HET NEDERLANDSCHE POOLSTATION OP GROENLAND VRIJDAG 1 JULI 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD fAli. 11 161 Hoe it erover denk? Hoe ik de toestand bekijk Ja, mijn goede vrienden stellen mij nogal eens die vraag. En wat moet 'n mensch daar nu op antwoorden? De grootste ban kiers, de beroemdste economen, de knap ste politici weten geen raad en spreken elkaar tegen. Bovendien behoor ik wer kelijk met tot die uitverkorenen, die de wereld overzien en dan kunnen(l) zeggen hoe het moet. Moet de gulden omlaag of ons geld zijn waarde behouden? Het dag blad de „Tijd." heeft vele voorname kop stukken een antwoord op die vraag laten geven. U zult wel gemerkt hebben, dat ik daar met bij was. Hoe ik erover denk? Sinds jaren schreeuwt het ongeloovige kamp, dat er menschen teveel op de aarde zijn en komen, dat de productie daarop niet berekend is. Want de God, Die de aarde sahiep en de menschen in het leven roept, is lang niet zoo knap als zij. Hij heeft een fout gemaakt en maakt nog geregeld fou ten bij zijn berekening. Als Hij werkelijk de Alwetende, de Almachtige Schepper was, Dien de Geloovigen van Hem maken, dan zou Hij gezorgd hebben, dat er niet teveel menschen kwamen of dat de aarde wat vruchtbaarder geweest was „Ze zijn beschaamd geworden; omdat God ze veracht heeft", lezen we in de Psal men. „Er kwamen teveel menschen op aarde. Dat kon zoo niet langer". De aarde zou de menschen niet kunnen onderhouden, als dat zoo doorging Nederland gooit haar groenten op de mesthoop en voert hier en daar reeds met vers oh e zoete melk de varkens, die ook niets waard zijn. In Noord—Amerika ver brandt men graan, omdat men er geen raad meo weet. In Brazilië werpt men ton nen koffie in zee. In Portugal laat men duizenden liters wijn wegloopen, omdat er geen markt voor is Hoe ik erover denk? Wat mijn ant woord is? Paus en Bisschoppen hebben gesproken. Gebed, aalmoes en boete! Sodoma en Go- morrha zouden gered zijn, als er slechts tien rechtvaardigen gevonden waren: Gods arm is niet korter geworden en Zijn goe dertierenheid niet minder. Father LEFEBER. St. Bonifacius-Missiebuis, Hoorn, postrek. 120937. God zal ons allen, ook dit Missiehuis, door de crisis heen helpen, als wij maar kinderlijk vertrouwen hebben. RECHTZAKEN ITALIANEN VEROORDEELD. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde ©enigen tijd geleden de twee Italianen, Ro- eettd en Qhristofori, wegens poging tot dief stal met braak in de Middenstandsbank te Soest tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden. De beide mannen kwa men van dit vonnis in hooger beroep en stonden de vorige week terecht voor het Gerechtshof te Amsterdam, d.w.z. alleen Qhristofori, want Rosetti had den avond voor de terechtzitting de vlucht genomen uit het O. L. Vrouwengasthuis en men zoekt nog naar hem. Gistermorgen wees het Hof arrest en legde dezelfde straffen op, nu met aftrek van de voorloopige hechtenis tot 13 April. Deze straffen werden opgelegd alleen we gens poging tot diefstal; dat de Italianen, om zich tot de bank toegang te verschaffen, ©en raam zouden hebben opengebroken, nam het Hof niet als bewezen aan. Rosetti werd vanzelfsprekend bij verstek veroor deeld. BEDRIEGLIJKE BANKBREUK. Anderhalf jaar geëischt. Voor de rechtbank te Haarlem stond te recht ©en bloembollenhandelaar uit H i 1- legom, thans gedetineerd-, wien bedrieg lijke bankbreuk ten laste was gelegd. Verdachte zou n.l., hoewel de Rechtbank hem op 5 Mei 1931 failliet had verklaard, ©en bedrag van 3047 niet aan zijn cura tor hebben opgegeven, althans aan zijn faillissement hebben onttrokken. Na uitgebreid getuigenverhoor eischte de officier van justitie anderhalfjaar gevange nisstraf. Uitspraak 18 Juli. Oplichting. Het Gerechtshof te Amsterdam wees gis teren arrest in de strafzaak tegen den „koopman" W. S., verdacht van oplichting meermalen gepleegd. Hij handelde indertijd onder den wijd- schen naam „Niederlandische Boden Kre- dit Bank". Een indrukwekkend briefhoofd bracht het publiek in de meening, dat hij groote zaken deed. Verschillende buitenlan ders meestal Duitschers stuurden geld aan verd. om hypotheek op hun bezittin gen te krijgen door verd.'s bemiddeling. Het gestuurde geld was voor „dekking" der onkosten, doch de hypotheek-aanvrage werd steeds afgewezen onder het voorwendsel dat de inlichtingen over den aanvrager on gunstig waren. De rechtbank had verd. veroordeeld wegens oplichting meermalen gepleegd, tot een gevangenisstraf van twee jaar, met bevel tot onmiddellijke gevan genneming. Het Hof vernietigde het vonnis op for- meele gronden en veroordeelde verdachte wegens oplichting meermalen gepleegd tot zes maanden gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijke gevangenneming. Kerkdiefstallen in den Achterhoek. Het gerechtshof te Arnhem heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen twee ar beiders te Doetinchem, die terecht hadden gestaan wegens verschillende kerkdiefstal len in plaatsen in den Gelderschen Achter hoek. De rechtbank had een der verdach ten veroordeeld tot een jaar en zes maan den gevangenisstraf en de tweede tot een jaar gevangenisstraf, waarvan acht maan den voorwaardelijk. Het Hof heeft de straf van den eersten verdachte gehandhaafd doch aan den tweede negen maanden ge vangenisstraf opgelegd. Voor beide verdachten werd de preven tieve hechtenis in mindering gebracht. MANNEN AAN HET SPINNEWIEL. Koppensnellers aan den huiselijken arbeid. Een katoenen blouse is de gewone koop prijs voor ©en vrouw in het land der Jeva- ros, ©en wilde Indianenstam in het gebied der Amarorie-rivier en berucht om zijn kop pensnellen. De voornaamste voorwaarden voor het verkrijgen der vrouw echter is, dat de pretendent de katoen der blouse zelf gesponnen en geweven heeft. Dit spinnen en weven van het katoen eischt bij het pri mitieve hand werktuig der wilden echter een zoo moeilijke en zorgzame arbeid, dat het dikwijls maanden duurt eer het klee- dingstuk klaar is. De vrouwen der Jevaros dragen blouse en rok, terwijl de mannen zich met een katoenen rokje tevreden stel len, dat zij eveneens zelf weven en iederen dag één keer wasschen. Dr. Sterling, de leider van den Ameri- kaa-nschen dienst van het Smeithsonian- Instituut, die met acht andere geleerden vier maanden onder de Jevaros leefde, be schrijft de wilden als een primitieve volks stam, waarvan de mannen zich bezig hou den met spinnen en weven, terwijl de vrou wen veldarbeid en alle overige huiselijke bezigheden verrichten. Wanneer de mannen niet aan het spinnewiel of den weefstoel bezig zijn, doorkruisen zij de dzjungle, doo- den dieren met hun vergiftigde pijlen of overvallen met speren en oude vuurwapens de dorpen van hun vijanden. Zij zijn bij zonder bedreven in de kunst om de tro- pheeën bestaande uit de hoofden der ver moorde vijanden te mumificieëren en de schedels door behandeling met warmte tot de grootte van een vuist te doen ineen krimpen. Op zekeren keer hadden Dr. Sterling en zijn kameraden alle reden zich zeer onbe haaglijk te gevoelen bij de onbeschaafde gewoonten hunner gastheeren. Toen do Amerikanen in hun gemeenschappelijke tent omstreeks middernacht in diepen slaap gedompeld waren, werden zij door het op perhoofd van den stam onzacht gewekt, ter wijl hij met dreigende gebaren zijn speer zwaaide. Het bleek, dat er een vrouw van den stam ziek geworden was en een der dragers van de expeditie, ©en medicijnman der Jevaros verdacht werd van schuld aan hare ziekte. Indien de vrouw stierf zou hij gedood worden en in zijn vertwijfeling had. hij de blanke mannen beschuldigd de vrouw behekst te hébben. Gelukkig voor hem en de verdacht© Amerikanen, hersteld© de vrouw weer. De voorbereiding der expeditie Wié er mee gaan. Bijzonderheden over de waarnemingen Dezer dagen vertrekken de deelnemers aan de Nederlandsche expeditie naar Ang magssalik op Groenland, om aldaar gedu rende het internationale poolja&r 1932 1933 een magnetisch-meteorologisch station te bezetten. Wij willen daarom een en ander over do voorbereiding der expeditie en de deelne mers mededeelen, om daarna enkele bij zonderheden over de waarnemingen te ver melden. Finantieel is de expeditio mogelijk ge worden, doordat het Rijk het Kon. Ned. Met. Instituut in staat heeft gesteld de magnetische instrumenten en hulpmiddelen aan te schaffen en aan de expeditie in bruikleen te geven .terwijl verder in ruime mate steun is ondervonden van vele weten schappelijke genootschappen, in de eerste plaats de Holiandsche Maatschappij der Wetenschappen in Haarlem, die de bate van het Langerhuyzenfonds aan de Neder landsche Commissie voor het Internatio nale Pooljaar schonk, het Koninklijk Ne- derlandsch Aardrijkskundig Genootschap, het Provinciaal Utrechtsch Genootschap van Kunsten en Wetensohappen, het Ne- derlandsch Natuur- en Geneeskundig Con gres, de Maatschappij Diligentia, om alleen de voornaamste giften te noeemn. Ook van de Koninklijke Paketvaart Maatschappij werd een belangrijke gift ontvangen. Inzonderheid ten behoeve van de onder zoekingen op radiogebied werd nog ruime steun verleend door het W.E.R.A.-fonds en door de Oostersche Handel en Reedenjen te Amsterdam. De Commissie werd vereerd met bijdragen van H. M. de Koningin-Moe der en Prinses Juliana, terwijl ook verder uit de kringen van scheepvaart, industrie, handel en wetenschap voldoende werd bij gedragen om het geraamde bedrag bijeen te krijgen. Met groote waardeering moet hier worden vermeld, dat. het Bestuur van Groenland de expeditie in vele opzichten te hulp kwam, zoowel door het verleenen van huisvesting in een vroegere bestuurs- woning, als door het kosteloos verleenen van vervoer voor personen en bagage en allerlei hulp in het aanschaffen van benoo- digdheden. In weerwil van al deze hulp zou toch het uitgebreide, radio-onderzoek, dat de expedi tie voorbereid heeft, onmogelijk zijn ce- wecst zonder de hulp van dr. A. F. Philips, die een koTtegolfzender aan de expeditie in bruikleen afstond, terwijl het Laborato rium van prof. dr. jhr. G. J. Elias van de Technische Hoogeschool te Delft een ont- vanginrichting in bruikleen gaf. Uit de vrij talrijke aanbiedingen vcor deelneming zijn na overleg met de hoog leeraren in de natuurkunde aan de Ne derlandsche Universiteiten en de Techni sche Hoogeschool als deelnemers gekozen de heeren J. A. de Bruine, techn. stud. (Delft); H. P. Th. van Lohuizen. phil. cand. (Utrecht); K. L. van Schouwenburg, chem. cand. (Delft) en dr. J. van Zuylen (Gronin gen), welke laatste als leider zal optreden. Alle expeditieleden hebben zich sinds vele maanden voor hun taak voorbereid, wat de radio-onderzoekingen betreft onder leiding van prof. dr. G. J. Elias te Delft en dr. B. van der Pol te Eindhoven, wat de magneti sche en meteorologische onderzoekingen betreft hoofdzakelijk te De Bilt, vooral on der leiding van dr. G. van Dijk, terwijl prof. Schermerhorn t© Delft een der deelnemers opleidde in het verrichten van astronomi sche plaatsbepalingen, en van het Geode tisch Instituut een theodoliet ter leen werd ontvangen. Bovendien hebben de drie laatstgenoemde deelnemers omsteeks Kerst mis ©en reis gemaakt naar Kopenhagen en Finland, zoowel om met de bediening van te Kopenhagen ontworpen magnetische re- giatreeringsinstrumenten t© worden ver trouwd gemaakt, als om in een in de pool streken gelegen station (Sodankyla in Fin land) met den toestand van magnetische variaties in een dergelijk station ©enigszins kennis te maken. Deze reis heeft hen tevens in aanraking gebracht met personen, die in poolstreken bekend zijn of die zelf geruimen tijd op Groenland hebben doorgebracht. Zij zijn dus terdege voor hun taak voorbereid. Wij kunnen die taak hier niet in bijzon derheden beschrijven, maar willen toch een opsomming geven, die eenig denkbeeld geeft van het groote materiaal dat ver zameld staat te worden. Voor de magnetische waarnemingen neemt men uit Kopenhagen twee lichte ge bouwtjes mede, in het eene waarvan drie stel instrumenten worden opgesteld die pho- tografisoh de richting en sterkte van de aardmagneetkracht opteekenon. Met het oog op de zeer groote variaties, die nabij de magnetische pool te wachten zijn, heeft men bijzondere instrumenten aangeschaft, die met behulp van een groot aantal pris ma's op ©en kleine papierbreedte toch al les opteekenen. Een ander stel instrumen ten dient voor snelregistreering, waarbij ook de kortere schommelingen afzonderlijk worden opgeteekend. Voor de nauwkeurige vaststelling van de basiswaarden worden in het tweede gebouwtje met standaard instrumenten van tijd tot tijd metingen verricht. Nauw verband met de magnetische waar nemingen vertoonen die van het noorder licht. Men verwacht een groot aantal da gen met duidelijke noorderliohbversahijnse- len te zullen meemaken. Dit zal worden gephotografeerd met ©en voor dat doel door de Geodetische en Geophysische Unie ter leen verstrekte camera, en verder worden opgeteekend met behulp van sterrekaar- ten, terwijl men ook van zwakker Noorder licht de aanwezigheid met spectroscoopjes zal vaststellen. Over het radio-onderzoek, dat zoo nauw met het magnetisme is verbonden, heeft dr. van der Pol dezer dagen een radio-lozing gehouden, terwijl hij zicb voorstelt daar over ook in de pers later mededeelingen te verspreiden. Bij het meteorologisch gedeelte staat het onderzoek der hooge atmosfeer op den voorgrond. Er is te Angmagssalik reeds eeu vrij goed uitgeruste meteorologisch sta tion, dat ook waarnemingen per radiotele- graaf verzendt. Toch zal men zelf ©en vol ledig uitgerust meteorologisch station op zetten, omdat het voor de deelnemers ge- wenscht is, zelf de bijzondere verschijnselen, die zich in de poolstreken voordoen, te be- studeeren en ook voor het onderling ver band der verschillende waarnemingen ©en juiste kennis der plaatselijke verschijnselen vereischt is. Aerologische waarnemingen ge schieden er nog niet en men heeft een groo- ten voorraad lood ballons medegenomen, die met waterstof gevuld en opgelaten zul len worden, om dan met ©en registreertheo- doliet naar dr. Schout© te worden gevolgd. De waterstof moet ter plaatse met behulp van Ferrosilicium en bijtende natron wor den gefabriceerd. In den poolnacht zal men beproeven de ballons van een eenvoudige kaarsverlichting te voorzien, om de waar nemingen het geheel e jaar te kunnen voort zetten. Waarnemingen met regis treerballons, waardoor temperatuur en vochtigheid tot op groote hoogte kunnen worden bepaald, zullen hier en daar in het poolgébied ver richt worden met toestellen, die elke bereik te temperatuur enz. door radio-signalen verkondigen. Ons ontbraken de geldmidde len voor de groote ballons en de groote hoeveelheid waterstof, die hiervoor noodig zijn, al had men de radio-sondes uit een Amerikaansche schenking kunnen krijgen. Men hoopt echter toch tot verscheidene K.M. hoagte de atmosfeer te onderzoeken met Ganadeesche instrumenten, uitgevon den door mr. Patterson, die weinig kosten en de bereikte temperatuur enz. met licht signalen aangeven. .Overigens zullen de meteorologische waarnemers zich bezighouden met geregel de wolkenwaarnemingen en ook ijverig let ten op optische verschijnselen (kringen om zon, maan, bijzonnen enz.) die in de pooi- DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. POGING TOT MOORD. Opnieuw 5 jaar geëischt. De Haarlemsche rechtbank heeft voort gezet de zaak tegen een slooper, beschul digd van poging tot moord van zijn geschei den vrouw op den Heerensingel te Haar lem. 19 Mei j.l. was een aanvang gemaakt met de behandeling dezer zaak en was door <jen officier van justitie vijf jaar gevange nisstraf geëischt. Later had de rechtbank interlocutoir vonnis gewezen, waarbij ©en nader onderzoek naar verdachte'» geestver mogens gelast werd. Uit dit onderzoek was komen vast te staan, dat verd. in lichte male psychopaat was, dooh wel toereken baar voor zijn daden. Op grond van dit rap port eischte de officier van justitie gister morgen opnieuw 5 jaar gevangenisstraf. Mishandeling. De Groningsche rechtbank heeft gisteren veroordeeld tot acht maanden gevangenis straf waarvan 4 maanden voorwaardelijk den 42-jarigen Groningschen schipper H. C. Ts die in den nacht van 18 Mei zijn vroe gere vriendin W. de R. en haar nieuwe vriend T. met een mes heeft mishandeld. De eisch luidde 6 maanden. 461. Men kan begrijpen hoe verbaasd de visscher werd, toen hij, in plaats van visch een matroosje ophaalde, die als een groet met zijn muts wuifde. Van verbazing liet de visscher zijn schepnet in het water vallen. En Keesie had een pret voor drie. Daar is ie, daar is ie, sobreeuwde hij. 462. Ja hier ben ik, zei het matroosje, lachende, toen d visscher en Keesie hem in de boot hielpen. Jonge, jonge, zeide hij, ik ben nog nooit zoo lang onder water geweest, maar ik ben blij, dat ik je zie, Keesie, want ik was ai ongerust over je. streken met buitengewone pracht optreden. Door de welwillenheid der firma Kipp Zn. tp Delft zal de expeditie ook stralings waarnemingen (zonnestraling) verrichten, en van prof. Clay te Amsterdam heeft rij de hulpmiddelen gekregen om ook enkele waarnemingen van kosmische straling te doen. Ingevolge overeenkomst met den heer Tijmstra (Den Haag) en prof. Rutton (Utrecht) verleent de expeditie gastvrij heid aan den heer en mevrouw Tinbergen- Rutten, die een biologisch onderzoek in de omgeving van Angmagssalik zullen uitvoe ren en in voorkomende gevallen als reser ve-waarnemers kunnen optreden. Omstreeks 14 Juli vertrekt de „Gertrud Rask" uit Kopenhagen, oa met deze zes Nederlanders en de zware lading kisten, met de Nederlandsche kleur gemerkt. Onze beste wenschen vergezellen hen op dezen tooht en bij het verblijf op Angmagssalik. Van het terugkeerende schip kunnen de eerste berichten omtrent de aankomst wor den verwacht. Overigens zijn maatregelen genomen om op weinig kostbare wijze ra- diotelegrafische beriohten omtrent den gang der waarnemingen en het welzijn der deel nemers te verkrijgen, waartoe de Telegraaf- administratiea hebben medegewerkt door ©en verlaagd tarief toe te staan. Wij hopen dus af en toe mededeelingen omtrent het lot der expeditie en haar werk te kunnen verspreiden. WILT U IETS WETEN? Vraag: Wat is over het algemeen de gewoonte als een meisje met een zaken man trouwt? In hoeverre moet het meisje dan voor de huishouding zorgen? Antwoord Dat hangt af van we- derzijdschen stand en fortuin. Zelf onder ling regelen. Vraag: Is er gelegenheid brieven per luchtpost te verzenden naar Kigoma, Urun- di beige. Afrika. Hoeveel extra port is voor deze brieven verschuldigd. Hoeveel zou de reis der brieven verkort worden. Gewoonlijk hebben ze 6 a 7 weken noodig. Antwoord Deze brieven kunnen per K. L. M. luchtpost verzonden worden naar Cairo, waarna zij verder met den LondenCairoKaapstad vliegdienst mee gegeven kunnen worden tot in Britsóh Oost-Afrika. Over dit reisje doen zij een week. Als men de reis in het binnenland ook schat op ongeveer een week, is de tijdsbesparing 4 a 5 weken. Het tarief is 15 cent per elke 5 gram boven het gewone tarief. Zooals bekend vertrekt iederen Donder dagochtend een K. L. M. vliegtuig. STOOMVAARTBERICHTth STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. MARNIX VAN ST. ALDEGOND'E, 30 Juni van Amsterdam naar Batavia, was 11 uur 30 nam. in zee. POELAU LAUT (uitr.) vertr. 29 Juni v. Belawan. POELAU TELLO (fchuisr.) pass. 29 Juni Perim. TANIMBAR (thuisr.) arr. 30 Juni te Barcelona. KON. NED. ST00MB. MIJ. AJAX vertr. 30 Juni van San Feltn naar Barcelona. AMAZONE arr. 30 Juni van Genua L v. Vigo te Rotterdam. AURORA vertr. 30 Juni van Amsterdam naar Rotterdam. FAUNA vertr. 30 Juni van Amsterdam naar Rotterdam. PLUTO vertr. 30 Juni van Amsterdam naar Rotterdam. MEROPE, Malta naar Rotterdam, pat«. 30 Juni Gibraltar. ULYBSES vertr. 29 Juni v&n Piraeus n. Volo. KON. PAKETV. MIJ. HOUTMAN vertr. 2.9 Juni van Lorenzo Marques naar Port Natal. HOLLAND—AFRIKA LIJN. AMSTELKERK (uitr.) pass. 28 Juni te Gibraltar. HEEMSKERK (fchuisr.) arr. 29 Juni te Mombassa. HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN. BENGALEN (uitr.) arr. 29 Juni te Calcutta. STREEFKERK (uifcr.) pass. 30 Juni Gi braltar. HOLLAND-AM ER I KA-LIJN. DAMSTERDIJK arr. hed«n te Rotter dam. ROTTERDAMSCHE LL0YD. MODJÓKERTO (thuisr.) vertr. 26 Juni van Singapore. TAPANOELI (fchuisr.) pass. 30 Juni te Gibraltar. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. ALCINOUS arr. 26 Juni van Hamburg te Amsterdam. MELAMPUS, JavaAmsterdam, vertr. 28 Juni van Belawan. MYRMIDON vertr. 30 Juni van Am sterdam naar Londen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 11