DONDERDAG 7 JULI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 LAWN-TENNIS DE INTERN. KAMPIOEN- SCHAPPEN TE NOORDWIJK. EEN REGENDAG, DIE AVONDWEDSTRIJDEN BRACHT. De sterren gaan op! Het_ Noordwijk's tournooi kenmerkt zich teikenjare door een naargeestigen regen dag, die alles in de war dreigt te sturen. Zoo ook gisteren, 't Was reeds ver in den middag, omstreeks half vier, toen werd be gonnen. Maar de toeschouwers hebben op dezen dag toch van interessante partijen kunnen genieten. Dat was in het dames-enkelspel het ge val met de partij tusschen mevr. Moody- Wills en_ mej. Sander. Deze jeugdige Duitsche had in de 1ste ronde mevr. Jonquière geslagen met 63 61, hetgeen een mooi resultaat genoemd mag worden. In den strijd tegen mevr. Moody bood zij niet zooveel tegenstand als wij verwacht hadden. Ook nu weer vond mevr. Moody haar kracht in de met groote snelheid naar do hoeken gedreven ballen soms precies tus schen de zijlijn en de baselijn, met af en toe een oploopen naar het net, om met een eveneens zuiver naar de lijnen geplaatste volley den bal af te maken. Tegen deze ge weldige slagen vermocht mej. Sander niet veel in te brengen, hoewel zij zeer snel liep en af en toe een keurigen bal naar dè zijlijnen gaf. De ralleys waren schaarsch en de geheele partij duurde niet langer dan 20 minuten, doch was het aankijken zeker waard. De eene game, die mej. San- der wist te halen, was in de tweede set. Het stond toen 60, en 31 in de tweede set. In de vijfde game kreeg mej. Sander nog een kans, toen zij 4015 voor stond. Ha een lange zeer goede ralley ging de bal echter in het net. en de volgende even buiten de lijn. Mrs. Moody speelde toen weer onhoudbaar en de game ging weer voor mej. Sander verloren, evenals de bei de volgende. Mej. Rollin Couquerque plaatste zich eveneens in de halve eindstrijden door een niet gemakkelijke 6-r2, 86 op mej. Yon Ende Pfliigner. In het. heerenenkelspel won Nourney in de tweede ronde in drie sets van den Britsch-Indiër Mohal Lal (60 63 63). Nourney speelde rustig en tactisch, zijn tegenstander was wat brillanter, waagde meer, doch speelde te onvast om Nourney, den rusitgen baselinespeler, die geen ri sico neemt, te bedreigen. Vooral met zijn lobs had Nourney succes. In de eerste ronde verloor W. Wetselaar van den veel sterker spelenden Duitscher Menzel in drie sets 64, 63, 64. Wetse laar speelde vrij onvast vooral zijn smas hes miste hii herhaaldelijk, waardoor Men zel met menig diepe lob vele punten boek te. Aan het net was Menzel zeker de meerdere, vooral zijn backhand volleys waren zuiver op de lijnen. Alleen in de derde set leidde Wetselaar met 32, doch Menzel wist het spoedig 33 en daarna 63 te maken. Wetselaar werd vooral aan het net herhaaldelijk gepasseerd. In de eerste ronde leverde de partij del BonoJhr. van Riemsdijk een interes- santen strijd op. Het duurde eyen voordat de Italiaan op dreef kwam. Dat was eerst in den derden set. De twee eerste waren met 75 en 63 in het voordeel van v. Riemsdijk geëindigd. Daarna werd del Bono beter en hij won met den derden set ook zijn zelfvertouwen, dat hem ten slot te ook de volgende twee sets uit het vuur deed slepen. Ten slotte won Weber in de tweede ronde van Heynen en Von Kehrling van Kapoor. Laat in den avond kwam Timmer tegen den Duitscher Menzel. De eerste set was voor Menzel door zijn groote vastheid en lengte van slag. In de tweede set neemt Timmer echter de lei ding. Door de groote vastheid van Menzel kan hij echter zijn netspel niet ontplooien, daar hij herhaaldelijk gepasseerd wordt. Timmer staat 20 voor. Menzel maakt echter 32. Na veel lange ralleys wordt het 54 voor Timmer. Deze staat dan met 40o op zijn service voor. Menzel haalt echter op: deuce. Driemaal wordt het ad vantage voor Menzel, dan voor Timmer. Deze maakt 46. In de derde set is Men zel zichtbaar vermoeid. Timmer wint dan met 6—1. De vierde set gaat gelijk op. De ralleys zijn nu korter. Timmer verdeelt beter doch zijn service is nog steeds te zwak. Menzel speelt nu zeer aanvallend, wacht veel en slaat hierdoor vak uit en in het net. Via 335 44 komt Timmer op 54 te staan, waarna bij 40—0 op de service van Tim- mer Menzel den bal out slaat-, waardoor - de set en de match voor Timmer worden. De uitslagen luiden; Dames-enkelspel 3e voorronde: mej. S. de Josselin de Jong sl. A. Kerckhoff 16, 675mej. T. de Jong sl. mej. A. Groene wegen 6—4, 63. Ie ronde: mej. E. Sander sl. mevr. M. Jonquiere 6—3, 6—1; mej. S. Barbier sl. mej. S. de Josselin de Jong 7—5, 63; mej. M. Rollin Couquerque ®1. mej. Von Ende Pflügner 62, 86. 2e ronde: mevr. H. Moody-Wills sl. mej. E. Sander 60, 61. Heeren-enkelspel le ronde: A. Bernard sl. G. Leembruggen 64, 61, 64; J. van Zuylen sl. D. Rinkel 61, 61, 61; L. de Borman el. D. Tinling 86, 61, 6—1; W. Menzel sl. M. Wetselaar 64, 63, 64; A. del Bono sl. jhr. H. A. C. van Riemsdijk 5—7, 3—6, 6—2, 6—3, 6—2. 2e ronde: Nourney sl. Mohal Lal 60, 63, 46, 63; W. F. Weber sl. W. J. Hey nen 61, 75, 62; Von Kehrling sl. S. K. Kapoor 61, 6—1, 62; Timmer el. Men zel 3—6, 6—4, 6—1, 6—4. Heeren-dubbelspel le ronde: M. Wetse laar en jhr. H. A. C. van Riemsdijk sl. Mo hal Lal en S. K. Kapoor 26, 97, 64, 64; Tjoa en Tönjes sl. Tolly en Van Her wijnen 63, 3—6, 63, 46, 63; B. von Zitzewitz en H. van Berkel.sl. C. J. van der Hagen en W. H. Verloop 36, 63, 64, 6—2. Damesdubbelspel le ronde: mej. E. Bel- zer en mevr. J. Boutmy el. mej. H. Leeksma en mej. N. van Vliet 61, 6—0; mej. Bar bier en mej. Belliard sl. mevr. M. van der Well en mej. Z. van Hasselt 60, 60; mej. S. de Josselin de Jong en mej. H. Groenewegen sl. mej. M. A. de Wal en mej. Z. Kerckhoff 61, 64. VOETBAL OM DEN BALKAN-BEKER. Bulgarije winnaar. De strijd om den Balkan-Beker, waarom door Bulgarije, Joego-Slavië, Roemenië en Griekenland gestreden werd, is ten einde. De beker werd gewonnen door Bulgarije dat alle wedstrijden heeft gewonnen, n.l. tegen Roemenië met 2—0, tegen Joego-Sla vië met 32 en tegen Griekenland met 20 Deze overwinning wordt algemeen als een verrassing beschouwd. R. K. FEDERATIE. R.-K. S. V. „Leiden". In de gehouden vergadering der elftal- commisie is het 1ste elftal voorloopig als volgt samengesteld: J. Lek H. Goddijn F. Goddijn D. Kerkvliet Smit G. Goddijivs Brake! W. Goddijn A. Kamphues Ip^eze samenstelling speelt „Leiden" Zondag a.s. voor de Nederlaag-wedstrij den tegen V.V.L. te Voorschoten. Nadere bijzonderheden volgen. DIOCESAAN HAARLEMSCHE VOETBALBOND. DE JAARVERGADERING. Aan de agenda en beschrijvingsbrief van de 13de Algeeene Jaarvergadering, te hou den op Zondag 14 Juli, te 13 uur precies, in de Schouwburgzaal, Jansweg, Haarlem, ontleenen wij: Jaarverslagen, a. Secretaris-competitie leider; b. penningmeester; c. pers- en pro- pagandacomraisied. elftal commissiee. protestcommissie f. scheidrseohters-com- missie; g. terrein-inspectie. Verslag kascommissie. Verkiezing be stuur. Aftredend zijn de zeereerw. heer Pa ter F. L. Esser O.E.S A. (voorz.) en de hee- req F. v. Veen en J. C. de Haan (commis sarissen). De aftredende bestuursleden stel len zich herkiesbaar. Verdere candidaatstelling kan geschieden tot uiterlijk 8 dagen voor den datum der Algemeene Vergadering. Een dergelijke candidaatsteling moet vergezeld gaan van een schriftelijke verklaring van den candi- daat. dat deze bereid is een eventueele be noeming te aanvaarden. Uitreiking kam pioensdiploma's. Voorstellen, a. Voorstel tot wijziging van het H. R., ingediend door de R.-K. S. V. „Leonidas", o.m. Art. 81, Huish. Regl., toevoegen: 11. Behoudens bij verkregen dispensa tie, als bedoelde in art. 6, 2e alinea mag een vereeniging niet met minder dan 2 elf tallen aan de competitie van den D. H. V. B. of I. V. B. deelnemen. Art. 96, Huish. Regl., toevoegen: 3. ouder zijn dan 15 jaar. Jongere spelers kunnen worden aange nomen als aspirant-lid. Art. 69, Huiseh. Regl., 3e alinea, te le zen als volgt: Dit bestuur beeft tot eerste taak com petities te regelen voor aspirantleden. Hierin mogen alleen uitkomen spelers, ouders dan 12 en jonger dan 17 jaar. De indeeling dezer competities geschiedt in overleg met het bondsbestuur. In het be lang van de bondscompetitie of van de districtscompetitie of van een individueel persoon kan van de leeftijdsgrens van 17 jaar worden afgeweken onder goedkeuring van het bondsbestuur. Van de leeftijds grens van '12 jaar mag door het districts- bestuur dispensatie verleend worden, maar niet dan na medische keuring, waar van de onkosten gedragen worden door de vereeniging. b. Voorstellen van het bondsbsetuur tot wijziging van het Huish. Reglement, o.m.: Art. 81, sub. 6 „volgens de spelregels van den N. V. B." te wijzigen in „volgens de spelregels van de R.-K. F." c. voorstel van het District Den Haag betreffende ledenopgaven, luidend als volet: De ledenlijsten, welke telkenjare door de vereeniging bij den D. H. V. worden inge diend moeten behalve door het Dag. Be stuur, mede onderteekend worden door den geest. adv. van de betrokken vereeni ging. Ook de vervolg-ledenlijsten moeten ge sanctioneerd worden door den Geestelijk Adviseur. Toelichting: le. Volgens Bisscb. voor schrift moeten jongelieden, beneden 18 jaar, lid zijn van de Maria-Congregatie. Bijaldien behoort iedere jongeling, die tot een R.-K. voetbalver, toetreedt, lid te zijn van bovenbedoelde congregatie. De geest, adv. van een vereeniging kan het best be- oordeelen, of het lid aan deze voorwaarden voldoet. 2e. Het is nog al eens voorgekomen, dat niet-practiseerehde katholieken voor R.-K. Sport vereenigingen uitkomen. We derom kan de geest. adv. het beete beoor- deelen of een lid ook inderdaad katholiek d. Voorstel van de vereeniging „St. Mar- tinus" tot invoering van logimitatiebewij- zen. van den volgenden inhoud: Het bestuur der R.-K. S. V. „St. Marti- nus" stelt het D. H. V. B. bestuur voor op de a.s. Algemeene Vergadering in te lei den een bespreking, om te komen tot een betere legimitatie der voetballers dan de huidige, die in vele gevallen onvoldoende blijkt. Toelichting: Ter vergadering. Verder vermeldt de agenda: Bespreking agenda R.-K. F.-vergade- ring. Verkiezing commissie van beroep. UIT HET LEIDSCHE DISTRICT. Het Bestuur van District Leiden van den D.H.V.B. deelt aan de vereenigingen mede, dat in de gehouden bestuursvergadering van 4 Juli j.l. de functie van secretaris- penningmeester is opgedragen aan den heer G. J. v. Leeuwen, Zuidbuurt C 61a, Zoeter- woude. Men gelieve alle correspondentie te zenden aan het genoemde secretariaat. Het bestuur acht het beter het houden van een Junioren-tournooi uit te stellen tot het volgende seizoen. De kampioens-diploma's zullen zoo spoe dig mogelijk worden toegezonden. Voor a.s. Zondag 10 Juli is vastgesteld de demi-finale om de Leidsche Courant- beker tusschen S.J.C. II en D.O.S. 1, aan vang 4 uur op het terrein van Teylingen. Scheidsrechter Th. Hensing. Zondag 17 Juli wordt de finale gespeeld op het nieuwe terrein van Leiden aan den Haagweg. WATERPOLO DE COMPETITIE. Het Y kampioen afd. A. Gisteravond heeft Het Y door een moei zame 2—1 overwinning op HPC in Heem stede het kampioenschap der eerste klasse A behaald. Bij rust was de stand 01, daar na werd het 11 door Braam en tenslotte verzekerde het Y zich door een fel achter- waartsch schot van Bohlander van de overwinning en daarmede van het kam pioenschap. De stand is nu: gesp. gew. gel. verl. v.—t. pnt. Het Y 5 5 2211 10 HPC 5 2 1 2 8—11 5 LZC 4 112 98 3 SVH 4 4 8—17 0 Voor de tweede klasse C kreeg de Al- phensche Zwemclub op eigen terrein een 8—1 nederlaag te slikken van' de RZC. Hier is de stand; GZO 2 2 7—2 4 S20 4 12 1 13—13 4 HZC 3 111 12—7 3 AZC 3 1 2 7—16 1 LZC IV speelde gisteravond te den Haag tegen het derde zevental van HPG III en won met niet minder dan 6—1. De stand is: De Zijl II 4 3 1 9—1 6 LZC IV 3 2—1 11—6 4 HZ en PC in 2 1 1 2-8 2 RZC n 3 3 1—8 0 A.Z.C. I—R.Z.C. 1—8. Voor deze ontmoeting bestond gister avond in het Alphensch Zwembad groote belangstelling. De Rotterdammers bleken in dezen kamp ongetwijfeld de meerderen. Eerstens waren zij sneller, doch ook hun samenspel was beter dan dat der thuis club. Voor de rust was de A.Z.C.-keeper buitengewoon in vorm. Hij wist vele ge vaarlijke schoten op zijn doel keurig te ver werken. De rust ging dan ook met een 11 stand in. Reeds direct na den aanvang namen de bezoekers de leiding en daarna oefenden zij voortdurend eenige overmacht uit. Hun schieten was evenwel niet altijd even zui ver, zoodat tal van kansen verloren gingen. Eijdens in het A.Z.C,-doel weerde zich daarbij dapper en voorkwam menig gevaar. Even voor rust wist A.Z.C. uit een voorzet van rechts door Jongeleen gelijk te maken. In de tweede helft blijkt bij A.Z.C. de animo er uit. Als van Leeuwen het water moet verlaten neemt uit het hieruit vol gend strafschot R.Z.C. de leiding (1—2). Achtereenvolgens weten de bezoekers de score tot 18 in hun voordeel op te voeren, zonder dat het aan het hard zwoegende A.Z.C. gelukt nog eenmaal tegen te scoren. A.Z.C II— S.Z. en P.C. II 1—5. Deze kamp eindigde eveneens in een overwinning der bezoekers. A.Z.C. was al heel slechts op dreef, 't Spel der Schoonho- venaren was in technisch opzicht beter. Uit een strafschot nemen de bezoekers door hun linksvoor in de eerste minuut reeds de leiding, terwijl zij voor rust den voorsprong nog twee maal weten te vergrooten. In de tweede helft maken de bezoekers van een fout van den A.Z.C.-doelman ge bruik door no. 4 te scoren, spoedig gevolgd door een tweede doelpunt (05). Eindelijk heeft A.Z.C. het genoegen door Bonte tegen te scoren (15), waarmede het einde komt. WIELRENNEN DE TOUR DE FRANCE BEGONNEN. Belgrë leidt. Gisteren is de Tour de France begon nen met het afleggen van de eerste étap pe van Parijs naar Caen, een afstand van 266 K.M. Als eerste arriveerde de Belg Aerts in den tijd van 6 uur 6 min. 14 sec., onmiddel lijk gevolgd door zijn landgenoot Demuv- sere. Derde werd Sieronski (Duitschland) in 6 uur 6 min. 28 sec. Hierna kwamen de Franschen Speicher in 6 uur 6 min. 39 sec., de Belg Schepers in 6 uur 8 min. 27 sec., Lemaire (België) en als zevende Loncke (België). Van de toeristen werd eerste de Duit scher Altenburger. 2. Francois Alexander. 3. Di Pacco (Italië). 4. Horemans (België). Vervolgens arriveerde een groep van veer tig renners met de Belgen, Ronsse, Bon duel, Rebry en de drie Duitschers Thier- bach, Geyer, Stoepel. In een volgende groep bevond zich de aanvoerder van de Duitsche ploeg Max Bulla. Tot dusver hebben opgegeven Hofer (Zwitserland) en Catalini (Itali). Na de eerste étappe luidt het landen- klassement als volgt: 1. België 18 uur 14 min. 55 sec. 2. Duitsch land 18 uur 26 min. 20 sec. 3. Frankrijk 18 uur 27 min. 31 sec. 4. ïtalië en Zwitser land, beide met denzelfden tijd: 18 uur 31 min. 18 sec. ZWEEFVLIEGEN „LEIDSCHE ZWEEFVLIEG CLUB". Demonstratie te Noordwijkerhout. Langdurige en vermoeiende besprekin gen hebben eindelijk een zeer gunstig re sultaat gehad Zooals de leden weten, zou Woensdag 22 Juni een zweefvliegdemon- sratie gehouden worden, die echter door breuk van het toestel niet. door kon gaan. De teleurstelling was grootmaar nu zal toch de demonstratie, waaraan men al wanhoonte door kunnen gaan; mits mooi weer! Zondag a.s., dus 10 Juli zal te Noord wijkerhout een prachtige propaganda Zweefvliegdag worden gehouden, met. een daaraan verbonden gezamenlijke nic-nic. Dus, neemt allen uw eetwaren, drinkwaren en andere pic-nic benoodigdheden mee! Op dien dag zullen te Noordwijkerhout samen komen, de E. N. Z. O-, de Zoeter- meersche Z. C. C., de Haaesche Z. V. C. en onze Leidsche Z. V. C. Blijft niet achter, maar toont uw enthousiasme Leden, denkt om uw vlaggetjes op de fiets of autoNeemt belangstellenden mee, uw huisgenooten. vrienden en ken nissen; dan wordt het bij mooi weer een praehtdag! 's Morgens vertrekken we ge zamenlijk om 10.15 van de Gijselaarsbank. Maakt, dat ge allen aanwezig zijt. Er zal gedemonstreerd worden, hoe do lessen gaan en één der instructeurs zal een prachtige vliegdemonstratie houden. Maakt propaganda voor dezen dag! 't Kost geen entrée of zooiets. 's Avonds om 'n uur of zeven kunnen we weer thuis zijn. LUCHTVAART MATTERN EN GRIFFIN TE BERLIJN GELAND Alle records verbeterd De beide Amerikaansche vliegers Mattern en Griffin zijn, na Dinsdagnamiddag om vijf uur (plaatselijken tijd) van Harbour Grace op New Foundland te zijn opgestegen, gisteren avond om kwart voor zes op het Berlijnsche vliegterrein Tempelhofei* Feld geland. Daar hun vliegtuig „Century of Progress" („Eeuw van den vooruitgang") al om kwart over drie boven Hannover was gesignaleerd, bad men berekend, dat zij reeds tegen half vijf te Berlijn zouden arirveeren. Toen dit niet het geval bleek te zijn en men ook zon der nadere berichten over de piloten bleef, begon men reeds te vreezen, dat hun op dit laatste traject van Berlijn iets was overko men. Deze vrees bleek echter ongegrond te zijn Om 17 uur 42 zag men de „Century of Pro gress" in volle vaart het Berijnsche vliegcen- trum naderen. Even later stojid. het toestel rustig op den beganen grond, na.,een afstand van New Foundland naar Duitschland zonder één enkele tusschenlanding te hebben afge legd. Zoodra het toestel tot rust was gekomen, werd het door den in grooten getale op 't vliegterrein verschenen persvertegenwoordi gers omringd, die in een geestdriftig "gejuich uitbarstten, toen Mattern en Griffin, die er bijzonder frisch uitzagen, de machine verlie ten. Ter verwelkoming der beide vliegers wa ren tevens o.m. de Amerikaansche gezant te Berlijn, Sackett, een vertegenwoordiger van 't rijksministerie van Verkeerswezen en vertegen woordigers van het Berlijnsche gemeentebe stuur op het Tempelhofer Feld aanwezig. De „Century of Progress" heeft den afstand van Harbour Grace tot Berlijn in den tijd van 18 afgelegd, d.w.z. dat Mattern en Grif- fin hiervoor uur minder noodig hebben gehad, dan indertijd de beide wereldvliegers Post en Gatty voor de vlucht naar Berlijn noodig hadden. Zooals men weet, beoogen Mattern en Griffin het record voor een vlucht om de wereld, dat thans nog ten name van Post en Gatty staat, te veroveren. Bovendien hebben zij het record voor het overvliegen van den Atlantischen Oceaan in West-Oostelijke richting op hun naam ge bracht. Dit record stond nog slechts korten tijd ten name van mevrouw Earhart; het werd thans door Mattern en Griffin, die 10 uur 50 minuten noodig hadden, met twee uur verbeterd. Blijkbaar hebben de beide wereld- vlieger tijdens hun recordvlucht over den Atlantischen Oceaan een gemiddelde snelheid van niet veel minder dan 300 K.M. per uur ontwikkeld! Tijdens hun tocht boven den Oceaan ont moetten zij, naar Griffin vertelde, buitenge woon slecht weer, zoodat zij zich herhaalde lijk genoodzaakt zagen op slechts 5 M. boven den zeespiegel te vliegen. Op de vraag, wanneer zij hun wereldvlucht wilden voortzetten, antwoordden zij lachend, dat zij wel is waar zoo spoedig mogelijk naar Moskou wilden vertrekken, doch dat zij aller eerst wel eens iets zouden willen drinken. Aan dit verzoek werd onverwijld voldaan en even later hadden de heide luchthelden hun eerste paar glazen bier op Europeeschen bodera ge nuttigd. Daarna werden zij door de talrijke persfotografen op de gevoelige plaat ver eeuwigd, waartegen Griffin zich aanvankelijk verzette, daar hij er, naar hij betoogde, te vuil uitzag. Reeds weer gestart naar Moskont Om 20 uur 50 gisteravond zijn Jimmy Mat tern en Bennet Griffin van het vliegveld van Tempelhof naar Moskou gestart. Als voedsel hebben zij slechts één sinaasappel en één sandwich meegenomen. Lange afstand-vlucht van Fransche vliegers De Fransche minister van Luchtvaart heeft den aviateurs Bossoutrot en Rossi toestemming gegeven om pogingen tot het verbeteren van het wereldrecord lange afstand vliegen in rechte lijn voor te bereiden. De vliegers zul len waarschijnlijk in het begin van September starten en in de richting van Zuid-Amerika vliegen. Andere bladen schrijven DE EERSTE KAMERVERKIEZINGEN. De Gelderlander schrijft: Einde dezer maand worden de verkiezin gen gehouden voor de Eerste Kamer. Is ér meestal voor do Eerste Kamerver kiezingen weinig belangstelling, gevolg ook van het feit, dat de kiezers hierbij niet rechtstreeks betrokken zijn dit jaar lijkt ons de belangstelling miniemcr dan ooit. Er zijn zooveel groote en benauwende vraagstukken, die onze aandacht vragen, dat een gedeeltelijke vernieuwing van on zen Senaat ons voorbijgaat, bijna zonder dat we het merken. Toch zijn er aan deze Eerste Kamerver kiezingen ontegenzeggelijk groote belangen verbonden en blijft de samenstelling van een collego als de Eerste Kamer een zaak van groot gewicht. Ook in tijden van nood en druk, als welke we thans beleven, is het noodig dat de belangstelling voor de samenstelling onzer vertegenwoordigende lichamen levendig blijft. En daarom lijkt het ons niet ondienstig iets over de komen de Eerste Kamerverkiezingen mee te deo- len. Tot goed begrip doelen wij eerst mede, dat de Eerste Kamer, die, zooals bekend, uit 50 leden bestaat, 29 Juli a.s. slechts voor de helft wordt vernieuwd. 25 leden blijven zitten, drie jaar nog; 25 andere zijn aan de beurt van opstaan en hebben af te wachten of zij door de gunst van hun kiezers (de leden der Prov. Staten| straks weer op de senaboriale zetels zullen mogen plaats nemen of niet. Het land is voor de Eerste Kamerverkie zingen verdeeld in vier groepen, ieder vor mend een afzonderlijke kiesdistrict, en om de 3 jaar wordt telkens voor twee van die groepen een nieuwe verkiezing gehouden. Dit jaar zijn de groepen II en IV aan de beurt n.l. groep II, omvattende de provin cies Gelderland, Overijsel, Groningen en Drente, en groep IV, omvattende de pro vincie Zuid-Holland. Deze twee groepen vaardigen 25 leden ter Eerste Kamer af, groep II 13 en groep IV 12 leden. De aftredenden zijn verdeeld over de vol gende politieke partijen: S.D.A.P. 6, R. K. 5, A.R., C.H. en Lib. ieder 4 en Vrijz. Dem. 2. In groep II (Gelderland, Overijsel, Gro ningen, Drente) treden 3 katholieke sena toren af, n.l. de heeren Arntz, Dobbelmann en Van der Lande en in groep IV (Zuid- Holland) zijn twee senatoren aan de beurt van opstaan, n.l. de heeren Nivard en Prof. Steger. De candidaatstelling voor deze verkie zingen is, voor zoover wij hebben kunnen beoordeelen, in andere partijen nog al rus tig verloopen, bij ons echter heeft zij nog al eenige beroering gewekt vooral in groep II, waar, zooals het zich laat aanzien, waarschijnlijk geen enkele der thans zit tende leden in de Eerste Kamer zal terug keeren. Wij zullen over heb voorgevallene, na hetgeen wij er reeds over schreven, niet verder uitweiden: het streven om in de af vaardiging naar de Eerste Kamer meer het democratische element naar voren te bren gen is begrijpelijk en te billijken. Alleen willen wij er onze vreugde over uitspreken, dat de Kat-h. Staatspartij ten slotte in elke provincie slechts met één lijst uitkomt. Wel is Gelderland niet tot overeenstemming kunnen komen met do drie overige provincies in deze groep of omgekeerd, maar ten slotte is toch in elke provincie afzonderlijk de eenheid bewaard en dat lijkt ons een winst vergeleken bij 1929. Toen immers kwam de Kath. Staats partij in N.-Holland met 2 lijsten en ging de groep-Serrarens op eigen avontuur uit. Wij hebben dit toen geen gelukkige fi guur gevonden, waarmede wij geenszins willen zeggen, dat de heer Serrarens geen gelukikge figuur in de Eerste Kamer is. GeenszinsMaar als demonstratie van de eenheid, die onder ons katholieke kiezers- corps toch heerschen moet, is het van groot belang, dat de verschillende stroomingen, die er in het katholieke kiezerscorps zijn, elkander vinden in één gemeenschappelijke lijst. En dit heeft men in 1929 in N.-Holland niet kunnen bereiken. Thans, in 1932, zal in ge«en enkele pro vincie naast de officieele kath. lijst nog oen afzonderlijke worden ingediend en dit is een reden om met vertrouwen de verkie zingen tegemoet to gaan. Ongetwijfeld zullen al onze katholieke Statenleden bij de stemming op hun post zijn want het verleden heeft zulks aan getoond bij het ingewikkelde stelsel dat voor de Eerste Kamerverkiezingen geldt en waarbij elke stem een bepaalde cijfer waar de heeft de stem van een Statenlid in Gelderland heeft bijv. een waarde van 120, van een Statenlid in Zuid-Holland van 209 punten) bij zulk een stelsel kan het weg blijven van één Statenlid van de grootste beteekenie zijn en zelfs het verlies van een zetel ten gevolge hebben. ren, juffrouw Pietersen. Ik had u bijna niet herkend. Werkelijk niet, juffrouw Mulder. Ik kende u oogenblikkelijk terugaan uw hoed.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7