WOENSDAG 6 JULI 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 BAROMETER. naar waarnemingen verricht in den morgen van 6 Juli 1932, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.764.1 te Haparanda Laagste barometerst.: 749.8 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 7 Juli: In het hoogdrukgebied dat Oostwaarts wegtrekt en in beteekenis afnam zijn in Duitschland en Scandinavië de temperatu ren tot ver boven normaal gestegen. Dc depressie-uitl.ooper trok in den nacht over Frankrijk en ons land en bracht onweer in het Noorden en Oosten van ons land, waarna de temperatuur aanmerkelijk is gedaald. Een rug van hoogere drukking die opklaring in Engeland brengt, zal zich ver moedelijk over ons land uitbreiden en tijdelijk verbetering van het weer veroor zaken. De depressie bij IJsland houdt ech ter stand, zoodat later weer regenbuien met kans op onweer zijn te wachten. In Zuid-Frankrijk vielen zware onweersre gens, hier te lande had Den Helder het meest met 10 m.m. LUCHTTEMPERATUUR: Temperatuur des middags te half drie 15.4 gr. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Woensdganamiddag 9.51 uur tot Donderdagmorgen 4.17 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting Hooge Rijndijk: 7 uur 21, 12 uur 21.5 en 3 uur 22 gr. C. Zweminrichting „De Zijl", te 7 uur 20.5, 12 uur 21 en 3 uur 21 gr. C. HOOG WATER Hoog water te Katwijk aan Zee op Donderdag 7 Juli voorin. 5.50 uur en nam. 6.15 uur. een werk van naastenliefde bij uitstek F' Het succes van onzen te houden bloemp- jesdag hangt in hooge mate af van het getal medewerksters, dat dien dag in blij moedige offervaardigheid mede wil hel pen. Aangenaam zal het mij daarom zijn, indien wij vóór Maandag 11 Juli a.s. van vele, zeer vele, jonge dames boven den 16-jarigen leeftijd de toezegging mogen ont vangen, dat zij aan dit schoone werk hun zeer gewaardeerde medewerking zullen willen verleenen, opdat de opbrengst van den bloempjesdag van het vorige jaar niet alleen weer worde bereikt, maar zoo mogelijk aanzienlijk worde overschreden. R.-K. jonge dames, bedenkt het wel! Van uwe medewerking hangt voor een groot deel af of de bestrijding der tuber culose en de uitzending naar sanatoria krachtdadig zal kunnen worden voortgezet. Daarom, ter liefde Gods en tot heil van uwen lijdenden evenmensch alle aarzeling overwonnen en zonder uitstel u allen aan gemeld aan een der volgende adressen: H. Lambert, Stationsweg Sa; Q. de Graaf, Julianastraat 39; C. Streefland, Leliestraat 7; J. C. v. Britsum, Zijlstraat 7; J. W. Vuurpijl, P. de la Courtstraat 41. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijving. 6046 A. van Rooyen, doorschoten, Voorstraat 52. Brood- koekij en banketbakkerij. E.: A. van Rooyen, Voorschoten. W ij z i g i n g e n. 5147. O. Tijssen, Lei den, Hooge Rijndijk 252. Brood- en ban ketbakkerij. Uittr. E.C. Tijssen, Leiden, d.d. 1 Juli 1932. Wijz. handelsn in: Th. G. I. Hendriks v.h. C. Tijssen. N.E.: Th. G. I. Hendriks, Leiden. 2531. Hotel en Jachthaven „De Brasem", E. Beck en Co., Alkemade, Oude Wetering No. 19. N.E. A.C.P. Zegers, Alkemade. Voor het examen akte L. O. is aan de !R'. K. Kweekschool der Zusters Ursulinen te Bergen geslaagd mej. M. E. C. Koeken bier, alhier. De 2e ploeg dienstplichtigen der lichting 1931 van het bereden gedeelte van het 6e reg. veld-art. alhier vertrekt vandaag met groot verlof. SPORT WIELRENNEN STADION WIELERBAAN. Interessante wedstrijden. Het programma dat a.s. Donderdagavond op het Stadionwielerbaan te Amsterdam wordt gegeven, mag ongetwijfeld als bij zonder interessant worden aangemrekt. Het hoofdnummer is een landenwedstrijd voor stayers tusschen Duitschland, Frankrijk en Nederland, waarvoor de allerbeste stayers hebben ingeschreven. Duitschland wordt vertegenwoordigd door zijn twee beste stayers n.l. den we reldkampioen Sawa 11 en den niet minder snellen Krewer. Voor Farnkrijk starten Lacqucha^ en Grassin dio met Paillard tot de drie besten van Frankrijk gerekend mo gen worden, terwijl Nederland met zijn twee beste stayers uitkomt, n.l. Sohlebaum achter zijn beproefden gangmaker Kaser en Blekenmolen, die achter den bekenden Franschen gangmaker Jubi zal starten. Het tweede hoofdnummer bestaat uit een Internationalen sprintwedstrijd tusschen Michard, meerdere malen wereldkampioen, die j.l. Zondag de „Grand Prix de Paris" won, Gerardin, die hierin als tweede ein digde, Scherens, kampioen van België, in wien velen den a.s. wereldkampioen zien, Steffes, kampioen van Duitschland, die on langs in het Stadion een uitmuntenden in druk maakte, en onzen landgenoot Moes kops, derhalve het puikje van den Interna tionalen sprint. Deze sprintwedstrijd wordt verreden in tien matches a deux. Bovendien* bevat het programma een wedstrijd voor amateurs in twee series en een finale, telkens over 10 K.M. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Bevorderd: tot doctor in de geneeskunde op proef schrift getiteld: De waarde der spirometrie voor de thoraxchirurgie" de heer P. M. E. Ph. Nyst (geboren te Maastricht); tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld: Reacties van 4-di- phenylisocyanaat met alcoholen en amino- verbindingen, de heer M. J. van Gelderen (geboren te Leiden); tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op Proefschrift getiteld: Bepaling van de hydrolysesnelheid van zuuranhydriden met behulp van de anilinewatermethode, de heer S. E. Vlies (geboren te Leiden). Geslaagd: Candidaats-examen klassieke letteren de heer N. W. D. Spijker (Voorburg); propaedeulisch examen theologie de heeren S. PP: de Roos (Den Haag), O. B. Heijn (Delft) en K. S. L. Keuing (Schie dam). candidaat examen ind. recht de heeren: Tan Siang Swie (Leiden), C. H. Mahler (Den Haag) en P. II. F. Renon (Leiden); Doctoraal ind. recht mej. E. Bedding (Den Haag); econom. candidaats-examen Indologie A. J. M. Zijlmans (Rotterdam); candidaats-examen Wis- en Natuurkun de letter A de heer G. F. M. Bedeaux (W assenaar); idem letter F de heer H. J. van Buren (Goes). Doctoraal-examen Indische letteren de heer J. Doorenbos, Den Haag; Taalkundig doctoraal-examen Indologie de heer A. J. Piekaar, Schiebroek; doctoraal-examen Indisch recht de hee ren R. S. Soumolcil, Oogstgeest; Econom. Doctoraal-examen Indologie de heeren L. G. Boldingh, Den Haag en A. M. Nix, Den Haag; candidaats-examen Indisch recht de heer J. P. A. van Ballegoyen de Jong. Goes. candidaats-examen Godgeleerdheid de heeren W. E. M. Eggink, Rotterdam; G. P. H. Locher, L e i d e n en J. de Graaf. Lei den; Doctoraal-examen Wis- en Natuurkunde hoofdvak Scheikunde mej. C. P. van Kerk wijk, Den Haag; idem hoofdvak Natuurkunde de heeren J. W. Klom, Den Haag en W. J Bijleveld, Den Haag. cand—examen klassieke letteren mej. J. E. Stolk, den Haag; Mej. M. E. Valstar, Leiden, M. C. D Kuilman, Leiden. LAATSTE BERICHTEN HEVIGE BRAND TE GRONINGEN. Hedennacht omstreek? 3 uur heeft in perceel Eolkingestraat 8 te Groningen, een hevige uitslaande brand gewoed. De bewoners, de heeren gebroeders Smit, heb echtpaar Waag en de heer Ph. But- tinger, werden juist op tijd gewekt door een overbuurman A. Stoppelman. Zij konden zich slechts met de grootste moeite in nachtgewaad redden. De brand weer, die spoedig ter plaatse was, wist na eenigen tijd liet vuur meester te wor den. De benedenverdieping, waarin een sigarenmagazijn gevestigd was, brandde geheel uit, terwijl de bovenverdiepingen grootendeels behouden bleven. De oor zaak is vermoedelijk een kacheltje, dat dag en nacht in den sigarenwinkel brandde. De hitte van den brand was zoo groot, dat eenige spiegelruiten in de onmiddellijke nabijheid van het bran dende huis, sprongen. Huis en inboedel, toebehoorende aan den heer Ph. Buttin- ger, waren verzekerd. L00NCESSIE. Naar wij vernemen is de dagvaarding, waarbij de Leidsche werklooze Ju van een muziekinstrumentenhandel een scha devergoeding van 150.vordert ter za- kq van het z. i. onrechtmatig gebruik ma ken van een loon-cessie een dezer dagen uitgebracht. Deze procedure, waarin de belangen van den arbeider behartigd worden door de heeren de Ren en Van der Heijden, resp. voorzitter en le secretaris van het Bureau voor Sociale Adviezen te Leiden, dient voor den kantonrechter te Delft. Aan de uitgebreide dagvaarding wordt ontleend, dat eischer van de gedaagde in dertijd een radio-installatie in huurkoop betrok. Dit toestel zou, ook volgens des kundigen, niet voldoen aan normale eisohen, hetgeen te wijten zou zijn aan het daarin tot in verhouding tot den huurkoopprijs verwerkte minderwaardig materiaal en onvakkundige montage. Eischer zou gedaagde meermalen ver geefs hebben verzocht de radio te verbete reu, doch laatstgenoemde liet de cessie aan den patroon van den huurkooper betceke- nen, met het gevolg, dat Ju ontslagen werd. De desbetreffende posita luiden ongeveer als volgt: „Aangezien gedaagde de cessie, bij de huurkoopovereenkomst door eischer gege ven, aan diens werkgever heeft laten bc- teekenen, daarbij wetende, althans kun nende weten, dat naar de bij dien werkge ver geldende stelregels onmiddellijk ont slag van eischer zou volgen; Aangezien gedaagde in ieder geval tot vergoeding van door gemeld ontslag voor eischer ontstane schade verplicht is en wel krachtens art. 1401 B. W.; Aangezien immers eischer op het oogen- blik van de beteekening der cessie niets aan gedaagde verschuldigd was, venr/ts gedaagde aan eischer had geleverd een ondeugdelijk toestel, althans naliet het toe stel afdoende te herstellen en in geen ge val gerechtigd was betaling te vorderen of gebruik te maken van een looncessie on der voormelde omstandigheden". Yoor de gevorderde schadeloosstelling wordt aangevoerd, dat de gevolgen van de beteekening van de cessie voor eischer uiterst bitter en tragisch zijn. Eischer heeft nog steeds geen werk kunnen vinden en zijn gezin heeft, ook omdat hij volgens de ten deze geldende steunregels geen kas- uitkeering ontving, aan armoede ten prooi gestaan. In het slot van de dagvaarding wordt ingeval van ontstentenis bewijs door ge tuigen, deskundigen, geschriften en rap porten van het gestelde aangeboden. HAAGSCH GERECHTSHOF. De malversaties bij den Pensioenraad. De vacantiekamer van het Haagsch Ge rechtshof behandelde heden de zaak tegen do gewezen ambtenaren bij den Pensioen raad J. J. Z., J. L. P. en H. F. E. F. R., die op 5 Januari j.l., door de Rechtbank te 's-Gravenhage wegens verduistering en valschheid in geschifte zijn veroordeeld: Z. en R. tot 2 jaar en zes maanden gevan genisstraf met aftrek van 3 maanden voor arrest en P. tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van 3 maanden voorarrest. Evenals in eerste instantie werden de verdachten bijgestaan door hun resp. ver dedigers mr. C. J. Goudsmit uit Leiden, mr. II. Parfumeur uit 's-Gravenhage en mr. G. H. Wissenburgh uit Leiden. Het eerste kwam voor den verdachte Z., die, evenals in eerste instantie een volle dige bekentenis aflegde, doch thans om een lichtere straf verzocht. Mr. J. A. de Visser, die het O. M. waar nam, wees op den ernst van de gepleegde feiten, die moeilijk door de Rekenkamer konden worden ontdekt, omdat deze ver dachte met veel overleg te werk ging. Z. is vroeger reeds met den strafrechter in aan raking geweest. Men heeft hem toen een voorwaardelijke straf opgelegd. Dit had voor verdachte reden moeten zijn dubbel voorzichtig te zijn. Spr. achtte de opgeleg de straf in overeenstemming met de ge pleegde feiten en concludeerde tot beves tiging van het vonnis. Mr. C. J. Goudsmit wees in zijn pleidooi op de wanverhouding tuftschen de verant woordelijkheid en de belooning van zijn cliënt. Spr. wees op eenige omstandighe den, die naar zijn meening, wel aanleiding kunnen zijn tot het opleggen eener lichtere straf, gezien ook de langdurige preventie ve hechtenis. Vervolgens stond terecht de 30-jaiige arbeidsoontractant J. L. P., die eveneens de hem ten Laste gelegde feiten, n.l. het op maken van valsche chéques en inning daar van, toegaf, doch zeide, dat het salaris, dat hij verdiende na 7 jaren diensttijd, veel te laag was, en dat het onder zijn toezicht werkend personeel meer verdiende dan hij zelf. De advocaat-generaal zeide dat P. partij getrokken heeft van de massale uitbetalin gen per giro, welke in vele gevallen op ver zoek Van betrokkenen werden omgezet ia uitbetalingen per cheque. Spr. meende, dat het gebrek aan toezicht, dat men opwerpt, dezen verdachte niet disculpeert. Immers de gestempelde verklaringen, waarvan P. misbruik maakte, zijn hern in goed ver trouwen ter hand gesteld. Spr. achtte ook hier de opgelegde straf niet te hoog en vroeg bevestiging van het vonnis. Mr. H. Parfumeur herinnerde aan het boekhoudsysteem van den Pensioenraad, dat, naar het oordeel der directie zelf, drin gend herziening behoefde. De oontrole is gekomen toen het te laat was. Voor P. was het een groote teleurstelling, dat hij geen vaste aanstelling kon krijgen, waardoor zijn mogelijkheid om vooruit te komen, ver kleind werd. Toen .probeerde P. het met handel drijven en dit is naar"^-^ meening de oorzaak van zijn val geworden. Volgens het rapport kan van dit leven nog wel iets goeds worden verwacht. Pleiter verzocht uiterste clementie. Ten slotte stond terecht de 44-jarige schrijver H. F. E. F. R., die de clementie van het Hof inriep. Verdachte erkende ook thans pensioenkaarten met gefingeerde na men en valsche attestaties de vita te heb ben opgemaakt- Do advocaat-generaal wees er op, dat R„ die beweerd heeft dat hij het verduisterde geld in zijn huishouden heeft gebruikt, grotoendeel aan vermaak heeft besteed. Het berouw dat verdachte toont, komt dan ook veel te laat. Spr. cischt bevestiging van het vonnis. Verdachte's raadsman mr. Wissenburgh, pleitte ter wille van verdachte's gezin cle mentie. eHt Hof zal in deze drie zaken op 13 Juli a.s. arrest wijzen. Verduistering van 54.000. De rechtbank te Zutphcn deed heden uit spraak in de zaak van F. L., administra teur van de Spaarbankvereeniging te Zut- phen die terzake van verduistering van f 54.000.terecht had gestaan. De rechtbank veroordeelde verdachte tot een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest. De eisch luidde twee jaar en zes maanden. TELEGRAMMEN DE MOEILIJKHEDEN TE LAUSANNE. LAUSANNE, 6 Juli. (V. D.) De bespre- kingen, welke hedenochtend reeds vroeg tusschen de Engelsche en Fransche dele gatie werden hervat, hebben, naar van bevoegde Engelsche zijde wordt medege deeld, in de eerste plaats betrekking op de buitengewoon moeilijke en nog steeds hangende kwestie van de regeling der Engelöoh-Fransche schulden. In het on derhoud tusschen MacDonald en Herriot, dat reeds hedenmorgen om 9 uur begon is de wijziging van de bekende Ohurc-hill- Caillaux-overeenkomst besproken, daar volgens deze overeenkomst de Fransche regeering reeds op 15 Juli een bedrag van millioen pond sterling aan En geland moet betalen. Op denzelfden da tum vervalt een termijn van de Italiaan- sche schulden aan Engeland. Over een regeling der Engel soh-Italiaansohe schul den worden besprekingen tusschen Mac Donald Grandi en de Italiaansche fi- nancieele deskundigen gevoerd. De be talingen van Frankijk en Italië aan En geland zijn voorloopig, door de afkondi ging van het groote moratorium door alle mogendheden der conferentie op 16 Juni -uitgesteld, doch zullen niet het sluiten der conferentie moeten worden hervat. In het heden plaats gehad heb bende onderhoud tusschen MacDonald en Herriot is van Engelsche zijde ver klaard, dat' de Engelsche regeering tot een tegemoetkoming inzake de Engclsch- Fransche sohuldenregeling bereid ie wan neer de Fransche regeering van haar kant bij de regeling van het Duïtsche herstelvraagstuk tegemoetkoming toont. Verder wordt van Engelsche zijde mede gedeeld, dat Herriot bij de heden ge houden besprekingen gewezen heeft op de groote moeilijkheden der Fransche regeering die aan den eenen kant op het gebied der binnenlandsche politiek wordt aangevallen en aan den anderen kant in onzekerheid verkeert over de regeling der intergeallieerde schulden en der> thans vervallen termijn aan Enge land. De Fransche regeering verkeert hierdoor in de noodzakelijkheid onder alle omstandigheden te trachten een al- geheele regeling tot stand te brengen. In Engelsche kringen te Lausanne wordt heden toegegeven, dat de tactische positie van Duitschland zcor gunstig is. De En gelsche reeeering moet on een spoedig po sitief resultaat der conferentie aandrin gen, daar een mislukking, zoowel van de Ontwapeningsconferentie te Genëve als van de Herstelconferentie te Lausanne voor de Engelsche regeering ook om redenen van prestige onmogelijk is. De Duitsche re geering toont niet de minste haast en be vindt zich in de gelukkige positie, dat bij een mislukking der conferentie te Lausan ne rustig de ontwikkeling van den toe stand kan worden afgewacht, daar in dit geval automatisch het Hoover-moratorium zal worden verlengd en Duitschland hier door voorloopig van verdere betalingen be vrijd is. De Engelsche premier Macdonald is ook hierdoor gedwongen thans alles in het werk te stellen om tusschen de Fran sche en Duitsche regeering een overeen komst tot stand te brengem De toestand wordt aan Engelsche zijde nog steeds bui tengewoon moeilijk en ernstig beoordeeld. Macdonald heeft zijn oorspronkelijk op Donderdag vastgesteld verlek uit Lausanne voorloopig weer uitgesteld. Gibson verschijnt weer. LAUSANNE, 6 Juli.è (V. D.). Dc lei der van de Amerikaansche ontwapenings- delgatie Gibson is in gezelschap van den Amerikaanschen financieelen deskundige Norman Davis hedenmorgen vroeg per auto in Lausanne aangekomen en in hotel Beau Rivage afgestapt. Hier had hij een langdurig onderhoud met Macdonald. Bertram en Klausman in Wyndham aangekomen. LONDEN, 6 Juli. (V. D.). - De beide geredde Duitsche vliegrs Bertram en Klausraann zijn in Wyndham aangekomne. Terwijl Bertram tamelijk frisch is, is Klausmann zeer ziek. Hij moest naar het ziekenhuis gebracht worden. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren Casparus, zoon van I. le Febre en M. H. Schouten Petronella, dochter van G. Stouten en M. Vijlbrief Neeltje, dochter van D. Noordijk en A. Rietdijk. Ondertrouwd: A. N. Jenkins jm. 29 jaar en M. A. Huges jd 23 jaar. Overleden: N. Binnendijk zoon 17 jaar en P. van Vliet m. 68 jaar. BIOSCOPEN. Trianon; Volwassenen. Casino: Volwassenen. Luxor: Goedgekeurd. DE VLUCHT OM DE WERELD. De sprong over den Oceaan gelukt. LONDEN, 6 Juli. (V. D.). - De beide vliegers Mattorn en Griffon, die gisteren zijn opgestegen voor de vlucht om de we reld en als eerste etappe naar Berlijn zou den vliegen, hebben den vlucht van Har bour Grace af over den Atlantischen Oceaan volbracht. Hedenmorgen to half 11 zijn zij boven Donegal in Ierland waarge nomen. Vermoedelijk zullen zij hun verdere route naar Duitschland over Nederland nemen. BREMEN, 6 Juli (V.D.), Dc vliegers Mattern en Griffon vlogen hedenmiddag te 14.20 over Bremen en zijn op weg naar Berlijn. Turkije tot den Volkenbond uitgenoodigd. GENèVE, 6 Juli (V.D.). De buitengewo ne Volken'bondsvergadering besprak heden de kwestie van het uituoodigen van Turkije tot den Volkenbond toe- te treden. Zestien sprekers voerden hierover het woord. Na afloop der debatten werd met algemoene stemmen een resolutie aangenomen waarin wordt geconstateerd, dat Turkije alle voor waarden heeft vervuld om to kunnen toe treden to& den Volkenbond. Besloten werd Turkije tot toetreden uit te noodigen. MARKTBERICHTEN AMSTERDAM, 6 Juli. Vee. Tor vee markt waren heden aangevoerd: 7 wagons geslachte runderen uit Denemarken, 322 vette kalveren le kwal. 4048 cent, 2de kwal. 3039 cent, 3e kwal. 2029 cent per kg. levend gewicht, 62 nuchtere kalveren 36 per stuk, 632 varkens, vleeschvar kens wegende van 90110 kg. 36—38 cent, zware 3335 cent en vette 3033 cent por kg. slaohtgowioht. Overzicht: Vette kal veren met iets minder aanvoer, handel eerst stug cn later beter, prijzen iets hoo- ger. Varkens met groote aanvoer. Handel stug. Prijzen iets lager. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (Niet officieel). Berlijn 58.671/2 Londen 8.82i/2 New York 2.475/g Pa"i» 9.731/, Brussel 34.45 Zwitserland 48.32l/2 Milaan 12.65 Madrid 20.15 Oslo 43.75 Kopenhagen 48.10 Stockholm 45.10 Weenen 35.25 Praag 7 32 Boedapest Prolongatie 1 pet. BEURSOVERZICHT. De beurs had hedon een verdeeld voor komen. De zwakkere stemming in Wali- 8treet werd goeddeels gecomj)enseerd door de gunstige tendenz op de Rubber- en Sui kermarkt, terwijl de verwachtingen op een bevredigend resultaat in Lausanne steun verleenden. De handel was vaix beperkte afmetingen. In Suikers echter ging het ietB levendiger toe, waarbij de koersen op hoo- ger niveau kwamen De oorzaak lag in de vast© stemming óp de suikermarkt, als ge volg van de vorming van een nieuwe „pool". H.V.A.'s wareri plm. 2% hoogcr. In Rubbers ging meer om dan op de vorige dagen. In verband met de betere tendenz op de rub- bermarkt had een koersverheffing plaats. Amsterdam Rubbers stegen tot boven 70%. Unilevers in reactie, als gevolg van eenige belangrijke verkoopen. Deze vonden waarschijnlijk hun oorzaak in de dividend- verlaging der Amerikaansche Palm Olive Cy. Philips weinig veranderd. Aku's op peil. Tabakken, Mijnw. en Scheepv. vast. Yankee's verdeeld en eerder vaster voor Koperwaarden. Duitsche obligaties liepen algemeen terug. Nederl. soorten goed prijs houdend.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 3