LAUSANNE GESLAAGD 23ste Jaargang ZATERDAG 9 JULI 1932 No. 7248 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. V Het rapport-Weiter. Verschenen is het Rapport van de Staatscommissie-Weiter voor de verlaging van de Rijksuitgaven (Commissie-Welter). Het rapport dat we vanmorgen ont vingen telt 456 bladzijden, is in 16 hoofdstukken verdeeld, waarin de meeste onderverdeeld zijn in afdeelingen. Wij hebben er voor heden een kort uittrek sel van gegeven. En ons oordeel over de in het rapport geopperde denkbeelden 1 Voorop moet worden gesteld, dat be zuiniging noodzake 1 ij k is, om 's lands begrooting sluitend te maken wat een nationaal belang is èn dat zon der offers van wat wenschelijk is van die bezuiniging niets kan komen. Als men dus bezuinigings-denkbeelden leest, die fnuikend ingrijpen in wat men goed en mooi en nuttig vindt dan ligt daarin nog niet per se een veroordeeling van die denkbeelden. Van den anderen kant behoeft echter ook niet bezuinigings-noodzakelijkheid ons te brengen in een stemming, waarin men alles goed vindt en zich bij alles neerlegt, omdat 't nu eenmaal niet anders kan. Wij willen vandaag nog geen critische bespreking van het rapport geven al dringen zich bij ons al enkele vragen en bemerkingen op, b.v. betreffende de in overweging gegeven korting op de salaris sen (pok op de laagste loonen?) en verla ging van den werkloozensteun. Alvorens de denkbeelden van het rap port tot wetsvoorstellen zullen zijn ge bracht, zal er nog wel een en ander over gesproken en geschreven worden. Dat kan en zal heel nuttig zijn, als 't geschiedt in de overtuiging, dat kort ge zegd: bezuiniging eenerzijds noodzakelijk en anderzijds onaangenaam is. BINNENLAND VERVOER VAN BOTER. Berekening wereldmarktprijs. De minister van Economische Zaken en Arbeid heeft toegestaan, dat gedurende een periode van ten hoogste dertig dagen ingaande 11 Juli a.s. boter zonder merk uit een koelhuis wordt vervoerd. Zij moet voorzien zijn van een geleidebiljet door of vanwege de Crisiszuivelcentra-le afge geven. De minister heeft voorst toege staan, dat tot 1 Augustus a.s. uit de be waarplaatsen van veehouders die zelf melk tot boter verkamen, boter' zonder merk wordt vervoerd. De minister van Economische Zaken en Arbeid heeft vast gesteld den prijs van de vervoervergun- ning voor A. boter op 40 ct.; B. margari ne B, bestemd voor erkende margarine producenten op 20 ct.: C. ritueel onver mengde en onvermengde plantaardige margarine op 35 ct. per Kg., vervoerde waar. De minister van Economische Za ken en Arbeid heeft aangewezen als bui- tenlandsche noteeringen waarnaar de wereldmarktprijs, bedoeld in art. 1 ten vijfde der Crisiszuivelwet 1932, berekend wordt de noteeringen in Duitschland, Frankrijk, België, Groot>Brittannië en Denemarken en heeft den prijs bedoeld in art. 4 lid 2 der Crisiszuivelwet voor het merk voor boter vastgesteld op 40 cent per kilo. LOONCOMMISSIE IN DE TYPOGRAFIE. Nog geen overeenstemming. Gelijk gemeld, leverde de eerste verga dering der Looncommissie, voorzien in art. 26 der C.A.O. voor de typografie, waarin werd nagegaan of aan de hand der index cijfers betreffende de kosten van het le vensonderhoud en mede in verband met den algemeenen toestand in heb typogra fisch bedrijf, tot verlaging der loonen moest worden besloten, geen resultaat op. Donderdag j.l. is de tweede vergadering gehouden, waarin opnieuw over deze aan gelegenheid gesproken en gestemd moest worden. Thans staakten, naar de „Volks krant verneemt, de stemmen andermaal. De commissie moet nu nogmaals bijeen komen, aangevuld met een onpartijdigen voorzitter. Wanneer deze derde vergadering zal plaats hebben, ie nog niet vastgesteld. Overeenkomst bereikt tusschen"de mogendheden Hedenochtend plechtig onderteekend. DE PLENAIRE ZITTING. Gisteravond 10 uur begon te Lausanne de plenaire zitting van alle mogendheden ter conferentie. De voorzitter, MacDonald, begon met een gelukwensch te richten tot de aanwezige gedelegeerden. Daarna zeide hij, dat den volgenden dag de uitgenoodig- de mogendheden het accoord onderteeke nen zouden, de niet-uitgenoodigde mogend heden niet, omdat zij nog geen tijd genoeg gehad hadden om den tekst behoorlijk te bestudeeren. MacDonald las daarna het ontwerp-ver- drag voor, dat hieronder is weergegeven. INHOUD DER OVEREENKOMST. De overeenkomst van Lausanne, die he denochtend om tien uur plechtig is onder teekend, behelst volgens de persagent schappen in de inleiding een politieke ver klaring. Deze wijst erop, dat het een nieuwe ordening van de wereld betreft, waarin het vertrouwen tusschen de volken, hun volledige verzoening en toekomstige samenwerking wordt ingeleid en welke een algeheel einde van de schadevergoedingen brengt, doch zegt dat deze regeling nog te onrijp is om volledige bevrediging te ver krijgen, die van economischen en politieken aard moet zijn, en dat tot dit doel opnieuw de verplichting wordt bekrachtigd, nooit weder een beroep te doen op de wapenen. Het verdrag zelf bestaat uit vijf hoofd- j stukken, en wel: lo. De overeenkomst met Duitschland; 2o. Overgangsbepalingen voor de rege ling in den tijd tusschen het sluiten der conferentie van Lausanne en de ratificatie van Eet verdrag; 3o. De regeling van de Oost-Europeesche herstelquaestie 4o. Oost- en Midden-Euxopeesche econo mische quaesties; 5o. Resolutie van de Economische com missie der conferentie van Lausanne be treffende de voorbereiding van de Econo mische wereldconferentie. Het eerste deel van het verdrag met Duitschland bestaat uit elf artikelen, waar in de quaestie der schuldverhoudingen wordt geregeld. Vastgesteld wordt dat de overeenkomst, van Den Haag gewijzigd en volkomen vervangen wordt door de over eenkomst van Lausanne. De financieele regeling komt hierop neer: Gedurende de eerste drie jaren na de ra tificatie van het verdrag bestaat ©en vol ledig betalingsmoratorium voor Duitsch land. De slotbetaling door Duitschland be draagt nominaal 3 milliard Mark. Met het j oog op den emissiekoers der obligatie ad 90% bedraagt haar waarde evenwel slechts 2.7 milliard. De slotbetaling geschiedt in 5% schuldbekentenissen ten laste van het Duit-sche Rijk. De schuldbekentenissen welke eerst na verloop van het driejarige moratorium zullen mogen worden uitgege ven, worden bij de Herstelbank, welke als trustee optreedt, gedeponeerd. De definitie ve termijn, waarna de niet uitgegeven obli gaties geannuleerd zullen worden, is thans vastgesteld op 12 jaren. De emissiekoers van 90% geldt voor alle obligaties. Een verlaging van den emissiekoers kan slechts geschieden bij besluit van een 2/3 meerder heid van den Raad van Beheer der Herstel- bank. De obligaties zullen uitsluitend ge baseerd zijn op het Duitsche crediet, zon der deelneming van het buitenland. RADIO-REDE VON PAPEN. Gisteravond ongeveer zeven uur sprak de Duitsche rijkskanselier Von Papen voor de radio over het resultaat van de confe rentie te Lausanne. De rede werd door alle Duitsche zenders uitgezonden. De rijkskan selier sprak ongeveer als volgt: Het Duitsche volk heeft het recht door de verantwoordelijke regeering op de snel ste wijze ep de hoogt© gesteld te worden van het resultaat van de conferentie te Lausanne. Op dit historisch oogenblik is voor partijpolitiek geen ruimte. In Lau sanne gaat het om niet meer en niet min der dan het lot van het Duitsche volk en daarmee om de toekomst van 'het Avond land. Wij zijn aan den arbeid gegaan met het vaste bewustzijn van een gesloten en ster ken wil van het Duitsche vaderland, met het bewustzijn leiders te zijn van een volk dat bereid is voor zijn eoonomische en na tionale vrijheid een triomfeerenden strijd te voeren. Gij, mijn Duitsche landgenooten, kunt nu een oordeel vellen, nadat gij gehoord hebt wat wij wilden en wat wij bereikt hebben. Onze taak was het verleden te liquidee ren en voor de toekomst het Duitsche volk te bevrijden van den ongehoorden druk die eiken economischen arbeid verlamde en eiken opbouw vernietigde. Wij moesten een nieuwen levensgrondslag vestigen, die de natie een mogelijkheid van cultureel en eco nomisch herstel bood. De weg om dat te bereiken te Lausanne was voor ons zeer zwaar. Wij hebben er drie weken hardnek kig om gevochten. Wij hebben niet van toegeven willen weten, omdat wij den groo- DE V. S. EN HET ACCOORD TE LAUSANNE. Op het departement van huitenlandsche zaken te Washington verklaart men met zeer veel voldoening kennis genomen te hebben van het accoord te Lausanne. Do oplossing van 't uitermate gecompliceerde probleem van de herstelbetalingen betee- kent 'het begin van een nieuw tijdperk van MACDONALD. betere verstandhouding tusschen de Euro- peesche staten en het herstel van de nor male levensomstandigheden. Na ratificeering van het herstelaccoord in de verschillende landen is men bereid met de regeeringen van de afzonderlijke geallieerde debiteurstaten over een nieu we regeling van de schuldbetalingen aan Amerika te onderhandelen. De Vereenig- de Staten zullen met genoegen alle voor stellen afwachten die hun Europeesche debiteuren hun willen voorleggen voor een herziening van de bet-dingen aan Ameri ka. Men verklaart dat de regeering te Washington thans bereid is om haar be lofte in te lossen om een herziening van het sohuldenvraagstul- te bestudeerer), zoodra Je Europeesche mogendheden het eens waren geworden 'over de herstelbe talingen. Tevens wordt verklaard dat 1 Amerika voornoemde voorstellen van de debiteurstaten stuk voor stuk zal bestu deeren, omdat het steeds de politiek van i de Vereenigde Staten is geweest om af- Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De conferentie van Lausanne geslaagd. Heden onderteekening der overeenkomst (lste blad). Prof. Rutgers over het Hoover-plan. (3de blad). Geen hoop op redding der mannen van de gezonken Fransche duikboot. (Buitenl. Berichten, 3e blad). BINNENLAND. Verschenen is het bezuinigings-rapport- Welter. (1ste blad). Weer een geheime zender te Gouda ont dekt. (Gem. Ber. 4de blad). Aanvaring op de Wester Schelde. (1ste bladz.). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De Intern. Tenniskampioenschappen te Noordwijk. (4de blad). zonderlijk met de vijftien Europeeseï» debiteuren te onderhandelen, en niet met alle vijftien tegelijk. Men hoopt echter, dat deze onderhan delingen met de debiteurstaten uitgesteld zullen worden tot na de verkiezingen in November, opdat de vraag van de herzie ning van de schulden uit den verkiezings strijd gehouden wordt. RIJKSKANSELIER VON PAPEN. ten nood van Duitschland. kenden, omdat wij de verantwoordelijkheid voor 65 mil- lioen menschen voelden en omdat wij be grepen, dat elke afwijking van de gedrags lijn, die wij ons gesteld hadden, Duitsch land en de heele wereld slechts dieper in het ongeluk konden brengen. Onze strijd is zoo nu en dan bijna wan- hopig geweest. Ik gevoel de behoefte, op dit oogenblik het vaderland den dank van de Duit-sche regeeiing te betuigen. Het i voorbeeldelooze gedrag van het Duitsche j volk in deze moeilijke weken heeft ons de kracht en den moed gegeven onversaagd voort te strijden. En, zooals reeds zoo dik wijls in de Duitsche geschiedenis, heeft het vaste vertrouwen aan een betere toekomst zich waar betoond. De rijkskanselier vervolgde daarop mei een bespiegeling van de gevöigen van een mislukking van de conferentie, hetgeen j volgens hem van te voren al onmogelijk werd geacht, gezien den onhoudbaren toe stand in Europa. En nu het resultaat, aldus Von Papen: Het doel van de conferentie te Lausau- ne, de algeheele schrapping van de herstel betalingen, is bereikt. In geen enkelen vorm zal Duitschland van af 1 Juli 1932 meer her stelbetalingen behoeven te doen. Het plan- Young is gevallen. Jaarlijksche betalingen van rond twee milliard mark zijn verdwe nen. Onze verplichtingen uit het Hoover- jaar tot aan den len Juli 1932 zijn door ons erkend en zullen opgebracht worden. Dat beteekent een zekere bijdrage voor den deropbouw van Europa, alles te zamen voor een bedrag van drie milliard mark. Die worden echter niet betaald in vaste jaar lijksche termijnen, maar door bijzondere rijksschuldobligaties, die eerst dan op de wereldmarkt gebracht zullen en mogen v den, wanneer het economische evenwicht van Duitschland weer geheel hersteld is. Von Papen gaf daarna een herhaling van de verklaring van de Duitsche delegatie die hier boven vermeld is. De rijkskanselier beëindigde zijn radio rede met het uitspreken* van de overtui ging, dat dit resultaat van de conferentie te Lausanne het herstel van Duitschland in elk opzicht mogelijk maakte en ook poli tiek een vooruitgang 'oeteekende. HET ZIEKENTRIDUUM IN DE ST. JOSEPHSKERK TE LEIDEN

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1