Grootsche Processie te Dublin BUITENLAND DINSDAG 28 JUNI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 DE KINDERMIS IN HET PHOENIX-PARK Schitterend geslaagde vrouwen avond Bezoek van Mgr. Heylen aan de Nederlanders DUBLIN, 25 Juni. Omtrent de tweede sectie-vergadering van de Nederlandsche afdeeling van het congres heb ik u reeds vrij uitvoerig ge seind, zoodat ik hierover nu wel kort kan zijn. Ook deze bijeenkomst had weer plaats in de Kerk van het Onbevlekte Hart van Maria. De aanblik van de kerk was weer dezelfde als den vorigen dag, alleen was nu ook Mgr. Biermans, de superior-generaal van Mill Hill aanwezig, benevens de heer Weenink, consul-generaal van Nederland te Dublin. En dan, het onverwachte bezoek van Mgr. Heijlen, Bisschop van Namen, voorzitter van het Oomité voor de Internationale Eucharistische Congressen! Dat was werke lijk een aangename verrassing voor de Ne derlanders. Pastoor Lucassen stelde hem aan de ver gadering voor als „onze doorluchtige vriend", die altijd gezegd had, da-t van alle Internationale Congressen die hij had mee gemaakt, dat van Amsterdam bovenaan stond. „Maar", had hij er den vorigen avond tegenover spreker aan toegevoegd, ,ik ge loof dat Dublin het gaat winnen''. Hierop nam Mgr. Heijlen zelf het woord, om in keurig Nederlandsch te danken voor de ovatie hem bij zijn binnentreden in de vergadering gebracht. Hij verklaarde nog maals, dat hij nooit het Amsterdamsche Congres zou vergeten, dat een zoo groot sche triomf is geweest voor de Heilige Eucharistie. „Uw congres in Amsterdam is ®en voorbeeld geweest, niet alleen voor Ne derland, maar voor alle andere landen en steeds zal ik, als ik in vreemde landen kom, met lof blijven spreken over wat Amster dam in die da-gen voor mij geweest isik ben er van teruggekomen met dè innige overtuiging, dat het Katholieke geloof, het Katholieke gevoel in Amsterdam grootsch is. Ik heb op dit Congres ook al andere af- deelingen bezocht, maar ik geloof wel te mogen zeggen, dat de Nederlandsche de be langrijkste is van alle twintig die hier zijn vertegenwoordigd. Ik hoop dat er ooit nog eens in Nederland een Eucharistisch con gres zal worden gehouden en dat ik daar dan bij tegenwoordig zal mogen zijn; ik ben overtuigd, dat het dan nóg grootscher zal zijn en nóg meer zal bijdragen tot de verheerlijking "van de Heilige Eucharistie". Dat deze waardeerende woorden door alle aanwezigen op hoogen prijs gesteld werden en Monseigneur bij zijn vertrek an dermaal een hartelijke ovatie ten deel viel, spreekt vanzelf. Des avonds hadden de vrouwen haar avond in het Phoenix-Park. Het was er weer geweldig druk en met geen mogelijk heid konden trams en autobussen de ont zaglijke menigte, die zich naar die bijeen komst wilde begeven, verwerken. En al hin gen de menschen ook in den letterlijken zin van het woord aan de wagens en puilden heele menschenkluwens buiten de trambal kons, er waren er toch nog heel wat, die moesten loopen, dien heelen langen weg loopen. Yelen kochten-dan ook onderweg een uit ruw hout getimmerd krukje, dat handige menschen inderhaast in elkaar ge timmerd haden en voor een kleinigheid ver kochten. om nu-en-dan onderweg eens even te kunnen uitrusten en bovendien op het terrein zelf te kunnen zitten. De plechtigheid zelf was ongeveer het zelfde als die van den vorigen avond voor de mannen geweest was, en al zullen er een vijftig duizend vrouwen minder geweest zijn dan er daags te voren mannen waren, vol was het er nog genoeg. Jammer was het, dat het weer, dat tot nog toe zoo schitterend geweest was het is hier bepaald heet geweest niet mee werkte. Juist toen, na de Iersche toespraak al die duizenden vrouwen, begeleid door het orgel en het koor uit volle borst het ook bij ons zoo goed bekende „Sterre der Zee" aanhieven, begon het zachtjes te motrege nen. De lucht zag zwart en allengs begon de regen dichter te vallen, terwijl een ster ke wind opstak, zoodat er van het bran dend houden der tienduizenden kaarsen niet veel terecht kwam, wat zeer te betreu ren was, daar dit juist het indrukwekkend ste van den avond zou zijn geworden, zoo als het dat ook op den mannenavond ge weest was. Maar al regende het ook en al woeien de kaarsen uit, niemand dacht er aan heen te gaan, voordat de Kardinaal-Legaat had ge sproken. In zijn rede gaf hij vooral uiting aan zijn vreugde, zelf te hebben mogen zien en ondervinden, hoe diep het geloof in de harten der Iersche vrouwen is geworteld en gaarne smeekte hij dan ook den zegen van Maria voor haar af. In den regen gingen de menschen, de meeste natuurlijk weer loopende, naar huis terug, maar nog vóór zij in de stad waren aangekomen was het al weer mooi weer, zoodat het tot laat in den nacht in de stra ten nog druk bleef. Oók nog, nadat om twaalf uur alle res taurants gesloten waren, en er alleen nog hier-en-daar in de café s een kopje koffie te krijgen was. Vanmorgen in het Phoenix-Park de Kin dermis. Om twaalf uur zou die beginnen, maar reeds uren tevoren waren de straten wit van de meisjes, die in extra voor de gele genheid gemaakte jurkjes in groepen naar buiten trokken. Trams ook vol kinderen, die de voorkeur kregen bij het vervoer, trams, binnenin wit en bovenop wit, bela den met veel meer kinderen dan waarvoor ©r plaats was, iets wat hier iets is waar naar niet wordt gekeken je laadt maar wat je laden kan, elke man meer is three halfpence meer in het laadje van de tram maatschappij. Die duizenden en duizenden kinderen, be geleid door de Zusters of de Broders van hun school, die daar voor het prachtige hoogaltaar in de open lucht bijeen waren, leverden een gezicht op, om nooit te ver geten. Jammer, dat, al regende het dan ook niet, de zon toch wegbleef, die kleur en blijdschap zou hebben gegeven aan het geheel. Aandachtig volgden de kleinen de H. Mis en zongen ze de Misgezangen mee. Het altaar leverde met al die Kardinalen en Aartsbisschoppen en Bisschoppen een buitengewoon gezicht op, waaraan nog grooter plechtigheid werd bijgezet door de lange rij soldaten, die aan den voet van de altaartrappen stonden opgesteld Vooral toen ze bij de Consecratie allen de sabel trokken en daarmee den groet brachten aan het H. Sacrament was het een ontroe rend oogenblik. Aan het slot sprak de Kardinaal-Legaat de kinderen toe. Hij wilde, zei hij, Ierland niet verlaten zonder dat genoegen gehad te hebben en hun den z"egen van den H. Va der te hebben overgebracht. Ook de kinde ren prees en dankte hij voor hun geloof en de Zusters en de Broeders voor hun voor beeld, waardoor zij de kinderen wisten te vormen tot goede, tot brave Katholieken, tot ijverige leden van de Katholieke Kerk. ,.Als Jezus in jelui harten is", zei de Le gaat letterlijk, „leert dan tot Hem spreken, bidt tot Hem voor jezelf, bidt voor je ouders, bidt voor je verwanten en vrienden en bidt, dat God zijn Iersche Volk goed en geloovig moge houden. En bidt dan ook voor den H. Vader, dat God hem nog vele jaren voor ons moge sparen en hem moge helpen in zijn zwaren arbeid voor het wel zijn van onzen Kerk, Hem de genade moge geven die hij noodig heeft bij zijn arbeid voor de glorie der Kerk en de redding der zielen". Hierop werd onder diepe stilte en eer biedige aandacht van al die duizenden kin deren aan hen de Pauselijke zegen gege ven. En nadat de Kardinaal zich vervolgens nog tusschen de rijen der kinderen had be wogen. waarbij aan het geiuich der kleinen geen einde scheen te zullen komen, was ook deze plechtigheid geëindigd. DUBLIN, 26 Juni. De laatste dag van het Eucharistisch congres! De groote dag van de Sacra mentsprocessie! De onvergetelijke dag! Van het altaar in het Phoenixpark naar het altaar op de O'Connell-brug, dat was de weg van het Allerheiligste. Een ontzagwekkende wijding lag over de hoofdstad van Ierland. De geest drift die de geheele con>gres"Week in een doorloopenden jubel was uitgebarsten, is vandaag verstild en verheerlijkt tot een innerlijke vlam van liefde, die zich in de oogen der honderdduizenden manifes teert. De bonte kleuren der vlaggen aan de huizen, de uitpuilende menschenmas- sa's uit de ramen, op bordessen, trappen en daken, de feestelijke versieringen der gevels, het groen en de bloemen tooi op de O'Connell-brug en daarboven de stra lende hemel Gods.... ziedaar de omlijs ting van den langen, langen stoet, waar in het Allerheiligste als het fonkelend middelpunt werd gedragen. Een ontroerende stilte viel plotseling over de onafzienbaar© massa in het Phoenix-park, toen de Kardinaal-Legaat zijn gewijde handen sloeg om den voet van de monstrans en onder belgerinkel en gezang van de trappen daalde om de processie aan te vangen, die pas om streeks 6 uur zou eindigen. Zooveel als mogelijk was had de kop van den stoet zich reeds opgesteld. Voor op rifiters met banieren, gevolgd door een groep mannen, die kruisen droegen, daarna een groep van eerw. broeders, een koor en een groep reguliere en secu liere geestelijken. Daarna een koor van priesters en een groep leden van het me- tropolitaan kapittel. Allen in gebed en gezang voortschrijdend door een dichte massa van geloovigen, die de straten en pleinen tot in alle hoeken vulden en den indruk wekten, alsof de geheele katho lieke wereld in Dublin was samenge stroomd om getuige te zijn van dezen hemelschen tocht.... Een groep van toortsdragers gaf den stoet een bijzonder accent en bereidde reed? de aandacht voor het hoofdmo ment der processie. De wierookvaten slingerden rustig en regelmatig en blon ken in de zon en verspreidden lichte wolkjes en den diepen geur van onze kerken. Een militaire garde reed links en rechts en onder een stralend baldakijn van goud, zilver en helder wit schreed de Kardinaal-Legaat, den God van He mel en Aarde, den Christus Eucharisti- cus in de nederig-witte Hostie voor zich uit dragend. De hoofden bogen zich links en rechts op de straat, in de hui zen, op de daken en bordesseneen zee *j van menschen zonk op de knieën en aan bad den Schepper, den God van Liefde en Vrede. Hier in Dublin en men ont komt niet aan de opdringende gedachte! blijkt helder en eenvoudig, hoe de liefde alleen ons allen redden kan. Daar deint rustig en simpel in de handen van den nederigen dienaar Gods, den grooten Kardinaal-Legaat, de monstrans met de blanke Hostie.en ver van hier weten wij oorlogsgevaar en bedrog onder broe ders; weten wij liefdeloosheid en on rechtvaardigheid, machtswellust in het openbare en het sociale leven, ellende en armoede en crisis en de wanhopige con ferenties der staatslieden.... En hier? Hier trekken de honderdduizenden tus schen weer honderdduizenden op in vrede en liefde om God te aanbidden in zijn Heilig Sacrament. Hier stroomt een vloed van gebed en dank, een vloed die zijn bedding niet vinden kan omdat hij te groot en te geweldig is en die daarom langs vele wegen zich vertakt in de stra ten van Dublin om weer aan te zwellen bij het eindpunt, de O'Connell-brug en daar uit te stroomen in de zee der vol ledige aanbidding van het Lam. En over al, langs alle zijrivieren van dien 6troom staan menschen, menschen, en overal straalt het licht en ruischen de gebeden en gezangen. Het is een wonderlijk schouwspel ook voor den katholiek, die honderd processies zag, want dit is on beschrijfelijk, dit lijkt een wonder! De H. Hostie onder het baldakijn en daarachter één voor één de Kardina len met hun gevolg, de Aartsbisschoppen en Bisschoppen, de leden van het perma nent comité in groepen van vier, prela ten en ministers, staatslieden en de rech terlijke macht met andere autoriteiten, buitenlandsche ministers en gezanten, consuls enz. Dan weder een zangkoor. Daarna talrijke vereenigingen en corpo- I raties uit Dublin en ver daarbuiten; ver- j tegenwoordigsters van vrouwencorpora- I ties en meisjesvereenigingen; een vrou- j wen- en meisjes-koor en onder al deze j vrouwen en meisjes onze Hollandsche meisjes van de Katholieke Jeugdvereeni- ging en De Graal in hun kleurig uniform i en hun manifestatie van geestdrift.... Moet ik u namen noemen, het zou mij onmogelijk worden volledig te zijn. Doch luister slechts naar enkele namen uit het gevolg van den Kardinaal-Legaat: Mgr. Tardini, ondersecretaris van de H. Congregatie voor de bijzondere kerkelijke aangelegenheden; Mgr. Hellman, Mgr. Calderari, Cavaliere Pericoli, president van de Rechtbank der Vaticaansche Stad, Commandatore Vigonli, Mgr. Micael Cur- ran, rector van het Iersche college te Rome; Graaf Delia Torre, directeur- I hoofdredacteur van de „Osservatore Ro- mano", de Bisschop van Namen, de Aarts- HERSTELVRAAGSTUK DE FRANSCH-DUITSCHE BESPREKINGEN. Standpunt van Berlijn uiteengezet en voorstellen door Herriot ingediend. De aangekondigde Fransch-Duitsche con ferentie te Lausanne is gistermiddag om halfvijf begonnen. Van Duitsche zijde na men er aan deel de rijkskanselier, drie mi nisters, de heeren von Bülow en Trendelen burg en zes deskundigen; van Franschen kant waren er ook de te Lausanne aanwe zige ministers en een aantal experts De conferentie duurde tot 7.40 n.m. Na afloop werd het volgende communiqué uitgege ven: „De Duitsche en Fransche delegaties zijn hedenmiddag 4.30 oipnieuw bijeengekomen. De Duitsche minister van Financiën, graaf Schwerin von Krosigk, heeft de redenen uiteengezet, die naar zijn meening ten gunste van een schrapping der reparaties spreken, alsmede de eerste maatregelen, welke hij noodig acht voor het herstel van Europa. De rijkskanselier heeft de verkla ringen van den minister van Financiën toe gelicht en van algemeen standpunt uit aan gevuld. De Fransche premies, Herriot, heeft de voorstellen gedaan, die hij noodig achtte. De besprekingen zullen Woensdagmorgen 10 uur hervat worden". Een gisterochtend door minister Grandi namens de Italiaansche delegatie ter her stelconferentie ingediend memorandum be vat een krachtig betoog voor schrapping der reparatieschulden, aangezien, aldus verklaart het memorandum het voordeel der uit oorlogsverplichtingen voortsprui tende betalingen teniet wordt gedaan door de gekunsteldheid en de onzekerheid der ermee in verband staande valuta's. Vervolgens wordt gewezen op Italië's tegemoetkoming jegens Oostenrijk en Hon garije. Geëischt wordt, dat de schrapping der reparatieschulden gelijktijdig zal ge schieden en dat als noodzakelijkste conse quentie hiervan ook de oorlogsschulden zullen worden geannuleerd. Schrapping der bedoelde financieel© ver plichtingen is volgens Italië's meening de voorwaarde voor het herstel van het ver trouwen en der economische betrekkingen, waarbij de stabilisatie der valuta's tot de hoofdzaken behoort. Italië stelt een sys teem van financieele operatie voor, waarbij de leidende emissiebanken geïnteresseerd zullen zijn, eventueel met medewerking der staten en der Bank voor Internationale Be talingen, verder een trapsgewijze verlaging der tolmuren en van alle andere handels belemmeringen. Het oordeel in Duitsche kringen over het Italiaansche memorandum is uiteraard zeer gunstig Men constateert een volkomen overeenstemming met de Duitsche denk beelden. DUITSCHLAND EEN VERKIEZINGSREDE VAN HUGENBERG. Verhouding tot de Nazi's. Op het Duitsch-nationaal congres te Berlijn werd Zondag een rede gehouden door dr. Hugenberg, die de verwachting uitsprak, dat de nieuwe rijksregeering, welke door de Duitsch-nationalen met in stemming werd begroet, doch voor welke zij niet de mede-verantwoordelijkheid dragen, een principieel© koerswijziging teweeg zal brengen. Als doel van den verkiezingsstrijd noem de Hugenberg het vormen van een natio nale meerderheid, waarbij er echter, aldus spreker, voor gezorgd moet worden, dat de Duitsch-nationalen in deze meerderheid een krachtigen factor vormen. In dit bisschoppen van Dublin en Cast el en Tuanu, de Bisschoppen van Cloyne, Kil- alloe, Clocher, Dromore, Kilmore, Achou- ry, Kielala, Cork, Waterford, Ferus, Gal- way, Elphin, Raphoe, Limerick, Clou- fert, Derry, Seba-stopolis', Kildare en Leighlin, Ardagh en Glonmachuois, Ker ry, Ossory, Meath, Down en Connor, Thasos, de Aartsbisschop van Utrecht, de Bisschop van Den Bosch, enz. enz. om slechts bij deze namen te blijven. Er kwam geen eind aan. De geheele stad scheen devotie te ademen en het gebeier van de klokken der Dublinsche kerken vervulde de lucht onder een volle, milde zon, die als een onbluschbare fak kel den zegetocht van de H. Eucharistie luister bijzette. Als een apotheose van de congres-week is deze processie voorbijgetrokken. Deze processie? Zooals ik reeds zeide: het wa ren verschillende processies. Geen we reldstad, hoe ruim gebouwd ook, is bij machte 'n manifestatie als dezen pel grimstocht in zich op te nemen, zonder verschillende wegen open te stellen om den vloedgolf van gebeden naar het uit eindelijk doel te geleiden. Indien ooit Liefde en geestdrift bezit hebben geno men van een stad, een wereld, dan is dat hier gebeurd, tijdens de Sacraments processie van de Eucharistische stad Du blin. En niet alleen de stad werd door liefde en geestdrift gevangen, doch alle volkeren, die hier vertegenwoordigd wa ren als de leden van de Universeele Ka tholieke Kerk, de strijdende, biddende Kerk, de Bruid van den Eucharsitischen Koning. Amsterdam, Sydney, Carthago, Du blin, ziedaar enkele hoogtepunten in de geschiedenis der Eucharistische congres sen. Maar Dublin was niet de minste onder de steden.... band besprak Hugenberg de verhou ding tusschen Duitsch-nationalen en natio- naal-socialisten. Laatstgenoemden, aldus spreker, hebben hun standpunt ten opzich te van het vraagstuk republiek of monar chie nog niet geformuleerd, terwijl tot het program der Duitsch-nationalen de ondub belzinnige voorkeur voor den monarohisti- schen staatsvorm behoort. Worden de Duitsch-nationalen geen sterke factor, zoo zeide Hugenberg, dan bestaat het gevaar, dat nationaal-socialisten en centrum zullen samengaan. Er bestaat echter ook het ge vaar voor een alleenheerschappij der na tionaal-socialisten. Het is de taak der Duitsch-nationalen, betoogde spreker, bei de gevaren te verhinderen. Hugenberg wendde zich vervolgens in het bijzonder tegen het Centrum. Tegen deze partij, zoo zoide hij, dient de strijd met de grootste kracht gevoerd te worden, daar zij in de eerste plaats de verantwoor delijkheid draagt voor den geheelen gang van zaken(!) NIEUWE NOODVERORDENING INZAKE DE OPENBARE VEILIGHEID. Wat de kwestie der opheffing van hot uniformverbod in Duitschland betreft kan thans worden geconstateerd, dat do uit vaardiging der desbetreffende noodveror dening tegen heden tegemoet wordt gezien. Hedenochtend zouden namelijk de ant woorden van alle Duitsche landen te Ber lijn zijn ontvangen, waarna de rijksminis ter van Binnenlandsche Zaken aan von Hindenburg de noodverordening zal voor leggen. In politieke kringen twijfelt men er niet meer aan, dat zij ook inderdaad zal worden afgekondigd Vermoedelijk heeft de rijksminister in de zitting van het ka binet daartoe reeds machtiging ontvangen. Aan de noodverordening zal een uitvoe ringsverordening worden toegevoegd, waar in de reeds bestaande bepalingen inzake het houden van demonstraties zullen zijn overgenomen. Volgens deze bepalingen ligt de beslissing over de vraag, of maatregelen moeten worden genomen, bij den rijksminis ter van Binnenlandsche Zaken, die zooda nige bepalingen moet uitvaardigen, dat de politie in staat is tot het treffen van voor zorgsmaatregelen ter onderdrukking van botsingen. In denzelfden zin zullen trou wens de landen ook na de te wachten nood verordening het recht verkrijgen tot het treffen van, wat den tijdsduur betreft ge limiteerde maatregelen, in geval de open bare veiligheid dergelijke maatregelen noodzakelijk doet zijn. FRANKRIJK ONEENIGHEID OVER MONUMENT VOOR BRT AND. Tusschen twee gemeenten. Terwijl de autoriteiten toebereidselen maken voor de overbrenging van het stof felijk overschot van Briand van Pa-ssy naar Cocherel (de plechtigheid is zooals gemeld bepaald op Zondag a.s. en alleen de pre mier Herriot zal er het woord bij voeren) is er, naar de Temps" vertelt, een geschil ontstaan tusschen twee Normandische ge meenten die elkaar de eer betwisten ©en monument op te richten ter nagedachtenis van den grooten staatsman, de gemeenten Pacy-sur-Eure en Houlbec. Eerstgenoemde heeft 't eerst den wensch uitgesproken dat er een monument zou worden geplaatst op haar gebied, bij de Eure. Om haar initiatief (dat door de fami lie van den overledene reeds is goedge keurd) te motiveeren, voert zij aan dat al valt het gehucht Cocherel administratief onder de iiieente Houlbec, daarentegen een der eigendommen van Briand, la Ra- nuère, tot het gebied van Hardencourt be hoort, dus tot hot kanton Pacy-sur-Eure. De gemeente Houlboc heeft zich gehaast de waarde van deze redeneering te be twisten. Haar maire heeft met nadruk ge protesteerd tegen het bezigen „door ande ren" van den naam Cocherel, het uitslui tend eigendom volgens hem van de ge meente Houlbec. Hij heeft zijn collega's van Pacy en Hardencourt gesommeerd er zich niet verder van te bedienen. En ook Houlbec heeft een comité gevormd. Er zijn zoodoende, bij verschillende beeldhouwers, twee monumenten besteld, een door het co mité van Pacy en een door het comité van Houlbec-Cocherel BUITENL. BERICHTEN. WEER AARDSCHOKKEN IN MEXICO. Drie dorpen getiesterd. Naar de Mexicaansche bladen melden, zijn Zondag als gevolg van een reeks he vige aardschokken de dorpen Ohihuatlan, Camtolan en Demiro florcs grootendeels verwoest. De schokken werden ook te Co- lima zelf waargenomen. Cycloon boven Caesarea. In de streek van Caesarea aan de Pa- lestijnsche kust is door een cycloon, die op een hevig onweer volgde, groote schade aangericht. Kaffer door leeuw verscheurd. In den dierentuin te Kaapstad heeft een bewaker gisteren een door leeuwen verscheurden jongen kaffer gevonden. Het is nog onzeker op welke wijze de jonge man in de kooi is terecht gekomen, doch vermoed wordt, dat hij de kooi is inge jaagd na een twist met een anderen kaf fer. Kinderverlamming bij Maagdenburg. Te Grossottersleben bij Maagdenburg is ongeveer veertien dagen geleden een kindje aan kinderverlamming overleden. Sindsdien zijn acht jongens en meisjes aan de gevreesde ziekte ten offer gevallen. EEN HOOGMIS VOOR DE KINDEREN Zaterdagmorgen droeg de Pauselijke Legaat, Kardinaal Lauri, een pontificale Hoogmis op, Welke werd bijgewoond door honderdduizend kinderen. Hierbij een foto van Kardinaal Lauri, tijdens zijn komst op het Phoenix-park, waar de plechtigheid plaats vond.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5