R.K. WERKLIEDENVERBOND IN NEDERLAND BUITENLAND WOENSDAG 29 JUNI 1932 DE LEIDSCHE COURANT fWEEDE BLAD PAG. S HET 300-JARIG BESTAAN van de Amsterdam- Bche Universiteit De hoogleeraren begeven zich naar het Con certgebouw ter bijwoning van de plechtige senaats zitting. Illlllll DE UNIVERSI- TEITSFEESTEN te Amsterdam. Dinsdagmiddag is in het Con certgebouw een plechtige senaats zitting gehouden Een overzicht van de zaal tij dens de zitting. Voorzitter de Bruijn over loonsverlaging en werkloozen- zorg DE BISSCHOP VAN HAARLEM OVER DE KATHOLIEKE ARBEIDERSORGANI SATIE In het gebouw „St. Bavo" te Haarlem werd gisteren en wordt heden de algemeene zomervergadering ge-houden van het R. K. Werkliedenverbond in Nederland, welke bijeenkomst geopend werd met een rede van den Verbondsvoorzitter den heer A. C. de Bruijn uit Utrecht, waaraan wij het vol gende ontleenen: De vergadering, aldus de voorzitter, wordt niet alleen ditmaal in Haarlem ge houden, omdat er hier een plaatselijke ar- beidersvereeniging is die voorbeeldig werkt en reeds meerdere leiders aan de nationale beweging geschonken heeft, maar vooral omdat de katholieke arbeidersbeweging daardoor in de gelegenheid gesteld zou zijn Mgr. Aengenent, thans als bisschop in zijn Verbondsvergadering te kunnen begroe ten, wat hedennamiddag geschieden zal. Vervolgens wijst spr. erop, dat geheel de katholieke arbeidersbeweging in den afge- loopen winter met inspanning van alle krachten geworsteld heeft tegen de ernsti ge gevolgen van de crisis en om uitkomst heeft gebeden, nu de crisis zich allereerst en allermeest manifesteerde in een bijna nog ongekende omvangrijke en langdurige werkloosheid, met de daaraan verbonden moreele en materieele ellende voor hon derdduizenden mannen en vrouwen en kin deren. De Katholieke Arbeidersbeweging heeft onophoudelijk en met alle geëigende mid delen getracht het lot der werkloozen te verzachten en het als een van hare eerste plichten geacht zich zooveel mogelijk te verzetten tegen de vele aanvallen gericht op de bestaanspositie der werknemers, on geacht vanwaar die aanvallen kwamen. Er bestaat tusschen het Verbondsbestuur en de besturen der aangesloten vakbonden volkomen eenstemmigheid, dat zooveel mo gelijk aanvallen op de bestaanspositie moe ten worden afgeslagen en slechts noodge dwongen in loonsverlaging kan worden be rust. Loonsverlaging niet HET middel. Trouwens meer dringt ook onder de eco nomisten het idee door, dat loonsverlaging niet het middel is om uit de huidige im passe te komen en zij die nog wel op dit standpunt staan mogen zich in het verle den spiegelen om te zien dat hun idee voor de toekomst fout is. Met voldoening mag spr. dan ook constateeren, dat het crisis congres van de R. K. Werkgevers loonsver laging als middel om de crisis te bezweren niet heeft genoemd. Zij die nog loonsverla ging voorstaan zullen goed doen him blik te richten naar het buitenland, waar nog ner gens loonsverlaging het beoogde gevolg ge had heeft. Hoe het Verbond tegenover loonsverla ging staat is duidelijk op de algemeene ver gadering van den R. K. Metaalbewerkers- bond uiteengezet door pater mr. drs. Beau fort, die daar heeft aangetoond, hoe loons- daling inderdaad van beteekenis kan zijn voor de verhooging van onzen nationale welvaart en uitbreiding van ons afzetge bied, wanneer het te hooge loonniveau be lemmerend op onze export werken zou, doch deze geleerde spr. heeft daaraan on middellijk toegevoegd, dat dit in de huidige omstandigheden niet in werkelijkheid het geval is, doordat onze export niet wordt belemmerd, door economische belemmerin gen, n.l. goedkooper productie in andere landen, doch door oorzaken van handels- politieken aard, door de hoog opgetrokken tolmuren, die slechts nog hooger opgetrok ken zullen worden als we nog goedkooper gaan produceeren. De conclusie waartoe pater Beaufort kwam is dan ook volkomen gelijk aan het standpunt van het Verbondsbestuur n.l. „al moet volmondig worden erkend, dat in con crete, dus in bepaalde gevallen, helaas wei- licht in talrijke gevallen, loonsverlaging onvermijdelijk zou zijn (de uiterste nood zaak worde dan echter overeenkomstig Quadragesimo met de stukken aangetoond) als geëigend middel om uit de crisis te geraken .kan een daling van het algemeen loonniveau niet worden aanvaard, nationaal niet omdat wij de verhoopte export-voor- deelen niet in onze hand hebben en andeA zijds de nadeelen voor onze binnenlandsche markt onmiskenbaar zijn, en internationaal niet, omdat daardoor de bij zooveel rijkdom en de mogelijkheid tot nog grooter rijkdom tragische afzetcnsis nog zou worden ver scherpt. Ook op het jongste coDgres van het I.C.V. sprak prof. dr. Brouwer zich in gelijken geest uit, als hij zegt: Wel nooit heeft de aanval op het arbeidsloon zoozeer ten doel gehad de aandacht af te leiden van economische fouten en tekortkomingen als in dezen tijd". Het is na deze uitspraken, aldus vervolgt de Verbondsvoorzitter, dan ook vooralsnog niet te verwachten, dat wij als promotors en vergoeilijkers van loonsverlaging als middel ter bestrijding van de crisis zullen fungeeren, wij kunnen dit als arbeiders- leiders met succes aan anderen overlaten. Hoe moeten wij de gevolgen der crisis bestrijden? Maar met dat al is de hevigheid der cri sis niet ontkend, noch de groote moeilijk heden waarvoor de regeering geplaatst is. Wij kunnen in ons kleine land de wereld crisis niet oplossen, wij moeten haar gevol gen bestrijden. Op welke wijze? Spr. noemt het verheu gend, dat op de jongste internationale Ar- beidsconferentie aan den Raad van Beheer van het Internationaal Arbeidsbureau ver zocht is de invoering bij wet in alle indus- trieele landen van een Arbeidsweek van 40 uur in studie te nemea. Waarom, zoo vraagt spr. zou 48 uur ge werkt moeten worden, indien met veertig uur werken de werkloosheid zeer belang rijk zou reduceeren? Maar daarnaast moet onverwijld aan onze werkloozen hulp geboden worden. Dit kost veel geld en de Regeering klaagt over gebrek aan middelen. Het wil spr. echter voorkomen, dat het geld voor de werkloozen er komen moet en komen kan. Wanneer de verplichting die rust op hen die nog behoorlijke inko mens hebben, om de noodlijdenden te hel pen niet vrijwillig wordt nagekomen, dan moet de Overheid zorgen, dat die plicht vervuld wordt. I® het niet redelijk en sympathiek, dat een speciale belasting geheven wordt met het doel den werkloozen het leven mogelijk te maken Is het van Christelijk standpunt bezien onredelijk bij wijze van noodoffer de inkomstenbelasting, vooral van nict- kostwinners en voorts van allen die een be hoorlijk inkomen hebben aanzienlijk te ver- hoogen? Rechtvaardiger en beter te be grijpen belasting is in dezen tijd ondenk baar. Het is, aldus besloot spr. zijn inleidende redevoering, hoopvol te ervaren, dat bij het stijgen der moeilijkheden ook het vertrou wen der arbeiders in de beweging groeien de is. Dit is mede te danken aan de wijze waarop de leiders hun dikwerf zware taak vervullen. Zeker ook critiek is ons niet be spaard en we aanvaarden die gaarne, vooral als zij komt van menschen die welmeenend zijn en zelfs ook iets gepresteerd hebben, dooh tegenover de belagers van de arbei ders, van Kerk en Maatschappij zullen wij strijdvaardig moeten blijven staan. Op de katholieke arbeidersbeweging moeten de werknemers kunnen blijven bou wen als orgaan ter directe behartiging hunner belangen, maar ook als orgaan dat welbewust stuurt naar radicale hervor ming der maatschappij in den geest van Quadragesimo Anno. Na de rede van den heer de Bruijn her dacht de voorzitter wijlen den heer H. J. Stins, voorzitter van den R.-K. Mijnwer- kersbond. Welkom werd geheeten de dele gatie van „De Jonge Werkman", die voor het eerst in een verbondsvergadering aan wezig was. In behandeling kwam dan het jaarver slag over 1931, naar aanleiding waarvan door enkele afgevaardigden het woord werd gevoerd. Om 2 uur werden de afgevaardigden ten stadhuize ontvangen. De burgemeester van Haarlem, de heer C. Maarschalk, sprak een woord van welkom tot de gasten. Deze rede werd beantwoord door den heer de Bruijn. In de voortgezette vergadering beant woordde de voorzitter de opmerkingen naar aanleiding van het jaarverslag. Hij dankte voor het in het bestuur gestelde vertrouwen. Het financieel verslag ging zonder be spreking onder den hamer door. De aftredende bestuursleden Hermans, Veldman, Maenen, Norbart en Guit wer den herkozen. Vóór de verkiezing van vier vertegen woordigers in den Hoogen Raad van Ar beid, werd na eenige bespreking besloten, dat het verbond van oordeel is, dat leden der Tweede Kamer in den Hoogen Raad van Arbeid benoemd kunnen worden. De hierna gehouden stemming had tot uitslag, dat de heeren de Bruijn, Schutte, A. J. Loerakker en A. van der Meijs als vertegenwoordigers en de heeren J. Th. Nijkamp, H. Brouwer, W. J. Andriessen en A. van Hamersveid als plaatsvervangers werden herkozen. Mgr. Aengenent ter vergadering. Te omstreeks 4 uur kwam Haarlems kerkvorst, Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aenge nent, ter vergadering, die door den voor zitter, den heer A. C. de Bruijn, werd ver welkomd. Het is, zei spr. o.m. een Uwer grootste verdiensten, dat U voor de arbeidersbewe ging, en wel in de moeilijke begin-periode, een staf behoorlijk voor hun taak bereken de leiders gevormd heeft, welke, met alle gebreken overigens, in staat zijn geweest de arbeidersbeweging te brengen tot de hoogte en de diepte van dit oogenblik. Uw tweede groote verdienste is de door U gebrachte sociale scholing in het alge meen. U was het, Excellentie, die een be langrijk deel van ons volk mobiel gemaakt heeft voor dien strijd, en niet het minst de Katholieke Arbeidersbeweging heeft ten deze Uw wijze lessen in practijk ge bracht. Niemand zal zeggen, hoe hoog de ver diensten van U, die mede de grondlegger onzer principieele organisatie is, moeten worden gewaardeerdverdiensten in so ciaal, in materieel-, verdiensten vooral in godsdienstig opzicht. Dat Gij Uw sociale roeping trouw bleeft mocht dit jaar nog eens overduidelijk blij ken toen U allerdringendst aanbeval de leeringen van Quadragesimo Anno in praetijk te brengen, omdat, zooals U het uitdrukte, „diepingrijpende verbeteringen in de bestaande economische verhoudin gen" dienden bewerkstelligd te worden. Om al deze redenen zijn wij thans naar Haarlem gekomen, om in de gelegenheid te zijn U in den kring van onze leiders te kunnen begroeten, zoo besloot spr. De vergadering werd hierna voortgezet. De conclusies inzake het Nijverheidson derwijs werden na korte bespreking en eenige aanvulling vastgesteld. TOESPRAAK MGR. AENGENENT. Hierna sprak Z.H. Exc. Mgr. Aenge nent de vergadering toe. Mgr. begon met te zeggen, dat de groote sympathie, die hij steeds getoond heeft gedurende zijn professoraat, ook naar buiten, sedert den datum, dat hij tot bischop werd verko zen, niet verflauwd ise integendeel, is zijn belangsteling en sympathie voor de R.-K. arbeidersbeweging nog grooter en inten ser geworden. Wanneer iemand mij de vraag zou stel len, zoo vervolgde Mgr., waarom deze groo te sympathie? dan zou ik daarop ant woorden dat ik daar vele motieven voor heb. De drie voornaamste wil ik thans naar voren brengen. Allereerst heeft de katholieke arbeiders beweging steeds mijn sympathie gehad en nog, omdat die beweging beteekent een machtige cultureele beweging, die geheel en al ligt in de lijn van de menschelijke natuur, zooals die door den Schepper is gemaakt. Haar doel is n.l. tweeledig: de godsdienstige eu. xLlijke verheffing van den arbeider en materieele en stoffelijke verheffing van diens stand. Beide doel einden liggen in de lijn van de mensche lijke natuur, zooals God die heeft gescha pen. Wat sommigen zeggen, dat het streven der arbeidersbeweging meer materialis tisch zou zijn, dat is een miskenning van den aard, het wezen van de menschelijke natuur, zooals Gods die heeft gemaakt. Het streven naar maatschappelijke wel vaart materialistisch te noemen, is ver keerd, even verkeerd is het, als men het socialistisch zou noemen. Alleen dan is het verkeerd, wanneer men het deed met achterstelling van de geestelijke belangen Ten tweede heb ik zooveel sympathie voor u, omdat ik 't beschouw als te zijn 'n groote zegen voor de maatschappij, dat wij heb ben een katholieke arbeidersbeweging, die niet tracht de maatschappij-ordening om ver te werpen, maar die overeenkomstig den wil der Pausen een betere ordening tracht te scheppen. Om tegen die woelingen in te gaan, is noodig een krachtige katholieke arbeiders beweging. Ik durf zeggen, dat de om standigheden zóó zijn, dat ik niet alleen toejuich, dat er een katholieke arbeiders beweging is, maar dat het zelfs een mo reele plicht is van iederen ordelievenden katholieken werkman om toe te treden tot deze beweging en haar gelederen uit te zetten. Moge het R.-K. Werkliedenverbond bliiven bloeien in aantal leden, en dat mijn woorden ook bet succes mogen heb ben, dat zij, die nog niet georganiseerd zijn, tot de overtuiging komen, dat ook zij daarin thuis hooren in het belang der maatschappij. De derde reden van mijn groote sympa thie is, dat de katholieke arbeiders in uw verbond zullen genieten bescherming en beveiliging tegen de groote gevaren, waar in zij in dezen tijd van wereldcrisis en wereldmalaise op bijzondere wijze zijn blootgesteld. De tijd, dien wij thans moe ten doormaken is een tijd die voor de ar beiders speciaal zeer groote gevaren mede brengt. Groot is het gevaar, dat zij een prooi zullen worden van den invloed der ophitsing, die op onze arbeiders wordt uitgeoefend. In de katholieke arbeidersbeweging is de beveiliging, de beschutting, die de ar beiders noodig hebben. Dit is haar taak: om de beginselen hoog te houden; de ar beiders te blijven doordringen van onze katholieke beginselen, om den eerbied en het respect voor het door God gestelde gezag te bewaren. Dit zal dikwijls moeilijkheden medebren gen, doch de leiders in uw beweging kun nen u geen grooteren dienst bewijzen, dan wanneer zij zoo principieel mogelijk voor den dag komen. Dat wil niet zeggen dat zij hun stem niet mogen laten hooren om verbetering te ver krijgen maar daarbij moeten toch eerbied en respect voor het gezag altijd blijven. Niet alleen ik als bisschop, alle bisschop pen van de wereld en de. Paus dragen sympathie toe aan de arbeidersbeweging en hebben daarvan meermalen doen blij ken. Heeft ook de Paus niet gesproken, dat ook hij wil de materieele verbetering van den arbeidersstand Heeft Hij het niet duidelijk gezegd, dat ook Hij het ge- wenscht en noodzakelijk acht, dat een grooter deel van hetgeen geproduceerd wordt aan de arbeiders wordt toegewezen, en dat gestreefd wordt naar publiekrech telijke bedrijfsorganisatie. Hij heeft het onomwonden gezegd, dat het streven naar die bedrijfsschappen geheel en al ligt in de lijn der katholieke levensbeschouwing, en dat Hij al degenen, die met gezag zijn be last, er toe opwekt, dergelijke bedrijfs schappen mogelijk te maken en haar vor ming te bevorderen. Mgr. eindigde met den wensch uit te spreken, dat Gods zegen moge blijven rus ten op het R.-K. Werkliedenverbond in Nederland. De voorzitter dankte en zei, dat aan den drang, om in den geest van „Quadra gesimo Anno" ons werk te doen, zal be antwoord worden. Spreker gaf ten slotte de verzekering, dat de katholieke arbei ders bewust zijn van het gezag der Ne- derlandsche bisschoppen en zij dit met volle overtuiging en onderwerping zullen aanvaarden. Mgr. gaf daarna zijn bisschoppelijken zegen en verliet de vergadering, welke he den is voortgezet. Gisteravond werd de groote Verbonds- film voor de bestuurderen voor het eerst vertoond. HERSTEL VRAAGSTUK CRITIEKE MOMENTEN. ENGEL6CH INITIATIEF. Fransch-Duitsche besprekingen onder leiding van MacDonald. Terwijl, naar Reuter ons uit Lausanne seint, te Lausanne Dinsdagochtend de in druk was, dat een verdaging der herstel conferentie zich niet lang meer zou laten wachten en Herriot reeds verklaard had, dat hij geen kans meer zag, om de Duitsche en de Fransche opvatting met elkaar in overeenstemming te brengen, zoodat men dus niet veel verder was. dan op den eer sten dag der conferentie, meldde hetzelfde agentschap ons uit Londen, dat men daar van oordeel is, dat de toestand niet al te tragisch moet worden opgevat. Te Lausanne worden in ieder geval nog krachtige pogingen aangewend, om de con ferentie te redden. De Engelsche minister-president MacDo nald heeft gisteren het initiatief genomen voor de voortzetting der Fransch-Duitsche besprekingen en voorloopig de leiding der onderhandelingen zelf ter hand genomen. Hij heeft Dinsdagmorgen te twaalf uur den Duitschen rijkskanselier en den Franschen minister-president uitgenoodigd voor een gemeenschappelijke bespreking, waaraan ook de Engelsche kanselier van de schat kist Neville Chamberlain en de Fransche minister van financiën Germain Martin deelnamen. Kort tevoren had de Duitsche rijksminis ter van buitenlandsche zaken een langdurig onderhoud met Neville Chamberlain gehad. Gisterenmiddag werden die Fransch- Duitsch-Engelsche besprekingen voortge zet. Hedenmiddag zal een plenaire vergade ring der delegaties worden gehouden. Het is niet onmogelijk dat daarin het voorstel zal worden gedaan om de conferentie per manent te verklaren, d w z. feitelijk te ver dagen. Naar Havas meldt verzekert men in En gelsche kringen te Lausanne, dat MacDo nald alles in het werk zal stellen, om een mislukking te Lausanne te vermijden. Hij is daarom bereid, tot 5 Juli in Lau sanne te blijven. HET DUITSCHE STANDPUNT. Samenwerking aan Europa's wederopbouw. Van Duitsche zijde wordt een uitvoerige verklaring gegeven van het standpunt der Duitsche delegatie te Lausanne. Geen dele gatie stond van den eersten dag af zoo sterk onder den indruk, dat het te Lausan ne niet erom ging de verhouding tusschen crediteuren en schuldenaars tc zuiveren, doch dat het het doel is, voor lange jaren het lot van Europa en van de wereld te be palen. De ontwikkeling van het herstelvraag- stuk heeft de geheele wereld tot het be wustzijn gebracht, dat de herstelbetalingen niet slechte het Duitsche bedrijfsleven ver nietigen, doch ook den economischen wel stand der crediteuren en de geheele overige wereld dreigen te verwoesten. Het zou dus doelloos zijn te Lausanne een nieuw systeem voor de herstelbetalin gen te willen uitvinden. Met een tot nog toe o>p dergelijke confe rentie onbekende openhartigheid hebben de laatste dagen schuldenaars en schuld- eischers het herstelprobleem in alle bijzon derheden met elkaar besproken. In tegenstelling tot de in het buitenland verbreide meening, als zou Duitschland zich te Lausanne zuiver negatief tot de herstel besprekingen beperken, hebben de Duit sche vertegenwoordigers ter herstelconfe rentie krachtige medewerking aan den eco nomischen wederopbouw van Europa toege zegd. Van Duitsche zijde is een urgentie-pro- gram opgesteld, dat in de eerste plaats zal leiden tot de economische en financieele saneering van Oostenrijk en de Zuid-Euro- peesche staten. Verder heeft de Duitsche regeering medewerking toegezegd bij alle maatrege len voor de reorganisatie der wereldecono mie. Een bijzondere rol speelt hierbij zoo genaamd „fond commnn". dab voornamelijk tot taak zal hebben landen met valuta moeilijkheden de noodige dekkingen te ver schaffen. Bij de pogingen om Europa te sarieeren nemen Frankrijk en Duitschland een bijzon-

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5