H. SIMONIS VRIJDAG 1 JULI 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 GEMEENTERAAD VAN LEIDERDORP. >anwezig zijn alle leden. De voorz. opent de vergadering met gebed, waarna de no tulen worden gelezen en vastgesteld. De ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van de N.Z.H.T.M. en een van B. en W. van Zoeterwoude, betrekking hebbende op de doortrekking der tramlijn langs den Hooge Rijndijk tot het gesticht ,.De Goede Herder". De voorz. zegt, dat de doortrek king door den hoofd-ingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat is geweigerd. Be doelde missiven beoogen alsnog de toe stemming van de doortrekking te verkrij gen. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten de verzoeken van de N.Z.H.T.M. en van B. en W. van Zoeterwoude te onder steunen. De rekening en verantwoording van de vereeniging^ van Chr. Gezondheid- en Va- cantiekolonie, met verzoek om subsidie voor 1933. Dit stuk zal bij de begrooting worden behandeld. Het jaarverslag van den keuringsdienst van vee en vleesch te Leiden over 1931. Dit stuk zal aan de leden rondgezonden wor den. Een verzoek van 0. F. Wisse, om vrij- Vervoer van zijn kinderen per autobus voor het bezoeken der openb. lagere school al hier. Dit stuk wordt voor praeadvies in handen van B. en W. gesteld. Aan de orde is thans het in beroep gaan bij de Kroon van een besluit van Ged. Staten, houdende vaststelling van de door deze gemeente verschuldigde vergoeding over 1931 aan Leiden voor leerlingen, die aldaar de H. B. S. voor meisjes bezoe ken. De voorz. zet uitvoerig deze zaak uit een. Van 3 meisjes is ten onrechte aange nomen, dat zij te Leiderdorp woonachtig zijn Deze kinderen wonen in de gemeente Zoe terwoude, zoodat Leiderdorp inplaats van 5 leerlingen, maar voor 2 leerlingen behoeft te betalen. B. en W. stellen voor, bij de Kroon in beroep te gaan tegen deze be slissing van Ged. Staten. De voorz. deelt nog mede, dat B. en W. zelf ook in beroep zijn gegaan, omdat niet vast staat, wie tot- het beroep gerechtigd is. Met. alg. 6temmen wordt hiertoe beslo ten. B. en W. stellen vervolgens voor, dat de gemeente zich zal aansluiten bij het insti tuut voor Stad en Landschap, voor de be oordeeling van bouwplannen. De contri butie bedraagt ƒ5.De heer Groenen dijk vindt dit wel mooi, maar hij vreest, dat. dit de bouw niet zal bevorderen en het bouwplan door de veranderingen duurder tal worden. De voorz. en wethouder Splinter zeg gen, dat dit niet het geval is en dat bij de beoordeeling van de plannen steeds wordt getracht, deze niet duurder te maken, maar ze zelfs door vereenvoudigingen goedkoo- per te krijgen. Wethouder Splinter wijst er verder nog op, dat soms geheel gewijzigde bouwplan nen worden gemaakt voor het geld. Be sloten wordt met alg. stemmen zich bij genoemd instituut aan te sluiten. Daarna wordt, op voorstel van B. en W. besloten aan de gemeente Pernis voor den tijd van 3 maanden een kasgeldleening groot f 30.000 te verstrekken tegen een rente van 5 pet. 's jaars. Voorts worden eenige wijzigugen in de begrootingen 1931 en 1932 aangebracht. Tegen de in de vorige vergadering vast gestelde verordening op de heffing van een vergunningsrecht hebben Ged. Staten be zwaar, in verband waarmede B. en W. voorstellen de verordening te wijzigen overeenkomstig den wensch van Ged. Sta ten. Op voorstel van den voorzitter gaat de vergadering in geheime zitting over. Na heropening der vergadering wordt, de staat van oninbare en nog te verhalen posten vastgesteld. Voorts wordt op voorstel van B. en W. de boomplantdag uitgesteld tot nadere overweging. In verband hiermede wordt besloten voor gezamenlijke rekening van de gemeen te en de bouwvereeniging „Dorpsbelang" de binnenzijde van het hek langs de noord zijde van heb van Leeuwenpark te betege len. Alsnu wordt op voorstel van B. en W. besloten voor de som van f 2500 een 10-tal huizen van de z.g. „blauwe buurt" aan te koopen, in eigendom toebehoorende aan wethouder Splinter. De heer Splinter heeft zich hierbij van stemming onthou. den. Ten aanzien van de verbetering van den v. d. Valk Boumanweg wordt door B. en W. voorgesteld aan Ged. Staten een ^oor- stel te doen, waarbij de gemeente Leider dorp het beheer en onderhoud van dien weg van Leiden overneemt, mits deze weg geheel wordt bestraat; zulks voor reke ning van de provincie, Leiden en Leider dorp, elk voor 1/3 gedeelte der kosten en het onderhoud van de beschoeiing door de provincie wordt overgenomen. Met alg. stemmen wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. Na de rondvraag, volgt sluiting. TER AAR AFSCHEID VAN PASTOOR BONNET Een lange rij van waardeerer.de redevoeringen. Deze week werd op uitnoodiging van een Comité onder praesidium van den heer D. v. d. Hoorn, op een gepaste wijze afscheid ge nomen door alle organisaties van den zeer- eerw. heer pastoor Bonnet. Even 8 uur werd de pastoor afgehaald door het Kerkbestuur vanaf de Pastorie naar het R.K. Vereenigingsgebouw, alwaar het af scheid zou plaats hebben. De voorz., de heer D. v. d. Hoorn, heet de pastoor welkom, en dankt hem voor zijn welwillendheid hier aanwezig te zijn, daar de organisaties op een gepaste wijze afscheid van u willen nemen. Verder heel spr. welkom den burgemeester, jhr. de Muralt en burgemeester Geesing van Nieuwveen en verdere genoodig- den. Spr. deelt mede, dat nu voor de ver schillende corporaties de gelegenheid zal wor den gegeven een afscheidswoord te richten aan den scheidenden pastoor. Spr. dringt er op aan, dat iedere spr. niet verder gaat dan op eigen terrein, en stelt dit verplichtend. Er is den laatsten tijd zooveel gesproken, waar we nu maar niet dieper op in moeten gaan. Het is gepasseerd, en zij die zich hier aan schuldig hebben gemaakt, zullen er wel berouw van hebben. We kunnen toch vaststel len dat 90 pet. van de parochianen zouden zeggen: „pastoor, blijft hier!" Nu werd het woord gegeven aan de ver schillende besturen. Een hartelijk woord van den burgemeester. Als eerste spreker trad op de burgemeester. Wanneer ik hier sta, zegt spr., als vertegen woordiger van het Gemeentebestuur, dan her inner ik mij nog heel goed, dat ik voor het eerst kennis maakte met u, als hoofd van de Katholieken, het grootste deel der ge meente. Ik weet hoe groot de invloed is van u bij hen, en deed daarom een beroep op uw steun en medewerking voor mijn taak als hoofd van de geheele gemeente. Ik heb u gewaardeerd als priester en weet hoeveel goed gij hebt gedaan aan de menschen. De verstandhouding onderling was voortreffelijk. Met leedwezen vernamen wij uw heengaan. Dit spijt het geheele Gemeentebestuur. Na dit officieele woord, zegt spr., heb ik ook nog het genoegen u te mogen toespreken als vriend. Onze vriendschap is groot geweest neen, dit is een fout onze vriendschap zal groot blijven. Jaarlijks kwaamt gij een dag op visite bij mijn gezin, één van de mooi ste dagen was dit voor mij dan van het geheele jaar. Deze vriendschap zal niet verbroken worden, mijnheer pastoor, al gaat gij nu naar het hooge Noorden. Het heengaan spijt mij zeer, en dat het u goedgaat in uw nieuwe standplaats, is mijn hartgrondige wensch. Het leven is pastoor bitler gemaakt. Namens het Kerkbestuur sprak de héér v. Zwieten het volgende. Op de eerste plaats pastoor, moet ik u openlijk ons leedwezen be tuigen met uw heengaan en ik gelooi zeker te spreken namens het overgroote deel der pa rochianen als ik u zeg, dat wij uw vertrek diep betreuren. Wij weten wat u noopte Mgr. overplaatsing te vragen, maar wij weten ook dat deze aanvrage u moeite kostte, omdat de parochie u lief was, en dat gij het zeker nooit zou gedaan hebben als u het leven hier niet zoo bitter was gemaakt door een kleine groep personen. Op de tweede plaats dan- verachting hebben. Op de tweede plaats dan ken wij u hartelijk voor de prettige samen werking met ons bestuur; wij hebben in ti altijd een voorzitter gehad, die in gezamenlijk overleg de zaken behandelde. Ook danken wij u voor al hetgeen u voor de parochie op gees telijk en sociaal gebied hebt gedaan. De aa.n- wezige vereenigingen getuigen daarvan. Velen daarvan hebt gij opgericht en de bestaande hebt gij in stand gehouden en tot bloei ge bracht. Voor allen had gij altijd een warme belangstelling en altijd waart gij bereid moreelen en financieelen steun te verleencn. Vooral wil ik hier twee gebouwen noemen, nl. het patronaatsgebouw en de fröbelschool, beide van onberekenbaar voordeel voor de pa rochie. Deze beide stichtingen zullen nog in het verdere verschiet getuigenis afleggen van uw werkzaam leven in deze parochie. Beide monumentale gebouwen zullen nog bij het geslacht uw naam in herinnering brengen. De vereenigingen, voor welker bestaan deze ge bouwen onmisbaar zijn geworden, zullen u nog wel iets daarover zeggen, maar ik meende u reeds namens de parochie in |t algemeen daar voor te moeten bedanken. Rest mij nog, pastoor, u veel geluk en Gods beste zegen toe te wenschen in uw niemve rochie en wij hopen, dat u daar nog vele ji in dienst van onze zoo eenig mooie Katholieke Kerk zult werkzaam zijn. Voor ik eindig, mijnheer pastoor ,nog een verzoek: blijf uw oude parochie gedenken, wij zullen ook u niet vergeten. Namens het R.K. Armbestuur en de L. T. B. sprak de heer C. v. d. Hoorn Azn., het vol gende: De voorzitter van het Armbestuur heeft mij opgedragen u, namens ons, Armmeesters, den dank over te brengen bij uw heengaan, voor de prettige en aangename wijze, waarop wij niet u gewerkt hebben. Altijd hebben wij in de beste verstandhouding met u kunnen samen werken, tot voordeel van de behoeftigen uit de parochie. Wij danken u voor de groote maat van vertrouwen welke wij bij u genoten. In moeilijkheden stond gij altijd achter ons, en steunde u ons met woord en daad. Hoeveel leed of er naast de armbedeelingen door u is gelenigd, hoeveel tranen er door gedroogd zijn weet God alleen, èn Hij zal u er ook over vloedig voor beloonen. Tevens, pastoor, zeg ik u dank als voorz. van den L. T. B. Ook hier was uw medewer king volledig en hartelijk. Altijd spoorde gij ons aan om volgens den wensch van den Bis schop ons te vereenigen in de voor ons boe ren en tuinders eigen standsorganisatie: de L. T. B. Groot was uw belangstelling in wel en wee. Altijd hield gij u op de hoogte, van den stand der gewassen en de prijzen der producten. Z.eerw. heer pastoor, moogt gij de kroon, die gij als loon voor uw werk eenmaal zult ontvangen, in Wervershoef nog vervolma ken en verheerlijken. Wij zullen u in onze ge dachten houden en wenschen u nog vele geluk kige en rustige jaren. De heer W. Togni sprak name'ns de R.K. Kiesver. en de R.K. Ziekenhuisver. Spreker l.racht den scheidenden nastoor dank voor het iltijd trouw bezoeken van de hestuurs- en le denvergaderingen, waar hij altijd zijn meening ten, beste gaf, en zoo eerlijk mogelijk han delde, en zijn uiterste best deed, om de een heid in sterke mate te bevorderen. Spr. sprak ijn teleurstelling uit over de handelwijze van enkele personen, maar laten we hopen, dat zij gehandeld hebben in onbewustheid. Wij zullen u bidden pastoor, veel, en laten wij ho pen, dat wij eenmaal elkander ontmoeten aan de rechterhand van God in den hemel. De voorz. van den R.K. Landarbeidersbond „St. Deus Dedit||, de heer G. Mesman, viel het zwaar afscheid te nemen van den herbin den geestelijk adviseur, die veel, ja ontzagge lijk veel heeft gedaan voor de arbeiders. Steeds stond gij ons ter zijde met raad en daad. Welken steun mochten wij van u ont vangen met het aankoopen van een vaandel, hoeveel adviezen zijn gegeven door u in het belang van ons arbeiders. Wij betreuren diep uw heengaan pastoor, en zullen een gebed voor u storten, dat geluk en vrede u deel achtig worden. De heer Mourits sprak namens het zangkoor zijn leedwezen uit over het vertrek van den pastoor. Wij hebben altijd in een goede har manie samengewerkt en prettig. Moge het u welgaan in uw nieuwe parochie, en u van alle onaangenaamheden bevrijd blijven. De heer H. Volgering, die een afscheids woord sprak namens de voorz. van het Ge nootschap van den Stillen Omgang, gaf in keurige welgekozen woorden weer al wat de pastoor was als directeur van het Genoot schap. Gij zijt de stuwkracht geweest, de groote bloei is aan u te danken. Spr. memo reerde het feit, dat de pastoor de afgeloopen Omgang meemaakte, en zijn grooten steun voor het vaan. Wij danken u voor alles, zullen voor u bidden, en dat gij in uw nieuwe parochie eveneens een bloeiende Stille Omgang zult aantreffen is onze hartgrondigen wensch. De Lidwinaver. vond haar vertolkster van het vele goede wat de pastoor gedaan heeft voor deze ver. in mej, de Boer. Bij het verlaten dezer parochie, betuig ik u, ook namens de mede bestuursleden der Lidwi naver., mijn hartelijken dank voor alles wat wij voor deze ver. aan u verschuldigd zijn. Door uw toedoen en onder uw leiding is deze tot stand gekomen, en door uw guide en milde bijdragen gesteund, waardoor wij in de gele genheid werden gesteld om in den nood der armen te voorzien. Voor alles onzen hartelij ken dank, en wij wenschen u in uw nieuwe parochie Gods besten zegen toe. Namens de Patronaatscommissie werd het woord gevoerd door den heer J. Hoogervorst. Spr. schilderde het patronaatsleven; hoe pri mitief vroeger alles was, bij nu vergeleken. Dit alles hebben we te danken aan u pastoor. Gij zag, dat het noodig was, dat hier een ander patronaatsgebóuw kwam, de groote zor gen hebt gij op u genomen. Nu kan de jeugd hier menig uurtje gezellig zitten, opgevoed worden tot degelijke christelijke mannen. Als de bouwheer van dit groute gebouw zullen wij u vele malen gedenken in onze gebeden en dat het u welga in uw nieuwe parochie. De heer L. Wass'enburg bracht dank aan den pastoor voor het vele, wat hij gedaan heeft aan de R.K. Muziekvereen. „Arti"; me nig keer gaf gij royale medewerking en steun, vooral in de période van één-wording met het patronaat. Als een mooie herinnering zullen wij u geven een mooie foto in een prachtige lijst, voorstellende ons gezelschap bij het tweede lustrum. Verder wenschen wij u Gods onmisbaren zegen en een aangenaam en vruchtbaar arbeidsveld. Mej. Hoogenboom sprak namens de Maria- Congregatie het volgende: Zeereerw. pastoor, als genoodigde van het bestuur van de Maria-Congregatie, meen ik goed te doen, u namens haar allen ons leed wezen te betuigen met uw heengaan. Wij heb ben van nabij uw offers aan geld en tijd kun nen waardeeren, die ti gebracht hebt tot wel zijn der meisjes en wij hopen allen ,dat na uw heengaan de Cöngregatie nog lang zal mogen voorleven. Wij weten ook dat de waar deering van uw werk hier te Langeraar in de herinnering der meisjes en der dames van het bestuur zal blijven bestaan. De verdediging van het recht. Namens het R.K. Onderwijzend personeel sprak het hoofd der R.K. school M. Robert. Eerst bracht spr. dank aan de verschillende corporaties, voor het schrijven aan Z. H. Exc. de Bisschop, voor hun onmiddellijke bereid willigheid tot verdediging van het recht. Wanneer ik dan tot u spreek zegt spr., zou den wij uw taak aangaande de school kunnen verdeelen in tweeën: één van gouverneerden- den en één van administratieven aard. En het is op beiderlei terrein, dat een leider van een school met een bevolking van ruim 500 zielen bij voortduring en zonder ophouden in een ge stadig contact verkeert met zijn eersten su perieur. -En dan is het mij op dit oogenblik een uiterst aangename taak hier te mogen consta- teeren, mijnheer de pastoor, dat de medewer king en de steun waaraan mijn hoofdschap steeds behoefte had, bij u en uw geacht be stuur steeds te vinden was. Ik dank u op dit oogenblik dat wij haast zullen scheiden voor deze hartelijke samenwerking, die de school ten zegen, is geweest. De kinderen hebben u hedenmiddag, zij het op zeer bescheiden wijze, hartelijk dank gebracht voor al hetgeen u voor hen deed. 't Zal mij niet euvel geduid wor den, dat ik ook als ouder namens alle ouders u warm dank zeg, voor alles wat u voor de jeugd hebt gedaan en wat gij voor hen zijt geweest, voorzoover het betreft het terrein der lagere school. Als ik een klein hiaatje in uw schoolbestuurs-voorzitterlijke functie zou mo gen constateeren dan zou het enkel zijn een ietwat in het oog loopende schrielheid opzich- tens ons schoolgebouw, maar zelfs dit inzicht van uw beheer wisten de gemeentelijke autori- teitne te waardeeren als zijnde een rem op de toch al zoo opgeschroefde gemeentelijke on- derwijs-uitgaven. Voor alles onzen dank. En thans, pastoor, staat gij op het punt om ons tc gaan verlaten, zult gij gaan brengen een offer groot in onze oogen een offer op het altaar der nederigheid en gehoorzaamheid. Gij zult heengaan naar een ander arbeidsterrein, ingevolge de inwilliging van uw eigen wen schen. Moge de goede God u alle kracht schenken dezen arbeid aldaar met een groot optimisme en vertrouwen te aanvaarden. Gij gaat niet alleen. Houdt u daar verzekerd van. Onze allerbeste wenschen, ja meer dan dat, onze gebeden zullen u vergezellen. Mogen ze u een steun zijn, die u zullen kunnen doen vergeten, ja vergeven uw te begrijpen ziele- leed. En wij broeders en zusters in den ge- loove, mokt niet en wreekt niet. Laat ons aan eensluiten nauwer en nauwer rondom onze Gods-gezanten ter verrichting hunner ontzet tende verantwoordelijkheid die gelegen is in hunne overheid. Laat ons zoo den vrede trach ten te herwinnen die absoluut onontbeerlijk is. Voor het vele goede wat de pastoor gedaan heeft aan de bibliotheek, o.a. het geven van vele boeken en de noodige financiën om weer nieuwe werken aan te koopen en nog zijn meerderen steun, werd dank gebracht door het oudste lid van het bestuur der Bibliotheek, den heer Ant. Hoogervorst. De heer A. P. Uijttewaal bracht namens de R.K. Geitenfokvereen., den pastoor dank voor zijn prettige samenwerking. Naast uw verder druk parochieleven, kwaamt gij altijd op de vergaderingen, en uw adviezen werden altijd gaarne aangenomen en gewaardeerd. Voor alles onzen dank, en wij wenschen u Gods zegen toe in uw verder priesterleven. Als laatste spr. trad op kapelaan Oud, die dankbaar was voor al hetgeen gesproken was dezen avond en sloot zich- hierbij aan, dankte den pastoor voor het zeer vele goede wat hij heeft gedaan voor de parochie, en hoopte dat hij in zijn nieuwe parochie vrede en liefde mocht ondervinden. De pastoor was heel graag in Ter Aar gebleven. De pastoor, nu het woord nemende om de verschilende sprekers te danken, zegt, dat hij heel gaarne te Langeraar gebleven zou heb ben, maar zij hebben het me niet meer moge lijk gemaakt. Wanneer ik vertrek naar Wer vershoef, neem ik Langeraar in mijn hart mee. Wanneer ik nu naga, wat ik vanavond al niet heb gehoord van de verschillende sprekers, al- wat door mij is tot stand gekomen en welke waardeering de parochianen er over hebben, dan doet het scheiden mij veel lichter. Op de eerste plaats bracht de pastoor dank aan den burgemeester voor zijn pleizierige samenwer king en als een trouwe vriend. Ik hoop dat gij nog vele jaren moogt werken tot heil van de gemeente Ter Aar. Het Kerkbestuur dankt spr. voor de goede verstandhouding, waarin wij de financieele za ken van de Kerk regeld, en het Armbestuur heb ik eveneens altijd pleizierig mee gewerkt; ik wensch dat zij met den nieuwen pastoor in dezelfde harmonie mogen samenwerken. De Kiesver. is een struikelblok geweest, al tijd deed ik mijn best de zaken in de goede banen te leiden. Spr. deed een beroep om al tijd mannen van woord en plicht te zijn, en al mocht 'n besluit niet naar den zin zijn van een minderheid, laten wij ons dan aanpassen bij de meerderheid. De L.T.B. heb ik altijd genoeglijk meege werkt, ik toonde altijd mijn belangstelling aangaande tuinderij en prijzen, enz. (maar 't meest dacht ik aan aardbeien, die ik menig maal mocht ontvangen). (Hilariteit). Met de arbeidersver. „Deus Dedit" was de samenwerking voortreffelijk, mijn hart klopte wafm voor de arbeiders. Het zangkoor, ja, zij hebben prachtig ge zongen, wel eens te langzaam, vooral als men een vurig temparement heeft, maar zij zongen tot eer en glorie van God. Het Genootschap van den Stillen Omgang heb ik zien groeien en bloeien, mijn krachten heb ik niet ontzien om het tot grooten bloei te brengen. Moge de liefde voor Jesus in het H. Sacrament zoo blijven. Het Patronaat en de Meisjes-Congregatie heeft al veel goeds gesticht in de parochie. Op godsdienstig en cultureel gebied neemt zij al een belangrijke plaats in; mijn dank voor de dames- en heeren-commissieleden voor hun werk. Voor de leden van het school-personeel zijn zijn geen woorden genoeg om hun arbeid te waardeeren. Het Hoofd va- de School met zijn staf werken vol ijver en opoffering voor de jeugd, zij zijn een ontzettende steun voor mij geweest De Ziekenhuisver. moeten wij blijven steu nen, denkt Zondags altijd aan de Elisabeths- penning, hierdoor worden zoovelen in staat gesteld bijna kosteloos opgenomen te wor den in een roomsch ziekenhuis De Lidwinaver. is mijn papkindje geweest, veel geld heeft zij ingeslikt waarmee veel arme menschen geholpen konden worden. Gaarne gaf ik mijn geld hiervoor, en ik hoop dat zij in den vervolge in staat zal gesteld worden zoo te blijven doorgaan. „Arti" heeft mij altijd sympathiek aange daan, en menig vroolijk nummer ten gehoore gebracht; ik hoop dat alle gemeentenaren nog vele malen mogen genieten van onze muziek vereniging. De Derde Orde zal ik blijven gedenken, en vooral een extra dankwoordje aan de ijverige zelatrice Bet je Hoogervorst, die altijd present was; ik hoop, dat de Derde Orde nog lang moge bloeien; en ten laatste de R.K. Geiten fokvereen. St. Paschalis. Naar deze vergade ring ging ik altijd het liefste toe hier werd pleizierig kalm vergaderd in zeer gemoedelij ke stemming. Tenslotte zal ik u alle gedenken, ik draag u in mijn hart, zal aan u denken als ik de H. Mis opdraag aan het H. Altaar. Naar aanleiding van een vraag van mevr. Post Uiterweervan Hofwegen, antwoordt de pastoor dat niet alleen de Kiesver, de oor zaak is geweest, waarom het nu zoo geloo- pen is. De voorz. v. het Comité dankt al degenen, die het woord gevoerd hebben dezen avond, Hier werd nog weer eens opnieuw bevestigd, dat gij alles gedaan hebt voor het heil van de parochie. Wij zullen u niet vergeten, dat het u verder goed mogen gaan en dat gij de kroon in den hemel moge krijgen. HEDEN AANGEKOMEN DE EERSTE ZENDING VAN EEN NIEUW SYSTEEM MET INGEBOUWDE STEUNZOOLEN VOOR GEVOELIGE VOETEN BIJZONDER AANBEVOLEN HAARL.STRAAT 138 - TELEF. 699 KERKNIEUWS IN ELK KATHOLIEK GEZIN Het Katholieke Dagblad! MGR. M. P. J. MöLLMANN. Zooals bekend, herdenkt Mgr. M. P. J. Möllmann, vica/ris-igeneiaal van het bis dom Haarlem op 15 Augustus a.s. den dag dat hij voor 40 jaar de H. Priesterwijding ontving. Voor deze gelegenheid heeft zich uit de geestelijkheid van het bisdom Haarlem een comité gevormd, waarvan Z. H. Exc. Mgr. Aengenent het eere-voorzittersohap op zich heeft genomen. Voorzitter is Mgr. H. J. M. Taskin, praeses van het Groot Seminarie te Warmond en proost van het Kathedraal Kapittel, leden zijn de hoogeerw. heeren H. A. T. van Dam, deken van 's Gmvenhage, H. 0. J. SondaaJ, deken van Haarlem, de Zeereerw. heeren Pater J. Jorna S.J., pas toor te 's Gravenhage, Pater R. Hazebroek O.F.M., pastoor te Amsterdam, J. Th. La- gerwey pastoor te Amsterdam, L. A. J. O. Speet rector te Amsterdam en de weleerw. heer A. J. Bekkering kapelaan te Rotter dam. Te Haarlem is een comité van leeken sa mengesteld, waarvan voorzitter is mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, lid. van de Eer ste Kamer. Waarschijnlijk zal de jubilaris op 15 Augustus een pontificale Hoogmis opdra gen in de Haarlemsche Kathedraal, terwijl dien namiddag receptie zal zijn voor gees telijken en religieuzen. Voor leeken en ver- eeniging wordt de receptie vermoedelijk op Zondag 14 Augustus gesteld. „Msbd." PATER Dr. P. POLMAN O.F.M. Magister in de theologie te Leuven. Pater dr. Pontianus Polman O.F.M. zal hedenmiddag om twaalf uur den zeld zaam behaalden graad van magister in de theologie aan de Katholieke Hoogeschool van Leuven verwerven. Antonius Jozefus Maria Polman werd ge boren te Amsterdam op 20 Augustus 1897, volbracht gymnasiale studie te Venray, trad in 1915 in de Orde der Franciscanen, werd na hoogere studiën aldaar gevolgd te hebben priester gewijd te Weert in 1922; studeerde daarna van 1923 tot 1927 aan de theologische faculteit der Leuvensche Hoo geschool, promoveerde daar in laatstge noemd jaar magna cum laude op proef schrift en stellingen tot doctor in de god geleerdheid met specialisatie in de Kerk geschiedenis. De jonge doctor werd daarna benoemd tot lector in de moderne Kerkgeschiedenis in het klooster „Alverna" te Wychen, gaf lessen aan Volksuniversiteiten en lezingen voor den K. R. O., publiceerde verscheide ne bijdragen in het Historisch Tijdschrift en in Fransche en Duitsche revues en werd redacteur der „Collectanea Franciscana'. Na op 5, 7 en 9 Juni een zeventigtal stel lingen te hebben verdedigd, zal pater dr. Polman met het gebruikelijk ceremonieel tot Magister worden bevorderd op het proefschrift „L'Elément kistorique dans la controverse religieuse au XVIe siècle des Pays Bas". De promovendus, die tot de zeer weini gen in Nederland behoort, die den ma- gistertitel van Leuven bezitten oa-. Mgr. prof. Poels van Heerlen en pastoor dr. van Oppenraaij te Zevenaar schreef zijn proefschrift in het Fransch om op die wijze ruimer debiet aan zijn vakwerk te ver schaffen. „Msfod." Priesterretraite. In het retraitehuis „St. Ignatius" te Spaubeek (L.) zal van Woensdagavond 3 Augustus tot Vrijdagmorgen 12 Augustus wederom een vrije achtdaagsche Priester retraite worden geleid. Zich op te geevn aan de Directie, welke gaarne alle gewensebte inlichtingen ver strekt. Retraitewerk in het St. Clemensretraiten- huis te Noordwijkerhout. Men zendt ons toe volgend verslag over 6 Juni 19316 Juni 1932. Nadat op 1 Maart 1931 de Paters Re demptoristen weder het St. Clemensretrai- tenhuis te Noordwijkerhout in handen had den genomen, werd weldra het retraitewerk voor eenige maanden stilgelegd om in het huis eenige verbetering en verfraaiing aan te brengen. Op 6 Juni 1931 begon weder de gewone loop der retraiten. Nu in het begin van Juni het jaar der werkzaamheden voorbij wa-s, konden de volgende resultaten worden ge boekt: Er werden 69 retraiten gegeven, waar van 50 aan mannen of jongelingen en 19 aan vrouwen of meisjes. Het totaal aantal Retraitanten bedroeg 3377, waarvan 2584 mannen en 793 vrou wen. Daar in 1930 2125 retraitanten het St- Clemenshuis bezochten, beteekent dit een vermeerdering van 1252 deelnemers. Naast den dank aan God voor zijn bij zonderen zegen, moeten wij ook onzen wel- gemeenden dank brengen aan de Eerwaar de heeren Geestelijken en aan de leeken- propagandisten voor al wat zij in het be lang der retraiten hebben gedaan.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10