UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK AGENDA STADSNIEUWS VRIJDAG 24 JUNI 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 TWEEDE KAMER Steun aan de Scheepvaart. - De Pachtwetten. Gisterenmiddag werden de debatten over bet wetsontwerp betreffende steun aan de Scheepvaart voortgezet. De voor naamste bezwaren richtten zich togen de redactie van art. 2, waardoor oen verkeer de uitleg aan bet ontwerp zou kunnen gc- ge\en worden. En tegen de opneming van de Hollandsche Lloyd in de regeling. Het eerste bezwaar werd ondervangen door wij ziging van art. 2. Het tweede door de ver klaring van den Minister, dat het (reeds gepubliceerde) reorganisatieplan van de Hollandsche Lloyd zonder wijziging zou doorgevoerd worden. Het was a prendre ou a laisser, en artelt den eisch van een alge- lieele saneering xn de financieele verhou dingen van den Lloyd met name doordat crediteuren van hun rechten afstand doen. De binnenschipper ij, waarover door ver schillende leden het woord wefd gevoerd, had groote belangstelling van de Regee ring, aldus verklaarde do Minister, maar de middelen tot verbetering waren nog aan niemand duidelijk. Er is meer ton nage dan vracht. Maar betere bevrachting is in voorbereiding. Het bezwaar van den beer Drop (S.D. A.P.), dat er door rationalisatie tengevolge van een sluiting en saneering van scheep- vaartsondernemingen meer werkloosheid zou komen en de positie van personeel en zeelieden daardoor in het gedrang zou ge raken, werd weggenomen doordat de Mi nister toezegde, dat er voor behartiging dier belangen zou gezorgd worden. Minister Verschuur sprak zich verder uit over de bedoeling van het ont werp. Dit was behoud van de nationale vloot door credietvcrleening. De Staat zou dc functie van de bankiers overnemen. Men jou zich wel wachten voor eenige vorm subsidie, daar deze aan de crediteu ren zou ten goede komen. De Minister bevestigde hier de opvatting van den heer Kortenhorst (R.K.), dat geen credieten zouden worden verleend, in dien ook niet van de zijde der gelduitlee- ners tegen vaste rente offers werden ge bracht. Terecht legde de heer Kortenhorst er den nadruk op, dat het niet aanging alleen door verlaging van den factor loon en door vermindering van havengelden een betere concurrentiekracht na te streven, doch dat ook zij, die hun geld tegen vaste rente hadden beschikbaar gesteld, daartoe offers zouden moeten brengen. De vraag van den heer Kortenhorst of het feit, dat Kamerleden uitgesloten zijn van het com missariaat van de N.V. ter financiering van de onredderde scheepvaartondernemingen, moet opgevat worden als oen bewijs, dat de leden van het Parlement gerangschikt moeten worden onder de, in art. 166 van het Burgerlijk Wetboek genoemde cate- goriën (kinderen, onder cunateele gestel den, en vreemdeliiigéh) werd door _dén Mi nister beantwoord met een verwijzing naar de bepaling ten aanzien van de gehuwde vrouwen, die immer® ook in het Burger-, lijk Wetboek wordt genoemd in verband met diezelfde categorieën. De combinatie van Kam ede den daarmede was dus niet zoo erg vernederend. In het begin van de vergadering werd nog, nadat- er een heele reeks wetsontwer pen en conclusies door gehamerd waren, hoofdelijke stemming aangevraagd door de communistische „fractie" over het voorstel van den heer Aalberse c.s. tot wijziging van het reglement van orde der Kaïmer, ten behoeve van de instelling eener Kamer commissie voor economische politiek. De heer W ij n k o o p (C.P.), voorspelde, dat dit een corruptiecommissie kon wor den. die juist aan de Kamer alle inlichtin gen, welke zij noodig had-, zou onthouden. Hij verwees ten deze naar de oommissie voor buitenla-ndsche zaken. In antwoord daarop vestigde de heer Aalberse er den aandacht op, dat de laatste commissie, tengevolge van de zeer bijzondere onder werpen, welke zij in behandeling krijgt, niet steeds mededeelingen aan de Kamer kan doen. Met andere commissies is dit- echter niet het geval, en het Parlementaire stel sel zal alleen de controle van het Parle ment- -kunnen handhaven juist door steeds meer commissies van dezen aard te benoe men. Met de comm. stemmen tegen werd het voorstel-Aalberse c.s. aangenomen. Een motie-de Visser, steun vragend voor de binnenschippers, werd z. h. s. aan genomen, alleen de heer Beumer (A.ll.) verzocht aanteekening van rijn tegenstem men. Ook het wetsontwerp tot steun aan de scheepvaart werd z. h. s. aangenomen, met aanteekening, dat de communisten er tegen waren. De zitting wordt daarna ver daagd tot 'e avonds half negen. AVONDVERGADERING. Het is nog slechts enkele maanden gele den, dat de Eerste Kamer de pachtwetten, welke in het najaar van 1930 door do Tweede Kamer met groote meerderheid waren aanvaard, heeft verworpen. Het is een unicum in de parlementaire geschie denis, dat deze wetten thans opnieuw, en nog wel in 'n speciale avondvergadering, zijn behandeld De heer v. d Sluis (S.D.A.P.) had namelijk met eenige fractiegenooten de verworpen regeeringsvoorstellen op nieuw ingediend als initiatief-voorstellen. De Kamer scheen door dezen ongewonen gang van zaken wat van slag: het was ten minste voor een avondvergadering zeer rumoerig in de zaal, zoo rumoerig zelfs, dat de woorden van den eersten spreker, den heer Floris Vos, geheel verloren ging, op zijn verklaring na, dat hij vóór was De heer Boon (V.B.) wilde over de me rites van het ontwerp niet spreken. Hij achtte den gang van zaken staatsrechte lijk zóó onjuist, en vond, dat de politiek er zóó dik op lag, dat hij daarom alleen al tegen was. Naar het oordeel van den heer Ebels (VS).) echter, hadden de voorstellers beter gedaan, om die bepalingen, waartegen in de Eerste Kamer de grootste bezwaren bestonden, te wijzigen en hij heeft daarom zijn amendementen ingediend. Toen werd echter het raadsel van de groote opkomst en het rumoer opgelost: de heer en Aalberse (R-.-K.), Snoek Henke- mans (C.-H.) en Colijn (A.-R.) legden de verklaring af dat hun fractie-s over deze aangelegenheid niet opnieuw wilden spre ken en zonder meer tegen zouden stem men, omdat, zooals de heer Aalberse het formuleerde, het recht van initiatief hier onjuist gehanteerd is en de tijdsomstandig heden te ernstig zijn om een politiek con flict tusschen Tweede en Eerste Kamer in het leven te roepen. Dat alles vond de heer Oud (V.D.) een voorbarig standpunt: de Kamér heeft im mers nog het recht van amendement en, wanneer het amendement-Ebels zou wor den aangenoinétt en dus z.i. het continua- tierecht uit het ontwerp zou verdwijnen, zouden daarmede tevens de voornaamste bezwaren van de Eerste Kamer vervallen zijn en een conflict zijn uitgesloten. De voorsteller, de heer v. d. Sluis (S.D. A.P.) schetste de verontwaardiging, die de verwerping door de Eerste Kamer heeft gewekt. De regeering had nu op nieuw met een ontwerp moeten komen, maar nu zij dat niet gedaan heeft, is de sociaal-democratische fractie daartoe over gegaan. Rumoer bij rechts en geroep: de boe- renbelangen zijn bij jullie veilig. Je hebt tegen alle steunmaatregelen gestemd De rechterzijde vroeg stemming over het eerste artikel van het ontwerp en toen dat met 4324 stemmen verworpen werd (vóór S.D.A.P., V.D., Comm. Partij, de heeren Floris Vos en Braat), werd de verdere be handeling geschorst. Daarmede is het ont werp practisch van de baan. Te kwart voor tien werd de vergadering gesloten. «Tel." Drinkt WHISKY^^-^% Gratis glas .A. ELSHOF&Zn. te voren. De vleeschsmokkelhandel van den oorlogstijd herleeft in al zijn glorie. Geen wonder dat zelfs vele groote mes ters tegen het wetsontwerp niet tegen steun aan de varkensmesterij zijn. Alleen de bacon-exporteurs verklaarden zich ac- coord met het ontwerp, om de varkenshou derij te steunen enzooals een hunxier ronduit erkende, de baconzouterij zonder verlies door de crisisjaren (de wet is voor drie jaar) te helpen. De varkenevleeschconsument hier te Lan de neme zijn conclusie zelf* en vrage zich af of de regeering werkelijk doet een daad van wij-3 beleid, om het ontwerp-Varkeus- steunwet in een paar weken tijds door de Kamers te jagen en tot noodwet te doen verheffen op het oogenblik, dat de groote nood in de varkensnouderij is gekeerd en gelukkig tot een bijna, ja zelfs even loonende productie. Het hoofdbestuur van den Nederland- schen Bond van Veehandelaren vergaderde te Utrecht ter bespreking van de voorge stelde steun aan de varkenshouderij. Beslo ten werd aan den minister van Economi sche Zaken en aan deli voorzitter der Tweede Kamer, aan dezen laatsten ter be kendmaking aan de leden dier Ka-mer, een telegram te zenden, waarin het volgende wordt te kennen gegeven: 1. Door de eventueele toepassing der voorgestelde wet zullen de bij den handel betroknenen worden gedupeerd. 2. Een algeheele ontwrichting van het marktwezen in ons land zal ontstaan, in dien het wetsontwerp wordt aanvaard. 3. Verschillende plaatsen, die met groo te financieele offers varkensinarkten heb ben zien bloeien, zullen deze geheel en al weer zien verloren gaan, tengevolge waar van de bij den handel betrokkenen het le ger der werkloozen zullen doen toenemen. 4. Door het steunen van de roggeteelt zou de steun aan de varkenshouderij beter tot zijn recht komen, dan doör het thans ingediende wetsontwerp, daar het 6teunen der roggeteelt de bewerkers van den grond in casu de groote en kleine zandboeren eer der ten goede, zal komen. 5. Indien het ontwerp wordt aangenomen zullen de gelegenheidsmesters, die op he den de va-rkensmesterij als een nevenbe- drijf beschouwen, den mester van profes sie en tevens bewerker van den grond, nog meer concurrentie aandoen dan tot heden het geval is. 6. Zij het niet direc^, dan zal toch indi rect ©en bevoorrechte positie worden ge schapen voor de coöperatieve idee, ten kos ten van den handel en tevens zal een ver plaatsing van de werkzaamheden van de handelaren geschieden naar een corps van ambtenaren, dat met de finesses van den handel absoluut niet op de hoogte kan zijn. Den minister wordt met den meesten aan drang verzocht het wetsontwerp alsnog op te schorten en de belanghebbende requee- tranten alsnog te doen hooren. TWEEDE KAMER EN CRISIS. Ook in recestijd bijeen? De regeering heeft aan den voorzitter der Tweede Kamer verzocht, de behande ling van crisiswetten ook in den loop van he reces mogelijk te maken. Met het oog hierop zou mr. J. R. H. van Schaik reeds aan de leiders der groote fracties hebben meegedeeld, dat de leden der Volksvertegenwoordiging zich moeten gereed hóuden voor een eventueele bijeen roeping gedurende het reces, dat heden een aanvang zou nemen. De afd." Tilburg "slëTdë-vöör~Héfc—ït "B. te verzoeken pogingen in het werk te stel len, om te komen tot verzachting van de winkelsluitingswet voor slijterijen. Het Dag. Bestuur is ook overtuigd van de groote schade, welke slijterijen lijden door de Zondagssluiting en zal alle pogingen aanwenden hierin nog verandering te krij gen. De toestand van heden leidt tot mis standen en allerlei schadeposten. De slij ters staan hier voor dezelfde nadeelen als de sigarenwinkeliers, die ook ageeren voor meer coula-ntere toepassing der Zondags winkelsluiting. Het bestuur zal alle in dezen geest in gediende voorstellen aanvaarden en daar aan zooveel mogelijk uitvoering geven. Op voorstel van Gouda zegde het H. B. toe te zullen overwegen hoe men zal kun nen komen tot het verbod aan niet-vergun- ninghouders om prijscouranten uit te ge ven, waarin gedistilleerd sterke drank is opgenomen. Het bestuur kon zich vereenigen met de critiek uit de vergadering geuit op het beleid van groote brouwerijen, welke bier buizen in stand houden, welke eigenlijk geen bestaanskansen meer bieden. NOORDWIJKERHOUT P. Verdegaal f Onder groote deelnemende belangstelling heeft hedenmorgen de uitvaart en begrafenis plaats gehad van den heer P. Verdegaal -De plechtige Requiem-Mis werd om negen uur in de parochiekerk van den H. Joseph opgedra gen door den zeereerw. heer pastoor H. A. J. M. Quant, met assistentie van de weleerw. heeren kapelaans J. v. Stralen en J. Dekker. Aanwezig waren de leden van Kerkbestuur, bestuurderen van de Boerenleenbank, een ver tegenwoordiging van het College van Commis sarissen en directie en hoofdredactie van .,De Leidsche Courant", vele anderen, o.w. de wel eerw. pater H. Ponsioen, O.F.M. Na de H. Mis was de begrafenis op de naast de kerk gelegen begraafplaats. SASSENHEIM Bollenpellen. Van gemeentewege deelt men ons mede, dat van werkgeverszijde de noodige medewerking wordt ondervonden bij het aannemen van plaatselijke werkloozen voor het bollenpellen, hetgeen in vorige jaren uitsluitéfrd door vrouwen werd verricht. Aan de arbeidersbeurs waren tot hedenmorgen aanvragen binnengekomen voor 30 man per soneel, dat a.s. Maandag te werk gesteld zal worden. NOORDWIJK Tentoonstelling. De plaatselijke, tentoon stelling van Lathyrussen, gekweekt door de leden van de Kon. Ned. Maatschappij van Tuinbouw, welke was vastgesteld op 15 Juli a.s., zal met het oog op den bloei één week worden vervroegd en gehouden worden 8 Juli in hotel Royal. Waar ook bij deze gelegenheid meerdere vrije inzendingen van Lathyrussen alsook van andere planten en bloemen zijn toegezegd, zal dit zeker een expositie van be lang worden, waarvoor onder de leden een flinke belangstelling zal bestaan. Verkooping. t— De uitslag van de gisteren gehouden verkooTt'ng van bloembollengrond onder notaris A. R. ter Haar is als volgt: Perc. 1 en 2, groot 0.93.56 H.A. aan de Hee- renweg, ingezet op 8000, werd niet gemijnd, kooper L. P. Koelewijn qq. Perceel 3 en 4, groot 1.54.84 H.A., ingenzet op 8400, ver kocht voor 8600. Perceel 5 tot en met 12 groot 4.13.24 H.A. gelegen aan de Haarlemmertrekvaart, ingezet op 11.500. kooper werd A. C. v. d. Weijden i voor 12451. TEGEN DE VARKENSSTEUNWET. Door het Comité van Verweer uit. de Landelijke bonden van slager®, vleeschfa- brikanten, handelaren in varkens, is een perscommuniqué verspreid, waaraan we het volgende ontleenen: Aan den Min. en de Tweede Kamer ie telegrafisch verzocht de verdere behande ling van dit wetsontwerp op te schorten. En dat waarom? Wenscht men de boe ren dan niet te helpen? Zeer zeker wel, maar men ducht dat het •hen weinig zal helpen, maar wel bun mest en fokbedrijf in maatregelen zal doen ver strikken. De regeering gaat exporteur spelen in varkensvleesch, speciaal baoon, naar uit de memorie van toelichting is af te leiden. De regeering neemt het verlies voor lief, want verhaalt dit op eigen consumenten van het varkensvleesch via de slagers. De memo rie van toelichting wil het doen voorkomen, dat 5 cent per pond geslacht varken niet zoo'n invloed op den varkensvle^schprijs heeft, edoch, de ingewijden weten beter. Immers, het geheele geslachte varken wordt belast met 5 cent per pond of hoo- gcr, maar 2/3 deel van het varken, n.l. het spek en vet, ook belast, moet zich, wat den verkoop betreft, schikken naar de prijzen van de wereldmarkt. De heffing van 5 cent belasting op afval, als kop en pooten is hooger dan de waarde dezer artikelen bij verkoop. De heffing op de geslachte varkens van 5 cent of meer per pond zal dan ook in werkelijkheid worden 15 cent of meer per pond op het varkensvleesch. Daarbij zullen de varkensgrossiers hun varkens moeten koopen naar een voorgeschreven richtprijs op dc markt, die de varkensmesterij loo- nend maakt. Hooger inkoop dus, plus ac- cijns van ten minste 15 oent per pond ge- j slecht zal het artikel varkensvleesch van volksvoedsel maken tot luxe product. De slachtingen voor het binnenland, die het eerste kwartaal van 1932 bedroegen 529.000 varkens (tegenover 212.000 voor ex port) zullen dusdanig terugloopen, wijl het artikel varkensvleesch komt boven de koop kracht van de massa, dat de beste klant van den varkensmester, de grossier en da ger voor hem verloren gaat. Zeker, het regeeringsontwerp wil ook be perking en regeling van de geheele produc tie ,maar de absolute miniseering van de binnenlandsche behoefte wil ze toch zeker niet. Kunstmatig zal de regeering varkensprij- zen kunnen deen stellen door de Varkens- centrale te laten optreden als de leveran cier ook voor bet binnenland, een monopo lie. De geheele normale handel op markt en# abattoir, in de spekzouterijen en de gang van zaken in de fijne vloeschwarenindustrie wordt ontwricht. Meer werkloosheid dus, meer ontwrichting van hun bedrijfsleven, terwijl de boer minder varkens houdt, maar loonend mest de enkele varkens, die hem geen winst kunnen brengen. Reeds thans worden per jaar 300 b, 400.000 varkens in z.g.n. huisslachting geslaoht, voor het over groot© deel zonder gekeurd te worden, ter wijl toch een groot deel van het vleesoh in de gewone consumptie komt. Hoe enorm groot zal de slachting buiten de vleeschkeuring en den accijns om wor den, als do boer of zijn uitponder per vai- kens daardoor 16 a 20 gulden „onkosten" kan uitsparen. Het in consumptie brengen van onge keurd vleesch zal grooter worden dan ooit De Ned. R.-K. Bond van Hotel-, Café- en Restauranthouders. iWoensdag werd in „Unitas" te Nijmegen het congres gehouden van den Nederland- schen R.-K. Bond van Hotel-, Café- en Restauranthouders en Slijters. Alle afdee- lingen uit het land waren vertegenwoor digd. Het openingswoord sprak de bondsvoor- ziter, de heer P. Jac. van Dijk uit Hel mond. De Bond, welke ruim 1500 leden telde, nam in het afgeloopen jaar met honderd toe. Vervolgens werden verschillende afdee- lingsvoorstellen behandeld. Het H. B. zal in overwoging nemen de uitgifte van het Bondsorgaan als weekblad en zal overgaan tot uitgifte van een jaar boekje. De afd. Helmond stelde voor om te trachten te geraken tot een gelijkstelling voor Personeele Belasting van café's met andere winkelzaken. De café's worden be last met het volle pond (100 pet.) terwijl winkelzaken slechts met een derde belast worden. Ook het bestuur zag het onbillijke van dezen aanslag in welke zelfs er kend werd door Min. De Geer. Op voor stel van den voorzitter werd besloten om in samenwerking met zusterorganisaties tot energieke actie over te gaan om 'n meer billijke regeling te krijgen in dezen belas tingaanslag voor de caféhouders, die toch ook zwaar getroffen worden door de crisis moeilijkheden. In verband hiermede werd ook aanvaard een voorstel-Tilburg, dat de aangesloten afdeelingen in zake dezen belastingaan slag gegevens verstrekken aan het H. B. in zake de actie voor wijziging der Perso neele Belasting voor de koffiehuisbedrijven welke door den vakraad zal gevoerd wor den. BOSKOOP De vrijgelaten communist. De munist B. die gearresteerd was en wiens ge vangenneming door de Haagsche rechtbank was bevolen wegens verzet tegen de politie bij de relletjes alhier,, heeft, zooair we gis teren meldden, tegen een cautie van 200 opschorting van de voorloopige hechtenis gekregen. Deze opschorting is hem echter slechts ver leend op voorwaarde, dat hij zich zal ont houden van deelneming aan vergaderingen, optochten en demonstraties en van samen scholingen van meer dan vijf personen. Protestmeeting tegen het politie-optreden. Tegen het optreden der politie alhier, waarbij een arbeider het leven heeft gelaten en in ver band waarmede eenige menschen in voor arrest zijn gesteld, heeft het Landelijk Comité van de Internationale Anti-Militaristische Vereeniging een protestmeeting georganiseerd, welke Zondag a.s. te half elf gehouden zal worden in den tuin van ,,Ons Huis" aan de Turfmarkt te Gouda. Er zullen twee personen van hier het woord voeren. Voorts spreken er Gé Nabrink en B. Lambo uit Den Haag en T. Wessels uit Am sterdam. NIEUWKOOP Verkooping. Gisteren werd door notaris van der Heijden te Mijdrecht in hotel „Het Vliegende Paard" publiek verkocht het bur gerwoonhuis van wijlen den heer D. Dudink. Het werd in bod gebracht door Jac. Nieu- wenhuizen alhier op 2800 en niet gemijnd. Wegverbetering. Met het verbeteren en teren van den weg in het Zuideinde is men gereed gekomen, waarna men thans begonnen is te Noorden. Het is een verbetering, welke bij het publiek buitengewoon in den geest valt. Geboren: Johannes z. van C. Bos en i J. M. van Trigt. LEIDEN. Vrijdag. Dioc. Ver. voor R.-K. Onderwij zers, „Den Burcht", 6.30 uur. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 20 tot en met Zondag 26 J u n i a.s. waargenomen door apotheek P. du Croix, Rapenburg 9, telefoon 807. KOOPT NEDERLANDSCH FABRIKAAT! De vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" en de drie middenstandsvereenigingen hadden gisteravond een bijeenkomst belegd, waarop als spreker optrad de heer H. F, R. Snoek, algemeen secretaris van de Vereeniging Ne derlandsch Fabrikaat. De voorzitter van de Middenstandscen trale, de heer Schout, verwelkomde de aan wezigen en bijzonder den heer Snoek, aan wien vervolgens het woord werd verleend. De heer Snoek begon met een rekensom metje, waarin op verschillende wijzen werd becijferd, welke winst ons land derft door het niet gebruiken van Nederlandsch fabri kaat. Spr. wil de zaak van dood-nuchteren kant beschouwen, niet van ethischen of mate- rialistischen kant, maar zich afvragen: wat heeft de winkelier eraan? Het gebruik van Nederlandsch fabrikaat is een bron van wel vaart voor de geheele bevolking en aldus van groot belang voor den middenstand. Voor de toenemende bevolking moet werkgelegenheid gezocht worden, en deze werkgelegenheid wordt alleen gevonden in de industrie en dus is de bevordering van de Nederlandsche in dustrie een landsbelang. Spr. ging vervolgens na de ontwikkeling der Nederlandsche industrie in vergelijking met andere landen. Het was indertijd 'n inbeel ding, dat b.v. de Limburgsche steenkolen niet goed zouden zijn. De zoutwinning in de Ach terhoek stuitte op de grootste tegenstand; thans is Nederland voor het zout onafhanke lijk van het buitenland. Maar het dure bui- tenlandsche zout vindt nog steeds meer af name dan het Nederlandsche. Zoo zijn er zoo veel voorbeelden aan te halen. Spr. gelooft dat ook de winkeliers de Ne derlandsche industrie te weinig steunen, b.v. door het aanbrengen van reclameplaten. Nederlandsch fabrikaat moet natuurlijk kunnen concurreeren. Maar het is een schan daal, wanneer men als 't inlandsch fabri kaat éven goed en even goedkoop is de voorkeur geeft aan het buitenlandsche. Het ergerlijkst vindt spr. de camouflage, door te doen voorkomen, alsof het Neder landsch fabrikaat is, wat uit het buitenland komt en dat is unfair. Het is een feit, dat de winkeliers hieraan moestal onschuldig zijn, De Vereeniging stelt een merk beschik baar V. N. F., hiervan wordt den laatsten tijd vooral door de fabrikanten en ook door win keliers druk gebruik gemaakt. Het publiek eischt het in den tegenwoordigen tijd. Het gevoel van fabrikant en winkelier: wij hebben elkaar noodig, is in ons land nog veel te zwak. Ook zijn de winkeliers over het alge meen te weinig op de hoogte met de berei dingswijze hunner artikelen. Daarvoor bepleit spr. het houden van excursies door de mid denstanders. Dat verhoogt de verstandhouding en de waardeering tusschen fabrikant en win kelier. De Vereen. Ned. Fabrikaat stelt zich ten doel een algemeen nationaal belang te bevor deren. Klachten en aanwijzingen worden gaar ne ontvangen. Spr. wekte op om ter gelegen heid van de jaarvergadering van de „Vereen. Nederlandsch Fabrikaat", in de winkels hier ter stede het Hollandsch fabrikaat naar voren te brengen. Van de. gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den heer Van Kloeten, die erop wees, dat sommige fabrieken zich tegenover haar cliënten op een te hoog standpunt stel len. Dat is niet in 't belang der eigen indus trie. De spreker antwoordde, dat men niet gene raliseeren moet. Voor dergelijke klachten kan men terecht bij de Vereeniging, die ze door geeft naar den fabrikant. De heer Bergers vestigde er de aandacht op, dat besloten is een winkelweek te organi- heeren met als inzet: „Nederlandsch Fabri kaat". Wil de Vereeniging N. F. de fabri kanten daarmede voldoende in kennis stel len? De spreker dankt voor de aanwijzing en zal er gebruik van maken. De heer Van der Zande wees erop, dat de laatste jaren de vraag naar Hollandsch fabri kaat zeer toeneemt. De spreker vernam dit met vreugde; derge lijke voorbeelden nemen dagelijks toe. De heer Van Kloeten achtte het 'van belang, dat het personeel van de groote zaken als „V. en D.", Bijenkorf enz. bewerkt wordt door de Vereeniging om de voordeelen van het Nederlandsch fabrikaat naar voren te brengen. De spreker zal met de wenk rekening hou den. De heer Pel vestigde er nog de aandacht op, dat men ook gerust het Nederl. fabrikaat kan aanbevelen. In andere landen, vooral in Engeland en Amerika, wordt het koopen van eigen fabrikaat sterk gepropageerd, Spr. wekte op tijdens de alg. verg. van N. F. in de étalages het Nederlandsch fabrikaat uit te stellen. De heer Rodenburg vroeg zich af, of de winkeliers niet liever buitenlandsche artikelen verkoopen omdat daar meer op te verdienen valt. De spreker beaamde dit; er is veel te wei nig samenwerking tusschen fabrikaat en win kelier. De prijsstelling is steeds een lastig vraagstuk. Daarvoor is overleg tusschen beide partijen noodig. Na nog enkele opmerkingen dankte de voor zitter der Centrale den heer Snoek voor zijn belangwekkende lezing en sloot de bijeenkomst

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2