DE CONFERENTIE VAN LONDEN ZWEVEN IN EEN ZWEEFKAMP 23ste Jaargang MAANDAG 4 JULI 1932 No. 7243 S)e£etcbobe0ou^omt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per poE-t f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruit betaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: 1 Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. WAT ZIJ WIL Haar echec zou de revolutie een goede kans geven Groote internationale krachtsinspan ning wordt aangewend tegen de econo mische depressie, die de wereld sedert twee jaren verzwakt. Niet alleen staats hoofden, als president Hoover en koning Albert, hebben aan de volken plechtige boodschappen gericht, die waarschuwin gen en voorstellen bevatten, maar ook de parlementen der democratische lan den hebben over dit thema intensief be raadslaagd en conferenties van experts hebben er zich voortdurend mede bezig gehouden, zoowel in den Volkenbond te Genève als bij de Bank van Herstelbe talingen te Bazel. Hoe nuttig dit alles ook is geweest, men is er tot dusver niet in geslaagd het kwaad, dat onze heele planeet in het verderf stort, te genezen of zelfs maar te verminderen. De „baisse" in den prijs der grondstoffen is verwoestend en de aardbewoners gaan door minder te con?umeeren dan zij voortbrengen. De productie vermindert en de werkloosheid wordt grooter. Men moet trachten de oorzaken van het kwaad nog dieper te onderzoeken, om de geneesmiddelen te vinden. Dit hebben de eerste ministers MacDonald, Herriot, Stimson en Musso lini ingezien, toen zij besloten om een internationale economische wereldconfe rentie in Londen bijeen te roepen, be stemd om de diagnose en therapie te stellen van een ramp, die zonder weergS is in de geschiedenis der beschaving. Zonder twijfel moet men niet te groote verwachtingen van deze conferentie koes teren. Na de reek? van voorafgaande te leurstellingen past nederigheid. Indien een voorbeeld thans ons bescheiden kan maken, dan is 't wel 't plan-Young van 1928. Er waren bijeen de geleerdste en schitterendste deskundigen van heel de wereld: Young, Franquit, Moreau, Schacht, Pirellii en anderen en zij had den de meest nauwkeurige berekeningen gemaakt. Zij besloten met de volgende profetie: „Indien de regeeringen onze conclusies aanvaarden en indien de vol ken er zich aan houden, dan zal er een tijdvak van ongekenden voorspoed voor heel de wereld aanbreken Nauwelijks hadden zij dezen slotzin opgesteld en de regeeringen hun voor stellen in praktijk gebracht, of er begon voor de wereld een tijdvak van onge kende verarming. Dit voorbeeld, deze ervaring ligt pas drie jaren terug. Groote bescheidenheid is dus al vast geboden met het oog op de conferentie van Lon den. De Vereenigde Staten hebben te ken nen gegeven, dat zij niet zouden deel nemen, wanneer niet de kwesties van oorlogssöhuld en douane er zouden wor den behandeld. Is dit dubbel voorbehoud niet van dien aard om de conferentie machteloos te maken en van tevoren reeds haar me chanisme te ontwrichten? Ik weet, dat de regeling der oorlogsschulden en het vaststellen van douane-tarieven behooren tot de priveleges van het congres' en niet van de uitvoerende macht. Maar moet niet ieder volk iets van zijn con stitutie en souvereiniteit opofferen, om de nieuwe internationale maatschappij, noodzakelijk geworden door de ontdek kingen der wetenschap en de toepassin gen der snelheid, in het leven te roepen? Is het, om een universeel geneesmid del te vinden, wel redelijk om van te voren van het onderzoek uit te sluiten de twee meest éclatante oorzaken van de algemeene crisis? Over de herstelkwesties komt men misschien in Lausanne tot een eindrege- ling en zou dit vraagstuk van brandne- telaard van het program der Londensche conferentie kunnen worden geschrapt. Maar hoe zou men dit kunnen doen met de noodzakelijke herziening der tarieven in heel de wereld? De overdrijvingen en wrijvingen dezer tarieven zijn toch de heftigste oorzaken der crisis! Aan de conferentie van Lon den te verbieden zich met douane-kwes ties bezig te houden, is hetzelfde als aan een geneesheer te verbieden om de wonde van een patiënt te sondeeren. Waarom gaat het bij de crisis-, die heel de wereld op haar kop zet? Om weer te herstellen het vrije ruilverkeer, om den warenhandel weer tot bloei te brengen, waarvan het opleven der in komsten en het herstel der butgeteven- wichten in alle landen afhankelijk is. Alleen op die wijze zou het vertrouwen van volk tot volk kunnen worden her steld, welk vertrouwen de schepter is van het internationale crediet. Het zou dus nooh juist, nooh opportuun zijn, om de douanekwesties uit te schakelen. De diepste oorzaak van den wereldoorlog was het conflict tusschen het beginsel der naties- en de ontwikkeling van het internationalisme. Welnu, dit conflict vindt zijn scherpsten vorm in de tarie ven. De duizenden kilometers douane zijn uit den booze. Een overdreven protectionisme heeft aldus alle gezond internationalisme ge dwarsboomd. De gevolgen zijn tarieven- oorlogen en contingenteerinen tegenover trusten en cartels, de „hausse" der kost prijzen, de vermindering der ruilmidde len en van het transport, het stopzetten van den handel, de ineenstorting der cre- dieten, de werkloosheid, de wegkwijning en ten slotte de langzame dood van in dustrie en handel. Welnu, deze langzame dood der men- schelijke activiteit, die geleid heeft tot de verlaging der inkomsten voor alle budgetten der wereld, is de 'hoofdoor zaak, de doodelijke oorzaak der enorme budgettekorten in alle landen ter wereld zonder uitzondering. Overal is de oor zaak dezelfde: Vermindering der belas tingopbrengsten, van het handelscijfer, van de handels- en industrieele winsten, van de inkomsten van domeinen en mo nopolies. Terwijl de sociale uitgaven en die voor nationale verdediging in alle landen stijgen, nemen de inkomsten zien- deroogen af. De nationale begrootingen zijn dan ook geen gesloten kringen meer als vóór de catastrofe van 1914, maar zij zijn in- terfereerende kringen van eenzelfde wer velwind, die niet tot rust kan komen. Zij vormen geen gesloten vaten meer, doch communiceerende vaten. De bur gers kunnen niet meer als vroeger vrije lijk overleggen hoe het best de belas- tinen te bepalen en de uitgaven te ver- deelen. Het zijn communiceerende vaten, die beinvloed worden door talrijke krach ten van buiten, zoodat de onafhankelijk heid van eiken staat is verminderd. Zoo doende is het begrip van budgetaire sou vereiniteit gewijzigd, zooals trouwens ook het begrip van nationale opper hoogheid. Deze nieuwe wet van de huidige we- -reld is nog meer merkbaar in de schat kisten der verschillende staten. Deze waren vroeger goed gesloten kasten, ge vrijwaard tegen druk van buitenaf. Than? zijn ook zij communiceerende vaten, waarin sedert eenige jaren de rijkdom men circuleeren met een zoo hortend rhythme, dat de valuta voortdurend in de war raken, de prijzen dol worden, de balansen vervalscht en de grondslagen van inkomsten en uitgaven geschokt worden. Als men zich herinnert, dat se dert 1917 Noord-Amerika meer dan 22 milliard dollar aan Europa geleend heeft, meer dan 5 milliard aan Centraal en Ztrid-Amerika, meer dan 3 milliard aan Azië dat bovendien Duitschland meer dan 15 milliard rijksmark heeft verzwolgen aan publieke en particuliere leeningen dat de staten van Midden- Europa bijna een milliard dollar hebben opgenomen dat Italië zijn evenwicht slechts heeft kunnen bewaren door Ame rikaan s oh e beleggingen dat Groot- Brittannië zelf? een vierde van de waarde van het pond heeft moeten afstaan hoe kan men dan nog twijfelen aan de onderlinge onaPhankelijkhe'hid der we reldeconomie, geschapen uit wetenschap en snelheid, vermenigvuldigd door den laatsten oorlog, versneld door de ver menging der koloniale rassen en de uit wisseling der democratieën. Het inter- continentalisme is heden ten dage de formule der moderne wereld en er moe ten intercontinentale oplossingen gevon den worden voor de problemen, die ge steld worden door de crisis aan alle na tionale huishoudens. Deze oplossingen wil de conferentie van Londen aangeven, doch zij kan daar slechts toe komen met alle voorzichtig heid, die de ingewikkelde toestand ge biedt. Zij zal middelen aan de hand moeten doen om de prijzen op te heffen, zonder ze in te straffe kaders vast te zetten, de douane-ophaalbruggen neer te halen, zonder den .handel prijs te geven aan de anarchie van het „laisser faire", het geldverkeer soepeler te maken zon der de souvereine noodzakelijkheid te miskennen van den gouden standaard, het vertrouwen te herstellen in de ver dragen zonder te beletten dat er een nieuwe volksverhuizing ontstaat tusschen de continenten. Groote taak voor de regeeringen, voor de circulatiebanken, voor de hoofden van industrie en handel! Groote verant woording voor de economische elite van onze planeet! Doch nooit is hun plicht meer dwingend voorgeschreven geweest, nooit was hun verplichting van drama tischer duidelijkheid. Want indien deze elite tekort schiet, hetzij door overmaat van voorzichtigheid, hetzij door exoes van deskundigheid, in hun zending om de georganiseerde energie van interna tionaal verband te herstellen, dan zal van beneden af de revolutionaire sahok komen, in antwoord op de bekentenis van onvermogen van bovenaf. De conferentie van Londen mag niet mislukken, want haar echec zou de plaats vrij geven aan nationalistische en com munistische omwentelingen. HENRI BERENGER. De zwevers van Noordwijkerhout naar Eqmond ten demonstratie met sensatie Een van de jongste sporten, welke hier te lande worden beoefend, is het zweefvlie gen, vliegen zooals een adelaar doet, hoog in de lucht, die geen vlerk uitslaat, maar in groote leringen aldoor blijft zweven op roerlooze wieken. Van de vogels is dat vliegen afgekeken; men heeft nagegaan, hoe zij van de lucht- stroomingen partij weten te trekken en dat nagevolgd. Vooral de Duitschers hebben in het zweefvliegen geweldige vorderingen ge maakt, hetgeen begrijpelijk is, als men be denkt dat DuitschLands bodemgesteldheid op vele plaatsen zeer gunstig is voor deze vliegerij, terwijl bovendien de beperkende bepalingen voor de Duitsche luchtvaart (vliegen met motor) de Duitschers als van zelf in de armen hebben gedreven van de motorlooze vliegkunst. Ons land heeft het Duitsche voorbeeld sinds kort nagevolgd en in de week-ends van de zomermaanden heeft men reeds ver leden jaar geregeld vluchten gemaakt langs de duinen onder Noordwijkerhout. Die week-ends zijn natuurlijk heel aar dig, maar om het zweven goed machtig te worden, is het gewenscht om er zich een paar weken heelemaal aan te geven. Daar om hebben de zweef-enthousiasten thans, evenals verleden jaar, in de duinen van Eg- mond aan Zee een kamp opgericht en dat kamp werd Zaterdag met eenige plechtig heid ingewijd. De zee en de scheurkalender. In het badhotel „Zeezicht" te Egmond zaten wij tot dat doel gezellig bijeen, in ge makkelijke rieten stoelen. De wind bracht het eeuwige geruisch der branding tot ons over en begeleid door het lie»d der golven werden de beste wenschen uitgesproken voor het welslagen van het kamp. Jhr. I. L. van den Berch van Heemstede, waarnemend voorzitter der Kon. Ned. Ver- eeniging voor Luchtvaart welkö organi satie een aparte commissie voor het zweef vliegen heeft, onder welker auspiciën het kamp ditmaal wordt gehouden opende het vliegkamp met een rede. Vliegers waaronder natuurlijk de zwe vers ook te rekenen zijn zijn gemoedelij ke, sympathieke lui en braaf enthousiast voor hun sport. Aan formaliteiten stoort men zich niet en daarom lette niemand erop, dat de jonker zijn rede op de achter kant van een scheurkalenderblad had ge schreven. Hony soit qui mal y pense! De burgemeester van Egmond was mede aanwezig en deze kreeg van dr. ir. v. d. Maas, secretaris van de commissie voor het zweefvliegen, een extra pluim op zijn hoed voor de medewerking van het ge meentebestuur. „Nou, antwoordde de burgervader recht uit, eerlijk gezegd zit daar wel een beetje egoïsme achter. Wij hebben verleden jaar ook zoo'n vliegkamp hier gehad en toen hebben we ons hart wel eens vast gehouden. Als er maar niet teveel stukken van ko men Maar in ieder geval is het een beste reclame voor Egmond". Egmonds burgervader is geen sportvlie ger, dat ie hem wel aan te zien, maar die opmerking over het „maken van stukken" was er een van iemand met een nuchtere kijk op de zaken. De vogel in de „poeier*. Na de thee zwoegden wij allen door het duin naar het zweefkamp om te zien hoe de Duitsche instructeur, de leeraar in het zweefvliegen Wendling uit Stuttgart, het zweven zou demonstreeren. De P.H. 20 stonds reeds op z'n slee te wiebelen van ongeduld om zich in de lucht te verheffen. Een mooie vogel van licht hout met breede vleugels, overspannen met doek. Om het toestel omhoog te krijgen zijn een achttal mannen noodig, die het aan elastische kabels vooruit trekken tegen den wind in, juist zooals men een vlieger op laat. Die kabels zijn aan een haak vastge maakt en als het toestel aldus is wegge schoten, vallen zij er vanzelf weer vanaf. Er zit spanning in zoo'n vlucht, zou het lukken? Zou-ie in zee vliegen? De belangstelling van de zijde van Eg- monds bevolking was tamelijk groot en met een ietwat ongeloovige belangstelling be- Oit nummer bestaat uit drie bladen VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Duitschland wijst het accoord af, dat de vijf crediteurstaten te Laüsanne hebben voorgesteld. (2e blad). Ex-koning Manuel van Portugal te Lon den plotseling overleden. (2e blad). Ernstige onlusten te Bombay. (2e blad). BINNENLAND. Vader en zoontje bij het kano-varen te Franeker verdronken. (Gem. Berichten, 3d© blad). Een doode en een zwaargewonde bij een motor-ongeluk te Duivendrecht. (Gemeng de Berichten, 3de blad). Inbraken te Haarlem. (Gem. Berichten, 3de blad). SPORt en wedstrijden. Vijf Ned. records verbeterd op de natio nale athletiekkampionschappen. Schitterend geslaagde sportdag van A. S. C. te Zoeterwoude. De onderlinge zeilwedstrijden van De Kaag beëindigd. De onderlinge- en schoolwedstrijden der Leidsche Zwemclub. DE CONFRENTIE VAN LON DEN Bladz. 1 DE ZWEEFSPORT Bladz. 1 schouwde men de verrichtingen van den man, die met een windmeter rondliep om te zien, hoe sterk de wind was. 'n Flink windje was het, niet te sterk en niet te zwak, 8 9 Meter per seconde. De jeugdige Duitscher een blond ten ger kereltje van naar schatting 'n 20 jaar werd met riemen op zijn vogel vastgebon den. „Achtung". Acht Delftscbe studenten, cursisten van het kamp, staan gereed aan de touwen. Dan klinkt het commando en zij rennen vooruit. In een prachtige start schiet Wondling omhoog recht op zee aan. Hij zwenkt over het strand naar het Noorden en beschrijft dan een scherpe bocht. Het vliegtuig gelijkt een sierlijke vogel, DE KON. NED VER. v seizoen geoefend werd. - LUCHTVAART opende Zaterdag te Egmond aan Zee een zweefkamp, waar voor het eerst In dit Het eerste zweeftoestel vloog na ongeveer 100 meter tegen een duin en werd zwaar beschadigd.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1