KERKNIEUWS STADSNIEUWS AGENDA MIJNHARDT's 1 Firma G. H. MAAT - 1 1 HET „BEZUINIGINGS-RAPPORT'' IS VERSCHENEN. ZATERDAG 9 JULI 1932 DE LEIDSCHE COURANT In het. thans verschenen rapport van de Staatscommissie voor de verlaging van de Rijksuitgaven (Commissie-Welter) wordt het bedrag, waarmede de begrooting voor 1933 zou moeten worden verminderd om te komen tot een althans wat den gewonen dienst betreft sluitende begrooting becij ferd op rond 100 millioen. De Gemeentefinanciën geevn naar hot oordeel der Commissie meer nog dan die van het Rijk reden tot bezorgdheid. Ge zien de groote risico's, die de Rijksfinan ciën bij een onoordeelkundig Gemeentelijk beheer loopen, behoort de ernstige aan dacht der Regeering op deze zieke plek ge vestigd te worden. De Commissie berekent, dat van het to tale Rijksbudget ad 587 millioen slechts 395 millioen voor bezuiniging in aanmer king komt en dat hiervan de totale jaar- lijksche loon- en salaris-last rond 50 pet. bedraagt. Wil men een zeer groot bedrag op de landsuitgaven bezunigen, dan moet men dus noodzakelijk daarbij de salarissen en loonen aantasten. (Voorgesteld wordt: in krimping van de personeelfor- m a t i e s met 12 pet.) (verwachte baten pl.m. 7.2 millioen)blijvende sala riskorting van 13 pet. voor de onge- huwden en 8 pet. voor gehuwden (bezuini ging pl.m. ƒ24 millioen na aftrek van reeds bestaande kortingen wordt dit per saldo 14.5 millioen). Gelijksoortige verlaging van de loonen en salarissen van personeel in dienst der andere publiekrechtelijke lichamen zal als noodzakelijk complement van dezen maatregel door een wettelijk voorschrift moeten worden afgedwongen, indien zij niet uit eigen beweging wordt op gelegd. Voorts zal het evenwicht moeten worden hersteld tusschen de salarissen en loonen van het Rijkspersoneel en van het personeel in dienst van publiekrechtelijke lichamen. Verder wordt voorgesteld: een vermin dering met 15 pet. van de uitgaven voor materieel.e en overige behoeften (bezuini ging pl.m. 2.850.000) en van de door het Rijk verleende subsidiën, niet berustend op wettelijke regeling of contractueele ver plichting (bezuiniging rond 1 millioen), een vermindering met gemiddeld 25 pet. van dc gratificatiën (bezuiniging rond 240.000); TWEEDE KAMER. Vacature-Heemskerk. Mr. H. A. Dambrink, te Utrecht, door het Centraal Stembureau benoemd als opvol ger van wijlen mr. Th. Heemskerk tot lid der Tweede Kamer, na het bedanken van mr. H'Bijleveld, zal, naar de „Stand." ver noemt, deze benoeming aannemen. Mr. Dambrink werd 13 Maart 1881 to Arnhem geboren. Zijn gymnasiale studie voltooide hij aan het Chr. Gymnasium te Zetten. De studie in de rechten, die hij te Utrecht had aangevangen, moest hij wegens familieomstandigheden onderbreken, waar na bij een aantal jaren werkzaam was als ambtenaar der Ned. Spoorwegen in ver schillende plaatsen in Friesland en ook in België. Hij vroeg en verkreeg overplaat sing naar Utrecht, waar hij zijn studiën vol tooide. In December 1919 promoveerde hij op stellingen tot doctor in de rechtsweten schappen en vestigde zich als practiseerend advocaat te Utrecht. De politiek had reeds lang te voren zijn aandacht en al spoedig was hij in de A.-R. Partij een gezocht s-preker, en kwam ook op verschillende candidatenlijsten voor. In 1922 werd hij als opvolger van den heer Weber lid van den gemeenteraad te Utrecht, welke functie hij na ruim een jaar om drukke ambtsbezigheden neerlegde. Mr. Dambrink is o.a. rechtskundig advi seur vaD den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramweg-personeel. Voorts heeft hij zitting in de redactie van het tijdschrift Antirov. Staatkunde; was eindredacteur van het propagandablad Het Richtsnoer, is bestuurslid van Nederland en Oranje I te Utrecht, en commissaris van de Chr. CoÖperat. Ver. Manna, terwijl hij tot voor korten tijd bestuurslid was van de Geref. Kweekschool Rehoboth. Tevens heeft hij zitting in het bestuur van hot Chr. Rust huis Buitenzorg te Soest. <P Ch. J. de Vilder, t Te Amsterdam is op zeventigjarigon leeftijd overleden do heer Charles J. de Vilder, oud-directeur en gedelegeerd com missaris der N.V. Amsterdamsche Ballast Maatschappij. De heer De Vilder was ridder in de Orde van Oranje-Nassau en was begiftigd met het eere-kruis Pro Ecclesia et Pontifice. Do uitvaart is bepaald op Maandag a.s. op de R. K. begraafplaats „Buitenveldert" om on geveer kwart vóór elf. een wijziging van het reisbesluit (bezuini ging 855.000), meer doeltreffende toepas sing van het Instituut voor arbeidsovereen komsten en vervallen van het Instituut der tijdelijke ambtenaren. Do hierbovengenoemde bezuinigingen waarbij de algemeene inkrimping van de personeelformaties met 12% bij alle depar tementen zal worden toegepast, na advies van een beperkte commissie van hoofd ambtenaren, geven een totaal bezuiniging van f 28.945.000. Voorts worden o.p verschillende begroo- tings-hoofdstukken bijzondere bezuinigings maatregelen voorgesteld. Hierdoor wordt op Buitenlandsche Zaken f 323.000 bezuinigd; op Justitie (o.a. door af schaffing van 50 kantongerechten; oa. te Alphen, Haarlemmermeer en Woerden; en van de rechtbanken te Roermond, Zutphen, Tiel, Dordrecht, Alkmaar en Winschoten) f 3.140.000op Binnenlandsche Za ken en Landbouw (o.a. door een ver laging met 15% van den werkloozensteun) f 1.697.000; op Onderwijs (o.m. door vermindering van 10% op de kosten van het Hooger Onderwijs, Concentratie van Openbare Lagere scholen, U.L.O.-scholen enz. doorvoering van de 45-schaal enz.) f 15.404.000; op Financiën f 4.882.000; op Defensie (o.a. door besparing van 10% op de kosten van de marine- en leger- organisatie) f 7.503.000; op Waterstaat (o.a. door vervanging van het wegenfonds door een Rijksverkeersfonds en uitstel van de Noord-Oost. inpoldering van de Zuider zee) f 25.335.000; op Arbeid, Handel en N ij verheid f 13.297.000en op K o- 1 o n i n f 1.340.000. Met de reeds genoemde algemeene be zuinigingen van f 28.945.000, geeft dit een totale bezuiniging van f 101.866.000. Gezien het feit, dat in de latere jaren het uitgaven- peil sterker is gestegen dan het volksinko men terwijl het belastbaar inkomen in de naaste toekomt met 30 tot 50% zal blijken te zijn gedaald, acht de Commissie de mo gelijkheid geenszins uitgesloten, dat deze besparingsvoorstellen nog slechts een eer- Bte schrede zullen vormen op den moeilij ken weg der budgetverlaging, die spoedig door een tweeden stap van niet minder verre strekking gevolgd zal moeten wor den. BURGERLIJK ARMBESTUUR TE HAARLEM. Voorstel van B. en W. tot reorganisatie. Wordt het Burgerlijk Armbestuur te Haarlem omgezet in een dienst voor Maat schappelijk Hulpbetoon 'l Dit is de vraag, welke door B. en W. vao Haarlem in een voorstel aan den raad wordt gedaan en niet voor de eerste maal. In Ja nuari en later in Juli 1930 werd een derge lijk voorstel door den raad verworpen, om dat volgens de meening der tegenstanders ook in de toekomst het Burgerlijk Armbe stuur het aangewezen lichaam is, waaraan de armenzorg met gerustheid kan worden toevertrouwd. Het college zou zich niet meer tot den raad hebben gewend, als de groote toene ming van het aantal gesteunden, waarvan een groot gedeelte voortkomt uit andere kringen dan voorheen, zulks niet noodza kelijk had gemaakt. Het aantal ondersteunden is zoozeer ge stegen, dat een persoonlijk contact tusschen Armbestuur en belanghebbenden in het al gemeen niet meer mogelijk is. Een en ander geeft aanleiding tot ongelijkheid. Behoorde bij een normaal aantal gesteunden en in een normalen tijd de noodzakelijkheid om een voorloopige beslissing te nemen tot de uitzonderingen, thans komt dit zeer veel vuldig voor. Zoo gebeurt het onvermijde lijk dat de een moet wachten op een be slissing van het bestuur, terwijl de andere voorloopig steun ontvangt en zijn de ver leende ondersteuningen, al dan niet voor loopig, in vergelijking met elkander geheel verschillend. Dit leidt natuurlijk tot moei lijkheden. Indien de raad kan besluiten tot reor ganisatie, dan zullen B. en W. onderzoe ken of en op welke wijze het arbeidster rein van den dienst kan worden uitgebreid tot andere onderdooien van Maatschappe lijk Hulpbetoon, met medewerking van particuliere instellingen op dit gebied. Voorts overweegt het ooilege een regeling te treffen, waarbij do ondersteuning weke lijks thuis bezorgd een tegemoetkoming aan de ondersteunden dus, dooh tevens een versterking van het contract tusschen den dienst en belanghebbenden. Op de gemeentebegrooting was uitgetrok ken voor subsidie aan het Burgerlijk Arm bestuur een bedrag groot 884.136. In het eerste kwartaal, 1932 is uitgegeven pl.m. 336.000. Indien de steunuitkeeringen in dezelfde mate voortgaan, dan zou een to taal bedrag noodig zijn van 1.464.000, dus een overschrijding van 580.000. Belasting- verhooging en suppletoire begrooting wa ren er het gevolg van. En dan te weten, dat er een dertig jaar geleden te Haarlem niet meer dan 50 per week aan de armen werd uitgekeerd, hetgeen niet alleen te wijten was aan minder inwoners of slech ter armenzorg I „Tel." Naar uit Zürich aan de „Voss. Ztg." wordt gemeld, zal Zwitserland met ingang van 25 Juli de grenzen voor den invoer van slachtvee sluiten. Ontduiking van de contingenteering. Onder Vlagtwedde zijn bij huiszoeking in de woning van den keer B., dicht bij de Duitsche grens, achttien nieuwe damesman tels, uit Duitschland gesmokkeld, in beslag genomen. Audiëntie Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal a.s. Dinsdag geen audiëntie verleenen. SCHEEPSBOTSING OP DE WESTER SCHELDE DE HARWICH-BOOT „MALINES" IN ZINKENDEN TOESTAND AAN DE GROND GEZET. GEMEENTERAAD Aan de agenda voor de Raadsvergadering van Maandag a.s, zijn de volgende punten toegevoegd: Voorstel tot wijziging van de gemeentebe grooting dienst 1932. Voorstel van mevr. Braggaarde Does, om tijdens de a.s. groote vacantie schoolkinder voeding te vertrekken. Gemeentelijke Aankondigingen Drankwet. Brgemeester en Webhoders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat G. Hlst, te Leiden, een verzoek heeft inge diend ter bekoming van een verlof B voor den verkoop van alcoholvrijen drank voor gebruik in het perceel Breestraat no. 54-, alhier. A. VAN DE SA'NDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. LELDEN, 8 Juli 193. LEIDEN. Dinsdag. R. K. Vereeniging van Gezins hoofden, ledenvergadering, Hotel „Den Burcht", 8.15 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt a.s. Zondag waargenomen door: dr. Kors, Muyzert en Simons. De Zondagsdienst der huisartsen wordt te Oegstgeest waargenomen door dr. Hu- genholz. Tel. 390. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apaotheken, wordt van Maandag 4 tot en met Zondag 10 Juli a.s. waar genomen door: apotheek A. J. Donk, Doe- zastraat 21, telefoon 1313 en apotheek G. D. Reijst, Steenstraat 35, telefoon 136. Zenuw-Tabletten 75 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct, 5836 Bij Apoth. en Drogisten DE MON PERE IN DEN AETHER Uitzending van Hoogmis door den K.R.O. In aanvulling van het radio-programma van Zondag a.s., uit te zenden door den K.R.O. op golflengte 296 M. melden wij nog, dat te 10.30 12.00 de Hoogmis wordt uitgezonden uit de kerk van O. L. Vrouw Hemelvaart alhier. Volgens de Katholieke Radiogids zal vóór de H. Mis door den organist, den heer A. Biegelaar worden uitgevoerd: Allegro-can- fuoco, uit de Orgel-fantasie Opus 25 van Hermann Berens. Het koor o. 1. v. Kapelaan R. M. A. N i e- veen van Dijkum zal zingen: Missa in honorem Beatae Mariae Virginis de Lourdes, voor vijf-stemmig gemengd koor (k capella) van Edgar Tinei. Na de Mis: de vijstemmige Laudate Domi- num van G, P. da Palestrina. Tot slot speelt de organist: Finale uit de Orgel-fantasie Op. 25 van Hermann Berens. De Hoogmis wordt gecelebreerd door den Hoogeerw. heer A. J. H. M. H o m u 11 e, pas toor der Parochie en Deken van Leiden. De predikatie wordt gehouden door kape laan W. J. V. Hessin g. NIJVERHEIDSONDERWIJS RaK. Vakschool voor Meisjes te Lelden Geslaagd voor het 2de ged. (praktijk) van het Staatsexamen N VIII (leerares koken en voedingsleer) de dames J. M. Dalebout en G. J. Vlaskamp, voor het 2de gedeelte (prakt.) van het Staatsexamen N VII (leerares uish. en waschbeh.) mej. E. J. M. Brabants. Voor het examen der Fed. Mercurius zijn geslaagd: voor Engelsche handelscorrespon dentie: mej. T. von Ronnen en voor Nederl. handelscorrespondentie de heer J. Langeveld, beiden alhier en leerlingen der Pontschool, Steenschuur 14; De heer C. M. Overduin, alhier, behaalde 't diploma voor de handelscorrespondentie in de Engelsche taal, uitgereikt door de Fed. Mer- Aan de Middelbare Technische School te Haarlem zijn bevorderd: in de afd, bouwkun de van het tweed estudiejaar tot het practisch leerjaar J. P. Olivier; afd. weg- en waterbouw kunde, van bet le naar het 2e studiejaar P. v. d. Wijngaard; afd. werktuigbouwkunde, bevor derd van het le naar het 2e studiejaar: E, J. L. Hazevoet; afd. electrotechniek, bevor derd van het le naar het 2e studiejaar.: J. W, F. Deurloo en H. v. d. Waals, allen alhier. Het overzicht der vervoersopbrengsten van de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maat schappij n.v. gedurende Juni 1932/1931 (on- gencontroleerd) luidt als volgt: ScheveningenLeidenKatwijkNoordwijk (incl. Stadslijn Leiden) 1932: 120.178; Leiden- Heemstede 6.665, AmstetrdamZandvoort 122.309, Stadslijnen Haarlem 54.041; 1931 resp 344.067. Per dag m. resp. 1932: 98.19, 9.26, 145.60, 97.90; 1931 106.69. Programma van het Parkconcert op Dins- dag a.s., 8 uur: 1. „Unter dem doppel Adlcr", marsch, Wag ner. 2. Ouverture „Egmond", Beethoven. 3. „Atmospheric", wals, Gung'l. 4. Fantaisie, „Oberon", Beijp. 5. „Le Coucou", wals (le uitv.), Jonasson. 6. Fantaisie „Les Contes d'Hoffmann" (le uitv.), Offenbach). 7. „Toffe jongens", marsch (le uitv.) Geijp. g Gevestigd sedert 1833 WIJNKOOPERIJ 5133 LEIDEN Een tekort van 100 millioen Inkrimping van personeel. - Salariskorting. Bezuiniging op elk der Departementen. DE INVOER IN FRANKRIJK. Verbooging van invoerrechten op hammen en bereide vleeschwaren. De directie van den Landbouw deelt mede, dat, blijkens telefonisch bericht van don rijkslandbouwconsulent te Parijs, ais gevolg van de opheffing van bet Franscb- Italiaansdbe handelsverdrag het invoer recht op gezouten rauwe hammen verhoogd is van 175 tot 400 francs, dat op de droge worst, soorten salami, nortadelle, zamponi en cotechini van 160 tot 575 frs. en dat op andere bereide vleeschwaren van varkens- vleesoh dan de boven met name genoemde worstsoorten van 470 tot 500 frs., alles per 100 K.G. REGEERINGSSTEUN AAN HET B0 0 M KWEEK ERSBE DRIJF? Men meldt aan de „N. Rott. Ort.": Naar wij uit goede bron vernemen, is de vraag of steun aan het boomkweekers- bedrijf hier te lande, hetwelk tengevolge van de crisis in grooten nood verkeert, moet worden verleend, bij de regeering in studie. Mede met het oog hierop stellen burge meester en wethouders van Boskoop aan den gemeenteraad voor aan de regeering te verzoeken met spoed een regeling te tref fen, welke in zic-h zelf gezonde en levens vatbare bedrijven voor den ondergang zal kunnen behoeden. Nederl. R.K. Bakkcspatroorisbond. Ter gelegenheid van het 15-jarig be staan van den Nederlandsdhen R.K. Bak kerepatroonsbond en het 12%-jarig be staan van de afdeeling Breda van dien bond, zijn te Breda nationale bakkerswed strijden gehouden, waaraan eenige feeste lijkheden en een vergadering van den Ne- derlandschen Bond waren verbonden. Dinsdagmiddag om 4 uur zijn de wedstrij den door den burgemeester van Breda, mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck, eere voorzitter van het uitvoerend comité, ge opend. Woensdag om kwart voor één zijn hoofdbestuur en uitvoerend comité ten stadhuize ontvangen, waarbij de burge meester, de bondsvoorzitter en de afdee- lingsvoorzitter het Woord hebben gevoerd. In de Poort van Cleef werd, terwijl van den Grooten Toren ter eere van de gasten een beiaardconcert werd gegeven, een aanvang gemaakt piet de bondsvergade ring, waarin na de gebruikelijke wel komstwoorden en goedkeuring van ver slagen, werd overgegaan tot benoeming van de verificatiecomimissie voor den dienst 1932. Het bestuur van de afdeeling Rotterdam werd aangesteld tot verifica tiecommissie. De heer Tijdink, van de afdeeling Hen gelo, bood vervolgens bij ontstentenis van de afdeeling Nijmegen een bondsvaandel aan, tot aanschaffing waarvan een jaar tevoren was besloten. Nadat een geeste lijke het vaandel had gewijd en in eenige redevoeringen de geschiedenis van het vaandel was gereleveerd, werd overgegaan tot de behandeling van de ontwerp-be- grooting voor het dienstjaar 1933, waarbij gelegenheid bestond de tactiek en de lei ding van den bond en het bondsblad te bespreken. Uit de vergadering werd cri- tiek geoefend op den onvolledigen inhoud van het va1-KI ad en op het slappe beleid van het hoofdbestuur inzake het prote steeren tegen het invoeren van Belgisch brood. Ook aohtte men de begrooting veel te optimistisch. Van bestuurszijde werd een en ander breedvoerig weerlegd en werd ook 'n lans gebroken voor 't stichten van een bo-Jshuis. Vooral wees het be stuur er op, dat de Roomsche Bakkers- bond nog zoo ver aohter staat bij den Ne- derlandschen bond, een achterstand, die ingehaald n-~"1 worden om den strijd te kunnen volhouden. Ten slotte werd de be grooting, sluitende met een kapitaal van 15.880 aan omsten en i.it'.y.ven, goea- ge' surd. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen de heeren J. v. d. Bergh te Am sterdam, die eertijds hal bedankt, en L. Emmelkamp te Breda. De Zwitsersche grenzen voor slachtvee gesloten. Hedenochtend omstreeks half zes heeft op de Wester Schelde een aanvaring plaats gehad tusschen het stoomschip „Ma lines" van den dienst van Harwich naar Antwerpen en een tankboot. De „Malines" kreeg ernstige schade en begon onmiddellijk water te maken. Het stoomschip is toen ter hoogte van den Eendrachtpolder op de plaats gezet om zinken te voorkomen. Uit Terneuzen zijn onmiddellijk sleep-' booten ter assistentie vertrokken. Een an dere opkomende reddingsboot voor Ant werpen, die even later de plaats, waar de „Malines" op het droge was gezet, moest passeeren, is langszij gekomen en heeft de passagiers van het beschadigde stoom schip overgenomen. De „Malines" aangevaren toen het schip voor anker lag. Even boven Terneuzen lag een plaatse lijke dichte mistbank boven het water. In verband hiermede was de „Malines" voor anker gegaan. Tegen half zes hedenmor gen werd het schip door de tankboot „Hanseat" uit Danzig midscheeps aan stuurboordzijde aangevaren. De schok was zeer hevig en de „Malines" kreeg ernstige averij. Doordat het water de machineka mer binnendrong, was het noodzakelijk het schip aan den grond te zetten. Hiervoor werd de Plaat dwars van den Eendracht polder gekozen. Dit was mogelijk, omdat de aanvaring geschiedde tijdens hoog wa ter. De „Hanseat", die vermoedelijk ook averij heeft opgeloopen, is doorgevaren naar Antwerpen. Onmiddellijk werd assistentie gevraagd en drie sleepbooten van de Towage and Salvage Union, de „Goliath", de „Ray mond" en de „Sirius", die te Terneuzen ge- stationneerd lagen, in welke plaats de N.V. Meijer Zonen's Epeditie en Agentuur Maatschappij de „Union" vertegenwoor digt, gingen ter assistentie. Ongeveer een uur na de aanvaring kwam de Harwich-boot „Vienna", welke week-end tochten van Engeland naar Bel gië maakt, de Westerschelde opstoomen. Het schip draaide bij. De drie sleepbooten hebben daarop de ongeveer tachtig pas sagiers van de „Malines" met hun bagage naar de „Vienna" overgebracht. Bij de aanvaring en bij de redding der passagiers heeft geen enkel ongeval plaats gehad. Hedenmiddag bij laag water zal de „Ma lines" ongeveer droog komen te staan en men zal dan trachten het gat voorloopig te dichten. Bij hoog water hedenavond zal men vervolgens trachten het schip vlot te brengen, met pompen boven water te hou den en naar Antwerpen te sleepen. LEIDEN. Geslaagd: doctoraal examen rechten mej. E, Boet je (Den Haag; cand. examen rechtsgeleerdheid mej. G. Stiegel (Amsterdam) en de heeren R. F. v. De venter (Den Haag); Econom. doet. Indologie de heer H. J. Schravendijk (Leiden); cand. examen Ned, Lett, de heer J. Over duin (Leiderdorp); cand. examen klass. lett. mej. Ch. Elias (Rotterdam) doet, examen geschiedenis de heer T. Lek- kerker (Kockengen) doet. examen klass. letteren mej. H. C. van Gulik (Aerdenhout) cand, examen geschiedenis de heer S. Th. TL C. Pieck (Rotterdam) doet. examen geschiedenis mej. J. K. Oudendijk (Den Haag) cand. examen Zuid Afrik. Recht de heer J. C, Loggerberg (Leiden); cand. examen Nederl. lett. de dames M. Verstege en J. C. Kroes (beiden te Den Haag); propaedeutisch examen godgeleerdheid de heeren J. C. Hooykaas (W a s s e n a a r) en L. Lagerwey (Scheveningen).

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2