman Nicolaas Pieck uit Gorcum, de paters Hieronymus uit Weert (Limburg), vicarius Nicasius Janssen uit Heeze (bij Eindhoven), Theodorus van der Eem of van Embden uit Amersfoort (rector der Gor cumsche Clarissen), Willebad uit Denemar ken, Godefridus Coart uit Mervel (bij St. Truyen in België), Antonius uit Hoornaer (bij Gorcum), Antonius uit Weert in Fran- ciscus de Noye uit Brussel; de leekebroe- ders Persu van der Slaghmolen uit Assche (Zuid-Brabant in België), en Cornelius uit Wijk-b ij-Duurstede (G.); de rector van het Gorcumsche Augustinessenklooster- Jan Le- nartz uit Oisterwijk; de saeculiere-priester Godfried van Duynen, die te Gorcum in al len eenvoud leefde; een Dominicaan van de Keulsche Ordesprovincie Johannes, die pastoor was te Hoornaer bij Gorcum. An dreas Wouters, pastoor van Heynoort, die door zijn marteldood een onstichtend leven herstelde. Verder nog twee Norbertijnen Jacobus La cops of de la Coupe uit Oude- naerde in Vlaanderen, die rouwmoedig uit de ketterij was teruggekeerd en Adriaan Janszen Van de Middegaals uit Hilvaren- beek, die de parochie Monster bedienden. Na de overgave van Gorcum aan de Geu zen, op den 27sten Juni 1572, werden de Gorcumsche geestelijken togen het geslo ten verdrag in door de ketters, die met duivelschen haat tegen het ware Geloof bezield waren, gekweld met kerkerstraffen, beleedigingen en allerwreedste martelin gen. Dage en nachten duurden onafgebro ken hun pijnigingen. Op den 7den Juli wer den zij naar den Brielle gevoerd, waar zij de slachtoffers werden van ontelbare be spottingen door een brutale volkshoop aan weerskanten van den weg samengedrongen en van de dolle driften der waanzinnig woe dende soldaten. In den Briel werden zij in een allervuil- ste gevangenis geworpen, eerst door honger en dorst en andere folteringen, dan door vleierijen aangezet om van het Katholiek Geloof af te vallen; maar noch bedreigin gen noch lokmiddelen bogen de onverzwak te kracht der martelaren, doch fier en blij moedig beleden en verdedigden zij, de een na den ander, hun heilige geloofsovertui ging, vooral het oppergezag des Pausen en de wezenlijke tegenwoordigheid van Chris tus in het Allerheiligste Sacrament. Daar-, om werden zij, in den laten avond van den 8sten Juli ter dood veroordeeld door den tirannieken Lumey die, beschonken als hij ■was, tot dolzinnige woede geprikkeld werd door een bevel van Willem van Öranje om de geestelijken vrij te laten. In een schuur buiten de stad werden zij twee aan twee aan de balken opgehangen. Omstreeks vier uur in den morgen van 9 Juli hadden zij hun strijd glorievol door streden. „H.H. Martelaren van Gorcum bidt voor ons en voor de niet-katholieken van Neder land". OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Theemiddagen. Daar het te laat in het seizoen is geworden, zullen de laatste thee middagen niet meer gegeven worden. Aan de deelneemsters zal hierover nog nader bericht gezonden worden. Excursie. De excursie naar de ten toonstelling „Moeder en kind" had veel be langstelling en slaagde bijzonder. Niet min der dan 53 dames namen er aan deel. Ver zocht werd ons nog een excursie te houden, doch dat zou alleen bij meerdere deelname kunnen geschieden. DE R. KATHOLIEKE VROUWENBOND VAN LEIDEN WEDEROM OP TER BEêVAART NAAR ST. JEROEN. Dit jaar is 't al voor de derde maal, dat wij gezamenlijk als Roomsch-Katholieke Vrouwenbondsleden van Leiden de bede vaart mee zullen maken naar „Onze Hei lige" naar St. Jeroen in Noordwijk. En eteeds gaan wij in groote-re getale. Als wij ook nagaan hoe noodig het is, dat wij bid den, niet ophouden te bidden, laten wij dan ook de hulptroepen aanrukken, die ons gegeven zijn. Het zijn machtige hulptroe pen, onze lieve Heiligen in den Hemel, en altijd zijn Zij bereid ons ter hulp te ko men, want: wij bidden onder voorbehoud, dat het ons zalig zij, onze zaligheid is ter meerdere eer van God en de Heiligen le ven in alle eeuwigheid Gode eer brengend dus ons zwakken wakkeren zij steeds aan en leiden ons op onze weg naar God. Nu zijn wij in dezen tijd wel zoetjesaan over tuigd geraakt dat menschel ijk kunnen abso luut gefaald heeft; aan alle kanten wordt ons voorgehouden, dat God en God alléén ons uit deze abnormale, slechte tijden hel pen kan. Er staat in het H. Evangelie, dat voorgelezen wordt op den laatsten Zendag vóór den Advent, als Het handelt over de laatste tijden vóór het vergaan der aarde: en ter wille van de uitverkore nen zullen deze tijden van verschrikking verkort worden. Wij zijn de uitverkoren kindieren Gods en al staan wij wellicht nog niet direct voor het vergaan der wereld, toch begrijpen wij best dat. God. ook nu ons wil helpen, mits wij er Hem nederig om vra gen. Ons bidden moet zijn aandachtig, eer biedig en volhardend, wil het vruchtbaar zijn. Laten wij dan ook zoo biddend gaan naar St. Jeroen, opdat Hij onze voorspre ker zal zijn bij God ter verlichting van onze eeuwige en tijdelijke nooden. Een dezer dagen zullen de aanplakbil jetten ons aantoonen de datum en verdere gegevens. Wij kunnen dan weer op vertoon van lidmaatschapskaart ons vervoegen bij mevr. Huibers, Haarlemmerstraat, tegen over de Hartebrugskerk, voor onze spe ciale kaartjes met reductie. TENTOONSTELLING MOEDER EN KIND. Wie in de gelegenheid geweest is het •groote R.A.I.-gebouw, wat al zooveel ten toonstellingen op allerlei gebied, herberg de, in de afgeloopen weken te bezoeken, mag zich tot een gelukkig menschenkind rekenen. Zelden zag men één in alle op zichten zoo verzorgd geheel, een zoo prac- tische overzichtelijke indeeling, zooveel smaakvols uit alle tijden en allerlei stre ken en wat nog het prettigst aandoet, ner gens wordt men zoo weinig lastig geval len met dingen die met ons eigenlijk doel niets te maken hebben. Het eenige betreurenswaardige van deze tentoonstelling is, dat de duur zoo kort en de entrée zoo hoog is, zoodat heel wat Moeders en velen die zich bewegen op het gebied van kinderverzorging en opvoeding zich de weelde van een bezoekje niet heb ben kunnen veroorloven. En toch was er zooveel bezienswaardig, zooveel wat we wel wisten, maar door de sleur in een vergeten hoekje van onze her sens was opgeborgen. De helderheid van de voorbeelden, de teekeningen, het zien van al die praktische dingen, de ontstel lende statistieken en het zien van de ver heugende vooruitgang, deed ons weer fris- sche moed vatten. Het moet toch langza merhand tot iedere Moeder en opvoedster doordringen, dat kinderverzorging, verple ging, opvoeding, spelleiding enz. geleerd moeten worden. Wanneer wij vrouwen een verplicht leer jaar hadden over kinderverzorging en op voeding, evenals onze broers als militair, zou een dergelijke tentoonstelling, die nu als een bittere noodzakelijkheid gevoeld wordt, niet meer noodig zijn. Nog maar al te veel zijn de eerste kin deren de proefkonijntjes van de Moeder. Of is het niet tragisch in de courant te lezen van een kindje van 1 jaar dat uit de wieg valt en daarbij haar jonge leventje in boet. Als de Moeder het genot en de rusti ge zekerheid van een box gekend had, of als iemand haar eens gewezen had op de noodzakelijkheid van een leidsel waarme de men het kindje kan vastbinden en zoo voor vallen behoeden, zou haar dit groote leed- bespaard zijn. Op het gebied van voor lichting is er voor de wijkzusters een mooie taak weggelegd, maar niemand van ons mag in eigen omgeving vergeten, on wetende Moeders te wijzen op fouten die lichaam en ziel, van zuigeling en kleuter schaden. En nu die tentoonstelling. Men zou er dagen kunnen doorbrengen om alles goed in zich op te nemen en voldaan keert men huiswaarts. Dat zijn de directe vruchten van ons bezoek. Maar indirect wordt soms na dagen in ons wakker geschud het besef dat het toch nog niet heelemaal in den haak is met de kleuteropvoeding, dat de meeste kinderen van 2 tot 6 jaar eigenlijk alleen maar opgroeien, zonder een bepaalde lijn, zonder een bepaald houvast, waardoor de meeste kinderen tot lastige ontevreden we zentjes opgroeien en de ouders 2 en 3 kin deren al gauw te veel vinden. Tucht, regel en orde, geen overdreven verheerlijking van het kind. reinheid en kin derlijk Geloof, maken onxe kleuters tot te vreden gelukkige wezentjes. Als er slechts honderd Moeders zijn, in wie, door deze tentoonstelling bovenstaan de overpeinzingen gewekt zijn; dan mogen we de samenstellers dankbaar zijn. dan zal ook hier, het goede zaad goede vruchten voortbrengen. I Zuster VAN DEN ABEELEN. IMTERPAROCHIEELE ER OP UIT! De zomer is daar weer. De zomer met de rijpende velden en den zwoegenden land man. De zomer in zijn pracht van bloeien de vruchten gaarden, de zomer met zijn lachende zon en blauwe luchten; koele bos- schen en stroomende vlieten. De zomer lokt jong en oud, komt en geniet van de natuur. En wij laten niet lang op ons wachten. Met groeiend verlangen zien we uit naar onze vacantie-dagen. En terecht, wat is er schooner dan eens 'n paar dagen uit onze sleur van dagelijksche bezigheden los te breken en dan naar buiten. Daar is voor elk wat wils De een trekt naar de zee. 'n Ander gaat de hei in, 'n derde gaat wat in de bosschen kampeeren. Op een keer, dat ik moederziel alleen zoo wat liep te globetrotteren in Gods na tuur, had ik een aangename ontmoeting, 't Was in de contreien van Brabant, toen langs 'n eenzame weg langs veld en door bosch 'n groep jongens mij achterop kwam. Nieuwsgierig bleef ik staan en luisterde naar een lied, dat blij en spontaan hun uit de kelen klonk. „Mijn Vader is 'n edel- man'', dat was mij bekend en vrijmoedig op hen af en maakte kennis met den leider. Wie zij waren? Tochtgenooten van Sint Frans Nieuwe groep van jongeren der Ille Orde. En waarhein de reis? Op pelgrimage naar Kevelaar, naar onze Moeder Maria! De blijheid en levenslust straalde uit hun oogen. En wat 't eigenlijk doel was. Om in navolging van „Broeder-Altijd-Blij" de va- cantiedagen in pelgrimtocht door te bren gen, om op z'n franciscaansch blijheid en optimisme en vooral God's vertrouwen te brengen onder de menschen. Vandaar na de dagmarsch, de inwoners der .plaats waar gekampeerd werd, bij elkaar getrommeld en dan voor te dragen, ofwel door. zang en •spreken de menschen te wijzen„naar God, ons eenige levensdoel. Zoover onze tochtge nooten, idealisten van zuivere evangelische geest! Na deze ontmoeting, dacht ik aan het schoone grootsche Kolpingsgezin. Aan haar ideaal-vacantië-oord„de Liebaard". Zoo pas heeft een groep .van ons er kennis ge maakt, die zoo in den geest viel, dat er reeds stemmen opgingen om nog eens te gaan. t Ideale van ons vacantie-oord is wel dit: wij zijn er thuis, onmiddellijk. Bij aan komst verwelkomt door den Liebaard-Prae- ses. Onzen dag beginnend met God's zegen er over af te smeeken en 's avonds Hem te danken voor 't genot met hart, geest en ziel genoten te hebben van de na uur, die als een kathedraal voor ons getuigd van Zijn grootheid en liefde. De dagen in ons Vacantie-oord doorge bracht hebben dit zeldzaam groote goed bereikt, dat wij er altijd beter en nooit slechter van thuiskomen Daarom broeders in Kolping, bereids de noodige maatregelen getroffen en dat van»de tochtgenooten van Sint Frans geleerd: Ook ons vermaak en vacantiegenot tot Gods eer en heil onzer en a-nderer zielen. Zoo mogen ons aller vacantiedagen zijn 'n heerlijke ontspanning en veredeling on zer karakters. Een Kolpingsbroeder. STUDIECLUB ST. PETRUS CANISIUS". Zondag 3 Juli werd een bezoek gebracht aan de Indische Tentoonstelling. De be langstelling voor deze excursie was niet groot. De fietstocht kon door haar weinige deelnemers niet doorgaan, zoodat van de tram gebruik moest worden gemaakt. Om ongeveer half drie werd het West- broekpark bereikt, waar we ons direct in Indië thuis voelden. Overal negers, de ty- pysche gebouwen en dan nog de brandende zon; alles bracht ons in een echte sfeer. Allereerst werd een openlucht-theater bezocht, waar we fakirs en negers hun kunsten zagen vertoonen. Fakirs dansten op glasscherven en pennenkussens, alsof het fluweelen kleedjes waren. Een neger betrad een ladder, waar de sporten uit vlijmscherpen sabels bestonden enz. Ieder in zijn eigen „vak''. Daarna werd een ver dere rondgang gemaakt. Een Indisch restaurant, waar men door negers bediend werd, trok velerlei belang stelling. Vervolgens was er een theater, waar le vende personen van 25 c.M. lengte een voorstelling gaven. Het voornaamste deel van de tentoon stelling was het groote gebouw, waar ver schillende kostbare verzamelingen van Ned. Indië waren geëxposeerd Het middengedeelte van de zaal werd in beslag genomen door schitterend ver vaardigde platforms, welke statistieken van Onderwijs, Bevolking en Cultuur voor stelden. Langs de zijwanden waren prachtige dio rama's te bewonderen. Thee- koffie-, tabak-, peper- en rubberpalntages waren in minia tuur uitgevoerd, met de daarbij behooren- de gebouwen en negerkampongs, ja zelfs een sawak met volledige aanplanting. En hier gingen onze gedachten terug naar de schooljaren, waar als men over Java sprak, een „sawah" het geliefkoosde onderwerp was. Men zag karbouwen, negerjongens, rijsthuisjes, rijstvogeltje, kortom alles wat in een sawah thuis behoord. Voorts waren er nog tropische vissohen verzameld in een warmwater aquaruim, krokodillen en slangenhuiden, wapenuit rustingen, beeldgroepen, dierenverzamelin gen, kunstproducten, b.v. paarlemoer, delf stoffen zooals tin, zilver en gouderts enz. enz. Alles was de volle belangstelling waard. Het meest interessante onderwerp was wel de bevolkingsafdeeling. We zagen daar Koppensnellers, Papoea's, Boeroeboedoernegers, Dajakkers met hun primitieve wapens enz. De sterk gespierde koppensnellers waren voorzien van scalpen. De papoea's waren te herkennen aan hun prachtige haardos. De negers waren „zwaar" gewapend met lan sen, pijlen en bogen en de Dajakkers waren bekend door hun kleine maat en hun sterk gebruind uiterlijk; hun lichaam is zeer taai en tegen alle tropische hitte bestand. Na dit paviljoen werd de kunst-afdeeling bezocht welke echter spoedig weer verlaten werd. De drukte en het „tropische klimaat'' waren er de oorzaak van. De tentoonstelling was bezonderd en. naar een afkoeling werd gezocht. De Scheveningsche Boulevard was hier bijzonder geschikt voor en binen het kwar tier was de zee in zicht. Hier werd een beetje uitgepuft en omstreeks 7 uur werd naar Leiden vertrokken. Het was een schitterend geslaagde excur sie waar veel geleerd is. Bij zijn vertrek uit de Vereeniging be loofde deze goede Gezellenvader, zijn zo nen te zullen blijven gedenken en zegde hun als blijvende herinnering een kostbaar afscheidsgeschenk toe, in den vorm van een H. Hartbeeld, hetwelk zoodra moge lijk een eereplaats moest, krijgen in het gerestaureerde Gezellenhuis. Als altijd moest men ook nu weer „voor uit". In de Meivergadering koos zich de Raad van Bestuur met algemeene instem ming een nieuwen Praeses. Die keuze was werkelijk een „Novum" in de annalen der Ver., want voor de eerste maal wendde het Bestuur zich re gelrecht tot den Pastoor der St. Petrus- parochie, den Zeereerw. heer A. J. M. Hafkensöheid. De Pastoor liet zich deze eervolle keuze gaarne wergevallen en op 1 Juni d.a.v. pre sideerde Z.E. reeds zijn eerste Bestuurs vergadering. Voor oningewijden zij hier met enkele woorden toegelicht, waarom alle opvol gende Eerw. Presidenten steeds werden gekozen uit de geestelijkheid der St. Pe trusparochie. Hoe licht tooh vraagt een buitenstaander: „Hoe klopt dat nu met het interparochieel© karakter uwer ver eeniging?" Hierop het volgend, afdoend bescheid. In het jaar 1883 werd in Leiden door twee priesters uit St. Petrusparochie opgericht de R.K. Werklieden Vereen. „St. Joseph": de eerste sociale organisatie van dien aard te dezer stede. In 1887 werd deze zeer gewilde vereen., door kap. L. J. J. Hageraats, (ook van St. Petrus) on der volle goedkeuring der Kerkelijke Overheid en met instemming aller leden, omgevormd naar het meer pra-ctisohe mo del van Kolpings Gezellenvereeniging. Zoowel de oude Vereen, als de nieuwe St. Joseph's Gezellenvereeniging, beiden waren bedoeld en ingericht voor heel Katholiek Leiden, ds van af den stich tingsdag „interparochieel." Te allen tijde kwam dit sprekend uit, le bij het installeeren der leden, 2e in het werkprogram der vereeniging en 3e in de samenstelling van den Raad van Bestuur en Commissarissen. Met dit bescheid vertrouwen wij te heb ben bewezen de historische rechtvaardig heid der Presidentenkeuzen. Moge dan deze Verêen., getrouw aan haar stichting en roeping, haar heerlijke actie voor Lei den's Roomsche Jongelingsschap blijven ontplooien tot in lengte van jaren; aldus vervullend den vurigen wensch van den Opperpriester van het Haarlemsche dio cees, ons aller beminden bisschop Mgr. J. D. J. Aengenent. MAANDVERGADERING AFD. I GEZELLEN. j De Maandvergadering van de afd. Ge- i zeilen, welke Dinsdag a.s. moest gehouden worden, zal wegens afwezigheid van den j Praeses bij hooge uitzondering niet door gaan. KOLPINGSBLAD. Bij de ingang van de nieuwe jaargang is ons Kolpingsblad in een nieuwe uitgave versohenen. Men moge verschillen in waar deering voor de omslag, elkeen zal moeten toegeven, dat in inhoud wij veel hebben gewonnen. Moge nu ons eigen blad ook door allen worden gelezen. Het is zoo'n mooie gelegenheid tot eigen ontwikkeling en tot versterking van den onderlingen band en den echten geest. KALENDER DER WEEK GEDACHTENIS VAN 0. L. VROUW VAN DEN BERG CARMEL. ZONDAG 10 Juli. Achtste Zondag na Pinksteren. Mis: Suscepimus. 2e gebed v. d. H.H. zeven Broeders en Gezellen, Mar telaren; 3e v. li. kerkwijdingsoctaaf. Credo. Prefatie v. d. Allerh. Dneëenheid. Kleur: Groen. In niet-geconsacreerde kerken: 3e gebed A Cunctis (om de voorbede der Heiligen). Van God zijn wij afhankelijk. Zonder Hem zou ons bestaan niet mogelijk zijn ge weest. (Gebed). Hij is onze Vader, wij zijn Zijne kinderen. Daarom moeten wij volgens Zijn Geest leven en niet overeenkomstig de eischen van onze vleeschelijke begeerlijk heid. Allen zijn wij rijk door ons kindschap Gods, dat ons met Christus mede-erfge naam maakt des hemels. (Epistel). Doch ook allen zullen wij eenmaal ter verantwoording worden opgeroepen, o^ wij dat kindschap Gods hebben beleefd. (Evangelie). Dat le ven als kind Gods vraagt strijd, de strijd, des levens, want „het vleesch begeert tegen den geest". Gelukkig evenwel, die'op God vertrouwen en niet op eigen krachten (Of fertorium en Communio). Voor dezulken zal God de Beschermer zijn. (Graduale). Moge de God van barmhartigheid, Die woont in Zijn heilige stad., de 11. Kerk, (Introitus), door de kracht van het heilig Misoffer ons heiligen en brengen naar de eeuwige vreug den (Stilgebed), om daar te proeven hoe zoet de Heer is. (Communio). N.B. Waar de plechtige uiterlijke viering plaats vindt van de gedachtenis der wij ding van de eigen parochiekerk, mag één gezongen en één gelezen H. Mis zijn van Kerkwijding. Mis: Terribilis (Zie het ge meenschappelijke voor kerkwijding). 2e ge bed en laatste Evangelie v. <L Zondag. Glo ria en Credo. Prefatie v. d. Allerh. Drie eenheid. Kleur: Wit. MAANDAG. Octaafdag van kerkwijding. Mis: Terribilis (Zie het Gemeenschappe lijke van Kerkwijding). 2e gebed v. d. H. Pius I, Paus en Martelaar. Credo. Kleur: Wit In niet-geconsacreerde kerken: Mis v. d. H. Pius I, Paus en Martelaar: Statuit. 2e gebedA, Cunctis; 3e naar keuze v. d. pries ter. Kleur: Rood. DINiSDAG 12 Juli. Mis v. d. H. Joannes Gualbertus, Abt: Os Justi. 2e gebed v. d. H.H. Nabor en Felix, Martelaren. Kleur: Wit. De H. Joannes Gualbertus beoefende eerst den krijgsdienst te Florence. Later werd hij tot hooge heiligheid, geroepen als belooning voor zijn vergevingsgezindheid. Hij vergaf n.l. grootmoedig den moordonaar van zijn broer om wille en ter liefde va.n den gekruisten Verlosser. Hij trad in het klooster en stierf als Abt der Camalduen- sen in Vallumbroas (Italië). WOENSDAG 13 Juli. Mis v. d. H. Ana- cletus, Paus en Martelaar: Sacerdotes. 2e gebed A Cunctis; 3e naar keuze v. d. pries ter. Kleur: Rood. DONDERDAG 14 Juli. Mis v. d. H. Mar- ceilinus, Belijder: Os Justi. 2e gebed v. <L H. Bonavenlura, Bisschop, Belijder en Kerkleeraar. Credo. Kleur: Wit. De H. Marcellinus was werkzaam als ge loofsverkondiger in de streken van ons laud, vooral in Overijscl Hij is dan ook de Apos tel van Overijsel. Te Oldenzaal is tij ge storven, te Deventer begraven. VRIJDAG 15 Juli. Mis v. d. H. Henricus, keizer: Os Justi. 2e gebed A Cunctis; 3e naar keuze v. d. priester. Kleur: Wit. In 792 geboren was de H. Henricus va a zijn jeugd af gesteld onder de leiding v. du H. Wolfgang, bisschop van Regensburg. In het jaar 995 stierf de vader van den heili ge, die nu, als opvolger van zijn vader, Hertog van Beieren werd. Na den dood van Keizer Otto III werd Henricus bot keizer van Duitschland gekozen. Zijne rechtvaar digheid, zachtmoedigheid, en godsvrucht blonken uit in de wijsheid van zijn bestuur. Do keizer, bijgenaamd „de godvruchtige", beijverde zich om Gods eer en de uitbrei ding van de H Kerk te verzekeren, den vrede in zijn staten to bevestigen en de volkeren aan zijn bestuur onderworpen, gelukkig te maken. Henricus overleed in 1021. ZATERDAG 16 Juli. Gedachtenis van 0. L. Vrouw v .d. Berg Carmel. Mis: Gau- deamus .2e gebed voor den Paus. Credo. Prefatie van Maria. (Invullen: En U om de gedachtenis). Kleur: Wit. Deze feestdag is ingesteld tot een ge denkdag van de verschijning van de H. Maagd aan den heiligen iSimon Stock, Ge neraal der Carmelieten, den 16en Juli 1251. Omgeven van Engelen verscheen Maria met de scapulier der Carmelorde in hare hand, zeggende: „Ontvang, mijn dierbare zoon, die scapulier als do livrei mijner broederschap, 't Is het bewijs van het voor recht, dat ik voor u en voor al de kinde ren van den Carmel verworven heb. Wie in dit kleed sterft zal van het eeuwig vuur bevrijd blijven. Het is een teeken van za ligheid, een behoedmiddel in gevaren en een onderpand van vrede en eeuwig ver bond". Deze heerlijke bélofte geldt allen, die in de broederschap van den berg Cannel zijn opgenomen. N.B. Als niet anders wordt aangegeven dagelijks Gloria, geen Credo. De gewone Prefatie. IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN: Alles als .in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: ZONDAG. 2e gebed v. d. Z.Z. Emmanuel Ruiz en Gezellen, Martelaren; 3e v. d. ze ven H.H. broeders en Gezellen, Martelaren; 4e v. d. H.H. Martelaren van Gorcum. MAANDAG. Mis v. d. H. Veronica Giu liani, Maagd: Dilexisti. 2e gebed v. d. H.H. Martelaren van Gorcum3e v. d. H. Pius I, Paus en Martelaar. Credo. Kleur: Wit. DINSDAG. 2e gebed v. d. H.H. Marte laren van Corcum; 3e v. d. H.H. Nabor en Felix, Martelaren. Credo. WOENSDAG. Mis v. d. H. Franciscus Solano, Belijder: Os Justi 2e gebed v d. H. Anacletus, Paus en Martelaar; 3e v. d. H.H. Martelaren van Gorcum. Credo, Kleur: Wit. DONDERDAG. Mis v. d. H. Bonaventura, Bisschop, Belijder en Kerkleeraar: In me dio. VRIJDAG. Feest v. h. Allerheiligste Graf van Onzen Heer Jesus Christus. Mis: In die. 2e gebed v. d. H. Henricus; 3e v. d. H.H. Martelaren van Gorcum. Credo. ZATERDAG. Octaafdag v. h. feest v. d. H.H. Nicolaas en Gezellen, Martelaren van Gorcum. Mis: Emisi (als op 9 Juli). 2e ge bed van O. L. Vrouw v. d. Berg Carmel; 3e v. d. Heiligverklaring v. d. II. Vader Franciscus; 4e v. d. H. Maria Magdalena Postel, Maagd. Laatste Evangelie van O. L. Vrouw v. d. Berg Carmel. Kleur: Rood. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5