ZATERDAG 9 JULI 1932 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND De duikboot-ramp bij Cherbourg. „Goed nieuws. Wij zijn klaar". Het doel te Lausanne bereikt. Herriot omarmt Duitschland en Frankrijk tegelijk. Gunstige vooruitzichten voor het Hoover-plan inzake de. Ontwapening. De natte dood. Weer een duikboot- ramp Zoo pas hebben wij onze Nederlandscfto duikboot O. 13 met prof. Vening Meinesz aan boord zien uitvaren met een vredelie vende en wetenschappelijke opdracht. Wij juichen dat wetenschappelijke werk toe, maar geven ons over 't algemeen wei nig rekenschap van het gevaar, dat daar aan verbonden is. Het zinken van de Fransche duikboot „Prometkee" bij Cherbourg terwijl hij n.b. nog wel aan de oppervlakte voer vestigt weer eens de aandacht op dit ge vaarlijke oorlogstuig. Naar te vreezen as, bedraagt het aanbal slachtoffers niet min der dan ruim 60 manschappen. De „Tel." geeft een overzicht van vroe gere duikbcotrampen, waarvan wij de voor naamste zullen noemen. 1904. De A 1 bij het eiland Wight door een passagiersschip geramd; alle 11 opva renden vei%dronken. 1905. Ontploffing aan boord van de A 5 in de haven van Queenstown; 11 dooden. 1905. De A 8 gezonken in de Plymouth Sound; 14 opvarenden verdronken. 1909. De O 11 gezonken na een aanva ring m^ een ander schip bij Cromer; 13 dooden. 1912. De A 3 gezonken na een aanvaring bij het eiland Wight; 14 personen verdron ken. 1912. De B 2 in aanvaring met een ander schip; 15 dooden. 1914. De A 7 vergaan bij Plymouth; 11 opvarenden verdronken. 1921. De K 5 gezonken in het Kanaal; 57 dooden. 1922. De H 42 bij Gibraltar door een oor logsschip geramd; 26 dooden. 1924. De L 24 bij Portland door een oor logsschip geramd; 43 dooden. 1925. De M 1 bij Start Point gezonken; 68 dooden. 1926. De H 29 in de haven van Devon- port gezonken; 6 dooden. 1927. De S 4 ter hoogte van Province Town aan de kust van Massachusetts door een torpedojager geramd; 39 dooden. 1928. De F 4 bij de Brioni-eilanden ten Westen van Pola door een torpedojager ge ramd; 31 dooden. 1928. De „Odine" ter hoogte van Oporto door een Grieksche stoomboot geramd; 43 dooden. 1929. De H 47 gezonken na een botsing met de L 12 bij de kust van Pembrokeshire 24 dooden. 1931 De no. 9 „Towarisjtsj" niet weer bo ven water gekomen; 35 dooden. 1931. De „Poseidon" na een botsing in de Chineesche Zee gezonken; 10 dooden. 1931. De M 2 nabij Portland gezonken; 54 dooden. 1932. De „Promothée" bij Cherbourg ge zonken; vermoedelijk 64 dooden. Op vierkante wielen. De con ferentie te Lausanne gelijkt een trein op vierkante wielen, lazen wij in een der bla den. Inderdaad zoo gingen we vooruit, hor tend en stootend. Bij de opening was er het gemoedelijke optimisme als bij het vertrek van ieder, stoomtrammetje. Wij rammelden vooruit. Dan komt het eerste bericht over een sombere stemming. Het wordt een crisis. Gelukkig breekt het zonnetje weer door. We^er pessimisme, optimisme enz. Tenslotte dreigde de boel deze week Woensdag en Donderdag heelemaal vast te loopen. Her riot pufte: „Ik ben op, doodop". MacDonald ihad barstende hoofdpijn en von Papen, die anders altijd glimlacht, liep met een ge zicht van zeven dagen zuur weer. De koelte van den nacht van Donderdag op Vrijdag schijnt evenwel uitkomst te hebben ge bracht. Tot 4 uur 's morgens zijn de heeren bezig geweest met oonfereeren. Als ze dat doen, kan men er verzekerd van zijn, dat zij met alle geweld iets willen bereiken. Wjj weten dat nog wel van de conferentie te den Haag. En volgens de berichten, waar over wij op het oogenblik, waarop wij dit schrijven, te beschikken hebben, is er ook inderdaad iets bereikt. Wel is, volgens de telegrammen, nog niet alles definitief geregeld, maar in de groote lijnen is men tot overeenstemming geko men. Duitschland, dat aanvankelijk bij hoog en bij laag bezwoer niets meer te kunnen betalen, heeft toegegeven, dat het tooh wel iets wilde betalen. „Niet minder dan 4 milliard", zei Her- lïot, ik kan niet Lager gaan". „Neen", antwoordde von Papen, „u moet mij goed begrijpen. Duitschland betaalt geen cent schadevergoeding meer. Maar wij willen wel het bedrag betalen, dat wij nog schuldig zijn, tengevolge van het Hoover- moratorium. En dat komt ongeveer neer op 2.6 milliard Mark". ,,'fc Gaat niet, kreunde Herriot. „Doe je 't voor 3 milliard Mark?" Over dit bedrag werd Vrijdagochtend nog onderhandeld, maar Duitschland is toch maar bereid te betalen; hoe het.wordt voor gesteld doet er minder toe. Dat bedrag zal niet in geld worden be taald, doch Duitschland zal er obligaties voor uitgeven. Vervolgens vraagt von Papen schrapping van het artikel uit het Verdrag van Versail les, waarin Duitschland de schuld van den oorlog wordt gegeven, en eischt hij voor Duitschland gelijkberechtigdheid op het ge bied der bewapening. Ook voor deze politieke kwesties moest Vrijdag nog een géschxkte formule worden gevonden, maar in groote lijnen scheen ook hieromtrent een accoord gevonden te zijn. Dit is een prestige kwestie en waarschijn lijk is de oplossing zóó gekozen, dat Duitschland met evenveel (of even weinig) reoht erover kan opsnijden, terwijl Frank rijk de beteekenis ervan tot een minimum kan beperken. Iteidc partijen moeten hun „gezicht" bewaren. Elder's in dit blad kan men lezen, dat eeji definitief accoord is bereikt, al is de juiste tekst der overeenkomst nog niet be kend. Ondanks de vierkante wielen zijn wij dan toch op de plaats van bestemming aangeko men, want nu wij dit schrijven, ontvangen wij een telegram uit Lausanne, dat na een 's middags gehouden algemeene zitting, waaraan de zes uitnoodigendë mogendhe den deelnamen, MacDonald naar buiten trad met een stralend gezicht en riep: „Goed nieuws. W ij z ij n klaar!" De galante Franschman, Herriot omarmde een Duitsch en een Fransel) meisje en riep uit: „Zoo wil ik Duitschhland en Frankrijk tot lekander brengen". Tja, op die manier i» het niet onaardig! Maar het zij een sym bool voor een gouden toekomst. Hoover. Er moet zoo nu en dan eens in de brei geroerd worden, anders brandt ze aan. In Genève stond de Ontwapenings- brei al zoo lang op het vuur, dat ze bezig was, leelijk vast te bakken. Toen kwaan Hoover eens flink roeren met zijn voorstel om (globaal gesproken) alle bewapening met een derde te verminderen. Dit voorstel werd door Engeland aanvankelijk zeer ge reserveerd ontvangen, door Frankrijk bijna afgewezen, door Italië onvoorwaardelijk en geestdriftig toegejuicht, daarbij gesteund door Duitschland en Rusland. Japan heeft het voorstel zelfs met even zooveel woor den afgewezen. Intusschen beginnen de meeningen zich toch te wijzigen, in Frankrijk zoowel a!s in Engeland. Wellicht is daar niet vreemd &EEZ VERVALLEN ZAAK KAN U ÜAT LEEREN „HIER WER& BEZUINIGCi OP'T ACiVERTEEREN aan, de eensgezinde en krachtige stuwing der kleine mogendheden. Reeds zouden zij in hun streven om de conferentie binnenkort althans tot enkele daden te doen komen, de instemming heb ben verworven van verschillende groote mogendheden, zoodat het niet onmogelijk schijnt, dat de eerste periode van de ont wapeningsconferentie afsluit met de aau- vaarding van heb ook door Amerika ge- wenschte verbod van elk luchtbombarde ment, dus zoowel op 'burgerbevolking als op militaire doelpunten op het slagveld. Hier zou dus samenwerking tusschen de toonaangevende mogendheden met de kleine belanghebbenden tot een eerste gunstig* re sultaat leiden. Intusschen is er één groote dissonant in het meer en meer onder den druk der tij den tot harmonie neigende koor der mo gendheden die beweren overtuigd te zijn van de noodzaak van beperking der bewa pening. Japan is de eenige groote staat, die met zooveel woorden het voorstel-Hoover onaannemelijk heeft verklaard een ver werping, welke natuurlijk de ernstigste ge volgen kan hebben en de mislukking van den geheelen opzet kan beteekenen. Ten slotte moeten de andere groote broeders en inzonderheid Amerika, rekening houden met de bedoelingen van het machtige en sterke eilandenrijk in het Stille Oceaange- bied. Zal'japan ook hierin, evenals in de kwes tie van Mandsjoerije, toonen, geen waarde te hechten aan het oordeel van de geheele openbare meening en zich opsluiten in zijn gewapend isolement; of is het de bedoeling van Tokio zijn instemming met de ontwa peningsplannen te laten „koopen" met ei- kenning van zijn positie in Mandsjoerije? Deze politiek zou niet zonder gevaar zijn voor Japan. Het laat ziph immers aanzien, dat Amerika zich niet met zulk een iramo- reele politiek, welke in strijd zou zijn met zijn geheele houding tot dusver, zou inla ten; en een blijvend verzet van Japan, ook na afloop van den termijn van het Londen- sche vlootverdrag in '36, zou het duur te staan kunnen komen, indien de Vereenigde Staten den handschoen zouden opneuien en het tot een aanbouwwedstrijd zouden laten komen, waarbij Japan het financieel ongetwijfeld zou moeten afleggen. Mede met het oog op de afwijzende hou ding van Japan, is het daarom van het grootste belang te achten, indien te Ge nève zich een krachtig front gaat ontwik kelen vóór het plan-Hoover; een front, waarin meeningsverschdl kan bestaan over de technische zijde, maar dat als één man zich uitspreekt voor het beginsel ervan: krachtige bezuiniging over de geheele linie als eerste étappe op den weg naar bewa peningsbeperking. Een dergelijke uiting van de overige we reld zou Japan wederom stellen voor de moeilijke beslissing, of het de wereldopinie zal kunnen trotseeren. SPORT VOETBAL R. K. FEDERATIE. Om het kampioenschap. Morgen wordt de wedstrijd Caesar1 T.Y.B.B. gespeeld om 'het kampioenschap der Federatie. Dat kan warm worden! R. K. Sportvereeniging „Leiden". Leiden I speelt Zondag voor de neder laagwedstrijden van V.V.L. te Voorschoten. De aanvang i6 met het oog op de moge lijke warmte bepaald op half acht. Ver trek 6.45 vanaf Korevaarstraat. Zeer juist i6 het van de elftal-commissie gezien, om nu al eens proeven te nemen, op welke plaatsen de spelers thuis hooren. Mogelijk zouden er nieuwe krachten inge bracht moeten worden. Er haperde den laats ten tijd (gezien de zware nederlagen) iets aan. Nu is er een mooie gelegenheid om de fout op te lossen. Wij vertrouwen, dat de spelers zullen begrijpen, dat de veranderin gen, die er waarschijnlijk genomen zullen worden, in het belang zijn van a-lle elftal- len^ Leiden IT en III zijn op den laatsten dag nog vrijgesteld moeten worden, omdat het nieuwe R. K. Sportpark nog niet gereed was. Ten slotte spelen onze Junioren om half twee tegen de V.V.L.-junioren. De laatste weken hebben onze benjamins nog al eens rust gehad. We zullen ze nu echter weer een paar weken in training houden, juist omdat hier vermoedelijk een tweede elftal bij zal komen. Wij vertrouwen dan ook, dab de'jongens, die Zondag verhinderd zijn te spelen, zoo sportief zullen zijn, zoo spoedig mogelijk daarvan kennis te geven. Het hin derlijke vertrekken met 9 of 10 man is dan ook uitgesloten. Onder onze Junioren moet een echte clubgeest heerachen. Gezamenlijk vertrek vanaf Korevaar straat 12.45 per tram of fiets. R.-K. S. V. „Teylingen\ Voor a.s. Zonudag staat er voor de spor ters heel wat op het program. Het le en 2e elftal gaan naar het Druivenland te Naaldwijk voor de nederlaagwedstrijden. Het vertrek is per bus om 12.30 uur pre cies, vanaf de K.S.A. De Junioren spelen haar nederlaagwed strijden verder en wel tegen Lisse 2 om 1.30 uur aanvang. Om 2.30 uur spelen de kleinste junioren tegen Het 3e elftal trekt naar No5?dwijker- hout tegen het derde van N.V.C. Aanvang om 1 uur. Athletiek. A.s. Zondag zullen ver schillende athleten weer van de partij zijn, te Oegstgeest. Gezien de behaalde succesen van vorigen Zondag te Zoeter- woude vertrouwen wij, dat zij zich zeker weer zullen geven, en we hebben dan ook het vermoeden, dat zij een goed figuur zullen slaan. DIOC. HAARL. VOETBALBOND. Uit het Leidsche District. Om den Leidsche Courant-beker. Morgen wordt de demi-finale om den Leidsche Courant-beker gespeeld tussöhen S.J.C. II en D.O.S. I. De wedstrijd wordt gehouden op het Teylingen-terrein te Sassenheim en vangt te 4 uur aan. R. K. Sportvereeniging V. V. L. Voor de nederlaagwedstrijden die V.V.L. uitgeschreven heeft, zal het 1ste elftal zijn kunnen moeten toonen tegen een 2de klas R.K.F, n.l. Leiden I te 7.30 uur. Denkt er om jongens, al werd Zondag j.l. tegen Lodewijk gelijk gespeeld, nu zal men het bittere van een nederlaag wel moeten slikken, aangezien de opstelling van Lei den niet heel goed is. Het eerste junioren-elftal speelt een vriendschappelijk partijtje tegen de Leiden- junioren en wel te 1.30 uur. R.K. Sportvereeniging „Meerburg" Zoeterwoude (H.R.) Athletiek. In tegenstelling met an dere jaren zijn er dit seizoen plenty wed strijden. Nog liggen de schitterende suc cessen van de wedstrijden' van A.S.C. ons versch in het geheugen of de wedstrijden van de Gym en Athletiek Vereen. U.D.O. Ie Oegstgeest, welke morgen gehouden worden, vragen onze aandacht. Natuurlijk mogen we niet verwachten, dat onze athleten weer zulke fraaie suc cessen zullen behalen; echter hebben zij wel bewezen momenteel in goede conditio te zijn, roden waarom we met vertrouwen de uitslagen tegemoet zien. Onze inschrijving is dezelfde als verle den week, doch door een vergissing bij de inschrijving, kunnen Jac. de Boer en A. Slingerland niet op de 100 M. starten. Een en ander is natuurlijk te betreuren, doch zij kunnen zich nu geheel geven voor de middenafstand-numiners. Op de 1500 M. voor senioren komen uit A. Slingerland, A. Visser en J. Rijka- lijkhuizen. Ongetwijfeld een goede vertegenwoordi ging. We mogen hier dan ook wel eenige sueessen verwachten, al zal het, gezien de sterke deelname speciaal op dit nummer, het uiterste van de loopers vergen. Op verspringen komen uit A. Slinger land en Jac. de Boer. Jammer is het, dat voor dit nummer op ons terrein niet kon worden getraind. Naar aanleiding hiervan mogen we hiervan niet te veel verwadht- ten. Aan het nummer hoogspringen nemen deel A. Visser en H. v. d. Steen. Onze coming-man C. Meskers neemt verder deel aan alle juniorennummers en wel 80 M., 1500 M., verspringQn m. a. en hoogspringen m. a. Op de loopnummers kunnen we op z'n minst twee 2e prijzen van hem verwach ten. daar hij Zondag j.l. o.a. op den Sohen- kelloop (ruim 1500 M.) als eei'ste junior binnen kwam, zal hij morgen toch zeker weer bij de eersten binnen komen. Op de 80 M. werd hij Zondag met klein verschil geslagen, wat waarschijnlijk een gevolg kan zijn van den zwaren Sohenkelloop. Niet onwaarschijnlijk is het echter, dat hij morgen weer met de 2e plaats tevreden moet zijn, doch het zal dan na zwaren strijd zijn. Op de springnmers zijn onze athleten zoo goed als niet getraind, zoodat we ook van Meskers hier niet veel verwaohten. Voetbal. De junioren gelieven er no ta van te nemen, dat voor Zondag 17 Juli om 1 uut is vastgesteld de wedstrijd Tey- lingen IMeerburg I voor de nederlaag wedstrijden van Teylingen. Men gelieve derhalve dien dag vrij te houden. „Rood-Wit". Athletiek. Zondag a.s. komen onze athleten uit op de wedstrijden te Oegst geest, uitgeschreven door de Sportvereeni ging Udo. Ook van deze wedstrijden kun nen wij niet veel zeggen, hoewel de uitslag van Zondag j.l. onze verwachtingen ver overtroffen. Dus Rood-Witters Zondag de puntje op de i en^llen om uiterlijk kwart voor tweeën op het oude O.V.V.-terrcin. "Wandelsport. „De Antilopen". A.s. Zondag wordt er door de „Antilopen1* een marsch gemaakt over 40 K M. Daar dit een trainningsmarsch is, spe ciaal voor de groep, die naar Nijmegen trekt-, zullen al deze tippelaars present zijn en ontvangen zij alle een convocatie, terwijl natuurlijk de niet-vierdaagsche van harte welkom zijn. De start zal plaats hebben om precies half één aan de klok op het Noord-Einde. Aanmelden nieuwe leden bij G. Molken- boer Jr., Morschweg 6, telef. 146. „V. S. V.", Voorhout. V.'S.V. I gaat Zondag a.s. naar Heem stede en ontmoet daar H.B.C. III. Jongens, jullie kunnen op een flinken tegenstand rekenen. In Warmond werd het 0—0 j.l. Zondag. Zouden de V.S.V.-ers nu de puntjes mee naar Voorhout brengen? De wedstrijd begint 3 uur. Allen present FEUILLETON. DE WREKENDE GERECHTIGHEID. Naar het Dflitsch (Nadruk verboden). 16) „Waarom hecht ge toch zooveel waarde aan den omgang met deze familie Rut- hardt? Ik kan slechts herhalen, wat ik bij ons eerste onderhoud al gezegd heb: dat is geen man voor u en ge deed veel beter hem uit den weg te blijven." „Voor dergelijken goeden raad ben ik niet toegankelijk, beste Norrenberg. Het is gewoonweg tijd verknoeien, daarover te praten. En nu ik je gezegd heb wat mijn bedoeling is, laten we nu zonder omwegen tot ons doel komen. Gij doet dus wat ik zooeven verzocht heb?" „Ik kan het niet doen. Mijn rechtvaar digheidsgevoel, mijn heele menschelijb- heid komt er tegen in opstand, een derge lijke laagheid te doen." Sandory keek om, alsof er iemand ach ter hem stond. „Neem me niet kwalijk. Ik kon niet denken, dat deze schoone woorden voor mij bestemd waren. Dat gij n tegenover mij op uw rechtvaardigheids gevoel zoudt beroepen, had ik wel nooit kunnen denken." „Hoont gij mij nog steeds? Ik ben in deze weken, dat gij hier zijt, al haast on gevoelig geworden voor dergelijke hatelijk heden. Maar tracht niet me terug te stoo- ten in den poel, waaruit ik me door een leven van hard werken heb opgewerkt. Rudolph Sandory keek op zijn horloge. „Ik zou nog graag een uurtje met u- op dezen melodramatischen toon keuvelen, maar mijn tijd is beperkt. Laten wij het kort maken. Ik zal met uwe humane be zwaren in zooverre rekening houden, dat ik u plechtig beloof, niet alleen alle schade die gij zoudt kunnen lijden, indien even tueel Ruthardt de proef niet doorstaat, te vergoeden, maar dat ik den jongeman bo vendien voor de gevangenis en dergelijke ernstige gevolgen van zijn misstap, zal be hoeden. Maar maak dan nu ook geen te genwerpingen meer. Wij begrijpen elkaar nu wel over de uitvoering van dat klein plannetje van mij. Op den dag, dat ik u mondeling meedeel, dat de tijd gekomen is, moet gij zorgen, dat- de jonge Rut- hardt een som van drieduizend mark in zijn bezit heeft, die hij hier of daar moet storten, doch die storting moet van dien aard zijn> dat hij moet meenen, dat een vertraging van tien of veertien dagen in de afdracht niet bemerkt kan worden. Alleen als hij zich zelf zeker voelt het te kort nog in twee of drie weken, zonder gevaar voor ontdekking te kunnen aanzui veren. heb ik er niets aan. Het zal u niet moeilijk vallen een dergelijke opdracht uit te denken, temeer daar de jonge Rut- hardt toch al meermalen met vertrouwe lijke opdrachten belast is." „En als ik van dat alles niets doe Sandory was reeds opgestaan. Hij had hoed en stok al in de hand en voor het eerst verscheen weer dat overmoedige lachje op zijn gelaat- „Op ijdele vragen is het nutteloos ant woorden. Gij zult het doen, beste vriend, dat spreek vanzelf. Maar, apropos zeg me eens, wie is die lange droge man, die, toen ik binnenkwam, juist uit uw bureau vandaan ging. Het was toch geen Walden berger V' „Neen. Het was een geleerde uit Ham burg. die het klimaat daar niet verdra gen kan en om gezondheidsredenen zich in Waldenberg denkt te vestigen. Hij wenschte daaromtrent bij mij eenige in lichtingen in te winnen." „Zoo. Een vermogend man?" „Het schijnt van wel. Overigens is hij mij geheel onbekend en weet ik niets van zijn omstandigheden." „Nu, als hij hier blijft zullen we gauw genoeg weten of het de moeite waard is. kennis met hem te maken. Hij zag er niet kwaad uit en ik begin werkelijk te verlan gen naar den omgang met een intelligent mensch." Hij knikte den bankier zoo vriendelijk toe, als hadden zij elkander het laatste kwartier niets dan de meest vriendelijke dingen gezegd en vertrok door de deur die in het trappenhuis uitkwam en welke hij op uitdrukkelijk verzoek van Norrenberg uitsluitend gebruikte, bij zijn bezoeken aan den bankier. De stralende zonnesohijn van een win terdag ontving hem buiten. Hij was nog slechts een paar honderd schreden de straat opgegaan toen hij voor zich uit een bekende meisj'esgestalte ontwaarde. Zij liep voor hem uit als op den eersten das van zijn verblijf in Waldenberg, toen hij haar had gezien in de villawijk van het stadje. Evenals toen versnelde hij zijn stap om haar in te halen. „Goeden morgen, mejuffrouw', sprak hij haar aan. „Is het onbeschéiden als ik vraag of mijn kleine zending uw goedkeu ring kan wegdragen?" Margaretha had de groet beantwoord zonder zich door de ontmoeting verrast of verwonderd te toonen. „De artikelen die u mij voor mijn verkoopsstand ge stuurd hebt zijn zeer mooi. Ik hoop ©r op het feest een flink bedrag voor te maken voor de arme kleinen." Het was hem blijkbaar niet zoo zeer om het antwoord te doen dan Om een gelegenheid om met haar in gesprek te komen. Nu hij dit doel bereikt had. bracht hij spoedig het gesprek van de geschenken op het feest, voor welker bijzonderheden hij zich zeer scheen te interesseeren. Mar garetha beantwoordde wel is waar zijn vragen beleefd, doch zoo kort mogelijk en toen zij aan een zijstraat gekomen waren, vertraagde haar tred als om haar bege leider te verstaan te geven dat hun wegen hier uiteen gingen. Doch nu deed zich plot seling iets voor, dat haar deed besluiten haar voorgenomen plan te wijzigen. Uit een huis, waarvan zij nauwelijks een do zijn schreden verwijderd waren, kwamen twee heeren naar buiten, die hen nu te gemoet wandelden. De eene was een klein mager mannetje al diep in de zestig, met een spits sluw gezicht, hij gesticuleerde bij het spreken met beide armen. De andere die men nauwelijks voor zijn zoon zou houden, was dokter Walther Sartorius. Klaarblijkelijk waren de beide mannen een ernstig meeningverschil aan het uit vechten, want ook het gezicht van den jongen Sartorius toonde een onmiskenbare opwinding. Zoo verdiept waren zij in hun gesprek, dat zij de twee menschen die hen tegemoet kwamen, nog niet schenen te hebben opgemerkt. Margaretha had hen echter reeds op het eerste oogenblik her kend. De plotselinge blos op haar gelaat zou het hebben verraden, ook al zou haar houding niet ineens geheel zijn veran derd. Met een warmte, waarvan zij tot nu toe niets had laten merken, wendde zij zich eensklaps tot haar begeleider en de toon van haar stem klonk voller en min der koud. Ieder die haar tegenkwam moest wel denken, dat zij bijzonder behagen vond in het gezelschap van den eleganten vreemdeling. Sandory was zeer verwon derd. toen zij zeide: „Weet u, dat u sinds gisteren het on derwerp bent, van alle gesprekken in Wnl- denberg. Men hoort hier van niets anders mear spreken dan van uw heldendaad." „Van mijn heldendaad, juffrouw Rut- hardt? Vergist men zich niet in den per soon „O neen, en u hebt werkelijk geen re den om u er tegen te verzetten, dat men n prijst om uw dapper gedrag. Het voor val wordt hedenmorgen in geuren en kleu ren door een ooggetuige in het Morgenblad vertelt." „O jé ook dat. nog. En dat alles om dat ik een paard bij den teugel heb ge grepen, dat ook een jongen van veertien jaar tot staan had kunnen brengen. Men schijnt in in vaderstad zeer vrijgevig te zijn met zijn bewondering." (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 13