'AMEï> RUBRIEK EEN SIERLIJK MANTELPAKJE. Als wij over een mantelpak spreken, denken wij eigenlijk meer aan een tail- leur-costuum. Dat is tegenwoordig toch niet zoo. Het mantelpak van tegen woordig is ten eerste niet van zware lakensche stoffen gemaakt, maar meest al ziet men het manteltje van dezelfde dunne, soepele stof, of voille, of zijde als waarvan de rok, soms het japon netje is vervaardigd. Voile is dezen zo mer een geliefkoosde dracht en omdat de japonnetjes zoo dun zijn, doet men het verstandigst, in plaats van een rok en blouse, een japon zonder mouwen onder het manteltje van voile te dra gen. Het manteltje wordt zoodanig af gewerkt, dat men geen voering er in noodig heeft, doch meer dient als aan- vullings-blouse, met lange mouwen. Onze teekening toont u een mantel pakje van soepele zijde. De japon is van zacht effen gele zijde, ierwijl het manteltje van precies dezelfde kleur en kwaliteit is gemaakt, doch tevens bewerkt is met zwarte moesjes, een combinatie die het op het oogenblik zeer „doet". Ook andere combinaties zijn mogelijk, maar men moet er wel om denken, dat de grond van japon en mantel hetzelfde moet zijn, evenals de stof, waarvan beide gemaakt zijn. De japon is van zeer eenvoudig maaksel. Een gladde taille zonder mouwen met daaraan een glad rokje, algewerkt met een smal ceintuurtje, terwijl de halsafwerking uit een smal le sjaalkraag bestaat. Het manteltje heeft een goed getailleerde snit, groote breede revers, een smal ceintuurtje en goed aansluitende mouwen. Daar het manteltje het gedeelte is wat het meest in het oog valt, moeten wij vooral onze aandacht aan de snit ervan besteden. De lijn moet goed met het lichaam meeloopen en vooral niet wijd en vorm loos neerhangen. ONZE REISMANTEL. Bij het gereed-maken van onze reis bagage dienen wij ook voor onze klee- dfng zorg te dragen en wel in de aller eerste plaats moeten wij een warme, maar toch lichte reismantel hebben. Want of wij per trein, per auto of per <£8 fiets gaan, bij scherpen wind, die he laas ook in den zomer niet uitgesloten is, zijn wij maar al te blij onze reis mantel te hebben meegenomen. Zeer practisch voor zoo'n mantel is de Engelsche wollen tweedstof. Deze stof is het gemakkelijkst verkrijgbaaar in licht en donker grijs, beige, bruin of blauw. Voor op reis wint echter de grijze kleur het, omdat men daar het minste stof of vlekken op ziet. Denkt u er vooral om, dat de tweedstof niet te zwaar mag zijn, maar warm en luchtig. U kunt beter de mantel een dun zijden of shantung-voering geven, dan dat u onderweg loopt te puffen. De reismantel, die u ziet afgebeeld is van licht grijzen tweed en van een En- gelschen snit. De voorpanden slaan ver over elkaar heen en de onderkant valt zoo ruim, dat alles men gaat zitten of de reis per fiets maakt, de voorpanden over elkaar blijven vallen, zoodat men niet dadelijk in een enkele jurk bij de knieën zit. De mantel heeft twee flinke insteekzakken wat voor op reis ook al tijd een heel genot is, want niets is zoo onhandig, dan steeds ons handtaschje te moeten openen voor een kaartje, een sleuteltje, wat kleingeld of wat dan ook. De zijpanden zijn met schuine bie zen afgezet. Deze garneering vindt men terug op den rug en over de geheele lengte van den mouw, waardoor tevens een manchet overbodig wordt, daar de schuine bies tot aan den pols als gar neering dient. De kraag is van dezelfde tweedstof, flink hoog, terwijl de revers flink breed zijn. De mantel is hoog en laag gesloten te dragen, sluit blind met drie knoopen en heeft op de taille een smalle ceintuur met een galalith- gesp. Zooals reeds boven werd opge merkt, kan de mantel zoowel gevoerd als ongevoerd worden gedragen, het verdient echter zeer veel aanbeveling een z.g. halve voering aan te brengen, dus alleen borst, rug en mouwen, waar door onze borst en longen beschermd zijn en de mantel voor een zomerman tel toch niet te zwaar wordt. DE ALPINO. De Alpino blijft zich zeer in den gunst zoowel van mannen als vrouwen verheugen. En.... zeer terecht, want ze zijn buitengewoon gemakkelijk en handelbaar. Hoewel men ze nog het meest ziet van donkerblauw, zwart, bruin of groen-laken, beginnen de ge haakte alpino's steeds meer veld te winnen, vooral haakt men ze veel van „Angorawol", u kent die wol wel, met al die pluizige zachte haartjes er op. De gehaakte alpino's worden meestal in meerdere kleuren uitgevoerd en met een dikke pompoen afgewerkt, die pre cies in het midden zit of met twee klei nere pompoens, die dan een plaatsje op zij krijgen. Er gaat maar heel weinig wol in zoo'n klein mutsje, vandaar dat het voor een jong meisje buitengewoon flatteus staat om bij ieder manteltje een alpino in dezelfde kleur te hebben, al of niet verwerkt met contrasteerende kleuren. Toch zal de gewone, lakensche aloino het op den duur winnen, omdat deze c.oooooooooceoooooooooeo8 heelemaal neutraal is, en overal bij is te gebruiken. De eigengemaakte staat intusschen weer flatteuser, zoodat het misschien maar het beste is, ze beiden aan te schaffen, vooral omdat ze samen nog bij lange na niet den prijs van een hoed kosten. EEN AARDIG SCHEMERLAMPJE. Hoewel men steeds meer de slagzin hoort: „Laat licht en lucht uw woning binnentreden", heeft men over het al gemeen nog te weinig schemerlampjes in gebruik. Hier en daar treft men wel huiskamers aan, waar in een donker hoekje een aardig lampje staat, maat veel verder dan voor pronk staan gaat het dikwijls niet. Want als men om den tafel zit onder den grooten lamp, vin den vele huisvrouwen het eigenlijk zonde van het licht, om dat zoo maar te laten branden, terwijl er voldoende licht op de tafel valt. En toch is deze zienswijze niet heele maal de juiste. Want het dikwijls har de licht, dat op tafel valt, maakt de kamer niet gezellig, terwijl als men on der den lichtcirkel uit is, de kamer verder in schemerdonker is gehuld. Vooral de hoeken van de kamer moeten het meestal bezuren. Laten wij daarom eens van idee veranderen en niet alleen ZWEMPAKJES. Nu het dan toch eindelijk volop zo mer is geworden en de vacanties steeds nader komen, moeten wij, als wij ten minste onze vacanties aan een bad plaats kunnen gaan doorbrengen, on danks den slechten economischen toe stand, nu eens onze aandacht bepalen op het zwempak, dat wij moeten mee nemen. Als er onder de lezeressen da mes zijn, die over zeer veel vrijen tijd beschikken, dan verdient het aanbeveling het zwempak zelf te breien, doch noodzakelijk is dit heelemaal niet, omdat men de alleraardigste combinaties van kleur en snit tegenwoordig kant en klaar kan koopen., Wij vertoonen u hierbij een tweetal zeer moderne zwempak jes, waarvan de taille zeer goed om het figuur aansluit en om de taille met een smalle ceintuur wordt afgewerkt. Beide pakjes hebben een kort broekje, waar- overheen een rokje van hetzelf de tricot is bevestigd. Beide pakjes zijn van een speciaal soort wol gemaakt, dat de eigenschap heeft gemakkelijk water tot zich te nemen, maar het ook weer gemakkelijk laat verdampen. Legt men na ge bruik het zwempakje nat en wel even in de zon, dat zal na een half uurtje het pakje weer zoover droog zijn, dat het gemakkelijk mee naar huis te nemen is. Na een goed uur is het volkomen droog. Als u zelf een zwempakje breit, moet u met dezen eisch wel rekening houden en er op letten, dat u die speciale bad pakken-wol koopt, omdat het gemak wat u door het snelle drogen hebt, zeer zeker opweegt tegen de kleinigheid, die de wol misschien duurder is. het groote middenlicht aansteken, maar ook hier en daar op de donkerste plaat sen van de kamer, op een kastje, op het dressoir, op de theekast of waar dan ook een aardig schemerlampje neerzetten, niet alleen voor pronk, en zonder snoeren die goed in orde zijn, of zonder lampje er in, neen, de lamp heelemaal in orde en ook het stopcon tact volkomen voor het gebruik gereed. Als het stopcontact wat ver weg is van de plaats, waar uw lampje staat, dan doet u goed boven de deurlijsten een los snoer over een paar spijkers te hangen, doch zoo, dat de snoer niet vast aan den muur is bevestigd, want dat mag niet van de Electriciteit. Laat u de snoeren los over den grond han gen, dan loopt u kans er over te val len, omdat het licht natuurlijk niet precies op den grond valt en niet al leen dat u zou vallen, maar ook het lampje zou kunnen vallen, of het stop contact kan door de ruwe behandeling doorslaan. Voordat u dus een plaatsje voor uw schemerlamp uitzoekt, moet u even kijken of die plaats ook voor den aanleg gunstig is. Hier ziet u een alleraardigst klein schemerlampje, een modelletje, die u zoowel klaar in den winkel kunt koo pen als dat u gemakkelijk zelf kunt maken, van een leelijke vaas, die u be schildert en waardoor u een aardig lampje krijgt. Een kap als afgebeeld, zijn in effen perkamenten uitvoering te koop. u behoeft dus het moeilijke werk van kappen maken niet zelf te doen. alleen kunt u de kap een bloemetje of randje geven zooals u het lampje hebt beschilderd om zoo een geheel te krij gen. Plaatst u vooral de kleine lampjes niet te hoog, zoodat de kamer, iuist in de hoeken z.g onderlicht" krijgt, een zeer flatteus licht meestal. ONS PATRONENHOEKJE. Voor de zuinige huisvrouw. Dikwijls ontvingen wij brieven van belangstellende lezeressen met de vraag, of er van een in de damesrubriek afgebeeld japonnetje, mantelpak of kinderjurkje geen patroon te verkrij gen was. Tot onze spijt konden wij den laatsten tijd aan dergeijke verzoeken niet voldoen, omdat wij van de afge beelde modellen geen patronen be schikbaar hadden. Om aan deze wenschen tegemoet te komen en onze lezeressen in de gele genheid te stellen een in den smaak vallend modelletje zelf na te maken, hebben wij wederom besloten van de in deze rubriek afgebeelde modeplaat jes in het vervolg tegen kostprijs voor onze lezeressen knippatronen be schikbaar te stellen. Het kiezen van een patroon. Voor lezeressen, die gaarne een in ons blad afgebeeld model zelf wen schen te maken of door de naaister wil len laten vervaardigen, kan het hier voor benoodigde patroon worden aan gevraagd. Bij zulk een aanvraag om een patroon dient men het nummer van het gewenschte model en natuurlijk de maat op te geven. Teneinde het bepalen van de juiste maat te vergemakkelijken, geven wij onderstaand een lijstje met de verschil lende overeenstemmende maten: Maat Bustewijdte Heupwijdte 40 92 100 42 100 104 44 108 110 46 112 116 48 120 124 50 126 130 Het verdient wel aanbeveling om dit lijstje even uit te knippen, opdat men het kan raadplegen bij eventueel be stellen der patronen. Staat men voor een moeilijk pro bleem bij de keuze van een model, of wenscht men iets anders te weten op modegebied, dan is onze Moderedac trice gaarne bereid hierbij de behulp zame hand te bieden, mits een gefran keerde envelop voor antwoord wordt ingesloten. ZOMERJAPON (No. 1515). Modern zomerjaponnetje, dat zoo wel van effen kunstzijde, crêpe de chine, alsook van een of andere wasch- stof allerliefst is; wij noemen u slechts het mooie kleur- en zonechte zijden linnen, met revers van linnen, dat met een klein opengewerkt motiefje of wel van effpj van effen shantung met re vers van bedrukte of opengewerkte shan'.ung aardig staat! Het japonnetje bestaat uit het lijfje en heupstuk, dat alleen op de zijbanen is gestikt, daar de voor- en achterbaan tot de (aille doorloopen. De ruimte aan de schouders wordt weggewerkt door opgestikte plooitjes; de revers reiken tot aan de taille en de ruimte van het lijfje wordt zóó ver deeld, dat zij gelijk is aan de boven wijdte van den rok, die een weinig klokt en waarvan de voorbaan in een platte plooi valt. Het kleine mouwtje is glad en heeft een kleine uitsnijding aan den bovenkant; een vrij breede ceintuur om het middel en vóór in een knoop gelegd, maakt het geheel af. Geschikt voor de maten 42 tot 50. Benoodigde stof plm. 4,5 M. van 100 c.M. breedte. GEKLEEDE JAPON VOOR ZWARE FIGUREN (Nr. 7403). Deze japon, b.v. van zwart crêpe marocain of crêpe de chine gemaakt, is bij zonder geschikt voor zware figu ren. Een effen ja pon, vooral zwart, draagt er zeer toe bij, om een gezet figuur slanker te doen blijven. Gewerk te stoffen moe ten voor geklee- de japonnen zooveel mogelijk vermeden wor den. De japon be staat uit taille en rok met smalle ceintuur met gesp. De hals heeft geen garneering en is evenals de tot onder de taille doorloopende schuine lijn, die zich voortzet over de voor baan, afgebiesd onder de taille zijn twee mooie knoopen gezet. De mouw is glad gehouden en valt met een klei ne volant op deihand. Benoodigde siof ongeveer 4 M. van 100 breed. PAKJE VOOR KLEINE JONGENS (No. 7045). Evenals wij voor de kleine zus zor gen, heeft haar broertje onze aan dacht noodig en maken wij voor hem een gezellig pakje, waarbij het blauwe broekje op knoopt wordt met de witte blouse ge- Darelmoeren knoo pen. Voor- en achter zijde der blouse hebben een paar nlatte olooitjes en een klein rond kraagje: sluiting vóór met knoopjes en knooosgaten en ruime mouw met smalle manchet; kort recht bro°kje. Geschikt voor den leeftijd van 2, 3 en 4 jaar

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 15