BUITENLAND MAANDAG 27 JUNI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 MOTORSPORT DE T. T.-RACES TE ASSEN. De T.T.-races, die naar schatting werden bijgewoond door omstreeks 40.000 a 50.000 toeschouwers werden Zaterdag verreden onder niet al te gunstige weersomstandig heden. In den morgen werden drie klassen verreden n.l. de 174 cM.3, de 250 cM.3 en de 350 oM.3. Een stevige bries had invloed op de ge middelde snelheden. In de *250 c.M.3 klasse is deze gemiddelde snelheid toch nog 1 3/4 K M. hooger dan verleden jaar en opge voerd tot 116 3/4 K.M. per uur. In de 350 c.M.3 klasse was deze een halve K.M. min der dan verleden jaar en wel 1*23 K.M. In den namiddag startte de 500 cM.3 klasse, deze wedstrijd is in een razend tempo verreden. In de vierde ronde maak te Hunt de snelste ronde met ©en gemid delde van 137 1/2 K.M. per uur. De uitslagen luiden: 135 c.M.3 klasse: 1. E. Fernihough, Weybridge, Excelsior, 2 u. 18 min. 30 sec.; 2. Chr. v. Egmond, Den Haag, James, 2 u. 32 min.; 3. Pondant, Barbé, 2 u. 37 min. 1 sec.; 4. G. v. d. Ploeg, Amsterdam, D.K.W., 2 u. 38 min. Snelste ronde: E. Fernihough (11 min. 10 sec.; 92.95 K.M. per uur). Ned. kampioen: v. Egmond. 250 c.M.3 klasse: 1. Mellors, Birmingham, New Imperial, 2 u. 4 min. 17 sec.; 2. Gleave. Birmingham, New Imperial, 2 u. 4 min. 31 sec.; 3. L. H. Davonport, Birmingham, New Imperial, 2 u. 5 min. 5 sec.; 4. E. Nots, Coventry, Budge Whitworth 2 u. 6 min. 30 sec.; 5. A. Geiss, Chemnita, D.K.W., 2 u. 13 min. 31 sec.; 6. G. Timmer, Assen. New Imperial, 2 u. 14 mm. 57 sec.; 7. B. E. M. Quaglieni, Amsterdam, Moto-Guzzi, 2 u. 18 min. 48 sec.; *2. J. Wenzel. Keulen, Imperial, 2 u. 19 min. 45 sec.; 9. G. A. de Ridder, Haar lem, Cotton, 2 u. 22 min. 53 sec. Mellors snelste ronde 8 min. 38 4/5 sec.; Ned. Kampioen: G. Timmer. 350 c.M.3 klasse. 1 S. Woods. Birmingham, Norten, 2 u. 14 min. 53 sec.; 2. P. Hunt, Birmingham, Norton, 2 u. 14 min. 56 sec.; 3. T. Smith, Coventry, Rudge-Whitworth, 2 u. 16 min. 43 sec.; 4. E. Silvo, Milano, Velocette, 2 u. 18 min. 35 sec.; 5. P. v. Wijngaarden, Rot- ter dam. Norton, 2 u. 23 min. 20 sec.; 6. B. Sunqvist, Huskvarna, Husqvarna, 2 u. 25 min.; 7. H. Davids, Botterdam, Velocette, 2 u. 30 min. 54 sec.; 8. F. J. Binder, Har- lingen, Roidge-Whitworth, 2 u. 36 min. 14 sec.; 9. K. Reinbergen, Amsterdam. Norton, 2 u. 36 min. 28 sec. S. Woods snelste ronde tijd: 8 min. 8 4/5 sec. (127.2 K.M. gem.). Holl. kampioen: P. von Wijngaarden. 500 c.M.3 klasse: 1. P. Hunt, Birmingham, Norton, 2 u 21 min. 40 3/5 sec.; 2. S. Woods, Dublin, Nor ton, 2 u. 21 min. 41 sec.; 3. G. Walker, Co ventry, Rudge-Whitworth, 2 u. 24 min. 31 3/5 sec.; 4. Kalen. Huskvarna, Husqvarna, 2 u. 29 min. 14/5 sec. 5. A. 'R'. K. v. d. Pluym, Rotterdam, Norton, 2 u. 31 min. 33 3/5 sec.; 6. Tachény, Herstal, F.N., 2 u. 31 min. 39 sec.; 7. W. v. Gent, 2 u. 3*2 min. 36 1/5 sec.; 8. Noir, Herstal, Saroléa; 9. J. C. Houtop, Utrecht, Eysink; 10. Draayer, Amsterdam, Motosacoche; 11. L. Simons, Den Haag, A.J.S.12. J. Schot, Amster dam, Ariël; 13 G. v. Pelt, Sunbeam. ATHLETTEK PAARDENSPORT RENNEN EN DRAVERIJEN OP DUINDIGT. De uitslagen van de gisteren op Duin- digt gehouden rennen en draverijen luiden: Vergreenprijs (Prijzendraverij 4de klasse over 1750 M.): 1. Vitesse S. W., eig. C. F. Ockhorst; 2. Vera Broek, eig. M. P. W. van Renswoutl. Ermitageprijs (Ren op de vlakke baan over 1100 M.): 1. Maelstroom, eig. H. v. d. Pol; 2. Pommard., eig. A. G. v. Tol. Emporiumprijs (Prijzendraverij 1ste klas se voor Nederlandsche paarden 2030 M.): 1. Sint Nicolaas, eig. M. Brunt; 2. Radio S., eig. Joh. Span. Eliteprijs (Prijzendraverij 3de en 4de klasse over 2050 M.): 1. Ulpia H., eig. A. P. Kaiser; 2. Sara, eig. J. L. v. d. Knoop. Epsomprijs (Ren op de vlakke baan over 1900 M.): 1. Paddy's Darling, eig. A. M. v. Oss; 2. Tulliseumoy, eig. W. Jochems. Vijfde Heerrijdersprijs (Handicap 1ste klasse over 2010 M.): 1. Diamant Bleu, eig. C. F. Ockhorst; 2. Clyde, eig. Joh. v. d. Stad. Onderlinge snelheidsproef. Voorts werd er een onderlinge snelheids proef op de vlakke baan over 800 M. voor rijpaarden gehouden. De uitslagen hiervan luiden: I. gereden door dames: 1. mej. I. Roder- wald met Ratgrat; 2. mevr. D. v. Hoboken met. Marchet. II. gereden door heeren-amateurs lst.e serie: 1. Ph. W. Pander met Cocktail; 2. D. Siem Jr., met Chiquita. III. gereden door heer-amateurs 2de se rie:, 1. W. K. F. Busser met Iron King; 2. C. J. Speelman mei Peroflex. IV. gereden door landelijke ruiters: 1. W. B. de Reus met Loes; 2. H. A. Dam met Frans. ZWEEFVLIEGEN Leidsche Zweeg Vliegclub. Hoewel door het bestuur van de LZ. V.C. alle mogelijke moeite is gedaan, om nog de 15 Juni met haar oefeningen te Noordwijkerhout te beginnen, is het deels doordat de zoozeer gewenschte medewer king van andere clubs uitbleef, deels door toestelbreuk van het toestel te Noord wij kerhout, niet mogelijk gebleken om voor- loopig van één der toestellen der andere clubs gebruik te maken. In de Algemeene Ledenvergadering van Zaterdag j.l. is dus besloten, zelf een toe stel aan te schaffen, hetwelk bereids bij de Zoetermeersche Zweefvliegtuigbouw besteld is, en binnen zeer korten tijd geleverd zal worden. Om aan de bezwaren, verbonden aan het vliegen te Noordwijkerhout tegemoet te komen, is besloten een oefenterrein in de onmiddellijke omgeving van Leiden te zoe ken, waarbij men al verschillende terreinen op het oog heeft, (gelegen onder de rook van de stad) die een zeer gunstig, aspect bieden tot het houden van Zweefoefeningen. Dat, niettegenstaande de hooge kosten, tot het bovenstaande werd besloten, is daarom zooveel te gunstiger voor de L.Z.V. C., wijl ze dan als Leidsche verecniging op Leidsche terreinen zal vliegen. Binnen niet zeer lange tijd (er moet nog e«n startkabel van plm. f 100 worden aan geschaft) zal dus het Leidsche publiek ge legenheid hebben, de verrichtingen van de Leidsche Zweefvliegers van dichtbij gade te slaan. OLYMPISCHE SPELEN NIEUW WERELDRECORD. 4 X 200 Meter damesestafette. Bij den dameswedstrijd Midden-Duitsch- land tegen Brandenburg liep de 4 X 200 Meter estafetteploeg van Brandenburg de zen afstand in den nieuwen wereldrecord tijd van 1 min. 45,8 sec. Oude wereldrecord tijd 1 min. 47.6 sec. Wim Peters naar Los Angelos? Naar wij vernemen heeft de bekende athleet. in het nummer hinkstapsprong Wim Peters uit Zwolle gistermiddag te Amster dam voor prof. Snapper en eenige bestuur- deren van de KNAU gesprongen en daarbij gemakkelijk een afstand van 14.35 Meter gehaald. In verband hiermede heeft Heb KNAU-bestuur alsnog zijn toestemming verleend om Peters uit te zenden naar Los Angelos, mits het benoodigde geld bijeen wordt gebracht. SCHERMEN NATIONALE DEGENWEDSTRIJDEN. Weber kampioen. Op het terras van het Kurhaus hadden gisteren de eindstrijden plaats om het na tionaal degenkampioenscha-p. 16 Schermers namen deel en werden geplaatst in 2 poules van 8, waarvan 4 deelnemers in den eind strijd kwamen. Alleen het aantal ontvan gen treffers werd gerekend. Het resultaat van de finale was: Kampioen A. J. Weber (Diandominici, A'dam) 7; 2. F. Mosman (Aerts, Amster dam) 8; 3. B. J. van Wieringen (Thor, R'dam) 10; 4. M. Nederpelt (St. Michael, den Haag) 10 (na barrage met B. J. v. Wie- ringen); 5. S. G. Schoch (Aerts, Amster dam) en P. van den Berg (v. d. Voodt, Rot terdam) 12; 7. H. A. L. v. d. Linden (Phi lips,Eindhoven) 13; 8. K. J. Sissingh (Lucht- vaartafdeeling, Soesterberg) 15 ontvangen treffers. DE NEDERLANDSCH AFVAARDIGING NAAR LOS ANGELOS. De deelnemers te Amsterdam bijeen. Vrijdag 1 Juli a.s. vertrekt de Neder landsche expeditie per s.s. „Statendam" van Rotterdam naar Amerika om daar de Nederlandsche kleuren hoog te houden in het belangwekkende Olympisch tour- nooi te Los Angelos. Voor de deelneemsters en deelnemers in de verschillende takken van sport was nu Zaterdagmiddag in het A. M. V. J.-gebouw een bijeenkomst belegd om van te voren eens met elkaar kennis te maken. Natuurlijk waren de verschillen de sportbonden vertegenwoordigd, mee- rendeels door hun dagelijksehe besturen, terwijl de heeren K. J. J. Lotsy, P. W. Waller en J'hr. Quarles van Ufford het Nederlandsch Olympisch Comité verte genwoordigden. Het was de heer Lotsy, die alle aan wezigen hartelijk welkom heette en het betreurde, dat de voorzitter van het N. O. C. Baron Schimmelpenninck van der Oye zelf niet aanwezig kon zijn om van de Hollandsche expeditie afscheid te nemen. Ook de heer van Rossem was verhinderd, daar deze reeds naar de Vereenigde Staten vertrokken was. Spr. bracht dank aan allen, die de gelden hadden verzameld en gegeven om deze uitzending mogelijk te maken. Hij wees op de moeilijke taak van begelei ders en begeleidsters. Maar ook van de deelnemers zelf wordt veel gevergd. Laat u niet afleiden aldus de heer Lotsy op de lange en zoo varieerende reis naar Los Angelos. Laat u in Ame rika niet beinvloeden door vreemde toe standen, maar vergeet alles behalve één zaak: gij zijt door het Nederlandsche volk uitgezonden om te Los Angelos- de hoogste sporteer te behalen. Concentreer u daar iederen dag op, opdat ge op de plaats van bestemming en aan den start het maximum van uw kunnen zult geven. Wij hebben het volste vertrouwen in alle deelneemsters en deelnemers, we weten, dat hier het beste wat er is, bij elkaar is. Spr. deed tenslotte een krkchtig be roep op een ieder, om den tocht schit terend te doen slagen. De Chef de Mission de heer C. F. Kel- lenbach sprak hierna een persoonlijk woord tot de heeren en dames athleten, waarbij hij er speciaal de aandacht op vestigde, dat ook op de reis samenwer king en hulp een eerste vereischte is om daar ginds sqcces te hebben. We geven hier do definitieve samenstelling der Ne derlandsche afvaardiging: G. van Rossem, secretaris N. O. C., al gemeen leider; C. F. Kellenbach, Ohef de Mission; Mevr. P. van Wuyckhuise Groen, assistente van den Chef de Mis sion voor de dames; A. Hartog, Olym pisch Attaché te Los Angelos. Officials: Athletiek: C. F. Kellenbach, jurylid; J. H. E. v. d. Putte, masseur. Roeien: dr. C. Walburg, coach. Ruitersport: Ch. H. Labouchère, jury lid. Schermen: G. van Rossen, jurylid. Wielrennen: B. Swaab de Beer, bege leider. Zwemmen: C. F. Kellenbach, jurylid; Mevr. M. J. BraunVoorwinde, coach. Kunstwedstrijden: J'hr. J. Feith, gede legeerde van het N. O. C. Deelnemers: Athletiek: Ohr. D. Ber ger; dames T. W. Schuurman, C. A. Gi- solf, J. Dalmolen, E. du Mée, C. Aalten en M. Klaver. Moderne vijfkamp: J. W. van Rhijn. Roeien: Jhr. G. L. Röell en P. A. Roe- lofsen. Ruitersport: C. F. Pahud de Mortanges met „Marcroix", J'hr. A. van Lennep met „Luftikus-", K. J. Sohummelketel met „Duiveltje", res. paard „Henk". Schermen: heeren: D. de Jong en P. Meijer en Mej. Jo J. de Boer. Schieten: W. J. van Rhijn. Wielrennen: J. J. van Egmond en B. P. Leene. Zeilen: A. L. J. Maas en J. Maas. Zwemmen: dames: M. J. Philipsen Braun, W. den Ouden, C. Laddé, M. P. Oversloot en M. Vierdag. In totaal dus 25 deelnemers. De inscheping vindt Vrijdag 1 Juli des avonds tusschen 8 en 10 uur plaats. De reis gaat verder na aankomst te New York 9 Juli via Washington, St. Louis, Grand Canyon, naar Loe An gelos. Het vertrek der deelnemers uit Los Angelos is bepaald op Woensdag 17 Augustus a.s. Ef wordt gereisd via San Francisco, Salt Lake City, Chicago, Nia gara Falls naar New York, waar de aankomst is bepaald op 25 Augustus. Op 26 Augustus vindt de inscheping voor de terugreis plaats per m.s. „Rot terdam" van de HollandAmerika lijn. Aankomst te Rotterdam 4 September. BELGIE ZOOLANG DE LEEUW KAN KLAUWEN ERNSTIGE RELLETJES TE ANTWERPEN. De Fraternellen en de Fronters. Zooals was te voorzien, heeft de demon stratie van de vaderlandsche oud-strijders de fraternellen, te Antwerpen aanleiding gegeven tot heftige incidenten. Men kan de stemming der Vlaamschgezinde jongeren eenigszins begrijpen in het licht van het feit, dat de Franskiljons den Vlamingen het recht ontzeggen te Brussel demonstra ties te houden. Wanneer Vlaamsche ver- eenigingen te Brussel wel eens een optocht met een leeuwenvlag houden, worden zij door de Franschgezinden uiteengeslagen. Twee jaar geleden werd de grooto Vlaam sche Ijzer-bedevaart door een vliegtuig, waarin een fraternel was gezeten, verstoord Verleden jaar hebben fraternellen Vlaam sche demonstranten te Hasselt en Thienen aangevallen. De Antwerpenaren beschouwden de de monstratie der anti-Vlaamsche fraternel- lenbonden dan ook als een uitdaging. Sinds Vrijdag, toen het fraternellencongres be gon, heerschte er groote beroering in de stad. Zondag zouden de fraternellen in mili taire formatie door de stad trekken. Men had gerekend op een opkomst van 30.000 fraternellen, doc-h er waren er slechts vijf tot zesduizend. De anderen waren uit vrees voor relletjes, niet opgedaagd. Gistermorgen bood de stad een ongowo- nen aanblik. Alle straten en andere toe gangswegen tot het stadspark waren door een groote politiemacht afgezet. In het park werd de betooging der oud-strijders opgesteld. Niemand had toegang zonder bewijs van deelneming. Naarmate de oud- strijdersdelegaties binnenkwamen, groeide ook het aantal tegen demonstranten. Men floot en jouwde. Bij het monument der ge sneuvelde Antwerpenaren, dat geheel door bereden politie was omsingeld, hadden zioh duizenden met stokken bewapende tegon- betoogers opgesteld. De Vlaamsche liede ren waren niet van de lucht. Hier moest de politie verscheidene charges uitvoeren om vrij baan te maken voor den optocht. Toen de fraternellen langs kwamen, ont stond een oorverdoovend gejoel en gefluit. De menigte wierp met alle mogelijke voor werpen, rotte eieren, aardappelen, steenen. Om ongeveer halfbwaalf verscheen de com mandant der gendarmedie op de fiets ter plaatse en hij gaf bevel tot het uitvoeren van een charge. De ruiterij ging tot den aanval over, waarbij eenige gewonden vie len en tien personen werden gearresteerd. Een twintigjarige jonge man moest met sa belhouwen in de hals en op zijn hand naar het ziekenhuis worden gebracht. De politie zorgde er verder voor, dat de zijstraten zooveel mogelijk werden afgezet, zoodat de tegendemonstranten de betoo ging niet meer konden bereiken. Talrijke arrestaties hadden nog plaats. Uit de officiëele inlichtingen blijkt, dat een tiental gewonden, demonstranten en tegen-demonstranten, naar het ziekenhuis werden gebracht. De politie moest steeds weer opnieuw charges uitvoeren tegen de roerige menig te die zich in de buurt van het vergaderlo kaal der fra-ternellen had verzameld. Van de lokaliteiten der Belgische fascisten gooiden de tegen-demonstranten de ruiten in en zij rukten de deuren uit. Verscheidene groepjes fraternellen, die zich naar het station begaven, werden ge molesteerd en men trok hun de decoraties af. Dén geheelen dag patrouilleerden de gen darmes door de stad, waar groepen Vlaamschgezinden rondtrokken en sommige burgers dwongen de Belgische vlag binnen te halen. AZIE SIAMS OMWENTELING. DE KONING WEER TERUG IN BANGKOK. Doch thans als constitutioneel vorst. De opstandige beweging in Siam, waar» over de bekende Duitsche vliegster Marga Etzdorf de wereld de eerste berichten gaf, is reeds weer voorbij. De koning heeft alle hem gestelde voor waarden van de Volkspartij aanvaard. Deze partij, die bestaat uit militairen en ambtenaren, heeft thans het bewind op zich genomen. Zij verklaart niet voorne mens te zijn de bezittingen van de ko ninklijke familie in beslag te nemen. Indien de koning had geweigerd binnen een uur de eischen der partij te aanvaarden, zou een anderen vorst tot koning in een constitutio neel© monarchie zijn uitgeroepen. De ko ning heeft den eisch echter aanvaard en DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. 453. Vlak bij de haard liet de vi^gcher Keesie plaats nemen. Het was een echt vertrek van een visscher. Schelpen, een klein scheepje zag Ke:sie, terwijl hij zioh warmde bij het knappende vuur. En een goed warme kop thee had hem inwendig ook verwarmd. En Keesie vertelde zijn avonturen en waarom hij weer te water wilde. Het was om zijn vriend het matroosje te zoeken. 454. Toen Keesie alles had verteld, beloofde de vissoher hem, te zorgen, dat het matroosje ook boven water werd gehaald. Een toen het laat werd weeg' de visscher hem een slaapplaats op zolder. Ga hier maar gerust in, Kee sie zei de goede man. Je zult als oen roos slapen. Het is hier hoog en droog. is thans naar de hoofdstad teruggekeerd. Hij werd door het publiek hartelijk toege juicht. De bevolking senaat zich tornaiiwor- nood rekenschap te geven van het feit, dat het oude régime door een revolutie, waar bij geen bloed word vergoten, is omverge worpen. De mededeeling va-n den koning, dat hij bereid is, als constitutioneel vorst te regee- ren, werd met levendig applaus ontvangen door de officieren van leger en vloot, die in vergadering bijeen waren gekomen, om ken nis te nemen van 's konings boodschap. Tusschen den vorst en de leiders der revo- lutionnaire beweging bestaan goede be trekkingen. Te Bangkok is het volkomen rustig De prinsen en prinsessen, die als gijzelaars gevangen worden gehouden, worden goed behandeld. Zij zullen echter eerst in vrij heid worden gesteld, wanneer de nieuwe ro- geering haar bewind zal uitoefenen. Tot voor de „revolutie" was de koning absoluut heerscher en oefende hij het wet gevend en uitvoerend bewind uit door mid del van den ministerraad, die uit tien leden bestond, welke door den koning zelf wer den gekozen. Tevens werd hij bijgestaan door een hoogen raad van state, bestaande uit vijf prinsen. Aan dit regime is thans een einde gekomen. AMERIKA HOOVERS KANSEN GESTEGEN. Als gevolg van zijn ontwapeningsplan. Hoover's kansen om tot president t« worden herkozen zijn door zijn ontwape ningsvoorstel aanmerkelijk gestegen. Hon derden telegrammen zijn heden op het Wit te Huis ontvangen, waarin instemming wordt betuigd met hot plan. President Hoover erkent, dat de moeilijkbeden, wel ke met de verwezenlijking van zijn voorBtol gepaard zouden gaan, groot zijr., doch hij heeft de hoop niet opgegeven, dat Het Fransch-Duitsche probleem, dat hier als de kern van de situatie wordt beschouwd, op gelost zal worden. BUITENL. BERICHTEN. ONGELUKKEN. ONGEVAL TIJDENS EEN CONCOURS DELEGANCE Zestien personen gewond. Tijdens het Concours d'Elegance voor auto mobielen, dat in het Bois de Boulogne te Pa rijs werd gehouden, reed de auto van een der deelneemsters, namelijk van de vrouw van een gezantschapsraad van de Venezolaansche lega tie, madame Cardenas, plotseling in de toe schouwers, waardoor zestien personen gewond werden. Het ongeval is vermoedelijk veroor zaakt door een defect aan de stuurinrichting. ONTPLOFFING OP JAPANSCHE MARINEWERF Vier dooden en elf gewonden. Op de marinewerf te Yokosoeka heeft een ontploffing plaats gehad, waarbij vier arbeiders werden gedood en elf personen gewond. VIER PERSONEN BIJ SCHIET OEFENINGEN GEDOOD Op de oefenschietplaats der Poolschc artil lerie bij Cowel geschiedde tijdens het scherp- schieten een ongeluk, waarbij vier personen werden gedood. Een granaat ontplofte in de monding van een kanon. Het sluitstuk van het kanon werd uit elkaar gerukt en een korporaal en een kanonnier werden op slag gedood, terwijl twee artilleristen zoo zwaar gewond werden, dat zij na aankomst in het hospitaal overleden.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7