23ste Jaargang VRIJDAG 24 JUNI 193* No. 7235 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND LANGS HET MEER VAN GENEVE S)e£cid^elie0ou^amt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per port f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd; huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vier bladen V Onze sociale plicht. Dezer dagen is een Congres gehouden van de Fransche vrouwen-liga, waaraan 1500 afgevaardigden uit 60 bisdommen deelnamen. Op de slotvergadering van dat congres «prak de Bisschop van Troyes over: De aociale plicht: „Niet alleen om der gerechtigheid wille, is het noodzakelijk, de overal heerschende zelfzucht te bestrijden, de sociale plicht om vat ook de werkdadige naastenliefde, de basis van alle christelijke deugden. Het volbrengen van den socialen plicht kan slechts geschieden door de studie en de practische toepassing der pauselijke en cyclieken en de sociale wetten, die er aan ten grondslag liggen; door voortdurend meeleven met den werkman en zijn gezin, door in eigen leven zorg te dragen, dat niet tegen de sociale rechtvaardigheid en naas tenliefde door ons zelf wordt gezondigd. Wij moeten beginnen zelf het voorbeeld te geven, tegenover ons gezin en onze dienst boden, die tot dit gezin behooren, en verder naar de mate onzer krachten medearbei- den tot heil van allen, die onze hulp vra gen of noodig hebben. In dezelfde mate, als we onzen socialen plicht vervullen, dragen we bij tot de ver wezenlijking van Christus' vrede in Chris tus' rijk". Op den laatsten zin willen wij even de aandacht vestigen, 't Zijn slechts enkoie woorden, maar deze hebben: een geweldi gen inhoud! In dezelfde mate, als we onzen socialen plicht vervullen, dragen we bij tot de ver wezenlijking van Christus' vrede in Chris tus' rijk.... Maar óók, omgekeerd: In dezelfde mate, als we onzen socialen plicht verwaarloozen, werken we mede, om den onchristelijken, chaotischen toestand in het leven der menschheid te bestendigen. Op de christenen, op elk individueel, rusten vooral in dezen tijd heel ernstige sociale verplichtingen. V Waarom Christelijke deugden? Het „Handelsblad" had zich verzet tegen het toelaten van de Christelijke zending of missie op Bali. De „Tijd" reageert hierop en vraagt aan het „Handelsblad" waarom de jeugd hier dan wel mag worden opgevoed tot alle „christelijke en maatschappelijke deug den" zooals, naar het heet, de openbare school hier zich ten doel stelt. En hierop antwoordt het liberale blad: „Omdat onze zeden nu eenmaal, histo risch, van Christelijke huize zijn". Ziehier de waarde der Christelijke be ginselen naar liberale opvatting. Christe lijke beginselen opgevat ook in liberalen zin hebben waarde voor ons volk, met om die beginselen zelf, niet in absoluten zin, maar omdat ons volk „nu eenmaal, historisch, van christelijke huize" is! Hoogleeraars-benoemingen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft benoemd tot gewoon hoogleeraar in de theoretische wijsbegeerte en de geschiede nis der wijsbegeerte prof. dr. H. J. Pos, hoogleeraar aan de Vrije Uuniversiteit met 32 stemmen (5 blanco); tot buitenge woon hoogleeraar in de psychologie prof. dr. Révész, privaat docent aan de Uni versiteit van Amsterdam, met 29 stemmen, tegen 8 stemmen op dr. H. C. Kümke, arts te Amsterdam; Loopende pachtovereenkomsten. In het Staatsblad is gisteren afgekon digd het. Kon. Besluit, waarbij de inwer kingtreding van de wet, houdende bijzon der maatregelen ten aanzien van loopen de pachtovereenkomsten is bepaald op 1 Juli 1932. Nieuw stadium in de herstel besprekingen. Rechtstreeksche onderhandelingen tusschen Frankrijk en Duitschland. HERRIOT—VON PAPEN. Te Lausanne zijn de besprekingen in zoo verre in een nieuw stadium gekomen, dat de onderhandelingen tusschen Herriot en MacDonald tot een voorloopig einde zijn gebracht en dat Herriot heden rechtstreeks met den Duitschen rijkskanselier von Pa pen de besprekingen over het herstelvraag- stuk is begonnen. In verband hiermede zijn de president van de Duitsche bank, dr. Luther en de voornaamste Duitsche ambtenaar voor het vraastuk der economische betrekkingen, dr. Posse, naar Lausanne ontboden om den Duitschen rijkskanselier bij deze, thans ernst wordende Fransch-Duitsche onder handelingen van advies te dienen. Over dit „ten einde brengen" van de be sprekingen tusschen Engeland en Frank rijk is men het te Lausanne niet geheel eens. Men meent, dat de pogingen van MaoDonald, om de Fransche regeering te bewegen tot een definitieve regeling van het vraagstuk der schadevergoeding in den zin van de Engelsche regeering, mislukt zijn. MacDonald moet Herriot verklaard heb ben. dat het laatste middel thans nog slechts directe onderhandelingen tusschen Duitschland ën Frankrijk zijp. De kritieke boestand van de conferentie die feitelijk reeds van den eersten dag af aan heeft bestaan, is daardoor verder ver scherpt. De Fransche verwachting, dat de nieuwe Duitsche regeering tot concessies in het vraagstuk der schadevergoeding be reid zou zijn, is niet in vervulling gegaan en men erkent, dat de Duitsche ministers, ondanks den hoffelijken vorm van de onder handelingen, het Duitsche standpunt met den meesten ernst en de grootste beslist heid onbeperkt handhaven. Er duiken thans verschillende plannen op, om een officieele mislukking van de confe rentie te vermijden. Van Engelsche zijde wordt het denkbeeld op den voorgrond ge bracht om dezen herfst eerst een Europee- sche conferentie te Lausanne te houden en dan terstond daarop te Londen een econo mische wereldconferentie, mits echter te voren het vraagstuk der schadevergoeding geregeld zal zijn. De toestand schijnt steeds meer verward te worden en steeds minder vooruitzichten te bieden, terwijl nog niet te zien is op welke wijze een uitweg kan worden gevon den. Het denkbeeld om de conferentie te ver dagen door haar permanent te verklaren en commissies van deskundigen te benoemen, komt steeds meer op den voorgrond Van de bespreking tusschen Herriot en Von Papen heeft men geen groote ver wachtingen. Britsche voorwaarden. Naar vernomen wordt, is MacDonald met Herriot overeengekomen, dat de laatste met de Duitschers zou gaan onderhandelen, als hij zich maar hield aan de volgende principieele voorwaarden. In de eerste plaats moet er een defini tieve oplossing worden gevonden. In de tweede plaats moet deze oplossing leiden tot een herstel van het vertrouwen in de wereld. In de derde plaats mag van Duitschland nóch op het oongeblik, nóch tijdens zijn herstel eenigerlei betaling wor den verlangd. In de vierde plaats moeten de betalingen, wanneer zij hervat worden, van dien aard zijn, dat zij het normale han delsverkeer niet belemmeren. WAT DUITSCHLAND BETAALDE. Een van de tegenstellingen tusschen het Fransche en Duitsche standpunt in zake de herstelbetalingen is het verschil van opvat ting omtrent het bedrag, dat Duitschland tot nu toe heeft betaald. Terwijl de Duit schers beweren, dat zij al een 30 milliard te veel hebben betaald, zegt de Fransche re geering, dat er minstens nog een 30 mil liard moet worden betaald, alvorens men kan zeggen, dat Duitschland aan zijn ver plichtingen heeft voldaan. „Les cahiers des droits de l'homme" pu bliceert thans een door den inmiddels overleden Franschen econoom Charles Gide geschreven beschouwing, waarin de vraag wordt beantwoord, hoe hei eigenlijk komt, dat de schattingen met zulke ontzagwek kende cijfers uiteenloopen Over de betalingen, die Duitschland heeft gedaan van September 1924 tot het mora torium van 1 Juli 1931, dus overeenkomstig het Dawes- en het Youngplan. bestaat na genoeg geen verschil van meenmg. Volgens officieele Fransche gegevens heeft Duitsch- 10.322 millioen mark gestort waarvan Frankrijk iets meer dan de helft heeft ont vangen, n.l. 5.485 millioen. Volgens een schatting van prof. Keynes zou Duitschland in dien tijd 10.700 milhoen mark hebben be taald, waarvan Frankrijk 52 procent heeft ontvangen. Deze beide cijfers loopen dus niet zooveel uiteen. Over de periode vóór de inwerkingtre ding van het Dawesplan verschillen de ra mingen echter op fantastische wijze. Vol gens de Fransche schatting heeft Duitsch land tot September 1924 10.426 millioen mark betaald, waarvan Frankrijk slechts 2666 millioen mark heeft ontvangen. Duitschland beweert echter, dat het 55 mil liard heeft gestort en prof. Keynes schat het bedrag der betalingen op. 25—26 mil liard, terwijl een Amerikaansche statistiek een bedrag van 23 milliard mark vaststelt. Het Fransche aandeel in die betalingen wordt op 1213 milliard geschat, zoodat Frankrijk totaal circa 18 milliard mark zou hebben ontvangen, waarmede de opbouw van de verwoeste gebieden zou zijn gedekt. Dit groote verschil tusschen de Fransche en de buitenlandsche schattingen is een ge volg van het feit, dat vóór September 1924 Duitschland niet alleen in natura en baar heeft betaald, maar ook eigendommen heeft uitgeleverd, zooals de koopvaardijvloot, de aan Duitschers toebehoorende bezittingen in het buitenland, onderzee-kabels, kolo niën, spoorwegen in de afgestane gebieden, requisites in het bezette Rijngebied enz., welker tegenwaarde afgeboekt moet wor den van de door Duitschland te verrichten betalinge.n Nu valt het te begrijpen, dat de vroegere en de nieuwe eigenaar tot geheel verschillende schattingen komen. Als voor beeld kan dienen, dat de waarde van de Duitsche vloot door de geallieerden op 350 millioen werd geschat en door de Duit schers op het tienvoudige, n.l. 3 milliard. De cijfers van vóór 1924 moeten dus na der onderzocht worden en van dit onder zoek hangt het antwoord op de vraag af: Heeft Duitschland wel of niet genoeg be taald? Dan blijft nog over de kwestie van de rente der leeningen, die Frankrijk heeft moeten opnemen, om de schadeloosstellin gen aan de eigenaars der verwoeste gebie den te betalen en de pensioenen aan de in validen en oud-strijders, welke overeen komstig het verdrag van Versailles ten las te van Duitschland komen. ONTWAPENINGSDISCUSSIES TE GENèVE. De Amerikanen verlangen grondige bestudeering van Hoover's voorstellen. In de gisteren te Genève gevoerde parti culiere besprekingen tussohen de Ameri kaansche, Britsche en Fransche delegaties heeft de Fransche minister van Oorlog, Paul-Boncour, het standpunt van Frankrijk in zake een algemeene verlaging der mili taire uitgaven uiteengezet. Naar verluidt heeft hij echter nog geen nauwkeurige cij fers genoemd. Het Hoover-plan schijnt bij de besprekin gen van gistermorgen niet behandeld te zijn. De Amerikanen blijven eischen, dat hun voorstellen, welke, naar de voorzitter der ontwapeningsconferentie gisteren uit drukkelijk verklaard heeft, beschouwd wor den als te behooren tot het program, dat behandeld moet worden, aan een grondige bestudeering worden onderworpen. Van Amerikaansche zijde geeft men te verstaan, dat de Amerikaansche delegatie deze voor stellen opnieuw bij de centrale commissie der conferentie zal indienen, wanneer er niet voldoende rekening mede wordt gehou den bij de particuliere besprekingen. De vertegenwoordigers der Britsche, Amerikaansche en Fransche delegaties, die tot dusver de officieele organen der confe rentie herhaaldelijk ter zijde hadden ge steld, hebben zich gistermiddag, in tegen stelling met die gedragslijn, gezamenlijk naar Henderson begeven, ten einde dezen, naar in een communiqué wordt verklaard, in te lichten omtrent de bij de besprekin gen gemaakte vorderingèn. Met het oog op de bezorgdheid, welke door andere deelne mers aan de conferentie was geuit, hebben zij nadrukkelijk verklaard, dat hun bespre kingen uitsluitend ten doel hebben, de la tere beraadslagingen der centrale commis sie te vergemakkelijken en zoodoende bij te dragen tot het welslagen der conferentie. Japan en Hoover's voorstel. De eerste indruk, welken het plan van president» Hoover in Japansche officieele kringen heeft gewekt, kan als volgt samen gevat worden: de voorstellen zijn te dra conisch om in hun geheel aanvaard te wor den maar zij zijn zeer prijzenswaardig en verdienen de allergrootste aandacht. Japan kan echter geen vermindering met een der de aanvaarden, omdat dit Japan nog in een minderwaardige positie zal laten. EERSTE KAMERVERKIEZINGEN. De Kath. lijst in Gelderland Overijssel Groningen Drenthe. Het schijnt met de samenwerking tus schen de R.-K. Statenfracties van boven genoemde Provincies ten aanzien van de komende Eerste Kamerverkiezingen niet te vlotten. Direct reeds na de adviesverga dering te Utrecht verscheen een bericht, dat Gelderland zich niet aan het Politiek Advies (v. d. Lande, Ant. J. Schoemaker, de Buiter) zoude houden. Blijkbaar wensch- te Gelderland geen der drie aftredendon. Zoo pas meldde het „Centrum" dat Gel derland met een definitieve voordracht is gekomen, waarop staan de heeren IJs- selmuiden, Arnhem en de heer de Ruiter, secretaris van den A. B. T. B. resp. als No. 2 en 3. Het „Ov. Dagbl." zegt nu, dat deze me- dedeeling wijziging behoeft en wel, dat werd voorgedragen de heer IJsselmuiden al No. 1 en de heer de Buiter als No. 3. Inplaats van den heer van der Lande, die als No.l op het Politiek Advies vooromt, stelde dus Gelderland den heer IJssel muiden. Overijssel, Groningen en Drente hebben nog geen definitief besluit genomen. BOUW DERDE KRUISER. Gegund aan WiltonFeyen- oordde machine-installatie grootendeels aan „De Schelde" Omtrent de gunning van den bouw van den derden kruiser wordt gemeld, dat het geheel is gegund aan de firma Wilton Feyenoord te Rotterdam. De machine-in stallatie zal voor een belangrijk deel wor den vervaardigd door de koninklijke maat schappij „De Schelde" te Vlissingen en do electrische installatie zal worden uitge voerd door de firma H. Croon en Co. te Rotterdam. NATIONALE MOEDER EN KIND-DAG. De tentoonstelling Moeder en Kind 1932, welke te Amsterdam gehouden wordt, vol doet volkomen aan den opzet van het voor- bereidings-comitéte geven een overzicht van alles wat in den loop der tijden gedaan is voor de hygiënische verzorging van Moe der en Kind, en van wat thans nog gedaan wordt in dit opzicht. Streng-wetenschappe- j lijk van opzet, wordt op populaire wijze aanschouwelijk onderricht gegeven in de verzorging van dit zoo gewichtig onderdeel de<r volksgezondheidszorg. Er valt op deze tentoonstelling veel te leeren, vooral ook voor hen, die zich op het gebied der volks gezondheid bewegen. De R. K. Nationale Federatie organiseert daarom op Woensdag 29 Juni te Amster dam een kerndag voor diocesane, provin ciale en gewestelijke bestuurderen, en voor leidende personen in dienst van het Wifc- I Gele Kruiswerk of zijn onderdeelen. Om 11.45 wordt een vergadering gehou den in het R.A.I.-gebouw, Ferdinand Bol straat 155 Zuid, waarbij dr. J. Gribling, I Delft, een inleiding houdt over: „De zorg I voor Moeder en Kind en haar plaats in het Wit-Gele Kruiswerk". Na de pauze wordt onder deskundige leding de tentoonstelling bezichtigd. Door het Wit-Gele Kruis in de verschil lende deelen van het land worden excursies georganiseerd, om hen die in de praktische verzorging van Moeder en Kind werkzaam zijn in de gelegenheid te stellen, de ten toonstelling te bezoeken. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Rechtstreeksche Fransch-Duitsche on derhandelingen over de Herstelbetalingen. (lste blad). De onlusten in Duitschland geweten aan de politiek der nieuwe regeering. (2de blad). Wordt Turkije lid van den Volkenbond? (2de blad). BINNENLAND. De Tweede Kamer heeft de wetsont werpen betreffende behartiging van de Nationale scheepvaartbelangen aangeno men. (lste blad). Ernstig auto-ongeluk onder de gemeente Beemster. (Gem. Berichten, 3de blad). LEIDEN. Doodelijk ongeluk aan de Stedelijke Lichtfabrieken, (lste blad). HET INTERN. EUCH. CON GRES Bladz. 5 EEN TOCHT DOOR WEST- PHALEN Bladz. 10 DE VOEDINGSWAARDE VAN ONZE LEVENSMID DELEN Bladz. 13 EEN GEÏLLUSTREERDE PA GINA VOOR DE VROUW Bladz. 15 R.-K. ALG. MIDDEN STAND S- BEDRIJFSRAAD. De R.-K. Alg. Middenstandsbedrijfsraad hield dezer daen zijn jaarvergadering te Utrecht onder voorzitterschap van dr. J. van Beurden. Vertegenwoordigd waren de R.-K. be- drijfsraden in de meubelindustrie, in het schilders-, schoenmakers-, slager-, stuca- doorsbedrijf, den manufacturenhandel, het burgersmeden-, loodgieters- en electro- technisch bedrijf. Het jaarverslag van het secretariaat werd overeenkomstig het voorgelegde con cept vastgesteld. Binnenkort zal dit ver slag worden gepubliceerd. Het financieel verslag van den penning meester, den heer W. Boon, Den Haag, werd op voorstel van de controle-commis sie goedgekeurd. Opnieuw werd gesproken over do uit voering van de wettelijk geregelde werk plaatsopleiding. Gegevens werden toege zegd betreffende de resultaten van een onderzoek, dat thans in 't buitenland met betrekking tot de werkplaatsopleiding wordt gehouden. Een belangrijk gedeelte van de vergade ring werd gewijd aan de behandeling van het ontwerp: „De encycliek „Quadragesi- mo Anno' en het wetsontwerp tot instel ling van bedrijfsraden." Over dit onderwerp werden inleidingen gehouden door de heeren R. Dongelmans, Den Haag en Fr. v. Welie, Utrecht. De vergadering was van oordeel, dat het wetsontwerp-Verschuur zeer wel past in de ideeën, zooals die in de vijfde para graaf van het tweede deel der encycliek „Quadragesimo Anno" door Z. H. den Paus zijn ontwikkeld. Bij de verdere besprekingen werd alge meen de wensoh uitgesproken dat de Ka mers der Staten-Generaal ten aanzien van het genoemde wetsontwerp spoedig een gunstige beslissing zullen nemen. 15e Jaarcongres Ned. R. K. Smeden- patroonsbond. De R. K. Smedenpatroonsbon<f houdt zijn 15e Jaarvergadering op 9 en 10 Juli te Rot terdam in het Gebouw van Kunsten en We tenschappen. Behalve een belangrijke agenda, die 's Zaterdags wordt afgedaan, staan er o.m voor Zondag 10 Juli een boottocht door de havens en naar Hoek van Holland, een rondrit door Rotterdam met extra trams en tot slot een feestdiner op het program ma. Den deelnemers wordt een fraai gedenk boek uitgereikt met vele sociale en weten schappelijke artikelen verlucht met foto's Dit boek is samengesteld en uitgegeven door den heer F. H. Weller te Rotterdam en wordt den leden aangeboden door den Kring 'Rtotterdam van den R.K.S.B.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1