R.K. LANDBOUWWINIERSCHOOL WOENSDAG 6 JULI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 ROELOFARENDSVEEN. VERGADERING BLOEMBOLLEN TREKKERS. i Het veilen van bloemen op de plaatselijke veiling. Gisterenavond kwamen wederom een ^root aantal bloembollentrekkere bijeen ter bespreking van den noodtoestand, wel ke alhier steeds dreigender wordt. De voor zitter, de heer J. de Jong, opende de bij eenkomst met een woord van welkom tot de leden, waarna de secretaris voorlezing deed van de notulen van de vorige verga dering, welke onder dank werden vastge steld. Hierna bracht de heer P. Huigsloot verslag uit van de conferentie te den Haag gehouden. De algemeene indruk was, dat op het ministerie men wel overtuigd, was van de nooden in deze plaats, doch de vorm waaronder steun zou kunnen worden ver leend heeft tot op heden nog geen vasten vorm aangenomen. Namens de commissie van onderzoek op welke wijze aan den nood een einde kon worden gemaakt, werd ihet woord gevoerd door den heer B. van der Meer, die een plan ontvouwde, waarop het mogelijk was de schuld onder de trek kers af te maken. De verplichting moest zijn, dat alle trekkers die in aanmerking komen voor steun, hun bloemen op de vei ling te Roelofarendsveen zouden veilen. Na lange discussies werd tot stemming over gegaan. Het overgroote deel der vergade ring verklaarde zich voor het veilen van de bloemen op de veiling ter plaatse. Besloten werd binnenkort het veilings gemeentebestuur en de Boerenleenbank uit te noodigen ten einde te trachten met deze lichamen een verdere regeling te treffen. Het is te hopen, dat de pogingen van het bestuur van den L. T. B. spoedig zullen slagen, daar anders de ramp voor de Veen niet is te overzien. Nog dagelijks worden trekkers met faillissements-aanvragen be dreigd. Jubileum. Dinsdag herdacht mej. Ver steeg, verloskundige alhier, den dag, waar op zij voor 25 jaren haar verloskundige praktijk waarnam. Reeds in de vroege mor genuren kwamen van alle kanten geluk- wensohen binnen in den vorm van bloem stukken, telegrammen en brieven. Het be stuur der R. K. Vereeniging het Wit GeJe Kruis had voor deze gelegenheid een pracht bloemstuk gezonden. Ook van het gemeentebestuur kwamen gelukwensehen binnen. Haar woning was dan ook in een lusthof herschapen. Vele bekenden en vrienden kwamen haar in den loop van den dag de hand drukken, zoodat men dezen dag voor haar tot een onvergetelijke heeft gemaakt. LISSE. Inbraak. In den nacht van Maandag op Dinsdag is ingebroken ten huize van dr. Markus, Heereweg alhier. Eenig geld wordt vermist. Een ander onderzoek wordt ingesteld. Van de daders geen spoor. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Met weer als we de laatste dagen gehad hebben is het begrij pelijk dat de aanvoer groot en de prijzen laag zijn. Dat zijn we in de zomermaanden zoo gewoon. Sommige extra variëteiten brengen een eenigszins redelijke prijs op doch voor de rest is het niet veel ge daan. Betaald werd: Korenbloemen Q.10 0.15, Ranonkels 0.800.20, Margrieten 0.200.45, Juliaantjes ƒ0.100.15; Sca- biosa ƒ0 30—0.55, Anemonen ƒ0.15—0.20; Lathyrus 0.120.25, Delphiniums 1.70 2.20; Dahlia's 2.20—4.50; Violieren 2.30 3.10; Zinnia's ƒ1.402.70; Gladiolen ƒ1.90 —2.30, extra soorten 2.503.20. Rozen per bos van 20 stuks: 0.200.40. WARMOND. Midget golfspel. In Paviljoen „De Leede" het bekende restaurant alhier van den heer H. Anjema is heden een Midget- Golfbaan geopend, welke in tegenstelling met het reeds bekende kamer golf van gras en aarde is opgebouwd. Verschillen de bekende zeilers en inwoners uit War mond waren aanwezig en weldra was het spel druk aan den gang. De diverse „links" door den tuinarchitect H. Voorhoeve ge bouwd leverden in het begin nog al moei lijkheden op, hoewel met eenige oefening zeer gunstige scores werden verkregen. Winkelsluitingswet. Thans is de offï- cieele goedkeuring ontvangen op het Raadsbesluit alhier houdende belangrijke afwijkingen van de winkelsluitingswet. Het ligt in de bedoeling deze verordening te doen drukken en aan iedere winkelier een exemplaar ter hapd te stellen. Collecte. Door B. en W. is aan het bestuur van het Groene Kruis toestem ming gegeven tot het houden van een col lecte tijdens de Kaagweek, welke gehou den wordt van 22 tot en met 26 Juli a.s. Melk-ijsbesluit. Door den Directeur van den Keuringsdienst van Waren is aan den heer H. Kortekaas alhier vergunning verleend tot het vervaardigen en verkoo- pen van consumptie-ijs in zijn perceel ge legen aan de Dorpsstraat hoek Warmunda- straat. IN ELK KATHOLIEK GEZIN Het Katholieke Dagblad! UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Het verheugde aapje. Gisteravond ver toonde zich voor de verbaasde oogen van het publiek in een der boomen langs de Stationstraat plotseling een aap. H.et dier, dat eigendbm was van een bewoner aldaar, had kans gezien uit 's meesters huis te ont vluchten en maakte tot vreugde van het pu bliek allerlei vreemde capriolen in de tak ken der boomen. De herkregen vrijheid bleek voor de vluchteling evenwel van korte duur, want toen ons aapje zijn joyeuse en tree wilde maken in een slaapkamer van een der buren, werd de langstaart gegre pen en in verzekerde bewaring gesteld. De eigenaar kwam sooedig zijn aapj" op- eischen, hetwelk eerst gelukte, nadat de po litie in de zaak gemoeid was en hij had be loofd, dat de buren voortaan geen hinder meer zouden hebben van deze lastige in dringer. Plaatselijk crisis-comité. Met het oog op de financieele toestand der kas en mede met het oog op den komende winter heeft het plaatselijk crisis-comité in haar Maan dagavond 1.1. gehouden vergadering beslo ten om haar werk gedurende de zomer maanden stop te zetten. Tot nadere aankondiging kunnen dan ook geen aanvragen om hulp meer behandeld worden. Voor 1 October a.s. hoopt het comité haar kas weer op een of andere wijze te kunnen versterken om dan weer de hulp verleening dit. nog zoo zeer noodig is, te kunnen voortzetten. Gedurende haar bestaan heeft het co mité aan ruim 1300 aanvragen welke omvat ten 700 gezinnen kunnen voldoen. Waar zeer zeker in de wintermaanden de nood veelal het hoogst is en het te voor zien is dat er dan ook nog minstens even veel werkloozen zullen zijn als thans, meent •het comité goed te doen om gedurende en kele weken de hulpverleening stop te zet ten en de kas niet geheel uit te putten. BODEGRAVEN. R. K. Vrouwenbond. In de vacature secretaresse van den R. K. Vrouwenbond is benoemd mej. Th. Leliveld. Missienaaivereeniging. De Missienaai- vereeniging, onderafdeeling van den R. K. Vrouwenbond, heeft zich een bestuur ge vormd bestaande uit de volgende leden mej. M. v. Tricht, mej. G. v. d. Werf en mej. M. de Rijk. Men wende zich dus om inlich tingen enz. dienaangaande, voortaan tot bovengenoemd bestuur. Auto-ongeluk. Gisteren had op den Goudsche weg een ernstig auto-ongeluk plaats. Een luxe auto reed met een vrij snelle vaart tegen een boom, doordat de chauffeur de macht over het stuur kwijt raakte. De inzittenden werden ernstig ge wond en moesten zich onder geneeskundige behandeling stellen. De zwaar beschadigde auto werd met de kraanwagen van den heer v. Bunningen weggesleept. NIEUWVEEN. Vinger afgerukt. Het tienjarig zoon tje van den landbouwer Splinter, Blokland werd een vingerlid afgerukt, door een hooigrij pmachine. Inenting. Dinsdagmorgen, 12 dezer, van 89 uur (N. T. is er ten huize van dr. B. Nout, gratis gelegenheid tot inen ting en herinenting. WOERDEN. Toelatingsexamen H. B. S. Voor het toelatingsexamen tot de H. B. S., alhier, zijn geslaagd: J. P. Bakker, M. H. J. de Boer, C. J. Kroes, F. G. Doremans, A. v. Doorn, P. N. v. d. Heuvel, K. G. Meijers, E. C. v. d. Roest, M. S. W. Rond, H. P. fecbieveen, D. C. v. d. Veen, L. C. Vergeer, H. A. J. Verhagen, J. J. H. Vernet, A. E. de Vries, P. Zon. Personalia. Bij het heden afgenomen examen aan de St. Ludgerus-Kweekschool -te Hilversum is geslaagd voor onderwijzer J. J. A. Peerdeman» alhier. KERKNIEUWS ZIEKENTRIDUUM IN BL0EMENDAAL. Buitenlandsche belangstelling. Reeds voor de achtste maal zijn de zie ken uit Bloemendaal, Haarlem en andere omliggende plaatsen naar Bloemendaal ge komen om het Eucharistisch Triduum voor zieken mede te maken. Bloemendaal, het algemeen secretariaat, het middelpunt van het Zieken-Apostolaat, dat een wereldorganisatie geworden is, trekt natuurlijk bijzonder bij het jaarlijksch Triduum de aandacht van de buitenland sche secretarissen. Als trouwe gast is er pastoor M. van Hoeck van S. Walburgis te Antwerpen. Voor twee maanden geleden Pastoor van S. Walbrugis benoemd, heeft hij juist j.l. Zondag het eerste Zieken-Lof in zijn eigen parochiekerk gehouden. Vervol gens Mgr. O'Brien, Deken van Liverpool, die de pas gesloten connecties in het Z. A. tusschen Engeland en Nederland sterker komt maken en eens komt zien hoe hij zelf over enkele maanden zijn eerste Triduum in Liverpool zal houden. Nog meer buiten landsche secretarissen worden verwacht en zoo begint het Zieken-Triduum te Bloemen daal weder met de belangstelling en het medeleven van de buitenlandsche secreta rissen en hun zieken, die zij vertegenwoor digen. Gisteren is ook te Utreclu het Zieken- triduum begonnen met 112 deelnemers en deelneemsters, in de St. Dominicuskerk aan de Mariaplaats. DOM WILLIBR0RD VERKADE. Een en ander over zijn plannen als schrijver Het was bekend, dat Dom Willibrord Verkade O.S.B., die onlangs 64 jaar is ge worden, reeds geruimen tijd te kampen had met een gezondheidstoestand, die veel te wenscben overliet. De laatste jaren wae het hart niet in orde en het bleek zeer aan te bevelen, dat er eens een bijzondere behan deling werd toegepast. Door bemiddeling van een jongen arts, dien hij in 1924 bij zijn bekeering geholpen heeft, kon Pater Verkade een kuur doen in Bad Nauheim, welke, naar het zich laat aanzien, een goede uitwerking had. Dom Willibrord is thans weer in zijn ge liefd Beuron terug. Een na-kuur heeft hij gedaan te Isny, in de buurt van Ulm, bij den schilder Tiebert, die 'n portret van hem gemaakt heeft. «Vanuit Beuron schreef pater Verkade aan zijn vriendenkring opgewekte brieven over zijn arbeid en plannen. Een derde deel van zijn „Herinneringen" is niet te verwach ten. (Van het tweede „Der Antrieb ins Volkommene", verschenen reeds vertaalde fragmenten in de- „Dietsche Warande en Belfort". Een Nederlandsche uitgave zal dus wel spoedig volgen). Pater Verkade is in samenwerking met een medebroeder, die een kundig theoloog is, bezig aan een groot werk, dat hij zijn „zwanenzang" noemt. Van welken aard het is, deelt hij niet mede; wel zegt hij, dat het een onderneming worden kan, waaraan een geheele generatie verder kan arbeiden. Voorts denkt de schrijver ook aan een boekje over eigen religieuze ziels ervaringen. Of hij voor een en ander de kracht zal hebben? De dokter heeft verklaard, dat hij nog oud kan worden en zelf is hij na zijn kuur in Bad Nauheim vol goeden moed. „Msb." HET ZINGEN VAN HET VOLK IN DE KERK. Liturgische dag in het Bisdom Haarlem. Op Maandag 1 Augustus zal de jaarlijk- sche liturgische dag in het bisdom Haarlem worden gehouden en wel in de stad Haar lem. Uitgaande van het bekende adagium: „Die goed zingt, bidt dubbel", zal het hoofd thema voor dezen dag wezen: „Het zingen van het volk in de kerk''. Om 10 uur zal een Pontificale Hoogmis worden opgedragen in de Kathedrale kerk van St. Bavo, waar onder Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, zelf de predikatie zal houden. Onder de H. Mis zullen de vaste misge zangen (8ste Mis en 3e Credo) door het volk worden gezongen, terwijl de wisselen de gezangen zullen geschieden door de priesterstudenten. Na de H. Mis is er gelegenheid om het kort geleden verfraaide bisschoppelijk mu seum te bezichtigen. 's Middags om 2.30 uur heeft de alge meene vergadering plaats in den Schouw burg Jansweg 53, welke vergadering voor iedereen toegankelijk is. Spreker: Mgr. H. J. M. Taskin, president van het Groot Se minarie. Onderwerp: Wat wil de Paua? (het meezingen in de kerk). Daarna inleiding door rector H. J. Vul- linghs, over de zangmetbode Ward. Een zangdemonstratie van schoolkinderen zal duidelijk het doeltreffende van deze metho de aantoonen. Het bestuur der Liturgische Vereeniging is, zooals bekend als volgt samengesteld: Mgr. H. J. M. Taskin, voorzitter; Pastoor F. C. van Beukering, Rector J. Boele, Pas toor M. Hase O.F.M., Prof. Z. de Korte, Pas toor L. Wanna, Pastoor L. J. Willenborg, Regent M. W. Wijtenburg. Kerkconsecratie te Gouda. Voor Katholiek Gouda was het gisteren een blijde dag. Reeds lang is verlangd naar het bezit van een derde kerk in het stads deel „de Korte Akkeren". Aan de gekoes terde wenscben is thans voldaan, daar gis teren de H. Sacramentskerk door Z. H. Exc. Mgr. Aengenent plechtig is geconsacreerd. De deelneming in het plechtig en heuglijk gebeuren was dan ook algemeen. Dit be wees reeds de ontvangst, welke aan Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent Maandag avond bij aankomst in de Gouwestad is ten deel gevallen, 't Werd een grootsche in tocht. Naar Oranje Vrijstaat. Tot eerste missionaris der nieuwe missie in den Oranje-Vrijstaat is benoemd de Weleerw. pater Jacobus de Groen O.P., ka pelaan der Broerskerk te Nijmegen en oud secretaris van den Apostolischen Delegaat in Zuid-Afrika Mgr. Gijlswijk O.P. RECHTZAKEN MEINEED IN CIVIEL PROCES. Een jaar gevangenisstraf geëischt. M. C. H., controleur, en J. M. H. R., mijn werker, beiden to Heerlen, waren verdacht van meineed voor de rechtbank te Maas- ticht bij de behandeling van een civiel pro ces afgelegd, doch zij werden door die rechtbank vrijgesproken. Het O. M. teeken- de hooger beroep aan. Bij do behandeling met gesloten deuren voor het gerechtshof werden een groot aantal getuigen gehoord. De eisch luidde tegen ieder der verdachten 1 jaar gevangenisstraf. Het gerechtshof veroordeelde verdachten conform den eisch met bevel tot onmiddellijke gevangenne ming. VERDUISTERING VAN 111.000^-. Voor de Haagsche Rechtbank, voorgeze ten door Mr. Kühn, heeft gistermorgen te recht gestaan de 46-jarige gewezen procu ratiehouder der N.V. Houthandel voorheen K. Dekker Gzn„ J. van der L. thans gede tineerd in het Huis van Bewaring. Bij de dagvaarding is aan verdachte ten laste ge legd, dat hij in de jaren 1927—1932, als pro curatiehouder, met uitgebreide procuratie, in dienst van genoemde firma, verschillen de geldsbedragen tot een gezamenlijk be drag van f 111.000 heeft verduisterd. V erdachte, die zichzelf bij de politie heeft aangemeld, legde een volledige be kentenis af. Als getuigen werden gehoord do direc teur der N.V., die verklaarde dat van der L. gedurende 30 jaar in dienst der voor malige firma en later in die van de N.V. is geweest en dat hem sedert 1925 uitgebreide procuratie is verleend. De accountant der N.V., de heer K., ver klaarde dat hem uit het onderzoek is ge bleken, dat het totaal der verduisterde be dragen zooals die ook door de aanwijzingen van verdachte, aan het licht zijn gekomen, f 111.000 bedraagt en dat verdachte daar mede, voor zoover uit de boeken blijkt, in 1928 is begonnen. Verdachte zeide reeds in 1926 de eerste onregelmatigheden te heb ben gepleegd; hij stortte toen evenwel la ter de bedragen weer in de kas, doch moest daarvoor opnieuw fraude plegen. Op de vragen van den president mr. Kühn, antwoordde verdachte,- dat hij een vast salaris van f 5000 genoot. Met de tan tièmes medegerekend bedroeg zijn inkomen f 6000. Verdachte verklaarde geen reden te kunnen opgeven hoe hij tot zijn misdrijven is gekomen. Mr. Hoekstra, die het O.M. waarnam, zeide dat verdachte reeds 30 jaar lang bij de firma in dienst is geweest en het ver trouwen van zijn patroon had, zoodat men hem tenslotte volledige procuratie gaf. Hiervan heeft verdachte, die een behoorlijk inkomen genoot, op schromelijke wijze mis bruik gemaakt. Gezien de omstandigheden en feiten meende spr. tegen v. L. een ge vangenisstraf van 2 jaar en zes maanden te moeten eischen. Mr. H. v. d. Vegte, als raadsman optre dend, betoogde, dat er wel niemand zal kunnen zijn, die zich eenig begrip kan vor men van de drijfveer tot dit misdrijf. Tot op het oogenblik dat verd. zich zelf aan de politie overgaf, kon niemand vermoe den, dat hij daartoe ooit zou hebben kun nen komen. Spr. meende dat de Rechtbank hier voor een buitengewoon eenvoudige zaak, doch tegelijkertijd voor een zeer moeilijke beslissing stond Hij verzocht de Rechtbank, na den ver dachte in handel en wandel te hebben ge schetst, een vonnis te willen wijzen waarbij èn de verdachte èn de gemeenschap, waar van deze thans onttrokken is, zou zijn ge baat. De Rechtbank zal 19 dezer vonnis wijzen. DE MAN MET DE GELEERDE TITELS. Een oude bekende van politie en justitie de Surinamer J. J. J. V., stond gisteren voor de zooveelste maal terecht voor de Am- sterdamsche rechtbank. Zooata gewoonlijk, had hij zich ook ditmaal te verantwoorden wegens diefstal en flesschentrekkerij. De president mr. Dons las het weinig afwisseling biedend strafregister van den man voor, waarop 12 veroordeelingen voor komen. Pres.: Ie dat juist? Verd.: Ik weet 't niet, ik heb 't niet bij gehouden. Pres.: U voert de titels mr. dr. ir. Hoe komt u daaraan? Verd.: 't Zijn allemaal Nederlandsche diploma's. Ik heb in Delft gestudeerd. Pres.: Bent u ook meester in de rechten? Verd.: Neen, maar je hebt toch óók meester in de theologie, meester in de let teren De Officier: Ja, meester timmerman be staat óók. In de periode Maart '31Mei '32 had- hij ojn. handschoenen en een rijwiel gestolen, terwijl hij op 30 Mei in een winkel te Am sterdam een jas, een regenjas en twee costumes had gekocht zonder te betalen. De man ontkende zooals zijn gewoon te is alles. Hij beriep zich op zijn hoog geplaatste „connecties" en vol trots noemde hij zich „h^er van Laar wijk". De Officier van Justitie, mr. van Dulle- man, wa-s echter weinig onder den indruk van 's mans rad betoog. Hij betreurde hel, dat onze strafwet nog geen instituut voor bewaring kent; verd. zou dan op een eiland kunnen worden geïnterneerd om bananen te plukken inplaats van menschen op te lichten. In weerwil van de politioneele waarschuwingen tegen verd. maakt hij nog steeds slachtoffers. &pr. requireerde ten slotte drie jaar ge vangenisstraf tegen hem wegens diefstal en flesschentrekkerij. Aanrijding met doodelijken afloop. De Utrechbsohe rechtbank heeft gister morgen den 24-jarigen student J. W., die op 12 Maart j.l. des avonds te half elf op den Amsterdamschen Straatweg te Utrecht met zijn auto een man en een vrouw heeft aangereden, ten gevolge waarvan beiden het leven verloren, veroordeeld tot één maand hechtenis met ontzegging van het recht om motorrijtuigen te besturen gedu rende den tijd van één jaar. De eisch luidde drie maanden hechtenis met dezelfde ontzegging. Verdediger was mr. Schuur te Rotterdam. VOORHOUT. VAKSCH001, VOOR LANDBOUWERS en VEEHOUDERS Huisvesting bij Eerw. Broeders LAND- EN TUINBOUW N00RD-H0LLANDSCHE TUINBOUW VRAAGT STEUN. De veilings-omzetten in drie jaren gedaald van 25 tot 13 millioen gulden. De Provinciale Commissie uit de veilin gen in Noord-Holland heeft een adres ge zonden aan den minister van Economische Zaken, waaraan wij het volgende ontlce- nen: De noodtoestand van een zeer belangrijk gedeelte van den tuinbouw in Noord-Hol land en de verscherping van dezen nood toestand in de laatste dagen is oorzaak, dat wij ons genoodzaakt zien dezen precai- ren toe-stand ter kennis van Uwe Excellen tie te brengen. Wij betuigen onze erkentelijkheid voor de verhooging van de aan een gedeelte der Noord-Hollandsche tuinders verleende ren- telooze voorschotten met een bedrag van f 700.000, dooh wij kunnen tevens niet na laten uwe aandacht er op te vestigen, dat deze voorschotten, welke onder zeer be zwarende bepalingen door de betrokken gemeenten, aan slechts een gedeelte van onze Noord-Hollandsche tuinbouwers wor den verstrekt, totaal ontoereikend zijn zelfs voor de soberste levens- en bestaans voorwaarden. In ons schrijven van 7 Maart j.l. aan den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw hadden wij reeds gelegenheid, den deplorabelen toestand, waarin de }soord-Hollandsche tuinbouwors reeds ge durende drie jaren verkeeren uitvoerig uit een te zetten en daarbij tevens aan te too- nen, welke groote economische belangen bij onzen tuinbouw zijn betrokken. De geza-melijke omzetcijfers de vei lingen in Noord-PIolland zijn op ontstellen de wijze achtuitgeloopen. In het normale jaar 1928 bedroegen deze f 25.066.693.in 1929 f 2?^-' in 1930 f 15.527.580.— en in 1931 f 13 088.581.65. Indien geen verbete ring intreedt, zullen de omzetcijfers voor 1932 wederom een belangrijke daling te zien geven. Bovenstaande cijfers toonen aan dat. reeds een noodtoestand bestaat. Deze wordt echter nog verscherpt door de catastropha- le prijsdaling van do vroege aardappelen. De vroege aardappelen toch behooren tot de hoofdproducten van Noord-Holland. In normale jaren worden daarvan meer dan honderd millioen K.G. aan onze Noord- Hollandsohe veilingen aangevoerd. Het zal duidelijk zijn, dat een prijsdaling van dit product tot ongeveer de helft van de pro ductiekosten (de laatste dagon daalde de prijs tot f 2 per 100 K.G.) voor den Noord- Hollandsehen tuinbouw een nieuwe ramp •beteekent, met verstrekkende economische gevolgen. Indien dan ook niet ten spoedigste wordt ingegrepen, is te voorzien, dat een belang rijk deel van onze tuinbouwers vervalt tot pauperisme met al do ernstige gevolgen daa.rvan. Het feit, dat thans verschillende takken van landbouw en veeteelt door de regee ring mbet tientallen millioenen guldens worden gesteund terwijl onze tuinbouwers, die reeds gedurende drie jaren met steeds toenemende verliezen werken, slechts een renteloos voorschot ontvangen van f 1.400.000, veroorzaakt een gevoel van ach teruitzetting "n ontevredenheid. De omstandigheid, dat het in verschillen de gedeelten van ons land met de tuin bouwbedrijven tot heden nog niet onbevre digend verlien. vestigt blijkbaar bij de re geering de meening, dat dit algeméén het geval is en dat een algemeene steunregeling dus nog niet noodzakelijk is. Wii meencn echter in het bovenstaande te hebben aan getoond, dat in elk geval de nood is geste gen en dat slechts eene algemeene steun regeling van de regeering, welke reeds de zen zomer in wefking treedt, den nood zal kunnen lenigen en den tuinbouw in Noord- Holland voor totale inzinking zal kunnen behoeden. Wij richten ons daarom tot Uwe Excel lentie met het eerbiedig en dringend ver zoek ten spoedigste een regeeringssteun- centrale voor den tuinbouw in het leven te willen roepen. MUZIEK IN PLAATS VAN MEDICIJN. Volgens de verzekering van een arts uit Illinois, is de muziek niet alleen een troos teres en bevrijdster uit geestelijken nood, zij is ook in staat een gunstigen invloed uit te oefenen op ziekten, zooals spit in den rug, tuberculose en kinkhoest. Op grond van deze wetenschap omtrent de macht der klanken, is deze Amorikaansche dokter van plan, zijn patiënten voortaan in plaats van medicijnen uitsluitend muziek voor te schrijven. „Wij zullen het spoedig beleven", voorspelt hij, „dat dokters bepaalde sym- phonieën, 6onaten, marschen of dansmelo- diën in een hoeveelheid, passend bij een speciaal geval, voorschrijven zullen". Maar de muzikale dokter uit Illinois beperkt zioh niet alleen tot algemeene voorschriften, hij specificeert tot in bijzonderheden welke muziekstuk bij een bepaald ziektegeval ge geven dient te worden. Zoo beveelt hij b.v. bij zwaarmoedigheid en neerslachtigheid, étuden van Chopin, Beethoven's patheti sche sonate en cello-stukken van Dvorak aan. Bij voorbijgaande depressie Wagner's „Walkürenritt" en bij zenuwuitputting com posities van Grieg.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7