Aan- en verkoop vao V KJ kerkelijke fondsen. WOENSDAG 6 JULI 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. TREIN VERPLETTERT AUTO. Inzittenden licht gewond. Tc Hem bij Enkhuizen is Maandagavond een vrachtauto, geladen met aardappelen van de gebroeders Koolhaas uit Hem op don onbewaakten overweg door een spoor trein gegrepen en verpletterd. De beide inzittenden liepen slechts lichte verwondingen op. De machinist had signa len gegeven. Do'auto en haar inlhoud waren niet verzekerd. JONGEN VERDRONKEN. Pater en politie-inspecteur duiken zonder resultaat. Bij de nieuwe brug over het Noord-Hol- llandsch kanaal, aan den overkant van het IJ te Amsterdam, waren gisteren eenige jongens op den walkant aan het spelen. Een van hen, een 6-jarig knaapje uit de Spiro- iastraat, gleed daarbij van den wal en raak te te water. Op het hulpgeroep van zijn kameraadjes kwam Pater Agati van de nabijgelegen St. Ritakerk te hulp gesneld. Hij bedacht zich geen oogenblik, trok zijn jas uit, en sprong geheel gekleed te water en dook verschei dene keeren, doch zonder resultaat. Intusschen waren eenige menschen in een kano te hulp gekomen, terwijl ook de in specteur Schuurman zich te water begaf. Zij slaagden er echter evenmin in het knaapje te vinden. Eerst na een half uur dreggen werd de jongen opgehaald. Het bleek, dat hij in ijzerdraad was ver ward geraakt. Door de doktoren de Haas cn Bekema werd gedurende anderhalf uur kunstmatige ademhaling toegepast en toen dit geen resultaat had werd de jongen naar het Binnengasthuis vervoerd. Daar stelde men den dood vast. „Msb." BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Te Purmerend is bij het baden in de Riugsloot verdronken de 20-jarige W. Hors- meijer; de jonge man kon niet zwemmen. "Vermoedelijk is hij in een der kleiputten, welke zich in de ondiepe sloot bevinden, .geraakt. Om zeven uur werd het ongeval ontdekt, toen men de kleeren van het slachtoffer vond. De bekende van Moer dijk slaagde er na tweemaal te hebben ge doken in het lijk op te halen. FEUILLETON. DE WREKENDE GERECHTIGHEID. Naar het Duitsch (Nadruk verboden). Georg Lengfeld had wel geen gevoel moeten hebben, als hij zich door deze houding van zijn verloofde niet gegriefd had gevoeld. En de abrupte wijze waar op hij plotseling te kennen gaf, afscheid te willen nemen, toonde duidelijk zijn geraaktheid. Natuurlijk kon Sandory zijn bezoek nu ook niet langer rekken en als wilde hij de verloofden gelegenheid ge- .ven ongestoord afscheid van elkaar te nemen, door hen alleen te laten, ging hij met den bankier in dc huiskamer terug. Daar nam Frans Norrenberg hem met een driflige beweging bij den arm en fluisterde hem toe: „Wees toch voorzich tig! Is dat nu met vuur spelen, wat je doet! Lengfeld is niet zoo onnoozel, dat men ongestraft den spot inet h .m kan drijven." „Maar wie zegt je lieve vriend, dat ik den spot met hem drijf? antwoordde Sandory met eep glimlach. Ik reken er vast op, dat wij zeer goede vrienden met elkaar zullen worden." Het afscheid van de verloofden moest zeer kort geweest zijn, want op dit oogen blik verscheen Lengfeld al op den drem pel van de eetkamer. Sandory nam af scheid. van Dora met' een langen handkus BEROOVING IN EEN D-TREIN. INTERNATIONALE TREINDIEF SLAAT ZIJN SLAG. Portefeuille met 22.000verdwenen. Gedurende de reis met den nacht-D-trein van Amsterdam naar Berlijn is de hoofd vertegenwoordiger van een Nederlandsche firma te Berlijn van f 22.000 beroofd. Maandagavond was de bestolene uit Am sterdam vertrokken en gistermorgen om half acht te Berlijn aan het station Frie- drichtstrasse aangekomen. Eerst in het ho tel bemerkte hij het verlies van zijn porte feuille, waarin zich het geld gevond. Naar hij aan de politie mededeelde, had hij voorbij Bentheim zijn slaapcoupé opge zocht. Hij ha-d de deur achter zich gesloten. De portefeuille zat in een jas, welke hij aan den kapstok had gehangen. Vermoed wordt, dat een internationale treindief de portefeuille in den loop van den nacht heeft gestolen. INBRAAK IN EEN PASTORIE. Gisternacht is ingebroken in de pastorie te Meers-Elsloo. Er werd een bedrag van f 200 ontvreemd. Van de daders is geen spoor. PERSONENTREIN OP EEN GOEDERENTREIN GEL00PEN. Geen persoonlijke ongelukken. Gistermorgen liep de personentrein van 10 uur uit de richting Arnhem vlak voor het station Aalten door verkeerden wissel stand op een op het eerste perron staanden goederentrein. Deze goederentrein werd in de flank aangereden, waardoor twee leege goederenwagens geheel werden vernield. De locomotief van den personentrein werd van voren ernstig beschadigd. Een huLptrein uit Winterswijk was spoe dig aanwezig om de baan vrij te maken. De trein van één uur kon zoodoende weer passeeren. Persoonlijke ongevallen haddenniet plaats. STUDENTENFEEST EN BRAND! In de achtcrlocaliteit van dc studenten sociëteit in de Sarphatistraat te Amster dam heeft een kleine brand gewoed, welke door den concierge met eenige emmers wa ter is gebluscht; zeven houten en één rie ten stoel verbrandden. In verband hier mede is een 21-jarige student uit Leiden aan het bureau Stadhouderskade geleid. Hij wordt ervan verdacht den brand te hebben gesticht. De student bekende dan ook dit te hebben gedaan, maar voegde er ter verontschuldiging aan toe, dat het te Leiden de gewoonte is een studentenfeest met een brandje te besluiten!.... GRANAAT IN EEN SLOOT. en zij bedankte hem nogmaals voor de prachtige rozen. „W zien u spoedig terug f' riep zij hem ten afscheid toe en een heel bijzondere glimlach speelde om haar lippen, toen zij de beide mannen, die naast elkaar de straat afliepen, nakeek. „Uw vriend is een geestige en aardige man", zeide zij over haar schouder tot haar va-der, die midden in de kamer was blijven staan. „U moet hem overhalen om ons heel dikwijls te bezoeken. Er zijn er in Waldenberg niet veel, waa'- men zoo gezellig mee praten kan als met hem." Frans Norrenberg bleef haar het ant woord schuldig, en diepe zucht, die veel op kreunen geleek, ontsnapte aan zijn borst. Hij drukte de nagels in de palm van zijn handen en liep met gebogen hoofd de kamer uit. VI. Toen Rudolf Sandory, die nu een sa lon op de eerste verdieping van het hotel bewoonde, voor de eerste maal naar bene den kwam voor de table d'hote, geleidde mijnheer Schwanflugel hem zelf naar zijn plaats. En het was ongetwijfeld een nieu we attentie van den waard, dat hij het couvert van Sandory had laten dekken naast dat van de jonge actrice, die hij op den dag van zijn aankomst in de vestibule had gezien. Nog achter zijn stoel staande, groette Sandory het beeldschoone meisje met een eerbiedige buiging, maar toen hij den mond opende om zich voor te stellen, ontstond een pijnlijk incident. Een blonde jonge man met een gouden pince-nez en een keurig verzorgde snor k-vim haastig van de deur van dc ectzaa! recht op San- DE VLOEK DER STILTE. Dame met haar lippenstift in geruisch- looze spoorwagens. We lezen in „Spoor en Tramwegen"? Dat het moeilijk is iedereen èn zijn papa te bevredigen, werd ons dezer dagen weer eens heel duidelijk voor oogen gesteld. Want deze zegswijze is volkomen van toe passing op het nieuwe gcruischlooze mate rieel, dat onlangs door de N. S. in dienst werd gesteld. Men zou verwacht hebben, dat iedereen tevreden was. MisEen reiziger slaakte in een klacht aan de Directie de volgende ont boezeming: „Ik breng vrijwel eiken dag eenige uren in den trein door, welke uren ik benut voor lezen en studie. Zooals velen met mij. Het nieuwe geruisohlooze materiaal zal hier voor m.i. een ernstige belemmering zijn. Reeds thans ondervindt men meermalen overlast van menschen, die zeer luidruch tige gesprekken voeren, quasi met hun buurman doch en passant alle omzittenden allerlei verhalen doende, die meestal nie- man interesseeren, doch die allo concentra tie onmogelijk maken. Groepjes jongelui, groepjes kaarters e.d. dragen verder het hunne er toe bij om de uren. noodgedwon gen in den trein doorgebracht, totaal ver loren tc doen gaan. Bij het gebruikelijk materieel wordt ge lukkig een groot aantal dezer Tustversto- ringen in de kiem gesmoord, doordat het overluid psreken moeilijker wordt gemaakt door het lawaai, en doordat bovendien een kleine afstand, desnoods een kleine plaats verandering voldoende is om alles in het gedruisch van den trein verloren to doen gaan. Geruisehloozer materiaal zal dit in de eerste plaats veel moeilijker maken en in de tweede plaats veel meer uitlokken tot gesprekken, die dan veel storender zullen werken op alle aanwezigen. Is het wellicht mogelijk op een of andere wijze het gedruisch weer in te voeren? Niets werkt meer isoleerend dan een muur van lawaai en u zult er ongetwijfeld velen mee verplichten". Deze klacht inspireerde Melis Stoke tot een gedicht: Geruischloos zweeft deireiziger door vee^end materieel gedragen Langs gladde rails van stad tot sta. alsof'hij in een auto zat in plaats van in een spoorwegwagen. Hij neemt zijn boekje of zijn krant en wil zich ijv'rig concentreeren. op de genieting der lectuur. Maar plotseling begint een buur. op fluistertoon te converseeren! Opeens een slagMen ziet van schrik den roiziger de vuisten ballen. En schrik staat om zijn mond gegrift.... Eén dame heeft Haar lippenstift op den eoupévloer laten vallen. Wanneer die weer is opgeraapt en 't incidentje is gesloten met 't kunstig kleuren van haar lip dan klinkt het sluiten van een knip van 't taschje of er werd gesohoten De reiziger leest naarstig voort, maar door het luide ademhalen van een gezetben linkerbuur kan d'arme man op zijn lectuur geen volle aandacht meer bepalen. Het rits'len van een stuk papier, in goede, oude tijden oir baar temidden van het schud-kabaai, is bij dit nieuwe materiaal gelijk een tergend knarsen hoorbaar. De zenuwen, die zacht gewiegd op 't. allerscherpste staan gespannen, ontvangen 't allerminst gerucht, al tracht de lezer al geducht die vage.klanken uit te bannen. dory aanloopen en zeide op een ver van hoffelijken toon: „Pardon, mijnheer! Deze stoel is bezet." Nieuwsgierig keken allen de beide mannen aan. De jonge actrice bloosde en staarde verlegen naar haar bord me vrouw Pollnitz echter wierp een blik vol minachting uit haar donker omrande oogen op den blonden heer. Iedereen scheen op een relletje te hopen. Maar de vreemdeling trad met een voorkomend lac-htje terug. „Neemt u mij niet kwalijk. Daar men mij deze plaats heeft aangewezen, kon ik niet vermoeden, dat u oudere rechten op deze plaats kondt doen gelden." De uiterst wellevende wijze, waarop Sandory zijn verontschuldiging maakte, bracht den blonden man blijkbaar in ver legenheid. „Het was mijn bedoeling niet u er een verwijt van te maken", zeide hij. „Overi gens wilt u wel toestaan, dat ik mij aan u voorstel: „Assessoi* Neumeister". Sandory noemde nu ook zijn naam en het incident was hiermede op vredelie vende wijze afgedaan. Mevrouw Pollnitz echter zeide op betooverend lieftalligen toon: „De plaats naast mij is in ieder geval nog niet bezet mijnheer, en ik blijf er borg voor, dat u weer niet zult worden opgejaagd." Een zoo vriendelijke uitnoodiging af te wijzen, zou niet minder dan beleedigend geweest zijn en Sandory nam met een diepe buiging in de richting van de dame plaats en reeds spoedig was hij in een geanimeerd gesprek met de tooneelspeel- ster gewikkeld. „Het wil mij voorkomen, dat ik den naam Pollnitz meer gehoord heb", zeide hij. „Het is al jaren geleden en ver van UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Donderdag 7 Juli. H u i z c n, 296 M. 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00—2.00 KRO. Hierna NCRV. 8.009.15 'en 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Ziekendienst. 10.45 Gramofoonpl. 11.30 Godsd. Halfuurtje. 12.15 Orkestconcert. 2.00 Handwerkcursus. 3.003.30 Vrouwenhalfuurtje. 4.00 Ziekenuurtje. 5.00 Cursus Handenarbeid v. d. jeugd. 5.45 John's Accordeon-Duo (J. Boelee en J. Bouman). 7.00 Gramofoonpl. 7.10 Causerie over Graubunden. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.00 Concert door het dameskoor „Can- temus" o.l.v. mevr. A. de VinkVerschoor. M.m.v. A. Schellevis (piano). 9.00 Causerie over glas-in-lóod-vensters. 9.3010.45 Concert door een kwintet o.l.v. P. v. d. Hurk. 0.a. Suite uit „Die Fleder- maus", Strauss. Ca. 10.00 Vaz Dias. 10.45J 1.30 Gramofoonpl. Hilversum,, 1875 M. üitsl. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 1C.15 Gramofoonpl. 10.30 AVRO-klein-orkest o.l.v. N. Treep. 11.15 Causerie door mevr. R. Lotgering Hillebrand. 11.45 Vervolg orkestconcert. 12.30 Gramofoonpl. I.302.15 Het Trio „Zapiavo" (zang, viool en piano). 2.30 Phonetisch Congres uit het Physio- logisch Laboratorium te Amsterdam. 4.00 Ziekenuur. 5.00 AVRO-Kamer-orkest o.l.v. G. Hem mes m.m.v. J. Oostdam (liedjes bij de gui taar). 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.00 Vervolg Kamer-orkest. 7.30 Reislezing. H. H. Felderhof: Voet tochten in het Berner Oberland. 8.00 Gramofoonpl. 8.15 Concertgebouw-orkest o.l.v. A. van Raalte. M.m.v. Francis Koene (viool). 0.a. Eine kleine Nachtmusik, Mozart en con cert voor viool e kl. t. op. 64, Mnndelssohn. In de pauze: Gramofoonpl. Hierna 7de Symphonie in C gr. t. Schubert. 10.30 Vaz Dias. 10.45 Gramofoonpl. II.0012.00 Dansmuziek uit „Victoria" te Scheveningen. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, Berichten. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelconcert Adw. O'Henry. 1.20 Shepherd's Bush Paviljoeu-orkest. 2.202.50 Concert. M. Macgibbon (viool) en F. Jackson (piano). 3.20 Kerkdienst. 4.05 BBC-dansorkest o.l.v. H. Hall. 4.50 Schotsoh Studio-orkest o.hv. G. Daines. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Mendelssohn's cello- en pianosona tes. "Wat heeft de spoorweg nu bereikt met alle voorzorg, alle heuschheid1 Een sfeer van rust en vree ofwel een soort verschrikkelijke hel voor arme lijders aan nerveusheid. De mensch van herrie en kabaal die door de stadssfeer is bezeten waarin het claxont, toetert, giert en gilt en fluit en dreunt en tiert, zal 't antwoord op dit vraagstuk weten, wanneer hij rustig neergezeten, in nieuwe wagens passagiert. hier, ik geloof, dat het Moskou was, dat een komiek van- dien naam lauweren oogstte. Was deze voortreffelijke tooneel- speler mischien familie van u De geschminkte tooneelspeelster scheen zeer ontroerd en met een gracieuse be weging bracht zij een zakdoekje naar haar oogen. „Spreek toch zachtjes mijnheer. Mijn arm dochtertje wordt altijd zoo zwaar moedig als zij van haar vader hoort spre ken." „Hij is dus uw man?" Frau Pollnitz knikte droevig. „Ja mijn heer, dat is het kunstenaarslot. Sedert ne gen jaren houdt het noodlot ons geschei den. Het is ons nooit gelukt in dezelfde plaats beiden een engagement te krijgen. Toen hij in Moskou optrad, was ik met mijn kind in Weenen en nu zijn we zelfs door de zee van elkander gescheiden. „Dat is hard. Ik begrijp, hoe zwaar gij daaronder moet lijden. In dergelijke om standigheden kunt gij nog slechts een zwakke herinnering aan uw man behou den hebben." „O, wij onderhouden natuurlijk een le vendige correspondentie. Zijn laatste brief kreeg ik nog pas verleden week uit Phila delphia. Ach, zijn brieven zijn zoo heerlijk. Ik wilde waarlijk wel dat u er eens een van kon lezen." Onopvallend had Sandory den kellner een teekén gegeven en nu verscheen de heer Schwanfliigel zelf met een dikbuikige flesch in een koelemmer. „Een glas op de spoedige hereeniging met uw echtgenoot", fluisterde Sandory, terwijl hij zonder complimenten twee slanke glazen voor de dames schoof. En zich tot Elli wendend, voegde hij er bij: 7.10 en 7.40 Lezing. 7.50 Sydney Baynes' orkest. 0.a. Potp. „Monsieur Beaucaire", Messager. 8.45 „The Enchanted Isle", operette in 1 actie van Bloor. Muziek van R. H. Wal- thew. 9.20 Berichten en lezing. 9.55 Concert. B. Davies (tenor) en F. Davies (piano). 10.50 Kerkdienst. 11.0512.20 BBC-dansorkest o.l.v. Hall. „R a d i o-P a r i s", 1725 M 8.05 en 12.50 Gramofoonpl. 5.05 Concert uit Fonteinebleau. Zang door mevr. Ritter Ciampi m.m.v. Defossje (piano). 8.20 Radio-tooneel. 9.05 Gramofoonpl. Kalundborg, 1153 M. 12.202.20 Concert u. h. Bellevue- Strandhotel. 3.505.50 L. Preil's orkest m.m.v. E. Vagning (piano). 8.20 Opera-concert o.l.v. L. Gröndahl. O.a. Ouv. „Figaro", Mozart en nit „Car men", Bizet. 9.]0 Zang door P. Knudsen en B. P. Knudsen m.m.v. F. Jensen (piano). 9.30 Populaire muziek m.m.v. leden v. h. Omroep-orkest. 10.20 Oude Deensche muziek m.m.v. orkest en strijkkwartet. Langenberg, 473 M. 7.25S.20 Concert uit Bad Salzschlirf. 12.201.10 Gramofoonpl. I.202.50 Concert oJ.v. Eysoldt m.m.v. 'hoornkwartet. 5.206.35 Beethovenconcert uit Frank furt o.l.v. R. Merten m.m.v. H. Altmann (piano). 9.05 „Anabasis", hoorspel van Glaeser en Weyra-uch. Muziek: E. Toch. 10.5012.20 Concert uit Berlijn o.l.v. E. Kurtz. Rome, 441 M. 9.05 Concert door Politie-orkest o.l.v. A. Marchesini. O.a. Potp. II Piccolo Marat, Massagni. 9.50 „II fauno stanco", comedie van D. de C'arpenetto. 10.20 Vervolg concert. B r u s s e 1, 508 cn 338 M. 508 M.: 12.20 Gramofoonpl. 5.20 Concert o.l.v. F. André. 6.50 en 7.40 Gramofoonpl. 8.20 Concert o.l.v. A. Meulemans. 9.20 Concert u. h. Casino Knocke. II.0011.20 Gramofoonpl. 338 M.: 12.20 Gramofoonpl. 1.20 Zang en piano. I.50 Gramofoonpl. 2.00 Zang en piano. 5.20 Concert o.l.v. A. Meulemans. 8.20 Concert o.l.v. Fr. André m.m.v. Cal- lewaert (accordeon). 9.20 Concert u. d. Kurzaal te Ostende. II.0011.20 Fragm. uit „Traviata", Verdi. Z e e s e n 1336 M. 8.20 „Der Vetter aus Dinsda", operette in 3 acten van Eduard Künneke. 10.20 Berichten. 10.40 Concert door het Kleemann-strijk- kwartet. 11.5012.20 Populair concert door de Langscher Cithervereeniging o.l.v. Riehl. „Op de kunst en op alles wat wij bemin nen, mejuffrouw." Het jonge meisje beantwoordde den dronk slechts aarzelend en met neerge slagen oogen. De blonde Assessor liet duidelijk zijn misnoegen blijken en sprak va^n dit oogenblik af geen woord meer met zijn schoone tafeldame. Toen hij opstond, maakte hij zwijgend, een buiging, maar tegen Schwanflugel, die hij vlak langs het vitte vest liep, merkte hij onnoodig luid op: „Luitenant von Dubitz had toch gelijk. Het gezelschap in uw ho tel wordt al te gemengd." Het was jammer, dat degenen voor wi© deze woorden het meest bestemd waren, er niet de minste notitie van namen. Op dc eerste flesch champagne was een twee de gevolgd, waartegen mevrouw Pollnitz maar een zeer zwak protest had laten hooren. Daarbij was Elli nog pas aan haar perste glas en ook Sandory dronk slechtg matig, zoodat het niet te verwonderen was, dat de oogen van de corpulente dame van jeugdig vuur schitterden en de doch ter meer dan eenmaal moest aandringen voor zij geneigd bleek op te staan. San dory vroeg verlof de dames een eindje te mogen vergezellen en de oude dame ging aan zijn arm hangen. Zij praatte en lachte voortdurend toen zij over straat gingen en wel zoo luidruchtig, dat de goede Walden bergers bet gezelschap bedenkelijk nake ken. Voor een sjovel huis in het oudste deel van de stad bleven de dames staan. San dory nam zijn hoed af om afscheid te ne men, maar mevrouw Pollnitz verklaarde hem, dat zij hem voor de champagne re vanche schuldig was. (Wordt vervolgd). TUSSCHEN EEN LIFT BEKNELD. Slachtoffer bijna onmiddellijk dood. Een vreeselijk ongeval vond gistermiddag in de expeditie-afdeeling van de Koekfa- briek der firma Albert Heijn te Zaandam plaats- terwijl de 37-jarige C. Hooischuur met den 18-jarigen C. J. Kolk met de lift naar beneden ging, bleef deze op 20 c.M. hoogte van den vloer, waar hij mpest zijn, staan. De knecht stapte uit en H., die niet begreep, waarom de lift niet doorgegaan was, deed een onderzoek naar do oorzaak daarvan. Terwijl H. nog zijn hoofd buiten de lift hield, zakte plotseliirg het gevaarte naar beneden. Tusschen den drempel en het liftdak geraakte raakte hij bekneld met het gevolg dal zijn hoofd bijna geheel verbrijzeld werd. De mau was vrijwel on middellijk dood. Het slachtoffer was ge huwd en vader van twee kinderen. Het lijk kon slechts met groot© moeit© verwijderd worden. Het. stoffelijk overschot werd naar het ziekenhuis overgebracht. „Tel." Te St. Willibrord is in een sloot een gela den granaat gevonden, lang t>4 c.M., met een middellijn van 15 c.M. Bij het uitdiepen van de sloot is het gevaarlijke projectiel te voorschijn gekomen. Nog niet kon worden uitgemaakt. 6f het van Nederlandsche, Duitsche of andere hei-komst is. Gebleken is echter, dat het een zeer gevaarlijke houwitsergranaat is. Naar we vernemen, is door den comman dant de artillerie te Breda vergunning aan den minister gevraagd, om het projectiel ter plaatse tot explosie te brengen. 5252

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10